8 i SAXON QetueetUemden Jkooinciaal 'Hieuw* Jladioptoqtünuna HeuilleloH TEXEL STOMPETOREN Kookcursus. KOEDIJK WARMENHUtZEN HOORN Vereen. „Oud-Hoorn". OTERLEEK Huisvlijt en Florsli*. WtfftINGERWAAA» NIEUWE NtCDORP Jubileum Plattelandsvrouwen* vereeniging. AUTOBUSDIENST DOOR WIERINGERMEERPOLDER. AVENHORN Electrische bemaling. EGHOND AAN ZEE BROEK OP LANGENOUK VERSTE G. P. BAKKER De raad der gemeente Texel vergaderde Dinsdagmiddag voltallig ten raadhuize. Daar Texel nog steeds geen burgemeester heeft, fungeerde wethouder Vlaming als voorzitter. Aan de heeren J. S. Dijt en R. P. Keyser C., die gedurende hun wethoudersschap als onbezoldigd ambtenaar van dén burgerlij ken sta na waren benoemd, doch die reeds meer dan 6 en 12 jaar uit het college van den raad waren getreden, werd op hun ver zoek ontslag als zoodanig verleend, en in hun plaats benoemd de tegenwoordige wet houders de heeren Vlaming en Kager. De wijziging tot verdeeling der werk zaamheden inzake den burgerlijken stand, werd goedgekeurd, zooals ze was voorge steld. Van Ged. Staten was advies ingekomen, over de salarissen der ambtenaren van den burgerlijken stand. De voorzitter deelde mede, dat deze hier geheel volgens dit ad vies zijn, wat spr. een bewijs noemt dat ze hier steeds aan den lagen kant zijn geweest. Eenige perceel en gemeentegrond aan de Emmalaan werden opnieuw verhuurd aan de tegenwoordige huurders de heeren Van Leeuwen en C. Bakker, de andere huurders de heeren J. Rab en Jb. Geus wenschten niet opnieuw in te huren. Verwacht wordt dat de gemeente gronden bij het Witte Kruis een maximum prijs van 2 ct. per M2 zullen opbrengen. Naar aanleiding van een reeds meerma len ingediend verzoek van de afd. Texel van den Bond van Koffiehuishouders om verla ging van de personeele belasting voor kof fiehuizen, werd besloten, daar dit nu niet meer gaat, teneinde eenigszins aan dit ver zoek tegemoet te komen om de personeele belasting op biljarten die thans met inbe grip van opcenten, 50 gulden bedraagt op de helft te brengen. Aangezien de begrooting 1036 slechts met de grootste moeite was ge maakt, kan dit bedTag dat in totaal 400 zal bedragen niet gemist worden. Voorge steld werd dit bedrag weer te vinden in een verhooging der personeele belasting op luxe auto's. Na veel besprekingen werd con form dit voorstel besloten. Het maximum dezer belasting zal thans inplaats van, in clusief de opcenten 20, gesteld worden op jf 32.50. Voor degenen die hun luxe-auto voor hun beroep of bedrijf noodig hebben wordt deze verhooging gesteld op de helft, voor autoverhuurders op een vierde ge deelte. Verder kwam nog in behandeling een voor stel over de heffing van een wegbelasting en eene vermakelijkheidsbelasting. Vooral dit eerste, waarbij werd voorgesteld van iederen niet-Texelaar die zich naai Texel be geeft een bedrag van 2K cent te heffen, on dervond veel tegenstand. Dit voorstel was ingediend omdat Tex. Eigen Stoomboot-On derneming geen subsidie aan den autobus dienst meer wil geven en de gemeente nu naar andere bronnen moet uitzien, om dit bedrag te dekken. Hierover ontspon zich een zeer langdurige discussie. Tenslotte bracht de heer Parlevliet naar voren, dat het be stuur van T. E. S. O. toch te veel zakenken nis bezit om toe te staan dat op het vreem delingenverkeer een belasting wordt gehe ven. Besloten werd dan ook dit punt nog aan te houden en nog eens met het bestuur van T. E. S. O. te onderhandelen. De aangeboden rekening over 1934 van de „vereen, tot verwerk, van uit nood ge slachte dieren" werd goedgekeurd en voor de aanschaffing van nieuwe gereedschappen 't subsidie verhoogd tot 163.90. Dinsdagmiddag begon de kookcursus die op verzoek van het bestuur van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen gegeven wordt door leeraressen in dienst van het het P E.N. De kolfbaan in café Kamsteeg zag er uit als een groote keuken vol elec- trischen kooktoestellen van verschillende merken, zoowel uit Duitschland als uit Zwitserland hier ingevoerd. Mevrouw Roerse heette een veertien tal dames wel kom en besprak in een korte, duidelijke rede het doel der lessen. Het gaat hier in hoofd zaak niet om koken te leeren, doch om dui delijk te maken, waarom men door middel van electrischen stroom met veel meer ge raak, voedzamer, beter verteerbaar, en sma kelijker voeding kan bereiden tegen een la gen prijs. Vervolgens gaf mej. Beek een uit eenzetting van de verschillende kachels, waarna de theoreische les in koken begon, welke gevolgd werd door het bereiden van een smakelijk menue zonder twijfel zullen ce goede resultaten van dezen cursus niet uitblijven. Dinsdagavond werd namens de provin ciale samenwerking op anti-militairistisch gébied een openbare vergadering gehouden in het lokaal van den 'heer M K. de Weerd, onder leiding van den heer P. Zwetsman. De voorzitter opende met een woord van welkom aan de talrijk opgekomenen. De thans uitgebroken oorlog is gekomen met het gezegdeik moet vechten, maar wij moeten vragen: moeten wij nog langer onze kinderen geven? Spr. meende, dat dit niet het geval was. Hierna was het woord aan den heer Jo de Haas, die een gelijksoortige rede hield als hij dezer dagen in Egmond aan Zee en Nieuwe Niedorp heeft gehouden. Wij verwijzen daar voor naar de desbetreffende in ons vorig nummer opgenomen verslagen. Oprichting Esperanto-cnrsus. Zaterdagavond had in café Slikker een bijeenkomst plaats, met het doel, een Espe- ranto-cursus op te richten. Op vlotte en sympathieke wijze zette de heer Donia, hoofd der o. 1. school, het nut en de doel matigheid van de wereldhulptaal uiteen. Staande de vergadering gaven zich 18 leerlingen op, terwijl van meerderen de toe zegging is gedaan. Kerkrestauratie. Met de restauratie van de Noorderkerk, waarvan de kosten op pl m. 100.000 wor den geraamd, wil het, wat het bijeen bren gen der gelden betreft, nog niet bijzonder vlotten. Het benoodigde bedrag is althans, ondanks toezeggingen van rijk en provincie, nog niet bijeen. Inmiddels is de toestand van dit historische bouwwerk van dien aard, dat van een bouwval moet worden gesproken. De ramen zijn met planken geblindeerd, ter wijl nu dezer dagen het dak ook grooten- deels van leien is ontdaan. Het ligt voor de hand, dat deze toestand zoo niet bestendigd kan blijven en met belangstelling wordt uit gezien naar het tijdstip, waarop de defini tieve restauratie een feit zal worden. De torenspits van de Groote Kerk, welke onlangs tijdens den Noordwesterstorm ern stige neigingen vertoonde om. naar beneden te komen, zoodat het Kerkplein moest wor den afgezet, wordt thans omsteigerd. Om alle eventualiteiten te voortomen, zal een serieus onderzoek worden ingesteld. Tot voorzitter van de vereeniging Oud Hoorn is gekozen de heer J. C. Kerkmeyer in de plaats van den heer S. Zijp, die bedankt had. Nut en Genoegen. Ter inleiding van het seizoen vergaderde gisteravond het gezelschap „Nut en Ge noegen" in een der vergaderlokalen van „De Roode Leeuw". De heer J. Renaud verwel komde als voorzitter de flink bezochte samen komst en sprak eenige hartelijke woorden tot de heeren C. Kroon en Jb. de Geus, die res pectievelijk 52 en 69 jaren lid van het gezel schap zijn. Hij sprak de hoop uit, dat de zelfde animeerende geest, weer het kenmerk der volgende samenkomsten mag zijn. De heer Jb. de Geus bracht verslag uit als penningmeester van de leesbibliotheek. Zijn rekening gaf een klein voordeelig saldo. De voorzitter werd met nagenoeg alge- meene stemmen als zoodanig herkozen. De heer P. van Exter releveerde hierna het verloop der verloting, welke ten bate der kas van de bibliotheek is gehouden en een mooi succes voor deze instelling gebleken is. Hij bracht ook dank aan alle medewer kers. Een financieel verslag werd nu door den penningmeester, den heer Jb. Kroon, aan de verlotingscommissie uitgebracht De bibliotheek is weer in staat voorloopig een paar winters den gemeentenaren van boeken te voorzien. De financieele mogelijkheid om de biblio theek meer stabiel te kunnen doen function- neeren, zal t. z. t. onder de oogen worden gezien. Medegedeeld werd, dat het bestuur in staat gesteld kan worden een fruitteeltfilm alhier te doen projecteeren voor het publiek. Gezien de belangstelling, die de ver filming van deze rolprent hier in deze streek stellig zal ondervinden, hechtte de vergade ring nieraan hare goedkeuring. In de gehouden bestuursvergadering van de vereeniging voor Huisvlijt en Flora- lia werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Uit de beschei den bleek, dat het boekjaar was aange vangen met een saldo van 208.64. L)e ontvangsten, met inbegrip van saldo heb ben bedragen 594.06, uitgaven 331, voordeelig saldo 263.06. Het zurvere sal do over het afgeloopen jaar bedraagt dus 54.42. De controle-commisie bevond alles in de beste orde. Loonen in werkverschaffing. De minister heeft goedgekeurd het raads besluit, de loonen in werkverschaffing op 't zelfde peil te brengen als de omliggende ge meenten. Dit beteekent voor de betrokken arbeiders een verhooging van twee cent per uur. De schachtprijs voor de getrokken bag ger wordt naar verhouding verhoogd. Afscheid burgemeester. Zooals bekend is aan onzen burgemees ter met ingang van 22 dezer eervol ontslag verleend. Maandag, namiddags 2 uur, zal de burgemeester in een openbare vergade ring afscheid nemen van den raad en van de gemeente als burgemeester. Na de ver gadering is er een samenkomst in het gym nastieklokaal, waar ingezetenen in de gele genheid worden gesteld afscheid te nemen van iemand die zeker voor onze gemeente inderdaad een burgervader is geweest. Een bijzondere bijeenkomst van de Boerinnen- en Plattelandsvrouwenvereeni- ging had op Dinsdagavond plaats ter her denking van het feit, dat de vereeniging een jaar geleden is opgericht. De vergaderzaal was voor dit doel feeste lijk ingericht en zoo goed als alle leden wa len opgekomen. De voorzitster opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, haar genoegen uitsprekende over de groote opkomst. Spr. herinnerde de aanwezigen aan het eenjarig bestaan van de vereeniging en memoreerde wat in dit jaar alzoo was gepasseerd. Tevens deelde zij mede, dat een felicitatie was inge komen van de zustervereeniging te Winkel. Daarna kreeg mevr. Hart het woord, die een keurig verslag uitbracht als afgevaar digde naar de jaarvergadering in Zeist, waaraan mevr. van der Steen als mede-afge vaardigde nog een kernachtig woord toe voegde. De avond werd vervolgd met eenige hu moristische voordrachten betrekking hebben de op de club en haar leden. Tot slot mochten de aanwezigen om prijs en troostprijzen, door het bestuur welwil lend ter beschikking gesteld, hun krachten beproeven op den sjoelbak, 't Was reeds vrij laat toen de voorzitster met een opgewekt woord tot sluiting dezer gezellige bijeen komst overging. Ged. Staten van Noordholland hebben ver gunning verleend aan de N.V. Waco, te Hoorn, tot het in werking brengen van een autobusdienst van Medemblik over Midden- meer en Wieringerwerf naar Den Oever en terug. wijziging is gebracht in de bij besluit van 11 Januari 1933 aan dezelfde N V. verleen de vergunning o.m. tot het uitoefenen van een autobusdienst van Den Oever over De Haukes, Slootdorp, Wieringerwerf en Me demblik naar Hoogkarspel en terug in dien zin, dat - daaruit het opgelegde vervoerver- bod voor het traject De HaukesDen Oever vervalt; en in de bij besluit van 7 Juni 1933, aan deze N.V. verleende vergunning o.m. tot het in werking houden van een autobus dienst van Eaam naar Amsterdam en terug, Vrijdag 18 October. HILVERSUM I, 1875 M. (K.R.O.- uitz., Alg. progr.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012.Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gr.pl. en schlagermuziek. 2.30 Orgelconcert en gr.pl. 415 Orkestconcert, gr.pl en lezingen. 7.45 PTT-kwartier. 8.— Ber. 8.05 Oratoriumconcert. 9.15 Gr.pl. 9.30 Schlagermuziek. 10.— Gr.pl. 10.30 Ber. 10.35 Schlagermuziek en gr.pl. 11.15 12.— Populair concert. HILVERSUM II, 301 M. (8 12—, 4.-8- en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8 11— uur). 8.— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel. Ad. Bouwmeester. 10.35 Gr.pl. 11.— Verv. deel. 11.20 Gr.pl. 12— Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.Het Twentsch Dubbel Gem. kwartet olv. C. Schildkamp, mmv. mevr. W. Scharp—Fransen, piano 2.10 Causerie mevr. I. de Leeuw- van Rees. 2.30 Verv. kwartetconcert. 2.40 Gr.pl. 2.50 P. J. Schenk: De tuin in het najaar (II). 3.10 De Avro-Decibels olv. E. Meenk. 4.05 Solistenconcert, viola, piano, saxo foon en viool. 5.Kinderuurtje. 5.30 De Notenkrakers olv. D. Wins engr.pl. 6.30 Orgelspel J. Jong. 7— Lezing over Jaurès door Dr. W. v. Ravesteyn, gr.pl. en deel Fr. Nienhuys. 7.50 Nieuwsber en herh. SOS-ber. 8.— Vrijz. Godsd. pers bureau. 8.05 Dr. Nic. A. Bruining: Onze Bijbel. 8.30 J. v. d. Meent Walter, zang en Th. v. d. Pas, piano. 9.— Mr. Dr. W. Verkade spreekt over Thorbecke. 9 30 Gr.pl. 10.Dr. A. Groeneveld: De rol van de authoriteit in het kinder leven. 10.30 Gr.pl. 10.45 Vrijz. Godsd. persbureau. 11.Jazzmu ziek, gr.pl. 11.3012.Gr.pl. DROITW1CH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 1105 Le zing. 11.20 Orgelspel F red Bayto. 11.50 Voor de scholen. 12 10 Het Trocadero-Cinema orkest olv. A. v. Dam. 12.50 Het BBC-dansorkest o. 1. v. H. Hall. 1.35 Strijkorkest olv. J. Hoek mmv. J. Shadwick, viool. 2.20 Ber. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Rep. van het vliegveld Croy- don. 3.55 Causerie. 4.20 BBC- Midland orkest olv. L. Heward 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Orgelconcert C. H. Trevor. 7.10 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Bull-Dog-Drummond", spel van J. Inglis. 9.35 Arthur Tracy, zang en het BBC-Variété-orkest olv. E. Longstaffe. 9.50 Ber. 10.20 Causerie. 10.40 Het Parkington V. Siddons, sopraan. Harry Roy en zijn kwintet, mmv 11 3512.20 R ADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en o 20 Or pl 12.35 Orkestconcert olv. Oafllard. 3.20 Or.pt. 8.20 VocmI kwartet en kamerorkest. 9.05 „Hans leioueur de flüte", operette van Ganne. 1110 Dansmuziek. 11.20 Orkestconcert olv. Tomasi. KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 _1 20 Concert uil rest. Ritz. 220- 4 20 M. Hansen's orkest. 7.20 Pianoercital. 7.30 Radiotooneel. .9.45—10.30 Zang, voordr. en piano, KEULEN, 456 M. 5 50 Orkest concert. 9.!>5 Orgel en viool 11.20 Orkest olv. Hauck. 1.35 Gr.pl. 3.30 Zang en piano. 4.20 Uit Leipzig; Dresdensch Philh. orkest olv. We- ber 6.20 Omroepkwiniet. 7.35 Uit Breslau: „Feierabend beim Arbeits- dienst". 8.20 Gr.pl. 10.20-11.20 Omroepkleinorkest olv. Eyslodt. ROME, 421 M. 8 10 Gevar. con cert 9.j0 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest olv. Dejoncker. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest, 6.20 Gr.pl. 6.35 Salon orkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Radiotoo neel. 10.30—11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.—2.20 Gr.pl. 5.20 Symph.-concert 6 20 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Symph.-concert. 10.30— 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 35 „Feierabend beim deut- schen Arbeitsdienst". Rijksuitz. 8.20 Dansmuziek uit Opera,'# mmv. so listen, koor en orkest 9.20 Ber. 9 50 Trioconcert. 10.05 Weerber, 102011.20 't Omroepkleinorksst. GEMEENTEL! IKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: D.sender 8.8 20, Keu len 9.20— 11.05, Lond. Reg. 11.05 —12.05, Parijs Radio 12.05-12 35 Brussel VI. 12.3514.90, Kalund- borg 14.20—15.20, Parijs Radio 15.20-16.20, Keulen 16.20-17.50, Brussel VI. 17.50-18.20, Keulen 18 20—18.50 Weenen 18.50-22.20 Boedapest 22.20—22.45, Weenen 22.45-24..—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8-50, D.sender 10.05—10.35, Droitwich 1035—13.20, Lond. Reg. 13.20— 17.35, Droitwich 17.35-18.20, Brussel (VI.) 18.20—18.50, Lond Reg. 18.50—20.20, Luxemburg 20.2022.30, Lond. Reg. 22.30- 24.-. voorzooveel het bij dat besluit omschreven traject van dezen autobusdienst betreft. In de vergadering van he waterschap De Westerkogge is besloten over te gaan tot electrische bemaling. De plannen zijn opge dragen aan de firma W. C. en K. de Wit te Amsterdam. Het feest der scherpschutters. Dinsdagavond vierde het Corps Scherp schutters feest in de groote zaal van „De Vergulde Valk". Het was een echt genoege- lijke avond, zooals men dat van dit corps gewend is. Het was een bijzondere feestavond, door dat de secretaris der vereeniging, de heer C. Wijker, 25 jaar lid was. Bij monde van den voorzitter, den heer G. Snoeks Sr., werd de jubilaris gehuldigd. Als aandenken werden hem een vulpen en een vulpotlood, beide met inscriptie, aangebo den. Mevrouw Wijker had een bloemenhul de in ontvangst te nemen. Ook de beschermheer der vereeniging, burgemeester G. P. Bos van Egmondbinnen. sprak zeer waardeerende woorden tot den jubileerenden secretaris en memoreerde, hoe deze 10 jaar lang de functie op correct» eni onpartijdige wijze had bekleed. Zooals gebruikelijk reikte de voorzitter,de heer G. Snoeks Sr., de prijzen uit Er waren weder personeele prijzen, waaronder zeer fraaie en vrije-baan prijzen, te veel om op te noemen. Bovendien was door den bescherm heer een medaille beschikbaar gesteld voor dengene, die het grootst aantal rozen had geschoten. De gelukkige winnaar bleek te zijn de jubilaris van aezen avond, de heer Wijker. die zich dus ook in dat opzicht een waardig lid betoonde. Niet minder dan 68 maal had hij de roos weten te treffen! Voor de vroolijkheid zorgde op voorbeel dige wijze de humorist, de heer Leo van Norden uit IJmuiden met zijn gezelschap. En zoo, onder het genot van muziek, zang en dans was het 3 uur in den morgen eer met het wist! Toen ging een ieder voldaan huis toe. De helft der bevolking W- Dat de Vereeniging van Ziekenhui verpleging hier ter plaatse in een gro°,e behoefte voorziet en zich in de belangstelling der burgerij mag verheugen, moge wel wer' uit blijken, dat deze week het 1000ste lidJf ingeschreven, wat bijna de helft der bevol king is. 25) Hij keek om naar Verona. Ze was ver dwenen. Was hij toch verraden? Was hij toch als een schooljongen bij den neus ge nomen door het woordje liefde? Hij, Saxon, de geslepen avonturier, die honderd malen had gesjJeeld met mageren Hein? Hij had die vrouw vertrouwd, omdat ze „liefste" te gen hem zei. Hij lachte luid. Maar hij had toch haar gil gehoord. Nu was ze spoorloos verdwenen, alsof de duivel haar had ge haald. Plots snerpte weer een kreet door den stillen nacht. Saxon snelde op het ge luid af en daar achter een boschje zag nij haar worstelen met drie bandieten. Ze verweerde zich woest. Haar mantel was afgevallen. Hij liep zoo vlug hij kon. in de eene hand zijn pistool, in de andere z'n kortjan zich zooveel mogelijk dekkend ach ter het kreupelhout. Twee mannen rukten ieder aan een arm. Een derde had haar beenen gegrepen. Zij vocht wat ze kon tegen de overmacht. Haar kleeren waren ver scheur. Haar blanke boezem glansde in het maanlicht. „Nu heb ik je", klonk een stem. „Op jou heb ik sinds lang geloerd. Je bent vervloekt mooi". Een schot klonk. Een der kerels sloeg ach terover. De beide anderen keken verbaasd om. Als een panter sprong Saxon op hen, haalde z'n kortjan door den hals van de boef die het dichtst bij hem stond. De derde wachtte niet. Hij liet zijn prooi vallen, keer de zich om voor de vlucht, stak in het voor bijgaan met zijn dolk naar Saxon, die echter den stoot afweerde en hem nog juist met zijn mes den arm open reet. De vierde was reeds uit het gezicht. Vlug als de wind ver dwenen ze in het woud. Verona lag op de heide. Saxon knielde bij haar neer, legde den arm onder haar hoofd, bracht haar kleeren in orde en goot haar wijn tusschen de tanden. Zij sloeg de oogen op, trachtte te glim lachen. „Dank je, liefste", fluisterde zij. „Je hebt mij gered. Ik wist wel dat je me niet in den steek zoudt laten. Ik ken een man als ik hem zie. Ik heb je toch zoo lief". „Geef mij een hand. Zoo". Ze richtte zich met Saxon's hulp langzaam op. T°e" ze stond, nog op hem leunend, zei ze: „We gaan nu verder. We moeten vóór het daglicht terug zijn. In elk geval de plaats gevonden hebben. Zie daarginds buigt de weg naar het oosten". Saxon raapte haar mantel op, sloe&f haar dien om de schouders. „Hebben die beesten je pijn gedaan?" vroeg hij. „Neen, alleen mijn polsen van het ruwe beetpakken. Dat zal wel spoedig over zijn. Geef me nog een teug wijn. Dank je". „Zouden we niet liever eerst hier wat rusten? De schurken zijn verdwenen". „Neen. We moeten hier weg, dat woud door. Pas op, dat ze ons niet volgen". „Heb je iets van die kerels gezien?" vroeg hij. „Heb je een denkbeeld wie het kunnen zijn?" „Neen. Ik denk vrouwenroovers. Een jonge vrouw schijnt een kostbaar bezit". „Voor soldaten in den oorlog is zij han delswaar", bevestigde Saxon. „Ja. Laten we nu opbreken. Ik voel me weer heel goed. 't Is wonderbest afgeloopen. Ik vertrouwde volkomen op jou. Ik gilde, toen ik dien langen kerel achter je aan zag sluipen, om je te waarschuwen. Juist op tijd zag ik hem uit het struikgewas krui pen". Ze gingen nu oostwaarts door het woud. Ze keken zorgvuldig naar alle zijden, maar nergens was een spoor van levende wezens te bekennen. De vlakte achter hen werd door de maan verlicht. „We moeten naar het oosten gaan", licht te Verona hem in. „tot we het ruischen van de rivier hooren. Dat zal wel niet lang meer duren. Eerst komen we aan een heuvel Dit pad moeten we volgen". „We zijn hier reeds noordelijk van Maag denburg", meende de overste. „Juist, we naderen het doel". „Het komt me hier zoo bekend voor". „Dat kan best". Eindelijk hadden ze den heuvel bestegen. Op den top stond een forsche boom, die zijn groote wortels ver boven den grond uit strekte De heuvel was geheel begroeid met struikgewas. Ze hoorden nu duidelijk hef stroomen van de Elbe. „Kom stelde Verona voor. „Laten we eenige oogenblikken rust nemen, hier op het mos. Nu voel ik me toch wel wat ver moeid en jij?" „We hebben het eerlijk verdiend!" ant woordde Saxon. Hij ging zitten. Zij nam naast hem plaats, sloeg haar armen om hem heen, trok zijn hoofd op haar borst en vlijde zich tegen hem aan. „Zoo", zei ze zacht. „Rust zoo uit, liefste". Saxon streefde niet tegen. Hij keek nog even om zich heen. De omgeving kwam hem zoo bekend vóór. En toen wist hij. Hier had hij met Marion gezeten dien avond na de verwoesting van Maagdenburg. Hier had zij geslapen en hij had een boot gezocht om de rivier over te steken. Alles herinnerde hem hier aan Marion. Toen hoorde hij een zachte stem. „Lieve ling". Maar was dat niet de stem van Ma rion, en die oogen? Die waren niet groen, maar zwart, die waren toch ook van haar die zachte handen, die zoete lippen „Kom", klonk eindelijk Verona'sstem in zijn ooren. „We hebben nu lang genoeg ge rust. Ik geloof dat we in slaap gevallen zijn Het spijt me dat ik je wakker moet maken, maar de tijd schiet op We moeten klaar zijn vóór 't licht wordt, Kijk, ginds begint de hemel reeds te kleuren. Nog één kus Zóó". Ze daalden den heuvel af. Er was geen voetpad, maar, zeker van haar doel, drong Verona voor hem door de struiken. De weg was moeilijk. Soms trapten ze op een rollenden steen of bleven hun kleeren haken in scherpe doorns. Tenslotte kwamen ze bij een muurtje geheel aan het oog ver borgen door struweel en slingerplanten. Verona schoof de takken terzijde, drukte met den voet op een steen. Een gedeelte V0" den muur week. De onderaardscne gang 108 open. „Dus toch in de gang", opperde de over ste. „Ja; hoe zou het den meester mogen)* geweest zijn alle kostbaarheden te vervoe ren zonder opzicht te wekken en vele man nen in vertrouwen te nemen, terwijl het heff bekend was, dat men een spoor had vonden? Hij verplaatste de schatten, ma# liet ze onder den grond". „Ik ben hier reedis eerder geweest", mert* te hij op. „Dat begrijp ik niet. Dit gedeelte is BWr aan een paar menschen bekend. De keiz* lijken weten niet, dat hier een ingang 18 hinderpalen, om dit gewelf van de and' zijde binnen te dringen, zijn na de verwoc ting onoverkomelijk geworden". j „Deze geheele toent komt mij zoo vree ui voor". pi. „Vreemd is het. Gisteren kenden we kaar nauwelijks en nu zijn we de w vrienden". „Vrienden!" dacht hij, maar zweeg. „Steek de lantaren aan. Hier is een we kaars". Hij voldeed aan haar bevel. „Ga jij nu vooruit, zoo is er licht k noeE" „Ik kan tenminste zien waar ik loop „Geef mij de hand. Ik zal achter je ven". (Wordt vervolgd!

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6