Aspirin Jbuiteuiand tRmtuidand Het tragisch auto-ongeluk bij Nigtevecht. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 15 OCTOBER 1935 INSTORTINGSONGELUK. 23 arbeiders gewond. De autobestuurder O. gearresteerd. de mijnwerkersstaking van mile point. de eisch in het deviezenproces tegen zuster brueggemann. politiek proces te luik. NEET GESLAAGD, LESGELD TERUG. in Amerika. Misdaad in 't spel? Ni«t de minste ontroering. VRACHTAUTO'S RIJDEN OP ELKAAR. Een persoon gedood, een ander licht gekwetst. LIJK AANGESPOELD. de mica. Uitzending van de a.V.r.o. auto op mooksche baan GESLIPT. Twee Amsterdammers ernstig gewond. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Te Alphen a. d. Rijn. NAJAARS-CENTRALE RAAD VAN DE HANZE. In het bisdom Haarlem. DE SERIE NOG NIET GESLOTEN. „Grootvader" gearresteerd. GEEN VERPLEEGSTERS NAAR ABESSINIE. 40 JAAR CINEMATOGRAFIE. Feestvoorstelling in Tuschinsky in Amsterdam. GEEN FUSIE VRIJHEIDSBOND EN V.D. STRIKKEN VAN LIJSTERS. Wreede vogelvangst, die verboden is. NIEUWE PENSIOENKORTING IN INDIE UITGESTELD. Bestaande korting verlengd. Te Bayonne in den staat New Jersey zijn bij een instorting 23 van de 40 arbeiders, die ergens stonden te wachten, min of meer ernstig gewond. (Van onzen specialen medewerker). De mijnwerkersstaking in de Mile Point- mijn in Engeland heeft tijdens het week einde scherper vormen aangenomen. Thans bevinden zich ongeveer 450 mijn werkers onder den grond. Zij verklaren de mijn pas te willen verlaten, wanneer hun eisch ontslag te verleenen aan de arbei ders, die niet bij den bond zijn aangesloten, zal zijn ingewilligd. Intusschen heeft men afgezien van het oorspronkelijke voornemen voedsel te weige ren. In het deviezenproces tegen zuster Bruegge mann, genaamd zuster Maria Carisia uit Arnsberg in Westfalen, heeft de officier den eisch uitgesproken. Deze luidt: In drie gevallen tuchthuis straf van 3 jaar, 3 jaar eerverlies en 100.000 r. M. boete. Voorts confiscatie van een bedrag van 188.000 r. M., waarvoor de orde van de zuster aansprakelijk gesteld wordt. Voor het Hof van Appel te Luik is gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen vier inwoners van Mal- médy, Joseph Dehottay, diens beide zoons Peter'en Heinrich en Paul Foxius, die ervan beschuldigd worden hun plichten als Belgi sche staatsburgers ernstig geschonden te hebben Zij hebben er naar gestreefd de in Eupen en Malmédy door het Vredesverdrag geschapen rechtsorde omver te werpen, en daartoe een hardnekkige campagne tegen de integriteit van den Belgischen staat gevoerd, aldus luidt de beschuldiging. Het openbaar ministerie heeft geëischt, dat de vier be schuldigden van het staatsburgerschap ver vallen worden verklaard. In de Ver. Staten bestaat te Babson Park (Mass.) een „school voor betrekkingen", die aan mannen onderwijst, hoe ze een betrek king moeten krijgen Als een studeerende erin slaagt een positie te veroveren, krijgt hij een diploma, anders niet. Wanneer er geen diploma wordt uitgereikt, krijgt hij het lesgeld terug. Tot nu toe hebben 80 pCt. der leerlingen een vaste betrekking gekregen, zoowel zij, die al drie jaar werkloos waren, als zij, die er nog nooit een hadden gehad. En wat nog meer zegt, bijna allen hebben hun betrekking gehouden. De leeftijd der leerlingen varieert tusschen twintig en veertig jaar. De schoolopleiding van hen staat niet op den voorgrond, maar wel hun houding en bekwaamheid om zich als een waardevolle hulp voor te doen aan den werkgever. De cursus duurt 2 maanden, er lyorden er 5 per jaar gehouden. De eerste vijf weken worden gebruikt om den studee rende te leiden in zelfonderzoek en te ont dekken, waarvoor hij 't meest geschikt is. Daarna wordt de meeste tijd gebruikt voor sollicitaties, besprekingen der daarbij ge maakte fouten en hoe tegenslag kan worden overwonnen. Doel is de werkzoekenden te leeren zichzelf te vinden en een betrekking te krijgen voor henzelf en door henzelf. Uit gegaan wordt van den stelregel, dat ieder, die weet, hoe hij een bepaalde betrekking moet krijgen, die ook krijgt. Een vijftal vra gen moet iedere leerling bestudeeren en be antwoorden: Wat heb ik aan te bieden? Waar kan ik het aanbieden? Aan wien kan ik het aanbieden? Hoe kan ik het aanbieden? Hoe kan ik het verbeteren? Als iemand hier op het antwoord gevonden heeft, kan hij met succes een betrekking krijgen en houden. Dan behoort men ook niet tot hen, die alleen er op bedacht zijn, hoeveel zij uit een werkgever kunnen halen en niet op wat zij voor hem kunnen doen. Op iedere klasse van twintig wil men nu twee vrouwelijke leerlingen nemen, een van deze twee moet beslist zwart haar, de andeie rood hebben. Men hoopt in dit opzicht nog eens een belangrijke statistiek te kunnen pu- bliceeren over „zaken-genetica". Naar wij vernemen, heeft een uit gebreid onderzoek, ingesteld naar den in het Merwedekanaal bij Nigtevecht gereden auto, waarbij een moeder met haar 10-jarig dochtertje om het leven kwamen, sterke vermoedens doen rijzen, dat hier misdaad in het spel was, en wel in die mate, dat de autobestuurder J- O., wonende te Bloemendaal, Zaterdagavond op last van den Officier van Justitie te Amsterdam, in arrest werd gesteld. Echtelijke oneenigheid. Reeds daags na het tragisch ongeval, werd nierover door buurtgenooten van den auto- bestuurder J. O., op een wijze gesproken, welke voor laatstgenoemde hoogst ongunstig was. Een en ander kwam ook ter oore van de Bloemendaalsche recherche, welke een uitge breid onderzoek instelde. Daarbij kwam in de eerste plaats aan het licht, dat er ten huize van O-, herhaaldelijk oneenigheid tusschen man en vrouw was. Deze oneenigheid zou het gevolg zijn van een verhouding, welke er moest bestaan tusschen O. en een te Haarlem op kamers wonende juffrouw, bij wie O. herhaaldelijk op bezoek kwam. Deze bezoeken waren ook ter oore van de vrouw van O. gekomen, en toen de man weigerde aan die verhouding een einde te maken, be sloot zijn vrouw, echtscheiding aan te vragen, waarvoor reeds door haar een bewijs van on vermogen was aangevraagd. Toen een en an der burgemeester W. J. A. C. Bins van Wees- perkarspel werd medegedeeld, gaf deze on middellijk zijn politie opdracht, een nader onderzoek in te stellen. Nader onderzoek. De rijks- en gemeente-veldwachter van Weesperkarspel zijn daarop naar Haarlem getogen, en hebben verschillende personen gehoord, die (volgens verklaringen van per sonen, wonende in de buurt van O.) nadere aanwijzingen konden geven. Onmiddellijk werd nu de Substituut-Officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, van het verloop dezer droevige zaak in kennis ge steld, die nog dienzelfden middag naar Wees perkarspel kwam, en in gezelschap van bur gemeester W. J. A. C. Bins en den rijksveld wachter een nader onderzoek instelde op den kanaaldijk tusschen de draaibrug en Nigte vecht, ter plaatse waar de auto van O. ie water gereden. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat (juist zooals in den beginne werd gemeld) de auto in schuinsche richting in he' kanaal was gereden, doch tevens, dat de wiel sporen aantoonden, dat er ook geen enkele poging was gedaan, om den wagen tot staan te brengen, en evenmin was er eenige stuur- beweging uitgevoerd. Toen deze bezwarende omstandigheden bekend werden, gaf mr. Wassenbergh last, om J. O. uit Bloemendaal naar de plaats van het ongeval te brengen, waartoe de Bloemendaalsche recherche hem per auto naar Weesperkarspel bracht. Toen O. op den kanaaldijk kwam, waar zich Donderdagavond het vreeselijk gebeuren had afgespeeld, was hij zeer kalm en toonde niet de minste ontroering. Hij moest nog eenige aanwijzingen geven, en nadat hiervan nauwkeurig nota was genomen, begaf het ge zelschap zich naar de woning van den ge meente-veldwachter van Weesperkarspel, waar mr. Wassenberh, de subst.-officier van Justitie, O. een uitvoerig verhoor afnam. Hem werd medegedeeld, wat de justitie in middels ter oore was gekomen en het bleek, dat O. niets kon ontkennen van hetgeen hem werd medegedeeld. Ook dat het tusschen O. en zijn vrouw tot een scheiding zou komen, bleek juist te zijn. Door eenige getuigen was nog verklaard, dat O. geruimen tijd op het dak van den auto had gestaan en wel om hulp had geroepen, maar zelf op dat oogen- blik geen moeite had gedaan, de inzittenden te redden. Toen hem dat alles voor oogen werd gehouden, verklaarde de man alleen maar, dat een voornemen als hem ten laste werd gelegd, nimmer bij hem was opgeko men. Echter kwamen de verklaringen van O. eenige malen met elkander in tegenspraak. De subst.-officier van justitie achtte na dit verhoor, termen aanwezig, O. onmiddellijk in arrest te doen stellen, waarna hij naar h°t Huis van Bewaring te Amsterdam werd overgebracht. Verdachte merkbaar kalmer. In verband met deze arrestatie kunnen wij nog mededeelen, dat, toen wij O., zeer kort nadat het drama had plaatsgehad, op de boerderij van den heer Verwey aan den kanaaldijk nadere inlichtingen vroegen, vooral wat betreft de oorzaak van het te water rijden, hij niet anders kon verklaren, dan dat hij er zelf geen oorzaak voor kon op geven. Toen hem, zoo voorzichting mogelijk, later op den avond werd medegedeeld, dat zijn vrouw overleden was, werd de man (het geen velen toen reeds verwonderde) merkbaar kalmer. Toen ook was het, dat hij in een on derhoud met burgemeester Bins als oorzaak van het te water rijden opgaf, dat hij verblind was geworden door het licht van een fiets lantaarn, wat velen onwaarschijnlijk achtten. Echter was de wanhopige smart van O., toen hij in de woonkamer van de familie Verwey wachtte op den uitslag van het medisch on derzoek naar zijn vrouw en 10-jarig dochter tje en naar de resultaten van de pogingen, om beiden weer tot bewustzijn te brengen, voor ieder die op dien avond van een en ander getuige was geweest, aanleiding om alle ge dachten aan misdaad te verbannen. Wel heeft het dadelijk reeds bij ieder be vreemding gewekt, dat O., die te Bloemendaal woont, 's avonds met een gehuurden auto, voor zijn genoegen een uitstapje met vrouw en 2 jeugdige kinderen ging maken, en daar voor de bovengenoemde omgeving opzocht. Ter toelichting moge nog dienen, dat het, vooral bij avond, op den kanaaldijk naar Nigtevecht doorgaans zeer stil is. Naar O. dienzelfden avond aan ons verzekerde, was hij ook met dezen weg zeer goed bekend. Tenslotte kunnen wü nog mededeelen, dat dr. Hulst uit Leiden Zaterdagmiddag op de slachtoffers lijkschouwing heeft verricht. bevatte ter illustreering van den groei der cinematografie een „absolute" film van Fischinger, in kleuren en in drie dimensies, en als tegenstelling eenige oude films uit de kinderjaren der cinematografie, toen er van filmkunst nog bezwaarlijk kon worden gvjproken .Bij de laatste trad een ouder- wetsche explocateur op, wiens glorie thans in 'n ver verleden schijnt te liggen. En toch spreken we nog maar in het geheel van veertig jaren! De hoofdfilm was een bewerking van Da- vid Copperfield van Dickens, die deze week voor het eerst in ons land vertoond wordt. Na afloop der voorstelling verzamelden de gasten zich in het boven de hal van het theater gelegen cabaret la Gaité waar een dansje werd gemaakt, een cabaret-pro gramma werd uitgevoerd met Louis Davids als conferencier, die er wel in slaagde de stemming op peil te houden. Tot diep in den nacht bleef men zoo bijeen. In het Koloniaal Instituut had hedenmor gen de groote herdenking plaats door den Nederlandschen Bioscoopbond van de uit vinding van de cinematografie voor veertig jaar. De groote gehoorzaal was geheel gevuld met genoodigden, toen de heer D. Hambur ger, voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond het woord nam om allen welkom te heeten, in het bijzonder den heer Louis Lumière en den Franschen gezant Vervolgens heeft hij gesproken over „Het film- en bioscoopbedrijf in Nederland." Gistermiddag heeft in de Weerestein- 'traat te Hillegom een botsing plaats ge had tusschen een vrachtauto beladen met Sroente en een vrachtauto met steenen be laden. Een man, die op de vrachtauto met groente meereed, werd van den wagen ge slingerd en bijna op slag gedood. De chauffeur van den wagen bekwam snijwonden aan zijn handen. De beide auto's zijn ernstig beschadigd. Het stoffelijk overschot van den man, waarvan de naam nog onbekend is, is n*ar het lijkenhuisje te Hillegom overgebracht. De bestuurder van de met steenen bela- de» vrachtauto bleef ongedeerd. Op den Westwal aan het Noorderstrand te Terschelling is het lijk aangespoeld van ee. ongeveer 28-jarigen man, lengte 1.82 M„ met lichtbruin haar. De doode was gekleed in een lichtbruine overall, Heden heeft de Nationale Middenstands campagne, welke onder den naam „MICA in meer dan 200 plaatsen in het land wordt gehouden, een aanvang genomen. Het Co mité van Actie voor het Middenstandsbe- drijt, gevormd uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden, heeft ook in ruime mate medewerking ondervonden van de omroepvereenigingen. Zoo zal hedenavond van 6.50 tot 7 uur de heer F. L. van der Leeuw, directeur van het Bureau, van den Koninkl. Nederl. Midden standsbond en voorzitter van het comité, voor den A.V.R.O.-microfoon een causerie houden over „De beteekenis van het mid- denstandsbedrijf". waarin het doel van de MICA zal worden uiteengezet. Gistermiddag heeft op de Mooksche Baan nabij Mook een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee Amsterdammers ernstig gewond zijn. Een tweepersoons auto komende uit de richting Venlo en rijdende in de richting Nijmegen is, terwijl met vrij groote vaart gereden werd, vermoedelijk tengevolge van plotseling hevig remmen, geslipt en eenige malen over den kop geslagen. Beide inzit tenden, twee heeren van omstreeks 40-ja- rigen leeftijd, zekere D. Luza en D. Nord uit Amsterdam, werden zeer ernstig ge wond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Nij megen vervoerd. De auto is geheel vernield. In den nacht van Zondag op Maandag is door rijks- en gemeente-politie te Alphen a. d. Rijn in samenwerking met commiezen der belastingen en accijnzen een inval ge daan in de woonschuit van den werkloozen landarbeider B. M. onder de gemeente Leimuiden. Men verdacht er M. reeds geruimen tijd van, dat hij zich bezig hield met het clandes tien vervaardigen van sterken drank. Uit vermoeden bleek juist te zijn, want in Je woonschuit vond men o.m. een distuleer- k<- el en andere voorwerpen, welke bewe zen, dat men hier te doen had met een ge heime distilleerderij. Een en ander is in beslag genomen, ter wijl tegen den woonschuitbewoner proces verbaal is opgemaakt. Op Donderdag 24 October a.s. zal de Hanze in het bisdom Haarlem zijn 54e ver gadering van den Centralen Raad houden in Amicitia, Westeinde, den Haag. 's Morgens vóór de vergadering wordt een H. Mis opgedragen in de kerk van Sint Teresia aan het Westeinde. Om half tien vangt de vergadering aan, welke in het middaguur wordt onderbroken voor den gemeenschappelijken koffiemaal tijd. Verscheidene zeer belangrijke voorstel len worden aan de orde gesteld. Het hoofdbestuur zelf opent met voor stellen, waarin o.m. gepleit wordt voor nauwere samenwerking met andere stands organisaties en arbitrage voor den midden stand. Ten overstaan van de gemeente-politie te Oss heeft de dezer dagen gearresteerde Juleke van Riekevoort, beter bekend onder den naam „grootvader o.m. bekend mede plichtig te zijn geweest aan den in Decem ber 1933 gepleegden roofoverval op den landbouwer Christiaansen te Heesch, als mede aan meerdere diefstallen en inbraken. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Rcjde Kruis maakt bekend, dat op uitdruk kelijk verzoek van het Ethiopische Roode Kruis, bij de eventueel naar Abessinië uit te zenden ambulance geen vrouwelijk per soneel zal worden ingedeeld. (Van onzen eigen verslaggever). De feestelijkheden van den Nederland schen Bioscoop Bond ter herdenking van het 40-jarig bestaan der cinematograiie zijn gisteravond ingeluid met een galavoorstel ling in het theater Tuschinsky te Amster dam. De tweede avondvoorstelling werd in verband daarmede op de geheele eerste verdieping van dit pompeuse theater bijge woond door een feestelijk gestemd publiek, waarvan wel het middelpunt vormde de dien ochtend uit Parijs gearriveerde uitvin der der bewegende beelden, de heer Louis Lumière. Een groot deel van de ongeveer 450 leden van den Bioscoopbond bios coopexploitanten, filmfabrikanten en film verhuurders had aan den oproep van het bestuur gevolg gegeven en ook de dames ontbraken niet op het appèl. In een loge naast die cvan den heer Lumière was ge zeten de Amsterdamsche wethouder voor Kunstzaken de heer E. Boekman, die even als de groote Franschman in den loop van de voorstelling zichzelf op het witte doek sprekend heeft kunnen aanschouwen en hooren. Dat was bij het filmjournaal, hetwelk be halve de gewone actualiteiten, onder meer te zien gaf de opening van Loet C. Barn- steyn's filmstad, de opening van de tentoon stelling van affiches voor den bioscoopbond en als een bizondere attractie de aankomst van den heer Lumière op Waalhaven, dien zelfden morgen. Het publiek was bij al deze gelegenheden gul met applaus. Het programma was het gewone, dat deze week in Tuschinsky wordt vertoond. Het BEELD EN GELUID. Toen in 18Q5 in Parijs de eerste bioscoop voorstelling gegeven werd, waarbij men ge bruik maakte van het nog zeer primitieve apparaat van Lumière met een zwengel voor het voortbewegen van de film, vermoedde nog niemand, dat de film 40 jaren later een van de machtigste middelen zou zijn, om de menschheid als geheel in contact te brengen met den enkeling. De eerste bioscopen waren alleen een volksvermaak, ondergebracht in kermistenten en het zou nog jaren lang du ren, voordat de beteekenis van de film alge meen erkend werd. Een opmerkelijk, maar verklaarbaar ver schijnsel is het, dat de zwijgende film zonder muziek nooit opgang gemaakt heeft en dat reeds van het begin of aan de noodzakelijk heid gevoeld werd van de toevoeging van ge luid. Het beeld zonder geluid schijnt niet vol doende te fascineeren, omdat wij nu eenmaal gewend zijn zoowel met onze oogen als met onze ooren te leven. De explicateur en het strijkje moesten dit gemis aan geluidsindruk- ken bij de film aanvullen. Wat de explicateur betreft, met hem is een stukje volkshumor verdwenen, want wie de kunst van het expli- ceeren goed verstond, kon het publiek uit stekend bezig houden met zijn rake of mis plaatste opmerkingen. Het publiek werd tot tranen toe geroerd, wanneer hij bij een aan grijpende sterfscène dichtte: „Zij wil een kus hem geven maar het is te laat het was een verloren leven! Eerst verdween de explicateur en tenslotte het strijkje, toen de geluidsfilm algemeen in gang vond. De geluidsfilm, waarin hei visueele en auditieve element vereenigd zijn, in eerst in staat geweest om voor de volle honderd procent te geven, wat men van de film verlangde. Iedereen zal begrijpen, dat de pogingen cm een geluidsfilm te maken reeds lang tevoren bestonden en zelfs nog voordat de eerste geprojecteerde film van Lumière vertoond werd, had Edison reeds een „cine- tone-phonegraph" ontworpen, waarbij beeld en geluid gelijktijdig weergegeven werden Dit wonderlijke instrument, dat in 1803 op de Wereldtentoonstelling in Chicago ver toond werd, was een soort camera-obscura met bewegende beelden op een filmstrook en een wasrol voor het geluid, die synchroon met het beeld afliep. Wie een muntstuk in de- rare-kiek-kast wierp en door het kijkgat zag, kon een man waarnemen, die zijn hoed af nam en zei: „Goeden morgen Mijnheer Edi son, hoe vindt U de cinematograph? Het zou nog jarenlang duren voordat de techniek in staat was, om het prooieem van de geluidsfilm tot een alleszins bevredigende oplossing te brengen. De projectie van het beeld was reeds in alle opzichten uitstekend te noemen, maar er moest nog gewacht wor den op de ontwikkeling van een andere tech niek, voordat het „eureka" kon worden uitge sproken. Dit was de radio en wij kunnen ge rust zeggen, dat zender de groote vlucht, die de radio-techniek en electro-acoustiek geno men hebben, de geluids film nog tot de vrome wenschen zou behooren. Bij de moderne geluidsfilmprojectoren is in de fotocel, die verwantschap bezit met de radiolamp, de oorsprong van het geluid gele gen. Naast het beeld is n.1. op een smalle strook van de film het geluid fotografisch vastgelegd, eveneens door middel van een fotocel en deze geluidstrook wordt in het pro jectie-apparaat met een klein lampje doorge licht. De fotocel is nu een zeer gevoelig in strument, dat cp iedere verandering van de lichtsterkte onmiddellijk reageert met het voortbrengen van een min of meer sterken electrischen stroom Door een modernen krachtversterker wordt dit zwakke electrische wisselstroompje zoozeer versterkt, dat het door een luidspreker in een krachtig geluid kan worden omgezet.. Deze krachtversteiker werkt vrijwel op dezelfde wijze als een radio- heeft het Aspirin-tablet be wezen. Sedert 38 jaar, dus sedert een generale, ver trouwt de gehele wereld het kleine Aspirin-tabieL Daarmee is tevens bewe zen, dat Aspirin zelfs na jaren geregeld gebruik geen schadelijke neven werkingen voor hef or ganisme veroorzaakt, Het product van Uitsluitend verkrijgbaar in da oranje-bandbulsjes van 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. 4 M ets. toestel, waarin de zwakke stroom uit den an tennekring eveneens versterkt wordt. In ons land waren het de Philips fabrieken die het hare tot de ontwikkeling der moderne geluidsfilmtechniek hebben bijgedragen, in het bijzonder ook wat het acoustisch gedeelte betreft, waar zij met het bekende Philips- Miller systeem voor opname en weergave van het geluid nieuwe mogelijkheden voor de toekomst heeft geopend. Wie de afbeelding van den eersten beeldprojector van Lumière vergelijkt met het moderne apparaat voor ge luid en beeld, moet wel onder den indruk ko men van den enormen vooruitgang, die de techniek ook op dit gebied in slechts 40 jaren gemaakt heeft. Wanneer wij bedenken, dat in de moderne installatie beeld en geluid geheel mechanisch worden voortgebracht, dan lijkt het inwendig gecompliceerde, naar het uiter lijk beoordeeld, eenvoudig te zijn. Een 10-tal jaren geleden bestond een volledige geluids film-installatie dan ook nog uit een aantal afzonderlijke apparaten, die met elkaar bijna de geheele cabine van een bioscoop vulden en nu zijn wij reeds zoover, dat alles in één com pact apparaat vereenigd is. In de transpor tabele geluidsfilm-installatie, waarbij de ge heele apparatuur in een aantal koffers onder gebracht kan worden en nog sterker in hot kleine geluidssmalfilm-apparaat beiden Philips producten vindt men trouwens nog meer voorbeelden van een vereenvoudiging der constructie voor dezelfde combinatie van functies. Wie nauwkeurig den vooruitgang der tech niek gadeslaat, beseft dan ook, dat wij nog geenszins het hoogtepunt van de film bereikt hebben, maar dat wij integendeel nog aan het begin staan en dat deze nog veel meer be teekenis zal krijgen in ons dagelijksch leven Er zijn reeds enkele aanwijzingen voor deze verder schrijdende ontwikkeling; bij het on derwijs bewijst de film reeds belangrijke diensten, zoodat ver verwijderde en onzicht bare werelden aanschouwelijk voorgesteld kunnen worden. En de moderne actualiteiten bioscoop, waar men als in een café binnen loopt om een uurtje uit te rusten, is een tweede bewijs, dat de film haar plaats in ons dagelijksche leven begint in te nemen. En wie weet, of televisie, film en radio zich in de toe komst niet in onze huiskamers tot één instru ment zullen vereenigen. In het officieele Vrijheidsbondsche week blad „De Vrijheid" had een Amsterdamsche brief gestaan, volgens welke in de besloten algemeene vergadering der Liberale Staats partij een hereeniging van alle vrijzinnigen van ganscher harte toegejuicht zou zijn. De „Vrijzinnig-Democraat" had deze in lichting overgenomen en er aan toegevoegd, van fusie niets te moeten hebben. Thans bevat dit blad een schrijven van den hoofdbestuurs-secretaris van den Vrij heidsbond, die mededeelt, dat in de algemee ne vergadering een fusie-voorstel-Vlissingen, met algemeene stemmen is verworpen. Hierbij teekent de redactie van „De Vrijzin nig-Democraat" aan, zich te verheugen over de treffende harmonie tusschen liberalen en vrijzinnig-democraten omtrent de onwense lijkheid van fusie. Terecht voegt het blad er intusschen aan toe, dat uit een en ander wel blijkt, hoe on- wenschelijk het ook is, als politieke partijen algemeene vergaderingen achter gesloten deuren houden. Dezer dagen werd in Limburg proces verbaal opgemaakt wegens het strikken van lijsters, het vangen van deze vogels met paardenharen strikken, met lijsterbes sen als lokaas. Deze wijze van vogelvangst is in Nederland sedert 1918 verboden. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels, Heerengracht 540 te Amsterdam, richt tot de Nederlandsche vogelvrienden het verzoek haar in te lich ten, indien deze wreede vogelvangst gecon stateerd mocht worden. De „Java-Bode" uit Batavia bevat een bericht uit Den Haag, volgens hetwelk de pensioenkorting voorloopig tot 1937 is uit gesteld, aangezien de Nederlandsche pen sioenen niet worden gekort. Volgens in- li"htingen, welke door Aneta-Holland zijn ingewonnen .bestaat er geen reden aan de juistheid van het bericht ie twijfelen. De be-taande pensioenkorting zal voor 1936 worden verlengd.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9