I SAXON JladiapcoguuHMa ®000^| Rechtszaken feuilleton Alkmaarsche Politierechter HOE U DEZE KUNT VERKRIJGEN Donderdag 10 October. HILVERSUM I, 1875 M. (8.— 9.15 en 11.-2.- KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—11.30 uur). 8—9.15 en 10— Gr.pl. 10 15 Mor gendienst olv. ds. P. Neideck. 10.45 Or.pl. 11.30—12.— Oodsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl 2.— Handwerkcursus. 3.— Vrou wenhalfuur. 3.30—3.45 Gr.pl. 4.— Bijbellezing door ds. J. H. Kuiper mmv. bariton en orgel. 5.Han denarbeid v. d. jeugd 5.30 Gr.pl. 5 45 Vioolrecital W. Brederode. Aan den vleugel J. Hoog. 6.45 Causerie J. Schipper. 7.15 Repor tage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.— Ber. 8.05 Chr. Zangvereen. „Osanna in Ex- celsis" olv. J. Th. Westerdaal. Bege leiding H. Nieland. 9.— Causerie Mr. J. M. de Geus. 9.30 Orgelcon cert J. Zwart. (10.— Ber.) 10.30— 11.30 Gr.pl. HILVERSUM II. 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.Ensemble Lismonde. 10.Morgenwijding, 10.15 Gr.pl. 10,30 Ensemble Lis- monde. 11.Voordr. Pine Beider. 11.20 Gr.pl. 12.15 The Continental Five. 1Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 1.45 Gr.pl. 2.Omroep orkest olv. N. Treep. 3.-3.45 Knip cursus. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4 45 Radio- tooneel voor de kinderen. 5.30 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.— Gr.pl. 7.15 Causerie door D. Hamburger 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8. Ber. 8.10 Gr.pl. 8.20 Concertge bouw-orkest olv. Bruno Walter m. m. v. A. Rubinstein, piano. 9.30 „Ik ben van de week in/bijgeweest", door G. Czopp. 9.40 Omroeporkest olv. A. van Raalte mmv. Ninon Val- lin, sopraan. 11 Ber. 11.10 Gr.pl. 1115—12.— Uit „La Gaité", A'dam: Jack Holker and his Colle- gians. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.25 Orgelspel H. Croudson. 11 50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria- orkest olv. Austin. 1.20 Gr.pl. 2 25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 Gr.pl. 5.05 Orgel concert door J. Pullein, 5.35 Tiet BBC-dansorkest olv. H. Hall 6.20 Ber. 6.50 Zang door H. Heyner, bariton. 7.15 Spaansche les. 7.50 Causerie. 8.20 Leon Kimberley en Helen Page -n hun repertoire. 8.30 Optreden van de „Western Bro thers. 8,40 BBC-orkest olv. Sir Dan Godfrey m.m.v. I. Phillipowsky, piano. 9.50 Ber. 10.20 Korte kerk dienst. 10.40 A. Onnou, viool en St Askena6e, piano. 11.35—12.20 Het Ca9ani-club Dansorkcst olv Charles Kunz. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen. 5.05 I loorspel. 8,20 Zang 9 05 Nat. Orkest olv. inghelbrecht 11.10—12.35 Het Pascal-orkest. KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 1.20 Concert uit rest. Ritz 2 20 Zang en piano. 2.404.05 Strijk orkest olv. Warny. 7.30 Symph.. concert olv. N. Malko mmv. G. Ku. lenkampff, viool. 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5 50 Orkest- concert. 11.20 Uit Munchen: Om- roeporkest olv. Winter. 1.35 Gr.pl. 3.20 Omroepkoor olv. Breuer. 4.20 Concert uit Hamburg. 6.20 Omroep- kwintet. 7.30 Omroepkleinorkest 0 1 v. Eysoldt. 8.20 „Die goldené Stadt", spel van Wiechert met mu- ziek van Kroll. 9.50-011.20 Popu- lair concert. ROME, 421 M. 8.— „Der Rosen- kavalier", opera van R. Strauss. Dirigent T. Serafin. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Or.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Douliez. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroeporkest olv. Dou- liez. 7.35 Gr.pl. 8.20 Salon-orkest olv. Dejoncker. 9.05 Hoorspel. 9.35 Carillonconcert. 10.3011.20 Gr pl. 484 M.: 12.20 en 1.302.20 Max Alexvs' orkest. 5.20 Omroep- orkest olv. Douliez. 6.20 en 6.50 Gr pl. 7.20 Zang. 8.20 Gr.pl. 8.50 Symphonieconcert 0. 1. v. Andrf, 11.—11.20 Or.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „H*rr Figaro", vrooljjk programma. 8.20 Berl. Philhanno» nisch orkest olv. P. Raabe. 9 20 Ber. 9 50 Solistenconcert. 10.05 Weer bericht. 10.2011.20 Het Omroep, kleinorkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: D.sender 8.—9.20, Keu len 9.20—11.20, Kalundborg 11.20 12.05, Parijs R. 12.0513.20, Brussel VI. 13.20-14 20, Kalund borg 14.20—15.20, D.sender 15.20 —16.20, Keulen 16.20-17.50, Brussel Fr. 17.50-18.20, Keulen 18.20—20.20, Beromünster 20 20— 21.50, Keulen 21.50-23.20, Wee- nen 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8 0510.35, Lond. Reg. 10.3511.25, Droitwich 11.2514.20, Lond Reg. 14.20— 15 20, Droitwich 15.20—18.20, D. sender 18.20—18.50, Lond. Reg. 18 50—20.20 en Droitwich 20.20— ?*.- Zitting van Maandag 7 October. Maandag 7 October. Een ontevreden veroordeelde. De heer J. T. Tr. uit Grootebroek, die bij verstek tot 1 maand gev.-straf was ver oordeeld omdat hij zoo brutaal was ge weest achter het motorstuur plaats te ne men, terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd, was tegen deze lang niet leukere veroordeeling in verzet gekomen en ver langde thans herziening van zijn vonnis. Zijn zaak werd echter tot het slot der zitting uitgesteld en opposant alstoen tot dezelfde straf veroordeeld. Het armbestuur voor het lapje gehouden. Een 23-jarige landarbeider uit St. Maar tensbrug, Jitze T., bevond zich in geldelijke verlegenheid en had alsnu het burg. armbe stuur voor 6 weten op te lichten met ge bruikmaking van een valschelijk door hem ze1' opgemaakt briefje, z.g. onderteekend door zekeren heer van Oord, waaruit moest blijken dat hij in diens dienst slechts 2.57 had verdiend, hoewel dit in werkelijkheid 16 was. Verdachte is iemand van nette familie, maar helaas het zwarte beest en iemand van zoo weinig betrouwbaar karakter dat de heer Wiggers er zelfs geen weg mee wist. Tegen verdachte, die zich momenteel in voorarrest bevond, werd gevorderd 4 maan den gevangenisstraf. Mr. Herman Scholten, waarnemend ver dediger, bestreed de dagvaarding en stelde een gecombineerde straf voor of aftrek van preventieve hechtenis. Vonnis 3 maanden voorw. met 3 proefjaren. Een oneerbaar bakkersknechtje. De 18-jarige bakkersknecht Jan W. te Bergen had zich aldaar op 28 Mei in de Eeuwigelaan niet aangesteld als een flinke jongen van Jan de Witt, maar groote erger nis verwekt. Hij stond alsnu met gesloten dejren terecht. De zaak werd echter aan gehouden. Onbetrouwbaar ijscoventer. Een ijscoventer van de „Wilhelmina" te Bergen, Jacob B., stond heden terecht om dat hij een bedrag van 24.68, aan de maatschappij toekomende, niet had afge dragen, reden waarom hij thans terecht Zend ons voor elke gratis Bad handdoek 8 x 2 16 uitknipsels van de grote Sunlight-dozen (n.l. de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos 2 x voorkomt en waarop staat: Waarborg 10.000) of 16 sluit kleppen van de nieuwe 2 stuks doos (n.l. die kleppen waarop de aanduiding bon" niet voorkomt). I.l M K'S /I I I' MIJ. N.V. VI \RI)IN(;i N wi-tmn 5225 G. P. BAKKER Saxon trad achteruit, de meester bescheen hem even met de lantaarn. „Overste", sprak hij, „dat was mannenwerk". Hij druk te hem de hand. „Dat kleeft", zei hij Hij nam Saxon nauwkeurig op, zoo goed als de zwakke kaars het toeliet. „Kerel", zei hij. „Je zit onder het bloed. Je bent gewond". „Geen schram. Maar het was een bloed bad". Edzke stond er verwonderd bij. „Overste", zei hij. „Willemoverste!" „Overste", sprak Edzke. „Weet je wat we moeten doen? We moeten de zakken met modder vullen en een dam maken, als bij een dijkbreuk". „De kwajongen heeft gelijk", stemde de meester toe. „Vóór we vertrekken sluiten we den dam af". Weldra waren de zakken vol aarde, de ruimten met modder aangevuld, behalve een paar schietgaten aan den kant, waar door het vuur weer geopend werd Het ant woord bleef niet uit, maar de vijandelijke kogels bleven steken in de barricade. Het gevecht werd voortgezet tot de vijand het vuur niet meer beantwoordde „Terugtrekken", klonk toen het bevel van stond als verdacht van verduistering. De heer Wiggers noemde hem een slap mensch. Eisch 2 maanden gev. Uitspraak 2 maanden g.'v. met 2 proefjaren. Gezellige Heldersche dames conversatie. Mej. Bartha Cornelia de Br., echtgenoote van den heer Albert G., die de vorige week de' uteerde in de zaal als getuige, verscheen thans in de rol van verdachte op grond van het feit, dat zij op 11 Juli de 15-jarige Trijntje van Soelen tegen den buik had getrapt, welke gewelddaad zou zijn gepleegd ten huize van de dames, waar Trijntje in dienstbetrekking was. Mevrouw Bartha be weerde harerzijds ook door Trijntje te zijn geslagen. Gevorderd werd 12 boete of 6 dagen hechtenis. Vonnis 6 boete of 3 dagen. Verkeerd gebruik van een kloet. De 40-jarige stevige landbouwer Jacob Sch., uit Schagen, verscheen voor den poli tierechter omdat hij den chauffeur en melkrijder Joh. Leistra op 31 Juli met de kloet had bewerkt onder hel vriendelijke aanbod hem dood te zullen slaan. Gelukkig was het niet zoo ver gekomen, tot beider voordeel. De heer Sch. voerde als reden vai verontschuldiging aan dat hij al sinds een jaar lang door Leistra was getreiterd hij in een aanval van drift had gehan deld. Wat hij precies had gedaan wist Ja cob niet meer. Eisch 15 boete of 10 da gen hechtenis. Dat vond Jacob nog hoog. Maar Leistra tapte uit een ander vaatje en riep dat Jacob had gezegd dat hij er wel 25 voor over had. De politierechter ging echter niet in op dat royale aanbod en veroordeelde verdachte tot 15 boete of 10 dagen hecht De genoegens van de M. H. ambtenaar. De loswerkman Jan B., te Helder, in de rechtszaal geen onbekende, had op 6 Aug. den ambtenaar van het Maatsch. Hulpbe toon, Bastiaan Fels, een trap tegen zijn buik to:gediend, voor welk feit hij thans terecht stond. Verdachte beweerde een loketje te hebben open getrapt en toen misschien ook den heer Fels te hebben geraakt. De heer B. was uit zijn humeur over de steunrege ling. De politierechter vermeende dat de dienaren van Maatsch. Hu'pbetoon zich wel mochten voorzien van een pantserbe- kleeding. Bijna wekelijks bereiken derge lijke relletjes op het M. H. de rechtszaal. De verdachte is reeds dikwijls veroordeeld, op 2 Sept. nog tot 3 maanden ter zake mis handeling van de vrouw met wie hij leeft. In verband ook met dit ongunstig verle den requireerde de officier thans 1 maand gev. Vonnis conform eisch. De onbevoegden konden weer vertrekken. Een 40-jarige arbeider uit Wervershoof, Hillebr. S., had zich op 6 Aug. te Enkhuizen al zeer onsmakelijk aangesteld en stond nu met gesloten deuren terecht ter zake misdr. art. 239 Strafrecht. Rapport reclasscering zal worden afge wacht alvorens met verdere behandeling zal worden voortgegaan. Een Castricummer bekkensnijder. Een arbeider uit Castricum, Jan B., had rekening en verantwoording af te leggen voor het bloedige feit, dat hij op 14 Aug. zekeren J. J. A. Oostendorf, leerartikelen- fabrikant, in drift met een soort dolkmes in zijn schouder had gestoken. Verdachte deed 'j iang verhaal, waaruit ir.ot st blijken, dat hij geld van Oostendorf kreeg en deze hem meernia'cn vergeefs had bekofd te beta len Hierdoor in woede ontstoken, had hij zijn schuldenaar met genoemd mes op ziin schouder geslagen De heer Oostendorf moest erkennen dat hij aan verdachte 6.35 schuldig was, zulks voor geleverde brandstoffen en petroleum. Het moet gezegd worden, dat de getuige O. geen gunstigen indruk maakte op den poli tierechter. Ik kan me heel goed begrijpen dat verdachte tureluurs werd, zeide de politierechter, al gaf dit verdachte geen recht zich te vergrijpen. De getroffene had 14 dagen te bed ge legen en was 3 weken thuis geweest als gevolg van de aanranding, doch de burge meester had omtrent getuige geheel andere gegevens verschaft. Ook was de officier hier bij uitzondering op de hand van een verdachte en zijn re quisitoir was zeer mild en lang niet in het voordeel van den getuige, dien de officier signaleerde als iemand, waarvoor de Cas- tricumschen winkeliers zich in acht moesten nemen. Wat verdachte betrof, het was een den overste. Om den hoek van de tweede bocht werden de lantaarns weer aangesto ken en weldra hadden de schatgravers de plank over den afgrond bereikt. Een jonge man vloog er over als een kat en snelde de trap op. „Pas op de vierde trede", waarschuwde Saxon, maar te laat. Hij viel. doch kon nog juist de ijzeren stang grijpen. Langzaam volgden ae andere bondgenoo- ten. Saxon begon ijverig naar de veer van de verborgen deur te zoeken, vond die ein delijk, drukte er met zijn dolk op, maar er bewoog zich niets. Hij probeerde en probeer de. Zijn moeite werd niet beloond. „Vernageld", zeide hij tenslotte. „We zit ten in de val". De anderen stonden zwij gend om hem heen. „Een gedeelte van den muur moet van hout zijir', zei Saxon. Hij tikte met zijn dolk tegen de steenen, maar nergens klonk het hol. „Ik begrijp er niets van, zouden ze den doorgang dicht gemetseld hebben?" Een der mannen trad vooruit. „Waar meent u dat de houten deur zat?" vroeg hij. „Onder in den linkerhoek", antwoordde de overste, „maar ik vind overal steenen. Er is geen verschil. Ziet u zelf". „Weet u hoe dik de deur was?" „Natuurlijk even dik als de muur, mis schien een voet". „Juist, maar dan kan het geen houten deur geweest zijn. Neemt u mij niet kwalijk maar ik ben gildemeester van de timmer lieden". „Ik hoorde toch indertijd een rat knabbe len aan het hout". ernstig feit, doch de officier wilde zich in dit bijzondere geval bepalen een voorwaar delijke gevangenisstraf te vorderen van 14 dagen met 2 proefjaren. Vonnis conform den eisch. Moeder en baby mot een stok geslagen. Aan sluiswachter Remmelt Sp. te Medem- bÜK was ten laste gelegd dat hij op 9 Aug. zijn nicht Jo A. van Gunst en haar 16 maandsche baby met een stok had geslagen. Deze jonge moeder was notabene nog wel telegrafisch opgeroepen om haar zieke tante, de vrouw van verdachte, te bezoe ken. Zij logeerde met de kleine bij haar oom en werd daar op de boven omschreven ma nier behandeld. De gastvrije oom erkende wel nichtje maar niet het kindje te hebben geslagen. Hij had liever een, ja zelfs twee mannen tegen zich dan één vrouw. De bewaker van den Wieringermeerpol- der Hoek had geconstateerd dat zoowel moeder als kind de sporen droegen van de mishandeling. Verdachte gaf een uitgebreid verhaal van zijn huiselijke misère, die hoofdzakelijk was toe te schrijven aan de ontevredenheid van zijn tweede vrouw, welke vrouw, een Am- sterdamsche, niet kan wennen aan de eenzame Wieringermeer. Zij had haar fa milie telegrafisch ontboden buiten voor kennis van verdachte. Daardoor was het conflict ontstaan. De officier kon zich voorstellen dat de man getergd was, doch den stok had hij bui ten het debat moeten laten. Gerequireerd werd 20 bcete of 10 da gen hechtenis terzake mishandeling van de moeder. Vonnis 20 boete of 10 dagen con form den eisch. Zijn tong maakte ongeoorloofde bokkesprongen. De werkman Gerke T. te Beemster, had zijn mede Beemsterling Jan Klomp op 2 Augustus gecomplimenteerd met hem als een slechte kerel te kwalificeeren, welk complimentje gezegden heer Klomp niet smaakte en hij werd geïnspireerd een klacht in te dienen met gevolg dat de offi cia heden voor dit kinderachtige feit 8 boete of 4 dagen hechtenis requireerde. Vonnis 2 boete of 1 dag hechtenis. Een polderdijk doorgegraven. Een veehouder uit Oude Niedorp, Jacob v. d. M., stond terecht omdat hij op 3 Aug. een geul had gegraven in een polderdijk, waardoor water was geloopen in een droog slootje. Dit oppermachtig optreden ging buiten de perken en Jacob ondervond thans de minder aangename gevolgen. De burge meester en brigadier van Ens waren in 't geweer geroepen om tegen dezen roeke- lcozen boer te getuigen en 'n groote situa- tiekaart die de halve groene tafel der ge rechtigheid vulde, werd met zorg door het geheele doorluchtige gezelschap geconsul teerd, zulks met voor Jaap verpletterend resultaat, dat hij en dat nog wel met bui tengewone clementie, want op het schan delijk feit is alléén gevangenisstraf gesteld, veroordeeld werd tot 50 boete of 25 dagen hechtenis, 'n rib uit z'n lijf! 'n Ernstige les voor onvoorzichtige poljerianen om in 't vervolg van de provinciale waterwerken af te blijven. 'n Gevaarlijke kerel. Het schijnt wel dat de koopman Fokke van K. uit Zwaag, soms bloeddorstige inspi raties heeft, die hem gevoegelijk als een gevaarlijk individu kunnen bestempelen. Althans had hij in den Hoornschen kermis- nacht van 15 op 16 Aug. zekeren Jan Brantjes zonder eenige naspeurbare reden eensklap 'n por met n mes toegediend. Hij stond nu te dier zake terecht. Ondanks zijn pertinente ontkenning, waartegenover stond dj verklaring van 3 beëedigde getuigen van onverdachte reputatie, werd Fokke niet malsch behandeld en veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en betaling van 7 smt-rtegeld aan het slachtoffer van zijn arrok-bevlieging. Juridisch succes van mr. Winkel. Een 30-jarige slager uit Wognum, Petrus Tr., had de vrijheid genomen om als chauf feur op te treden met gebruikmaking van een nummerbewijs dat ten name stond van een ander staatsburger. Een bekeuring bleef niet uit en daar de justitie een derge lijke vaart onder valsche vlag als iets ver schrikkelijks schijnt te beschouwen, ver scheen, als verdacht van misdrijf, voor den politierechter. Maar de slager kwam ook niet onbeslagen ten ijs en had zich voorzien van een actief pleiter in den „Een rat kan tusschen steen en hout zit ten. Wilt u even aangeven waar u meent dat de doorgang was?" Saxon wees met zijn dolk den omtrek aan. De bouwmeester sloeg met een ijzeren bei tel en een hamer de kalk weg, drukte tegen den steen. Een gat viel in den muur. „Ge lukkig dat ik mijn gereedschappen meegeno men heb", zei hij. „Toen ik van de onderne ming hoorde, dacht ik: „Misschien moeten we een uitweg zoeken". „Gelukkig ook dat er twee kelders tus schen liggen", antwoordde Saxoii. „Anders zouden de schildwachten het zeker gehoord hebben". Heel voorzichtig werkte de timmerman verder tot eindelijk het gat groot genoeg was om de houten deur achter den halfsteens muur te verwijderen. Eindelijk was de doorgang zoo groot ge worden, dat Saxon er zich door heen kon wringen. Hij scheurde zijn kleeren, maar dat deerde niet, ze hingen toch reeds als bloederige flarden om zijn lijf Hij ging op een steen staan, het vat draai de, de weg was vrij. Nu bleef nog de zware ijzeren deur over, die den derden van den tweeden kelder scheidde en voor het eerst hadden ze dien avond geluk. De sleutel stak nog aan de binnenzijde in het slot. De schatgravers schoven daarna voorzichtig den grendel te rug, openden de deur en keken vol span ning naar buiten, zich dekkend achter de zij muren. „Ginds staan de hellebaardiers te pra- ten fluisterde de overste. „Dan niet aarzelen, als één man er uit, persoon van mr. Winkel, advocaat te Hoorn, die onmiddellijk het offensief open de en onder aanvoering van blijkbaar deugdelijke motieven, vernietiging verzocht vai de dagvaarding. De officier, die gewoonlijk ook het ant woord niet schuldig blijft, scheen hiervan niet terug te hebben en refereerde zich aan 't oordeel van den politierechter, die den advocaat in 't gelijk stelde en de dagvaar ding nietig verklaarde. Een agrarische Hollywoodster op de Castricummer kermis. De heer Cor. Beentjes, die het voor-echt heeft zich 'n plattelandelijke Adonis te kunnen noemen, waarop alle aardige meis jes van Castricum, om zoo te zeggen, gek zijn, had op Zondag 11 Aug. ter gelegen heid van de kermis eerst aangepapt met de bevallige Trijntje Brakenhoff, doch ver moedelijk werden haar bekoorlijkheden weer in de schaduw gesteld door de aan minnigheid van zekere mej. T. Duin en werd deze jongedame met dc gunst van den onweerstaanbaren Cornelis begunstigd zulks tot hevige verontwaardiging van het ver smade Trijntje, dat aan haar jalouzie lucht gaf door haar begunstigde mededingster tegen haar schenen te schoppen. Ter zake verspreiden". „Loopen", klonk kort het bevel en als een zwerm ratten vlogen ze den kelder uit de straat op in verschillende richtingen en vóór de hellebaardiers onraad bespeurd hadden, waren ze door de duisternis opge nomen. Saxon snelde naar de Elbe, Edzke volgde hem op de hielen. „Kan je zwemmen?" „Als een snoek". „Dan het water in. Wacht even, ik zal die bedorven kleeren uittrekken en in de rivier laten zinken". „Klaar? De Elbe af naar het schip". Ze keken om, maar niemand had hen gevolgd. „Af!" zei Edzke. Ze sprongen en zwom men met forsche slagen stroomafwaarts Aan de buitenzijde van het schip lag de boot. Ze heschen zich er in, klommen aan boord, lieten zich zakken in het vooronder Edzke sloop weg, kwam terug met een kruik en twee groote glazen: „Niets zoo goed als een flinke, oude kla re", luidde zijn advies. „Heb je nu vannacht avonturen genoeg gehad?" vroeg Saxon, nadat hij zijn glas in één teug geledigd had. „Dat zou ik meenen, overste, 't Was prachtig". 8axon. En nu wel te rusten". HOOFDSTUK XIII De beide Hollandsche schippers traden de havenkroeg binnen, een vrij groot huis deze mishandeling stond de jong* mtajd dan in het avonduur terecht en bracht dere van rozengeur en maneschijn doortrokk** zaak nog een aangename afwisseling. De officier had er zelfs méér van ver wacht en beklaagde zich dat dc affaire, juist toen zij interessant begon te worden, als n nachtpit uitging. Gevorderd werd 12 boete of 6 dagen hechtenis, doch de politierechter acntte 8 boete of 4 dagen hechtenis als correctie voor het toch al door zooveel liefdeleed geplaagd meisje, ruimschoots vol doende. Broedertwist. Klaas H., 'n 27-jarige tuinbouwer te Zwaag, wiens hart is verhard tegen xijn broeder M. Hart, met wien hij voortdurend overhoop ligt en hem dientengevolge op 28 Juli te oorn op een stomp tegen zijn kind onthaalde, keerde hem niet de andere kinhelft toe ter verdere bewer king, doch gaf den politierechter g*'1' genheid broeder Klaas te straffen door h«t opleggen van 4 boete of 4 dagen hecH OuJ, arm en aan de brand spiritus verslaafd. De 60-jarige Bertel de Vr., 'n AlkffleSr*^ voddenkooper, was ten slotte afgezakt tot een zonder middelen van bestaan rondz**' met puntgevel en breede luifel. Ze *are" gelijk gekleed in hun beste plunje, z**fL kniebroek en kousen, donkerblauw geww* wollen trui en muts. Aan den gordel n"1» kortjan. De oudste en grootste had een doo zee en wind gebruind gelaat met schippersbaardje en klein snorretje. va den jongste viel dadelijk het bolwangi» vroolijke gelaat op. In de gelagkamer stonden een zestal hou ten tafels met stoelen. Twee mooie blon meisjes waren druk bezig achter de taP**V Ze schonken in en bedienden de gastit Aan een der tafels zaten paar v'sSCyT,r aan een andere een drietal soldeniers. v<)o een der ramen waren een vijftal keizCHJ ruiters in druk gesiprek. Zij zagen er °P afstand door hun kleurrijke kleeding, groote hoeden met veeren, hun gele, noos gespoorde laarzen en hun lange zwaaiw met ezelshoeven, als edellieden uit Een der ruiters, een lange, magere met een klein hoofd, wit gezicht en ST oogen, die door zijn kameraden den worm genoemd werd, sloeg met de kru de tafel en schreeuwde: „Nog een Leen. We hebben een zwaren rit acht* rug. Maar nu zijn de paarden gestaio ijzer is afgelegd, 't Is me anders het wel van Wolmerstadt naar hier". „Generaal Von Pappenheim is weg naar het Noorden", zei een ,andf zal de Zweed ook wel in beweging k° „Ik zou alles uitblaffen, Gustaa' een derde, een man met een sluw ge' stekenden blik. (Wordt vervolg

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6