Spierpijnen? tRecklM.aken buiten zijn eigen winkel gezet, ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 Alkmaarsche Politierechter Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. verdwijnen direct £atuU e* JjiütAomm OSS VOOR DE RECHTBANK. Op October zullen voor de recht bank te den Bosch als verdedigers in de Ossche strafzaken optreden mr. J. P. pulles te Oss voor P. J. de B. en F. N. v. d. W-. Mr. J. B. Hengst uit den Bosch voor L. A. v. H.Mr. de Bok, den Bosch voor A. S. en Mr. Jos. v. d. Besauw, den Bosch, voor A. J. v. d. W. Op 17 October mr. J. Ph. v. Lelieveld te Dinter voor A. J. O., P. A. S. en N. H. S.; mr. E. v. Zinnicq—Bergmann, den Bosch, voor J. F. A. V.; mr. C. M. O. v. Nispen tot Zevenaar den Bosch voor A. d. B. en M. v. O., en mr. H. W. A. Schip- perheijn, den Bosch, voor C. d. B. Zes maanden geêischt wegens verduistering, In het begin van het vorige jaar kreeg een slager ongenoegen met zijn zetbaas, die voor hem een winkel aan den Insulindeweg te Amsterdam beheerde Het resultaat was, dat de zetbaas ontslagen werd Toen de sla ger den Zaterdagavond waarop de dienstbe trekking eindigde in den winkel kwam ooi af te rekenen, wachtte hem een verrassing. De zetbaas gelastte zijn oud-patroon direct been te gaan, hij had niets af te rekenen, om dat hij zèTf de baas was; in den loop der jaren had hij de slagerij gekocht en in maan- delijksche termijnen afbetaald. Goede raad was duur. In kort geding wist de slager de ontruiming van het bij den winkel behoorende woonhuis te verkrijgen; de zetbaas echter nam de kas, waarin zich een bedrag van 450 bevond en een hoeveel heid vleesch mee. Wegens verduistering dien de de slager een klacht in tegen zijn ex-zet baas. Voor de rechtbank te Amsterdam hield deze zijn onschuld volhij zou hoewel hij er geen bewijzen van kon overleggen den winkel hebben gekochtDe rechtbank aanvaardde dit verweer, dat door niets werd gestaafd, niet en veroordeelde den man tot zes maanden gevangenisstraf. Voor het Hof veranderde deze verdachte van houding; hij legde thans een volledige bekentenis af; volgens zijn verklaring had bij gehandeld op raad van een zaakwaarne mer. Ten bewijze hiervan legde hij eenige brieven aan het Hof over. De procureur-generaal mr. D. Reilingh vond de feiten buitengewoon brutaal en er gerlijk; hij wilde echter rekening houden met verdachte's blanco strafregister en het feit dat hij kennelijk is beïnvloed. Spr. vorderde wegens verduistering zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd yan drie jaar. De verdediger mr. dr. Bertno J. Stokvis «k>ot zich bij dit humane requisitoir aan. Het Hof zal 15 October arrest wijzen. DE HUWELIJKSADVERTENTIE. Een juffrouw, die berouw had; verdachte belooft haar eeuwig trouw te zullen blijven. De 59-jarige handelsagent G J. A. K., thans gedhad in een Rotterdamsch nieuws blad een huwelijksadvertentie geplaatst. Een 33-jarige juffrouw, met een invaliditeitspen- sioentje, een eenzaam leven leidend, reflec teerde daarop en maakte met den handels agent kennis. Deze niet veronderstellend, dat zij, als zóóveel jongere, met hem zou willen huwen, beschouwde de kennismaking als in leiding tot 'n vrijpartijtje en gaf een anderen naam op, maar accepteerde, toen hem later bleek, dat de juffrouw een spaarbankboekje ten bedrage van 1200 bezat, toch gaarne dit bedrag voor zijn verdere handelsrelatie- doeleinden. De juffrouw begon pas later te twijfelen en stelde toen de politie in kennis van haar ervaringen. Een strafzaak volgde en K. werd op 16 Juli door de Haagsche rechtbank tot één jaar en zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. Toen dit de voorloopige oplossing van het probleem bleek te zijn geworden en K. reeds in het huis van bewaring was opgenomen, kwam de juffrouw tot de conclusie, dat zij liever de politie en justitie er buiten had gela ten en dat zij toch wel met K. wilde trouwen. Zij zelf had hem reeds alles vergeven. Vandaar dan ook het hooger beroep. De president van het Haagsche gerechts hof achtte het nogal onvoorzichtig om met iemand als K. in het huwelijksbootje te willen stappen. „Ik heb" aldus de president, „er een zwaar hoofd in.'' Maar de juffrouw hield vast aan haa. Voornemen, waarmee ook K. gaarne instem onder belofte haar ten eeuwigen dage trouw te zullen blijven en onder opmerking, dat het geld inderdaad voor de uitbreidmg van zijn handelsrelaties was gebruikt, wat z j staande vrouw straks wel zou ten goede ko- 'De nrocureur-generaal wenschte rekening te houden met de bijzondere omstandigheden en vroeg vermindering van de straf tot een ^Mr. Huygens, die op verzoek van de juf frouw de verdediging van K. op zich g nomen, achtte het requisitoir wel streng ma r was den procureur-generaal erken e J hij rekening heeft willen houden met hei zieleconflict in deze zaak, welke op heg gebied van de klachtdelicten ligt. Deze twee menschen zijn bereid elkander te trouwen In dien de juffrouw ook maar eenigermate wan trouwend was geweest, dan zou het d niet gelukt zijn, eenig geld van haar krijgen. Hier is het „mundus decipi van toe passing. Pleiter acht het voornemen v beide personen om elkander trouw te b J aannemelijk en verzocht het Hof, htff™ .- de uitspraak rekening te houden, opd straf tot een zoo klein mogelijke wordt g duceerd. Arrest 14 October. - Zeg mij in welk blad Uwe advertentie staat en ik zal U zeggen wie gij zilt. Strafzitting Maandag 30 Sept. rv ^en domme streek. aSSCher Hendr- van G- te 70m op Wlen tot dusverre niets viel te sohSinf8wZ<ï0ud0m geweest om h«t Maat- ten en h a ^'pbetoon onjuist voor te lich- tookua ma r\fm.^r steun Kloten dan hem den o-evo officier had bereids twee maan- recu^j^ffcnisstraf gevorderd, doch na een ^h^ ?ü°n eTZ0ek' door den politie- van Wjfd °p €T«wijz:igxl voorstel hf Jn lcr ?eze straf heden veranderd voorwaardel ijke met twee proefjaren. t -ï10"138' de advocaat, kon zich eveneens met deze gunstige omzetting vereenigen. .D® burgemeester gemolesteerd. ten 22-jrng arbeider te Obdam, Nic. v. •'i.iL- °P 28 Mei in een onbezonnen mo- dtnD burgemeester dier gemeente, dien ft c?r! slaK in het gelaat gege- officier noemde dit optreden schan- straf 01 V erde maanden gevangenis- Maar de politierechter achtte een reclas ^,r'I18®J,nderzoek gewenscht. Het bleek nu, dat dit driftige ventje nogal veel alcoholische vertrisschingen consumeerde, wat zijn ze nuwachtig gesteld niet ten goedé kwam. Het was een zwak geval, volgens den heer Wig- gers, die echter nogal veel met het onbehoti- ^njoTvgmenseh scheen op te hebben. Hij steldé althans voor een voorw. straf, met als conditie sine qua non „geheelonthouding'', waar de snaak echter zoo'n beetje om de zaak heendraaide, nam de politierechter hem nog eens flink onder handen, maar zonder eenig resultaat. Van dit kleine beetje drank wilde de man beslist geen afstand doen. Hij zal zich nu echter aan een gedwongen ge- heelonthouderskuur moeten onderwérpen, aangezien hij werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Wee z'n gebeente, als hij weer op het zon daarsbankje moet verschijnen, dai. is hij nog niet gelukkig, voorspelde de politierechter. Een obligatiehouder. Een in 1894 geboren heer, genaamd Dirk- van E. te Den Helder, die zich had belast voor zijn principaal, den wisselkantoorhou der Klaas Kos, uitlootbare obligatiën uit te scharrelen, had zich van zijn taak volgens de meening van mijnheer Kos niet naar ge noegen gekweten. Hij verscheen althans he den op het boetebankje omdat hij 650 niet zou hebben verantwoord. Aan mr. v. d. Loos was de taak opgedragen den heer Dirk van E. te mogen verdedigen. Omtrent de verdeeling der werkzaamheden schenen de heeren van E. en Klaas Kos het niet eens te zijn.Ü De officier vermeende, dat de politierech ter werd gebezigd als incasseerder van een niet goedgekeurde loterij-onderneming en vroeg vrijspraak. Mr. v. d. Loos, de curator in den faillieten boedel van zijn cliënt, deelde medé het roe rend met dit requisitoir eens te zijn. Ook de politierechter sloot zich hierbij aan. Derhal ve vrijspraak. Minder prettige burenconversatie. Mej. Ymkje v. a. W., 'n Alkmaarsche huis moeder, was op de politiezitting geïnvi teerd naar aanleiding van het feit, dat zij een buurvrouw had gekwalificeerd in be woordingen, die deze buurvrouw niet aange naam schenen te smaken en haar aanleiding gaven om mej. Ymkje voor den politierechter te werken. Nadat de dame in kwestie de telasteleg- ging onvoorwaardelijk van de hand wees, eisente de officier 15 boete of 10 dagen, op welke straf de politierechter een korting ver leende van 5 gulden of 5 dagen. Een vechtlustig caféhouder. De heer Bern. Joh. CL, caféhouder te den Helder, verscheen in kwaliteit van verdachte voor den politierechter omdat hij zijn schoon zoon, den spoorwegarbeider Jac. Plaatsman in den nacht van 19 op 20 Juli een klap op zijn oor had gegeven. De verdachte staat in geen vriendschappelijke verhouding met zijn schoonzoon op grond van een hangende echtscheiding met zijn dochter. Het feit was gepleegd in het café van Hakstee. Eisch tegen den met veel woorden ontken nenden caféhouder, vroeger meermalen ver oordeeld, 15 boete of 10 dagen. Vonnis conform eisch. Weer 'n buurvrouwenconflict. Mej. Maria Elisa L., huisvrouw Hendrik W. te Alkmaar, stond terecht ten einde zich te verantwoorden ter zake van het haar ten laste gelegde feit, dat zij op 22 Juli mej. Cor nelia Heymans, geboren Klarenbeek, een klap zou hebben toegediend. Dit conflict vond zijn oorzaak in de respectievelijke kin deren, die onder elkaar ook de harmonie al niet schenen te kunnen bewaren. Hét gaat gewoonlijk: zoo de ouden zongen, piepen de jongen. Gevorderd werd' 6 boete of 3 da gen. Uitspraak conform. Een rumoerig heerschap De 25-jarige koopman Hendr. W. te Me demblik is blijkbaar een heerschap, wiens handjes los aan zijn lijf zitten. Hij stond dan ook heden voor den politierechter in verband met de omstandigheden dat hij op 11 Juli zekeren heer Ji-l'ke v. d. Veen, visscher al daar, het neusbeen stukgeslagen had en op 15 Juli diens 16-jarige dochtertje Evertje eveneens had mishandeld. Evertje was vroe ger in betrekking geweest bij verdachte. Zij was door haar voorma ligen patroon geïnvi teerd om met hem te gaan zwemmen, voor welke eer het meisje bedankte en werd eenige dagen later door verdachte in het plantsoen lastig gevallen en met een leesboek in het ge laat geslagen. Het mooiste is, dat verdachte en getuige ook nu nog met elkaar verloofd zijn, 'n ontdekking waarvan de politierechter paf zat. De officier zag zich ook voor een raadsel geplaatst en requireerde 30 boete of 15 dagen. Vonnis 20 boete of 10 dagen Een geweldige vuistvechter Het schijnt beter te zijn met dien 33-jarigen landbouwer Willem de K. te Midwoud te eten, dan met hem te vechten, als we rekening houden met de geduchte worstelpartij, die hij op 30 Juli aanving met zijn collegia Cor nelis Davids, zulks naar aanleiding dat ge zegde heer Davids hem op een smal fietspad langs dé spoorlijn niet wilde laten passee- ren. Deze heer werd meermalen door ver dachte bij de keel gegrepen en zoodanig met de knieën op de borst gedrukt, dat hij er 5 weken lang last van had. Getuige diende dan ook een rekening in betreffende genees kundige behandeling ten bedrage van 5.70. De verdachte was in actie gekomen, omdat Davids hem op het fietspad niet wilde laten lasseeren, niettegenstaandé bij grootenhaa6t ïad. De heer K., zooals getuige Brouwer deftig zeide, had toen gezegd: Ga je (met een vloek) op zij, waarop hij Davids te lijf ging en hem van zijn fiets afsleurde. Zijn optreden was onbehoorlijk, vermeende Brouwer. De getuige Klaas Dekker beweerde daar entegen, dat Davids den verdachte het eerst aangreep en zij toen worstelend op den spoordijk vielen. Gevorderd werd 15 boete of 10 dagen, waarop verdachte werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen met toewijzing der civiele vordering ad! 5.70 aan den mishandelden heer Davidls. Verdachte nam met deze uitspraak genoe gen. Een critisch aangelegde dame De niet-verschenen mej. Aagje M. te Oost- huizen had op 12 Juli in zoodanige onge zouten termen critiek uitgeoefend op de huis houdelijke zindelijkheid van haar dorpsge- noote mej. Cath. Buis, dat zij heden wegens beleediging werd veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen. De opruier liep zelf in de fuik. De heer Adriaan Kr. te Alkmaar had zich in den avond van 3 Augustus de weel de gepermitteerd zijn neus te steken in de ambtelijke aangelegenheden van den agent van politie Hooyer, die bezig was een lasti- gen arrestant naar het bureau te sjouwen, door luidkeels te adViseeren den agent maar in de sloot te „donderen", welke lugubere raad hem op een maand brommen kwam te staan. Gezegde beer Kr. was met den arrestant tot het bureau meegeloopen en werd toen natuurlijk ook ingerekend Bovengenoemde arrestant, de steuntrek- Ser Bart K„ geboren te Uitgeest, verkeerde in kennel ijken staat en werd te dier zake op gebracht. Hij verzette zich met zooveel ge weld, dat 't niet veel scheelde of Hooyer was met zijn patiënt in den Voordlam gerold Ge vorderd werd een maand gevangenisstraf. Verdachte werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met twee proefjaren. Kwestie tusschen dames. Mej. Maria Joh. H., geliefde ega van den heer Jacobus M. te Den Helder, maakte haar entree de salon omdat zij op 15 Juli mej. P. Molenaar, die ruzie had met haar man, in het gelaat had gekrabbeld en op de straat- steenen gewerkt. Dit werd door mej. M. op luider toon ont kend. Hierdoor werd het noodig nog eenige andere getuigen in dit gewichtige proces te dagvaarden en zoo werd de zaak tot 4 Nov. aangehouden. Daarna kreeg de dame een soort zenuw aanval en werd door den majoor beleefdelijk de zaal uitgeleid Het is te hopen, dat zij zich op 4 Nov. minder overstuur maakt. Een lastig vreemdeling. Een 30-jarige Hoornsche slagersknecht, Hendrik K„ had zich in den nacht van 4 op 5 Augustus, geinspireerd door talrijke potjes pils, nogal slecht aangesteld, toen hij ter za ke het verkeeren in kennel ijken staat door de agenten Kapteijn en Hocgeweg ter ontnuch tering naar het bureau werd gebracht. Hij verzette zich zeer krachtig en beleedig de de agenten. Het ging er krachtdadig toe bij deze over brenging, zeide agent Kapteijn. De hele maakte op de zitting een tamelijk onbenul ligen indruk. Eisch 25 boete of 15 dagen. Vonnis con form. Hij „nam" dit niet. De zwaar gesnorde heer J.J. Sn. uit den Hel der was op 24 Juli zoo vrijpostig geweest zijn buurman Alb. Halzer 'n „gronddief" te noe men, zulks naar aanleiding van het feit, dat deze zich een stukje grond van Jacob zou hebben toegeëigend om daar een schuurtje op te zetten. Het geïncrimineerde feit werd door ver dachte ontkend, doch hij werd desniettemin veroordeeld tot 5 boete of 1 dlag. Zijn „spuit" had hij te lief. De niet-verschenen heer Petrus K. te Wer- vershoof had op 22 Juni j.1. niet voldaan aan de vordering van brigadier Brouwer uit Me demblik om zijn geweer uit te leveren. De verdachte is een strooper en een bru taal exemplaar van 't Wervershoover menschdom. Eisch en vonnis 25 boete of 15 dagen. De zenuwen waren hem de baas De los-arbeider, ex-sigaren-winkelier en thans hulpbesteller Jacob T„ was onlangs met zijn echtgenoote Joh. Maria Sm. naar Egmond aan Zee gegaan, ten einde aldaar den heer E. v. d. Heuvel, directeur van M.H., te spreken over de steunuitkeering, die niet naar zijn genoegen was. De heer v. d. H. was niet aanwezig in de aldaar door hem betrokken woning en nu werd het echtpaar door mevr. v. d. Heuvel te woord gestaan. Zij kon natuurlijk geen beslissing geven, doch stelde het vrouwtje eenig geld ter hand om in den eersten nood te voorzien. De vrouw verwijderde zich hierop, maar haar man was minder inschikkelijk en moest later door dé veldwachters ten Bruggecate en Breetveld van het erf worden afgezet Het scheen, dat dit nogal hardhandig ge beurde en toen had mej. K. daarop de veld- veldwachters ten Bruggencate en Breetveld Voor deze beleediging van ambtenaren in functie stond zij heden terecht en werd on danks haar ontkenning tot 5 boete of 1 dag veroordeeld. De oorzaak van het vorig relletje. Tenslotte stond nog terecht de heer Jacob T-, los-arbeider te Alkmaar en echtgenoot van de vorige vrouwelijke verdachte. Deze heer bevond zich op het erf van den heer E v d. Heuvel, directeur M.H. te Alkmaar, en had zich niet op de vordering van mevr. v. d. H„ noch op die van de veldwachters ten Bruggencate en Breetveld, willen verwijde ren. De heer T. was niet tevreden over den steun en wilde den directeur spreken, die echter niet aanwezig scheen te zijn. Door de wlitie was K. van het erf verwijderd, welke ïandeling mej. K. aanleiding gaf zich afkeu rend uit te laten over deze verwijdering, die volgens verdachte gepaard ging door een >ak slaag met den gummistok. Dé officier, rekening houdende met de om standigheden, requireerde een voorwaarde lijke gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand met 2 proefjaren. Vonnis conform eisch. De veroordeeldé gaf te kennen zich over dit vonnis te willen beraden. Zitting van Dinsdag 1 October. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Voorw. vonnis ten uitvoer gelegd. Het voorw. vonnis contra Gerrit Gr. te Oudorp werd heden ten uitvoer gelegd en de voorw. 1 jaar gevangenisstraf op hem toe gepast. Gerrit bevond zich reeds in hechtenis te Haarlem. Zedezaak. Tegen Canrilius v. d. B., gedetineerd! ter zake zedemisdrijf, een gedegeneerde psycho paat volgens diagnose van dr. Hoeneveld, reeds 10 maal veroordeeld tot straffen, vari- eerende van 3 dagen tot 1 jaar, vorderde de officier 6 maanden met aftrek preventief, 4 maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos verdediger, beval verdach te aan in de clementie der rechtbank. Over 14 dagen uitspraak. In eer en goeden naam benadeeld. De heqfen Arie v. W. en Herman Hein- rich D., beiden pensionhouders, respectieve lijk te Amsterdam en te Nunspeet, sierden gezamenlijk de zondaarsbank naar aanlei ding van een tegen hen ingediende klacht van den mede-pensionhouder N. W. v. d. Garde te Schoorl ter zake smaadschrift. De heeren hadden namelijk in opdracht van de landelijke federatie van pensionhou ders te Schoorl brochures, een „Bruinboek", om in deftigen stijl te spreken, verspreid, waarin een artikel voorkwam, dat door ge zegde heer v. d. Garde beleedigend werd ge acht, in zijn kwaliteit als voorzitter van deze organisatie. De verdachte, door mr. Leesberg verde digd, ontkende bij monde van den heer van D., het opzet te hebben gehad, de heer v. d. Garden persoonlijk te hebben willen belee digen. Het betrof hier meer een foutieve daad van het bestuur. In de desbetreffende brochure zou onder meer hebben voorgekomen een insinuatie aan het adres van v. d. Garde, dat hij pro centen zou hebben genoten van advertenties en als redacteur van de kookrubriek de schaar zou hebben gehanteerd. Een en an der om de leiding van de landelijke pension houdersfederatie als niet gewenscht voor te stellen. De heer v. d. Garde achtte zich beleedigd, omdat hij was voorgesteld als redacteur van de kookrubriek, die met de schaar redigeerde. De president kon echter het beleedigende van die insinuatie niet inzien. De tweede verdachte citeerde uit een ver weerschrift dat alreeds was betoogd, dat het niet de bedoeling was de heer v. d. Garde te beleedigen, doch dat de band, die bestond tusschen den heer v. d. G. en den heer L. Cats, uitgever van het bondsorgaan, funest was geweest voor het bestaan van de organisatie. De verdediger, mr. Leesberg, bracht in het midden, dat deze heer Catz persoonlijk had verklaard dat v. d. Garde procenten genoot van het aanbrengen van advertenties en v. d Garde voorts zelf had verklaard, dat hij wel wilde werken voor den bond, maar er een boterham aan wilde verdienen. De heer v. d. Garde kon zich dit niet meer herinneren. De heer S. L. Cats, uitgever van het Bondsblad „Pensionbelangen", ontkende dat v. d- Garde honorarium had genoten als redacteur van de gastronomische rubriek. Wel bezorgde hij indirect advertenties van groote firma's, b.v. Jurgens voor marga rinereclame. Dan kreeg v. d. Garde een per centage voor deze aanbrengst. Zijn dat met elkaar geen belangrijke be dragen? vroeg verdediger aan getuige Catz. Deze ontkende zulks, waarop verdediger in 't midden bracht, dat getuige in een gesprek met beide verdachten had verklaard, dat v. d. Garde procenten genoot. De eerste ve/dachte trachtte aan te too- nen, dat de heer Catz dit wel degelijk had medegedeeld in een conferentie met hun drieën. Verdediger zeide. dat het een bondsorgaan was, wat de heer Catz uitgaf, zonder bonds leden. De getuige a décharge N. de Wilde, ver meende, dat de verhouding tusschen Catz en v. d. Garde niet de juiste was, maar kon dit niet met bewijzen staven De drukker-uitgever Kerkmeester uit St. Maartensdijk, 2 getuigen van de verdediging, verklaarde, dat hij op verzoek van 2 ver dachte brieven van v. d. Garde had opge zocht, doch dat de firma Cuperus weigerde deze brieven af te staan. De officier, aan het woord komende, achtte de zaak voor buitenstaanders niet zoo belangrijk, doch soms wel voor belangheb benden. Daarom krijgt de klager dan ook het volle pond opdat geen partijdigheid kan worden verweten, staande op dit standpunt, zouden de grieven van den heer v. d. Garde over de insinuatie betreffende de schaar bij de kookrubriek en het genieten van provisie voor aangebrachte advertenties, misschien eenige grond kunnen hebben. Alles echter bijeen genomen, vermeende de officier echter, dat verdachten voldoende hadden naar voren gebracht, dat het hun opzet niet was geweest om te smaden en te beleedigen en requireerde de officier der halve vrijspraak. Mr. Leesberg begreep niet waarom de of ficier niet had gedeponeerd en verheugde zich nu over dit requisitoir. Overigens achtte verdediger de zaak niet zoo onbelangrijk, zooals meer uitvoerig werd uiteengezet. In .verband daarmede kwam verdediger langs Wrijven, maar wrijven mei Kloosierbalsem zal U ervan genezen wani die spierpijnen met AKKERiKlocsterbalsem omdat deze bijzondere balsem, tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet» geheel andere overwegingen tot de con clusie, dat hier het opzet om te beleedigen, niet was gebleken en refereerde verdediger zich ten dien aanzien aan het requisitoir. (Wordt vervolgd). RUNDERTUBERCULOSE OVERWONNEN? Proeven, dit tot definitieve resul taten hebben geleid. Reuter seint ons uit Londen d.d. 1 dezer: De runder-tuberculose schijnt overwonnen te zijn, dank zij het werk van den Zwitser- schen geleerden Henry Spathlingen', die reeds in 1932 een serum heeft ontdekt, dat koeien immuun maakt tegen tuberculose. Is Ulster zijn sedert 1932 proeven genomen die tot definitieve resultaten hebben geleid. Doodelijke doses bacillen, die zes maanden gelden op ingeënte koeien waren geïnjec teerd, hadden niet de minste uitwerking, ter wijl niet-ingeënte koeien gemiddeld binnen 45 dagen stierven. De proeven vonden plaats onder toezicht van een door den minister van landbouw van Noord-Ierland ingestelde commissie. DE SANEERING IN DE BLOEMBOLLENTEELT. Het Hollandsche bloembollen- kweekersgenootschap spreekt zich op een buitengewone algemeene ledenvergadering uit voor handbar ving van de saneeringsmaatregelen. Het Hollandsche bloembollenkweekersge- nootschap heeft gisteren te Haarlem een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer S. Schoneveld. In deze vergade ring kwam in behandeling de vraag van het hoofdbestuur: is het wenschelijk, dat de saneeringsmaatregelen voor het teeltjaar 1935/36 in haar geheelen omvang moeten worden behandhaafd, ja of neen. In een hoofdbestuursvergadering was met 14 tegen 3 stemmen en 2 blanco besloten de afdeehngsbesturen en leden dringend te ad- viseeren de vraag bevestigend te beant woorden. In zijn openingswoord zeide de voor zitter, dat na de beslissing in een zusteror ganisatie over deze saneering, hij zich de vraag had gesteld of een beslissing van het Hollandsche bloembollengenootschap wel noodig was. Spr. had deze vraag bevestigend ■beantwoord, omdat hij ook in het Holland, sche bloembollengenootschap aller meening tot uiting wilde laten komen. Het hoofdbestuur heeft nog hoop op her stel van den export, al zijn er zekere grieven tegen de overheidsbemoeiingen. Ln ieder geval rijst het verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid Maar men heeft ook een open oog voor de vraag, wat er van die vrijheid zou zijn gekomen indien het vak niet onder voogdij had gestaan en onbeperkte uitbreiding der cultuur zou zijn toegelaten en de export niet geregeld zou zijn. Er moet gewaakt worden tegen onredelijke over drijving bij voor- en tegenstanders. Spr. hoopte, dat de saneering aan de verwach tingen zal beantwoorden. Beschuldigingen op grond van allerlei bijkomstigheden der saneering zijn uit den booze, omdat zij er niet verantwoordelijk voor is. Aan de sa neering kleven zeer zeker bezwaren, maar zou het beter geweest zijn zonder sanee ring, vroeg spr. Hij was van oordeel, dat door de saneering veel kweekers behoed zijn voor den ondergang. Na een langdurige discussie werd tot stemming overgegaan. Voor saneering wer den 128 stemmen uitgebracht, tegen 55 blanco 4. De voorzitter deelde nog mee, dat nu reeds gelegenheid bestaat voorschotten te verkrij gen op partijen, die het volgende jaar opge houden worden. Ten slotte werden uit de vergadering nog allerlei wenschen ten opzichte van de sa neering kenbaar gemaakt. WENSCHEN DER CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. De Centrale landbouw-organisaties heb ben zich tot den minister van financiën ge wend, met een verzoek tot herziening en ver mindering van de grondbelasting. Zij wij zen er in hun advies op, dat in verband met den ongunstigen toestand in den land- en tuinbouw vermindering der lasten noodza kelijk is, wil er verdere aanpassing bereikt warden. Is reeds op grond hiervan een ver mindering van de grondbelasting op de on gebouwde eigendommen gerechtvaardigd, bij de geweldige daling van opbrengsten en pachtwaarden wordt de druk van de grondbelasting evenredig zwaarder. Ook de ongelijke werking van deze belasting doet zich steeds meer gevoelen. Van een volledi ge amortisatie is daarbij geen sprake: ze drukt zeker ten deele als een belasting op 't tegenwoordige grondbezit. En waar ze een vaste som bedraagt, drukt ze zwaarder, naarmate de opbrengsten of pachtwaarden gedaald zijn of verder dalen zullen. Deze druk wordt nog temeer gevoeld, als de grond met hypotheek is bezwaard. De toe stand is thans zóó, dat in veel gevallen de grondbelasting niet meer met de opbrengst x

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9