DeOsschemisdrijven voorde rechtbank Autodrama nabij Delft Het raadslid Appel met schorsing bedreigd Tweede Statendam wordt in Nederland gebouwd. Twee menschen door een aulo gegrepen en gedood. Rechtszaken Tegen slappe Toon" I \aar, legen den assuradeur Schnabel 8 jaar geëischl. De middagzitting. Stad en Omgeyfjjg ALKMAAR heeft groote voldoening gewekt in de krin gen van de vrouwen uit het Ossche milieu, wier felste vijandin Hanneke was. Immers zij was het, die de mannen en jongens tot roof aanzette en in wier geldlade het groot ste deel der buit verdween. Een der voornaamst' Ossche misdadigers, n.1. De Rut, heeft zijn ervaringen over de stille kroeg van Hanneke van Martekes in de cel te boek gesteld en dit merkwaardige document vormt een felle aanklacht tegen deze beruchte vrouw, die zulk een groote macht bezat in het Ossche misdadigers- kamp, doch wier rijk thans ten einde is. Gister is zij gevankelijk naar Den Bosch overgebracht, waar zij ter beschikking werd gesteld van den officier van justitie aldaar. R.S A.P. STICHT LENINISTISCHE JEUODOARDE. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 October congresseerde het Revolutionnair-Socialis- tische Jeugd Verbond in Amsterdam, naar aanleiding van gerezen politieke geschillen inzake de stichting eener nieuwe jeugdinter- nationale en de verhouding tot de R.S.A.P. Een kleine meerderheid, onder leiding van J. Molenaar stelde de uitsluiting voor van de landelijk belangrijker groep, die o.a met de R. S. A. P. de nauwste organisatorische banden wil aanhalen. Deze groep heeft het congres verlaten en op Zondag 13 October de Leninistische Jeugd-Garde gesticht, welke zich interna tionaal als taak stelt alle revolutionnair- socialistische krachten te verzamelen voor den spoedigst mogelijken opbouw eener nieu we Jeugd-lnternationale. De Leninistische Jeugd Garde zal nauw met de R. S. A. P. samenwerken en een maand-orgaan „De Roode-Gardist" uitge ven. BACON-CONTRACT OPGEZEGD. Tegen 1 Januari 1936. Naar wij vernemen, heeft de minister van landbouw en visscherij besloten het zooge naamde bacon-contract tegen 1 Januari 1936 op te zeggen. Wij kunnen nog meededen, dat de reden, welke tot de opzegging van dit contract ge leid heeft, gelegen is in de omstandigheid, dat de hoeveelheid bacon voor export sterk is teruggeïoopen, zoodat het thans in alle op zichten wenschelijk is een nieuwe regeling te maken. Besluit van den hedenmorgen gehouden ministerraad. Na moeizame en langdurige onder handelingen onder leiding van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, gevoerd met de Holland- Antërika lijn, de drie Rotterdamsche werven en de Maatschappij „Schelde", alsmede na besprekingen gehouden met de afgevaardigden der betrokken arbei ders, is dank zij den goeden wil, die van den aanvang af bij de vijf partijen voorzat, Zaterdag j.1. in de laatste be spreking gehouden op het departement van handel, nijverheid en scheepvaart overeenstemming bereikt. De ministerraad heeft in zijn zitting van hedenochtend zijn goedkeuring ge hecht aan het voorstel van den minis ter van handel, nijverheid en scheep vaart, zoodat de bouw van het schip voor Nederland behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werkverruiming is, moge blijken uit het feit, dat hierin voor 5000000 loon is geaccumuleerd. Gisteravond omstreeks kwart over zes heeft op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Rotter dam onder de gemeente Pijnakker een verschrikkelijk ongeval plaats gehad, waarbij twee dooden te be treuren zijn. Langs den niet verlichten weg stond ter rechterzijde een vrachtauto stil met een lekke band. Eenige personen waren bezig de bandi te repareeren toen uit de richting Rotterdam een personenauto naderde. De be stuurder werd verblind door een tegen ligger en bemerkte eerst op twee meter af stand voor zijn wagen twee personen, wel ke op den grond lagen en bezig waren met het herstellen van de vrachtauto.De bestuur der schrok hevig en trachtte tevergeefs te remmen. Hij kon niet voorkomen, dat beide personen, een jongeman en een oudere, res pectievelijk 10 en 20 Meter werden meege sleurd. De gevolgen waren vreeselijk. On middellijk werd ae Delftsche politie gealar meerd. Daar de oudere man nog teekenen van leven gaf werd hij het eerst naar het gasthuis te Delft overgebracht. Zijn toe stand was toen reeds zorgwekkend. Met een dokter keerde men daaina terug en op den weg constateerde de dokter den dood van den jongeman, den ongeveer 20-jarige U. uit Voorburg Ook hij werd naar het gasthuis te Delft overgebracht Nadere bijzonderheden. Naar aanleiding van dit verkeersongeluk vernemen wij nader, dat het slachtoffer, de 22-jarige kolenhandelaar A. F. Urbain, wo nende te Voorbuig, met zijn auto langs den weg stond en bezig was een lekke band te reDareeren. Hij werfd daarbij geholpen door den 44-jarigen expediteur Konings uit Rot terdam en diens zoon die juist in een expe ditieauto passeerde. De bestuurder van een personenauto, ko mende uit de richting Rotterdam de 35- jarige H. F. J. L. uit Den Haag, werd ver blind door de lichten van een hem tegemoet- rijdende auto en reed op de bij de kolenauto op den grond liggende U. en K in Beide personen werden zooals reeds gemeld eenige tientallen meters meegesleurd. U. was vrijwel op slag dood, terwijl K. in het ziekenhuis te Delft werd opgenomen, waar hij hedenmorgen is overleden. Tweede ongeval. Terwijl men bezig was hulp te verleenen aan de slachtoffers van het eerste ongeval, botsten in de nabijheid wederom twee autos tegen elkander. Een dame werd over den weg geslingerd en klaagde over in wendige pijnen. Zij, de 24-jarige A. uit Rijswijk, werd eveneens naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. Haar toestand is niet ernstig. PIONIERSREIS VAN RUSSISCHE VRACHTSCHEPEN. Mogelijkheid voor een nieuwe verbinding. Te Terneuzen is binnengekomen het voor Gent bestemde Russische vrachtschip „Ana- dir", dat te zamen met het Russische stoom schip „Stalingrad" den tocht van Wladiwo- stok naar west-Europa, via de noordelijke route, langs Beringstraat en Noordelijke IJszee destijds door Nordenskjold het eerst bevaren, heeft volbracht. Men legt er den nadruk op, dat deze booten de eerste zijn, die vracht vervoeren langs deze route. Hoewel men ten gevolge van ijsgang, mist en storm moeilijkheden ondervond, zal thans deze zeeweg voor vrachtverkeer in gebruik worden genomen, hetgeen aanzienlijk voordeel met zich brengt daar Europa en Oost-Azië hierdoor sneller met elkander in verbinding komen. ■Van Wladiwostok tot Moermansk, een afstand van ruim 10.000 mijlen, werd geva ren in 76 dagen, waaronder 30 ligdagen. In verband met de ervaringen welke werden opgedaan bij de expeditie van de „Tsjeljoes- kin" die op deze route in het ijs ten onder ging en waarvan de opvarenden met vlieg tuigen werden gered, had men een complete woning aan boord, welke men bij tegenspoed op het ijs kon neerzetten. Men maakte voor het vinden van open water gebruik van vlieg tuigen, die den weg verkenden, terwijl men voortdurend contact hield met de radiosta tions. Te Icharka werd hout geladen voor Moer mansk en in Moermansk laadde men fosfaat voor Gent. Het doel van de reis, het innemen en laden van goederen in de havens van Noord-Siberië, is ten volle bereikt en de reis langs de noordelijke route, die drie maanden per jaar bevaarbaar is, heeft aan alle ver wachtingen voldaan. VRIJZ. CHR. JEUGD GEMEENSCHAP. Viering eerste lustrum. Zondag was het vijf jaar geleden, dat de V. C. J. G. in Amsterdam werd opgericht. Feestelijk is dit feit herdacht in een grooten kring van geestverwanten: afgevaardigden uit schier alle elders bestaande jeugdge meenschappen waren naar Amsterdam geko men. Ook de Algemeene Vergadering van den Jeugdgemeenschappenbond werd dien dag gehouden. De hoofdleider, mr. Aug Molster, sprak over de eerste jaren en belichtte den groei: uit het kampwerk voortkomend en door lei ders opgezet en „aangedurfd" is de Jeugd gemeenschap allengs geworden een levend deel van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd beweging onder bestuur van eigen leden. De verrichtingen in en buiten eigen kring en de kracht die er van uitgegaan is voor de le den, rechtvaardigen ten volle de viering van het lustrum als feest van blijdschap en dankbaarheid. Mejuffrouw Bladergroen, de hoofdleidster, sprak van de taak in de toekomst, die voor de Jeugdgemeenschap is weggelegd, wan neer deze zich bewust blijft van het doel, dat achter het werk staat, vooral tegenwoor dig in de zoo spanningsvolle wereld. Zij zal zich deel moet willen weten van de Jeugdbeweging, die weer ingeschakeld is en haar eigen belangrijke plaats heeft in het Vrijzinnig Protestantisme. Na de pauze wordt in de voortgezette eerste zitting van de Arrondissements rechtbank te Den Bosch ter berechting van de Ossche misdadigheid en wat daarmede samenhangt aangevangen met de straf zaak tegen den 22-jarigen Osschen land bouwer Antonius Johannes van der Wie len, bijgenaamd „Slappe Toon van Mineke de Soep". Hem is in de eerste plaats medeplichtig heid ten laste gelegd aan de op 3 April 1934 te Oss door den thans 19-jarigen schoenmaker P. A. Schuurmans en zijn mededaders in de woning van den kapper M. van den Berg aan de Heuvelstraat te Oss gepleegde inbraak. In de tweede plaats wordt hij beschuldigd van heling, doordat hij van Schuurmans een van de inbraak af komstige haarsnijmachine, flesschen met reukwater en eenige pak|es sigaren ten ge schenke heeft aangenomen. Hij geeft toe, bij deze inbraak waar aan mede Willem de Bie debet was op den uitkijk te hebben gestaan, om voor on raad te waarschuwen en in den buit te hebben gedeeld. Ik dacht niet aldus verdachte dat ik er kwaad mee kon! President, mr. Ummels: Dan dacht u ver keerd! U wist heel goed, dat het gestolen waar was! De inspecteur van de gemeente-politie te Oss, de heer Van Kempen, zegt, als getuige genoord, dat hij verdachte enkele jaren kent; de laatste jaren was hij veel in gezel schap van den jongen De Bie. Hij heeft na de inbraak een onderzoek ter plaatse inge steld. De daders zijn, bij afwezigheid van den kapper, door een tuimelraam binnen gekomen. Ook de kapper zelf wordt dan nog ge hoord. Toen hij den bewusten avond thuis kwam, lag de geheele winkel overhoop en miste hij vele van zijn eigendommen. De beruchte 17-jarige Willem de Bie is de volgende getuige. Volgens zijn verkla ring is Schuurman naar binnen gegaan en heelt hij met van der Wielen op den uit kijk gestaan. Den volgenden dag is de buit te zijnen huize verdeeld. P. A. Schuurmans, vervolgens gehoord, zegt, dat hij door de achterdeur binnen is gekomen en daarna zijn slag heeft geslagen. Met monotone stem, de handen op den rug gevouwen, geeft getuige zijn inlichtingen. De officier van justitie, mr. J. J. G. van Everdingen, noemt het een geluk, dat, kort nadat verdachte bij de bende kwam, deze is uitge roeid. De feiten gewezen achtende eischte spr. één jaar gevangenis straf, met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. N. van den Heuvel, keert zich tegen het naar sensatie snakkend publiek, dat door de ers ten volle tevre den is gesteld. Er zit aan dergelijke sensa tie de gevaarlijke kant, dat men de zaken niei meer objectief gaat zien, hoewel pl. hiervoor bij dit college niet bevreesd is. Het geval van verdachte geldt een kwa jongensstreek; verdachte is een opgeschoten lummel, die door ongevallen verzwakt is en door het gevangenisrégime ten onder zou gaan. Nimmer is hij nog veroordeeld, hij kan dan ook nog volkomen worden gere- classeerd. Pl. vraagt, opdat recht gesproken zal worden, de onmiddellijke invrijheids- stelling van zijn cliënt. .Nadat inspecteur van Kempen nog in het midden heeft gebracht dat het gewenscht is, dat Van der Wielen, voor het geval hij vrij komt, niet in den kring van zijn familie terugkeert, gaat de rechtbank in raadkamer. Na terugkeer in de zaal deelt de president mede, dat de rechtbank geen aanleiding heeft gevonden, den verdachte in vrijheid te stellen. De uitspraak wordt dan bepaald op 28 October. De zaak tegen den assuradeur Snabel. De 43-jarige assuradeur Abraham Snabel uit Nijmegen zoo op het oog een keurig heer! is de laatste verdachte op deze zitting. Hem zijn drie feiten ten laste gelegd en wel: ten eerste dat hij P. J. de Bie, L. van den Heuvel, A. J. Hendriks en L. Vos, de daders van den in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 in het gemeentehuis te Gassel gepleegde inbraak eenigen tijd tevoren te Oss opzettelijk inlichtingen heeft verschaft tot het plegen van dit misdrijf; ten tweede, dat hij hun opzettelijk behulpzaam is ge weest bij het plegen van de inbraak in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de woning van den mole naar Gerrit van Huiseling en in de derde plaats heling van een gestolen bedrag van 375.—. Verdachte geeft de feiten onomwonden toe, tot zijn verontschuldiging voert hij aan, dat hij op het oogenblik, dat hij de verzeke ringen sloot, nog niet het plan had om er misbruik van te maken. Wat de te Langen boom gepleegde inbraak betreft, heeft hij de daders naar de woning van den moienaar Huiseling gereden.... President: Ik vind het een schandelijk bedrijf, dat U er op heeft nagehouden. Er zijn vanmorgen enkele zaken behandeld en er komen er nog vele, maar wat U heeft gedaan is wel zoo onsympathiek als er iets kan bestaan! Het is een afschuwelijk iets, zooals U van Uw positie, van verzekerings agent misbruik hebt gemaakt! A. J. Hendriks (Dikke Toon de Soep) verklaart in 1933 met verdachte kennis te hebben gemaakt. Hij heeft te Oss verschil lende „tips" voor inbraken e.d. gegeven. Verdachte Snabel: Ik ben door een ander persoon een kroeghouder met de Bie en Vos in contact gebracht. Toen ik dien persoon vertelde, dat ik er slecht voorzat, zei hij, dat daar wel een mouw aan te passen was en dat er nog wel wat te ver dienen zou zijn. Zóó ben ik met de bende in contact gekomen. Lambertus Vos (Bijs de Sijp) verklaart, dat de inlichtingen van Snabel zelf zijn uit gegaan, o.a. die voor de inbraak in het ge meentehuis te Gassel. Verdachte Snabel: Zij hebben mij om in lichtingen gevraagd, ik ben er niet mee begonnen! Een der rechters: Een feit is, dat, nadat U een verzekering had gesloten, bij den be trokkene werd ingebroken. Dat zegt voor mij genoeg! Wat U deed was erger dan stelen! President: We hebben hier de naakte fei ten voor ons en dat is niet uit te wisschen! Requisitoir. De officier van justitie, die de feiten be- wi zen acht, noemt de misdrijven, door ver dachte gepleegd, buitengewoon ernstig. Hij eis-ht acht jaren gevangenisstraf. Verdachte: Acht jaren! Als 't acht maan den warenIk ben toch geen moorde naar! Een der rechters: Wel een moreele moor denaar! Verdachte: Ik ben een gevallene, geen misdadige r! Dt verdediger, mr. De Bok, gaat uitvoe rig -Ier. levensloop va.i verdachte na, er op wijzende, riet de tien laren, door verdachte in het Ossche milieu doorgebracht, hem een moreelen deuk hebben gegeven. Een be roepsmisdadiger is allerminst; hij was zelfs eenige jaren lid van een kerkgenoot schap en heeft zich ook met zendingswerk bezig gehouden. Veel baat heeft hij van zijn u'nfi Als tewerkgestelde bij werkverschaffing. worden, omdat ik rechtens geen armw was, maar een bonafide arbeider. Met onzen partij-secretaris, het Kamei-r,. Sneevliet, heb ik over mijn ervaring L onderhoud gehad. De heer Sneevliet Iwl zich schriftelijk om inlichtingen tot den nister van Binnenlandsche zaken De ®:jT en tot den minister van Sociale zaken a heer Slingenberg, gewend Q?l> Ons kwam ter oore, dat het R.S P.-raads- lid de heer Appel, die reeds geruimen tijd werkloos is en in het Sportpark bij de werk verschaffing te werk was gesteld, deze arbeid had neergelegd, omdat B. en W. zich op het standpunt hadden gesteld, dat, sinds de wij ziging der gemeentewet, de tewerkstelling van een raadslid onvereenigbaar is met het raadslidmaatschap en hem dan ook met schorsing hadden bedreigd, wanneer hij werkzaam bleef. De heer Appel zou daarop uit de werkverschaffing zijn gegaan en nu geen steun meer kunnen bekomen. Wij vonden dit gerucht belangrijk genoeg om naar de juistheid daarvan een onderzoek in te stellen en hadden daarover een onder houd met den heer Appel Het gerucht juist. De heer Appel bevestigde ons de juistheid van het gerucht. Ik werd, zoo zeide hij, Vrij dag 4 October aangenomen in de werkver schaffing aan het gemeentelijk sportpark en aangezien ik in de gemeentewet geen enkele bepaling had kunnen vinden waaruit bleek dat aanvaarding van deze te werkstelling in strijd was met mijn raadslidmaatschap en ik gaarne voor mijn gezin met werken de 8 per week, die het loon in werkverschaffing hooger is dan de steun, wilde verdienen, heb ik, hoewel principieel tegenstander van de werkverschaffing, omdat ik aangewezen werd, die te werkstelling aanvaard. Bij den burgemeester. Woensdag 9 October werd ik bij den bur gemeester geroepen, die mij de vraag stelde of ik in de werkverschaffing te werk was gesteld en mij, na een bevestigend antwoord mijnerzijds, mededeelde, dat dit naar het oordeel van B. en W., in strijd was met art. 25 f der gemeentewei De gemeentewet was n.1. in Mei gewijzigd en 16 Sept. waren de wijzigingen in werking getreden. Art. 25 f van de gewijzigde ge meentewet nu bepaalt, dat ook voor per sonen die op grond van een arbeidsovereen komst in dienst der gemeente werkzaam zijn, het raadslidmaatschap is verboden B. en W. nu waren van oordeel, dat ook een werklooze, die in de werkverschaffing te werk is gesteld, iemand is, die dit werk op grond van een arbeidsovereenkomst verricht en dus rechtens valt onder de nieuwe bepa ling. Ik was met deze nieuwe bepaling, aldus de heer Appel, niet bekend, maar heb den burgemeester toch onmiddellijk geantwoord, dat ik het met het college van B en W. niet eens was, aangezien een werklooze voor de werkverschaffing wordt aangenomen door den inspecteur van de Rijkswerkverschaffing, den heer Kikkert, omdat de werkverschaf fing, voor een groot deel, ode rijkszaak is. Dit gaat zelfs zoo ver, dat B. en W. niet den minsten invloed kunnen uitoefenen op de te werkstelling. Alleen de administratie is bij de gemeente, maar die administratie is op gelegd volgens rijksvoorschriften. De burgemeester erkende, dat er plaats was voor deze opvatting, doch, aangezien er nog niet uitgemaakt is wie gelijk heeft, hand haafde hij het standpunt van B. en W. en hij deelde nog mede, dat hij mij, als ik in de werkverschaffing bleef doorwerken, als voor zitter van het hoofdstembureau, zou schorsen als lid van den raad. Aangezien ik, als raadslid niet gekozen was om mij te laten schorsen of de door mij aanvaarde taak, door anderen te laten uitvoe ren, nam ik mijn ontslag bij de werkver schaffing. Geen steun meer. Daarna ben ik gegaan naar het hoofd van sociale zaken, de heer v. d. Heuvel, die mij echter mededeelde, op grond van de voor schriften, nu geen steun meer te kunnen ver leenen, op grond van het feit, dat ik vrijwil lig werkloos was geworden. Ook kon ik via Maatschappelijk Hulpbetoon niet gesteund IICCI ft Hun antwoorden zijn nog niet ingekom, doch de kwestie, die voor het geheele u inlichtingen aan de bende, welke zij hem heeft ontlokt en die hij niet uit zichzelf heeft gegeven, niet gehad. Gezien het feit, dat verdachte nog nim mer veroordeeld is en hij voor een gezin heeft te zorgen, dringt pl. op de uiterste clementie aan. Nadat verdachte zich hierbij heeft aange sloten, wordt de uitspraak bepaald op 28 October. De zitting wordt daa na gesloten. INGEKOMEN PERSONEN. L. M H. van Cleef, winkelbediende, R.K., van Leiden naar Laat 114. J. de Boorder, venter, N.H., van Amsterdam naar Klein Nieuwland 33. - Chr. Ganser, orgelmaker, R k., en gezin, uit Duitschland naar St. An- nastraat 38a. E. Overman, z.b., R.K., van Bergen (N.H.) naar Snaarmanslaan 45. - Echtg. C. A. Franken, en gezin, R.K* van nister van Binnenlandsche zaken De w/;*,T A.c JMtcMiufu# u-ln Ca«!.1.wiiuc d;n doch de kwestie, die voor het geheele'0?!^! van belang is, is nu aan de hoogste mstanf" ter oplossing voorgelegd. mit Wethouder y. Slingerland oo a hoogte. Zaterdag, zoo vervolgde de heer Atm.i vernam ik van de raadsleden v. d Vall 2; Drunen, die van niets wisten en zich verontwaardigd toonden, dat ook de wetW ders van niets wisten. Daarop heb ik een derhoud aangevraagd met den wethonA» van sociale aangelegenheden, den heer J Ctin/vorlanrl rltii mu -tai/Ia heer v Slinocr land, waren met de wijziging van de gemeen tewet niet op de hoogte. Het was de gemeente" eurraforic mr k nolmu J secretaris, mr. Koelma. die daaron de a= dacht van het college had gevestigd r W, die niet wilden riskeeren, dat de juristen Aor, raaH airh Ll..;i:- - JUriStfJl in den raad zich op dit kluifje wierpen hes ben daarop besloten den heer Appel schorsingsbesluit thuis te sturen, doch de slissing aan hem te laten. De voor den heer Appel en zijn gezin zoo onaangename gevolgen hadden B. en W ntet voorzien. Wanneer ik, aldus de heer Appel, met het standpunt van B. en W., voor mijn tewerk stelling op de hoogte was geweest, dan zo„ ik op grond van de wet, mijn tewerkstel!™ hebben geweigerd en nu niet van steun ver stoken zijn geweest. Dat men mij eerst te werk heeft gesteld, om mij zoo van steun te kunnen berooven, acht ik uitgesloten. Dit zou een gemeene streek zijn geweest. Ik neem dan ook aan, dat B en Wbij mijn tewerkstelling, niet van de wets wijziging op de hoogte waren. De meening van Mr. Koelma, De gemeente-secretaris mr. Koelma, zeide ons, dat bij de jongste wijziging van de ge- meentewet bepaald werd, dat ieder die op grond van een arbeidsovereenkomst m dienst is van de gemeente, geen raadslid kan ajn. Vroeger was dit alleen verboden voor per sonen met een ambtelijke aanstelling. Men heeft terecht geredeneerd, dat het dan ooi verboden moet zijn voor menschen die grond van een arbeidsovereenkomst in dienst van de gemeente werkzaam zijn. Mr. Koelma nam aan, dat men daarbij niet het oog heeft gehad op personen die als crisiswerklozen bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld, doch men moest z.i. de zaak rechtens bezien en het is nu de groote vraag, hoe men de verhouding moet zien tusschen de gemeente en de personen die in werkverschaffing bij de gemeente werken. Daarover heeft zich nog geen jurisprudentie gevormd. Mr. Koelma wees ons er met nadruk op, dat het de taak van den burgemeester c om er op toe te zien, dat de wet wordt nageleefd en hoewel er nog geen beslissing is genomen, was het niet onwaarschijnlijk, dat het ge meentebestuur zich over deze aangelegenheid tot het departement zal wenden. Persoonlijk was mr. Koelma van oordeel, dat de wetsbepaling ook voor raadsleden geldt, die bij de werkverschaffing te weit zijn gesteld. Aangezien de heer Appel voor de werkver schaffing had bedankt kon men deze aange legenheid in Alkmaar z.i. principiëel laten uitzoeken, zonder den raadszetel van den heer Appel in gevaar te brengen. Wij wezen mr. Koelma er op, dat er voor een steuntrekkende werklooze, die bij de werkverschaffing te werk wordt gesteld» geen sprake is van het aangaan van een vrij willige arbeidsovereenkomst, aangezien H wanneer hij weigert, zijn steun ziet ïngetr»' ken. Mr. Koelma gaf dit toe, doch merkte W dat hierbij slechts sprake is var tvononnsdi®1 dwang en dat men de zaak slechts jurimscfl» dus rechtens moest bekijken. Wanneer de zienswijze van mr. die toch een uitnemend kenner van de g meentewet genoemd mag worden, iu' dan beteekend dit, dat de bonafide arbeiden, die door de crisis werkloos zijn, door wetswijziging, onbedoeld, hun burgerreoK ontnomen. Wij verwachten dan ook, dat departement, zich met deze w' pretatie van het betreffende wetsartikel zal vereenigen. Voor ons land is de zaak wel van.|ljL beteekenis, aangezien in tal van Plaa raadsleden van velschillende richting® gelijke omstandigheden verkeeren. In w bijvoorbeeld werken herhaaldelijk een en een soc.-dem.-raadslid in de werkyersc fing, terwijl dit in Harenkarspel thans 2 r.k.-raadsleden het geval is. Bergen op Zoom naar Bloemstraat - Echtg. A. J. van Doorn, werkster, g<* Amsterdam naar Mariënlaan 2. ho0fl kenstijn, fabrieksarbeidster, N.H., v. naar Geestersingel 25. - J. Hofman, van Amsterdam naar Mariënlaan Lr A. Reich, huishoudster, E.L., van en Bavel naar Emmastraat 83. a3r de Ridder. N.H., van ,&-°r^enjlafeerin«' Kennemerstraatweg 175. 1 .H., naaf dienstbode, R.Kvan Bergen (N^^f. Kennemerstraatweg 2. P. C Gr fl, feur-monteur, O.C., van Egmond tpode. Metiusstraat I. - A. P Leering, R.K., van Heerhugowaard naar u va0 16. P. Bruinsma, schipper. 8 ga)c- Sneek naar Baansingel 40 Wed gta. ker, N.H., van Wieringerwaard i* sjnger tionsweg 29. J. Weber. insp- ^,-straaJ Mij., geen, van Amsterdam naar Ziet gij muggen, lang van p^> Aarzelt m»t, maar slaat n

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8