Jan Havenkwartier Alcm. Victrix I gVÉRSTESAXON HUISELIJKE TWIST. BURGEMEESTER VAN HAARLEM VOOR DE RECHTBANK. Veroorzaken van dood door schuld. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Wielrijder levensgevaarlijk ge wond. WIELRIJDER DOOR MOTORR-JDER AANGEREDEN. Beiden ernstig gewond. ONBEKENDE WIELRIJDER DOODGEREDEN. Jiunst en W etenschap Spoct s c "wereldkampioenschap schaken Zevende partij te Utrecht waarin Euwe slecht staat wordt heden voortgezet. Gisteravond is te Utrecht in liet Gebouw van Kunsten en Wanschappen de zevende partij aangevangen van de match Euwe- ffihin om bet wereldkampioenschap. ZONDAG a.s. 2 UUR BEKERWEDSTRIJD JCeck School PROF, MR. J. LOOSJES. t Hoogleeraar Evang. Luth< Seminarium. ieuilleUut verwacht, kunnen deze misdrijven nog niet alle worden gepubliceerd Eén ervan is de roofoverval in den Kerstnacht van 1933 te Hees bij Oss, op den landbouwer Christiaan sen, waarbij ongeveer f 130 werd buitge maakt, verder een diefstal van een aantal 7;!y >-en voorwerpen ten nadeele van pas- t rioem te Oss, alsmede de inbraken bij oe familie Yperen en Voss op Ussen te Oss en bij van Heumen te Berghetn. HOOFDONDERWIJZER VERDRONKEN. In een water onder de gemeente R'lland Bath (Z-) is het lijk opgehaald van den hoofdonderwijzer N. uit Krabbendijke, die sedert 14dagen werd vermist. LECTUUR IN POLITIE-BUREAUX. Dagorder van den hoofd commissaris van Amsterdam. De hoofdcommissaris var. politie te Am sterdam heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn inspecteurs opdraagt toe te zien op de nauwgezette uitvoering van art. 97b sub 2 van het Algemeen Rijksambte naren Reglement (lectuur van verboden ver- eenigingen). In deze dagorder maakt de hoofdcommis saris bekend, dat het hem ter oore is geko men, dat in politiebureaux en posthuizen tijdschriften ter lezing worden bezorgd, uit gegeven door vereenigingen waarvan het lidmaatschap aan ambtenaren krachtens het genoemde artikel is verboden In oe dagorder draagt de hoofdcommissa ris zijn inspecteurs op nauwlettend toe te zien dat dergelijke tijdschriften niet ter lezing in bureaux en posthuizen worden gelegd of daarin aanwezig zijn. Gisternacht hoorden buren in de wo ning van de familie De Wit aan den jSchoutenweg te Deventer een hevig tu mult. Even later 6oela© de heer dee uizes in hevige opwinding de straat op. Men vond in huis de echtgenoote van den man gewond en bewusteloos. De politie vervoerde üy vrouw naar het ziekenhuis, waar zij in zeer ernstigcn toestand aankwam. De 30-jarige man is naar het krankzinnegensticht Brinkgre- ven te Deventer overgebracht. Hij is ook vroeger reeds wegens krankzinnigheid verpleegd. NOODKREET VAN HET ROODE KRUIS IN ABESSINIE. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis maakt bekend, dat blijkens een spoedbericht van het Comité International te Geneve het Ethiopische Roode Kruis tele grafisch de navolgende noodkreet aan ge noemd Comité heeft gericht: „Ten behoeve van het Ethiopische Roode Kruis verzoeken wij U met het oog op den ongeëvenaarden nood dringend een beroep te doen op de Roode Kruis organisaties over de geheele wereld". In verband daarmede wekt het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis een ieder, die dat nog niet gedaan heeft, nogmaals op eene gave onder het motto Abessinië te storten op zijn postgironummer 22120 of wel op de rekening van het hoofd bestuur bij eene van de navolgende banken: de Bank-Associatie te 's Gravenhage; de Nederlandsche Handelmaatschappij te 's Gravenhage; de Rotterdamsche Bankver- eeniging, Kantoor Bezuidenhout te 's Gra venhage; de Twentsche Bank te 's Graven hage. OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD? Verdachte van den moord te Zuidbroek te Antwerpen aan gehouden. Te Antwerpen is door de politie aange houden de 31-jarige Rikkert Munnik, gebo ren te Slochteren (Gr.), die verdacht wordt een roofmoord gepleegd te hebben in den nacht van 25 op 26 Augustus 1931 te Zuidbroek, eveneens in Groningen op de weduwe Molanus en haar zoon. De aangehoudene hield verblijf in de Loosstraat te Antwerpen en was in gezel schap van een Nederlandsche vrouw, Reina van de Wal, 45 jaar oud, afkomstig uit Winschoten, gescheiden levende van haar man. De aangehoudene ontkent schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Zijn uitlevering was verzocht door de Ne derlandsche justitie. Op Goeden Vrijdag, des middags half vier. stond op den Rijksstraat weg Haarlem—Amsterdam bij de Liedebrug te Halfweg een auto met het voorste gedeelte in de richting Amsterdam. Uit Haarlem kwam een motor-rijder en toen hij de auto wil de passeeren naderde uit de richting Amsterdam een auto, bestuurd door den burgemeester van Haarlem, den 65-jarigen heer G Maarschalk. De motorrijder botste tegen de auto en overleed bijna onmiddellijk daarna. Wegens veroorzaken van dood door schuld 6tond de heer Maarschalk gister voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Bewezen werd dat hij niet voldoende rechts van den weg had gereden. De officier van justitie zeide, dat per sonen boven de 60 jaar geen auto's meer moesten besturen. Hij w ilde in verband met den hoogen leeftijd geen hechtenis- straf eischen. Zijn eisch luidde een geld boete van 5000 subs. 50 daggen hechte nis en intrekking van het rijbewijs ge durende een jaar. De verdediger was mr. A. Bruch. Uitspraak 29 October. Gistermiddag stak de boschwachter Riesen van het Gooische Natuurreser vaat zonder richting aan te geven per schen Bussum en Laren. Hij werd door een auto gegrepen, kreeg rijwiel den Rijksweg over, ter hoogte van den nieuwen Blaricumerweg, tus- een zware hersenschudding en is in le vensgevaarlijken toestand naar de Ma- jeilastichting vervoerd. Te ëuim vier uur had gistermiddag op den Overtoom te Amsterdam een ver keersongeluk plaats, waarbij twee per sonen werden gewond. Een 25-jarige wielrijdster reed in de richting van den Amstelveenschen weg. Zij werd achterop gereden door een mo torrijder. De juffrouw wilde links af slaan, doch verzuimde een teeken te g'ven. Zij werd gegrepen door den mo- torfietsrijder. Beide personen werden tegen de straat geslingerd en met een hersenschudding in het Tesselschade- ziekenhuis opgenomen. Gisteravond omstreeks half negen is op den Rijksstraatweg onder Oegstgeest eei. tot dusverre onbekende wielrijder dour een vrachtauto overreden en ge dood. De man reed op een Gazelle-rijwiel en droeg een blauw boezeroen. Verder had hii niets bij zich, waaruit zijn identiteit kon worden vastgesteld. Wie het slachtoffer was. Omtrent dit doodelijk ongeval vernemen wij nog, dat de gedoode is de 47-jarige land arbeider A. Moerman uit Valkenburg in Zuid-Holland. De man is bij het oversteken met zijn rijwiél van den rijweg gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door D. G. J. de J. uit Rijswijk. De ongelukkige, die over een af stand van 30 M. werd meegesleurd, werd vrijwel op slag gedood. DE TRE1NONTSPORINO TE WATERGRAAFSMEER. Oorzaak van het déraillement. Omtrent de oorzaak van het derailteeren van den goederentrein in den vorigen nacht op het rangeerterrein in de Watergraafsmeer vernemen wij nog nader: Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in de nabijheid van Weesp een ledige Belgische wagon uit de rails is geloopen. Deze wagon is meegehobbeld tot aan Diemen en is daar, bij een overweg, weer in de rails gesprongen. Het loopwerk was echter defect geraakt. Zoolang de trein den rechten weg volgde, bleef deze defecte Belgische wagon tusschen de andere wagons zonder stoornis meeloo- pen, doch toen de trein bij Watergraafsmeer gekomen, rechts het emplacement op moest rijden, kon de wagen niet meer mee. De wie len schoten er zelfs onder uit, terwijl de wis sel dadelijk defect was. Daardoor gingen ook andere wagens uit het spoor De wagon achter de Belgische, een Fransche wagon, geladen met cement, viel op het hoofdspoor, waardoor ook dit werd ontzet. Nadat men den wagen had weggesleept, is het hoofdspoor hersteld. In den loop van den middag werd begonnen met het gedeelte lijk vernielde zijspoor. Men hoopte met dit werk gereed te zijn, vódr in den avond het drukke goederenvervoer op dit emplacement weer begon. BOTERPRIJS BLIJFT STIJOEN. Wederom zes cents hooger. De Leeuwarder commissie-notee- ring voor boter heeft hare stijging voortgezet: zij werd gisteren vast gesteld op 71 cents (vorige week 65 cents) per kilo in den groothandel en zonder accijns. GEEN PARTICULIERE MILITAIRE ORGANISATIES. Wetsontwerp spoedig te ver wachten. Naar de „Standaard" verneemt, zal bin nenkort verschijnen het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp ter voorkoming van particuliere machtsvorming op het ter rein der Overheidstaak. Verwacht mag worden, concludeert het blad, dat de regeering beoogt hiermede een eind te maken aan op militaire leest ge. schoeide afdeelingen, b.v. de W. A. afdeeling van de N.S.B., die op den jongsten landdag te Den Haag defileerde. Jocovltol lev»rtroan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. jtMim Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.73 per flacon. WEER EEN MIJNONOELUK. Arbeider op slag gedood. In den afgeloopen nacht heeft bij de onder- grondsche werken van de mijn Oranje Nas sau II te Schaesberg (L.) een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Terwijl <le arbeider S. bezig was met het weghalen van stutten, is hij getroffen door steenen uit het gewelf van de mijngang; de man werd hier door gedood. S. die 41 jaar oud is, is woon achtig te Heerlen. DE NOODLOTTIGE AUTOBUS- AANRIJDING. Grootmoeder thans ook overleden. Vrijdag werden een grootmoeder en klein dochter, toen zij nabij Waterhuizen (Gr.) een autobus verlieten, door een vrachtauto aange reden. Hierbij werd de kleindochter op slag gedood, terwijl de grootmoeder ernstige ver wondingen opliep. De vrouw is thans in hei academisch ziekenhuis te Groningen ook overleden KORTE BERICHTEN. Gister bracht mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, Hr. Ms. Gezant te Berlijn, vergezel! van generaal M. rid der van Rappard, baronesse van Heecke- ren van Molecaten en haar dochter, een bezoek aan de Philips-bedrijven te Eind hoven. WERK VAN DEN ARCHITECT KROPHOLLER. Te Leeuwarden is deze maand een tentoon stelling gehouden van ontwerpen en architec- tuurschetsen, uitgaande van „Kunst aan Allen" en den Frieschen Bouwkring. In de Leeuwarder Courant, die het werk van den inzender Kropholler en Jans be spreekt, ontleenen wij eenige bijzonderheden, omdat de architect Kropholler door zijn bouwwerken te Alkmaar o.a. nu weer het nieuwe politiebureau een groote bekend heid heeft verworven. Aan het verslag van de Leeuwarder Cou rant ontleenen wij het volgende: Wie de laatste jaren de moderne architec tuur met aandacht heeft gevolgd en zich vaak angstig heeft afgevraagd of hij de mode in de bouwkunst niet meer geestelijk kon bijhou den of de wegen der architectuur en van den goeden smaak voorgoed uiteen gegaan waren, zal na het zien van de rustige, voorname en toch constructieve ontwerpen van Kropholler en de zeer knappe schetsen van oude platte- landsarchitectuur Jans weer tot rust komen en den wensch uitspreken, dat architeit Krop holler, die volgens ir. Tillema thans een een zame en terzijde staande figuur is, binnen korten tijd zien zal mogen verheugen In aüer belangstelling. Zulks zou ongetwijfeld tot heil der vaderlandsche bouwkunst zijn. Van verdere bespreking van het werk van dezen meester zien wij af, daar er hieronder een ver slag volgt van de uitnemende rede, welke ir Tillema over dezen bouwmeester hield De teekeningen van Jan Jans toonen, welke cu'- tuurschatten in onze dorpskerken, in onze boerenhuizen, in onze molens nog worden ge vonden. Men kan het slechts betreuren, dat de vervaardiger ervan geen Fries is, zoodat er hier heel weinig is geëxposeerd, dat op Friesland betrekking heeft. Wij hebben niets anders gezien dan den Deinumer toren. Ech ter mag de vraag gesteld of het onmogelijk zou zijn een degelijke inventaris van de Frie- sche platteland te verkrijgen. Misschien zou den lichamen als de Friesche Bouwkring of het Frieseh Genootschap er zich kunnen vcor spannen. Bij de opening op Zaterdag j.1. merkten wij op den secretaris der gemeente Leeuwarden, mr. E. Schotman, den wethouder van openbare werken, den heer J. de Boer, benevens eenige vooraanstaande personen op bouwkundig ge bied. In zijn openingswoord bracht ir. J. A. C. Tillema in de eerste plaats dank aan den heer N. Ottema en het bestuur van den Frieschen Eouwkring voor alles, wat zij hadden gedaan om deze tentoonstelling te doen slagen Het is, aldus spreker, nog maar kort ge leden, dat Amsterdam het Mekka van de moderne architectuur was. Hier werkte de Am6terdamsche school, welke weliswaar ver rassende resultaten bereikte, doch in weren weinig meer was dan een gevelarchitectuur, waarbij het decoratieve een domineei ende "o! vervulde. Na een korten tijd van bloei, waar bij vooral de naam van den jong gestorven architect de Clercc^ moet worden genoemd, trad spoedig een tijdperk van verval in. Mid delmatige architecten volgden de meesters na, doen wisten het niet verder te brengen dan tot een banale decoratie, die weerzin wekt. Als reactie kwam internationaal de Nieuwe Zakelijkheid, die echter door haar te groote vereering voor de techniek weer in an dere richting overdreef. Tegenover beide standpunten nu plaatst zich Kropholler, d*e te weinig gewaardeerd werd door het publiek en door de architecten werd bestreden a'.s geen ander, omdat hij niet alleen hun werk doch ook het beginsel van waaruit zij werk ten, veroordeelde. Zoo traden dan de effi- cieele architecten tegen hem in het krijt. Keer op keer keurde de Amsterdamsche Schoon heidscommissie zijn ontwerpen af Thans if deze strijd vrijwel geluwd, doch Kropholler is desniettemin in de stroomingen van de moderne bouwkunst ietwat afzijdig blijven stan. Stil en alleen gaat hij zijn weg. De leidende gedachte van zijn werk is de zelfde als die van Berlage uit zijn eersten tijd, toen hij de Beurs en het gebouw van den Diamantbewerkersbond bouwde. In de tweede helft van de vorige eeuw was de Nederland sche bouwkunst tot een zeer laag peil ge daald. Copieeren van vroegere stijlen, ge bruik van marmer, geverfd hout en van nagemaakt eikenhout en andere materialer- vervalsching waren in de mode. Berlage stel de hiertegenover weer de zuivere compositie en het zuiver gebruik van materialen en het gebruik van zuivere materialen. Van dezelfde grondbegrippen nu gaat Kropholler uit. Hij heeft doorvorscht het typeerend eigene der materialen en heeft aan de bouwstoffen een vormgevend vermogen weten te schenken, die met het karakter daarvan in volmaakte har monie is. Daarnaast weet hij deze materialen tot composities samen te stellen, zoo schoon en evenwichtig als men nauwelijks in onzen verwarden en onevenwichtigen tijd mogelijk zou achten. Zoo sluit hij bij wat het voorge slacht wrochtte aan. Niet door het copieeren van oude stijlvormen, maar door als uit gangspunt te nemen het puurste, den kern va", hetgeen de architectonische traditie ons ver mag te schenken. Verschillende projecten, als de Abdij van Egmond, het prijsvraagontwerp voor het Haagsche Raadhuis, mogen dit den bezoeker duidelijk maken. fia de opening, welke geschiedde door den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, werd om ongeveer half zeven "vT"""' Dr A. Aljechin Dr M. Euwe. Fransche verdediging. 1. e2—«4 2. d2—d4 3. PblC3 4. Pgl—<2 5. a2-a3 6. Pc3Xe4 7- 8. Lfl-g2 9. e2—eï 10. Pe2—g3 11. g4—g5 12. Pg3Xe4 13. DcH—h5 14. Pe4f6 15. g5Xf6 16. DhS—h4 17. Lelf4 18. Lf4g3! 19. d4X«5 20. Lg2—-f3 21. Lf3—e2 22. Dh4Xe4 23. LgT—h4 24. 0-0 25. Lh4- fM 26. f2f4 27. L<2Xf3 28. Lf3Xb7 29. Tdl—d7 30. Td7Xl7t 31. Tf7X«7 32. Kd—bi 33. Thldl 34. Tdl—fit 35 Tc7Xa7 36. Ta7—<T7 37. Tfl-elf TelXeS 39. Td7d4 40. Tdth4 «7—e6 d7—d5 Lf854 d5X«4 Lb4Xe7 PbO—c6 b7b Lc8—fc Pg8fh 0-0 Pf6Xe: Kg8—Ik. Dd8eS Le7Xf> g7XU De7—ds e6—«5 f6f5 Tfb—gS DdfU.dl Dd3—e4 f5X*t h7—h6 Ta8 -t8 Kjh8—h7 e4XJ3 en. Pc6—ai Pa6Xb7 Pb7e5 Kh7~<6 Pc5—<6+ Kg615 Pd3Xe5 KfS-el Pe5—c4 Ke4e3 Ke3—13 Tg8X«* Pc4-e3 Pe3-« De laatste iet van dr Euwe. Hij had «og skchts enkele seconden bedenktijd. De afgebroken stand luidt: Wit: (dr. Aljechin): Kbl, TH ptea nen a3. 52, e3, h2. Zwart (dr. Euwe): Kf3, Te8, Pf5, pionasn b6, h6. Wit beeft zijn zet opgeschreven. Nadat Aljechin ziin zet in couvert bad ai- gegeven, deelde mr. Levenbaeh mede, dat dr. Euwe zou overwegen, of hij Vrijdag wilde verder spelen of ter plaatse opgeven De aanwezigen bleven toen nog in de *s»l teneinde de beslissing te vernemen. Om half 12 deelde de beer v. Harten me de, dat behoudens nader bericht, de partij Vrijdagavond om 7 uur in het Gebo .w voor Kunsten en Wetenschapoen te Utrecht za) werden uitgespeeld. Veel kans zal dr. Euwe wel niet meer heb ben! In den ouderdom van 61 jaar is Bussum na een vrij langdurig© overleden prof. mr. J. Loosjee, 6inds H®3 hoogleeraar aan het seminarium vaI) het Evang. Luth. Kerkgenootschap Amsterdam, voordien predikant resp. *6 Hi.'lum, te Tiel en te Naarden-Bui-suj10' schrijver van verscheidene public*"* op kerkhistorisch en ander gebied. 5225 G. P. BAKKER 26) Na een paar honderd meter maakte de gang een bocht. Het pad werd smaller. De muren lagen gedeeltelijk in puin. Hier en daar hing het metselwerk in de lucht en waren brokken steen neergevallen. Aan den kant van het pad lagen vreesaanjagende diepten. Als Saxon keek, zagen vele glin sterende oogen naar hem op. Het pad werd nog smaller, bijna onbe gaanbaar. Hand in hand, achter elkaar, langzaam en heel voorzichtig stapten ze zooveel mogelijk van steen op steen over de slijkerige kuilen. Dan hield het pad geheel op. Aan de eene zijde van den muur was slechts een smalle strook over, zoo smal, dat een man er nauwelijks zou kunnen staan. Iets verder was ook de andere muur ingestort en toen zag Saxon een groote plas modderig water in de diepte. „Hier moet het zijn", meende Verona. Ze stond vlak naast Saxon, bekeek zoover als het licht van de lantaren het toeliet nauw keurig de geheele omgeving. ,,Ja, dit is de plek. Het kan niet anders Hier moet alles begraven liggen". Zij wees op een vlakken rand modder, waarin een groote steen lag, een paar voe ten lager dan het pad. Daar, lager, nog een. En daar Het was een soort ruwe trap, als voor reuzen gemaakt. Hier kon een man afdalen Saxon boog zich voorover, de lantaren in de uitgestrekte hand. Hij leunde met het lichaam zoo ver mogelijk naar voren. Plots voelde hij een krachtigen stoot. Hij verloor zijn evenwicht, viel, een plons. Een heldere lach klonk in zijn ooren. Het slijkerige water sloot zich boven zijn hoofd. HOOFDSTUK XVII. Een twaalftal keizerlijke musketiers in volle wapenuitrusting, borst- en rugpantser, gele leeren broek met stalen beenbescher mers, hooge geel-leeren laarzen, de morions op het hoofd, stonden in de ruime kamer naar een man te kijken, die aan handen en voeten gebonden, bewusteloos op den grond lag. De wachtmeester, een oude krijgsman met angm grijzen snor, beval: „Onderzoek hem". Een paar kurassiers knielden bij den ge vangene neer. gingen met groote handig heid, die bewees dat dit werk hun niet vreemd was, met hun handen over zijn lichaam, doorzochten de zakken, vonden niets. „Een sterke forsche kerel, volkomen uit geschud". „Bandieten. Broeders van Mérode mis schien?" „Dood?" „Neen". „Gewond?" „Niet dat ik zien kan". Een der kurassiers gaf den bewustelooze een harden trap. Even bewoog hij, toen lag hii weer stil. „Schoppen geeft niets", meenae de wacht meester. „Ben je gek? Misschien zou je het niet eens durven als hij op zijn beenen stond. Haal water". Een der mannen verliet het vertrek, kwam dadelijk terug met een groote emmer sloot water. „Gooi hem dat over het hoofd". De soldaat zwaaide de emmer en wierp het den gevangene vlak in het gelaat. Allen keken vol belangstelling. „Zie je, dat helpt", zei de wachtmeester. „Hij schudt het hoofd, komt bij". „Waarachtig". „Touwen doorsnijden?" „Neen, nog niet. Beter eerst even wach ten. Dan is in elk geval het verhoor gemak kelijker". Hij kwam tot bewustzijn, maar de oogen bleven nog gesloten. „Wie ben je?" vroeg de wachtmeester. Er kwam geen antwoord. De man was schijnbaar bezig zijn gedachten te verzame len. „Wie ben je en hoe kom je hier?" herhaal de de wachtmeester. De ander gaf nog geen antwoord. Hij dacht zeker: „Eerst denken, dan spreken". Hij keek tersluiks door de oogharen, her kende het vertrek, zag de kurassiers, opende dan de oogen en vroeg met zwakke stem: „Waar ben ik?" „We vonden je hier, goed verzekerd en volkomen leeggeschud. Geef hem een glas brandemoris". Een kurassier haalde een platte flesch uit zijn binnenzak, goot den gevangene een slok in den mond. „Hij slikt goed. Als je dat kunt drinken, ben je op den goeden weg", lachte de Sa maritaan. „Vertel nu eens wie je bent?" herhaalde de wachtmeester en ging op een stoel bij hem zitten. De man sloeg de oogen op, staarde ver baasd in het rond en antwoordde eindelijk: „Een Hollandsche schipper, Edele Heer" „Wachtmeester", verbeterde de krijgsman. „Wachtmeester", herhaalde de schipper. „Hoe kom je hier?" „We hadden graan in voor het garni zoen". „Dan zal je met open armen ontvangen wezen". „Maar hoe kom je hier verzeild? Dit is geen schip". „Dat kan ik me niet herinneren. Ik weet niet dat ik ooit in deze kamer geweest ben" Hij keek het vertrek rond, maar zag geen vrouw. „Span je domme hersens eens goed in". „Je kwam van het schip?" „Ja, we gingen van boord, de zoon van den schipper en ik. We roeiden wat op de Elbe voor tijdverdrijf, vischten een beetje Ik ging uit de boot, zei tegen mijn maat: „Ik wandel terug, laat jij je naar de Elbe afdrij ven". We wandelden altijd vrij in en bij de stad. De schildwachten kenden ons alle maal. Niemand viel ons ooit lastig. Ik liep op den weg en voelde plotseling, dat ik van achteren aangegrepen werd". „En verder?" „Ik wilde me omdraaien, maar kreeg e®"' klaps een slag op mijn hoofd", „Verder niets? „Ik weet niets meer, tot u mij tot w wustzijn bracht". „Een vrouw in het spel?" Hij keek Saxo strak aan. „Zeker niet". „Gelukkig, dat we je vonden. Je na° hier kunnen crepeeren, gebonden al* J bent. Je hebt geluk gehad. We kwam van Maagdenburg rijden. Een yrouwtje ril* ons toe: „Kijk daar eens in die hofsted Toen verdween ze in het struikgewas ,,'t Kan waar zijn", dacht Saxon. „M>F verhaal kon ook waar zijn". „Maakt u me nu los, wachtmeester „Ja. Snijdt de touwen maar door. Saxon stond op, onzeker, z^aaic7 won even op de beenen, greep de tafel, ner zijn evenwicht. Toen zei hij: .je „Dank zu zeer voor uw hulp Hij voel*1 in zijn zakken, maar hij vond niets. Een bijna onmerkbaar glimlach)© langs zijn mond. ,,Ik wilde u iets aanbieden De wachtemeester antwoordde zeer 'eejk heb u toch gezegd, dat u volko»en uitgeplunderd was, toen we u vonden ,Dan blijft mij niets over dan u t© u danken", sprak de schipper. „Waar kan. bereiken? Een Hollander is nooit baar". (Wordt vei ;rvolgd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10