DACELIJKS EEN F0NCERS "Wie z'n hoed is dat HAMSTERT NIET! Publiek door abnormale aan- koopen oorzaak van schaarschte en prijsstijging. Stapels briefkaarten voor het Nationaal Crisiscomité. PRIJSVRAAG-VARIA. EN 50 EXT RA PRIJZEN! En bovendien ééns per maand een hoofdprijs van f500.— LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS* Vertrouwelijk gesprek op een der praalwagens in den optocht, die Dinsdagmiddag bij de 8 October- feesten door Alkmaar trok %jchLs.<zaken LANDBOUW CRISISDIENST. Naar wij vernemen zegt het Hbld. is voor onbepaalden tijd ziekteverlof toegekend aan mr. H. A. J. M. Kusters, fungeerend se cretaris van het college van regeeringscom- missarissen en fungeerend leider van de stichting landbouwccisisbureau (belast met de crisisaangelegenheden van het departe ment van landbouw en visscherij). Het Hbld. heeft vernomen dat tot juridi sche ambtenaren bij genoemd bureau zijn' aangesteld de heeren mrs. Van Lidh de Jeu- de, Besier, Von Schwarzenberg und Hohen- landsberg en Beelaerts van Blokland. De „Maasbode" schrijft in verband met deze kwestie nog 'het volgende: Zooals wij meldden hebben verleden week vier juridische ambtenaren van het Land bouwcrisisbureau ontslag genomen. Dit ge schiedde op grond van het feit, dat zij zich door de aanwijzing van een ander ambte naar voor 'n bepaalde functie gepasseerd ge voelden. Het ontslag namen zij zelfs zonder opzeggingstermijn. Daarna hebben zij een audiëntie aange vraagd bij den minister van Landbouw en Visscherij, welke hun ook is verleend en waarbij de minister hun heeft verzocht hun •klachten schriftelijk in te dienen, waarna deze zouden worden onderzocht. Dit onderzoek is momenteel nog gaande. Inmiddels is thans in de vier door het heen gaan der heeren ontstane vacatures voor zien door de benoeming van de heeren jhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. Besier, mr. van Lidth de Jeude en mr. von Schwarzen berg und Hohenlausberg. Het „Hbld." weet nog te melden, dat de fungeerend secretaris der regeeringscommis- sarissen met ziekteverlof is gegaan. Dit houdt naar men ons bij informatie ver zekerde, echter geen verband met boven bedoelde kwestie. SCHOOLHOOFD VERDUISTERT GELDEN. Met de kas er van door en onvindbaar. Sedert 28 September wordt te Krabbendijke vermist de heer M. N„ hoofd van de openbare lagere school aldaar, die op den morgen van dien dag per auto naar België schijnt te zijn vertrokken. Thans is aan het licht gekomen dat de boeken en kas van de provinciale vereeniging „Het Groene Kruis", waar van de heer N. secretaris-penning meester was, zijn verdwenen. Hoe groot het bedrag is, is nog niet be kend, maar het moet belangrijk zijn. Verder had de heer N. ook gelden van enkele plaatselijke vereenigingen on der zijn beheer. Ook dit geld is ver moedelijk verdwenen. Een redacteur van het Alg. Ned. Persbu reau in Den Haag heeft aan een vertegen woordiger van een bekend groothandelsbe drijf gevraagd, wat er te bespeuren is van prijsstijgingen als gevolg van den interna tionalen politieken toestand. Tekort aan amandelen. Hij antwoordde, dat zich een opmerke lijke prijsstijging voordoet bij de amendelen, een artikel in dezen tijd des jaars van be lang voor het bakkerijbedrijf met het oog op de feestdagen in den winter. Korten tijd geleden was de prijs der amandelen 36 per 50 K.G., nu bedraagt hij 43.50 (groofhandelsprijzen). Kunnen wij ze niet meer uit Sicilië krij gen, dan kan ook Portugal ze leveren, maar het is de vraag, of het bakkerijbedrijf ze hier dan nog op tijd kan krijgen, en voor het product uit Portugal zal de grootere vraag, naar te verwachten is, wel tot prijs- verhooging leiden. De vetten. Een belangrijk artikel dat in dit verband de aandacht verdient, zijn de vetten. Vroeger, aldus de zegsman, waren wij de importeurs van Zuid-Amerikaansch vet, maar nu verkoopt Zuid-Amerika zijn vet (Van onzen reisredacteur). Wie, die een radiotoestel bezit of aange sloten is op de radiodistributie heeft niet de zer dagen aan dit adres gedacht? Daar ze telt het Nationaal Crisiscomité in de loCali- teiten welke de eere-voorzitster, prinses Ju- liana, daarvoor heeft beschikbaar gesteld. En daar komen nu geregeld de pakken bin nen met briefkaarten van deelnemers aan de radio-prijsvraag van de vorige week. Elke postbestelling brengt weer nieuwen voor raad, doch het is het comité nooit genoeg. We zijn van die onverzadelijkheid getuige geweest bij een bezoek, dat we op de kanto- ten van het Crisis-comité hebben gebracht en waar de secretaris van het dagelijkscji bestuur, mr. C. P. Hovtema van Konijnen burg, ons welwillend te woord stond. De pakken met briefkaarten liggen netjes in rijen gestapeld, heele vensterbanken met breede nissen zijn er in driedubbele lagen mee volgelegd. De post sorteert ze eerst netjes in bundels van 250 stuks en telt de extra-postzegels, waarvan de waarde aan het Crisis-comité zal worden overgemaakt. Natuurlijk komt daarna het groote werk voor het personeel zelf, wanneer al die pakken en postzegels weer moeten worden nageteld. Dan worden de kaarten op een groote tafel uitgeschud en de gelukkige inzenders, die een prijs krijgen worden eruit getrokken. De werkers van het Crisis-comité mogen aan de prijsvraag niet deelnemen, om tegen over de buitenwereld allen schijn van be voordeeling te vermijden. „Maar", zoo zeide ons de heer Hoytema, „als ik nu eens iemand zou willen bevoordeelen, ik zou niet weten, hoe ik het doen moest''. Inderdaad zijn wel alle voorwaarden aanwezig voor een regel- matigen gang van zaken, dat spreekt varT- zelf. Degenen, die rechtstreeks aan het co mité verbonden zijn, hebben aan een andere prijsvraag mogen deelnemen, ^aarvoor de inschrijving bij den aanvang van de groote Koos Koeniade was gesloten. Ze moesten namelijk raden, hoeveel oplossingen er zou den binnen komen en wiens aantal het dichtst bij de werkelijkheid kcmt, krijgt een prij6. Maarze hebben allemaal veel te hoog geraden, tenzij onze landgenooten in de res- teerende dagen tot 16 Octcber nog eens extra hun best doen. Het Crisis-comité is nog lang geen Croesus-comité geworden en toch zou men nog zco graag voor het laatst nog eens goed voor den dag willen komen. De meeste inzenders hebben natuurlijk een goede oplossing. De prijsvraag was zoo heel moeilijk niet en daardoor ook staat de deel neming voor iedereen open. Toch waren er ook nog enkele foutieve oplossingen ingeko men. Speciaal de nummers 4 en 7 schenen moeilijkheden te hebben opgeleverd. Merk waardig was ook, dat in den beginne veel oplossingen binnen kwamen, waarvan de af zenders hadefen gezocht naar namen. Gene raal Snijders, de dichterzanger Spcenhoff. minister Colijn en zelfs de Mophistofeles uit Faust stonden netjes onder elkaar, met het gevolg dat de beginletters tezamen een zon derling abacadraba vormden. Deze inzen ders dingen niet mee naar een prijs, maar hun extra postzegels zijn dankbaar aanvaard. Zij kunnen evenwel door een nieuwe inzending met een juiste oplossing weer wèl onder de mededingers worden ge rangschikt. Heel veel menschen hebben trou wens meer dan één oplossing ingezonden. De heer Hoytema liet ons stapeltjes zien van kaarten, die tegelijk met denzelfden naam waren ingestuurd. Sommigen hebben er een enveloppe omheen gedaan, wat nu weer voor die menschen van het Crisis-comité minder makkelijk is. Het geeft onnoodig extra werk. Verscheidene van die enveloppen bevatten losse postzegels, soms tot een aanzienlijke waarde. De goede bedoeling van dat alles wordt zeer geapprecieerd, doch de gewone wijze van inzenden heeft men op den Kneu terdijk toch liever. Na afloop van alles doen de kaarten met postzegels nog eens dienst voor het goeae doel. Zij zullen namelijk ook dit jaar weer ten bate van het Crisis-comité bij opbod wor den verkocht en er zijn verscheidene stukken bij, die uit philatelistisch oogpunt waarde hebben. „Hier bijvoorbeeld", liet de heer Hoytema ons zien, „een kaart beplakt met de oude ju bileumzegels van 1913. En hier weer allerlei liefdadigheidszegels naast elkaar. Postzegels van een rijksdaalder zijn er ook bij en voor al van de zomerpostzegels van dit jaar is druk gebruik gemaakt". Op deze zegels willen we in dit verband gaarne nog eens de aandacht vestigen. Wie ze voor zijn oplossing van de radio-prijs vraag gebruikt, doet daarmee dubbel goed werk. Het kan nog. Tot en met 16 October kunnen nog oplossing worden ingezonden; wat op dien dag met de busliditing voor de nachtposttreinen wordt meegenomen, dingt mee naar de prachtife prijzen, die voor dit doel van verschillende kanten zijn beschik baar gesteld. Een auto, een radiotoestel, een lmnenkast-uitzet en nog een hee'lebcel meer. De prijzen zijn juist dit jaar bijzonder aantreldoelijk. En de lijst wordt nog steeds aangevuld. Juist toen we er waren, was er weer een radio-toestel bijgekomen en ook andere mooie geschenken zijn -ie laatste da gen genoteerd. Het aantal van 'waalf hon- I derd is reeds overschreden, hetgeen een ver- blijdend bewijs is van de belangstelling, die in de kringen van handel en industrie voor het goede doel bestaat. Laten nu de oplossen niet achterblijven. Er staat het Nationaal Crisis-comrté nog een zware winter voor den boeg, den laatsten winter dat men voor dit doel een beroep op den weldadigheidszin onzer landgenooten JB^en komt. aan Noord-Amerika. Voorts kent men de verhocgingen van de crisisheffingen op oliën eu vetten door de regeering. Het is eigenaardig dat een afnemer, die anders 1000 K.G. vet pleegt te ontvangen, er nu 5000 K.G. heeft aangevraagd. Hieruit schijnt wel te moeten worden afgeleid dat een neiging van het publiek, om te hamste ren, een rol speelt. Als het publiek meer vraagt, dan het noodig heeft, laten fabri kant en grossier, om de vraag waaraan men anders zou kunnen voldoen, te rem men, de prijzen stijgen. Zulks geldt na .uur- lijk evenzeer voor andere artikelen. Op deze wijze bewerkstelligt het publiek een prijsverhooging, welke zou kunnen worden ve meden en waarvan het zelf de grootere lasten heeft op te brengen. Rijst. De groothandelsprijzen van grove soorten Basseinrijst, uit Britsch-Indië, zijn in menige maanden van 9 tot 11 gulden per 100 K.G. gestegen. De prijs van de Java-rijst intus- schen is ongewijzigd. Peulvruchten. Erwten en boonen zijn er genoeg, maar, aldus de spreker, het publiek moet niet j ha ïsieren. Dit is onnoodig tn 't gevolg is, dat, terwijl de richtprijs, waarvoor de boo nen aan de regeering kunnen worden afge dragen, 14 bedraagt, de prijs er hu ƒ3 boven uitgaat. Koiiie en thee. Het moet voorts den koffieprijs wel doen stijgen, als het publiek, gelijk geschiedt, koffie bij 5 en 10 pond tegelijk koopt. De theeprijs is den laatsten tijd 10 a 12 cents per pond gestegen, air gevolg van meer vraag, dus door hamsteren van het publiek. Waarschuwing! Deze feiten wijzen er op, dat het publiek zich door een ongegronde vrees laat mee- om niet aan zulk een vrees toe te geven, sleepen. Een waarschuwing aan het publiek, meen belang. Het publiek heeff het, door om niet te gaan hamsteren, is in het alge zijn aankoopen den normalen omvang niet te buiten te doen gaan, in de hand, schaarschte en onnoodige prijsstijging te voorkomen. GEEN LIEFHEBBERS VOOR KAMERZETEL? Naar wij vernemen, heeft prof. J. R. bloiemaker de Bruine, die is benoemd ver- kUard tot lid der Tweede Kamer in de vacvture-Snoeck Henkcmans, voor deze benoeming bedankt. Thans komt volgens IEDEREN DAG EEN NIEUWE WEDSTRijppj Denk niet: ,.ik zou wel graag een nieuw rijwiel hebben!" - win er een! Of als U geld noodio hebt voor het een of ander, f 35.— in contanten! Hoe? Al heel eenvoudig. De fabrikanten van Palmollve noodigen U uit in 30 woorden te tta gen. waarom U Palmolive zeep verkiest U weet natuurlijk dat er sedert eeuwen geen beter cosmetisch middel bestaat dan het mengsel van palm- en olijfolie, waaruit de beroemde Palmolive zeep bereid wordt. Millioenen vrouwen gebruiken Palmolive dagelijks niet alleen als zeep. maL. meer nog als schoonheidsmiddel! Maak gebruik van deze gelegenheid om een prii, te winnen en tegelijkertijd dc eigenschap»» van deze zeep in de praktijk te leeren kennen. Dagelijks worden er een Fongers rijwiel (waarde f 39.50) of f 35.— in contanten èn 50 waardevolle extra prijzen beschikbaar gesteld, èn bovendien ééns per maand een hoofdprijs van f 500 ft Ga naar Uw winkelier en koop 3 stukken Palmolive zeen voor 37l/j ct Van hem ontvangt U alle bi zonderheden. Q Schrijf ons in 30 woorden of minder waarom U Palmolive zeep verkiest.Vermeld ook den naam van Uw winkelier. Wn kijken niet naar literaire waarde - de beste idee zal winnen. Q Stuur Uw opgave naar Palmolive. Postbus 671, A'dam-C. onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Meolhe verpakking. Het staat ieder vrij zoo vaak in te zenden als hij wil. Voor iedere inzending 3 zwarte banden bijvoegen. de rangorde op de Christ Hist. lijst voor be noeming in aanmerking jhr. mr. F. Bee laerts van Blokland, vice -president van den Raad van State, die, naar ons ter oore komt, eveneens zal bedanken. Vervolgehs zal worden benoemd ver klaard de heer Tj. Krol, lid van gedeputeer- d« staten van Groningen, wonende te Ha. en, die naar wij vernemen, nog geen be slissing heeft genomen over het al of niet zitting nemen. LIJK GEÏDENTIFICEERD. Het lijk, dat gistermorgen op het strand van Ameland aanspoelde, is thans definitief heikend. Het is de 28-jarige J. Verf uit Leeuwarden. Het lijk zal heden naar Leeuwarden worden overgebracht. Van de vier personen, die cp 25 Septem- be. j.1. bij 'het scharvisschen in de Wadden zee zijn verdronken, is thana alleen het lijk van P. de Tromp te Lecuwaiden nog niet aangespoeld. ZIJN DOCHTER MET VITRIOOL GEWORPEN. Drie jaar geeischt. De 66-jarige emballeur H. P. van B., in den Haag, thans ged., heeft op 19 Augustus j.1., naar aanleiding van een oneenigheid, elke hij met zijn dochter had. deze op het Spui op den heek van de Amunitiehaven op gewacht en haar met vitriool geworpen, welke hij te voren in een glas bij een drogist had gekocht. Uit de verklaringen van het slachtoffer bleek, dat haar vader gediurende acht jaren bij haar heeft ingewoond. Nadat er oneenigheid was gekomen over een geldkwestie van B. eischte n.1. zija meubelen en kleeren op schreef deze een dreigbrief waarin hij zijn dochter dreigde cm haar met vitriool te zullen werpen, in dien hij zijn meubelen niet terug kreeg. Reeds eerder had v^dachte voordat zijn dochter gehuwd was, aan haar verloofde een dergelijke dreigbrief toegezonden. Naar ge tuige verklaarde, heeft het vocht haar niet ernstig getroffen, zij kreeg een gedeelte over de handen, waardoor brandwonden ont stonden, terwijl ook haar kleeren gedeelte lijk werden beschadigd. Doordat get een actetasch bij zich droeg, kon zij hiermede dezen aanval afweren. De president, mr. de Joncheere, zeide dat verdachte een allergemeenst wapen had' ge bruikt om zijn dochter te treffen, waarop verdachte beweerde, dat hij niet de bedce- ling daartoe had. Het was zijn bedoeling om naar bang te maken en haar zoodoen 'e tot teruggaaf van zijn eigendom te dwingen De president noemde dit praatjes daar van B. opzettelijk in de richting van zijn dochter .ïeeft geworpen. J Voorts beweerde verd., dat het vocht geen vitriool doch zoatzuur was Mr. N. S. Hoekstra, het O M waarne mend noemde dit feit hoogst ernstig en het is niet verdachte s wil geweest dat de ve .volgen voor getuige niet noodlottig geweest zijn. De officier vorderde ter zake van zwrae mishandeling drie jaar ge vangems- straf. Mr. van Blokland verzocht, als raadsota van verdachte een onderzoek naai diens geestvermogens te doen instellen. De rechtbank zal 22 dezer uitspraak doen. HET INCIDENT VOOR DEN UTRECHTSCHEN KANTONRECHTER. Over het insigne van de N.S.B. De vorige week is melding gemaakt van «en incident in de zittingzaal van 't Utrecht- sche kantongerecht. De kantonrechter had iemand gelast, zijn insigne van de N S. B. af te doen en, toen daaraan geen gevolg werd gegeven, den betrokkene uit de zaal la ten verwijderen. Thans heeft de kantonrechter, mr. de Ja ger, verzocht, het volgende mede te deelen: Het verbod om op de door mij geleide strafzitting insignes, speldjes, onderschei dingsteekenen enz. te dragen, heb ik ge meend te mogen geven in het belang der or de op de zitting. Bij de toepassing van dit verbod is door mij nimmer eenig onder scheid gemaakt en dit is nimmer door «9 gericht tegen welke bepaalde partij, bewe ging, richting, vereeniging, of anderszins en geenszins is het ooit mijne Ivedoeling weest daarmede bepaalde gevoelens te kwet- sen. Steeds heb ik de overtuiging gehad, da de consequente toepassing van het verix» elke gedachte aan eene beleedigende ges zou uitsluiten. Waar mij echter na eene bt^prekin? den adviseur van een der betrokken richting de overtuiging is bijgebracht, dat door v tegenwoordigers dier richting mijn ver.vT wel kwetsend wordt geacht en eene 11 opvatting van mijn verbod wellicht bij ®n ren kan bestaan, wil ik en ik doe o» g heel vrijwillig verklaren, dat ik het treur, als door mijn verbod, tegen mijne doeling in anderen gevoelens zouden zijn g kwetst; dat ik die gevoelens dan ook 23 biedigen en ten einde te voorkomen, dat mg verbod anders worde opgevat, dan zooal* steeds door mij bedoeld is en om misvat te voorkomen, verder zal nalaten het te g HET UNIFORM-VERBOD Een jongeman veroordeeld hij gekleed was in de uniform den Nationalen Jeugdstorm- De rechtbank te Arnhem heeft giste'en principieele beslissing genomen in een betreffende overtreding van het unito De 17-jarige W. W. van R„ Lw0^fj2ji! Velp, had terecht gestaan terzake da het openbaar gekleed was geweest uniform van den Nationalen Jeugds't Het O.M. had in deze zaak vrlJs^|er niet vraagd, waarmede de rechtbank een accoord ging, doordat zij in het vonm woog, dat deze uniform wel deg<- sjre. uiting is van een bepaald staatkuni g y£f. ven. De verdachte werd dientengev g y:jj oordeeld tot een geldboete van J dagen hectenis.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8