dagblad voor alkmaar en omstreken. Uit den Alkmaarschen Raad. ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. No- 22» P« Direct.»,: C. KRAK. Zaterdag 28 September I93S HooMredectcr: Ti. N. ADEMA. 137e Jaargang Het raadslid Leesberg en zijn naamgenoot, de vroegere wethouder, leven in geheel verschillende tijdsomstandigheden. Zij hebben wel eens van elkaar gehoord, maar niets met elkaar te maken. Een marktkoopman is een lokvinkje, dat de passeerende vogels naar de fuik van den winkelier moet brengen. Het moet niet zoo worden, dat hij, die het betalen kan, vijf lantaarns voor zijn huis krijgt, terwijl de rest van de straat in het donker blijft zitten. Waf vandaag de aandacht trekt.,. DE GARANTIE-STATEN VAN HET MEMEL-STATUUT. Litauen zegt stipte naleving toe. LOOS ALARM VOOR ONTVOERING VAN ZOON VAN VROEGERE POLITIECHEF. POLITIEBEAMBTEN VERVOLGD WEGENS DOODSLAG. NIEUW SNELHEIDSRECORD VAN L.N.E.R.-TREIN. Snelheid van 180 K.M. per uur. ALKMAARSCHE COURANT. De belangstelling op de publieke tribune was ditmaal niet groot. De Raad is niet spliksplinternieuw meer en de agenda had bovendien weinig aantrekke lijke punten. Er waren aan de zijde waar tot dusver de oopositie zetelde nog altijd twee vacatures en omdat er aan dien kant in den beginne ook nog twee raadsleden ontbraken, die er wel behoorden te wezen, zag het er groen van de leege zetels en de heer Appel, die door zijn bijzondere politieke inzichten toch al weinig contact met de andere raadsleden heeft, zat er zoo'n beetje als Robinson Crusoë op een onbewoond eiland. De heer Hoijtink, die evenals de heer Appel in zijn isolement zijn kracht zoekt, was de vorige maal niet verschenen en moest nu nog eens afzonderlijk beëedigd worden, maar op het moment, dat tot deze plechtigheid zou worden overgegaan, bleek hij nergens te vin den, waarom de voorzitter maar met de in gekomen stukken is begonnen De heer Hoijtink moge in figuurlijken zin tut groot man zijn, in werkelijkheid is hij van bescheiden afmetingen, hij is een van de genen van wie wel eens gezegd wordt, dat ze tweemaal moeten binnenkomen, voordat ze opgemerkt worden maar aangezien niemand btm kon ontdekken, werd het vermoeden ge uit, dat hij heeletnaal niet was gekomen en de secretaris las juist verschillende adressen voor, toen de lang gezochte kwam binnen stappen en bescheiedn aan de deur bleef wachten tot de waschlijst van ingekomen stukken besproken was geworden. Hij legde met zware stem de vereischie eeden af, beloofde tiouw aan de grondwf en de wetten des Rijks en zette zich met een zucht van verlichting naast den heer Appe'. Het toeval wil, dat deze politieke antipoden vlak naast elkaar zitten en al waren zij een beetje étonné de se trouver ensemble, zij ga ven elkander vriendelijk een hand en de heer Hoijtink verkondigde openlijk, dat een goede buur nog beter dan een verre vriend was Een bekend tooneelstuk heeft al eens aan getoond van hoeveel belang het is „als je ®aar een verleden hebt'' en het is inderdaad een feit, dat een verleden in ieder menschen- leven een zeer groote rol speelt. Niemand is op het oogenblik daarvan meer doordrongen dan mr. Leesberg, het nieuw gekozen raadslid, die evenwel niet tot de nieuwelingen mag gerekend worden, omdat hij in deze zelfde raadszaal al eens wethou der geweest is en er een roemvol verleden heeft achtergelaten. Het is merkwaardig hoe precies de leden van het tegenwoordige college weten wat mr. Leesberg in zijn wethouderlijk tijdperk ge zegd en gedaan heeft en het gevolg is, dat de heer Leesberg geen enkele zienswijze naar voren kan brengen of hij moet dadelijk hoo- ren, dat hij er vroeger anders over gedacht heeft. Als het raadslid Leesberg iets op den ge wonen dienst wil boeken, aan worat medegedeeld, dat de wethouder Leesberg nel vroeger op den kapitaaldienst gezet heeft. Als het raadslid het vnilnisvervoer niet meer voor een jaar zonder aanbesteding wil £u"ne"' dan blijkt, dat zijn wethouderlijk spiegelbeeld het aan denzelfden gegadigde voor vijf jaren onderhands heeft gegeven en dan lacnt ae Raad heel smakelijk, omdat het nu eenma een prettig iets is als men iemand in een spiegel kan laten kijken, waarin hij zijn eigen beeltenis niet kan herkennen. Mr. Leesberg is een handig advocaat hij leest een berg, heeft de heer Westerhof, 1 van woordspelingen hield, vroeger eens g - zegd en hij i6 er de man niet naar om zien door een paar welbespraakte wethouder jes in een hoekje te laten trappen. Maar een verleden, vooral als men dat ze zoo'n beetje vergeten is, is altijd een lastig ding en mr. Leesberg heeft in de raadszitting dan ook doen uitkomen, dat ie nu wel heel aardig was om hem telkens een spiegel voor te houden, maar dat hij er lang zamerhand toch genoeg van begint te krijgen. En natuurlijk was er een niet weg te reae- neeren factor, waardoor het duidelijk en zeüs natuurlijk was, dat hij de zaken uit een an deren gezichtshoek dan vroeger bekeek, name lijk de veranderde tijdsomstandigheden. Mr. Leesberg, het raadslid, heeft niets meer mei mr. Leesberg, den vroegeren wethouder, te maken, het zijn twee politieke figuren, die in geheele andere omstandigheden net algemeen belang hebben bekeken en die daarom geheel verschillende denkbeelden kunnen hebben. Wat intusschen niet wegneemt, dat het raadslid Leesberg er niet in slaagde mede opposanten te vinden tegen het voorstel van het college om den heer Baars, die een expert op het gebied van vuilnisvervoer is, dit niet altijd benijdenswaardige werk nog tot het einde van het volgend jaar in uitvoering op te dragen. Het was niet voor de eerste maal, dat de Raad zich het hoofd brak over de vraag of er iets gedaan moet worden om ontevreden middenstanders tegen de concurrentie van de kooplieden van de Zaterdagavondmarkt te beschermen Als er één vraagstuk is, dat van verschil lende kanten bekeken kan worden, dan is dat zeker hei vraagstuk van de marktkooplieden en den middenstand Het is bijna nog veelzijdiger dan dat van a'e winkeliers en de venters en de herhaalde malen dat de Raad zich met het laatste heeft bezig gehouden met het resultaat dat de ontevreden vent-commissie tóch nog is afge treden zijn even zoovele bewijzen, dat, wélke maatregelen men ook treft, er altijd nog enkele categorieën van belanghebbenden zijn, die zich benadeeld achten. Het vraagstuk van de Zaterdagavond- markt en den middenstand kan men in het algemeen uit vier verschillende gezichtshoe ken bekijken, namelijk van de zijde van de consumenten, van den kant van de marktkoop lieden, van de zijde van den middenstand er. van de zijde der gemeente. De consument stelt vooral in deze moei lijke tijden prijs op zoo goed en goedkoop mogelijke goederen. Hij zal tegen concurren tie, welke de prijzen verlaagt en de keuze vergroot, in het algemeen geen bezwaren hebben. Het deert den consument en voor al den werklooze en steuntrekkende dus niet dat er op de markt kooplieden uit an dere gemeenten staan en evenmin, dat deze een zoo groote sorteering meebrengen, dat zij een stalletje van meer dan vier meter noodig hebben, mits zij maar tegen prijzen verkoo- pen, welke beneden den normalen winkelprijs liggen, omdat anders het marktbezoek doel loos zou wezen. Deze consumenten gevoelen dus niets voor beperkende bepalingen van een gemeente verordening en het was opmerkelijk, dat hun belangen in den raad volkomen genegeerd werden door wethouder Bonsema (S D. A P.) zelfs bespottelijk werden gevonden, toen de heer Appel ze in het geding bracht. Wie evenmin iets voor gemeentelijke be perkingen gevoelen, dat zijn natuurlijk de marktkooplieden zelf. Wanneer zij uit een gemeente komen en Alkmaar zelf heeft ze destijds hier ge ïnviteerd dan moeten zij kosten voor eigen vervoer en vrachtvervoer maken en bovendien nog staangeld en onkosten voor het licht be talen en dan mogen zij al geen dure winkels of kostbare étalages in stand houden, zu zijn voor den éénen dag of den éénen avond, dat zij hier wat mogen verkoopen, toch aan een zware financieele aderlating onderworpen. Elke offvcieele belemmering is een verlies post en de gemeente zal er tegen moeten waken, dat die verliesposten niet tot een te kleine winstmarge leiden, waardoor de koop man voortaan wegblijft. denstand met verontwaardiging protesteeren tegen het feit, dat niet-stadgenooten hier van gemeentewege gelegenheid krijgen hen op unfaire wijze met een aantal vliegende win kels of beter gezegd vliegende kraampjes te beconcurreeren Men begrijpt dat wel als men weet, dat er I zich geen enkele bloemenventer uit Limmen in onze stad zou vertoonen als de adressee- rende Alkmaarsche bloemistenpatroons des tijds hun zin hadden gekregen. De toestand is evenwel zoo, dat wanneer de Zaterdagavondmarkt zou verdwijnen, de middenstand waarschijnlijk zelf pogingen zou doen om ze in stand te houden, al heeft men dan ook nu B. en W. stelden dat voor de beperking gemaakt, dat een marktkoopman geen grooter stalletje dan van 4 Meter mag hebben en dat na een be paald uur geen kooplieden meer op de markt worden toegelaten. Naar wij vernemen zijn er nog kooplieden, die een stalletje van 5 Meter hebben en die nu genoodzaakt zijn, ter wille van de con currentie, er aan den een of anderen kant een meter af te zagen. Men gunt ae marktkooplieden maar een heel klein beetje, al bevinden zich daaronder dan ook vele minder kapitaalkrachtige stad- genooten. Want wanneer er „gevaar" dreigt, dat een of meer van deze menschen een be denkelijk althans voor den georganiseer - den middenstand bedenkelijk aantal klan ten begint te trekken, dan wordt de gemeente om een verordening gevraag*! waardoor aan te groote winsten van marktkooplieden een einde kan worden gemaakt. De toestand is dus feitelijk zóó, dat de marktkooplieden geduld worden om terwille van den omwonenden middenstand het pu bliek op de straat te brengen, maar dat zij tegelijkertijd klein gehouden worden opdat zij den middenstand niet te veel schade zul len berokkenen. Zij mogen lokvogels zijn, maar zij zullen zich met een zoo klein moge lijke gedeelte van dpi buit tevreden moeten Hoe moet de gemeente daartegenover staan? De gemeente zal in het algemeen die maat regelen moeten treffen waardoor de eigen stadgenooten het meeste gebaat zijn. Aannemende, dat de middenstand er is voor de consumenten en niet omgekeerd, zal de gemeente dus allereerst met de consumen ten rekening moeten houden, al zou men hier ook weer ae zienswijze kunnen verdedigen, dat de middenstand, als de meeste belasting' betalende groep, ook het meeste ontzien meet worden. Schaart de gemeente zich aan de zijde van de consumenten waaronder toch ook vele belastingslachtoffers zijn dan moeten er voor den Zaterdagavondmarkt geen beper kende bepalingen gemaakt worden, omdat men dan belang heeft bij zooveel mogelijk kooplieden en een zoo ruim mogelijke sortee ring. ambtenaren verlangd worden dat ze min of meer kaufmannisch zullen zijn. De directeur van Gemeentewerken of misschien is het ook wel de wethouder ge weest is dan ook op een schitterend idee gekomen waaraan de gemeente nog heel wat had kunnen verdienen als de heer Stoutjes- dijk er niet ontijdig een stokje voor had ge stoken. Toen de gemeente nog voldoende geld had het is geen sprookje, maar waar gebeurd werden er zoo nu en dan eens straten ge- asphalteerd of tegeltrottoirs aangelegd wat een verrassing was voor alle aan- en omwo nenden, die er terdege mee in hun schik wa ren. Daarna is het gebeurd, dat de Geesterweg verklinkerd zou worden het woord is niet heelemaal Hollandsch, maar dat hindert te genwoordig niet meer. De bewoners hadden liever asphalt en de gemeente zei, dat ze dat wel begreep, maar dat het te duur was. Toen schreven de Geesterwegbewoners, dat zij het verschil in prijs zelf zouden beta len en de directeur van Gemeentewerken het kan ook wel weer de wethouder geweest zijn wees er op, dat dit nou eens een zeld zaam staaltje van gevoel van saamhoorig- heid en van goeden burgerzin was en de Geesterweg kreeg een dek van asphalt. Ziedaar het blijspel van den Geesterweg, maar wat daar uit voortgekomen is, is weer een beetje dramatisch, namelijk het feit, dat Gemeentewerken bezig is een geheel verkeer den koers uit te varen. We gaan de richting uit, dat er geen stra ten of stoepen meer gelegd worden voor men schen, die er wat voor over hebben en dat is een heel gevaarlijk precedentje. Zullen de riolen b.v. voortaan alleen ge legd worden in de straten waar de bewoners er extra voor willen betalen? Dat gaat nu eenmaal niet en daarom was het ook niet goed, dat' Gemeentewerken tegen de bewoners van de Snaarmanslaan heeft gezegd: „We hebben geen geld om jullie te geltrottoirs te geven en we hebben er ook geen zin in maar wie er wat voor over heeft, die kan er een voor zijn eigen huis krijgen. Het kost niet veel, maar we willen er, na aftrek van de omzetbelasting, ook nog wat aan verdienen want anders hebben we er maling aan". Heel anders staan de hier gevestigde winke liers natuurlijk tegenover een verordening, waardoor de marktkooplieden in hun vrijheid beperkt worden en de nieuwe steunpilaar van den Katholieken middenstand, het raadslid Raa:, heeft in zijn maidenspeech in zoo verre er dan van een speech gesproken kon worden uiteengezet, dat de middenstands organisaties over de verordening tegen de marktkooplieden ten zeerste voldaan zijn. De marktkooplieden kunnen de Alkmaar sche middenstanders wel missen, maar het is een eigenaardig verschijnsel, dat dit omge keerd niet het geval is. Al zijn marktkoop lieden en winkeliers nóg zulke concurrenten de laatste brengen de menschen uit Alkmaai en omgeving op 6traat van welker min o meer gevulde beurzen dan ook de miaae standers profiteeren Als dat niet zoo was, zou de geheele mia- In elk gemeentebestuur zitten mannen met politieke en diplomatieke talenten en het is dus geen wonder, dat men ten slotte tot een compromis is gekomen waarbij men meent zoowel de kool als de geit te kunnen spa ren De gemeente volgt een politiek, die in het dagelijksch leven „schipperen" genoemd wordt. Zij wil de Zaterdagavondmarkt niet missen en zij wil ook den middenstand niet dupeeren Dus mogen de marktlieden wel ko men mits zij maar een bescheiden handeltje hebben waaruit niet te veel winst uit de zak ken van boeren, burgers en buitenlui wordt gehaald en door allerlei maatregelen wordt er dan voor zorg gedragen, dat de handel van oeringe beteekenis blijft en dat Alkmaar sche venters, die overdag hun waren niet kwijt kunnen, des avondis van de markt ge weerd worden. Maatregelen als deze zijn van zuiver pro- tectionistischen aard en men kan nu wel be weren dat vrijhandelaren als b.v. de heer Govers daaraan hun stem niet mogen geven tenslotte leven wij in een tijdperk, dat ook in de politiek het hemd nader is dan de rok en dan wordt er wel eens het een en ander over boord gegooid, dat weer opgevischt kan worden als men het later weer eens noodig blijkt te hebben. Door dergelijke maatregelen zal de mid denstand misschien tijdelijk gebaat zijn, de markt zelf wordt evenwel in haar groei be lemmerd en dreigt op den duur van steeds minder beteekenis te worden wat zeker te be treuren is. omdat daarop toch ook vele slecht gesitueerde stadgenooten een bescheiden bo terham kunnen verdienen. Het is inderdaad de vraag of de gemeente niet reeds begonnen is den weg naar het kip- oenhok in te slaan om er de kip te vangen en te slachten die tot dusver de traditioneele gouden of laten we in dit geval maar zeg. gen zilveren eieren gelegd heeft. In den tijd waarin de gemeenten a.s het ware concurreerende ondernemingen zijn geworden, welke den vreemdelingen hun at tracties presenteeren, mag van alle gemeente- Zoo was de theorie en in de practijk kwam het hierop neer, dat de één een tegeltrottoir wou en de ander niet, zoodat er voor het eene huis tegels liggen en voor het daar naast staande weer bruine klinkers. „In dit huisje woont een man, die tegels niet betalen kan", rijmde de heer Stoutjes dijk, maar zoo was het nog niet want er zul len nog wel klinkertrottoir-bewoners zijn, die niets voor tegels gevoelen tenminste niets als zij ze zelf moeten betalen of die te recht van meening zijn, dat dit een zaak van de gemeente en niet van hun is. Intusschen was het velen opgevallen dat we in de Snaarmanslaan een soort dambord trottoir hebben gekregen, dan weer eens een stukje bruin en dan weer een stukje blank en men vreesde, dat dit systeem tot bedenkelijke gevolgen zou kunnen leiden. Straks wil de eene bewoner voor zijn huis een straat van asphalt en een andere weer klinkers, een der de een betonweg en zijn buurman liever een grintweg en als men dan krijgt wat men be taalt, wordt de stad een staalkaart van weg- bedekking waarnaar de vreemdelingen zeker komen kijken. Dien kant moet het niet uit en het was zeker goed, dat de heer Stoutjesdijk er eens de aandacht op gevestigd heeft, al beging hij daarbij dan ook de fout door van een arge loozen gemeente-ambtenaar, die hem infor maties verstrekt had1, mede te deelen, dat de man het volkomen met hem eens was. Ambtenaren en vooral de meer onder geschikte ambtenaren mogen het nu een maal niet met raadsleden eens zijn, ten minste niet als die raadsleden het heelemaal niet eens zijn met des ambtenaars superieu ren- Men moet voor de ambtenaren de tijden nu eenmaal niet moeilijker maken dan ze al uit zichzelf zijn. Maar wat het dambord-trottoir betrof had de heer Stoutjesdijk aan alle kanten gelijk en hoewel wethouder Klaver de kwestie eerst nog als iets heel logisch en heel onschuldigs ja, zelfs als iets aanbevelenswaardigs trachtte voor te stellen, kwam hij later toch tot een andere conclusie en beloofde, dat er op dezen weg niet zou worden voortgegaan De tegels, die er nu al lagen, moesten er clan maar blijven, maar voortaan zou er eerst sprake van een tegeltrottoir kunnen zijn als alle aanwonenden er zich voor inte resseerden en er iets voor over hadden, zoo dat de geheele straat en niet slechts enkele gedeelten dan betegeld zou worden. Het standpunt lijkt ons nog niet heelemaa juist, maar het is toch weer een stap terug op den weg dien wij niet uitmoeten en we zu' len het dus maar den lof geven, dien men er blijkbaar voor verwacht heeft. De brand te Londen thans vrijwel gebluscht. (Buitenland). Anti-fascistische betoogingen te New York. (Buitenland). Mijnramp in Zuid-Slavie eischt 12 dooden en 26 gewonden. (Buitenland). De tegenstelling Kerk en Staat in Duitschland scherper dan ooit. (Bui tenland). De „Brandaris" heeft een wrak ont dekt van een nog onbekend schip. (Bin nenland). Holland's stedenschoon in prent en praat. (Artikelen). (Zie verder berichten.) eventueel laatste Het Volkenbondsfsecretariaat publiceerde isteravond een schrijven, gedateerd 27 eptember, dat de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië inzake de Memelkwestie aan den voorzitter van den Volkenbondsraad hebben gericht. Zij ver klaren daarin, dat de Volkenbondsraad zich herhaaldelijk ervan heeft kunnen overtui- ;en, dat deze drie garantiestaten, overeen- comstig de conventie van 8 Mei 1934, altijd alles hebben gedaan om over de toepassing van het autonome bewind in het Memelge- bied te waken. Zij hebben derhalve ernaar gestreefd, dat de geschikte maatregelen j enomen zouden worden om de opwinding te doen verdwijnen, die zich in de laatste aren van de bevolking van dit gebied ïeeft meester gemaakt, en een normale functioneering van de door het Statuut be paalde instellingen te verzekeren. De drie regeeringen hebben de volle toezegging, dat de nieuwe Landdag, na afloop van de verkiezingen, binnen den wettelijken ter mijn zal bijeenkomen en dat het Directori um overeenkomstig de bepalingen van het Statuut zal worden gevormd. Zij zijn van meening, dat hiermee de Litausche regee ring haar oprechten wensch te kennen heeft gegeven, bij te dragen tot het kal- meeren der gemoederen en door het ga randeeren van de normale werking van het Statuut ontspanning in de Duitsch-Litau- sche betrekkingen te brengen. De drie regeeringen hebben de Duitsch- sche regeering hiervan in kennis gesteld en daarbij de hoop uitgesproken, dat deze daarin aanleiding zal vinden, hetzelfde voornemen uit te spreken. Federale en plaatselijke politie te New- York hebben Vrijdag den geheelen dag ge zocht naar den zoon van den voormaligen hoofdcommissaris der New-Yorksche poli tie, Whalen, nadat zijn ouders gistermorgen te half negen aangifte hadden gedaan, dat de jongen verdwenen was. Men nam als vaststaand aan, dat hij door bandieten, die zich op zijn vader wilden wreken, ontvoerd was. Laat in den middag kwam hij echter plotseling thuis. Het bleek, dat hij eergis teren tijdens een wandeling in een bosch was uitgegleden en met zijn hoofd met zoo veel kracht tegen een steen was terecht ge komen, dat hij geruimen tijd bewusteloos had gelegen op een plek, waar niemand hem had gevonden. Schadelijke gevolgen heeft hij van zijn val niet gehad. Tijdens ongeregeldheden op een farm in verband met een beslaglegging hebben politiebeambten te Union County de eige nares, Sophie Crampa, doodgeschoten. De officier van justitie ter plaatse heeft thans medegedeeld, dat hij tegen de politie beambten een. vervolging wegens doodslag zal instellen. De nieuwe gastroomlij-nde trein van de Londen and North-Eastern Railways, naar aanleiding van het regeringsjubileum van koning George en den zilverkleur van de wa gons „Silver Jubilee" genaamd, heeft heden op een gedeelte van het traject tusschen het Londensche station Kings Cross en Barkston in Lincolnshire een snelheid bereikt van 180 K.M per uur en heeft daarmee alle bestaan de snelheidsrecords van treinen gebroken.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1