Als huisvrouw in Amerika §P O p ffl p O 1 pij Parijsche Nieuwtjes ONS WEKELI|KSCH KNIPPATROON VOOR DE VROUW De winter is begonnen; alle mode shows van bekende en onbekende huizen zijn ach ter den rug en pas thans kan men goed be- oordeelen, wat de mode ons voor werkelijk nieuws gebracht heeft, wat ze ook dit jaar nog dragen zal en wat als absoluut „onmo dern" gekenschetst zal worden. Alles hier te bespreken zou onmogelijk zijn. Wel kun nen we de groote lijnen voor dit wintersei zoen in hoofdzaak bespreken. Daar zijn allereerst de hoeden. Het mee- rendeel van de hier gedragen en geëtaleer de hoeden worden in het gezicht getrokken en laten het achterhoofd, dat meestal met een „toetje" getooid is, vrij. De laatste nieuwigheid is, om om het hoedje een zwart sluiertje te binden en de losse einden ach ter in den hals te laten hangen. Een dracht, die slechts zeer weinige vrouwen met suc ces kunnen dragen, en dan nog alleen blonde vrouwen; want het zwarte sluiertje zal de kleur van heur haar nog beter ae- centueeren, terwijl het bij donkere vrou wen een vodje zonder beteekenis is. Nieuw zijn de garnituren, die bestaan uit losse shawls van bont en bijpassende lede ren handschoenen met kappen van het zelfde bont. Deze garnituren ziet men vooral bij de mantelcostuums dragen. Het silhouet voor den winter blijft lang en slank; in tegenstelling met vorig jaar worden de schouders weer een weinig ver breed. Dit wordt bereikt met stiksels, pat ten, bont, enz. Een voordeel van deze ver- breede schouderlijn is, dat de heupen zeer smal lijken, iets dat door gedrapeerde cein tuurs nog geaccentueerd wordt. Ook wel ziet men bij de mantels breede leeren ceintuurs dragen, gegarneerde man tels hebben ceintuurs, die eveneens van bont zijn. Sportieve ensembles hebben drie kwart lange en half-lange mantels, die of zeer ruim vallen of de klassieke tailleurlijn bezitten. Ook bontjassen ziet men in het ruime model, dat het voordeel heeft, zoo wel bij gekleede als bij sportieve evenemen ten gedragen te kunnen worden. De ruimte zit hoofdzakelijk in den rug en wordt ver kregen door een diepe plooi of een ingerim- peld gedeelte. De materalen voor de gekleede middagja ponnen zijn zeer verscheiden. Behalve de effen wollen weefsels en de met metaaldraad doorweven stoffen van verleden jaar, ziet men thans ook wollen stoffen met dik opgelegde noppen in de zelfde kleur of in een andere tint. Ook de angoraweefsels zijn nog zeer gewild. Bijzonder groote voorliefde leggen de Pa rijsche couturiers altijd aan den dag voor het avondtoilet. Over het algemeen enkele taft- en tulen japonnen uitgezonderd is de wijdte van de avondjapon iets minder geworden. Over al ziet men meer de neiging tot de verticale lijnen. De modehuizen, die aan het begin van den winter propaganda probeerden te ma ken voor de broek-rokken bij het avond toilet hebben geen succes gehad en eigen lijk is het een zeer verheugend verschijn sel, dat de moderne vrouw niet meer willoos slikt, wat de couturiers haar als „nouveau té" voorzetten. Wat men wel ziet is de zeer hoog gesple ten rok van het avondtoilet, die het been tot ongeveer kniehoogte laat zien. Voor vrouwen met mooie beenen is dit de aange wezen dracht. Wat we ook weer veel zien, zijn de bor duursels op blouses, japonnen, enz. De mees te motieven, ontleend aan de Tiroolsche en Scandinavische volksdrachten, zijn vroolijk en fel van kleur en uitermate geschikt om een simpel, wit blousje, of een eenvoudig donker japonnetje op te fleuren. Wat de schoenen betreft: het zijn de schoenen met half-hooge hakken, die dezen winter in trek zullen zijn. De kleuren zijn: beige, grijs, zwart en blauw. Op de illustratie ziet u een paar zijden middagjaponnetjes, zooals die door een be kend modehuis gelanceerd werden. JEANNE DE FL. Als ik het hier over de Amerikaansche huivrouw heb, denk ik niet aan de met alle aardsche goederen gezegende dus aan de spreekwoordelijk rijke Amerikaansche, en ook niet aan de in primitieve omstandig heden levende boerin, maar aan de vrouw van den beambte, van den kleinen koop man, enz. Veel vaker dan bij ons moeten deze vrou wen heel alleen hun huishouding doen. Daar huishoudelijk personeel in Amerika zeer hooge loonen ontvangt, vinden de meeste huisvrouwen het al een groote ver lichting wanneer het inkomen van hun man het haar permitteert eenige uren per dag een werkster te nemen. Goedkooper en vaak ook beter dan de blanke vrouwen zijn de negerinnen, die, daar ze niet in alle be roepen toegelaten worden, graag in een huishouding werken. Vanzelfsprekend is het (voor Amerika), dat het zwarte dienst personeel nooit intern is; de negerinnen moeten vaak zeer lange wegen afleggen om van hun in de negerkwartieren gelegen wo ningen, te komen, zoodat de huisvrouw in ieder geval zelf voor het ontbijt van het ge zin moet zorgen. Veel onnoodig loopen wordt haar bespaard, doordat de kleinere maaltijden gebruikt worden in een bij de keuken behoorend vertrekje, de zoogenaam de „breakfastroom" (ontbijtkamer). Dit kleine kamertje is eigenlijk een deel van de keuken, is er echter zoo van gescheiden en met vroolijk geschilderde meubelen inge richt, dat men nooit het onaangename ge voel heeft van „in-de-keuken-te-moeten- eten." Heel vaak neemt de man deel aan de toe bereidselen van de kleine maaltijden. Trouwens de Amerikaansche echtgenoot vindt het niet „onpassend en gek" zooals de meeste Europeesche echtgenooten, om af en toe behulpzaam te zijn in de huishou ding; integendeel over het algemeen helpt hij graag. Het is vanzelfsprekend, dat hij zijn vrouw helpt met de vaat wasschen en in zijn vrije tijd gaat hij zeer vaak met baby wandelen. Hebben mannen en kinderen s morgens het huis verlaten, dan maakt de huisvrouw in zoo kort mogelijken tijd haar huishouding op orde, waarbij haar veel meer technische hulpmiddelen ter vervoe ging staan dan haar Europeesche zusters. Daar de Amerikaansche huisvrouw ieder slechts denkbaar voorwerp op afbetaling kan koopen (zeer kleine bedragen en lange afbetalingstermijnen), beschikt ze over alle practische nieuwigheden op dit gebied, om van dingen als stofzuigers, electrische ovens, enz. maar te zwijgen. Zeer veel tijd bespaart de Amerikaansche huisvrouw, doordat ze zich de moeite van het „boodschappen doen" kan besparen. Levensmiddelen enz. worden telefonisch be steld. Daar alle deze artikelen „merkartike len" zijn, ontvangt ze altijd de waren, die ze bestelt. Dit geldt niet alleen voor con serven, maar ook vleesch, groente en brood, melk en nevenproducten zijn in Amerika merkartikelen; d.w.z. men weet precies van welke firma de melk is, wie de fabrikant is van het brood van welke kwaliteit het vleesch is, dat men bestelt, als men slechts den naam aan den winkelier opgeeft. In tegenstelling met het algemeen ge loofde, dwaze denkbeeld, dat bijna alle Ame rikanen in wolkenkrabbers wonen, wil ik hier opmerken, dat in de wol kenkrabbers alleen kantoren, hotels of de luxe-appartementen der rijke Amerikanen zijn. Het Amerikaansche woonhuis heeft ook in de groote steden gemiddeld drie of vier etages en een groot procent van den middenstand woont in kleine één- of twee gezinnen huizen. Juist deze huizen bezitten echter verschillende inrichtingen, die het gemak van huisvrouw en leverancier dienen en die in Europa over het algemeen nog on bekend zijn. Zoo hebben deze eenvoudige etagehuizen bijna zonder uitzondering een kleine lift, die in de keuken uitkomt. In deze lift wor den de bestelde waren gezet en een knopje brengt ze naar de keuken. Ook de vuilnis emmers worden met deze lift naar beneden vervoerd. Zulke lifts heeten „dumb wai- ters" (stomme bedienden). Ook de brievenbesteller hoeft geen trap pen te loopen; want in de benedenhall heeft iedere huurder een afsluitbaar brie- venbusje, waarin de brievenbesteller brie ven, kranten, enz. stopt. In de grootere huurhuizen geeft hij signalen met de bel, die naast ieder, van den naam voorziene bus, is. In de kleine huizen blaast hij op een schril fluitje. Als het werk gedaan is en de levensmid delen voor het avondeten in ontvangst ge nomen zijn, trekt de huisvrouw haar een voudig waschbaar jurkje uit om kort daarop als een goed gekleede dame op straat te verschijnen. Ze heeft dan eenige uren tijd tot de be reiding van het avondeten, die ze met haar lievelingsbezigheid „shopping" zoekt brengt. „Shopping" (letterlijk winkelen) beteekent echter volstrekt niet, dat ze inkoopen gaat doen. De Amerikaansche vindt het echter heerlijk om zich tn de meest verschillende magazijnen en warenhuizen artikelen te laten zien, ze te betasten en met elkaar te vergelijken. Hiertoe heeft ze in Amerika ten allen tijde gelegenheid en ieder verkooper of verkoop ster toont op de beminnelijkste wijze alles, wat ze heeft, ofschoon ze heel goed weten, dat er waarschijnlijk niet gekocht zal wor den. Meestal doet de Amerikaansche huis vrouw dit met eenige vriendinnen en tot besluit gaan ze dan in een aardige gelegen heid een bescheiden lunch gebruiken. Na den avondmaaltijd, die gewoonlijk thuis, maar ook zeer vaak in een restaurant ge bruikt wordt, begint de avond, die in wezen niet veel verschilt van die in Europa. Men danst op de klanken van gramofoon en ra dio, brldgt met vrienden of gaat naar bios coop of concert. 1 Dat de Amerikaansche vrouw van eiken maatschappelijken stand er altijd op uit is, uiterlijk zoo aantrekkelijk mogelijk te zijn, is een algemeen bekend feit. Evenzoo is ze er op uit ook haar huis een telkens ander aspect te geven. Ze heeft er plezier in ieder jaar haar keuken- en slaapkamermeubels nieuw te verven. Klaar gekochte, houdbare lakverven, die reeds na eenige uren droog zijn, maken dit werkje tot een waar genoe gen. Het besluit van iederen dag der Ameri kaansche huisvrouw is het uitwasschen van haar zijden kousen en zijden ondergoed, dat ze nooit aan vreemde handen toevertrouwt. Om het vlug te laten drogen, hangt ze deze kleine wasch op lijntjes, die in het tuintje gespannen zijn, of met katrolletjes naast het venster gespannen zijn naar de overliggende gevels. De katrolletjes vergemakkelijken het ophangen, doordat men de lijn telkens ve der trekken kan. Resumeerend kom ik tot de volgende con clusie: de Amerikaansche huisvrouw uit den mid denstand heeft het in vele opzichten g- makkelijker dan haar Europeesche ruste Vooral doordat haar alle denkbare techn! sche hulpmiddelen ter vervoeging staar, anderzijds ook echter door de onmogeli* hooge huren doordat ze in kleine wonir gen leeft, die met de talrijke ingebouwc' meubelen zeer gemakkelijk schoon te hoi den is. Zoo spaart ze tijd en daardoor is z dan ook in staat haar kleeren zelf te ma ken, zonder van wandelingetjes en ander amusementen te moeten afzien. GERDA R. Nr. 587 A. Allereerst blousje van donkere gfruite wollen stof. De garneering bestaat uit mouwkapjes en breede kraag van wit piqué. Benoodigd materiaal van het blousje: 1.75 meter wollen stof van minstens 80 cen timeter breedte en 1 meter wit piqué van 95 centimeter breedte. Prijs van dit patroon 38 ets. per stuk, Nr. 587 B: Aardige rok van diagonaal ge streepte wollen stof. De beide punten vor men aan de bovenzijde zakjes. Benoodigd materiaal: 2 maal de hoogte van de rok plus 20 centimeter. Prijs van het patroon 38 ets. per stuk. Nr. 574: bijzonder leuk, jeugdig kleedend II Ifl mante'. ik je van soepel wollen stof De een voudige stikselgarneering maken, dat het costuum zoowel voor gekleede als voor spor tieve gelegenheden in aanmeiking komt Benoodigd materiaal: 3.50 meter van 13 centimeter breedte. Prijs van het patroo» 70 ets. per stuk. Deze patronen zijn tegen bovenvermeld prijzen in alle maten te verkrijgen bil C „Afdeeling Knippatronen" van de Uitg versmaatschappij: „De Mijlpaal Sin8el 9 Amsterdam centrum. Toezending za schieden na ontvangst van het be<ira^L kan worden overgemaakt, per postw in postzegel of wel per postgiro 4l632^ het bedrag moet echter 6 ets. extra porto-kosten gestuurd worden. Den 1®Z® sen wordt vriendelijk verzocht bij beste van een der patronen duidelijk het 6 wenschte nummer en tevens de verlant maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte e* op te geven. Gelieve verder naam en a^ zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te melden; men voorkomt daardoor onn vertraging in de opsturing.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12