DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oorlogsfront in Abessinië. Geneefsche berichten. Deze Courant wordt ELK EN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 243 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK Dinsdag 15 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Theorieën over Ras Koeksa's verraad. Nieuws van het noordelijk en zuide lijk front. De houding van graaf Vinei. Uit Addis Abeba wordt het volgende ge meld: Het laatste, wat verluidt omtrent de hou ding van graaf Vinei en die van de Abessi- nische regeering in deze aangelegenheid, is. dat de voormalige gezant bekend heeft ge maakt de hand aan zich zelf te zullen slaan, wanneer men hem met geweld naar het sta tion zou willen brengen vóór de consulaire ambtenaren, op wier komst hij in ieder geval Wil wachten, te Addis Abeba zullen zijn aan gekomen. De Abessimsche regeering van haar kant zegt ter wille van de waardigheid van het corps diplomatique alles te willen vermijden, wat opzien zou kunnen baren of aanleiding zou kunnen geven tot wrijving, van welken aard die ook mogen zijn. Er kan echter geen sprake van zijn, dat graaf Vinei in vrijheid zou worden gesteld. Hij blijft on der scherpe bewaking, de gevangene van de Abessinische regeering. Alleen wanneer hij besluit te vertrekken, zal hem de daartoe noodige vrijheid van beweging worden ge geven. Het valt niet te loochenen, dat de indruk, die hier gewekt is door het verraad van ras Koeksa, groot is. Niettemin zegt men in offi- cieeie kringen, nog niet in staat te zijn het verraad officieel te bevestigen of fe ontken nen, zoodat men ook weigert eenig com mentaar te leveren. Van welingelichte zijde verklaart men echter, dat in deze aangelegen heid met drie mogelijkheden rekening moet worden gehoudende eerste is, dat ras Koek sa inderdaad gedeserteerd is. de tweede, dat hij. gevangen genomen is en de derde, dat hij zich om strategische redenen bij de Italianen heeft gevoegd, met bedoelingen, waarover men zich verder niet wil uitlaten. Dat ras Koeksa gevangen genomen zou zijn acht men in hooge mate onwaarschijnlijk. Dat hij ge deserteerd zou zijn vindt men ongeloofwaar dig, tenzij de oorzaak gezocht zou mceten worden in jaloezie ten opzichte van ras Kas sa en een oude grief over het geven van een deel van zijn gebied aan ras Syoem, na den dood van zijn vader. Daartegenover staat echter, dat ras Koeksa de schoonzoon is van den keizer. Over de mogelijkheid, dat Koeksa hoog spel zou spelen, wil men, zooals reeds gezegd, niets naders verklaren.' Het Noordelijk front. De groote schaarschte aan nieuws van het Noordelijke front kan volgens hier heer- schende opvatting slechts ten deele worden verklaard met een storing in de communica- ïemiddelen. Men is ervan overtuigd, dat de regeering wel degelijk over veel meer gede tailleerde gegevens beschikt, dan zij tegen over de buitenlandsche correspondenten wil loslaten. Van betrouwbare zijde wordt in dit verband het vermoeden geuit, dat de officiee- 'e communiqués zoo onbevredigend zijn, om dat de regeering er van overtuigd is, dat zij de Italianen slechts tot nog scherper optreden zou prikkelen en zou aanzetten tot gebruik maken van nog fellere strijdmiddelen, wan ner zij publiciteit zou verleenen aan de vele, voor de Italianen vernederende berichten, waarover zij wel degelijk de beschikking heeft. Van dezelfde zijde wordt 't aantal doo-, den dat aan Italiaanschen kant bij Adoea is gevallen, geraamd op omstreeks 4000. Dai d't getal zoo hoog is wordt verklaard door dat er op gewezen wordt, dat de strijdkrach ten van ras Syoem de hoogten rond Adoea hebben bezet en van hier af voortdurend en op de meest onverwachte oogenblikken uitvallen doen naar Italiaansche afdeelingen, waarna oogenblikkelijk de terugtocht wordt aanvaard. Op deze wijze, zoo zegt men, is 'as Syoem er reeds in geslaagd aan het mo- reel van de Italiaansche soldaten schade toe le brengen en de consolidatie van de Italiaan se stellingen te belemmeren, waardoor het verdere oprukken der Italiaansche strijd machten ten zeerste wordt geremd. In het Zuiden. Omtrent den toestand aan het Zuidelijke front wist men hier gisteren mede te deelen, dat er vooralsnog niet veel belang gehecht moet worden aan den Italiaanschen op- lnarsch van Ogaden. Wel is daarmede een aanvang gemaakt, maar groote bewegingen S'jïi nog niet uitgevoerd. Nu het embargo op den wapenuitvoer "aar Abessinië tot groote algemeene voldoe n,ng thans, opgeheven is, verwacht men spoedig over uitgebreider en moderner be Wapening te zullen kunnen beschikken Reeds zijn, naar hier verteld wordt, te Zeila en Berbera zes schepen met een lading mu •Jitie aangekomen. Voorts wordt medege- 5Sld, dat Abessinië in totaal op dit ©ogen blik beschikt over Europeesche credieten ten bedrage van 3 millioen pond sterling voor ®en aankoop van munitie hierbij zijn dan in Amerika beschikbare credieten inbe- «repen. ViiÜ' Ad<li8 Abeba wordt gemeld dat traaf SeErMhS,ijk Wo~S5 vandlfS Xconsul Ven^Cht' dat d€ Italiaan- zaf worden h* 00k graaf Vinei gebracht gezelschan da vandaan zou het geheele g zeischap dan naar Dzjiboeti vertrekken. De geruchten omtrent bezetting van Aksoem. n P'stertn hbbbon den geheelen dag hard- nekkige berichten geloopen omtrent een be- Rnmegvan heillge stad Aksoem. Naar uit Romehieromtrent wordt vernomen, zouden frokUn33 Jr0epen stad binnenge trokken zijn zonder eenig gevecht aan de in- fShVan de Stad De kerken en admfnis- ™n t, kk°UWw m0€fen geen schade gekre- gen hebben Van een verovering zou geen sprake zijn, doch wel van een vrijwillige over- gaveVan dezelfde Italiaansche zijde wordt gemeld, dat het aantal overloopers in de provincie Tigré steeds grooter wordt. Het Italiaansche oppercommando over weegt op het oogenblik om de troepen van ras Koeksa en van de tegelijk met hem over gelopen aanvoerders, waarvan het aantal czcimen thans als 12.000 wordt opgegeven overeenkomstig den wensch van ras Koeksa' te organiseeren als een inboorlingen-corps onder lta.iaansch commando en later tegen Abessinië in het veld te brengen. Hetzelfde bericht vermeldt, dat bij de gevechten in den omtrek van Adoea niet minder dan 3500 Abessiniërs gevangen zijn genomen, die in bijzondere kampen zijn ondergebracht. Journalisten bij graaf Vinei, De arrestatie van graaf Vinei vormt nog steeds het gesprek van den dag. Tot dusverre was noch aan leden van het corps diplomati que noch aan vertegenwoordigers van de pers toestemming verleend den gearresteer den gezant te bezoeken. Gister echter heb ben eenige journalisten speciale vergunning van den keizer gekregen voor het brengen van een bezoek aan graaf Vinei. De Abessinische regeering bepoedigt den terug-keer van de consulaire ambtenaren zoo veel zij kan, teneinde aan den ongewenschten toestand, ontstaan door de weigering van graaf Vinei de stad te verlaten, een eind te maken. Naar men hier aanneemt is de kara vaan van de Italiaansche ambtenaren reeds in de nabijheid van het spoorwegstation Modjoe gekomen, zoodat het niet uitgesloten geacht moet worden, dat het vertrek van graaf Vinei op 20 October zal plaats vinden. Het verraad van Ras Koeksa In verband met het overloopen van ras Koeka schrijft de Giornale d'Italia, dat de vrijwillige onderwerpingen thans steeds veelvuldiger plaats hebben. Deze overloo pers, aldus schrijft dit blad, zijn geen man nen, die deserteeren om aan de gevaren van den oorlog te ontkomen, maar stammen en stamhoofden, die vrijwilig achter Italië gaan staan. Dit bevestigt de juistheid van de stel ling, die in het Italiaansche memorandum aan Geneve naar voren is gebracht en vol gens welke Abessinië niets anders is dan een samenraapsel van volkeren, die onder het juk zuchten van Addis Abeba. Dit verklaart ook, waarom Engeland zooveel haast zet achter de sancties. Engeland wil Italië den weg versperren en aldus verhinderen, dat de waarheid aan het licht komt van de Ita liaansche these, dat de onderworpen volken van Abessinië rechtvaardigheid en orde ver langen. Luchtaanvallen op Makalle Te Addis Abeba zijn berichten ontvangen over nieuwe en zware luchtbombardementen in de streek van Makalle. Een eskader bom bardementsvliegtuigen heeft boven Hausien bommen uitgeworpen. Het aantal slachtof fers is nog niet bekend. Overloopers Uit de buurt van Aksoem zouden tal van opperhoofden en boodschappers van kloos ters bij het Italiaansche hoofdkwartier zijn aangekomen. Italiaansch vliegtuig boven Akaba? Volgens berichten uit Aminan heeft gis teren een Italiaansch vliegtuig een verken ningsvlucht gemaakt boven de aan de Roode Zee gelegen Britsch-Transjordaansche haven Akaba. Arabisch protest tegen Itali aansche actie. De Arabische nationale jeugdorganisaties van Syrië hebben besloten op 18 October door stille betoogingen en het neerleggen den arbeid in de groote steden van Sy Nieuwe gevechten aanstaande? De correspendent van Daily Telegraph te Dire Daoea verklaart, dat het Italiaansche legercorps onder Graziano langs de grens van Britsch Somaliland oprukt in de richting van Harrar, doch op zijn linkerflank be dreigd wordt door naar schatting 160.000 Abessiniërs, die uit het Zuid-Westen komen. Het leger van ras Desta is uit Webbe Shebeli vertrokken. De stammen uit de buurt van Gerlogoebi hebben zich bij ras Desta aangesloten. Dit Italiaansche leger bestaat uit drie Europeesche en twee inheemsche divisies. De troepen worden vergezeld van 250 tanks en 20 vliegtuigen. Zij zijn ongeveer 30 mijlen opgerukt in de richting van de linie Bohetle- Beridaleh. Tienduizend dooden en gewonden? Het totaal aantal dooden en gewonden aan Abessinische zijde, met inbegrip van de non-combattanten, wordt geschat op 10.000, van wie velen op fatale wijze zijn gegast met een mengsel van chlorine. Damot, dat ten Zuiden van rie te protesteeren tegen opmarsch in Abessinië. van de Britsch- en bekend is om zijn zeven moskeeën, is door luchtbombarde menten geheel verwoest. 200.000 man Abessinische troepen zijn ge concentreerd bij Jijiga en Sasabaneh. De Turksche officier Jevib Pasja en de Duitscher von Loeben zijn adviseurs dezer troepen, die hun hoofdkwartier te Tomsa hebben. Dc spanning in de Middelland- sche Zee. Naar uit Alexandrië gemeld wordt, heeft „Khedivial Mail Steamship Company", vrachtverbindingen tusschen Alexandrië en den Piaeus, Napels, Genua en Marseille onderhoudt, hare verschepingen naar de beide Italiaansche havens tot nader orde ge staakt. Ter hoogte van Alexandrie worden op het oogenblik groote oefeningen van Britsche vlooteenheden gehouden. Het eerste bataillon van het regiment Manchester, dat twee jaar in Bermudas in West-lndië gestaan heeft, is heden in Southampton aangekomen Het zal na een verblijf van 8 uur op vaderlandschen grond doorgezonden worden naar Egypte. Diplomatieke stap van Engeland in Rome. Naar van betrouwbare zijde wordt mede gedeeld heeft Engeland de Italiaansche re geering langs diplomatieken weg er op merkzaam op gemaakt, dat Addis Abeba en Diredaoea open, d.w.z. niet versterkte steden zijn, waarin zich groote buitenlandsche ko lonies bevinden. Vermoedelijk staat deze Engelsche dé marche in verband met de pogingen van le den van het corps diplomatique in Addis Abeba om de beide steden tegen eventueele luchtaanvallen te beschermen. Volgens persberichten heeft de Italiaan sche onderstaats-secretaris voor buitenland sche zaken, Suvich de Engelsche regeering doen mededeelen, dat hij acte nam van de démarche en daarvan de militaire autoritei ten op de hoogte zou brengen. De meeste overige in Addis Abeba verte genwoordigde mogendheden hebben derge lijke stappen ondernomen. Scherpe verklaring van Dr. Hinsley aan adres van Italië. De aartsbisscnop van Westminster, Dr Hinsley, de hoogste Roomsch-Katholieke autoriteit in Engeland, heeft tijdens een te Londen gehouden predicatie in scherpe be woordingen den italiaanschen aanval op Abessinië veroordeeld. Dr. Hinsley sprak van een wetenschap pelijk bloedbad''. De bewering, dat het Vaticaan den Itali aanschen veldtocht zou steunen, is onjuist. De Paus kan geen nabuurstaat, die met alle moderne machtsmiddelen is uitgerust, veroordeelen. Zou de Paus de ex-communicatie uitspre ken, dan zou hij daarmede een oorlog met den naburigen dictatoriaal geregeerden staat onvermijdelijk maken en tegelijkertijd den vrede en het geweten der groote massa in Italië verstoren, hetgeen weer een groote tegen de kerk gerichte actie ten gevolge zou hebben. Veraer kan de Paus in het Italiaansch Abessinische conflict geen oordeel uitspre ken, daar hij door geen van beide partijen is uitgenoodigd het geschil te beslechten. Bovendien heeft het geheime verdrag van Londen, dat uit 1915 dateert, den Paus uit drukkelijk uitgesloten van verdere deelne ming aan vredesonderhandelingen. Hoe de Italianen zich een weg moeten banen. De bijzondere correspondent van de „Dai ly Telegraph", Webb Miller, die aan he; Italiaansche front den oorlog volgt, schrijft uit Adoea, dat hij in alle veldtochten, welke hij in de laatste 20 jaar als oorlogscorres pondent heeft meegemaakt in Mexico Frankrijk, Marokko nooit getuige is ge weest van een werken onder dergelijke benar de omstandigheden, terreingesteldheid, hitte, gebrek aan voedsel, als in de omgeving van Adoea Het gebied rondom Adoea is, schrijft Miller, absoluut onontgonnen; de strook tusschen de rivier de Mar.-b en Adoea is zoo goed als onbewoond. Alles wat noodig is voor voeding en onderdak brengen van mensch en dier moet uit Eritrea worden aan gevoerd. Van de Mareb voert de weg naar Adoea door een heete vallei, over zoo goed als dorre bergruggen van ongeveer 1200 M hoogte. Deze weg is gemiddeld ly, M. breed en loopt over scherpe rotspunten en glibbe rige, losse steenen. Op sommige plaatsen is hij zóó smal, dat de muilezels moesten afge laden worden en de manschappen hun be pakking zelf moesten dragen totdat de weg weer breeder werd. Op tallooze plaatsen is de helling van het pad, dat voortdurend scherpe bochten maakt meer dan 30 graden; mannen en dieren moeten deze helling afglij den. Doornstruiken met doornen van wel 5 c M. lengte, hangen hier en daar over den weg en verwonden mensch en dier. De schoenen der soldaten worden door de rotsen dusdanig stuk gemankt, dat tallooze man schappen zonder schoeisel loopen, hun voeten in lompen gewikkeld of met hun teenen dcor hun schoenen. Officieren zoowei ais soldaten zijn in geen dagen uit de kleeren geweest; door de stof, welke door de muildieren wordt opgeworpen, zijn hun oogen ontsteken; velen hebben een' zakdoek voor hun mond gebonden, teneinde hun keel tegen de stof te beschermen Van de verlatenheid van dit gebied kan men, schrijft Miller, zich moeilijk een voor stelling maken; het begrip tijd verdwijnt hier; men weet niet meer in welken dag van de week men is. Uit de buitenwereld dringt niets door en een ieder vraagt zich af: „Wat gebeurt er in Europa?" Toen de Italianen dit pad betraden, lag het daar, zooals het daar eeuwen lang had gelegen, tot nu toe slechts betreden door menschen en muildieren. Thans werken hon derden Italianen van den ochtend tot den avond om het pad te verbreeden en het ge schikt te maken voor vrachtauto's. 10.000 Italiaansche zieken? De Parijsche „Excelsior" meldt, dat ongeveer 10.000 Italiaansche soldaten, die ziek van het Afrikaan- sche front terugkeeren, het Suez- kanaal zijn gepasseerd. Het mee- rendeel dezer zieken zou lijdende zijn aan malaria. Ontwerp-resolutie in zake econo nische maatregelen. De werkcommissie heeft een ontwerp-reso lutie aangenomen in zake de economische sanctiemaatregelen. Over dit oniwerp waren de Fransche en Engelsche delegaties het na langdurige onderhandelingen eens geworden. In de ontwerp-resolutie wordt o.m. uiteen gezet 1. De werkcommissie besluit direct de toepassing te bestudeeren der maatregelen, welke betrekking hebben op de stopzetting van de leveringen van grondstoffen en van producten, welke van belang zijn voor Italië bij de voortzetting der vijandelijkhe den. 2. De werkcommissie besluit na te gaan op welke wijze het principe van de weder- zijdsche hulpverlening op economisch ge bied zou kunnen worden toegepast. Over deze beide kwesties zijn sub-commis sies benoemd, welke concrete conclusies zul len moeten voorleggen aan de werkcommis sie. Men zal moeten vaststellen, welke betee kenis de handel met Italië voor ieder land heeft binnen het kader van den geheelen buitenlandschen handel. De ten uitvoer legging der finan cieels maatregelen. Het door de sanctieconferentie aangeno men voorstel in zake financieele sanctiemaat regelen bevat bepalingen over in ieder geval noodzakelijke wetgevende maatregelen, welke door de betreffende regeeringen zouden moe ten worden genomen. Deze bepalingen houden rekening met de moeilijkheden, waarop de vertegenwoordiger van Argentinië in de Maandag gehouden zit ting der werkcommissie heeft gewezen. Moeilijkheden zullen door een speciale commissie van juristen worden behandeld Deze maatregelen, welke het gevolg zijn van Engelsche voorstellen, hebben ten doe! zooveel mogelijk te verhinderen, dat de finan cieele sanctiemaatregelen zullen worden uit gesteld of dat zich leemten zouden kunnen voordoen bij de ten uitvoerlegging er van. De zitting der werkcommissie In de zitting der werkcommissie voor de sancties is ook gesproken over verschillende, in den laatsten tijd plaats gehad hebbende indiscreties van de pers. Besloten werd, ter verlichting van het werk der pers, meer dan tot dusverre het geval was, omvattende mededeelingen te publiceeren. Op deze wijze wil men ook voorkomen dat, zooals in den laatsten tijd veelvuldig het geval was, uitge Waf vandaag de aandacht trekt breide maar volkomen onjuiste berichten ver. schijnen. De goedgekeurde ontwerp-resolutie inzake de financieele sancties, schrijft voor, dat de regeeringen onverwijld maatregelen nemen om de volgende financieele operaties onmo gelijk te maken. Ieder middellijk of onmiddellijk leenen van geld, het teekenen eener leening, alle bank en andere credieten, alle uitgiften van leenin gen of andere crediet-opnemingen en wel onverschillig of het betreft de Italiaansche regeering, openbare lichamen, rechts- of natuurlijke personen. Regeeringén moeten volgens de resolutie de conferentie op de hoogte stellen van de maatregelen, die zij op grond van deze be palingen hebben genomen. Tijdens de gedachtenwisseling werd de nauvtkeurige portée van verschillende voor stellen, in het bijzonder met betrekking tot de buitenlandsche filialen van Italiaansche on dernemingen en tot de Italiaansche filialen van buitenlandsche ondernemingen bespro ken. Voorts werd aandacht gewijd aan de zaken der Italiaansche verzekeringsmaat schappijen. Storingen voor het Italiaansche Roode Kruis zullen met het oog op de humanitaire doeleinden niet vallen onder de crediet- boycot. Italië en de sancties. De „Lavoro Fascista" schrijft over het sanctievraagstuk, dat Italië zich er op moet instellen stand te houden in een groote en harde proef. Het zal deze beproeving echter weten te doorstaan, om zijn leider en zijn in Afrika strijdende zonen waardig te zijn. Niemand maakt er zich meer illusies over, dat Engeland uit „vredelievendheid" niet den kruistocht tegen Italië predikt. Vrede beteekent voor Engeland het vreedzame en onbestreden bezit van het eigen imperium en het in stand houden van een absolute superioriteit op alle zeeën waar de „Union Jack" waait. Men moet zich alleen afvragen of het in een kolonialen oorlog verwikkelde Italië de aanvaller is of Engeland, dat te gen Italië alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen toepast en zijn vloot concentreert in de Middellandsche Zee. Het Italië van Mussolini is het vooral ge weest, dat geholpen heeft den wereldoorlog te winnen en daarmede Engeland de be langrijke hulp heeft gebracht, die volgens de Engelsche plannen de groeiende Duit- sche macht heeft doen breken. In de „Lavoro Fascista" zoowel als in de „Tribuna" wordt er vooral kritiek op uitge oefend, dat Litwinow zoo actief is. Daaruit blijkt, dat aldus de „Lavoro Fascista" het in Geneve in geen geval gaat om ab stracte principes, maar om een aanval op 't fascisme met behulp van het Engelsche im perialisme. De „Tribuna" constateert, dat de door Engeland bevolen en door Rusland aangekondigde sanctie-politiek kan leiden tot een noodlottige desorganisatie van het Europeesche leven en tot een ineenstorting van de principes, die de Europeesche politiek tot dusverre hebben beheerscht. Woensdag te Hadama° iiZljn P"301"*1 naar wpIlL „i, zullen aankomen, den Italiaanschen Van het oorlogsfront in Abessinië. (Buitenland) Het auto-ongeluk bij Nigtevecht; be stuurder in arrest gesteld; misdaad in 't spel? (Binnenland) Tweede „Statendam" wordt in Neder land gebouwd. (Binnenland). Geheime distilleerderij te Alphen aan den Rijn ontdekt. (Binnenland) „Grootvader" uit Oss gearresteerd. (Binnenland) Vrachtauto's rijden te Hillegom op elkaar; 1 doode, 1 zwaargewonde. (Bin nenland) Verschrikkelijk auto-ongeluk nabij Delft; 2 dooden. (Binnenland) Ossche misdrijven voor de recht bank (II). (Rechtszaken) De moord op Schiermonnikoog voor de rechtbank te Leeuwarden. (Rechts zaken). (Zie verder eventueel laatste berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1