abdijsiroop Stilte, die een storm vooraf gaat? Een krachtige rede van dr. Colijn. Qagetifksch OwczicfU 1Buitenland De werking van is versterkt! Tweede Kamer De vlucht in vreemde valuta maakt het geld hier te lande schaarsch en duur. Vrede met de r.-k. fractie. In Abessinië viert men groote feesten maar volgens Italiaansche bladen moet men den Negus in de gaten houden. Bedrijvigheid in Alexandrië. Feest in Addis Abeba. „Italië heeft wel iets doen'. anders te Egypte en de dreigende oorlog. Uw strooibiljet verdween verfomfaaid in de maad! Uw advertentie niet! Want die stond in de krant- Weer Italiaansche beschuldiging tegen Engeland. BRAND IN DE DOM TE COMO. TRAGEDIE IN EEN RECHTZAAL HERINNERINGSKRUIS VERNIELD. ANTI-FASCISTISCHE BETOOGINGEN TE NEW YORK. ZOON VAN EEN HERTOG VOOR HET GERECHT, DE TEGENSTELLING STAAT-KERK STERKER DAN OOIT. Scherp standpunt der Oud- Pruisische Unie. De Joodsche kwesf Den Haag, 27 September. Minister Colijn heeft zijn rede heden be ëindigd met een woord, waarvan hij zeide te hopen, dat het ook buiten de Kamer géhoord en begrepen zou worden. Wij laten daarom den tekst ervan volgen: „De vlucht uit den gulden in vreemde va luta wordt door menschen, die ik onvader landslievende „sehobbers" noem, aangemoe digd en die aanmoediging vindt door de on zekerheid van den binnen- en buitenland- schen toestand, bij een zenuwachtig publiek een toebereiden bodem. Die vlucht in vreemde valuta maakt het geld hier te lande schaarsch en duur. De taak der regeering wordt erdoor belemmerd. Handel en nijverheid worden er ernstig door benadeeld. De vluchtelingen zelf lijden er vaak ernstige schade door. Aanzienlijke ver liezen zijn reeds geleden door velen, die hun bezit verbonden met het vagebondeerend ka pitaal. Land en volk hebben thans op sociaal- economisch gebied allereerst behoefte aan verlaging van de veel te hoog geworden rente en aan uitbreiding van crediet. En deze twee zijn alleen te verkrijgen, indien men de zenuwachtige stemming voor goed van zich afschudt en vervangt door de oud-Neder- landsche deugd van rustige beradenheid en grimmige volharding". Aldus de premier, wiens woorden de Ka mer door applaus en bravo's liet volgen. Mogen zij een einde maken aan de nervosi teit! Het slot der rede van den bewindsman vormde de culminatie van den kloeken toon, welke hij ten aanzien van de monetaire moei lijkheden voortdurend liet hooren. Kloek heid sprak ook uit zijn verklaring, dat het kabinet geen plaats op zijn program voor devaluatie heeft ingeruimd. Toen prof. Aal- berse's opdracht tot vorming van een parle mentair kabinet was mislukt, heeft minister Colijn vervolgens de hem gegeven opdracht, om een extra-parlementair kabinet te vor men, aanstonds uitgevoerd, omdat eiken dag, dat de onzekerheid langer duurde, meer goud aan de Nederlandsche bank onttrokken werd. De door ir. Albarda (s.d.) aanbevolen maat regelen van scherpe controle op de goudaf- giften en instelling van een centraal devie- zenbeheer zouden, naar Z.Exc. uiteenzette, hoogst omslachtig zijn en tenslotte toch neerkomen op afschaffing van den gouden standaard. En na deze en dergelijke opmer kingen verklaarde de premier, oat het het beste zou zijn, wanneer de Kamer nu verder over devaluatie zou zwijgen, omdat de erva ring leert, dat elke discussie nieuwen angst wekt en den gouduitvoer doet toenemen. Of spreken, zooais de zegswijze luidt, zilver is, is in dit geval twijfelachtig, maar stellig geldt bier, het: .zwijgen is goud!" Wat de bewindsman over ae kabinetscrisis heeft gezegd, was jegens de katholieken weer zoo tegemoetkomend mogelijk. De toon van een deel der katholieke pers had bij de regee ring twijel doen rijzen, of zij het vertrouwen der katholieke fractie nog wel bezat. Vol gens de heeren De Geer (c.h.) en Joekes (v.d.) had het kabinet slechts rekening mo gen houden met den uitslag van een stem ming owe: een concreet voorstel in de Ka mer, maar, zeide Z.Exc., dit geldt, al is het formeel-staatsrechtelijk juist, onder normale omstandigheden en niet in een tijd als dezen, nu de ministers, die ook menschen van vleesch en bloed zijn, niet kunnen voortwer- ken, als de grootste fractie, waarop de regee ring steunt, hen onwelwillend beoordeelt. Nadat de premier in Juli aan de katholieke fractie zijn bekende vraag had gesteld, had een oud-minister hem gezegd: „Gij vraag» een votum van vertrouwen en dit kent ons staatsrecht niet". Daar het ook niet de be doeling van den minister-president was ge weest, zulk een votum te vragen, had hij in zijn stenogram voor de Handelingen een aanvulling ingelascht, welke duidelijk maak te, dat het vertrouwen, waarom hij vroeg, moest blijken uit het achterwege laten van ondermijnende kritiek. Prof. Aalberse had reeds tegengesproken, wat men in het land gezegd heeft, n.1. dat er tusschen den pre mier en hem een oude veete zou bestaan, en zijn bijzondere waardeering voor minister Colijn geuit. De laatste zeide te betreuren, dat de katholieken zich gegriefd hadden ge voeld, omdat hij hen in ae regeeringsverkla- ring in één adem had genoemd met de com munisten, enz., en verzekerde, dat het kabinet met de formuleering van de verklaring slechts een zakelijke bedoeling had gehad. Kortom, het was in dit debat botertje tot den boóm. Of het ook zoo blijven zal? Wij zijn geen profeet. Ir. Albarda meende, dat het conflict niet opgelost is en latent voortleeft. De tijd zal het leeren. En minister Colijn be schouw den tijd als zijn besten collega Als oud-officier denkt hij misschien: „Een krijgs man wint al veel, al wint hij niet dan tijd". Minister Oud heeft met jhr. De Geer (c.h.) over de vaste lasten-ontwerpen en met dr. Van den Tempel (s.d.) over de salarisverla ging gedebatteerd. De desbetreffende motie van laatstgenoemden afgevaardigde komt Dinsdag in stemming. Prof. Aalberse was in zijn repliek zeer hu moristisch. Ir. Albarda had hem verweten, een conflict met de regeering niet te hebben vermeden, zonder zelf een parlementair ka binet met de sociaal-democraten te willen vormen. De leider der katholieken antwoord de, dat, als men hem door een ruit gooide, hij zich niet verplicht achtte, die ruit te be talen. Dat hij alleen met de S.D.A.P. wil re- geeren, als er een derde partij meedoet, ver dedigde hij met de opmerking, dat de derde man de spraak aanbrengt. Intusschen liet hij zijn ernst om een hoekje kijken, toen hij er als terloops bijvoegde, dat de noodzakelijk heid van zulk een aerdè partij geen wet van Meden en Perzen is. Dat ir. Albarda hem, in zijn positie na de oplossing van dé* crisis door minister Colijn, had vergeleken met Sim- son, nadat Dahlila dezen de haren had afge knipt, deed hem zeggen, dat Lr. Albarda dus erkende, dat er aan hem nog heel wat af te knippen is. Hetgeen wel niemand, die den leider der kaholieken kent, zal tegenspreken Maar prof Aalberse verzekerde, in verband met die oud-testamentische vergelijking, dat er geen vrouw in het spel was Volgens jhr. De Geer had prof. Aalberse minister Colijn's vraag, of de katholieken de regeering nog vertrouwden, moeten beant woorden met de mededeel ing, dat zij voor het bezuinigingsontwerp zouden stemmen. Dit herinnerde prof. Aalberse aan het oude vragen-en-antwoorden spel, waarbij, als men dé vraag trok: „Hebt gij blond haar?", het getrokken antwoord daarop b.v. luidde: „Mijn schoonmoeder is 66 jaar". De Kamer lachte. En prof. Aalberse dacht waarschijn lijk: „Wie lacht, is ontwapend". De Kamer is al met de artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp begonnen Ds. Van der Heide (s.d.) waarschuwde te gen een te ver gaande bezuiniging op de psy- chopatenwetgeving. Minister van Schaik antwoordde, dat het vroeger wel voorkwam, dat men menschen in een psychopatenasyl plaatste, voor wie 'n korte vrijheidsstraf met ondertoezichtstelling beter zou zijn geweest. Nieuws, werkelijk tastbaar nieuws is er op het oogenblik niet uit het Italiaansche, Abe6- sinische of Volkenbond-kamp. Abessinië wacht af en neemt voortdurend meer maat regelen- Mussolini stuurt nog steeds troepen naar Afrika, maar het sabelgekletter van hem zwijgt de laatste dagen; de Volkenbond houdt zich onledig met vergaderingen, be schouwingen en theoretische problemen Maar verder zwijgt alles. Is dat de stilte, welke aan den storm vooraf gaat? Of is dat een begin van op heldering van den politieken hemel? Het is niet te zeggen. Maar toch zijn er teekenen, die wijzen op een naderende beslissing. Intusschen is in Abessinië de regentijd voorbij Daar had Italië op gewacht en dus zou men meenen, dat de situatie in het land van den negus thans critiek geworden was, dat er tenminste onder de bevolking hevige onrust zou heerschen. In plaats daarvan viert men in de Abessi- nische hoofdstad feest, het z.g. Makalfeest, dat begon met een godsdienstoefening, waar aan ode de keizer deelnam. Duizenden Abessiniërs trokken met ge weren en vlaggen, die met bloemen versierd waren, onder het zeggen van gebeden voor den vrede in feestgewaad door de straten der hoofdstad. Geheel onverwacht begon het echter, of schoon de regentijd reeds vier dagen afge looen is, hardte hagelen, zoodat de feestelijk heden anderhalf uur moesten worden onder broken. Ofschoon de straten in den tussc-hentijd in rivieren herschapen waren, sloeg de keizer in generaalsuniform het défilé der troepen en der bugerbevolking gade. Op het groote Menelik plein in een om geving van barbaarschen luister staande temidden van meer dan honderdduizend on derdanen, zag hij 28.000 man troepen voor bijtrekken; honderden ruiters galoppeerden langs met gevelde lansen, wilde krijgskreeten slakende, wijd en zijd uit den omtrek waren de hoofden gekomen begeleid door hun lijf wachten en troepen, tot er meer dan 40.000 soldaten in Addis Abeba waren bijeenge stroomd; de bevolking der stad is in deze feestelijke dagen verdriedubbeld. Een stoet van twintig priesters in prachtige gewaden volgde den aartsbisschop, psalmen zingende, in optocht om een soort Meiboomen, die op het plein zijn opgesteld rondom een beeltenis van St. Joris. De prinsessen van den bloede in fluweelen en zijden gewaden, volgden het schouwspel, gezeten op een speciale tribune, omringd door kinderen met vlaggetjes in de hand. Kleine jongens zongen geestelijke liederen, terwijl de cavalerie een charge uitvoerde. Duizenden recruten toonden hun vaardigheid en presen teerden het geweer op de wijze der Belgische soldaten. Buitengewoon indrukwekkend was de keizerlijke garde onder bevel van den Bel gischen majoor Dothee, den leider der Belgi sche militaire missie in Ethiopië. Het parti culiere vliegtuig van den Negus cirkelde tijdens de parade boven het plein. Voor orde in de hoofdstad werd gezorgd door 1500 politieagenten. De Italiaansche gezant heeft alle plechtig heden bijgewoond. Uit alle streken van het land wordt ge meld, dat het weer goed is. Millioen zwalu wen zijn in Gondar teruggekeerd. De regeering van Abessihlë ontkent ten stelligste, dat een algemeen mobilisatiebevel zou zijn uitgevaardigd. De „Giornale d'Italia" schrijft: Italië heeft thans wel wat anders te doen, dan zich over de Geneefsche procedure op te winden. Terwijl te Genève een zachte herfst heerscht, wordt in Abessinië op plechtige wijze het feest van het einde van den regen tijd gevierd. Er is derhalve iets anders voor Italië te doen. Wellicht zal de dag niet ver meer zijn, waarop de gesprekken aan het Meer van Genève door het gebulder der kanonnen wor den gestoord. De Geneefsche heeren zullen dan merken, dat Italië begonnen is, zijn oude en nieuwe rekeningen te vereffenen. Italië weet, dat sedert 40 jaar de 500 dooden van Dogali en de 5000 van Abba Garima onge wroken en onbegraven rusten. Het vertrek. Woensdag, van den Britschen hoogen commissaris Sir Miles Lampson naar Egypte vóór den vastgestelden datum, heeft, naar de correspondent van de „Times" te Kaïro meldt, de aandacht der Egyptenaren, die er gunstige conclusies uit trekken. De vroege terugkeer van den hoogen com missaris heeft in politieke kringen de hoop verlevendigd, dat het Foreign Office bereid is de nauwste aandacht te besteden aan de eischen, welke thans in Egypte worden ge steld met betrekking tot de verhouding tot Engeland Deze eischen komen minstgenomen hierop neer, dat voor het geval de grenzen worden bedreigd als gevolg van internationale com plicaties, Egypte geen passieve en hulpelooze deelnemer aan het conflict zal zijn als in 1914, maar dat het in staat zal zijn een aan deel te hebben in zijn eigen verdediging op voet van gelijkheid met Groot-Britannië. De plaatselijke pers maakt met veel ophef gewag van de vrees voor een dergelijk conflict. Deze eisch Vraagt een nauwer definitie zoo niet eenige wijziging van de huidge onbepaalde betrekkingen tusschen GrooTBritannië. De Egyptische openbare meening wenscht dit levendig en het is bekend, dat de premier Nessim Pasja met den waarnemenden hoo gen commissaris Kelly gesproken heeft over de eventualiteiten door de huidige crisis ont staan. Het communiqué, waarin de verzekering werd gegeven van het voornemen van de Britsche regeering om met de Egyptische samen te werken, was het resultaat van deze bespreking. De openbare meening is er ech ter verre van bevredigd door en ongeduldige menschen hebben critiek geoefend op Nessim Pasja, omdat hij niet in staat was iets beters te bereiken. Een sterke strooming wil een uit- legging en een uitbreiding van deze verkla ring en verder dat de positie van Egypte in geval van moeilijkheden duidelijk zal worden gemaakt. Maatregelen tegen Italiaansche spionnage. Strenge maatregelen zijn opnieuw te Alexandrië genomen om. ty voorkomen, dat berichten over de aankomst van leveranties voor de Britsche troepen in Egypte bekend woden. Drie Italianen, die aanteekeningen maakten in de haven, terwijl een schip gelost werd, zijn gearresteerd. De douane in Alexandrië houdt scheni toe zicht op de bagage van alle aankomende rei zigers, aangezien men tot de ontdekking ge komen is, dat wapenen het land binnenge smokkeld worden. Daarbij wordt vooral bij zonder streng gelet op de Italianen. Gistere! deed te Alexandrië een. gerucht de ronde, volgens hetwelk er een wapen- en munitie depot ontdekt was in een Italiaansche school. Militaire voorbereidingen te Alexandrië. Gisteren zijn de Britsche slagkruisers „Re- nown" en „Hood" voor Alexandrië aangeko men. Zij liggen buiten de haven. Aan den haveningang is vèrdragend geschut in stel ling gebracht. Oefeningen hebben plaats ge had, waaraan werd deelgenomen door de vloot en door vliegtuigen De haveningang is met stalen netten afgesloten ter voorko ming van duikbootaanvallen. Slechts een kleine vaargeul is vrij gelaten. In de haven zelf heerseht een groote be drijvigheid. Auto's, gepantserde \Vagens, vliegtuigen en munitie worden uitgeladen In 5 dagen zijn 170 vliegtuigen aangeko men, die bestemd zijn voor de ylieghaven Aboekir, ten oosten van Alexandrië. Civielen personen is strenge geheimhouding over de militaire voorbereidingen opgelegd. De onderstaatssecretaris van het ministe- rie van oorlog heeft verklaard, dat tot dus verre geen maatregelen zijn getroffen voor een versterking van de Egyptische leger macht, die 18.000 man bedraagt. De situatie aan de westelijke grens is normaal. In de kazerne op den berg van Solloems aan de grens van Cyrenaica zijn 800 man en een batterij ondergebracht. De patrouillediens' langs de grens wordt o.a. verricht door pantserauto's. De Italianen hebben aan de grens van Cy renaica een drievoud'ge prikkeldraadversper ring aangebracht om grensoverschrijdingen door Bedoeinen onmogelijk te maken Drie Italiaansche schepen, waaronder de groote „Baiamon" hebben gister te Port Said gebunkerd. Zij hebben 5000 Italiaan sche soldaten aan boord. Italiaansche duikboot voor Malta? Reuter meldt uit Ale indrië, dat in de haven van die stad een oud-officier der Italiaansche luchtstrijdkrachten is gearres teerd. Hij had zich verdacht gemaakt door de groote belangstelling, die hij toonde voor de voorraden, die uit een Engelsch schip werden gelost. Mer had hem reeds drie dagen achtereen in de omgeving gezien. Wegens gebrek aan bewijs hebben de auto riteiten bevel tot zijn in vrijheidstelling ge geven De politie heeft de controle op perso nen, die het havengebied betreden, echter ver- scherpt. Reuter meldt uit Alexandrië verder, dat bij Malta op het oogenblik twaalf schijn werpers in werking zijn. Het gerucht gaat, dat zich sedert verscheidene dagen een Ita liaansche duikboot in de nabijheid van het eiland ophoudt. Nadat de Italiaansche pers gedurende eenige dagen haar aanvallen op Engeland gestaakt had, bevat de „Trtbuna" van gister wederom een zeer scherp artikel van Sena- tor Davanzati, waarin deze Engeland be schuldigt van alle verwarring te Genève. Er bestaat geen eigen Volkenbondspolitiek, doch slechts een politiek van de den Volken bond beïnvloedende groote mogendheden. Zoo is bijv. het niet op het huidige conflict toe te passen artikel 16 door Engeland op het tapijt gebracht. Het artikel releveert de erkenning door Sir Samuel Hoare van de Italiaansche expansiebehoefte en Davanzati spreekt den wensch uit, dat men deze behoefte niet zal tegenwerken op een moment, dat zij verwezenlijkt kan worden. Ook uit overwe gingen van eigenbelang moet Engeland in dit beslissende uur zijn politiek tegenover Italië ingrijpend wijzigen. Het moet een einde maken aan de bevoogding van den Volkenbond in het Italiaansch-Abessinische conflict en zich losmaken van de al te dui delijke overeenstemming met de vrijmetse laars-samenzwering der Tweede en Derde Internationale. Italiaansche persstemmen. De „Giornale d'Italia" beschouwt het voorstel tot het verdagen der Volkenbonds vergadering (zoodat de vergadering onmid dellijk weer kan bijeenkomen) als een nieuwe poging tot het oefenen van pressie op Ita lië. Men wil, aldus het blad, een steeds grootere massa tegen Italië aanvoeren, on verschillig, hoe die massa is samengesteld en in het vuur gebracht wordt. De inmen ging van de Assemblee in het Abessinische geschil is een volledige schending van het pact ten aanzien van de kwestie van de pro cedure, daar de Assemblee alle op haar agenda staande punten reeds uitputtend heeft behandeld en het Vssinische geschil niet op haar agenda _-cft gestaan. De nieuwe taak, die men plotseling aan de As semblee wil toewijzen, valt buiten haar be voegdheid. Het blad verklaart verder, dat men in Abessinië den oorlog serieus voorbereidt. De Negus speelt de dubbele rol van Vol kenbondspacifist tegenover Europa en vast besloten krijger in eigen land. Onder den druk van welbekende krachten weigert Geneve, de levensbelangen van Italië, de schuld van Abessinië, de nood zakelijkheid der gerechtigheid en het ge zonde evenwicht te erkennen. Daarom wordt tegen de veiligheid van Italië geageerd. De „Tribuna" schrijft, dat artikel 16, het welk niets uitstaande "Heeft met het conflict, slechts spreekt van het afbreken van eco nomische en financieele betrekkingen. Het fascistische Italië is sedert 13 jaar op zich zelf ingesteld. Het heeft geen penning bij wijze van leening in het buitenland opgeno men. Dergelijke sanctiemaatregelen hebben dus geen waarde. Indien men dus gelooft een blokkade of eenige andere militaire actie op touw te kunnen zetten, betreft het oor logsdaden, die men met oorlogsdaden be antwoordt. Antwoord van de raadscommis sie aan den Negus. Het antwoord-telegram, dat door de raadscommissie aan den Negus is gezon den, heeft den volgenden tekst: „De raadscommissie heeft kennis genomen van het besluit van Uwe Majesteit, de Abes sinische troepen 30 K M. achter de grenzen terug te trekken. De commissie, die de mees te aandacht wijdt aan het verzoek tot het zenden van neutrale waarnemers, onder zoekt op het oogenblik, of de feitelijke om standigheden de vervulling van de taak van waarnemers zouden mogelijk maken". HET JOODSCHE NIEUWJAAR. Voorschriften voor „gasten" in Duitschland Daar men vreest dat het in verband met de viering van het Joodsche Nieuw jaarfeest op Zaterdag as. en tijdens de daarop vol gende Jooasche feestdagen tot anti-semie- tische demonstraties komt, hebben de lei ders der Joodsche gemeenten in Duitschland aan de leden last gegeven, de viering der feestdagen zoo onopvallend mogelijk te doen geschieden. Men gelooft, dat de politie autoriteiten een hint in deze richting hebben gegeven. Vervolgens wordt de instructie gegeven, niet voor den ingang der synagogen bijeen te groepen, of op andere wijze de aandacht van het publiek te trekken. Te Keulen heeft men den leden der Joodsche gemeente zelfs verzocht, zich niet met hooge hoeden op ter synqgoge te begeven. Das schwarze Korps, het weekblad der S.Sheeft een hoofdartikel gewijd aan de wijze, waarop de Joden zich voortaan in Duitschland diener. te gedragen. „Zij behoo- ren er naar te streven, aldus het artikel, zich te beschouwen als gasten van het Duitsche rijk en zich te gedragen als menschen, die men in weerwil van alle vroegere ervaring heeft vrijgelaten, zich binnen hun eigen kring vrijelijk te bewegen. Als gasten moeten zij echter alles vermij den, wat bij het volk welks gasten zij zijn. den indruk zou kunnen wekken, dat zij zich in de zaken van dat volk zouden willen mengen In den jrooten koepel van de uit het einde vqn de 14-de eeuw dateerende dom te Como, waar thans restauratiewerkzaam heden worden verricht, is gisteravond een brand ontstaan, die zeer veel schade heeft aangericht. Nog te middernacht was de brandweer bezig met bestrijding van het vuur. De dom is een van de belangrijkste kunst wei ken van Lombardije. De vanouds beroemde AKKER'g ABDIJSIROOP is een natuur-geneei- middel, daar de werking in hoofd- laak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oud* tijden bekende „genees-kmyden" AKKER'* ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, i* dus een aan de natuur ontleend geneesmiddell De gestelende, hoeststillende, «lijmoplossende en kelmeerende beroemd hebben gemaakt,la thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nóg sterker, nóg sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt mans 2 x soo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen s hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influensa. Da verlaagde prijien sijn thans i 75 ct. F 1.15 F 2.00 P j.so 3 d«g«n gabraik 4 dagan gabruik IS dagan M dagan gabrstk gabrnik Da grootara flacons sijn bij voortgeset gebruik voordeeliger! Een zekere Franz Geisseder, die te Graz terecht stond wegens grafschennis en dr«L- ging, heeft gedurende de behandeling van zijn zaak plotseling een revolver getrokken, waarmee hij een snelvuur opende op rechtbank en de getuigen. De rechter dr. Pre- finger, die achter de tafel dekking had ge zocht, werd ernstig gewond door een kogel, welke door het hout boorde. Twee getuigen' de directeur van een ziekenhuis en de vrouw van een hooggeplaatst officier, werden le vensgevaarlijk gekwetst. De dader richtte tenslotte het wapen tegen zichzelf en stierf eenigen tijd later in het ziekenhuis. Geisseder had vroeger een betrekking gehad in het zie kenhuis doch hij was ontslagen en bij wijie van wraak had hij het graf van den zoon vqn den directeur, die thans getuige was, g« schonden. Een kruis, dat ter herinnering aan keizer Karei en bondskanselier Dollfuss een week geleden in den Anpas bij Innsbruck was op gericht, is in den afgeloopen nacht door on bekende daders geheel vernield. Voor het hotel „Clinton" te New-York, waar een gezelschap Duitsche touristen in trek had genomen voor den tijd van een week, verzamelde zich, op het gerucht, dat de Duitschers, ongeveer 40 in getal, ten deele in uniform gekleed zouden zijn en haken kruis-insignes zouden dragen, een menigte van ongéveer 500 personen, die anti-fasqath sche leuzen riepen en o.a. riepen: „Lyncht de. nazi's". De politie greep tenslotte in en ver spreide de menigte, waarbij één betooger ge arresteerd werd. Het toeval wilde, dat de Duitschers tijden* de betooging niet in het hotel aanwezig wa ren, aangezien zij juist toen een rondrit dqpr de stad maakten. Inmiddels hebben zij be sloten, een ander hotel te betrekken. De 29-jarige Lord Edward Montagu i* door een Londensch gerecht wegens diefstal en vervalsching van een cheque veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Hij had als secretaris een op naam van zijn patroon staande cheque van een valsche hartdteeke- ning voorzien en geïnd. Lord Edward Montagu is de zoon van den Hertog van Manchester en een geregeld bezoeker van twijfelachtige nachtclubs. In het begin van dit jaar heeft hij teveigeef* getracht in het Fransche vreemdeling®1'*' gioen te komen. De eens zeer welgestelde fa milie van den Hertog van Manchester, die tot de Engelsche hofadel behoort, is thans volkomen zonder middelen. Op de Synode der Oud-Pruisische Unie» die drie dagen biieen is geweest en tot diep in den nacht heeft vergaderd, is de tegen stelling tusschen kerk en staat sterker dan ooit naar voren getreden. Zooals bekend wil de nat.-soc. staat de juridische leiding en het financieele beh«P in kerkzaken geheel in handen hebben. H*t- tegenover worden van de zijde der Belïjoe- niskerk de volgende eischen gesteld: 1. Volkomen en onbeperkte vrijheid der kerk ten aanzien van de verkondiging van M Evangelie. 2 Volkomen vrijheid der kerk in het be heer der sacramenten, ook ten aanzien vafl Joden, die de protestantsche belijdenis he ben aangenomen. 3. Vrijheid der kerk in het financieele O® heer. De tegenwoordige „Beschlussstewe wordt volkomen onaanvaardbaar geacht. Het recht van den staat tot het oefenen v controle op het financieele beheer en tot w» verleenen van medewerking in de jur*w*£ kwesties wordt door de Belijdeniskerk kend. Het werk der kerk moet echter ckx> den staat gesteund en niet bemoeilijkt den. De thans genomen maatregelen zijn aanvaardbaar. ianatr De Oud-Pruisische Unie zal met lang een afwachtende houding aannemen, v aanzien van de vraag, wat de staat in kerkkwestie wil doen. Het Joodsche vraagstuk zal, naar wjj nemen,' binnenkort op een rijkssynoü Evangelische kerk uitvoeriger woraen handeld.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6