alg. nep, vrouwen-vredebond (2 Quaker Havermout DE LAATSTE LES VAN LANGELOT De Ossche misdadigheid wordt uitgeroeid. en OmgeDi'ng. Openbare vergadering in De Unie; twee sprekers; zang met piano begeleiding. am THANS KOST HET BESTE HAVERMOUT TER WERELD SLECHTS 22Ut. Rechtszaken Maandag a.s. begint voor de rechtbank te Den Bosch het naspel van een misdadigersterreur. Bonte verzameling misdrijven. Nesbitt vertelt bij vele foto's van Abessinië en de filmrecensent bespreekt „Qoud op straat". Naar vele illustraties van actueel nieuws en uitgebreide rubrieken mode en ^f.Vat hCt ^chrift ditmaal verhalen n n vellen van Clarence Buddington Kei- ce"vauban tlmer Heurter en van Mauri- propaganda het eenig mogelijke. Deze gisteravond gehouden vergadering wis bezocht: de zaal was bijna geheel Tevuld (ook verschillende heeren waren aan wezig)- Na een '<or* wlkomstwoord van mevr. H- A. M e ij e r werd door de dame6 Rosv Hahn. concertzangeres, en Maas Geesteranus de avond geopend met het zin pen van het Vredesduet, waarbij de heer Brommer begeleidde op de piano. Hierop was woord aan mej. ds C. Blink Schuurman uit Sneek met het onderwerp Wat kunnen wij vrouwen voor den vrede doen? Spr. vond het eenigszins pijnlijk dit on- <ferwerp te moeten bespreken na bovenge- noemden zang en in de prettige omgeving van de zaal, en voorts omdat in deze dagen weer acuut wordt gevochten met de hechts een kleine groep onder de mil- lioenen menscnen is bezield van een ernsti- cren vredeswil en dan komt weer in ge dachte het gedicht waarin Adama van Scheltema verontschuldiging inroept voor het feit, dat wij onze nakomelingen geen betere wereld kunnen nalaten. Spr. meende dan ook te moeten vaststel len, dat de menschen teleurgesteld zijn in het streven naar vrede. Van ontwapening is noch in ons land, noch in andere landen sprake geworden. In dit verband zei spreek ster, dat men te ongeduldig is geweest en gemeend heelt den vrede, dien men wenschte, nog te zullen beleven en zij herinnerde eraan, dat men daar nooit op heeft mogen rekenen. Immers de beroemde Middachter allee is ook slechts geplant voor het nage slacht. Henriëtte Ro'and Holst heeft in haar ge dicht „Vrede'' van dezelfde meening getuigd. Ons ongeduld is ingegeven door de span ning, waarin we leven. Onze voorouders, Calvinisten, hebben steeds geleeraard, dat er altijd oorlog zou zijn, omdat de mensch nu eenmaal zondig is. Met een herinnering aan wat ue groote Pierson zeide aangaande den geestelijken vooruitgang, meende spr., dat het wel ver klaarbaar is, dat de aanhangers van den vrede nog slechts weinig talrijk ziin. it-Afrii ln het miidige conflict in Oost-Afrika zal de vredesbeweging weinig kunnen doen. We hebben gehoord van de „schuldig-ver klaring" van Italië en van den boycot die misschien als gevolg daarvan zal worden uitgesproken, zeker maar wat kunnen wij eigenlijk doen anders dan aanmoedigen tot weigering van leveranties aan Italië, al zou dit op zich zeil reeds veel kunnen zijn. Hoe zal op dit moment de houding moe ten zijn tegenover werk van het Ned. Roode Kruis in Abessinië? Spr. meenoe. dat over dit onderwerp veel is te zeggen, zoowel vóór als tegen, en dat ieder voor zichzelf zal hebben uit te maken hoe hij (zij) daartegen over zal moeten staan, mits men iemand maar met veroordeelt om een meening, die aan de onze tegenovergesteld is. Hebben de vredesvrienden wel genoeg gedaan om het conflict te voorkomen? Spr meende, dat er te veel onderling is gestreden en niet genoeg is gedaan om de openbare meening te beïnvloeden aangaande het streven naar vrede: we moeten ons bewust ?ljn dat Nederland lid is, van den Volken bond en dat wij burgers zijn van een land, waar de democratie hoog staat. Wij mogen geen oorlog voeren, anders dan op last van den Volkenbond; onze democratische staats instelling legt den plicht op, dat de princi- P'eele stappen der regeering worden volge houden en gesteund. Sprekende over de militaire sancties, waar toe misschien ook Nederland geroepen kan worden en welke door velen worden aanbe volen als iets goeds, omdat zij zijn een rem tot het bezorgen van de overwinning aan den sterkste alleen omdat hij sterk is, merkte spreekster op, dat men daar ook tegen kan aanvoeren, dat al dit militaire optreden is af te keuren, omdat het leidt tot het doen vloeien van onschuldig bloed. Spr. wees in dit verband op practische gevolgen van principieele geweldloosheid. Een oorlog ontstaat en wordt in stand gehouden door een net van leugens en be rekent den dood dit moet goed ont houden en steeds weer overal gezegd wor den. Met allerlei voorbeelden werd deze stelling duidelijk gemaakt. Oorlog is geen strijd tusschen twee legers, maar een zelfmoord van een groote men- sehenmassa; ook dit werd door spreekster nader verklaard: een deel wordt gedood en pet andere deel zat moeten b'ijven voort leven m een wereld, die slechter is dan bij het uitbreken van den oorlog Het dooden is bi; de wet verboden, maa: wordt in den oorlog een gebod. En wie het opvolgt wordt vergroofd naar het geweten of keert geestelijk geheel gebroken uit den 'kr:ig terug Wat hebben wij te doen? Werken aan om Ze". Een Giltay en een Jung hebben er op gewezen, dat men moet streven naar inner- Jke bekeering, naar een leven, bewust dat in ons leeft „het beest in den afgrond". Ge duld en ernstige, toegewijde arbeid aan ons zmen zijn de beste middelen om voor den rede te werken. Met een verhaal van den xi Toller gaf spr. dit nader aan. Met Henriëtte Roland Holst wekte zij op tot een streven naar hooger leven. Ter afwisseling zong mej, Hahn twee lie- deten van Schubert, waarbij de heer Brom mer weder begeleidde. Wat naar oorlog en wat naar vrede drijft. Dit was het onderwerp, waarover sprak de heer Joh. Pront uit Den Haag, een oer leiders van de Jongeren Vredes-Actie. bpr. ving aan met uiteen te zetten, dat de oorlogen ontstaan uit economische en psy chische oorzaken, gelegen eenerzijds in de structuur van den staat en anderzijds in die van den massa-mensch, en daarbij is het militaire apparaat slechts bijzaak. Deze oorzaken behoeven niet te leiden naar oorlog, evengoed zal een andere uit slag mogelijk zijn. Met het militairisme is dit anders: het leidt alleen naar oorlog, een andere uit komst is niet mogelijk. Als Nederland geen militair apparaat had, was het voor oorlog veel veiliger, het zou zijn jongeren niet voor oorlog behoeven op te leiden, geen geld ervoor moeten uit geven, geen vrees behoeven te koesteren voor luchtaanvallen,.enz. En toch is het volk weinig vatbaar voor deze logica, ja, de mi- litairisten winnen aan Invloed en in aantal in onze dagen. He' kon den massa-mensch van onzen tijd weinig meer schelen, dat oorlog moord is, zulks in tegenstelling met den tijd toen de politieke partijen den strijd tegen den oorlog noodig hadden voor haar pro paganda. Alle mogelijke middelen worden aange wend om den massa-mensch te beïnvloeden en onverschillig te maken voor de gruwe len van den oorlog. De wijze waarop het oorlogsgebeuren in Afrika wordt bekend gemaakt, is een dezer middelen om de massa onder suggestie van de romantiek van het militairisme te brengen. En dan de journaals der bioscopen en straks ook de radio! De overheid laat zich evenmin onbetuigd, als het gaat om de menschen bij te brengen de wetenschap, dat wij kunnen marcheeren, dat wij at Nederlandsche natie zijn, dus geen afzonderlijk denkende menschen. On bewust wordt de massa gevoerd naar oor log. Ook aan de wapenfabricage moet aan dacht worden geschonken als aan een ge vaar voor den vrede. En dan zijn er nog vele anderen, die belang hebben bij oorlog of althans bij oorlogsvoorbereiding: Zij, die de olie en de rubber in handen hebben, enz. Bij hen geldt het economische, de winst, alleen! Tegenover dit alles bestaat slechts één middel: voorlichting en tegen-suggestie. De economische gesteldheid van onze dagen, de crisis, werd hierna door spr. be licht als een mogelijke oorzaak voor oorlog. Als Nederland een oorlog zou voeren zou het niet gaan om de beschaving onzer bezittingen, maar om onze belangen in Indië. Evenwel zei spr. mogen b e - langen aanleiding zijn tot het dooden van menschen? Tegenover de wanorde in de wereld is slechts één parool: het drijven naar inter nationale ordening als het eenige, dat inder daad den oorlog onmogelijk zou kunnen maken. Wat „begeestering" wordt genoemd, zou spr. willen noemen „het geven van den feest", „het sterk maken voor den dood"- et is eigenlijk „ontgeestelijking". Spr. wekte op te leeren kennen den in vloed van de wapenfabrikanten enz., omdat het zoo goed is zijn tegenstanders te kennen. Het gaat in militaire richting: afstandsmar- schen en luchtparades (gezet in militairis- tisch kader), actie voor bescherming tegen luchtaanvallen, jeugdmilitairiseering bij links zoowel als bij rechts, enz. enz., de voor beelden liggen voor het opscheppen, zei spr. Het nationalisme wordt aangekweekt, waar dit mogelijk is, het wordt een gevaar, omdat het de vormen gaat aannemen als van een hysterisch verschijnsel, en dit is ge vaarlijk. Ook in ons land zal men als men voortgaat in de ook hier ingeslagen richting nog vreemde dingen beleven. En mogen wij tegenover dit alles zwijgen en de verantwoordelijkheid ontvluchten? Neen, in geen geval! Wat naar den vrede drijft is strijd: zich bewust worden van het dreigende gevaar Het is het beste in den mensch, wat hem naar vrede drijft, naar het beste in hem zelf De machtsvorming van de arbeidersbewe ging heeft ten opzichte van de anti-oorlogs beweging gefaald en nu moet de vredesbe weging als zij haar taak goed verstaat, ern stig nagaan wat er te doen is. Een zekere vastberadenheid, een gesloten eenheid in dezen zou kunnen imooneeren. En wie zou den daartoe anders zijn aangewezen dan de vrouwen en de jongeren? De oorlogen worden gemaakt door men schen en daarom moet de vrede ook door menschen worden gebracht. Redt Europa en de volken. Na elke rede klonk, evenals na den zang een dankbaar applaus. Aan mej. Elink Schuurman en mej. Hahn werden bloemen aangeboden. Bij de sluiting bracht mevr. M e ij e r dank aan de beide sprekers voor hun opwekkenc woord, aan de zangeressen en aan den heer Brommer voor hun zeer gewaardeerde mede werking voor het welslagen van den avonc en aan de aanwezigen voor hun opkomst; de jongeren onder hen wekte zij op tot een vredesbeweging als door den neer Pront bedoeld. ÉÉffl P. PQNDSPAK (NCTTO 500 GRAM) De beite, zongerijpte haver wordt thans in een Nederlandsche fabriek, met de grootste zorg tot Quaker Havermout verwerkt. Zui ver en steeds versch, rijk aan vita minen, die voor uw lichaam noodig zijn, komt Quaker Havermout op uw tafel. Al ruim een halve eeuw is Quaker Havermout het sma kelijkst en voed zaamst ontbijt voor iedereen en speciaal voor kin deren is het on ontbeerlijk. QUAKER PAIS GRAANPRODUCTEN N V. Rottérdo DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 2 opz. teekenaars, 2 waterbouwkundigen, 4 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 3 stratenmakers, 1 stratenm. opperman, 1 stuc.-opperman, 1 tegelzetter, 2 granietwerkers, 9 betonwer kers, 1 betonemailleur, 42 opperlieden, 23 stucadoors. 50 metselaars, 14 voegers, 61 schilders, 130 grondwerkers, 85 timmerlie den; groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 17 bankwerkers, 1 blikslager, 2 carosserie- oouwers, 1 constructiewerker, 9 electriciens, 2 fitters, 1 fraiser, 2 instrumentmakers, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 9 klinkers, 8 loodgieters, 2 lijnwerkers, 7 machinisten, 1 mach. teekenaar, 9 metaaldraaiers, 1 metaal- vijler, 2 metaalslijpers, 17 monteurs, 2 plaat werkers, 4 rijwielherstellers, 4 scheepsbou wers, 4 scheepstimmerlieden, 7 smeden, 1 rij wiellakker, 1 scheepswerktuigkundige, 14 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 3 vuurwerkers, 6 wagenmakers, 1 werktuig bouwkundige, 16 ijzerwerkers, 1 zandberei- der, 2 zandvormers; groep verkeerswezen: 55 chauffeurs, 5 koetsiers, 4 motorschippers, 23 pakhuis knechts, 16 magazijnbedienden, 4 kellners, 1 buffetchef, 2 hotelknechts, 2 loopknechts; groep voedings- en genotmiddelen: 51 si garenmakers, 2 kistenplakkers, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 10 slagers, 6 koks, 7 cho coladebewerkers, 1 suikerbakker, 25 bakkers, 2 bierbottelaars, 1 zuivelbereider; groep boek- en steendrukkerijen: 6 letter zetters, 2 drukkers, 9 boekbinders; groep houtbewerking: 17 meubelmakers, 9 stoffeerders, 8 mach. houtbewerkers, 2 kis tenmakers, 2 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper; groep landbouwbedrijven: 9 tuinlieden., 24 boerenarbeiders, 4 bloemisten; groep handel: 18 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden, 2 etaleurs, 1 colporteur; overige beroepen: 3 wasschers, 4 kleerma kers, 1 rietwerker, 7 schoenmakers, 1 zeilma ker, 4 port.-huisknechten, 1 verfbereiders, 1 kalkbrander, 2 huidenzouters, 4 incasseer ders, 4 zakkenstoppers, 1 kapper, 2 ambte naren ter secretarie, 1 klompenschilder, 1 tegelmakers, 1 cartonnagebewerker, 14 kan toorbedienden, 3 administrateurs, 1 boekhou- der-corr., 42 transport- en 270 los-arbeiders; gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 81, tabaksindustrie 4, overige beroepen 5; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen 36: vrouwelijk personeel: 1 steno-typiste, 6 kantoorbedienden, 2 verpleegsters, 2 costuum- naaisters, 5 winkeljüffrouws, 2 assistenten in de huishouding, 1 huishoudster, 1 kap ster, 7 dagmeisjes, 5 dienstboden, 1 fabrieks arbeidster, 5 werksters. Alkmaar, 5 October 1935. De directeur voornoemd: v. d. HEUVEL. Aan het duister bedrijf van de groote bende niemand en niets ontziende misdadigers, die in on derlinge samenwerking of onafhan kelijk van elkander, den naam van de Brabantsche gemeente Oss in den loop der jaren een beruchten klank hebben bezorgd, wordt thans, dank zij het energiek ingrij pen van de Koninklijke Mare chaussee, die in de Ossche onder wereld een ware razzia houdt en het aandeel, dat de Ossche ge meentepolitie daarin mede heeft, een einde gemaakt. Na de meer aan 30 arrestaties, die sinds Mei 1934, toen de groote zuiveringsactie werd ingezet, werden verricht, konden van Mei van dit jaar tot Augustus, als gevolg van een plotseling opgetreden „bekentenis psychose" ongeveer 50 andere verdachten van wie verscheidenen vijwel uitslui tend bekend zijn bij hun overigens niet onvermakelijke bijnamen! te s-Herto- genbosch achter slot en grendel worden gezet, welk aantal nadien door nieuwe aan houdingen is vermeerderd en in de r.aaste toekomst zeker nog stijgen zal. Naspel misdadigersterreur. Het justitieel apparaat, op volle capaci teit arbeidend, opdat eindelijk ten volle aan de gerechtigheid zal worden voldaan, heeft bereids een aantal dagvaardingen uit gebracht, welker inhoud is geput uit een poel van weerzinwekkende te Oss en op het platteland gepleegde misdrijven en als uitvloeisel daarvan zal Maandag 14 Octo ber voor de Arrondissements-Rechtbank te 's Hertogenbosch op velken dag een aantal van een ongekend groote reeks strafzaken zal worden behandeld het naspei aanvangen van een misdadigerster reur, welke gelukkig! haar weerga in ons land niet kent en het overgroote deel der bevolking met ontzetting heeft vervuld. Wat de voorgeschiedenis betreft moge dienen, dat de afgrijselijke roofmoord te Oyen, waarbij een oude man bruutweg werd afgemaakt en diens broer levensgevaarlijke verwondingen opliep, voor de regeering in Mei van het vorige jaar de aanleiding is geweest, het openbaar gezag te Oss te versterken met een extra brigade mare chaussee. Jeugdige dievenbenden. Nadien wordt de zuiveringsactie met kracht voortgezet, zoodat hetzelfde jaar hoofdzakelijk voor „kleinere" misdrijven als kippendiefstallen, inbraken en oplichtingen nog een dertigtal aanhoudingen wordt verricht, o.a. van een dievenbende van 12 jongelieden van 16 tot 20 jaar, die met elkaar meer dan 40 inbraken en diefstallen op hun geweten hebben. Onder de ordelievende burgerij van Oss en ook op het platteland valt een zekere ontspanning waar te nemen. Het aantal misdrijven neemt af en het succes van de marechaussee vormt het gesprek van den dag. Keten van zwijgzaamheid wordt verbroken. Het is de jonge Willem de Bie, die op 12 Mei 1.1. voor de eerste groote sensatie zorgt door de bekentenis, dat hij mede plichtig is geweest aan den vermelden roof moord te Oyen en den keten van zwijg zaamheid, welke de Ossche onderwereld tot dusverre omsloten en tegen den sterken arm min of meer beveiligd had, verder ver breekt door als zijn medeplichtigen aan te wijzen den reeds tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeelden T. van Orsouw (De Olie), be nevens twee andere klanten van Lombrozo, wier namen ook reeds zijn genoemd: de Jonge Toon de Soep en De Rut. Laatstge noemde, die pas gevangenisstraf had ender gaan, wordt thans opnieuw opgesloten. Jan Ceelen. Medeplichtigen? O jawel, drie man, o.a. de wielrenner Jan Ceelen! Een schok van ontsteltenis gaat door ge heel Brabant. Jan Ceelen, alom bekend als „De Ceel", die als wielrenner vele lauweren heeft geoogst, wordt op 28 Mei gearres teerd. Men gelooft aan een vergissirg, tot ook hij spreken gaat en, als voelt hij zich opgelucht, dat de zware last van zijn dubbel leven van hem wordt afgewenteld, tot boete- doen bereid, een aantal verschrikkelijke misdrijven bekent: roofovervallen, o.a. die op den 61-jarigen landbouwer Martinus Schepers te Mariaheide, gemeente Veghel, waar 1600 werden buitgemaakt en cok den moord uit jaloezie op den caféhouder Jan v. d. Pas. Door deze bekentenis kun nen nog dienzelfden dag verscheidene nieu we arrestaties van berucVe lieden, die zich door hun schanddaden volkomen buiten de gemeenschap hebben geplaatst, 1 aar be slag krijgen. Marechaussee gehuldigd. Begrijpelijk is, dat ook in justitieele krin gen het kranige werk van de Kon. Mare chaussee van wie vooral het trio Min- tjes, De Gier en Van der Weerdt met eere dient te worden genoemd ten zeerste wordt gewaardeerd. Die waardeering blijkt ook naar buiten als op den laatsten dag van Mei Mr. Baron Speyart van Woerden de brigade huldigt. Van 5 tot 13 Juni volgen dan vele nieuwe arrestaties. Een oud misdrijf komt op het tapijt: de in den nacht van 6 op 7 Me; 1933 te Veghel op den toen 70-jarigen C. v. d. Burgt gepleegde roofoverval. Frans v. d. Wetering, bijgenaamd Frans de Brommert, die zich aan verscheidene roofovervallen en inbraken heeft schuldig gemaakt, wordt, verdacht van medeplich tigheid, gearresteerd en naar Veghel op transport gesteld. Van de vrijheid naar het Huis van Bewaring te Den Bosch verhuizen achtereenvolgens ook P. Schuurman:, die den roofoverval op het echtpaar L. v. Ber gen in de Kapelstraat te Oss bekent, alsook zijn medeplichtige Ottens, door zijn kornui ten Het Oesje gedoopt. Geraffineerde trucjes. Voor een nieuwe sensatie zorgt dan de gemeentepolitie, die onder leiding van in specteur van Kempen, ten spijt van bedek te en openlijke critiek op haar beleid, het hare doet om den Augiasstal van misdrijven op te ruimen. Een schijnbaar eerzaam in gezetene van Oss, de directeur van de Os sche Wielerbaan Jan Verhoeven, bijge naamd Jan Bol, ziet de boeien om zijn pol sen glijden. Hij blijkt de man te zijn die Toon de Soep Sr. (A. Hendriks Sr.) tegen een belooning van f 25 opdracht heeft ge geven tot het in brand steken van het pa viljoen op het gemeentelijk sportterrein. Zekere N. Schuyers, die daarbij een handje geholpen heeft en zich mede aan inbraak heeft schuldig gemaakt, wordt ook aange houden, doch na enkele dagen weer op vrije voeten gesteld. Inmiddels heeft Toon de Soep Sr. ben delid par excellence en zwijgzaam als geen ander! tegenover inspecteur van Kempen de waarheid van Jan Verhoeven's beschul diging toegegeven. Piet de Bie. 13 Juni. Een der „grooten" daalt af van het voetstuk der zwijgzaamheid. De thans 42-jarige Piet de Bie legt een reeks beken tenissen af, vermoedelijk onder den druk van het feit, den vorigen dag te zijne-- ken nis gebracht, dat inzake den moord op zijn neef Gerrit de Hooge Raad het cassatiebe- 217. Op zeker oogenblik dacht Langelot dat hij het huis van grootmoeder zag en hij verzocht de vogel te dalen. Maar hij had zich vergist en kwam bij een vreemde juf frouw terecht. 218. Deze juffrouw wilde hem de deur uitschoppen, maar gelukkig had Langelot een stok bij de hand. Hij zei: Leo, Tiger, Crocodillus! en daar vloog de stok op de juffrouw af, vergezeld van een lachende kaars, die op de tafel stond.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7