-. Vroviticiaaf lhumus Jnqeaonden Stukken BELASTINGGEBIED. Jiunst en Wetenschap Amstecdamsche ïBeucs m f Een foto van het opruimingswerk. „KWEEKELINGEN MET ACTE" Zij zijn er tot in de zeventig. Treurige toestanden. BOTSING VRACHTAUTO EN MOTORRIJWIEL. Motorrijder gedood. BRAND TE SITTARD. BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE EN DUIN. HEERHUGOWAARD ZIJPE ST. PANCRAS ALKMAAR vkaüen op IN MEMORJAM G. W. VAN BLAADEREN. van Donderdag OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH bankinstellingen. industr. ond. binnenl «v, mijnbouw petroleum. tabakken. amer spoorwegen. Atchison lopeka 17 October 1935. LANDBOUW CREDIET N.V. 2.15 22%, 2VU I1/4 197Vi-i im-'/j 2VU-V» 0FFICIEIn- GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Groote vertraging: in den treinen loop door 't Gooi. Vannacht te 2.40 uur zijn van een goe derentrein, komende uit de richting Amers foort 7 wagons ontspoord, toen de trein binnenkwam op het rangeerterrein Water graafsmeer bij de Zuiderringvaart. Bij het ongeluk kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. De materieele schade is echter zeer groot. Het verkeer naar en van het Gooi ondervond door deze ontsporing groote vertraging, daar de treinen komende van Weesp over verkeerd spoor moest wor den geleid. Met het opruimingswerk is direct begonnen, doch het was hedenmorgen om streeks 8 uur nog niet te zeggen, wanneer dit gereed zou zijn. Onmiddellijk zijn maat regelen genomen om het verkeer op de groote afstanden en naar het buitenland zoo min mogelijk vertraging te doen ondervinden, waartoe vele treinen over Utrecht naar Amersfoort worden geleid. Vooral het ver keer naar het Gooi ondervond groote vertra ging", terwijl ook vele forensen-treinen uit het Gooi komende, moesten uitvallen. Omtrent de oorzaak van het ongeval staat nog niets vast. Wel heeft men bij de Merwede- brug teekenen van ontspormg gevonden, zoodat het niet onmogelijk is, dat daar reeds een der wagens uit de rails is geloopen. Stagnatie opgeheven. De stagnatie, ontstaan door de treinont sporing, was vanmorgen om 10 uur opgehe ven. Omtrent de oorzaak van de ontsporing is nog niets definitiefs met zekerheid te zeg gen. Men schrijft aan het „Handelsblad": Over het instituut„kweekeling-met-acte" kan men gegeven de tegenwoordige om standigheden verschillend oordeelen. Af gescheiden van den geldelij'ken kant, zal men echter wel moeten toegeven, dat de positie van deze jongelui niet bijster benijdens waard is: ze hebben in deze onvolwaardige betrekking geen vooruitzichten; en de kans om in een volwaardige onderwijzersbetrek- king over te gaan is binnen afzienbaren tijd uiterst gering. In dat opzicht zijn ze dus wel te beklagen. Onder hen is er echter één groep, die wel het meest beklagenswaard zijn te noemen. Ik ontdekte die dezer dagen, toen ik bladerde in 't Jaarboek 1933 van het R.K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gra- venhage. In deel I, betreffende r.k. bewaar school- en lager onderwijs in Nederland, vond ik op blz. 212 vgg. een lijst van de kweekelingen-met-acte aan de r.k. bijz. lagere scholen, met de leeftijden en de bevoegdhe den. Het eerst komen daar de „religieuzen" aan de beurt. Van de 91 mannelijke zijn er 13 boven de 30 jaar; en wel verdeeld als volgt: 9 van 3040 jaar; 2 van 4050 jaar; 2 van 50—60 jaar; 6 van 60—70 jaar. De oudste is 67 jaar! Van de 142 vrouwelijke zijn er 65 boven de 30 jaar (als ik er 2 met cnbekenden(leeftijd onder de 30 jaar re ken); t.w.: 15 van 3040 jaar; 5 van 4050 jaar7 van 5060 jaar35 van 6070 jaar 3 boven de 70 jaar. De oudste is 73 jaar Wat de bevoegdheden betreft, vermeld ik alleen dat er een mannelijke bij is van 37 jaar met acte M. O. Nederlandsch en een vrouwelijke van 41 jaar met id. M. O. ge schiedenis. Is het niet treurig, dat al deze menschen er nog maar niet in geslaagd zijn, een vol ledige betrekking bij het lager onderwijs te bemachtigen! Ze wachten nu al een men- schenleeftijd en meer op de hun passende positie. Me dunkt, zelfs ds. Kersten zal met deze kloosterbroeders en -zusters medelijden hebben! Ter vergelijking geef ik nog den stand in 1934. Van de 20 mannelijke „religieuzen" waren er 3 boven de 30 jaar, waarvan 2 tus- schen 30 en 40, en 1 van 53 jaar. Van de 53 vrouwelijke waren er 26 boven de 30 jaar: 4 van 3040 jaar, 2 van 4050 jaar, 4 van 5060 jaar, 13 van 6070 jaar, 3 van 70—80 jaar De oudste was toen 79 jaar. Die is blijkbaar gepensionneerd Dinsdagavond had op den Friesche- straatweg een botsing plaats tusschen een 6-wielige vrachtauto, bestuurd door den 21-jarigen G. D., woiende te Groote gat, en een motorrijwiel bestuurd door den "25jarigen ongehuwden L. J. v. Mal, wonende te Surhuisterveen. De motor rijder werd van het rijwiel geslingerd en met ernstige verwondingen opgenomen in het r. k. ziekenhuis te Groningen, al waar hij hedenmorgen is overleden. Hedenmorgen brak brand uit in een complex schuren en stallingen te Einig- hausen, gemeente Limbricht, nabij Sit- tard, gelegen achter de boerderijen van de families Heumann, Frijns, Notermans en de wed. van Oppen. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat het ook de vier woonhuizen aantastte De plaatselijke brandweer, die niet tegen het vuur was opgewassen, riep de hu p in van de brandweer te Sittard. Na ongeveer IK uur was men het vuur meester. Niet voorkomen kon worden, dat de schuren en stallingen geheel ver loren gingen. Ook de inhoud van de schuren, in hoofdzaak bestaande uit graan en landbouwwerktuigen, ging ver loren. Van de 4 woningen is die van den heer Heumann eveneens totaal uitge brand. Van de drie andere huizen kre gen slechts de daken b-andschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer Frijns was niet te?ven brandschade verzekerd, de drie andere families wel. Ged. Staten van Noordholland hebben thans aan de raden van Beverwijk en van Wijk aan Zee en Duin doen weten, dat zij de vereeniging van deze gemeenten wenschelijk achten en een samenvoeging zullen bevorde ren. Zij hebben den raden een ontwerp toe gezonden voor een regeling inzake deze ver eeniging en dringen erop aan, dat de raden hun opmerkingen ten spoedigste zullen ken baar maken, opdat de samenvoeging zoo mogelijk reeds op 1 Mei 1936 tot stand za! komen. Leven in den winkel. In het Zuiden van onzen polder is de laatste dagen leven in den winkel gekomen, doordat de firma Hermes en de Moei, na be komen goedkeuring van de betreffende pro vinciale instantie tot afgraving der terreinen van den heer M. Spaan, begonnen is met klein 6poor te leggen. Heden zijn de noodige kipkarren gearriveerd, terwijl mede e;n tweetal locomotieven per auto werd aange voerd. Werd indertijd gemompeld, dat dit werk wel aan een derti^al werkloozen uit onze gemeente arbeid zou verschaffen, thans deal de men ons mede, dat momenteel via het agentschap der arbeidsbemiddeling nog niemand is betrokken. Paard en ploeg te water. Woensdagmiddag geraakte bij de gebr P. bij het ploegen een der paarden met de ploeg te water. Alle pogingen om het dier weer op het droge te krijgen faalden. Tot ten slotte een der omstanders meende: Zouden we het niet eens met de kraanwagen van d? Gnoct probeeren. Weldra bevond deze zich met zijn spul op het voor een kraanwagen onbekende terrein van bieten- en stoppelvelden. Dank zij het vermogen van het moderne middel waren na korten tijd paard en ploeg weer behouden op het droge gebracht Dijkgraaf benoemd. Tot dijkgraaf van de Zijpe- en Hazepól- der is benoemd de heer G. Tiet te Zijpe. Staatspensioneering. De Bond van Staatspensioneering verga derde dezer dagen in het lokaal van den heer Om een vroolijken propaganda-avond te ma- Op 25 cenf voor leden en 40 cent voor niet De penningmeester, de heer Boskamp, bracht een uitvoerig verslag uit van de alge- meene vergadering. De rekening van den penningmeester gaf aan ontvangsten 76.31, uitgaven f 48.32, saldo 27.99. De heeren Groot en Bouwstra adviseerden tot goedkeuring. Aftredend de heeren J. Boskamp (herkies baar) en C. de Jong (niet herkiesbaar). De heer Boskamp werd herkozen, in de plaats vifni^fn 'ieer Jon8 werd gekozen de heer Jb. Kloosterboer. Om een vroolijke propaganda-avond te ma ken, waren door het bestuur stappen gedaan en aanbiedingen van verschillende auteurs waren binnengekomen. Besloten werd om Jasper en Marijke te laten optreden op 19 November a s. De ouden van dagen krijgen vrijen toegang met gereserveerde plaatsen, terwijl voor het publiek de prijs zoo laag mogelijk is gesteld. Op 25 cent voo leden en 40 cent voor niet- leden. INGEKOMEN PERSONEN. J G. en E. M. de Swart, geen, van Eg- mond aan Zee naar Bisschop Bottemanne straat 52. Jan Koekkoek, N.H., tuinarbei- der, en echtg., van Winkel naar Landstraat 6. Huibert Koekkoek, N.H., huisknecht, van Haarlem naar Landstraat 6. M. Hoo mia, li.,,., t.u., vdn oergen u' van Houtenkade 4'5. Tr. Rab, N.H., dienst bode, van Texel naar Nieuwpoortslaan 148. M. C. Hoogerwerf, wed. v. J. Visser, geen, van Den Helder naar Kruislaan 14. C. J. Kobes, R.K., arbeider Ned. Sp., en gezin, van Den Helder naar Eikelenbergstraat 15. N. W. Jansen, N.H, dienstbode, van Bergen (N.fi.) naar Ritsevoort 28. F. B. de Swart, N.H., kellner, van Egtnond aan Zee naar Bisschop Bottemannestraat 52. C. A. Feld, R.K., dienstbode, van Obdam naar Sta tionsstraat 66. M. P. Thie, wed. v. C. Th. Pool, N.H., z. b., van Bergen (N.H.) naar Ccmansstraat la. N. E. Ridder. N.H, dienstbode, van Bergen (N.H.) naar Comans- straat la. M. Hof, echtg. v. L. J. M. Schumacker, geen, z. b., van Den Helder naar Bisschop Bottemanneplein 1. M H. A. Maas, R.k onderwijzeres, varf Oudorp naar Waerdendelstraat 1. J. E. Koning, wed. v. A. Deun, N.H., z. b., van Castricum naar van der Kaaystraat la. S. Schip horst, geen, z. b., van Bergen (N.H.) naar Kennemerstraatweg 101. Tr. Blom, N.H huishoudster, van Schoorl naar Spanjaard- straat 4. J. Meijer, N.H., steenhouwer, en gezin. D.G., van Oudorp n. Kanaalkade 29. J. Hoogerwerf, N.H., z. b., en echtg., van Amsterdam naar Kruislaan 14. P. de Boer, NH., van Beets naar Tuinstraat 44. D. C. van de Hoef, geen. wagenvoerder-con ducteur, en gezin, van Haarlem naar Sta tionsweg 156. N. J. Bouma, G.K., arts, van Dordrecht naar Kennemerstraatweg IQ. L. Jepma, R.K., koopman in allerlei, van Zijpe naar Paardenmarkt 6a. B. A. Bas, G.k., handelsreiziger, van Haarlemmermeer naar Voordam 4a. G. F. Boon, geen, veld- arbeider, en gezin, van Koedijk naar Raaksje 13. J. P. Groot, assuradeur, R.K., en ge zin, van Spanbroek naar Houtmanstraat 7. F. W. Houtman, geen, pensionhouder, en gezin, van Bergen (N.H.) n. Bisschop Bot temannestraat 10. J. G. Bezuijen, R.K., chauffeur, en gezin, van Leeuwarderad-e! naar Eikelenbergstr. 39. G. A. M. Holter- man, R.K., vertegenwoordiger, van Enschedé naar Bisschop Bottemannestraat 56. Indië de kosten niet kunnen worden bestre den, zal het bestuur middelen zoeken om gel den te verzamelen. Ook zal een collecte worden gehouden voor den te houden landdag in 1937. Het doel is om dan 4 afgevaardigden daar- ,ieen te zenden. Sij de rondvraag werd nog geklaagd aan het tekort aan couranten; dit zal door het be stuur in orde worden gebracht. Hierna sluiting. BIDDEN OM VREDE.... VOORBEREIDING TEN OORLOG! Tot de Nederlandsche vrouwen wordt de oproep gericht mede te bidden om den vrede. Hierbij moet me een waarschuwing van het hart. Zoolang het meerendeel der Nederlandsche vrouwen zich leent tot oorlogsvoorbereiding en jaarlijks haar zonen afstaat in dienst van dit goddeloos en menschonteerend bedrijf, kan dit gebed om vrede niet anders zijn dan onwaarachtig en haar schuld vergrooten. Wij kunnen niet de hand reiken aan den oorlogsgod en bidden om vrede. Ons staat slechts één weg open en dat is deze: „Het met God wagen en afstaan van de ongerechtigheid in oorlog en haar voorbereiding besloten". En, Nederlandsche vrouwen, als ge dezen weg niet op wilt, laat God er dan buiten, maar vraag den Booze U genadig te zijn. Met vr. dank voor de plaatsing, G. J. v. STAPELE-MANOTH. Steenwijk, October 1935. De R. te B. Uw aanslag wordt bepaald naar uw inkomen, zijnde het bedrag dat u contant ontvangen heeft plus vergoeding voor kost. Blijkbaar is dit laatste bedrag nu 50 hooger aangenoajp. Er is, naar mijn berekening, reeds reWrïing gehoud.n met de kosten van ziekte-verzekering e.d. Tegen den aanslag valt niet te reclamee ren G. V. te H. Uw aanslag is m.i. juist. De berekening komt overeen met een per soon, die gehuwd is en een minderjarig kind heeft. Haydn, dat evenals alle kwartetten van de zen meester een geest ademt van goedmoe digheid Adante (even verstoord door het middendeel, en de onbezorgdheid, de goede lachsheid) van het Allegretto, MenuT en Finale. Voor het daaropvolgende nummer, het kwartet van Hindemith, den componist, door velen geroemd, maar ook door velen ver guisd, had de hoorder zich voor te berei den door zich voor te nemen in gespannen te luisteren. En wanneer men dit gedaan heeft, zal men ook van dit nummer niet slechts van de voortreffelijke vertolking, maar ook van de compositie genoten hebben, al komen er momenten, waarin het wel eens wat ver ward klinkt, maar men hoorde het ook voor de eerste keer. Bij ingespannen luiste ren kan men goeddeels in elk deel der com positie de draad, die er doorheen loopt, vol gen en zal men bewondering moeten heb ben voor den man, die zoo iets gewrocht heeft, en niet minder bewondering voor de artistieke weergave er van. Beethoven's kwartet opus 59 no. 3, voor treffelijk uitgevoerd evenals Haydn's werk was het besluit van dezen belangrijken avond. Nog een nieuwigheid bracht dit ensemble. Het publiek, klein in aantal, maar enthou siast over hetgeen men hoorde vele malen riep men de kunstenaars terug kreeg nog een extra-nummertje, iets wat men bij een kwartet-uitvoering nog nooit meegemaakt heeft. Blijkbaar was men getroffen door de ontvangst en de aanwezigen gaven op on dubbelzinnige wijze blijk van hun bewonde ring voor deze vier begenadigde artisten. A. K. In het Octobernummer van het „Else- viere Geïllustreerd Maandschrift" komt va:i de hand van den kun«tcriticus mr. J. Slagter 'n beschouwing voor over den 10 September te Bergen overleden kunstschilder G. W. van Blaaderen, wel ke wij gaarne overnemen. Mr. Slagter schrijft: „Het heengaan vau Van Blaaderen heeft iets onzeg baars-droefs. Hij werd niet weggenomen in de volle glorie van zijn werk, maar na een periode van jaren, waarna hij moeizaam trachtte weer „op gang" te komen. De dood van zijn lieve vrouw, met wie hij zoo gelukkig was, kraakte hem; dezen slag kwam hij nimmer te boven. Uiteist gevoelig als hij was, wondde hij zich aan veel om hem heen en hij trok zich terug in de eenzaamheid va:, zijn hui6 en tuin aan den Bergen- schen duinrand, waaruit soms een goede vriei.d hem een tijd meenam om te gaan werken in Frankrijk Maar het vlo**, n13t meer zooals hij zou wenschen; oot. goochelingen werden hem niet bespaa^ Te bescheiden om zich zelf te affichee ren werd zijn eenzaamheid bedol-^ onder het geraas van veie anderen, niet allen zooveel beteekenend. die de pub#» citeit minder schuwden dan hij. vergat hem. Nu hij, 62 jaar oud, is storven, zijn er niet velen meer, die'zijn werk kennen. Van Blaaderen was zeer ongelijk fci zijn uitingen; zijn stemming moest het doen en bovendien was lang niet «ik onderwerp hem een bron van werkelijk© ontroering. Zijn beste en gaafste werk heeft hij ongetwijfeld in Frankrijk g* maakt. Zijn heele geest, die het nobele gesoigneerde, het harmonische en te*, der-lichte zocht vond haar diepste b*. vrediging in het Fransche landschap Tu schen 1907 en 1912 werkte hij v*{* malen in Samoissur-Seine bij Fontain*. bleau; dit was zijn beste en vruchtbaar, ste tijd. Zijn Fransche landschappen uit die periode, waaraan enkele prachtig® stalen zich in de collectie Boendermaker bevinden, hebben in onze schilderkunst van deze eeuw een eigen plaats verwon ven; geen Hollandsche schilder heeft zoo zeer het fijne, licht-atmosferische en het stijlvolle van het Fransche landschap in een volkomen zuiver colorisme en hj steeds gave compositie weergegeven als van Blaaderen. Een tweede belangrijke periode vorm den zijn Siciliaansche landschappen uit 1924 en daarna kwam zijn ook technisch groot talent nog opgloren in zijn groote Eretonsche huizengezichten, waar voor het eerst in zijn werk de menschelijke figuur de voornaamste plaats innam. De visschers in hun roode co6tuums op den voorgrond en daarachter de sma ragd-Kleurige zee met de strakke lijnen der schuiten, dat alles stuwde Van Blaaderen nog eenmaal op tot uiterst- harmonieuse, prachtig gecomponeerd* doeken. En tenslotte ontstonden nog in den laatsten tijd doeken, geinspireerd doo- zijn tuin; composities van vrucht- boomen en bloemen, waarin dit fijne ta lent zich met opmerkelijke frischheid vernieuwde. Van Blaaderen stelde zich hooge eischen; als mensch en als schilder was hij volkomen eerlijk. Met trucjes hield hij zich niet op. Zijn fijne, wat droefgees tige persoonlijkheid met haar zin voor harmonie en zijn bijzondere colorisch* eigenschappen vindt men in al zijn werk, sterker of zwakker, terug. Wie thans zijn beste dingen beziet, zal zich verwonderen dat een zoo gaaf ta lent ontbloeide en heenging buiten we ten van velen. MANHATTEN STRIJKKWARTET. Zij, die in de courant de foto niet opge merkt hebben en gisteravond in het Gulden Vlies waren, waar het Manhaften strijk kwartet, bestaande uit Rachmael Weinstock le viool, Harris Danziger 2e viool, Julius Shaier Alt, en Oliver Edel violoncel, zullen wellicht gedacht hebben dat men iets ver geten had; er stonden n.m. alleen maar vier stoelen op het podium en geen lessenaar. En toen de kunstenaars zich aan het publiek voorstelden bleven de lessenaars nog maar steeds weg Blijkbaar had men ze niet noo- dig. Men speelde dus zonder muziek. Dit uit het hoofdspelen door een strijkkwartet is eenige jaren geleden ingevoerd door het Kolisch strijkkwartet, en wordt nu door het Manhaften-ensemble gevolgd. Zóó wordt het musiceeren een verbazend moeilijke op gave, want, wat een voorbereiding zal er voor noodig geweest zijn vooral bij zulk een gecompliceerd, modern werk als dat van Hindemith! Do^ de artisten zijn zeker van hun zaak en zetten zich gisteravond rustig neer om te beginnen met het kwartet opus no. 6, van (Ontvangen per STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1931 4 1934 4 Ned.-li dié 1934 4 1934 A 5K Duitschland 1930 Idetr met kettingverklaringa Amsterd. Bank Kandel Mpij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank Rotterd. Bank Alg Kunstzijde Unie v Berkels Patent Calvé Delft Cert NederL Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL Am Smelting Anaconda Betbleb. Steel Cities Ser-ica Steel comu„ u. S. Leatber cultuur maatsch. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions Alg Explor Mij. Kedtang Lebong Dordtsche Petr. phüiips OÜ Sbell Union rubbers. Amsterd Rubber t Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi lnterc. Rubber scheepvaarten. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembab Southern Railw Cert Union Pacific I §Noteering oer 50. tExcla.m PROLONGATIE Voi cxdividend. draadlooze telefoon). Koers van heden te: \oerT Phm- PLm* Plm" *oers 1.30 1.45 2.00 95'/, 963/.- 95»/. 96'/. 94 94'/4 94 943/. 19V, 191/4 233/, 233/4 23'/,-»/. 103>/« 12C3/, I303/4.I 1221/4.i 1221/4 423/4 423,4 4i-% 441/4 - 3/4 79i/, 79V,-80 8O1/4'3/. 803/4-1 t 1003/, pl.BL 1223/4-3 43%-»/, 251/, 1/4 25'/, W» 243; 5 463/4 581 2441/, 254 24.1/4 244 245% 2451/4 981/, 97»/, 97»/, »/a 31s/, 311/, 1 u/is 1212*/M.f 12», w -t 27»/w 27i/w-è 27i/M.è 27H/1» 5*/w 1971/, 1951/,-6 1954-64 196i-74 IIO3/4 113-5 1131/i 100'/, 101-2 100-j - 22»/M 2D/4-2 213/4 21V* 13 50 1 i.50 943/, 12'/. 271/, lOtVi-2 166'/, 166 1501/j 150 1881/4-1 l*8* 1743/4 188 I881/,. 80 81 18J/, ,gi/4 5'/, 5'/, 1041/4 1051/,-è 1051/, 1051J, 66 W* 85 84 30Vs 31 I 583/4 l'/a 63/« 393/4 40 393/4 393/4-% 1393/4- 140-Vi 140 ttM.'i 161V» 158-9* 158 1M-V4 161 160 1W 29 29 I 51/, 31/4 551/» 5 V, 'e koers pCt Heden pCt WiSSELKn.-.KStN aMSIEWW1 Vorige Koert op Parijs Bazel*' ,Be'4,) Kopenhagen Stockholm Madrid koers 1.47»/. 147 7 24'/, 253/4 59.3/Vi 59 35 9.731/4 9 73 24.85 24.83 48 07% 12 30 32 40 37 35 37 40 36.35 36 40 20.20 20 17% 11.00 H.95

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8