zelf te iiioKen I Over Bruidstoiletjes en nog wat Kleine Wenken Het bed der vier Maria's Herinneringen aan moeder baby-garnituurtje marian b. e. w. het menu voor de heei.e week ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON speciale aanbieding. VOOR DE VROUW arm Ofschoon Mei altijd als de maand geldt vcor de huwelijksvoltrekkingen, zijn er toch heel wat bruidjes, die er de voorkeur aan geven om in de herfst te trouwen en het zijn vooral de vrouwelijke gasten, die dit bijzonder prettig vinden. Men kan zich dan een kostbaar toilet veroorloven voor de plechtigheid, omdat men voor het winter seizoen toch een nieuw avondtoilet noodig had. Zoo gaat dit dan in een moeite door. De mode van dit seizoen is al bijzonder gunstig voor de bruidstoiletjes. Slepende ge waden, zware zijde, elegant gedrapeerde halsuitsnijdingen, dat alles werkt er toe mee om het bruidstoilet tot iets klassieks te maken. Bijzonder sjiek zijn de bruidsjaponnen, die behalve een losse sleep en sluier ook nog een aangeknipt sleepje aan de Japon hebben. Vooral lange slanke figuren komen in een dergelijke japon goed tot hun recht. De ja ponnen der bruidsmeisjes kiest men meestal in een andere kleur, doch wel in de trant van de bruidsjapon. Ook neemt men meestal niet hetzelfde materiaal. Wit is in ons land de traditioneele kleur van de bruidsjapon. Als materiaal doen satijn, crêpe georgette, zware zijden crêpe, enz. dienst. De sluier is meestal van tulle. Heel mooi is echter ook deze van kant te kiezen. De jurken der bruidsmeisjes zijn meestal van taftzijde in een teer pasteltintje. Op de groote teekening ziet u links: jurk voor een bruidsmeisje van oud- rose taftzijde. Apart is de halsdrapeering en de pofmouw. Daarnaast een avondjapon voor een gast. Het geheel is eenigszins in Grieksche stijl gehouden: Bijzonder sjiek is t toilet daarnaast, bestemd voor een oudere dame; het bestaat uit een rok van lichte zijde, waarover een overkleed van fluweel. Tenslotte de bruidsjaponnen. Beiden zijn zeer eenvoudig; want vooral bij deze toiletten is het de eenvoud van het maaksel, die het materiaal op zijn best doet uitkomen. Van het bruidstoilet naar het avondtoilet is slechts een stap. De leeste bruidjes veranderen toch iter hun bruidstoilet in een vondtoilet. De moderne bruidstoi- atten zijn rijkelijk met bloemen egarneerd. Men kan natuurlijk ersche bloemen nemen; maar de leeste dames geven de voorkeur an kunstbloemen van de mooi- te materialen, die niet bederven n een rookerige bal- of schouw burgzaal. De plaats waar de cor- age gedragen wordt is verschil- 'end. Sommige vrouwen zullen het prettig vinden op den schouder een corsage te dragen; ander weer in de ceintuur en weer andere aan de hals. De mode heeft hieromtrent geen bepaalde voorschriften gege ven; dat kan ieder doen. zooals zij dit het beste vindt. Het mate riaal dat voor de bloemen gebruikt wordt is goud en zilvergaas, satijn, fluweel, enz. Maar niet alleen op de avondtoiletten zien wij corsa ges; ook op de wintermantels en tailleurcostuums. Ze zijn dan ver vaardigd van leer. Om de wollen donkere winter- japonnetjes op te vroolijken heeft men allerlei soorten ceintuurs. De breedte is onbeperkt; alle materi alen zijn er voor te gebruiken; hoe origineeler; hoe beter is het parool van Mevrouw Mode. En zoo zien we op de donkere win ter japonne tjes ceintuur van gevlochten koord; van leer met koord bewerkt; van gevlochten leeren reepen; van stof met leer afgebiesd, enz. enz. Aan de fantasie van elke vrouw wordt vrij spel gelaten, om haar ceintuur zoo apart mogelijk te maken. Heel grappig is ook, wat ik laatst zag: ceintuur, kraag en manchetten van leer, met koord afgewerkt. Het geheel zag er zeer duur uit; maar de draagster ervan verzekerde me lachend, dat ze het voor zeer weinig geld zelf gemaakt had. JEANNE DE FL. Als ge op een bovenhuis woont en ver plicht zijt uw wasch te drogen op lijntjes, die vanuit het raam gespannen zijn, is hier een gemakkelijke oplossing, hoe ge zonder levensgevaarlijk uit het raam te rekken uw wasch toch zoo ver mogelijk op het lijntje kunt hangen. Dat kan n.L met een katrol, waarover het lijntje loopt. Deze katrollen kunnen gewone leege garenklosjes zijn, die aan de muur bevestigd worden. De teekening is zoo duidelijk, dat verdere uitleg overbodig is. D. van Z. rrrw het eerste, dat moeder ons, kin deren, vertelde was de oeroude geschiede nis van de bloedwraak. En toen we later met onze geiten de Corsica ansche bergen in trokken, wierpen wij jongens elkaar met steenen. Mijn oudste broer Beppo vocht vaak en verwoed met onzen buurjongen Pie- tro. Toen Beppo achttien jaar was, was hij op zekeren dag verdwenen. Ik heb hem nooit terug gezien. Moeder stond voor het huis en schreeuwde wilde woorden naar het buurhuis. Ik was veel te klein om te be grijpen, wat er gebeurd was; maar ik schreeuwde zoo hard ik kon, mee. Eenige jaren later bracht men twee doo- den uit de bergen in ons dorp: Pietro en mijn tweede broer. Moeder wiesch het lijk, zette er kaarsen omheen, strooide bloemen en bleef naast hem staan. Nooit heb ik in het gezicht van een mensch een dergelijke uitdrukking gezien: het gezicht van mijn moeder was wit en verstard; ze vergoot geen tranen en alleen in haar oogen gloei de een vuur. Een vuur van haat en van. trots Als ik mijn moeder zoo nu en dan eens heimelijk aankijk, dan valt me altijd iets op: ik heb nooit gemerkt, dat ze oud geworden is. Misschien komt het daardoor, doordat het altijd dezelfde stralende blik is, waarmee ze me nu, als voor dertig jaren, aankijkt. En vaak denk ik: men weet toch eigenlijk niets van zijn moeder af, niet waar? Men heeft in innige verbondenheid omgegaan met een mensch en men weet niets af van haar innerlijke leven, van haar liefde en haar leed, van haar gelukkige en verdrietige uren. Moeder is moeder en men aanvaardt alles, wat ze geeft. Men let er niet op, vanwaar het komt. Moeder blik echter heb ik nooit vergeten. Het hier afgebeelde baby-garnituurtje bestaat uit: een jakje, een kussensloopje, en een dekje voor den wagen. Dit alles wordt vervaardigd van popeline en is ge borduurd met zijde. Op de teekening ziet u op elk van de onderdeelen het patroontje, met de juis te maten er bij gegeven. Het kussensloopje maakt men dubbel; aan de onderzijde een rand met knoopei voor de sluiting. Het wagendekje wordt ook dubbel ge maakt. De bovenkant heeft afmetingen van 65 bij 50 centimeter; de onderkan! wordt 58 bij 43 centimeter. De overgeble ven strook aan de bovenkant is een vo lant. Met zijde in dezelfde of een contras- teerende tint maakt men de festonrand en de borduursels. De tusschenlaag maakt men van molton. Men kan, tenein de het wasschen te vergemakkelijken, het overtrekje met drukkers laten slui ten. Het patroon van het jakje staat ook op de illustratie. Ook dit wordt ongefeston- neerd. Een drukkertje of knoopje aan de bovenzijde vormt de sluiting. Een allerliefst geheel om cadeau te ge ven aan een aanstaand moedertje. Vaak als ik iets onbezonnens wilde doen, stonden me haar lichte, een beetje spotten de oogen voor de geest en haar lachen, als ze ons kinderen iets verbieden wilde: „Dat kun je ook doen, lieveling, maar Echte moeders worden, geloof ik, nooit oud E. W. Fontainebleau, de slaapkamer van Marie Antoinette: het is of men plotseling in een filmatelier komt, waar een opname gemaakt wordt. Een bed, imposant en koninklijk als een troon. Een hemel met kwasten en koorden, een hemel, waaronder 't hemelsch droomen was. En onze blikken dwalen om hoog en blijven daar rusten op de groote M„ die Marie Antoinette daar aan liet bren gen. En de gids maakt de vreemdelingen er op opmerkzaam, dat dit vertrek de slaap kamer van vier Maria's is geweest: Maria de Medicis, de gemalin van Hendrik IV; Maria Theresia, de vrouw van L ode wijk XIV; Marie Antoinette, de vrouw van Lo dewijk XVI; en Marie Louise. de opvolgster van Joséphine, als vrouw van Napoleon. Als bedden zouden kunnen vertellen, zou dit bed zeker heel wat te zeggen hebben De geschiedenis van zijn „beslaapsters" is ech ter verre van vroolijk. Toen Hendrik IV, die alleen al door zijn baardje tot onvergankelijke wereldroem is gekomen zich van zijn vrouw Margaretha liet scheiden, maakte zijn minister Sully het hem duidelijk, dat hij de koninklijke plicht had te hertrouwen. I 5 October 1600 betrok Maria de Medici als eerste het apartement te Fontainebleau. Maria Theresia was een „staatspolitieke noodzakelijkheid". Mazarin, die om hooge politieke redenen een band zocht tusschen Spanje en Frankrijk, had de dochter van den Spaanschén koning uitgekozen als ge malin van zijn meester. Die haar met alle eer behandelde of liever met oneer; want Lodewijk's groote liefde was Lavallière. voor wie hij Versailles liet bouwen, Madame de Montespan en hoe ze allen mogen heeten. Over Marie Antoinette en haar tragisch einde is al zoo veel geschreven, dat dat hier niet meer herhaald behoeft te worden. Ze boette op het schavot, niet zoo zeer voor haar eigen zonden als voor die van ande ren. Zoo zette men bijv. in de voor Madame de Pompadour geschreven pamfletten een voudig haar naam en liet ze herdrukken en uitgeven. Voor Napoleon was Marie Louise, die hij zich in 1810 na de scheiding van Joséphine, uit het Oostenrijksche keizershuis gehaald had. altijd de keizersdochter. Maar afgezien daarvan schijnt hij erg verliefd geweest te zijn op haar. Bij het huwelijk schonken de zijdefabrikanten haar de zijden lakens die Marie Antoinette besteld had voor het'ver trek te Fontainebleau. Voor deze toen ech ter klaar waren, was de Revolutie ultgebro ken en was Marie Antoinette's hoofd onder de guillotine gevallen. Een groote strop voor de zijdefabrikanten, want niemand betaal de hen. Ze hadden echter nu het voordeel van de restjes de nieuwe keizerin een prach tig geschenk te kunnen overhandigen En Napoleon, die wel van de koninklijke tradi tie hield, was er trotsch op zijn vrouw het bed van de laatste koningin van Frankrijk te kunnen aanbieden, opgemaakt zooals zij het gedacht had. Drie jaar daarna was N i poleon naar St. Helena verbannen en daar pachtte hU tevergeefs op zijn vrouw die er echter de voorkeur aan gegeven had in de armen van Graaf Neipperg te vluchten De v,ouwen, die In dit SS °°"erfceld gelukkig geweest. Goed is het daar eens aan te denken als we met bewonderend jaloersche blikken in de slaapkamer der 4 Maria's staan Zondag: juliennesoep; kalfsoesters, doppers(bus), gekookte aard. appelen; kabinetpudding. Maandag: biefstuk, andijvie, gekookte aardam»'- appelmoes. Dinsdag: gehakt, bloemkool, gekookte aardappel^ fruit. Woensdag carbonaden, savoye kool, gekookte aard appelen; vanillepudding. Donderda g osselappen. spersieboonen (inmaak), kookte aardappelen; chocoladepudding. Vrijdag: schelvisch, zure eierboter, gekookte aard appelen; rijst met pruimen. Zaterdag: stamppot van savoyekool en aardappel- rolpens^ koffiepuddlng. Beide onderstaande patronen zijn in eén maat tegen de prijs van 38 ets. per stuk te verkrijgen. Deze standaardmaat is: boven wijdte 102 c.m.; taillewijdte 87 cm.; heup wijdte 107 c m., enz. Het werken met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, want door het al of niet aanknip pen van naden kan men het passend ken voor het eigen figuur. Nr. 593: aardige donkere wollen jaP°»> garneering van wit piqué. Benoodigd teriaal: 4 meter van 100 c.m. breedte. Deze patronen zijn dus in één maa gen de prijs van 38 ets. per stuk te ve r gen bij „Afdeellng Knippatronen van^ Uitgeversmaatschappij: „De Mijlpaa gel 91, Amsterdam, centrum. Bij dit wordt 6 ets. berekend voor porto- os Toezending zal geschieden na on van het bedrag, dat kan wordt n >o per postwissel, in poetzegels of we giro 41632. „er- Den lezeressen wordt vrlent zocht bij bestelling duidelijk het eö van het gewenschte patroon »P ^eurtë naam en adres zoo volledig en na^ ^aaf mogelijk te vermelden; men vo°>' door onnoodige vertraging in de

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12