OORLOGSNIEUWS VAN HEDEN. f.1 Wekelijksch Overzicht ?1| 3 f Uit Rome wordt gemeld: Elkaar tegensprekende berichten. ONZE POSTVLUCHTEN. 2£! door yan Italiaansdie schepen de strengs', mogelijke sanitaire maatregelen te ne men, daar in Eritrea en in SomaJiland besmettelijke ziekten zijin uitgebroken, die gemakkelijk naar andere landen zou den kunnen worden overgebracht. Daar de Italiaansdie regeering een scherpe censuur heeft ingesteld, is de omvang der epidemies niet bekend, doch men beweert, dat talrijke personen, die aan de besmettelijke ziekten lijden, naar een eiland in de nabijheid van de Griek- sche kust zijn gebracht. „De politid kunnen praten en besprekingen voeren, intusschen rukken de troepen op". Inzake cLn opmarsch der Italiaansche troe pen in Abessinië schrijft de Italiaansche Corriere della Sera, dat deze opmarsch o.a. het voordeel heeft gehad den diplomatieken toestand met één klap te hebben opgehel derd. De politici kunnen praten en besprekin gen voeren, intusschen marcheeren de Ita liaansche legercorpsen voorwaarts. De histo rische beteekenis van dit feit is nog grooter dan de militaire, want Italië bewijst aldus met een nieuwe openhartigheid zijn volko men onvoorwaardelijke en onwrikbare zelf standigheid als groote mogendheid en het erkent een voogd noch een controle, noch van een anderen staat noch van een coalitie van staten. Wanneer van Engelsche zijde in een redevoering beweerd wordt, dat de voor naamste taak van Engeland is den vrede in Europa te behoeden, kan daarop geantwoord worden, dat deze vrede alleen in gevaar ge bracht worden kan wanneer de Volkenbond er ernstig aan zou denken met geweld tegen Italië op te treden. De Stampa schrijft, dat de Italiaansche soldaten aan het werk zijn de Italiaansche veiligheid in Oost-Afrika door veldslagen en roem te verzekeren. Dit is de gemakkelijkste realiteit, die den geheelen toestand be- heerscht. De rede van Baldwin is over het al gemeen door de Italianen met genoegdoe ning opgenomen, welke werkelijk tevreden en verheugd zijn over iedere aanduiding van vriendschap tusschen de beide landen. De diplomatieke betrekkingen niet verbroken. De Italiaansche gezant te Addis Abeba heeft langs een omweg via Dsjiboeti zijn re geering kunnen mededeelen, dat hij zich nog te Addis Abeba bevindt en dat hij er in over leg met de Italiaansche regeering pas aan denkt te vertrekken als de laatste Italiaan uit de hoofdstad zal zijn vertrokken. De diplomatieke betrekkingen tusschen Ita lië en Abessinië, aldus wordt van regeerings- zijde aan dit bericht toegevoegd, zijn geens zins als afgebroken te beschouwen. Het op rukken der Italiaansche troepen wordt slechts een eenvoudige militaire operatie ge noemd. Te Parijs acht men het mogelijk, dat de bemiddelingspogingen succes zullen hebben. De tusschen Londen en Rome gewisselde nota's vormen een inleiding tot onderhande lingen over een vreedzame oplossing. De stap van Mussol ini heeft niet nagelaten te Geneve een atmosfeer te scheppen van goed begrip en gematigdheid, welke de situatie vereischt. Geen uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië en Abessinië. President Roosevelt heeft door den minis ter van buitenlandsche zaken, Huil, een pro clamatie doen publiceeren, waarin wordt er kend, dat tusschen Italië en Abessinië de staat van oorlog bestaat en dientengevolge krachtens de neutraliteitswet de uitvoer van oorlogsmateriaal verboden is. Iedere Ameri- kaansche staatsburger, die vrijwillig trans acties met een der partijen afsluit, doet zulks op eigen risico. Men maakt hieruit op, dat de Ver. Staten geen schepen of ladingen, die voor een der beide oorlogvoerende partijen bestemd zijn, zullen beschermen. Zij zullen zich dus niet verzetten tegen een blokkade of ander gemeenschappelijk optreden en zul len waarschijnlijk niet blijven staan op neu trale handelsrechten. Italianen uit Zuid-Amerika naar Abessinië. Het eerste Zuid-Amerikaansche contingent van Italiaansche vrijwilligers bestaande uit 450 man uit Argentinië, Uruguay en Brazi Iië, vertrok Zaterdag van Rio de Janeiro op 't stoomschip Augustus om dienst te nemen in Oost-Afrika. Moskou en Volkenbond-sancties. Het invloedrijke Russische dagblad Praw- da wijdt een artikel aan het Italiaansch- Ethiopisch conflict. Het standpunt van Sov jet-Rusland is volgens het blad bekend, n.1. weerstand te bieden aan imperialistische be doelingen. Rusland is bereid volledig mede te werken tot elke vreedzame oplossing van het geschil. Het artikel laat zich echter niet uit over de vraag of de Sovjet-regeering be reid is mede te werken indien door den Vol kenbond sancties zouden worden opgelegd. Graal Ciano door kogels ge troffen. De Italiaansche verliezen zouden sedert de opening der vijandelijkhe den slechts 30 man bedragen. Bij het bombardement van Adoea werd graal Ciano, de schoonzoon van Mussolini, door verschei dene kogels getroffen. Fransch-Britsche samenwerking. De Fransche gezant te Londen, Corbin, heeft het Fransche antwoord op de Britsche vraag betreffende samenwerking bij een niet-uit- gelokten aanval in de Middellandsche Zee overhandigd aan de Engelsche regeering. Roode Kruis biedt diensten aan. Volgens de besluiten van de Internationa le Roode Kruis-conferenties heeft het Inter nationale Roode Kruis Comité te Geneve bij het Italiaansche en Abessinische Roode Kruis telegraphisch navrage gedaan of deze per soneele, materieele of financieele hulp behoe ven der zusterorganisaties. De Abessinische lezing. In officieele Abessinische kringen blijft men er hardnekkig bij, dat Adoea weer in het bezit der Abessinische troe pen is gekomen. Zij hebben het, aldus wordt verklaard, twee uur na de be zetting door Italianen heroverd en na dat meermalen van bezitter was ver wisseld, definitief behouden. De herovering zou mogelijk gewor den zijn door een aanval in den flank en oen rug der Italiaansche afdeelingeii, nadat de Abessiniërs de uit tanks be staande Italiaansche voorhoede hadden laten passeeren. Verder wordt verklaard, dat Italiaan sche officieren zijn gedood, terwijl veel oorlogsmateriaal op het slagveld moest worden achtergelaten. De oorlog aan het zuidelijk front. Volgens berichten van het zuidelijk front in Abessinië ontwikkelen de Italiaansche troepen daar een groote activiteit. De lijn DoloJet is bezet door Italiaansche afaee- lingen, die door vliegtuigen worden ge steund. De rechtervleugel van de Abessinische strijdkrachten ligt aan de rivier Ganaja, de linker-vleugel strekt zich uit over de ooste lijke bergkammen. Men verwacht, dat binnen 14 dagen een groote veldslag zal worden geleverd langs een bergrug ten zuiden van Jijiga dat oos telijk van Harar ligt. Er zijn aanwijzingen, dat meer dan 250000 man aan dezen strijd zullen deel nemen. Het ligt in de be doeling der Abessinische aanvoerders tegen Woensdag een legermacht van 150000 man aan dit front bijeen te brengen, terwijl de Italiaansche troepen in deze sector op 100000 man worden geschat. De laatste drie dagen zijn de Abessiniërs wat teruggetrok ken, en zij hebben de plaatsen bij de grens van Italiaansch Somaiiland ontruimd AI of niet sluiten van het Suez-kanaal? Een groep Fransche juristen heeft een rapport uitgebracht aan de Suezkanaal Mij., waarin zij tot de conclusie komen, dat de Volkenbond geen sluiting van het kanaai voor Italiaansche schepen kan bevelen. De „Times" meldt uit Port Said, dat thans vele oorlogsschepen in de Roode Zee liggen. Daaronder bevinden zich de kruiser „Saranto"' en vier duikbooten. De andere schepen zijn torpedojagers en kleinere hulp schepen. Verzoek geweigerd. De Daily Tel. meldt uit Aden. dat van zeer betrouwbare zijde is vernomen, dat de Ita lianen den Iman van Yemen om toestemming hebben verzoent voor het aan land brengen der Italiaansche soldaten in Sjech Said tegen over het eiland Perin, opdat zij daar zouden kunnen herstellen. De Iman heeft echter na drukkelijk geweigerd op dit verzoek in te gaan. Wat Genève zal doen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat indien de Assemblee Woensdag tot de overtuiging komt, dat het volkenbondspact is geschon den, ieder lid verplicht is tot het nemen van economische en financieele sanctie-maatrege len tegen den aanvaller. Men verwacht, al dus het blad, dat de \ssemblee een com missie van 15 staten zal benoemen van welke 11 lid van den raad zouden zijn. Het voor zitterschap in deze commissie zou worden waargenomen door dr. Benesj. De houding van Frankrijk. Het Fransche antwoord op de Britsche vragen zal Dinsdag tegelijkertijd te Parijs en Londen worden gepubliceerd. De Fransche regeering zpu bereid zijn, zich te verplichten de zijde te kiezen van een staat, lid van den Volkenbond, die werd aangevallen wegens de voorbereiding van maatregelen tegen den staat, die dreigt zijn toevlucht te nemen tot een oorlog op voor waarde, dat bedoelde maatregelen tusschen Frankrijk en den betrokken' staat waren overeengekomen en zij niet buiten het kader der sancties zouden vallen, die eventueel zouden worden genomen na een schending van het pact. Nederland's vertegenwoordiging te Genève. Tot het bijwonen van de vergadering van den Volkenbond, welke a.s. Woensdag op nieuw bijeenkomt, zullen de ministers van buitenlandsche zaken jhr. mr. de Graaf en prof. Francois zich morgen naar Geneve be geven. De permanente vertegenwoordiger bij den Volkenbond H. M. gezant te Bern, Ridder van Rappart, is reeds te Geneve aanwezig. Inval in Eritrea? De bijzondere correspondent van de „News Chronicle" te Addis Abeba meldt, dat een deel van het leger van Ras Seyoem tusschen de Italiaansche strijdkrachten ten noordwesten van Adoea is doorgeglipt en de Mareb rivier is overgetrokken om een inval te doen in Eritrea. Hondervijftig duizend man zijn thans onderweg naar Adoea. De negus krijgt hulp. Op een massale bijeenkomst van stamleden der Kikoeyoe is een plan goedgekeurd om Abessinie binnen te rukken en de Negus te gen Italië te Helpen. Opmarsch voortgezet. Aan het front van Ogaden duurt de guerille voort. De Italiaansche vliegtuigen voeren verkenningsvluchten uit en werpen bommen, terwijl de Abessiniërs op de loer liggen naar Italiaansche voorposten. Ger- logoebi zou thans in handen der Italianen zijn. De Italianen zetten de opmarsch vast beraden voort. Zij beschijnen de verstandige taktiek te volgen om iedere duimbreed grond, die zij veroverd hebben, te consoli- deeren. Een dementi. Te Rome wordt verklaard, dat Adoea, waar de Italianen gisteren zijn binnenge rukt en dat de berichten van buitenlandsche zijde, volgens welke nog om de stad schijnt te worden gestreden, niet juist zijn. Een feit schijnt te zijn, dat nadat de Ita lianen Adoea waren binnengerukt, nieuwe gevechten hebben plaats gehad, want de Abessiniërs zouden een tegenaanval hebben gedaan. Troepen-aanvoer. Het s.s. „Liguria" is naar Oost-Afrika vertrokken met 3500 manschappen der in fanterie aan boord. In de haven van Messi- na liggen andere schepen geladen met oor logsmateriaal en levensmiddelen voor ver trek gereed. Laval spreekt met Aloisi. De Fransche minister-president Laval, die heden te Geneve is teruggekeerd, heeft een onderhoud gehad met den Italiaanschen gedelegeerde, baron Aloisi. Volgens berichten, die niet van officieele zijde zijn bevestigd, heeft Aloisi daarbij niet de voorstellen der Italiaansche regee ring kenbaar gemaakt. Laval heeft ook be sprekingen gevoerd met de Britsche delega tie. Wie heeft nn Adoea? De correspondent van Reuter te Addis Abeba meldt, dat men hem daar heeft meegedeeld, dat op het moment noch de Abessiniërs noch de Italianen in be zit van Adoea zijn. Naar aanleiding van het rapport van de commissie van 13 heeft de Negus het volgende verklaard: De commissie van 13 heeft getoond, dat de Volkenbond bereid is de regee ring van Abessinië te helpen. Wij ver klaren derhalve opnieuw, dat wij volle dig vertrouwen stellen in den Volken bond, deze alleen is in staat den on- rechtvaardigen aanval op Abessinië te doen staken. Wij zijn gedwongen ons land te verdedigen. Niettemin wenschen wij den vrede en zijn bereid ieder oogen- blik over den vrede te onderhandelen. Daarom hopen wij op den Volkenbond waarmede wij ook verder onder alle om standigheden zullen samenwerken in overeenstemming met het Volkenbonds pact. HOE ADOEA OEVALLEN ZOU ZIJN. Bewoners gaven zich over. De speciale verslaggever van de Fransche „Piccolo'' geeft de volgende bijzonderheden van de operaties rond Adoea: De colonnes van het tweede legercorps, be staand uit elementen van de divisie Gavina- na rukten door het geaccidenteerd terrein, dat bedekt is met struikgewas op, zonder tegen stand te ontmoetten. De Abessiniërs trokken zich terug, van tijd tot tijd een salvo lossend. Van georganiseerden tegenstand was slechts sprake in een kleine vallei, waai 7000 krijgers waren geconcentreerd. De Ita lianen openden het vuur. Het gevecht was he vig maar kort. De Italianen maakten 28 krijgsgevangenen, waaronder een opper hoofd. Den 5den October om 16 uur waren de voorposten tot op 3 K.M. van Adoea ge naderd. De infanteristen van het 84ste regi ment gingen tot den aanval over, daarbij ge steund door tanks. De bewoners kwamen daarop de Italianen tegemoet met witte vlaggen zwaaiende ten teeken van onderwerping. RAPPORT COMMISSIE VAN ZES. Oorlogsverklaring formeel niet noodig. Het rapport van de commissie van 6, dat vanmiddag is gepubliceerd, besluit met de conclusie, dat de Italiaansche regeering in strijd met de verplichtingen, die zij op zich heeft genomen, overeenkomstig artikel 12 van het Volkenbondspact, een oorlog heeft ontkend. De commissie is tot deze slotsom gekomen na bestudeering van de feiten Bovendien wordt in het rapport verklaard dat wanneer een lid van den Volkenbond een beroep doet op artikel 16 van het pact elk ander lid de omstandigheid van het bijzondere geval heeft te onderzoeken. Het is vóór de toepassing van art. 16 niet nood zakelijk dat de oorlog formeel verklaard is. Jeeovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 f 0.75 per flacon. £uchtoaact De Nachtegaal is op de thuisreis te Ran- goon aangekomen. De Kwak is op de uitreis te Caïro aange komen EH De Kieviet (uitreis) is te Bandoeng aangekomen. VLIEGTUIG BOVEN BERLIJN NEERGESTORT. Twee dooden, 5 zwaar gewonden. Gistermiddag tegen 5 uur is een particu lier vliegtuig, dat door den eigenaar, Klutke geheeten, bestuurd werd en waarin zes pas sagiers plaats hadden genomen, tijdens een rondvlucht boven Berlijn neergestort. Het toestel kwam te land op 't dak van perceel Pflogerstrasse 20. De piloot en een passa gier werden gedood, de vijf andere passa giers werden zwaar gewond. BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. Gistermiddag is bij Antwerpen tijdens een proefvlucht een nieuw type bombardements vliegtuig, bestemd voor het Belgische leger, van een hoogte van 800 M. neergestort. De beide inzittenden, Leon Stampe, zoon van den bekenden Anwerpschen constructeur, en de Russische ingenieur Iwanof, die de construc teur van dit type was, werden gedood. Het vliegtuig kwam terecht in een tuin, na het dak van een huis te hebben vernield. Stad enOmoeoing. TER BESCHIKKING GESTELD. Door de politie te den Helder is wederom een vrouw, thans de 23-jarige J. M., aange houden, die wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 250 bis W. van Strafr. Zij is ter beschikking van de justitie te Alkmaar gesteld. VOOR HET TE STICHTEN DIERENASYL In verband met het feit, dat het op 4 Oc tober „dierendag" was, zijn bij den inspec teur van „Dierenbescherming" nog de vol gende giften voor het te stichten asyl inge komen: Tommie en Tedje f 3. Peter f de heer G. b"" Mevr. G. L— Ittie f Mop en Miep 2.50 Samen 9.50 DE BEKENDE HOND. Zaterdagavond is een donkergestroomde herdershond aan het bureau van politie ge bracht, die in de stad liep te dwalen en waarvan de eigenaar onbekend was. De hond is naar het Slachthuis overgebracht ter beschikking van den eigenaar of liefhebber. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE HEEMSKERK. Zaterdagavond liet een 18-jarig pinda mannetje gezeten per rijwiel zich voorttrek ken door een zwaar beladen vrachtauto van de firma N. Schuyt te Beverwijk. Ter hoogte van 't slot Assumburg verloor hij tot op heden onverklaarbare wijze de l macht over het stuur, waardoor hij onder het voertuig terecht kwam en in zorgelijke,, stand naar het Roode Kruis-ziekenhu* Beverwijk werd vervoerd. Een transportfiets van Brasser te Bever wijk reed vlak achter de auto en omdat dit voertuig onmiddellijk na de aanrijding ston te botste het met zulk een vaart tegen <fc auto aan, dat niet alleen de inhoud over den weg rolde, doch het transportwiel zoodanig averij bekwam, dat het de reis niet m«er on eigen kracht kon voortzetten. DE ALCOHOL BRACHT ONZEKERHEID. Hedennacht is vanaf den Helderschewev iemand door de politie terzake dronken, schap ter ontnuchtering naar het bureau van politie overgebracht. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. WISSELTRUC Gedurende de drukke feestdagen op vorig? jaren is het meermalen voorgekomen, zoowei hier als elders, dat vreemdelingen in winkel* hun slag trachtten te slaan door de bekende wisseltruc, waarbij men een kleinigheid koopt, een bankbiljet in betaling geeft en dan door het afleiden van de aandacht het wisselgeld met het bankbiljet meeneemt Waar'blijkens persberichten deze personen nog voortdurend hun werkzaamheden voort- zetten vestigen wü de aandacht der winke liers nog eens nadrukkelijk op deze gasten Uitkijken juist in de grootste drukte, blijft geboden. Ook vestigt de politie er onze aandacht op, dat het bij vorige in deze gemeente g?, houden feestelijkheden meermalen is voor gekomen, dat daartoe speciaal op uit zijnde lieden inkoopen doen en daarna betalen met Belgisch vijf-francsstuk, die een zeer groote gelijkenis hebben met onze guldens. Ook niervoor zij men dus op zijn hoede. BUURTVEREENIGING „KINHEIM". Zaterdagmiddag hield deze vereenigiaf haar éénjarig bestaan, door het geven vtr ■een feestmiddag voor de kinderen. In zijn openingswoord memoreerde dt voorzitter het oprichtingsfeest en sprak zijn genoegen uit dat zooveel kinderen op gekomen waren, een bewija, dat met deze vereeniging ten zeerste gesympathiseerd wordt. Speciaal het clublied van dt vereeniging bracht hij naar voren en spr. verzocht den kinderen dit lied zoo populair mogelijk te maken. Verder gaf hij een uiteenzetting van het programma en deelde verder meae, dat de goochelaar, die zal optreden, de hser Em'.l Moretti ia en dat de speciaal gekozen iUmt zijn: „Kom naar vader" alt hoofdnummer, met als bijfilm een teekenfilm. Dat de kinderen van deze films ganoten hebben, blijkt wel uit het steeds weer da verende applaus. Wat de vertooningen van den goochelaar betreft, kan men duidelijk zien dat deze over 'n buitengewone behen digheid beschikt, want de verbazing van dt kinderen steeg steeds weer ten top. De ge geven oefeningen waren dan ook in éés woord „af". Tijdens het programma werden de kinde ren verschillende keeren onthaald en toen ten slotte alle kinderen voorzien werden van een muts, toen wat de vreugde niet meer te bedaren. In zijn slotwoord liet de voorzitter uit komen, dat hij wel kan zien, dat deze mid dag bij de kinderen zeer in den smaak ge vallen is en hij hoopt, dat elk kind één nieuw lid zal aanbrengen, want de kotten van lidmaatschap zijn slechts een mini mum van 10 cent per maand en per gezin, (het vereenigingsjaar is 1 October 1935 in gegaan) terwijl hij tevens opmerkte, dat de vereeniging een zeer strenge neutraliteit bezit, zoodat ieder daarvan lid kan zijn. Verder bedankte hij alle medewerkenden voor hun diensten. Vervolgens werd tot formatie van een stoet overgegaan aan het hoofd waarvan 4 tamboers stonden en ging de tocht door he' rayon naar de Stationsstraat waar de stoet werd ontbonden. ter Amsierdomsche Beurze genoteerde fondeen, NoordhoUondscti Londbouwcrediet N-V. FONDSEN. 28 Sept. 30 Sept. 1 Oct 2 Oct obl. Neder 1. 1000 '34 4 3m idem 11 4K N.O.-Indië 1000 3011 4 idem 1000 ,34 534 Duitschland '30 Idem met kettingverkL Amsterdamsche Baak. Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mil Cert. v. ƒ250 Rotterdamscbe Bank Alg Kunstzijde Unie v. Berkel't Patent Calvé Delft Cert Nederl. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Unilever Anaconda Beth. Steel Cities Service U. S. Steel U. S. Leather Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javascbe Cult. Algem Ezplor. Mij. Ked|ang Lebong Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Shell Union a A'dam Rubber Oostkust ..BS| Serbadjadi Java China Jap. Lijn. Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab.. Deli Maatij. Senembah South. Pacific UnioD Pacific Prolongatie Ex-dividend. 28 Sept. «5f 92 94 35* 73 i 112} 26 45 275 3444 12% 2;t 25Vu 16 175* 89 172| 188 jj 100} 29* 56} 40* 32} 136 152 155 11* 5} 30 Sept 95% 92V, 95% 94% i8' 21% 103* 35 72* 113 58 278* 3421 235* 97* 12% 22* 1% 27 Vu 4* 16i 173* 89* 172* 151* 171 186% 51% 98} 28 39* 32 136 154* U Vu 60* 6 97 95* 92} 92} 95 94* 93% 18* 18} 21* 21} 104* 105} 34* m 71 in* 112 100* 101* 25} 24} 52 51} 58 58 275 277* 340 345 240} 237} 97* 95% 12% 1H 22% 22% 1% 1% 27% 26% 4% 4} 16 16 172} 173* 89 88 169* 168} 148} 171 185} 184} 5% 5% 98} 99} 27 54* 28 38* 37} 32 132} 129 148* 145 151 149} 11 10% 62 61} 6 6 3 Oct 94% 93 92% 18* 21* 105| 33 7C 112 102 24} 47* 274 339* 237* 94 11% 20% 1% 24% 4 Vu 15* Uil 88 164* 147 169 182} 5} 07* 50 37* 31 127 143* 146 9* 58} 6* 4 Oct 94% 90} 92* 92% 181 21* 105 114 25% 46* 57* 274 340* 241 >6% 12% 22% 1* 26 4* 18% 177} 94 168 147 172* 186* 5% 100* 41 34* 133* 151 152 10*

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2