DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN OOST-AFRiRA. Betrekkelijke rust aan de fronten. Italiaansch legercommuniqué. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 238 Mt nu mm** bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 9 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Berichten uit Genève. De toestand in Adoea. Mo^olo, 9 (iTAUfj <Cr o€»a/d •Adoea Aksoem v. 328?/ Abessinië verzoekt den Itallaanschen gezant heen te gaan. Italië en den Volkenbond. VI <tr -?N <ÏO O Ado oeal-OeaJ eerdat* IT»LlAAHSO* v)8«leK)e«n Besprekingen in Genève. Zooals de Italiaansche bladen het melden. De speciale correspondenten der Italiaan sche bladen aan het Noordelijke front in Oost-Afrika seinen aan hun bladen, dat in Adoea, ondanks de militaire sfeer, het bur gerlijke leven weer zijn gewonen gang gaat. De inboorlingen zijn in grooten getale terug gekeerd en hebben van de Italiaansche troe pen levensmiddelen en medicamenten gekre gen. De bevolking verdringt zich bij de com mando-posten, waar de kolonia'e ambtena ren. die de troepen volgen, voorbereidingen treffen voor een eerste regeling van het ci viele leven. Men heeft reeds een aanvang ge maakt met bevolkingstelling. De krijgsge vangenen aldus de correspondenten ver der betreuren het geenszins, dat zij in Ita liaansche handen zijn gevallen Zij vertellen, dat de groote vliegtuigen en de aanvalswa- gens en soldaten van Mussolini ontzetting gewekt hebben onder de Abessinische hoof oen, die de inboorlingen hadden opgeruid tot èen anti-Italiaanschen kruistocht. Uiteraard geven de correspondenten ook uitvoerige beschrijvingen van oorlogsepiso des, waarin de moed van de Italiaansche arbeiders en soldaten naar voren wordt ge bracht. Zoo wordt als bijzonder staal van Italiaansche krijgsgeestdrift verteld, dat een aantal arbeiders, die watertransporten tot bij het front vervoerden, eenmaal in de front linie aangekomen, onmiddellijk deelnamen aan den strijd en er zelfs in slaagden vijf Abessiniërs gevangen te nemen. De activiteit der Italiaansche vliegtuigen. De Italiaansche vliegtuigen gaan, volgens berichten uit Addis Abeba, door met het maken van verkenningsvluchten, waarbij o.a boven de plaatsen Diredawa en Harrar pamfletten werden uitgeworpen. Ook maken sommige berichten melding van het feit, dat de Italiaansche vliegtuigen de Abessinische troepen die zij tegenkomen bestoken en trach ten hen te verspreiden. In verband met de activiteit van de vlieg tuigen gaat men te Addis Abeba door met het nemen van maatregelen tegen aanvallen" uit de lucht. Gisteren heeft men des avonds volledige duisternis gelast voor de geheele stad. Auto's, die door de straten reden, mochten ook geen lichten aan hebben Boven Diredawa heeft men eergisteravond een onbekend vliegtuig gesignaleerd, dat zoeklichten liet schijnen over de stad. Te Addis Abeba heeft men den val van Aksoem niet bevestigd, hoewel men toegege ven heeft, dat twee Italiaansche afdeelingen stad omsingelen. Vier tanks in kuilen gevangen? Berichten uit Adoea melden, dat de Abessiniërs kuilen hebben gegra ven welke zij met takken en aarde verborgen om er de Italiaansche tanks in te laten vallen, dus on schadelijk te maken. Dergelijke kui len zijn de inlanders gewoon te maken bij de jacht op groot wild. As™ ara 2343 Jveu NAt I •KlIK1' RAS i&EDjAN: v-4f>20 5HA&TAI 'i LGoa dar ^gk°td Adcea en Aksoem zija gevallen en de Abessiniërs hebben hun hoofdmacht teruggetrokken in het berggebied ten Zuiden van deze steden. Men ziet op het kaartje, hoe hooge bergen voor de Abessiniërs het verdedigen vergemak kelijken. Naar verluidt zijn inderdaad vier tanks in de kuilen vastgeraakt. De bemanning zou door de Abessini sche soldaten zijn omgebracht. Te Addis Abeba is men begonnen op de heuvels buiten de stad onder komens te graven om de bevolking bij een luchtbombardement te kun nen bergen. De uittocht der vreemdelingen. Behalve de 130 Italiaansche onderdanen, die gisteren uit Diredawa zijn vertrokken, zijn nog 110 vreemdelingen, w.o. vele Arme niërs en eenige Duitsche gezinnen, met den vroegen trein naar Djiboeti gegaan. Van daag zullen nog meer buitenlanders Abessi- nië verlaten. Berichten over een bombardement van Addis Abeba door Italiaansche vliegtuigen worden van Abessinische zijde „een onge hoorde canard" genoemd. „De Italaansche actie moet worden voortgezet". De Italiaansche actie in Oost-Afrika moet ook na Adoea worden voortgezet, aldus ver klaart de semi-officieele „Giornale d'Italia" in zijn hoofdartikel van gister. In eenige buitenlandsche kringen, schrijft het blad, heeft men gemeend, dat Italië na de verovering van Adoea halt zou houden er de verdere ontwikkeling van den toestand naar diplomatiek terrein zou verplaatsen. Deze kringen hebben zich echter vergist Het faat voor Italië niet alleen om een prestige- westie of om de nationale trots; veeleer moet een einde gemaakt worden aan den jongsten aanvalstoestand, resp. den ononder broken en niet geprovoceerden aanval van Abessinië. Deze afweeractie moet definitief uitge voerd worden. De verovering van Adoea en andere belangrijke strategische punten heeft in het kader van de totale actie nog slechts locale beteekenis. Italië moet verder gaan en deze noodzakelijkheid wordt door de ont wikkeling der zaken in Genève bevestigd, ja nog urgenter. Hiermede, aldus vervolgt het blad, wordt weliswaar een hervatting van een nader on derzoek van het Abessinische probleem teza- .men met de beide belanghebbende mogend heden, Frankrijk en Engeland, op de basis van de met het verdrag der drie mogendhe den van 1906 en de in aansluiting daarop gesloten overeenkomsten, niet uitgesloten De beide problemen met betrekking tot Abessinië, resp. met betrekking tot de Europeesche mo gendheden kunnen tegelijkertijd, zij het ook met verschillende middelen, behandeld wor den. De kwestie van de ItaliaanschAbessi nische betrekkingen wordt met de door Abes sinië toegepaste en afgedwongen methodes, dus met de wapenen, opgelost. Het andere probleem kan langs diplomatieken weg wor den opgelost, waarbij de zin voor de realiteit en het gevoel van rechtvaardigheid eindelijk moeten komen op de plaats, die hun toekomt Het vijftiende Italiaansche oorlogs communiqué. Het Italiaansche ministerie voor pers en propagande heeft gisteren het vijftiende oorlogscommunique gepubliceerd. Het luidt als volgt: „In den loop van den dag van 7 October hebben de troepen de stellingen, die ten Zui den van Adoea bezet zijn, versterkt en ver bindingslijnen en -diensten georganiseerd. Talrijke detachementen genietroepen en een groot aantal arbeiders hebben de werkzaam heden achter het front voortgezet, zoodat de auto-colonnes reeds regelmatig naar de frontlinie kunnen doorrijden. Een aanvalspoging op Omager is door de Askari's afgeslagen, die deel uitmaken van het frontdetachement Tesenei. De bevolking in de bezette zones heeft, onder bescherming haar normale levenswijze hervat. Tijdens de operaties der laatste dagen zijn honderden krijgsgevangenen gemaakt, ter wijl veel oorlogsmateriaal buitgemaakt is. Gezien het gebruik van onze middelen zijn de verliezen der nationale afdeelingen ge ring. Hoewel het nog niet mogelijk is geweest de Abessinische verliezen vast te stellen, zijn deze toch ernstig. Het moreel der soldaten is uitstekend. Parade der Giovani Fascisti. Qp de Via del Impero te Rome is gister voor Mussolini een parade gehouden door 10.000 officieren en 50.00Q manschappen van de fascistische jeugdorganisatie Giova ni Fascisti. Nadat de troepen voorbij gemarcheerd waren, begroette Mussolini vanaf het bal kon van het Palazzo Venezia de officieren der jonge fascisten. Hij herinnerde hen aan de groote verantwoordelijkheid, die zij droe gen ten opzichte van de jeugd van Italië en daarmede voor 1.200.0000 opgroeiende Italianen. Het gaat er om, zoo zeide de Du- ce, hun zielen te scherpen als een dolk, die men op het juiste oogenblik gebruiken moet. Wegens misbruik der gastvrijheid. De Abessinische regeering heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond in een nota medegedeeld, dat de Abessinische regeering zich genoodzaakt ziet den Ita- liaanschen gezant te Addis Abeba en het heele personeel der legatie dringend uit te noodigen tot het verlaten van het Abessini sche gebied. Abesinië heeft trots het uitbreken van de vijandelijkheden eerst den Italiaanschen ge zant een verder verblijf te Addis Abeba wil len toestaan. De gezant heeft echter de hem toegestane gastvrijheid misbruikt om een zender in bedrijf te houden, die de Abessi nische regeering veel moeilijkheden veroor zaakt heeft. Het Italiaansche gezantschap te Addis Abeba was een centrum van spion- nage en een haard van ongeoorloofde com plotten tegen de openbare orde in Abessinië geworden. De nota verzekert aan het slot, dat de Abessinische regeering alle maatre gelen tot een correcte behandeling ter be scherming van de Italiaansche beambten bij het vertrek uit het Abessinische gebied tref fen zal. Anderzijds heeft de Abessinische regee ring aan haar zaakgelastigde te Rome op dracht gegeven zijn paspoort op te vragen. Men verklaart in Rome, dat de vraag, of Italië uit den Volkenbond zal treden, niet afhangt van Italië, doch, zooals men in Italië steeds met nadruk heeft betoogd, uit sluitend van den Volkenbond zelf en de door den Volkenbond te volgen wegen. De toepassing van economische sancties maken, naar voorts te Rome wordt ver klaard, het uitreden van Italië uit den Vol kenbond nog niet automatisch. Het hangt veeleer af van de mate, den aard en den geest van deze tegen Italië gerichte maatre gelen. Men betoogt, dat het vaststaat, dat de „Geneefsche intimidatiemethoden" zonder effect blijven, terwijl men tegenover zekere geruchten beweert, dat Italië zelf niet met voorstellen zal komen. De Italiaansche op vatting is eens voor al vastgelegd in het groote memorandum. De Italiaansche regeering en het hoofd kwartier in Oost Afrika hebben, naar met den grootsten nadruk wordt geconstateerd, strenge instructies uitgevaardigd, dat geen overvallen op de burgerbevolking zullen worden gepleegd. Voor de nauwgezette na- levino van dit bevel zal onder alle omstan digheden worden zorg gedragen. De sanctiemaatregelen tegen Italië. Reuter meldt uit Geneve, dat men in toonaangevende kringen aldaar ver klaart, dat de sanctiemaatregelen tegen Italië binnen het kader zullen blijven van de principes, welke zijn vervat in de resolutie van de Volkenbondsverga dering van 4 October 1921. ö2 O O? o* co De toestand in het Zuiden. Zooals bekend hebben de Italianen een iront gevormd bij Oeal-Oeal in de provincie Ogaden. De Italianen staan hier voor de allergrootste moeilijkheden, vooral wat betreit de voedsel- en watervoorziening. Deze principes voorzien o m. in het verbreken der diplomatieke, doch niet van de consulaire betrekkingen en voorts in beperkende maatregelen op 't gebied van het post- en spoorwegver keer en ten slotte in sanctiemaatregelen, welke betrekking zouden hebben op den uitvoer van zekere grondstoffen naar Italië. Indien het niet mocht geluken met behulp van deze maatregelen het ge- wenschte resultaat te verkrijgen, dan zal de kwestie der blokkade aan de or de worden gesteld, welk middel evenwel ingeval van uiterste noodzaak zou wor den toegepast, aangezien een blokkade reeds het karakter van militaire sanctie maatregelen zou aannemen. Een blokkade zou worden toegepast of door alle mogendheden of door een of twee op gezag van den Volkenbond optredende mogendheden. De consul van Gondar in den Soedan. Uit Khartoem wordt gemeld, dat de Italiaansche consul te Gondar (Noord Abes sinië) met zijn staf te Gallabat aan de Zuidelijke grens van dein Soedan is aange komen. Het gezelschap werd begeleid door een 45 man sterken Abessinischen bewakings troep. Zoodra de wegen berijdbaar zijn, zal de consul zich per auto naar Asmara (Eritrea) begeven. De bedreiging in het Noord-Oosten. Een Italiaansch leger tracht op te ruk ken langs de rivier, om langs de Fran- sche bezittingen de spoorlijn te bereiken, die Addis Abeba verbindt met de Roode Zee-kust. De Fransche premier en minister van bui tenlandsche zaken, Laval, heeft in den loop van gisteren te Genève talrijke besprekingen gevoerd, o.m. met den Oostenrijkschen ge delegeerde, den Griekschen minister van buitenlandsche zaken e.a. De tweede Engel- sche gedelegeerde heeft besprekingen ge voerd met den vertegenwoordiger van Hon garije. Voorts zijn voorbereidende besprekingen gehouden tusschen de Engelsche en Fran sche deskundigen over de sanctiemaatrege len, die zullen worden voorgesteld aan de vandaag bijeenkomende Assemblée Omtrent de bijzonderheden van deze maatregelen moet nog overeenstemming verkregen wor den tusschen de beide delegaties. De aan wezigheid in Genève van de cornmercieele en economische deskundigen wijst er op, dat op het oogenblik nog niet gedacht wordt aan andere dan economische sancties. De zitting van de Assemblée zal heden middag haar werkzaamheden aanvangen met algemeene debatten, waarbij Eden en waarschijnlijk ook Laval het wooid zullen voeren. Vervolgens zal de Assemblée haar standpunt bepalen ten opzichte van het raadsbesluit, waarbij Italië tot den aanval ler is bestempeld. De uitwerking en aanbeveling van sanctie- voorstellen kan dan worden opgedragen van een z.g. coördinatiecommissie, waarvan de 13 niet bij het conflict betrokken raadsleden en de nabuurlanden van Italië deel zullen uit maken. Deze commissie zal ook moeien be slissen of en zoo ja welke landen, die geen lid van den Volkenbond! zijn, zullen worden uitgenoodigd deel te nemen aan de werk zaamheden der commissie Men verwacht, dat Vrijdag dit eerste gedeelte van de agen da zal zijn afgehandeld. De aanbevelingen, die door de coördinatie commissie aan de Assemblée zullen worden voorgelegd, zullen aldus opgesteld wor den. dat aan iederen in aanmerking komen den staat die maatregelen worden medege deeld, die de Volkenbond als bijdrage tot de algemeene actie van hem verwacht. Volgens het Volkenbondshandvest en de aanvaarde interpretatie van artikel 16 blijft de uitvoe ring van deze maatregelen onder gezag van den betreffenden staat. Het zal afhangen van de opdracht, die aan de coördinatie commissie zal worden gegeven, of deze on middellijk een volledig plan voor alle maat regelen zal opstellen, dan wel zich zal be palen tot de uitwerking van een plan, dat onmiddellijk ten uitvoer kan woraen gelegd en dat later zal worden uitgebreid en aange vuld. In ieder geval zal de commissie tijdens de geheele actie blijven bestaan. Geen sluiting van hef Suezkanaal. Terwijl tot nog toe vrijwel algemeen werd aangenomen, dat tijdens de maandelijksche vergadering van de aandeelhouders der Suez-Kanaal-Maatschappij te Parijs de kwes tie van sluiting van 'het Suezkanaal niet op de agenda zou worden geplaatst, gelooft de „Intransigeant" te kunnen melden, dat dit probleem wel is besproken, maar dat on middellijk beslist is, dat hiervan geen sprake kan zijn. De directie had geconstateerd, dat noch de Fransch-Egyptische overeenkomst van 5 Januari 1856, noch het verdrag van Con- stantinopel van 1888 sluiting van het kanaal toelaten. Tijdens de laatste vergadering, waar deze kwestie te berde was gebracht, zou ook afwijzend zijn beschikt op het Britsche voorstel de kanaalrechten tot het drievoudige te verhoogen. Een défilé van de froepen fe Alexandrië. Vrijdag zal er te Alexandrië een défilé plaats vinden van de froepen, die daar in verband met het Italiaansch-Abessinische conflict verblijf houden. Aan dit défilé zal worden deelgenomen door ongeveer 10,000 mariniers en 20,000 soldaten. De eerste mi nister van Egypte, de Engelsche hooge com missaris en verschillende autoriteiten van leger en vloot zullen het défilé aanzien. Een Amerikaansche wenk aan Italië. Volgens een telegram uit Washington heeft minister Cordell Huil gister meege deeld dat hij op 5 October te Rome stappen heeft gedaan om het werpen van bommen op het Amerikaansche gezantschap en andere Amerikaansche gebouwen te Addis Abeba te voorkomen. Op de daken van die gebouwen wappert de vlag der Ver. Staten. De Amerikaansche gezant te Rome heeft dit de Italiaansche regeering meegedeeld en haar een plattegrond van Addis Abeba over handigd en den nadrukkelijken wensch geuit, de Italiaansche bevelhebbers in Abessinië ervan in kennis te stellen, dat de Amerikaan sche regeering er op rekent dat Ameri- kaansch eigendom zal worden geëerbiedigd. Fransche actie in Oost-Afrika. Te Djiboeti in Fransch-Somaliland is een Fransche troepen-afdeeling van 43 officieren en 1000 manschappen aangekomen. Een af- deeling van 200 Fransche koloniale soldaten, bewapend met machinegeweren, is verder te Diredawa aangekomen om zoo noodig de bescherming op zich te nemen van den spoorweg Addis AbebaDjiboeti. Twee Italiaansche vliegtuigen, die hadden deelgenomen aan het bombardement van Gerlogoebi in Ogaden, zouden volgens een Havas-bericht uit Addis Abeba in de lucht met elkaar in botsing zijn gekomen. Italianen gebruiken gas. Dedzjamatsj Nassiboe, de bevelhebber der Abessinische troepen bij Harrar, heeft mee gedeeld, dat Italiaansche vliegtuigen op de Abessinische stellingen bommen hebben la ten vallen, die gevuld waren met geel gas. Amerika's standpunt. Staatssecretaris Huil heeft medegedeeld, dat hij reeds op 5 October te Rome stap pen heeft gedaan ter verhindering van het werpen van bommen op de Amerikaan sche legatie en op Amerikaansche huizen in Addis Abeba. Het dak van de legatie en de daken van de ziekenhuizen, scholen en andere Amerikaansche gebouwen zijn be dekt met de Amerikaansche vlag, dan wel beschilderd met de kleuren van de Ameri kaansche vlag. De Amerikaansche ambas sadeur te Rome heeft dit ter kennis ge bracht van de Italiaansche regeering en, onder overhandiging van een kaart van Addis Abeba, met nadruk geëischt, dat de autoriteiten aan het front daarvan op de hoogte zouden worden gesteld. De Ameri kaansche regeering verwacht, dat men Amerikaansch eigendom veilig zal stellen. Zij gelooft, dat er nu bij het Italiaansche opperbevel in Oost-Afrika geen twijfel meer over kan bestaan, welke plaatsen on der geen omstandigheden mogen worden aangevallen,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1