DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog en de internationale politiek. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. No. 245 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 17 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang In Abessinië nog steeds geen beslissende gevechten. Italië en de sanctiemaatregelen. Geneefsche berichten. De schadeloosstelling van staten, die sancties te eigen nadeele toe passen. Italië en de saucties. Laval's bemiddelingspoging. Het Engelsche antwoord aan Frankrijk. Het verbod van wapenuitvoer naar Italië. l.4 sanctieconferentie heeft gister avond in een openbare zitting de aange vulde lijst van artikelen, die vallen on der het verbod van wapenuitvoer naar Italië, aangenomen. De Hongaarsche ge delegeerde onthield zich van stemming, De Zwitsersche bondsraad Motta ver klaarde inzake het verbod van chemi sche en brandwapenen dat deze oorlogs werktuigen reeds door het volkenrecht waren verboden en derhalve ook niet naar Abessinië behoorden te worden uit gevoerd. De conferentie nam acte van deze verklaring. Van het oorlogsfront. Albanië mobiliseert. Onrust op den Balkan. De correspondent van de Daily Telegraph te Geneve zegt een on betwistbare bevestiging te hebben van het gerucht, dat te Geneve eenige dagen geleden werd ver spreid,, n.l. dat Albanië bezig is 7 'ichtingen van zijn leger te mobili- seeren. Deze mobilisatie zou een antwoord moeten beteekenen op een aanzielijke concentratie van het Zuid-Slavische leger nabij de grens van Albanië. De Zuid-Slavische troepenmacht woidt in Albaneesche regeerings- kringen geschat op ongeveer 60.000 man. De mobilisatie in Albanië zou 15000 man omvatten. Waf vandaag de aandacht trekt I OURANT. 7 Do kwestie van den wederzijdschen steun tusschen de staten, die sancties ten uitvoer leggen, ie gistermiddag in de daarvoor ingestelde commissie behan- de d. Er werden verschillende voorstel len besproken, die deels berustten op het principe van de rechtsverplichting tot vergoeding van ontstane schade, deels er van uitgingen, dat aan alle billijke aanspraken door overeenkomstige prac- tische middelen moet worden voldaan. De Spaansche gedelegeerde, Cantos, had instelling van een vergoedingsin stantie voorgesteld, welke tijdens den duur der vijandelijkheden in Geneve de noodige maatregelen tot het omslaan van den uit- en invoerhanöel der ver schillende aan de sancties deelnemende landen zou moeten voorstellen. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken, Titoelescoe, stelde voor da de hun internationale verplichtingen getrouw nakomende staten bij de nieuwe ve»-deeling der markten, die door de uit schakeling van den staat, die inbreuk op het handvest had gemaakt, vrij zou den komen, aanspraak zouden kunnen maken op een preferentieele behande ling. Een voorste' van den Griekschen minister van buitenlandsche zaken, Maximos, had betrekking op het instel len van een gemeenschappelijke kas. die de verliezen van enkele 6taten bij de uitvoering der sancties zou moeten ver goeden. De middelen daartoe zouden op gebracht worden door een bijdrage van 2 tot 3 op den handel met Italië. Omtrent het verloop van de Geneef sche sanctie-onderhandelingen maakt men zich in Itaiië geen illusies meer. Men is voorbereid op ernstige en in grijpende maatregelen van den Volken bond. Op grond hiervan wordt ernstig overwogen hoe men tegenstand zal kun nen bieden aan de dagelijks al meer on- ve mijdelijk beschouwde sanctiegevaren. Het hoofdartikel van den „Gior- nale d'Italia" 6taat in het teeken van een oproep tot eensgezindheid van geheel Italië. Het blad deelt zijn lezers mede, dat Engelsche tenden ties bestaan om in de eerste week slechts gematigde economische en financieele sancties toe te passen, in de tweede week over te gaan tot ernstige economische dwangmaatre gelen en na drie weken een econo mische blokkade in te voeren. Deze leatste phase noemt het blad echter een militaire sanctie, die niet ver keerd begrepen kan worden en die een agressief karakter draagt. Het blad maakt hierop in het bij zonder den Franschen premier, La- val, opmerkzaam. Men moet af wachten, aldus het blad, hoe d>? hou ding van Frankrijk en van den Vol kenbond zou zijn tegenover een zoo- danigen Engelschen maatregel. Op den voorgrond van de Parijsche be langstelling staat de poging van Laval Mussolini te bewegen tot een vreedzame oplossing. Men heeft weinig hoop, dat Laval zal slagen. Ir. politieke kringen blijft men er op wijzen, dat het hier Waarschijnlijk gaat om de laatste be middelingspoging en dat Italië dienten- 6«volge er alle belang bij heeft de taak v4n Laval te vergemakkelijken. Overi gens legt men er den nadruk op, dat het bij de reeds bekend geworden voorstel len niet gaat om een vast omlijnd voor stel, waartoe Laval geen bevoegdheid be zit, maar om een zoowel Rome als Lon den voorgesteld kader voor een minne lijke overeenstemming. De houding van Engeland heeft niet gefaald indruk te maken op de openbare meening, maar toch wordt, vooral van de rechterzijde, nog tegenstand tegen sanctie geboden, waarbij duidelijk binnenlandsch poli tieke tegenstellingen aan het licht komen Het Engelsche kabinet heeft zich gisteren voornamelijk met problemen der buitenlandsche politiek bezig ge houden. Op de agenda stond allereerst het voorlezen van een uitvoerig rapport dat de minister voor Volkenbondsaange- legenheden, Eden, uit Geneve had ge zonden over den tegenwoordigen stand van de sanctieonderhandelingen. In ver hand hiermede besprak het kabinet de in het parlement noodzakelijk geworden stappen voor het verleenen van rechts geldigheid aan deze sancties. Naar verder verluidt heeft het kabinet zich bezig gehouden met de voorstellen, die de Fransche premier, Laval, Maan dagavond heeft gedaan in een onder houd met den Britschen ambassadeur te Parijs. Reeds zou een beslissing door het ka binet genomen zijn en zou het antwoord aan Laval reeds zijn opgesteld. Gister avond nog zou de Britsche ambassadeur dit antwoord overhandigen. Men neemt aan, dat het bezoek van den Franschen ambassadeur in Londen van gistermid dag aan het Engelsche departement van buitenlandsche zaken hiermede in ver band staat. Voorts meent men zekere conclusies te kunnen trekken over den inhoud van het antwoord uit de in Londensche of- ficieele kringen naar voren gebrachte opvatting, volgens welke de toestand door het zenden van verdere Italiaansche (roepencontingenten naar Libië in den laatsten tijd niet beter is geworden. Men heeft reden aan te nemen, dat de vloot- voorstellen van Laval begeleid zijn ge weest door andere voorstellen, over den aard waarvan echter niets verluidt. Naar verder verluidt, heeft Laval te genover den Britschen ambassadeur niets gezegd over een ihededeeling van de Italiaansche regeering aan de Fran sche, volgens welke Italië zich niet meer in staat zou zien den Brennerpas te ver dedigen zonder Fransche hulp tegen eventueele aanvallen. Er kan echter nauwelijks aan getwij- fe'd worden, dat Laval op het laatste oogenblik ernstig er naar streeft een verzoenende regeling van 't Italiaansch- Abessinische geschi' tot stand te bren gen, voordat de Volkenbond overgaat tot meer drastische economische sancties. Men wijst er verder in Londen op, dat een vermindering van de Britsche vloot strijdkrachten in de Middellandsche zee, zooals Laval zou hebben voorgesteld, tegenover een vermindering van de Ita liaansche strijdkrachten in Libië, een kwestie is, die Engeland alleen aangaat, aangezien de Engelsche vlootstrijd- krtchten samengetrokken zijn voor de toepassing van artikel 16 Verder zijn in de kabinetszitting nog problemen betreffende de verkiezing be sproken. Het tijdstip dezer verkiezingen is nog niet vastgesteld. Bovendien werd een door de commis sie van juristen der conferentie uitge werkte resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het van belang is de maatregelen, die de conferentie heeft voorgesteld en nog voorstellen zal, snel en effectief ten uitvoer te leggen. Iedere staat, die lid is van den Volkenbond moet de uitvoering van deze maatrege len volgens de regelen van zijn publiek recht en in overeenstemming met de be voegdheden van zijn regeering bewerken ten behoeve van de nakoming der bij ve 'drag vastgelegde veiplichtingen. Er wordt aan herinnerd, dat de Volken bondsstaten gebonden zijn door artikel 16. Zij hebben derhalve den plicht de noodige maatregelen te nemen, teneinde met den geboden spoed de door hen aan gegane verplichtingen te kunnen na komen. In het begin van de zitting maakte de vertegenwoordiger van Venezuela een algemeen voorbehoud met betrekking tot de deelneming van zijn land aan de sa'.ctiemaatregelen. waarbij hij een be roep deed op den slechten economischen toi stand des lands. Hij verklaar le, dat met andere dan geweldmiddelen ge streefd moet worden naar een oplossing van het geschil. Volgens de berichten gaan de Abessi- niërs door met het concentreeren van troepen aan het Noordelijk front. Te Addis Abeba vestigt men nog eens de aandacht op de politiek van den Negus, die de Italiaansche troepen eerst zoo ver mogelijk het land binnen wil laten trek ken, om hen pas aan te tasten als er lange, kwestbare verbindingslinies om staan zijn en de troepen ver van hun basis verwijderd zijn. In hoeverre dit te rijmen is met een bericht uit Addis Abeba, waarin ver klaard wordt, dat de Abessinische leger leiding gebruikt denkt te maken van de periode, die de Italianen noodig hebben voor consolidatie van hun stellingen in het Noorden en van het oponthoud, dat de Zuidelijke Italiaansche legers door den regenval ondervinden, om de Abes sinische troepen gereed te maken voor een beslissenden slag, waarvan het resultaat voor den geheelen oorlog van overwegend belang zou zijn, is niet dui delijk. Gisteren schijnt het zoowel aan het Noordelijk als aan het Zuidelijk front rustig te zijn geweest. Alleen hebben de Italianen verschillende verkennings vluchten ondernomen om de bewegingen van de Abessinische troepen na te gaan, waarbij zij met bommen getracht hebben deze troepen te verspreiden. Ook hebber, de vliegtuigen verkenningen verricht langs den spoorweg naar Dzjiboeti De ministers krijgen commando's. Van welingelichte zijde te Addi6 Abeba wordt verklaard, dat de Abessinische leger leiding gebruik denkt te maken van de perio de, die de Italianen noodig hebben voor con solidatie van hun stellingen in het Noorden en van het oponthoud, dat de Zuide'ijk0, Italiaansche legers door den regenval onder vinden, om de Abessinische leger door den regenval ondervinden, om de Abessinische troepen gereed te maken voor een beslissen den slag, waarvan het resultaat voor den ge heelen oorlog van overwegend belang zou zijn. In hoeverre deze mededeelingen juist zijn en in overeenstemming gebracht kunnen worden tot de guerrilla, die over het alge meen beschouwd werd als de tactiek, die hoofdzakelijk door Abessinië zou worden toe gepast, valt hier niet te controleeren, daar men uiteraard over de strijdplannen het grootste stilzwijgen bewaart. Wel schijnt thans vrijwel zeker te zijn, dat alle leden van het kabinet van den Negus, die allen autonome hoofden zijn, opdracht heb ben gekregen hun particuliere legercorpsen in gereedheid te brengen aangezien er thans ieder oogenblik een beroep op kan worden gedaan. Absolute zekerheid omtrent het doel van d; reis van Mulugeuta bestaat nog niet. Hei waarschijnlijkst is echter, dat hij zich naar Dessie zal begeven, waar groote troepen concentraties hebben plaats gehad. HWat het vertrek van den Keizer naar hef oorlogstooneel betreft, ook daaromtrent is gister geen nader bericht losgelaten. Wel is men er vrijwel algemeen van overtuigd, dat Haile Selassie niet zoo lang meer in Addis Abeba zal blijven en dat hij zijn hoofdkwar tier zal inrichten op een strategisch punt, waar vermoedelijk beslissend gestreden zal worden. Omtrent de plaats van dit punt ver keert men echter in het onzekere. De ontwikkeling van den oorlogs toestand. Naar Havas uit Diredaoea meldt, zouden de Italianen van plan zijn een groot deel van de Somalietroepen naar Erythrea te zenden. Reeds zouden ongeveer 1000 man onderweg ^Italiaansche vliegtuigen zoo wordt verder gemeld - hebben op de kleine stad Taffara en op Kathama in de provincie Oga- den ongeveer 300 bommen geworpen. Daar bij zouden 5 personen zijn gedood en om- si reeks 20 gewond. Een Italiaansch vliegtuig zou een noodlanding hebben moeten makai in de omgeving van Ossa, terwijl een tweede Hiegtuig in de streek rond Aski Tafaro ge dwongen zou zijn geweest te landen. De in zittenden van beide vliegtuigen zouden door de Abessiniërs gevangen genomen zijn. Berichten uit Addis Abeba melden, dat een deel van de troepen van ras Seyoem de rivier Takazze is overgestoken. De troepen van ras Kassa zouden het contact met die van ras Seyoem hebben tot stand gebracht. Er zou een tegenaanval voor de deur staan, die ten doel zou hebben de heilige stad Ak- soem te heroveren. De dumdum-kogels. Van Italiaansche zijde wordt er te Moga- discio op gewezen, dat in een aantal buiten landsche bladen berichten zijn gepubliceerd, volgens welke een Amerikaansch arts, die te Harrar verblijf houdt, uit door hem onder zochte verwondingen zou hebben geconclu deerd, dat deze veroorzaakt waren door Ita liaansche dumdum-kogels. Men acht hèt hier overbodig te verklaren, dat dergelijke be richten volstrekt onjuist moeten zijn, tenzij het gaat om verwondingen, die veroorzaakt zijn door Abessinische dumdumkogels, waarvan het gebruik reeds bewezen is. De inneming van Aksoem. Gouverneur De Bono heeft na de inneming van Aksoem bevel gegeven, dat groote voor raden graan, die door de Abessinische mili taire autoriteiten te Aksoem waren opgesla gen voor oorlogsdoeleinden, onder de bevol- cing van de stad moet worden verdeeld. De bevolking heeft van dezen order met groote blijdschap kennis genomen, aldus wordt uit Aksoem gemeld. Van Italiaansche zijde wordt verder mede gedeeld, dat in den sector Entisjo en in de omgeving van Adoea weer eenige hoofden hun onderwerping hebben aangeboden. Het regent weer. De speciale correspondent van het Duit- sche Nieuwsbureau seint, dat de opmarsch der Italiaansche troepen op het Somalifront in de richting van Harrar na de bezetting van Gerlogoebi kort voor Gorrahei tot staan is gekomen tengevolge van zware regen buien. Het is niet uitgesloten, dat deze re genval tot eind November aanhoudt. Aan het Noordelijke front is het, afgezien van losse schoten, niet tot nieuwe operaties gekomen. Generaal De Bono, de Italiaan sche opperbevelhebber, is teruggekeerd naar zijn hoofdkwartier. Hij zal binnenkort een bezoek brengen aan de veroverde stad Adigrat. De plannen voor een tegen offensief. In strijd met andersluidende berich ten, volgens welke een tegen-offensief eerst tegen het einde van October zou kunnen worden verwacht, komen te Ad dis Abeba berichten binnen van het Zuidelijk front, dat de Abessinische troe pen thans voornemens zijn onmiddellijk op te rukken in Zuid-Oostelijke richting en daarbij in de onmiddellijke nabijheid denken te blijven van de vallei van de rivier Webbe Sjebeli. Volgens dezelfde berichten zou er geen sprake van zijn, dat de Abessiniërs uit de omgeving van Harrar Zuidwaarts den vijand tegemoet zouden trekken, dwars door de water- looze, door koorts geteisterde woestijn- streken. Het plan schijnt veeleer te zijn, langs de Webbe Sjebeli zullen opruk- dat eerstgenoemde troepenafdeelingen ken over een betrekkelijk laag liggend en gemakkelijk terrein, waarbij zij er zorg voor willen dragen alle voec.se 1 en water weg te halen, hetgeen een verdere opmarsch der Italianen langs dezen weg eindeloos moeilijker zou maken. De Abessiniërs niet verslagen. De Daily Telegraph meldt uit Addis Abe ba, dat Abessinië op geen enkel front versla gen is, aangezien nog geen beslissende strijd is geleverd en niet geleverd zal worden aleer de Italianen de bergachtige streken zullen hebben bereikt, waar de verdedigingsstellin gen zijn ingericht. De negus heeft, volgens den correspondent het bevel voor een offen sief in Ogaden belachelijk genoemd en ver klaard, dat dit in strijd is met alle plannen, aangezien Abessinië geen munitie kan ver spillen in de woestijn of in lage landen. Uit Harrar wordt gemeld, dat het daar rustig is. Boven deze stad worden geen vliegtuigen meer waargenomen. Uit Rome wordt gemeld, dat de regeering besloten heeft alle correspondenten van bui' tenlandsche bladen in Italiaansch Somali land uit te bannen, aangezien men zegt, dat Graziana staande houdt, dat geen faciliteiten kunnen worden verleend voor het verzenden van telegrammen. Uit deze streek zijn sedert verscheidene De oorlog tusscfren Italië en Abes sinië. (Buitenland.) De mijnwerkersstaking in Enge land. (Buitenland). Weer een aardbeving in Rusland; reeds meer dan 100 dooden. (Bui tenland). Veerboot op den Nijl omg€6iagen; ongeveer 50 menschen verdronken. (Buitenland). De zesde partij 6ehaken om het wereldkampioenschap eindigt in remise. (Sport). Krijgt Amsterdam in 1940 een wereldtentoonstelling? (Binnen land.) S.D.A.P. tegen fascisme in 't ge weer. (Binnenland) De Volkenbond en de oorlog; ver gadering in het Concertgebouw. (Binnenland). Goederentrein ontspoord bij Wa tergraafsmeer. (Binnenland). Onze oud-stadgenoot ir. J. A. Rin- gers, thans directeur-generaal van den Waterstaat, heeft met ingang van 1 Dec. a.s. ontslag gevraagd. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) dagen geen berichten ontvangen en men ge looft, dat Graziana plannen voor een groo- ten opmarsch voorbereidt. Nieuwe aanvallen op Aksoem? Uit Aksoem is bericht ontvangen, dat ras Seyoem het gebied van de Guingura-rivier heeft verlaten om een omtrekkende beweging te maken langs den rechtervleugel van het Italiaansche leger en aldus Aksoem te her overen. 1 Uit Adoea wordt gemeld, dat men daar vernomen heeft, dat ras Seyoem en zijn naaste bloedverwanten groote oneenigheid met elkander zouden hebben. De familie van ras Seyoem zou hem hebben aangera den zijn tegenstand tegen de Italianen op te geven en zich aan hen te onderwerpen. Amerikaansch schip op weg naar de gevaarlijke zone. Het stoomschip Exocharda is naar de Middelandsche Zee vertrokken met een la ding van 8000 ton, waartoe o.m. 'n hoeveel heid koper en olie behooren, welke bestemd zijn voor havens binnen de oorlogszone. Dit is een buitengewoon groote lading voor deze route. Een groot gedeelte der zending is niet verzekerd, in verband met te hoog geachte verzekeringpremies. De Engelsche maatregelen in de Middellandsche Zee. Naar verluidt heeft de Britsche am bassadeur te Parijs, Sir George Clerk, van zijn regeering instructie gekregen den Franschen minister van buitenland sche zaken en premier mede te deelen, dat de noodzakelijkheid voor in stand houding van de door de Britsche vloot voorzichtigheidsmaatregelen in de Mid dellandsche Zee blijft bestaan. Italiaansche luchtmacht van 200 vliegtuigen. Woensdagavond verluidde in Alexandrië, dat een Italiaansche luchtmacht van onge veer 200 vliegtuigen bij de grens tusschen Egypte en Lybië is geconcentreerd. Al weer geruchten over overloopen. Uit Aksoem is bericht ontvangen, dat ras Seyoem het gebied van de Guingurarivier heeft verlaten om een omtrekkende beweging te maken langs den rechtervleugel van het Italiaansche leger, om aldus Aksoem te her overen. Uit Adoea wordt gemeld, dat men daar heeft vernomen, dat ras Seyoem en zijn naaste bloedverwanten groote oneenigheid met elkaar zouden hebben. De familie van ras Seyoem zou hem hebben aangeraden zijn tegenstand tegen de Italianen op te geven en zich te onderwerpen. Interneeringskampen in Britsch Somaliland. Volgens een Reuterbericht uit Berbera is het in Britsch-Somaliland over het algemeen rustig. Niettemin worden voorzorgsmaatre gelen genomen met het oog op de mogelijk heid, dat de bevolking van Ogaden op Britsch gebied zou vluchten. In allerijl wor den interneerings- en vluchtelingenkampen ingericht, om soldaten der strijdende partijen en vluchtende burgers te kunnen opnemen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1