DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Weinig nieuws van de oorlogsfronten. Oss voor de rechtbank te den Bosch. Het geval Graaf Vinei. No. 242 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 14 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Aanval op Harrar? Alle oogen gericht op Genève. Rechtszaken Tegen de Bie en „den Brus" 14 jadr geëischt. Verdachten blijven ontkennen. Waf vandaag de aandacht trekt,.. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. üS=a PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar nlaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. In tegenstelling met de berichten, welke gisteren alom de ronde deden en waarbij een groote Italiaansche aanval op Harrar zou worden voor bereid, is het gebleken, dat hiervan geen sprake is en dat zoowel van het Abcssinische als van het Ita liaansche front zoo goed als geen nieuws te vermelden is. Het verraad van Ras Koeksa. Uit Asmara worden bijzonderheden ge meld over de onderwerping van Ras Mailt Selassie Koeksa. Koeksa was, toen hij zich bij de Italiaansche linies meldde, gekleed als divisiegeneraal van het Etiopische leger; hij werd vergezeld van 1500 gewapende man nen. Tegenover generaal Santini verklaarde hij 'niet te willen worden beschouwd als krijgsgevangene, maar dat hij tegen het Ethiopische leger wilde strijden ten behoeve van de beschaving. Hij vroeg naar het hoofd kwartier te worden overgebracht om hulde te brengen aan generaal de Bono. In tegenwoordigheid van den opperbevel hebber der Italiaansche strijdkrachten her haalde hij zijn onderwerping en deelde hij mede, dat zijn troepen, welke 15.000 man sterk zijn, zich onder de orders van Italië zouden willen plaatsen. Andere leiders, die hem vergezelden, on derwierpen zich eveneens Ras Koeksa deelde mede, dat 6400 gewa pende manschappen te Makale wachtten en bereid waren zich eveneens te onderwerpen. Zijn neef Ras Seyoem trok volgens zijn zeggen met 40.000 man op naar Oost-Tigre om hem te verplichten tegen de Italianen te strijden, terwijl de Negus er bij hem op aan bad gedrongen zich naar Addis Abeba te begeven. Daarom had hij zich gehaast zich aan Italiaansche zijde te scharen omdat hij steeds zeer groote sympathie voor de Italia nen heeft gehad. Het achttiende Italiaansche legerbericht. Het achttiende officieele Italiaansche leger- bericht heeft den volgenden tekst: Op 11 October om 13 uur heeft de Dejak Hailie Selassie Koeksa na zich bij de voor posten te hebben aangemeld, zich te Coatit vervoegd bij generaal de Bono. Hij droeg een khaki-uniform van Europeesch model en had verscheidene onderbevelhebbers in zijn gevolg. Zijn persoonlijk escorte bestond uit 1500 man, die gewapend waren met gewe ren, voor het grootste gedeelte van het Man- lichertype, en met 20 mitrailleuses en 2 stukken klein luchtafweergeschut van het fa brikaat Oerlington. Dit escorte had zich ver zameld rondom Adigrat. Dejak Haile Selas sie Koeksa heeft tegenover generaal de Bono hernieuwde uitdrukking gegeven aan zijn ge voelens van toewijding ten opzichte van Ita lië en heeft zich volkomen te onzer beschik- king gesteld. Tevens sprak hij de hoop uit, dat zijn daad ook andere hoofden er toe zou brengen zijn voorbeeld na te volgen met het doel allen volksstammen van den Tigre vrede te geven onder de Italiaansche driekleur en hun rust, welzijn en rechtvaardigheid te verzekeren. Zondag 13 October zal generaal de Bono een bezoek brengen aan Adoea, waar hij den hoepen de revue zal passeeren en het mo nument zal onthullen voor de Italiaansche soldaten, die in 1896 gevallen zijn. In den loop van Vrijdag is het zuiverings- werk voortgezet en heeft een detachement inboorlingen-infanterie, dat met geweerscho ten was aangevallen, den vijand omsingeld en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand 22 dooden op het slagveld achterliet, waar onder zich één hoofdman bevond. Van het Somali-front geen nieuws. Italiaansch admiraal zendt Engel- sche onderscheiding terug. Admiraal Giuliano Pini heeft de medaille hem verleend was als onderscheiding voor zijn hulp bij de verdediging van Britsch- Somaliland tegen een inboorlingenopstand in 1902-1904, teruggezonden naar Engeland uit protest tegen de houding, die thans door Engeland in het Italiaansch-Abessinische confüct wordt aangenomen. President Roosevelt houdt zich op de hoogte. Volgens een van boord van het stoom schip „Houston" ontvangen telegram heelt President Roosevelt gisteren den geheelen OAg besteed aan bestudeering van de laatste ontwikkeling der gebeurtenissen in de Ver. Staten. Tevens heeft hij zich uitvoerig bezig gehouden met bestudeering van den toestand jn verband met den oorlog in Oost-Afrika. Het s.s. Houston lag gisteren voor anker te Bah ia Honda in Panama. Een artikel in Voce d'Italia. Het Italiaansche Zondagsblad Voce d'Ita 'ia schrijft, dat de Engelsche oorlogsschepen Generaal De Bono op de Middellandsche zee het saluut der Ita liaansche schepen niet beantwoorden. De Italiaansch-Abessinische koloniale oor log is reeds tot een wereldvraagstuk gewor den, aangezien, aldus het blad, een beweging tegen het fascistische Italië gaande is. Men wil, aldus besluit het blad, Italië slechts ver nietigen, omdat het weer een staat is gewor den, welke zich bewust is van zijn rechten en kracht. Wederom 8000 man naar Oost- Afrika. Gedurende het week-einde zijn uit verschei dene havens van Italië 8000 man troepen en een groote hoeveelheid oorlogstuig naar Oost-Afrika gezonden. Wat gebeurt met graal Vinei? Naar verluidt heeft de keizer van Abessi- nië het voornemen den Italiaanschen consul en den handelsvertegenwoordiger van Italië in Magallo, die nog een week reizen voor den boeg hebben, voordat zij in Addis Abeba zullen zij* aangekomen, per vliegtuig naar de hoofdstad te doen vervoeren, teneinde het arrest van den Italiaanschen gezant, graaf Vinei, te bekorten. De gezant zou dan teza men met de beide genoemde Italiaansche ver tegenwoordigers afgeschoven worden. Omtrent de arrestatie van graaf Vinei wordt nog bekend, dat hij onder begeleiding van 12 man cavalerie uit de legatie is weg geleid Drie krijgsgevangenkampen in Eritrea. Uit Asmara wordt gemeld, dat van de 1500 Abessiniërs, die met den gouverneur van Oost-Trigé naar de Italianen zijn over- geloopen, ongeregelde troepen zullen wor den gevormd, die met het Italiaansche leger zullen mede optrekken. De Italiaansche legerleiding heeft drie kampen laten aanleggen voor de 500 Abes sinische krijgsgevangenen. Deze kampen be vinden zich in Eritrea. Militaire voorbereidingen in Aden. Een aantal te Addis Abeba wonende Arabieren wilde de Arabische vrouwen en kinderen uit veiligheidsoverwegingen naar Aden sturen. De Britsche autoritei ten hebben echter geweigerd hen toe te laten. Te Addis Abeba wordt in verband hiermede bekend, dat in Aden uitgebrei de militaire maatregelen worden geno- ren. Op de hoogten, die de stad en de haven omringen wordt luchtafweerge schut opgesteld. De in Aden woonach tige vrouwen kinderen zoo wordt hier verder verteld hebben de stad reeds moeten verlaten. Baron Aloisi bij Mussolini. Mussolini heeft te Rome baron Aloisi ont vangen, dien hij geluk wenschte met zijn redevoering, welke hij te Genève heeft uitge sproken. Een artikel in „Giornale dTtalia". De „Giornale dTtalia" te Rome schrijft in een artikel, dat handelt over de sancties, dal de te Genève bestudeerde maatregelen voor Italië niet onvoorbereid komen. Italië heeft niet alleen zijn verdediging voorbereid, doch ook eventueele reacties. Het ligt niet op der. weg van Italië den vijand de hulpbronnen en middelen van Italië te onthullen. De markten in de vijandelijke landen zullen worden prijs gegeven om de ruilhandel te concentreeren op bevriende en neutrale landen. Dank zij een monopolie van grondstoffen zal Italië het bij voorbeeld kunnen stellen zonder Britsche steenkool. De economische verdediging zal een geheel vormen en alle burgers zullen er aan deelnemen. Tenslotte zullen de omstan digheden waarvoor Italië zich economisch ge plaatst ziet tengevolge van de sancties, uie- worden geliquideerd aan het f nde van de tegenwoordige periode. Nieuwe lichtingen opgeroepen. i Zaterdagavond is een officieel decreet te Rome gepubliceerd, waarbij alle on der officieren en manschappen van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 onder de wapenen worden geroepen. (In Italië worden de lichtingen genoemd naar den geboortedatum der recruten). Het optreden der Italiaansche troepen. Men meldt uit Djiboeti aan de bladen, dat de Italiaansche troepen in het district Adoea de opmarsch naar Makale hebben voortgezet. De derde colonne trekt thans snel op naar het district Aoussa Uit Asmara meldt men, dat de Engelsche journalisten, die vergezeld waren van gene raal Villa Santa, jièbben geconstateerd, dat te Adoea geen enkel Abessinische RooJe Kruis-hospitaal bestond. Generaal De Bono is te Adoea aangeko men, waar hij persoonlijk op plechtige wijze het monument heeft ingewijd ter eere van de Italiaansche helden van 1896. De generaal heeft een bezoek gebracht aan het district Adigrat, waar hij een enthousiast onthaal vond. Voorbereidingen worden getroffen. Van gezaghebbende Abessinische zijde wordt verklaard,- dat voorbereidingen zouden worden getroffen om het hoofd te bieden aan een groot Italiaansch offensief, dat op alle fronten wordt verwacht. Men is van meening dat de Italianen dit offensief zullen uitvoe ren, vóórdat de economische en financiëele sancties, die door den Volkenbond worden toegepast effectief zullen worden. De Werkcommissie van de sanctie-confe rentie is Zaterdagmiddag begonnen met de besprekingen over de economische sanctie maatregelen. Allereerst werd voorgesteld, dat de conferentie zich zal wenden tot de staten die geen lid van den Volkenbond zijn, teneinde hun meening te vernemen, welke van groot belang is voor het welslagen van de actie. Een besluit hieromtrent is nog niet genomen. Een voorstel van Eden. De Britsche minister voor Volkenbonds aangelegenheden Eden, stelde voor den uit voer uit Italië en den invoer naar Italië te verbieden. De maatregelen tegen den Ita liaanschen uitvoer schijnen te zullen uitloo- pen op een algemeenen boycot. Men gelooft, dat wanneer alle leden van den Volkenbond aan de actie zullen deelne men, ongeveer 70 van den uitvoer uit Italië zal kunnen worden stil gelegd. Ten aanzien van den invoer in Italië is voorloo- pig slechts het oog gericht op zekere produc ten. Dit tweede punt is veel moeilijker en zal slechts behandeld kunnen worden op grond van een nauwkeurig overzicht van de tot nu toe door de verschillende landen aan Italië gedane leveringen. Te dien einde zal iedere regeering een lijst moeten opstellen van de belangrijkste arti kelen, welke door het betreffende land naar Italië worden uitgevoerd. Het verluidt, dat met de regeering der Vereenigde Staten contact is genomen met het oog op economische- en financieele sancties, waarbij gebleken zou zijn, dat de Vereenigde Staten in de practijk zelfs willen verder gaan dan de verklarng, welke Roo sevelt op 5 October heeft afgelegd. De bladen te Rome over de besluiten van Genève. De beraadslagingen en besluiten van de Geneefsche commissie van 52 worden te Rome met groote bitterheid gecommentari- seerd. In het bijzonder loopt men storm tegen het besluit Abessinië wapens te ver schaffen, terwijl iedere invoer van wapens en oorlogstuig naar Italië streng zal worden verboden I Giornale d'Italie bespreekt uitvoerig de sanctiemaatregelen en wijst erop, dat de Italiaansche natie nimmer zal vergeten, dat Engeland en zijn trawanten" den „slaven staat Abessinië" dood brengende wapenen wil verschaffen tegen Italiaansche soldaten, die in den wereldoorlog voor de gemeen schappelijke overwinning 670.000 dooden hebben achtergelaten. Lavoro Fascista" gelooft niet aan de practische toepassing der sancties. Indien Engeland niet de vergissing van Napoleon wil verhalen van een economische blakkade de Middellandsche Zee, kan men zich de practische verwezenlijking van sancties niet voorstellen. Van een ding kan Engeland evenwel zekr zijn, n.1. dat de toepassing van sancties de meest directe oorlogsbedreiging in de Middellandsche Zee, kan men zich de Het Britsche kabinet en de sancties. De diplomatieke medewerker van de Manchester Guardian" meldt, dat het Britsche kabinet zich voor de eerste maal heeft bezig gehouden met de kwestie van de sancties en wel, zoowei de economische als de financieele, de militaire als de maritieme maatregelen heeft bestudeerd. Zooals de zaak thans staat, moet men volgens het blad, met uitsluiting van draco nische maatregelen een poging ondernemen met economische sanctiemaatregelen. Heden heeft voor de Bossche rechtbank de behandeling plaats van de Ossche strafzaken. Om 9 uur wordt de zaal geopend en stroomen de belangstellenden en journalisten binnen. Allengs vult zich de zaal met getuigen, advo caten, enkele genoodigden en an deren die hier iets te doen heb ben en dan verstomt te 10.05 uur het geroezemoes van stemmen, als na de aankondiging van den bode de rechtbank binnentreedt. President is mr. W. J. M. Ummels, rech ters zijn mr. K. C. J. M. Sassen en mr. J. W. M. Schröder, bijzittend rechter mr. F. H. Verheyen, griffier mr. A. Rubbens. Als officier van justitie fungeert mr. J. J. G. v. Everdingen. De eersten die gezamenlijk terecht moe ten staan zijn twee beruchte typen, de 42-jarige Ossche werkman P. J. de Bie (Peer de Bie, de vader der inbrekers) en de 43-jarige vrachtrijder L. A. v. d. Heuvel, bijgenaamd „den Brus", respectievelijk een grootere en kleine figuur, die door twee marechaussees van elkaar zijn gescheiden. De officier leest dan de dagvaarding voor, diefstal, tezamen en .in vereeniging gepleegd in den nacht van 16 op 17 Maart 1934 te Mariaheide, gemeente Veghel, in de woning van den thans 61-jarigen land bouwer M. Schepers, waar zij 1600. hebben weggenomen. In de tweede plaats zijn hun twee diefstallen met inklimming ten laste gelegd en wel ten eerste in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 te Gasselt in het gemeentehuis, waar zij 400.buit maakten, en in de tweede plaats in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langen- boom in de woning van den 54-jarigen mo lenaar Huiseling (buit 1900). De Bie wordt naar voren géroepen en ontkent de geheele ten laste legging. Er is niets van aan, verklaart de Bie. Ik ben er niet geweest. „Allemaal leugens", zegt „den Brus". Ik ken het gehalte van de heeren, zegt de president, vooral uit Oss. „U hebt niet over onbetrouwbaarheid te spreken, dat gaat te ver". Hoe een en ander in zijn werk Éing. Opperwachtmeester J. v. d. Kar van de marechaussee geeft dan verslag van zijn be vindingen in de eerste zaak. Daarna komt de landbouwer Schepers naar voren. Hij vertelt, dat hij in den bewusten nacht door zijn vrouw was wakker gemaakt, die lawaai had gehoord en hij zag plotseling drie mannen komen tot voor het bed. Ze gre pen hem vast. Een hunner vroeg den sleutel van de brandkast en probeerde het meubel te openen. Hij morrelde wat en zei toen, „gaat het altijd zoo slecht". Getuige werd toen uit zijn bed gehaald en gedwongen de brandkast te openen. Getuige heeft een bedrag van 1100 aan de bende overhandigd, de rest hebben zij er zelf uitgehaald. Vervolgens is getuige naar zijn bed teruggebracht met de sommatie te blijven liggen. Ossenaren blijven ontkennen. De president informeert of de dieven mas kers op hadden. Getuige antwoordt toestem mend en zegt de mannen niet terug te kennen. Vrouw Schepers wordt vervolgens naar voren geroepen. Zij bevestigt dan de gedeel ten van het verhaal van haar man, welke zij ook zelf heeft meegemaakt. Een der „heeren' sprong boven op me, zei ze vol afgrijzen. Van de bende heeft ook zij niemand herkend De 32-jarige A. J. Hendrik (Toon de SoeoL die aanvankelijk door een marechaussee was be waakt, is de volgende getuige. Hij deelt mede, dat hij op den bewusten nacht, met de Bie, den Brus en den Ceel den roofoverval heeft gepleegd. Verdachte en den Ceel hebben het echtpaar Schepers vastgegrepen, den Brus had eerst de voordeur en de blinden openge maakt om de anderen toegang tot de woning te verschaffen. De president vraagt nu aan verdachte of hij nu hoort, dat hij erbij is geweest. Verdachte blijft ontkennen. Ook den Brus blijft hardnekkig ontkennen. Het tweede gedeelte van de tenlasteleg ging, de inbraak in het gemeentehuis te Gasselt, en die te Langenboom in de wo ning van den molenaar van Huisling, komt dan op het tapijt. De gemeente-ontvanger te Gassel, de heer J. J. Weiboomers, als getui ge gehoord, geeft inlichtingen over de wijze, waarop in de secretarie de brandkast bleek geforceerd te zijn. G. v. Huiseling, de mole naar verklaart door zijn vrouw te zijn ge waarschuwd, dat in zijn huis was ingebro ken. De getuige was verzekerd bij een maat schappij waarbij de assuradeur agent was. Anton Jan Hendrik, alias Toon de Soep Sr. geeft wederom als getuige toe, dat hij met zijn kornuiten de inbraak te Gassel heeft gepleegd. Zij hadden van Schnabel vooraf de noodige inlichtingen ontvangen. Ook bij de inbraak te Langeboom is getuige betrokken geweest. De anderen waren de Bie, den Brus, Lambertus de Pot (Bijs de Sijp), terwijl ditmaal de assuradeur Schnabel hen naar de plaats van het misdrijf heeft ge bracht. De buit 1900 is onder elkaar verdeeld. President tot verdachte den Brus: „Blijft U nog ontkennen?" Verdachte: „Natuurlijk, ik word nooit ge loofd". President: „En U de Bie?". Verdachte de Bie: „Het is allemaal ver zonnen. Ik denk dat zijn geestvermogens hebben geleden". Lambertus de Vos, ook een berucht heer schap, die overigens zoo op het eerste ge zicht geen ongunstigen indruk maakt, is de laatste getuige. Hij voegt aan de daders van de inbraak in het Gasseltsche gemeentehuis een nieuwen naam toe, Pieter de Kok. Ook over den inval te Langenboom geeft hij bijzonderheden. Uit zijn verklaringen blijkt, dat Peer de Bie en van den Heuvel daarbij een werkzaam aandeel hebben gehad. Het requisitoir. De officier van justitie merkte in zijn re quisitoir op, dat vandaag een begin wordt gemaakt met de Ossche zaken, die een ge heel vormen van moord, doodslag, inbraken, roofovervallen en brandstichtingen, zooals in menschenheugenis in ons land nog nooit U voorgekomen. In hot algemeen willen we zeggen, dat tusschen de meeste zaken groote samenhang bestaat zoowel wat feiten als personen betreft. Vrijwel is er niemand van de bende, die ook maar aan een zaak schuldig is. Er wa ren verschillende benden, doch tusschen hen was geen scherpere lijn te trekken, omdat vaak een lid van de eene ploeg hospiteerde bij de andeie Als ik dan overweeg, welke straffen moe ten worden opgelegd, wil ik er op wijzen dat elk feit afzonderlijk dient te worden ge zien in het kader van de geheele Ossche misdadigheid. Spreker zal niet praten over de diepere oorzaken; dit is een onderwerp van speciale studie, die naar spr heeft vernomen ook zal worden gemaakt. Vast staat, dat de toestand al heel lang slecht is geweest. De Ossche terreur heeft reeds lang bestaan. Voor ons bij de berechting op dit moment is het van belang te weten, hoe deze misdadigers tot hun feiten zijn gekomen. De laatste 30 of 40 jaar zijn groote misdaden in oostelijk noord-Brabant gtpleegd. In 20 jaar tijds zijn door de marechaussee meer dlan 1000 zaken in behandeling genomen De feiten van dief stal waren vroeger eenvoudiger dan nu, maar daarna is de Ossche bende met be- roepsbrandkastenforceerders in aanraking gekomen en hebben zij van hen les gehad. Na de forceering van brandkasten kwamen er die roofovervallen, de moorden, de dood slagen en de brandstichtingen, van welke laatste in 10 jaar 170 gevallen zijn onder zocht. De misdaad kon tieren, doordat te Oss en omgeving kleine kroesjes waren, De oorlog in Oost-Afrika; aller oogen gevestigd op Geneve. Dr. Frick over Duitschland en den Volkenbond. (Buitenland). Ernstig incident aan Mandsjoerijsche grens. (Buitenland). Nieuw kabinet in Polen. (Buiten land). Ontploffing op Russisch schip; 4 doo den. (Buitenland). N. S. B.-landdag te 's-Gravenhage. (Binnenland). „Hanneke van Martekes" uit Oss gearresteerd. (Binnenland). Diefstal te Weert opgehelderd. (Bin nenland). Oss voor de rechtbank te Den Bosch. (Rechtszaken). Tegen de twee eerste verdachten 14 jaar geëischt. (Rechtszaken). (Zie verder eventueel laatate berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1