dagblad voor alkmaar en omstreken. De oorlog in Abessinië. GEVECHTEN OM ADOEA. Vrijdag 4 October 1935 137e Jaargang ONSAMENHANGENDE BERICHTEN. De gevechten van gisteren. r v De commissie van dertien bijeen ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 234 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Jtaliaaneche actie bij Griekenland? Oorlog tusschen Italië en Abessinië! Het is er van gekomen, ondanks tal van politieke beraadslagingen, ondanks vele Volkenbondsraadsvergaderingen, ondanks dreigementen aan het adres van Italië van andere mogendheden. Het is er van gekomen, omdat Italië niet anders kon. Mussolini heeft niet meer terug gekund, heeft waarschijnlijk ook niet terug gewild. Want zijn rede van Woensdagavond liet niets aan dui delijkheid te wenschen over. Oorlog tusschen Italië en Abessinië! De oorlog is gisteren begonnen zon der een oorlogsverklaring. En nu weten we wel, dat een oorlogsverklaring slechts een formeele kwestie is, maar toch gelooven wij, dat dit verzuim van Italië opzet is. Het is altijd al zoo geweest. Niemand wil de eerste aanvaller zijn, niemand wil de schuld van het „eerst begonnen" op zich la den. En Italië kan op het oogenblik poli tiek gesproken nog heel netjes beweren, dat het zijn schuld niet is, dat de oorlog is begonnen. Het kan beweren, dat Abessinië Italië gedwongen heeft. Maar Abessinië zal ongeveer hetzeifde kunnen zeggen. Het zal beweren, dat Italië de grens geschonden heeft, dat Italië op meerdere plaatsen de grenzen verre overschreden heeft. En tenslot te zal het beweren, dat Italië de directe vijan delijkheden is begonnen. Dat laatste is waar. Dat laatste ontkent ook Italië niet meer, al zal het zoo lang mo gelijk volhouden, dat het tot die vijandelijk heden gedwongen is. Wat is er nu gisteren gebeurd? Vrijwel op betzelfde oogenblik hebben de Ifaliaansche troepen op meerdere plaatsen de grens overschreden. In het Noorden over de geheele grens van Abessinië en Eritrea in het Zuiden over vrijwel de geheele grens van Italiaansch Somaliland. Nu is de toestand in het Zuiden zeer moei lijk te beoordeelen en van dien kant zijn de berichten ook zeer schaarsch. Waarschijnlijk is de eerste aanval gericht op Harar, een vrij sterke vesting midden in het Abessinische keizerrijk, die niet zoo heel ver van «®elsch Somaliland afligt. De afstand van Italiaansche grens naar deze stad is ech ter zeer groot, zoodat het dagen zal moeten duren, voordat de Italiaansche troepen in de nabijheid van Harar zullen zijn. In het Noorden is het duidelijker. Daar wordt direct Adoea het doel der Italiaansche toepen en met deze stad eenige andere, klei- nere plaatsen. De meer Zuidelijke troepen van dit front zullen daarnaast trachten, om «n omtrekkende beweging te maken om rransch Somaliland, teneinde de eenige rrlijn van Addis Abeba naar de Roode te kunnen bezetten. Het is intusschen zeer goed mogelijk, dat de troepen uit Ita liaansch Somaliland en de Zuidelijkste troe pen uit Eritrea samen één doel hebben: de verovering van deze spoorlijn. Daarnaast zouden de overige troepen eerst Adoea en omliggende steden moeten veroveren om dan op te trekken naar Addis Abeba. Men ziet, dat de strategie van Italië niet slecht is. Een aanval op twee zeer breedc fronten noodzaakt den Negus, om zijn troe pen te verspreiden en te splitsen. Daar staat intusschen tegenover, dat Italië zijn krachten ook versnipperd heeft. En dat zou beteeke- nen, dat de oorlog niet regelmatig gevoerd wordt door twee vijandelijke legers, maar door kleine legergrcepjes. Een guerilla-oor- log dus? Wij weten het niet. maar de geografische toestand van het land leent zich er toe. En Abessinië zal niets liever willen! In aansluiting op wat wij gisteren publi ceerden. volgen thans de nadere telegram men. Mke melding maken van de gevech ten, üie gistermorgen begonnen zijn. Rome weet van niets. In politieke kringen te Rome werd gisteravond met betrekking tot de alar- meerende berichten uit Geneve en Abes sinië, waarin melding wordt gemaakt van bizonderheden omtrent den aan vang der vijandelijkheden, over bom bardementen en botsingen tusschen gewapende troepen verklaard, dat deze fantastische geruchten op geen enkele wijze van Italiaansche zijde kunnen werden bevestigd. Er zou sprake zijn van de gewone alarmeerende berichten, welke men bij deze gelegenheden pleegt te verspreiden, doch welke allen grond ontberen. Aangaande het Donderdagmiddag be kend geworden mobilisatiecommunique zijn te Rome geen verdere berichten om trent den opmarsch der Italianen ont vangen. De Italiaansche pers publiceerde van middag eenige onjuist genoemde berich ten over het begin der vijandelijkheden. Ook gevechten in Ogaden? Het telegraafagentschap Radio meldt uit Addis Abeba, dat in het ministerie van oorlog van Abessinië werd ver klaard, dat Italiaansche troepen ook zijn opgerukt naar Ogaden. Een voorhoede van 800 Abessiniërs heeft ten Noorden van Wal Wal tegen stand geboden en ernstige verliezen ge leden. Volgens de laatste Reuterberichten uit Addis Abeba zouden de Italianen ver der oprukken in de vlakte bij den beig Moessa Ali, zonder daarbij cp ernstigen tegenstand te stuiten. De Abessinische tegenstand zou pas te verwachten zijn in de lager gelegen deelen van het Vel- logebergte. Geen bommen, doch pamfletten? De bizondere correspondent van het Journal telegrafeert uit Asmara, dat het veertiende en vijftiende eskader bom menwerpers, die Donderdagochtend naar Adoea waren vertrokken, geen bommen hadden moeten wefpen, doch proclama ties voor de burgerbevolking. Een Italiaansch dementi. Gistermiddag is het volgende officiee- le dementi gepubliceerd: Een telegram van den keizer van Abessinië aan den Volkenbond maakt melding van het werpen van bommen door Italiaansche vliegers op bewoonde gebieden waarbij vrouwen en kinderen het slachtoffer zouden zijn geworden. Het gaat hier' om een oude, afgezaagde leugen, waarvan de tendens en de kwaadaardigheid al te zeer voor de hand liggen. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt met betrekking tot het tiende mobilisa tie-communiqué verklaard, dat het daar in vermelde oprukken van troepen en het overschrijden van de grens niets betee- kenen. De Italiaansche troepen zijn al leen doorgedrongen in het z.g. Nie mandsland. Op de vraag of thans de vijandelijkheden in Abessinië uitgebro ken zijn, werd geantwoord, dat deze in Oost-Afrika practisch begonnen waren door de mobilisatie in Abessinië. Van oorlogsincidenten weet men in Rome niets, evenmin is iets bekend over het vallen van dooden. Het werpen van bommen boven Adoea wordt tegenge sproken. Overigens legt men in welinge lichte kringen er den nadruk op, dat het tiende mobilisatiecommuniqué geen ver dere toelichting behoeft, aangezien het alles uitdrukt. De mobilisatie-proclamatie. In zijn mobilisatie-proclamatie zegt de Negus o.a.: „Italië heeft voor de tweede maal ons gebied geschonden. Het oogenblik is moeilijk. Een ieder verheffe zich, neme zijn wapens en houde zich gereed het vaderland te verdedigen. Soldaten! Schaart u rond uw leiders! Gehoorzaamt hen als één man en wijst de indringers terug- Zij, die door hun zwakheid of om andere redenen, niet in staat zijn voor de heilige zaak te strij den, zullen de gewonden verplegen. De meening van de wereld staat achter on ze zaak en is tegen de aanvallers. God zij met ons! Alles voor den kei zer! Alles voor het vaderland!" De mobüisatiemaatregelen in Abessinië. Door de algemeene mobilisatie in Ethiopië worden een millioen man getroffen. De be velhebber van het noordelijke leger is Ras Kassa; deze heeft zijn hoofdkwartier te Gon- dar en commandeert 250.000 man, die voor den tijd van twee jaar voldoende munitie en verplegings-middeien hebben. Oostelijk van de Takasa-rivier staat Ras Beyoem, die 2CO.OCO man onder zijn bevelen heeft. Naast hem ligt de_ gouverneur van de provincie Makale met 15'J.OÜ man. De minister val. oorlog Ras Moeloegata is De opmarsch der Italianen in het Noodden: ht f tgn w van Adoea ter verdediging. Een apart Adoea wordt bedreigd. Een drcK»te Somaliland Abessinië ingerukt en is op weg naar de spoorlijn Addis Abeba - «ahaansch leger is ten Noorden van rr. J»buti. WWITP OaaahaMoap \SasaBan irFY' I -O' tlitfeh Aigh Wejit JUBA De opmarsch der Italianen in het Zuiden. Drie troepenmachten rukken op naar de streek Ogaden. den kroonprins, die tevens gouverneur is van de provincie VValle, terzijde gesteld. Deze provincie ligt al bijzonder gevaarlijk voor een Italiaanschen aanval. De gouverneur var. de provincie Godem, Ras Kebhede Mengesja, heeft eveneens bevel gekregen den kroonprins eveneens met 100.000 man te ondersteunen. Hij moet het front ir. de geoieden van de Aussa- en Danakil-stammen verdedigen De Negus zal vermoedelijk zijn hoofd kwartier estigen in de omgeving van Har- rar De mobilisatie is thms in vollen gang. De keurtroep van Mehel Se.'a d, welke uit 150.000 man bestaaf is op weg naar het front. Deze troep is onvoorwaardelijk ver knocht aan den Negus; thans wordt een tweede afdeeling van 100.000 man keizer- getrouwen gevormd. Voorzorgsmaatregelen te Addis Abeba. Als voorzorgsmaatregel teger. evertueele Italiaansche aanvallen zijn ir. verschillende deelen der stad luchtdoe batterijen opge steld. In de binnenstad, op het Rasc Makonnen- plein zijn twee, op het station vier stuks luchtdoelgeschut in stelling gebracht. Voorts zijn op andere belangrijke punten der stad stukken geschut opgesteld. Met het oog op de troepentransporten is het station voor het publiek gesloten. Het bombardement op Adoea. 1700 dooden en gewonden? Het telegraafagentschap Central News meldt uit Addis Abeba, dat volgens officieele gegevens bij het bombardement op Adoea 1700 personen zijn gedood of gewond. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat Don derdagmiddag hevige gevechten zijn gele verd ten noorden van den Tigré. De Abessinischen beweren, dat de Italia nen zich onder dekking van vliegtuigen zouden terugtrekken. Geen bommen op burgerbevol king? Instructie van Mussolini. Een hooge ambtenaar van de Italiaansche ambassade heeft gistermiddag in verband met de berichten over het bombardement uit de lucht van Adoea met nadruk verklaard, dat Mussolini den Italiaanschen troepen in structie heeft gegeven onder geen beding plaatsen met een burgerbevolking te bom bardeeren. Rapport aan Raad opgesteld. De commissie van dertien van den Volkenbondsraad is gistermiddag in een vergadering, welke meer dan twee en een half uur heeft geduurd, bijeenge weest. Officieus heeft zij zich slechts bezig gehouden met de opstelling van het rap port aan den Raad. Het historische gedeelte van dit rap port is reeds goedgekeurd. Voor de be schrijving van den stand van zaken, „de omstandigheden van het conflict" in den zin van het Volkenbondsstatuut, is een redactiecommissie benoemd. Aangaande het derde en belangrijkste deel van het rapport van aanbeveling zal men wachten op het resultaat der a.s. zitting van den Volkenbondsraad. De Raad zal nagaan of met het oog op de nieuwe situatie nog aanleiding bestaat tot de aanbevelingen volgens den oorspronkelijken opzet. Op grond van de vandaag van den negus en de Italiaansche regeering ont vangen telegrammen werd voorts beslo ten af te zien van het zenden van neu trale waarnemers, aangezien de com missie in dit stadium geen verwachtin gen meer koestert van haar werkzaam heden. Nieuw protesttelegram van den negus aan den Volkenbond. In Abessinische kringen verluidt, dat de negus zich Donderdagmiddag telegrafisch tot den Volkenbond zou wenden met een pro test, waarin hij zou verklaren, dat bij de Italiaansche luchtaanvallen op Adoea en Adigrat in het bizonder de inrichtingen van het Roode Kruis met bommen zijn bestrooid. Persstemmen der Italiaansche bladen. Het mobilisatiecommunique, waarin de opmarsch der Italiaansche troepen in Oost- Afrika wordt medegedeeld, is door de bladen zonder commentaar afgedrukt. Terwijl officieel nog het begin der vijan delijkheden wordt betwist, publiceeren dé middagbladen Amerikaansche persstemmen aangaande aan den-gang zijnde gevechten. Veel ruimte besteedt men aan berichten uit Londen, waarin wordt verklaard, dat de re cente ontwikkeling der gebeurtenissen in Londensche kringen opwinding heeft veroor zaakt. In het bizonder wordt melding ge maakt van het feit, dat de koning van En geland persoonlijk heeft aangedrongen op een vermijding van incidenten, wel'ke aanlei ding zouden kunnen worden voor een direc te breuk tusschen Engeland en Italië. Koning George V zal zijn geregelde correspondentie met koning Emanuel niet opgeven. Hij zal de banden der vriendschappelijke en familie betrekkingen benutten om zoo mogelijk een conflict tusschen beide landen te voorkomen. Naar aanleiding van de redevoering van Mussolini schrijft Giornale d'Italia, dat Pa rijs en Londen moeten weten, dat Italië op het eenig overgebleven barbaarsche gebied van Afrika datgene zoekt, wat de andere lan den in de andere deelen der wereld hebben gevonden. Frankrijk en Engeland, aldus Giornale d' Italia moeten weten, dat Italië hun vitale be langen wil eerbiedigen. Lavoro Fascista maakt opnieuw heftige verwijten. De middeleeuwsche barbaarsch- heid van Abessinië heeft een onverwachten bondgenoot gevonden in het geciviliseerde Engeland, dat een imperialistisch egoïsme verbeurt achter een masker van piëteit je gens den Volkenbond, waarbij het zelfs tracht Frankrijk in dat spel te betrekken. Het Italiaansche volk, dat tot ieder offer bereid is, heeft Woensdag met het algemeene appèl verzekerd, dat het ook stand zal houden te gen de vreeselijkste aller beproevingen, een oorlog in de Middel la ndsche Zee, wanneer zijn waardigheid en zijn toekomst zulks noo- dig zou maken. Tribuna schrijft, dat Italië geen handlan ger kan worden van een onrechtvaardigheid jegens zichzelf en voor eeuwig afzien van de verdediging van zijn eigen vitale belangen en zijn eer. Betoogingen voor het Italiaan sche gezantschap. Voor het gebouw der Italiaansche legatie te Mexico City hielden gisteren de aanhan gers van eenige anti-fascistische organisa ties een betooging tegen Italië, waarbij twee personen felle redevoeringen tegen het be wind van Mussolini en tegen diens imperia listische veroveringsoorlog in Abessinië hiel den. Twee mannen die met steenen naar het gezantschapsgebouw wierpen, werden gear resteerd. De Italiaansche pers over de opmarsch in Abessinië. Het officieuze „Giornale dTtalia'' schrijft gisteravond over den Italiaanschen opmarttli

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1