iLsr™*als ,oi*er QemeetUemdeti Tlieums DE LA LES VAN LANGELOT' het noordholl. VEEVOEDERBUREAU. de langendijker groente veilingen. HENSBROEK SCHERMERHORM aanmerkelijke hoeveelheden van dit zout, dan is extra toevoeging natuurlijk overbodig. jn welke gevallen andere mineralen, zooals koper en andere doelmatig zijn, moet nog «ader worden nagegaan. Van de toevoeging van zeer 'c'e'ne hoeveelheden colloidaal ijzer ,agen wij bij een eerste proef met melkvee THoorn geen gunstig gevolg, en aanzien koper zijn onlangs door prof. Sjollema „ifuwe gezichtspunten geopend, het schijnt dat daar waar de ontginningaziekte op- treedt te weinig koper in de voedermiddelen voorkomt Omtrent het voorkomen van deze oirtginningsziekte in N-H. is ons niets be- '*nat aankoop van mineralenmengsels van «bekende samenstelling niet aanbeveling»- waardig is, behoeft op deze plaats niet te worden uiteengezet; Amerikaansche proeven tobben doen zien, dat dergelijke mineralen- ^«csels zelfs schadelijk kunnen zijn, ook fraaie attesten kunnen worden over- W.utrd Hier geldt dus niet altijd d. bekende SJwk: .<baat hct niet het schaadt ook niet". Het Noordholl. Veevoederbureau, Land i« te Alkmaar schrijft ons: stalperiode staat weer voor de deur wii meenen er goed aan te doen de vee houders eens te wijzen op de gelegenheid die ?r bestaat tot het verkrijgen van gratis in lichtingen (advies) omtrent de wijze van voe- een 10-tal jaren bestaat in Noord- holland het Veevoederbureau eene com missie samengesteld uit vertegenwoordigers van enkele Noordholl. landbouworganisaties te weten, Holl. Mii. van Landbouw, Holl. Noorderkwartier, Bond van Melkveehouders, Y>r Oudleerl. R. L. W. S. te Schagen. Deze commissie heeft ten doel kortweg uitgedrukt de bevordering eener doelmatige veevoe ding" Secretaris, dus belast met de uitvoe ring van het dagelijksche werk is <Je Rijks- vgeteeltconsulent te Alkmaar. Dez commissie nu verschaft gratis monde ling (zoo noodig ter plaatse) en schriftelijk advies. Zij die schriftelijk advies vragen die nen in de aanvrage om advies zooveel moge lijk inlichtingen te verschaffen omtrent hoe veelheid en kwaliteit der bedrijfsvoedermid- delen (hooi, kuilgras, enz.), eventuec, reeds aangekocht voer, levend gewicht, leeftijd, productie en conditie van het vee Wat de mondelingen adviezen betreft kun nen wij mededeelen dat óf de secretaris ir L de Vries óf de assistent van het V B Je heer J. Bakker te Heüoo wekelijks te spreken is op de navolgende marktdagenDinsdag te Purmerend van Q12 uur v.m. in hotel De Doelen; Donderdags te Schagen van 10—12 uur v.m. in café de Beurs bij Boontjes; Vrij dags te Alkmaar van 9—12 uur in het Land- bouwhuis te Alkmaar; Zaterdags te Hoorn van 10-12 uur in café de Keizerskroon; idem te Alkmaar van 9—12 uur in het Land- bouwhuis. BEVERWIJK. Bloembollencultuur. De 179ste algemeene vergadering van bovengenoemde cultuur vindt plaats in De cember, waar o m aan de orde zal komen de verkiezing van een voorzitter, vacature E. H Krelage, welice zijn mandaat niet meer her nieuwd wenscht te zien. In dit verband ligt het in de bedoeling van ihet hoofdbestuur om nog deze maand met de voorzitters der afdeelingen besprekingen te voeren over pas genoemde vacature. DE NOORDHOLLANDSCHE INZENDING OP DE FOKVEE- TENTOONSTELLING VAN HET N. R S. 10 EN II SEPTEMBER 1935 TE UTRECHT. De heer ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsu- lent voor Noordholland, schrijft ons: De groote dagen te Utrecht behooren reeds weer eenigen tijd tot het verleden Utrecht is weer gevolgd door andere be langrijke provinciale tentoonstellingen en toch blijven de indrukken van Utrecht boven drijven. Deze tentoonstelling toch is in alle opzichten buitengewoon geslaagd Veel vee van hooge kwaliteit, een mooi expositie terrein en demonstratie-ring, veel bezoek uit binnen, en buitenland en prachtig weer De georganiseerde Ned. rundveefoki7 onve^ Utreeft 'laten ™ndveeslag, heeft te 7'n rpnntav, dati ondanks crisis, hij fekeliik™»al overtrof WanlL .Unngen de wrwaohfingen ™.ant ^at moet eerlijk erkend wor- s^hela-f No°rdhollanders, ook de commis- 7«n,ï, i?"1 mtxoeken van de in te gerust was niet in alle opzichten trJïl^ki5" ^e°ht is ons meegevallen, Ï2J?- ^Jan' meening. dat de N.H. inzending ,n 1928 beter was, al erkennen j g arne dat het trekken van een derge lijke vergelijking altijd moeilijk is. In N.H. nestond min of meer de vrees, gezien het ge- weldkr enthousiasme, waarmede de Gronin ger Zwartbontfokkers de laatste jaren heb ben gewerkt en gezien hun bereikte resul taten op diverse provinciale tentoonstellin gen, gezien de groote vraag in de laatste jaren naar Gron. mannelijk fokmateriaal in andere zwartbont-fokeentra, mede in aan merking genomen de crisisomstandigheden, welke de fokrichting volgens velen, in de richting drijft van wat minder melkrijk vee, dat de inzending van de provincie Gronin gen wel eens een zeer belangrijke concurrent voor de Noordhollanders zou kunnen wor den, wat ook inderdaad het geval is ge weest. niet enkel in de rubrieken stieren, ons zwakke punt. maar ook in de rubrieken vrou welijk fokvee. Waar in de zwartbontfokkerij in diverse fokepntra en soms zelfs binnen een en het zelfde fokcentrum die fokrichting nogal uit een loopt en eveneens de opvattingen om trent de meest te verkiezen fokrichting bij deskundigen varieert, waren wij er van overtuigd dat de samenstelling van de jury's van invloed zou zijt. op het verloop van de keuringen Het resultaat van de keuringen is voer Noordholiand een succes geweest, de jury s welke te Utrecht het zwartbonte vee van d?n zwaren grond hebben gekeurd, hebben in de uitslagen getoond, over het al gemeen de voorkeur te geven aan het mooie adellijke meer melkrijpe type boven het meer robuuste type Deze uitspraak van verschillende jury's is voor de lokkers en de leiders van de fokkerij in Noordholiand een verheugend feit ge weest omdat wij in de laatste jaren wel eens twijfel hóórden omtrent de te volgen rich ting De heer van Muilwijk drukt zich in de Nieuwe Veldbode aldus uit: „Men heeft te Utrecht op het intern. Engelsch-, Ame- rikaansch- Afrikaansch-, Australisch-, Frie- sche zwartbont type gekeurd, terwijl de Groningers het Duitsche „Wirtschaftstype" als ideaal hebben"' Zoolang het nog moge lijk is in onderscheidene streken van Neder land een type te fokken, dat voor die streken even goed met den naam „wirtschaftiype" be titeld kan worden en dat internationaa' zoo gewaardeerd wordt als de heer M aangeeft, dan mogen wij ons gelukkig prijzen, een dergelijk type te bezitten Thans het een en ander omtrent de aan N.H. fokkers toegekende prijzen. In de eerste plaats de stieren. Door Noordholland waren ingezonden 2 3-jarige en oudere stieren, 3 IK-jarige stie ren. Van de IK-jarige werd geen enkele bekroond en zeer terecht er waren er beter Van de beide oudere stieren behaalde Hen drik li902S van W. Jimming Hz., 't Zand den kampioenspr. stieren, terwijl Constantijn Frans 11881S van F. A. F. Groneman te Wieringerwaard, res.-kampioen werd. Twee stieren, die in type nog al iets uiteen loopen, met het gevolg, dat wij over de plaatsing van deze stieren verschillend hoorden ooi- deelen. Wat de behaalde prijzen betreft, met het vrouwelijk fokvee van den zwaren grond, meenen wij dit het beste in nevenstaand staatje weer te geven, een en ander overge nomen uit de lijst van bekroningen, voor komende in „De Boerderij". Rubriek. Melkkoeien geboren vóór 1 Octoöer 1928 geboren na 30 September 1928 en vóór 1 October 1930 geboren na 30 September 1930 in vóór 1 October 1931 geboren na 30 September 1931 in vóór 1 October 1932 Drachtige: geboren vóór 1 October 1930 geboren na 30 September 1930 èn vóór 1 October 1932 Drachtige vaarzen Pinken Collecties 1 eigenaar Collecties nakomelingen van één stier Productieklasse Totaalaantal door N.H. behaalde Tot. door prijzen. prijzen. N.H. ingez. 28 9 eerste 7 4 eerste 7 8 tweede 0 tweede 8 derde 3 derde 3 vierde 0 vierde 17 4 eerste 7 3 eerste 13 5 tweede 2 tweede 4 derde 2 derde 4 vièrde 12 3 eerste 5 3 eerste 18 3 tweede 0 tweede 4 derde 2 derde 2 vierde 1 vierde 23 6 eerste 9 4 eerste 10 8 tweede 2 tweede 5 derde 0 derde 3 vierde 3 vierde 19 4 eerste 3 0 eerste 3 4 tweede 1 tweede 6 derde 2 derde 5 vierde 8 2 eerste 1 0 eerste 4 2 tweede 1 tweede 3 derde 1 vierde 10 5 eerste 0 0 eerste 0 2 tweede 3 derde 11 3 eerste 8 2 eerste 9 3 tweede 1 tweede 3 derde 2 derde 2 vierde 3 vierde 10 7 eerste 3 3 eerste 4 3 tweede 4 2 eerste 2 0 eerste 2 1 tweede 1 tweede 1 derde 1 derde 15 5 eerste 8 2 eerste 6 tweede 4 tweede 4 derde 2 derde Bij nadere bestudeering van dit staatje komen wij zeker tot de conclusie, dat Noord holland tevreden mag zijn en ook is. In de rubrieken melkkoeien zijn in totaal 22 eerste prijzen toegekend en N.-H. heeft er 14 of ruim 63 mee naar huis geno men. In totaal zijn in de rubrieken melkkoeien 80 dieren bekroond, waarvan 28 uit N.-H. of 35 In de rubriek zichtbaar drachtige koeien was door de Noordholl. bedrijfsom standigheden het aantal inzendingen ge ring, n.1. 7, waarvan4 bekronenswaardige dieren. Bij de pinken was het succes weder om uitstekend, van de 11 toegekende prijzen behaalde N.-H. 8 stuks met 9 dieren Dit succes is te danken aan één fokker, n.1. den heer Groneman te Wieringerwaard. In de productieklasse zijn in totaal 15 prijzen toegekend, waarvan er 8 naar N.-H. zijn gegaan, w.o. 2 van de 5 eerste prijzen en wel la en lb en 4 van de 6 tweede. In de rubriek collecties van één eigenaar behaalde de heer Groneman te Wieringer waard den la prijs, de collectie van N. Ruy- ter te Beemster den ld prijs en die van P. Wijdenes te Twisk den 2c prijs. In de klasse nakomelingen van één stier, waarin 4 groe pen tegen elkaar streden, behaalde de Gro ninger Heridon den la prijs, de Zuidhollan der Jonge Meine 23 (een N.-H. fokproduct) den lb prijs en Constantijn Frans van Gro neman met een mooie collectie vrijwel allen individueel bekroonde pinken den lc pr. Den 2den pr. behaalden Flores 35-kinderen van Twisk. Tenslotte moeten wij er nog even aan her inneren, dat aan twee Noordholl. koeien, te weten Bouwman 10 van C. Stapel te Hoog- karspel en Aafje 21 van W. Koelemey te Beemster den kamp.- en res.- kampioenspr. melkkoeien werd toegekend. De bovenstaande schematische en korte samenvatting is voldoende om aan te too- nen, dat N.-H. in Utrecht een paar succes volle dagen heeft gehad. Tóch dienen wij dis succes critisch te bekijken en ons niet wijsmaken, dat wij er zijn en op onze lau weren kunnen gaan rusten. Zoover is het ge lukkig nog in de verste verte niet. We weten zeer goed dat de provinciale collecties te Utrecht geen beeld geven van het peil der fokkerij in de provincie in haar geheel, maar dat het een expositie is van de provinciale topprestaties. Ook moeten wij, wat deze tentoonstelling betreft, goed be seffen, dat het groote succes voor Noord holland voor een zeer belangrijk deel te danken is aan één enkelen fokker, n.1. den hr. F. A. F. Groneman te Wieringerwaard, die met zijn eigen dieren 16 prijzen heeft be haald, terwijl daarenboven nog minstens 0 dieren bekroond zijn, behoorende tot den Frans-stam, waarvan de heer Groneman fokker is. Wanneer van het totaal van 48 door N.-H. behaalde individueele prijzen er 16 behaald zijn door een enkelen fokker, dan zeggen wij toch zeker niet teveel, dat deze zeer veel tot het succes van N.-H. heeft bij gedragen. Wij weten wel, dat wanneer een betrekke lijk kleine collectie fokvee uit een bepaald gebied gevraagd wordt, het veeal een klein groepje fokkers is, welke het grootste aan deel hebben in de samenstelling van de pro vinciale topprestatie. Toch vermoeden wij, dat bij geen enkele provincie dit zoo sterk is geweest dan bij de N.-H. inzending Dit feit mogen wij in N.-H. niet voorbij zien. Wij mogen zeer tortsch zijn op 't bezit van een dergelijken kundigen fokker. Naast den hr. Groneman moeten wij nog de namen noemen van eenige andere fokkers, die mee hebben geholpen om N.-H. eervol uit den strijd te doen treden, n.1. N. Ruyter te Beem ster, C. Stapel te Hoogkarspel, P. Sikkes te Assendelft, P. Waal te Beemster, W Koe lemey te Beemster, P. Wijdenes en G Blok ker, beiden te Twisk. In de afdeeling lichte grond had N.-H. slechts een 8-tal dieren ingezonden, waarbij het vooral P. Sikkes te Assendelft is ge weest, die hier heeft getoond, dat ook in N.-H. op den lichten grond beste dieren zijn te fokken. Vol bewondering waren wij, wat deze afdeeling betrof, voor de inzendingen uit Drente, collecties, welke zich over het al gemeen kenmerkten door een groote mate van uniformiteit, buitengewoon fraai gelijn de, ruime, platte, goed behangen dieren, met voldoenden adel, een type, dat ons zeer be koorde. Het eenige wat wij door onze Noordholl. bril gezien, liever iets beter za gen, was de ontwikkeling van de melktee- kens. Waar wij in Noordholland ook over groote gebieden lichten grord beschikken, ik behoef maar te wijzen op de Duinstreek (Êgmond- dermeer, Zijpe, Kcegras), Schermer enz, streken, waar de veehoudorij de hoofdbron van bestaan is, moet het constateeren van de bereikte resultaten van den lichten grond uit andere provincies voor de leiding in N.-H. eei. aanwijzing geweest zijn, dat wij in N.-H. er nog lang niet zijn. Een tentoonstelling als die te Utrecht, is vooral ook geschikt om eens te zien, wat an dere provincies presenteeren, vooral provin cies waar de omstandigheden (bijv. bodem kwaliteit en grootte der bedrijven) veel slech' ter zijn dan in eigen gebied, en dan kan het niet anders, zoowel bij het aanschouwen van het zwartbonte Fr.-H.veeslag en het M. R. Y. (Noordbrabant, Gelderland en Limburg) of men krijgt een gevoel van bewondering en eerbied voor de fokkers in die provincies. Wanneer men dan bovendien een praatje maakt met een der geleiders van een ouden M. R. Y.-stier en hoort dat deze jaarlijks 'n buitengewoon groot aantal koeien dekt te gen een dekgeld van 15, en men denkt dan aan streken in eigen provincie, waar in vele fokkers een dekgeld van 5 voor een goeden stier van een stamboeklid in de buurt te hoog vinden en liever een afgekeur- den stier met papieren koopen dan be hoeft men zich ook niet de moeite en drukte op den hals te halen om een eind met de koeien te loopen of te rijden dan be grijpt men direct de oorzaak van het suc ces van deze door de natuur min of meer misdeelde streken, misdeeld althans verge leken bij vele gebieden in eigen provincie, dan begrijpt men tevens de oorzaken, waar om in vele streken, gezegend met betere bedrijfsomstandigheden, de toestand op het gebied der veefokkerij min of meer achter- lijkmis. Het is hier zooals zoo vaak, de omstan digheden vormen den mensch, eenerzijds min gunstige natuurlijke omstandigheden, waardoor de mensch, in dit geval de boer, met behulp van wetenschap en samenwer king die omstandigheden de baas is gewor den, zich dus boven die omstandigheden heeft geplaatst, anderzijds bij meer gunstige natuurlijke omstandigheden de gemakzucht, niet uit de omstandigheden te halen wat er uit te halen zou zijn. Al hoe slecht de econo mische omstandigheden voor de veehouderij en veefokkerij tijdens de Utrechtsche ten toonstelling ook waren, de fokkers in Neder land hebben getoond dc ongunst der tijden het hoofd te kunnen bieden, energie en am bitie is er nog genoeg, wij kunnen met een gerust gevoel, althans wat betreft de rund veefokkerij, de toekomst tegemoet gaan. Als gevolg van allerlei tegenslagen ziet het er voor de Langendijker tuinders niet rooskleurig uit. Bij de verschillende kwalen, die het gewas dit jaar treffen, komt de laat ste weken het ongunstige weer, dat een be letsel is voor vruchtbaren arbeid. De aan voer van aardappelen aan de veilingen wordt er door belet, omdat van rooien geen sprake kan zijn. Groote hoevelheden uien liggen nog op de akker9, wachtende op vervoer naar de markt of op opberging in rennen of hoo- pen. De aanvoer van aardappelen was dienten gevolge kleiner dan gewoonlijk. De verwach ting, dat de prijzen daardoor wel wat zou den oploopen, werd echter beschaamd Slechts een zeer kleine stijging viel te consta teeren, zoodat de aardappelen voor zeer lage prijzen werden verhandeld. Grove Schotsche muizen brachten niet meer dan 1.60 tot 1.90 per 100 KG. op; die van middelbare grootte 2.20 tot 2.40. Duken werd ver kocht voor 1.20 tot 1.50, een bijzonder j zacht prijsje dus. Turore bracht 1.90 op, Graafjes 2.40, Eigenheimers werden voor 2 tot 260 verkocht, terwijl Blauwe Eigenheimers ongeveer dezelfde prijzen op brachten. Blauwe aardappelen golden 2. De ingekuilde aardappelen zijn weldra opge ruimd en ih den handel in pootaardappelen begint meer leven te komen. Over den gang van zaken bij den handel in de verschillende koolsoorten kunnen de tuinders beter tevreden zijn. Voor de mooiste groote witte kool werd van 2.50 tot 3 besteed, soms nog meer. Tweede kwaliteit bracht 1.50 tot ruim 2 op. Voor kleine werd 90 cent tot 1.10 betaald. Naar deze kcol is goede vraag van zouters. Zoo goed als alles wordt ingemaakt. Groote voorra den van deze koolsoort zijn er niet. Dit is wel een factor van deze levendige vraag. Gele kool brengt ook goede prijzen cp, doch door de geringe oogst is de aanvoer gering. Aanvankelijk werd voor de eerste kwaliteit van de meest gezochte sorteering nog ruim 5 betaald en voor tweede kwaliteit 3 tot 3.50, later zijn deze prijzen echter met 50 tot 80 cent teruggeloopen Ook voor roode kool was goede vraag. De meeste werd aan de Broeker veiling aange voerd. De sorteering tot ongeveer 4 pond bracht van 4 tct 4.30 op, enkele prima partijtjes gingen daar wel met 20 tot 40 ct bovenuit en een enkele partij bracht het tot 5. Voor zwaardere kool van de eerste kwali teit werd 3 tot 3.60 besteed. Tweede kwa liteit werd voor 2.20 tot 2.50 verkocht. Deensche wite kool, aanvankelijk 1.90 tot ƒ2.80 opbrengende, naar gelang van kwa liteit, werd later voor 3 tot 3.40 ver kocht. Bloemkool verscheen alleen aan de Broeker veiling. Zij is zeer verschillende van kwaliteit en brengt dan ook sterk afwisselen de prijzen cp. De noteeringen van eerste soort lagen tusschen 3 en 10 gulden, de hoogste prijzen werden echter bij groote uit zondering gemaakt. Voor tweede soort werd 1.50 tot 1.80 besteed. Ofschoon de aanvoer van uien gering was, bleef een verhooging van de prijzen uit. Voor grove werd 2 tot 2.30 bê&aJÏ; middelgroote brachten 1.40 tot 1.90 op, soms nog een paar dubbeltjes minder, drie lingen werden verkocht voor 60 tot 70 cent en nep voor 2 tot 230. Kleine bieten golden 2 tot 270, groote 1.10 tot 1.30. Ook peen was goedkoop. De mooistep artijen brachten het tot 1.40. Veel werd voor 1.20 tot 1.30 verkocht. Aan de veiling van den Noordermarktbond kwamen nog heel wat slaboonen, minder te Broek. Er is echter groot verschil in kwali teit. Eerste kwaliteit bracht 12 tot 20 op, overigens 4 tot 8. Voor tomaten was de marktstemming weer allerbedroevendst. De A-soort bracht het tot slechs 3; ook B en C werden tegen dien prijs verkocht en CC voor 2. Druiven kwamen er maar weinig. Lage prijzen werden er voor betaald. Frankentha- lers 17, Alicante 15Z9 tot 20 en Col- mar 21.70. De eerste andijvie kwam aan de markt. De prijs was 90 cent tot 1. Gistermorgen vergaderde de raad van Hensbroek. O.a. heeft men op het verzoek van een inwoner om een crediet ad 1350 ingevolge de Landarbeiderswet goedgunstig beschikt. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld voor wat betreft den gewonen dienst met een ontvangst van J 65.196.26, uitgaaf 72.196.95, alzoo een nadeelig saldo van 7000.69. De kapita^ldienst sloot in ontvangst en uitgaaf op 21.495.60. De cijfers van het G. E B. zijn voor den gewonen dienst resp. 6154.23, 5400.18 en 754.05 en voor den kapitaaldienst 1208.63, 1075.71 en 132.92. Bij de rondvraag merkte de heer Overman op, dat in werkverschaffing te veel van de arbeiders gevergd wordt. Na breedvoerige discussie werd besloten een nader onderzoek in te stellen. Zaterdagavond 5 October hield de espe rantisten-club Persisto" alhier een propa ganda feestavond. De voorzitter, mej. J. D. Boekestein, opende den avond, in 't bijzonder welkom heetende mevr. van Veeoendaal van West- Graftdijk. Drie dames, Boekestein, Los en van der Oord gaven enkele muzieknummer op de viool, begeleid door mej. S Klippe! op de piano. Het eerste nummer was de Fidéon- marsch. Dit en de volgende nummers wer den schitterend gespeeld en gaf dan oolc wel te hooren, dat zij reeds jaren leden van Polyphonia zijn. Hierna werd door mevr. van Veenendaal een causerie gehouden voor Esperanto. In een mooie rede werd door spreekster weer gegeven het groote nut van het beoefenen dier taal. Door verschillende uitzendstations worden 1200 uitzendingen gehouden over of in esperanto. Spr. noemde verder verschei dene nieuwsbladen, waarin een rubriek voor of in esperanto wordt geschreven. Zoo oud als de wereld is, werd reeds over een wereld taal gedacht. Met ernst is men daar even wel aan begonnen, ongeveer 300 jaar ge leden. In 1876 werd begonnen met Volapuch als wereldtaal. De eerste hadden geen levens vatbaarheid; ook Volapuch voldeed niet en is een mislukking geweest. In 1887 verscheen het eerste leerboek over Esperanto van Dr. Samenhof, samengesteld uit verschillende woordenboeken, een taal van levende woor den, zoo eenvoudig mogelijk met slechts 16 taalregels. De taal is gemaakt van 900 woorden, telt thans ongeveer 1100 woorden. Voor vrou welijke woorden wordt het woordje in ge voegd; voor tegenstellingen mal. Esperanto is te leeren in 1/8 1/10 van den tijd benoodigd een vreemde taal te leeren. Een vreemde taal kan bijna niemand leeren om zich daarin begrijpelijk uit te drukken. Gedurig hebben in den Volkenbond besprekingen plaats geh3d, welke niet be grepen konden worden. Esperanto moet lei den tot verbroedering der volkeren; het christendom en het socialisme konden in dezen de wereld niet redden. Spr. heeft ver schillende congressen meegemaakt, het maakt geen verschil van welken landaard men is. Alle regeeringen hebben besluiten genomen, ten gunste van Esperanto; ook de Nederlandsche doet een stap in de goede richting. De esperantisten hebben één doel: het leeren van esperanto op de school; zoo zal het kunnen brengen een verbroedering van de volken. Door vertaling van een werk van de ééne in een andere taal gaat het mooie van het oorspronkelijke werk verloren. Op groote kantoren wordt reeds esperanto gebruikt; ook op wereldtentoonstellingen als in Brus sel kon men er zich mee redden. Een flink applaus kresg deze begaafde 213. Toen de Zondag gekomen was, kwam grootmoeder Langelot opzoeken. Langelot vertelde haar precies hoe de rechters hein hier mee naar toe hadden genomen. Groot moeder vond het natuurlijk verschrikkelijk. 214. Op zekeren dag echter kwam er bij Langelot een soort van kabouter binnenwippen. Als je hier uit de ge vangenis weg wil, zei de kabouter, waarom gebruik je dan de tooverspreuk niet?

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7