VOOR DE VROUW M /I o ma. A O c Iets over het Vrouwenleven in Abessinie venus komt weer in de mode. kooi> u^uakte hondenpooten. Huisvrouw-Schilder Avondtaschje het menu voor de heele we1k. ONS WEKELIIKSCH KNIPPATROON -V' met de groote categorie van werkende vrou wen, daar het groepje vrouwelijke million- nairs, vrouwen en dochters van millionnairs evenals koningen zeer gedund is; maar daar hebben wij geen hinder van en de ontworpen modellen zijn er niet minder aardig om. Zooals de meeste goede Parij- sche modellen zijn ook deze „jurkjes voor alles'' van een geraffineerd-eenvoudige coupe. De nadruk is gelegd op het ma teriaal, opdat dit zoo goed mo gelijk uitkomt. En dit materiaal is zeker wel de moeite waard. Nooit zag men zulk een ver scheidenheid van stoffen als juist deze winter. Ze zijn alle zeer licht; maar hun warmtegevend vermogen is daarmee gelukkig omgekeerd evenredig!! De effen wollen stoffen zijn ongeveer heele- maal van het tooneel verdwe nen. Die werden te saai voor de rustelooze geest van de moder ne vrouw. De oppervlakte van de nieuwe winterstoffen is ruw, met angora-haren bezet, of met opgelegde diagonalen, noppen ribbels, enz. Het spreekt van zelf, dat om het evenwicht te bewaren, de coupe eenvoudig blijft. Men kiest bij al de wollen japonnen dan ook geen andere materialen ter garneering. Hoogstens neemt men clips van edelhout of een half edelsteen. En wie dit niet bekostigen kan, late haar japon liever zonder garneering. dan het geheel te bederven met goedkoope prul len. Uit deze overweging kiest men om der gelijke japonnen ook meestal de ceintuur van hetzelfde materiaal als de jurk zelf. De „goedkoope prullen", die even goed echter zeer aardig kunnen zijn, hooren bij de zelfgebreide origineele pull-overtjes. Een lettertje van glas, een matroosje of een an kertje van „blik", een ceintuur van ge knoopt visschersgaren, zijn de passementen die bij deze sportieve kleedingstukken hoo ren. Het zou een grove fout zijn, hierop een kostbaar sieraad te dragen. Nog altijd viert de mode van blouse en rokken hoogtij en onuitputtelijk zijn de nieuwe vondsten op dit gebied. Men ziet blouses van ieder materiaal. Voor den dag kiest men wollen soepele stofjes, terwijl voor de zoogenaamde theaterblousjes, die men op MODELLEN-REVUE. De Parijsche couturiers, die langzamerhand, na veel schade en schande (men denke aan Poiret, die steun trekkend van de gemeente Parijg was> tot de ontdek king zijn gekomen, dat de vrouwen van tegenwoordig over het algemeen niet meer zulke belachelijk hooge som men voor hun garderobe kunnen en willen besteden als voor de oorlog en nog vroeger het geval was, beste den meer en meer aandacht aan de categorie vrouwen, die voor hun brood moeten werken. Waarmee we dan bedoelen: aan de kleeren, die ze daarbij dragen. Het „jurkje voor alles", dat men van 's morgens tot 's avonds laat kan dragen op kantoor, in winkel of thuis, en dat het evengoed moet „doen" onder een regen- dan wel onder een bontjas, waar in men op ieder tijdstip van den dag goed gekleed is, ge niet meer en meer de be langstelling van de „groote geesten" uit dit mode-cen trum. Het is weliswaar door de slechte tijden, dat de mode-kunstenaars gedwon gen zijn, rekening te houden de meer elegante modellen is deze breed en gedrapeerd. De halsuitsnijding is bij allen zonder uitzondering, hoog. Ook de jabot en vooral de groo te jabot is nog steeds niet uit het modebeeld verdwenen Dat is eigenlijk niet te verwonderen; want bij mantelcostuums is het altijd een geliefkoosde comple teering geweest en zal dat wel altijd blijven ook. Jabots worden op het oogenblik van allerlei materialen ge maakt; zoowel kant, als satijn, crêpe en georgette worden er voor gekozen. Nieuw zijn op het oogenblik ock de schuine vestjes, die men onder de mantelcostuums draagt Deze zijn bij voorkeur van wit zijden piqué. U hebt zeker ook wel gehoord, wat de mode inspiratie voor verschillende dingen zoekt en vond in de monnikenkleeding? Wij dragen een monnikskap over het hoofd, als we naar de schouwburg gaan en liever niet willen, dat ons haar door de wind in wanorde gebracht wordt. De neervallende einden vormen bovendien nog een goe de bedekking voor de bloote schouders. Iets nieuws op het gebied van gebreide kleedingstukken is het kleine vestje van eigenaardige vorm, dat we in afstekende kleur op een effen japonnetje dragen. Het schetsje geeft u een voorbeeld hiervan. JEANNE DE FL. een zwart satijnen rok draagt, satijn, taft- zijde of georgette gekozen wordt. Al deze blouses hebben een kazak-model; d.w.z. zijn vallen met een breed schootje over de rok. Ook bij de blouse wordt de ceintuur meest- 4 van hetzelfde materiaal gekozen; voor In den komenden winter zal de Venus van Milo weer als voorbeeld gelden van vrouwelijke schoonheid. Zoo heeft de haute- couture tenminste besloten en de directeu ren van de music-halls hebben er zich bij aangesloten. Mr. Cochran, de amusements dictator van Londen heeft zijn girls bevolen meer melk te drinken en minder fruit te eten. Ook ronde schouders en voorhoofds- lokjes a la Hepbum komen in de mode. Het Victoriaansche tijdperk beleeft weer een terugkeer. Bij een schoonheids-wedstrijd voor hon den te Deauville werd de eerste prijs toe gekend aan een Duitsche dog, wiens poot- nagels met een levendig rood gescniiderd waren. De eigenaresse had dezelfde tint ge kozen, die ze voor haar eigen nagels ge bruikte. Wanneer zal men beginnen de snuit van den hond te poederen? Nu Abessinie in het middelpunt van de wereldbelangstelling staat, is het wel aar dig iets naders over de vrouwen van dat merkwaardige land te weten te komen. Een der interessantste vrouwengestalten in de geschiedenis van Abessinie is zonder twij fel de reeds historisch geworden persoon lijkheid van keizerin Taitoe-Zon, de gema lin van keizer Menelik II. Het was echter na vele avonturen, dat ze deze hoogte be reikte. Als keizerin leefde ze zeer terugge trokken van de buitenwereld met haar hof houding in een eigen paleis. Haar huishou ding was gescheiden van die van haar ge maal, ze bezat eigen land, eigen soldaten, kanonnen en een hotel in de stad Addis Abeba Het was een uitnemende zaken vrouw, ofschoon ze nooit haar slot verliet en slechts weinige menschen kunnen zich er op beroemen haar gezien te hebben. Men zegt. dat ze vai? alles op de hoogte was, le vendig aandeel nam in de regeeringszaken en dat de Negus steeds haar raad inwon bij verschillende kwesties. Ze liet haar eigen kerk bouwen in het gebied van Addis Abe ba en een andere in bet bedevaartsoord Antotto. Ze was Europeesche zendelingen ongunstig gezind en ze mochten daarom in Addis Abeba niet het geestelijke gewaad dragen. In haar eigen kringen was Taitoe meer gevreesd dan geliefd; want het was zeer gevaarlijk om in ongenade te vallen bij haar. Ze bleef voor Europeesche bezoekers steeds onzichtbaar; ook stak ze haar anti- Europeesche gezindheid niet onder stoelen of banken. Als uiting daarvan geldt haar volgende gezegde: „Italië is een luipaard, die op den loer ligt; Engeland een kruipen de slang, die langzaam maar zeker voor waarts kruipt, Duitschland is een jakhals, die blaft, omdat hij niets anders doen kan; Rusland is een grootmoedige leeuw." Van de levensloop van Taitoe, voor ze kei zerin werd, is het volgende bekend: De van voorname ouders stammende Taitoe werd in 1854 te Boetoel geboren als dochter van de familie Oebie. Keizer Theodorus, die zich voor het jonge meisje interesseerde, kon haar niet trouwen en gaf haar tot vrouw aan een van zijn veldheeren, die hij echter spoedig daarna in de gevangenis liet wer pen. Na den dood van keizer Theodorus trouwde ze met Dediac Tacle-Georghis, die echter weer spoedig voor een hooger ge plaatst iemand zijn plaats moest ruimen. Maar ook dit echtelijk geluk duurde niet lang; doordat Taitoe haar echtgenoot tot een opstand tegen Johannes aanspoorde. Haar man werd in de gevangenis geworpen en zijn vrouw tot straf aan een gewoon sol daat uitgehuwd. De volgende echtgenoot was een hoog officier, die echter weer het veld ruimde voor een hoogwaardigheidsbe- kleeder uit de onmiddellijke omgeving van Menelik. Meneliks gemalin was niet lang te voren gestorven. De eerzuchtige Taitoe spande haar geheele energie ervoor om keizerin te worden. Na vele barbaarsche voorvallen volgde eindelijk het kerkelijk huwelijk van het paar. Algemeene dingen kan men moeilijk zeg gen over de positie, die de vrouw in Abessi- nië inneemt. Bij de stammen van het land is dat overal verschillend. Vier voorname stammen telt Abessinië: de Abessiniërs, de Harari's, de Galla's en de Somalistammen. Deze beide laatste zijn den landbouw uit oefenende, boerenbevolking, die deels in de Het woordje huisvrouw houdt heel wat meer in, dan men zoo oppervlakkig zou denken. Niet alleen, dat ze het heele huls, de keuken, de kinderen, enz. te verzorgen heeft. Ook de kleine karweitjes, die zoo af en toe in huis eens verricht moeten worden, vallen haar ten deel. daar in dezen tijd meestal het geld ontbreekt om een vakman te laten komen. Maar de Industrie maakt het de huls vrouw gelukkig gemakkelijk. Zijn b.v. de keukenstoelen of het badkamerkrukje on- oogelijk geworden, de verf gebarsten, enz., dan is het slechts een paar uurtjes werk om ze weer een nieuw verfhuidje te geven ln iedere gewenschte kleur. Er is nl verf in de handel, die sneldrogend is, prachtig glanzend en goed dekkend, zoodat het te bewerken voorwerp er na de behandeling als nieuw uitziet. En de handen van de vrouw des huizes behoeven onder dit werkje niet te lijden, als ze slechts een paar stevige handschoe nen aantrekt, voor ze begint. RITA VAN B. omgeving der steden, deels in de onherberg zaamste bergstreken wonen. Hun gebruiken zijn van een praehistorischen eenvoud, zoo als men die ook in andere streken van het Afrikaansche continent vindt. Over het huwelijk het volgende: het voor naamste is het kerkelijk huwelijk, dat ech ter alleen onder de grooten van het rijk plaats vindt. Dit huwelijk is niet te scheiden De Abessiniërs geven daarom in vele geval len de voorkeur aan een anderen vorm van het wettig huwelijk, waar men zich kan la ten scheiden, onder voorwaard, echter voor vrouw en kinderen te blijven zorgen. De derde huwelijksvoltrekking echter is die, waarvan bet meest gebruik wordt gemaakt. Die wordt afgehandeld met den vader van de bruid. De jonge echtgenoote krijgt dan van haar gemaal een bedrag voor haar huishoudelijke uitgaven en haar persoon lijke uitzet. Deze laatste bestaat uit siera den en wat katoenen kleedingstukken. Het is zeer gemakkelijk een aardig avond taschje te maken, dat elegant is, bij het toiletje past, en toch zeer weinig moeite, materiaal en geld kost. Voor het hier afgebeelde model, dat ver vaardigd is van het materiaal der japon en geborduurd met gouddraad hebben we slechts ongeveer 50 centimeter van het ma teriaal der japon noodig. De tasch bestaat uit een voor- en achterkant, waarvan u op de teekening slechts de helft ziet. We knip pen het model eerst van papier en daarna van gaas. Dit stikken wij in elkaar. Daarna maken we het model van het materiaal, dat we voor den ouitenkant willen gebruiken en stikken dit dicht en daarna maken we het model nog eens van zijde of molrée, die we als voering zullen nemen. Als dit alles klaar is, maakt men belde modellen aan binnen- en buitenzijde van het gaas en hecht hier en daar vast. Als dit gebeurd is, beginnen we met de borduursels van gouddraad. Deze worden in steelsteek gemaakt en zijn niet moeilijk, zooals het schetsje laat zien. De sluiting tenslotte bestaat uit een lus en een aardig fantasie-knoopje, licht ver guld. Wie zou er nu van uw taschje zeggen, dat het zelf gemaakt is? MARt.AN B. Zondag: tomatensoep; kalfsoesters, doppers (bus), gekookt- aardappelen; charlotte russe; fruit. Maandag hachée van lamsvleesch, gekookte aardap pelen; rijst met appelmoes. Dinsdag: varkenskrabbetjes, stamppot van andüvi witte boonen, aardappelen; fruit. Woensdag carbonaden, savoye kool. gekookte"»». appelen; vanillepudding. Donderdag osselapjes, spersieboonen, gekookte aard appelen; karnemelkpap. VrU dag: kabeljauw, zure eiersaus, gekookte aard appelen; gemberbroodpudding. Zaterdag: gekrulde varkensschijf, koolnapen, ge kookte aardappelen; amandelrijst. Nr. 606: aardige win ter japon van geruit wollen stof. Het model is zeer eenvoudif maar de verschillende strepenverwerkir. maakt, dat het japonnetje toch niet sa- is. Benoodigd materiaal: 4,25 meter sto van 100 centimeter breedte. Nr. 607: japon van diagonaal gestreept wollen stof. Zeer eenvoudig en toch ge kleed model. Benoodigd materiaal: 3,25 me ter van 130 centimeter breedte. Beide patronen zijn in alle maten tege den prijs van 50 cents per stuk te verlat' gen bij de afdeeling „Knippatronen" van d Uitgevers maatschappij „De Mijlpaal", Sin gel 91, Amsterdam, Centrum. Bij de P wordt 6 cents extra berekend voor P° kosten. Toezending zal geschieden na vangst van het bedrag, dat kan wora overgemaakt per postwissel, in po6tzeg of wel per postgiro 41632. j. Den lezeressen wordt vriendelijk verz bij bestelling duidelijk het nummer gewenschte patroon en tevens de veria maat, d.w.z. boven-, taille, heupwijdte, i duidelijk te vermelden. Gelieve verder en adres zoo volledig mogelijk op te g men voorkomt daardoor onnoodige ve i ging in de opsturing.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12