1Buitenland tBüutettiaud JANTJE'S LEER VAN 'T VERKEER. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 LAVAL ONDERHANDELT. Eenige verlichting? GERUCHTEN OMTRENT DEN BRENNER PAS. Ook Fransche troepen bewegingen. TOESTAND HENDERSON ZEER KRITIEK. Arthur Henderson De kerkstrijd in Duitschland Redevoering van minister Kerrl. FORD EN DE OORLOG. Ford levert niet naar de frontzones. AMERIKA EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Tegen deelneming. De Paleiskwestie. Na de pauze. President: Er is uitgemaakt, dat die stukken den brand hebben meege maakt, ze moeten dus in de safe hebben gezeten. De muiterij op de „Zeven Provinciën". DIEFSTAL MET INKLIMMING. Drie recidivisten voor het Amster- damsche gerechtshof. BEDREIGING TEGEN HET LEVEN? 9 KOEIEN LATEN VERHONGEREN. DOOR HUISELIJKE OMSTANDIG HEDEN OP HET VERKEERDE PAD. Als de vrouw de pantoffel hanteert BURGEMEESTER VAN LAREN BELEEDIGD. Op 31 October de zaak in hoo ger beroep. Waf vandaag de aandacht trekt Sanctie-wet 1935 ingediend. Regeering verlangt 4-ledige machtiging. STOPZETTING VAN POSTGIRO- VERKEER. Althans voorloopig. OSS BEKENT IN DE GEVANGENIS- Opheldering, voordat de zaak vóór komt. Het onderhoud, dat de Fransche president Laval gisteravond heeft gehad met den Engelschen ambassadeur schijnt te hebben geleid, althans naar de meening in politie ke kringen, tot een vrij belangrijke vermin dering der spanning tusschen de beide mo gendheden. Desalniettemin verheelt men zich niet, dat de practisohe resultaten van een eventueele overeenstemming in belang rijke mate afhankelijk zouden zijn van de houding van Rome. In welingelichte kringen verklaart men, dat de Britsche ambassadeur er nogmaals met -- iruk op heeft gewezen, dat Frankrijk in 0.va! van een aanval op de Engelsche vloot in de Middellandsche zee tot steunverleening bereid zou moeten zijn Volgens de „Oevre" heeft hij zelfs laten doorschemeren, dat zijn regeering anders zich niet meer aan het Locarno pact gebon den zou achten. Niettegenstaande het Italiaan* sche dementi publiceert het Tel. Agentschap „Fournier" een bericht van haar correspondent te Inns- Brück, volgens hetwelk bij den Brenner-pas aanzienlijke troepen bewegingen plaats vinden. Woensdag zouden een regiment Bersaglieri en twee regimenten Al penjagers, die tot dusverre in zuid- Tirool hadden gelegen, terugge trokken en naar Napels gebracht zijn, vanwaar zij naar Abessinië zouden vertrekken. Binnenkort zouden nog meer troepen van den Brenner worden teruggetrokken. Eenige regimenten zouden naar Lybië worden gezon den. De geruchten betreffende den Brenner hebben sommige Fransche bladen den vrees doen uitspreken, dat in verband met aanzien lijke Fransche troepenbewegingen de noord oostelijke grens zou kunnen worden ontbloot. De „Figaro" deelt in dit verband mede, dat een hooge militaire persoonlijkheid, die overi gens niet bij name wordt genoemd, tegenover een redacteur van het blad heeft verzekerd, dat dergelijke geruchten onjuist zijn. Er heb ben geen troepenbewegingen plaats gehad en dat zal ook niet geschieden. De veiligheid van de noord-oostelijke grens blijft gewaar borgd. Men meldt uit Londen: De toestand van Arthur Henderson, die tooals men weet, sinds eenigen tijd ziek is, is /aat in den avond zeer ernstig geworden. De Pruisische en rijksminister voor kerke lijke aangelegenheden, Kerrl, heeft voor ver tegenwoordigers van de pers een redevoenng uitgesproken over den oproep van de Rijks kerkcommissie en de Landskerkcommissie der Evangelische kerk der Oud-Pruisische Unie. Spr. ving aan met te zeggen, dat deze op roep van historische beteekenis is, aangezien daardoor een volkomen ommekeer gevormd wordt in het leven in de Evangelische kerk, waarna hij nader inging op den strijd in deze kerk gedurende de laatste jaren. Voort gaande zeide hij o.m.: Het nationaal socialisme staat op den grondslag van het positieve Christendom, zonder zich aan een belijdenis te binden Hei Positieve Christendom mag niets uit te staan hebben met bekrompen dogmatisme, maar alleen met de daad. Het nationaal socialisme grijpt nooit in de geloofs- en gewetensvrijheid yan den enkeling in, maar laat het aan een ieder over zich zijn God zoo voor te stellen, als hij dat noodzakelijk acht Door deze hou ding is ook het optreden van den minister bepaald. De tijd der moeilijkheden, die thans achter den rug is, is volgens spr. noodzakelijk ge weest. Het was een omwentelingstijd en het ligt voor de hand, dat ook over wezen en vorm van het geloof meeningsverschillen ont stonden. Daarom is het ook onzin, wanneer men bijv. de Duitsche Geloofsbeweging, die ontstaan is binnen de nationaal socialistische wereldopvatting, een goddeloozenbeweging noemt. Het is immers bekend, dat het nat. socialisme niet alleen het communisme heeft uitgeroeid, maar ook de goddeloozenbewe- g'ng? De Duitsche geloofsbeweging is geen goddeloosheid. Het is duidelijk, dat hier een geloof bezig i6 door te breken. Overgaande tot den door de kerkcommissies uitgevaardigden oproep zeide spr., dat deze voor zich zelf sprak. De terreinen van leven en geloof worden gescheiden. Geloof en leven kunnen op gelijke wijze tot hun recht komen. Kerk en staat hebben te doen met dezelfde «SSn»! gemeen allen gegeven; in de Duitsche volt f v? ^rkel|]kheid van het nat soc nm^Lr 1,sche leven wordt de grondslatr Tn*dmgv.. °P«eb<>uwd op den wil tot vrnhpfa faS' j en bodem, °P den en offerv.iarH u" °P e nat- soc- waardigheid leven voor a tot 0Poffering van het E va! Ha' gemeenschap. Wanneer op de lischp Urie ZCü °ProeP de Duitsche Evange- wat, A' in, ar afzonderlijke vertegen raatw predikanten. aan het werk hH n-nuit met meer mogelijk zijn, dat voor Hrii+i i,9? eemgeHei wijze twist of twee- Hipt 'a Dndsche volk kunnen ontstaan hiinJ?.dePndsl9« gegeven, die een arbeid binnen de kerk mogelijk maakt, welke waar- sch'jnhjk voor haar zelf van het grootste ™rdf' 1S- Door deze oproep wordt het kerk- llc de mogelijkheid gegeven te onderschei- aen wie den tijd juist verstaan heeft. De op roep toont, dat de kerkregeering op den reen* ten weg is en de ordening, die hier begonnen is, verder zal voortzetten. a ?,emin!ster e'ndigde met de verzekering, dat hij zich aan het principe zou houden nooit in te grijpen in de inwendige kerkproblemen, maar dat hij de regeling dezer aangelegen heden steeds zou overlaten aan de mannen van de kerk zelf. J. Cameron van de Ford-fabrieken heeft verklaard, dat de maatschap pij allen uitvoer heeft stopgezet naar het Afrikaansche strijdgebied. Hij voegde hier aan toe, dat deze politiek gevoerd wordt se dert de vijandelijkheden tusschen Italië en Abessinië zijn uitgebroken. De Amerikaansche Federatie van den Ar beid heeft zich in een resolutie verklaard te gen de deelneming der Vereenigde Staten aan de het volgend jaar te Berlijn te hou den Olympische Spelen. Getuige J. H. Swait, oud directeur van ho. Palei6, is ook langen tijd administra teur geweest van de N. V. Hij had zoo- sis uit de processenverbaal blijkt, zelf is hij niet als getuige verschenen verd. M. meermalen gewawarschuwd obliga- ti niet ten tweede male uit te betalen. De neef van den directeur, die aanvan kelijk ook verdachte is geweest in deze zaak, doch die later buiten vervolging is gesteld, wordt alê getuige gehoord. Hij verklaart, dat hij meegeholpen heeft bij de administratie van de N. V. Obligaties betaalde hij uit na overleg met den directeur. Pres.: Er werd zelfs uitbetaald op da gen buiten de officieele betaaldagen om, nietwaar? Getuige herinnert het zich niet meer. „U staat er omheen te draaien", meent de president. Hebt U er den directeur nooit op merkzaam op gemaakt, dat er een P. voor de nummers in het boek stond? Ook dat weet g3*uige niet meer. Mr. de Gaay Fortman: Kom, dat weet U toch wel De president houdt getuige dan eenige obligaties voor, maar getuige hult zich in stilzwijgen; een enkele maal zegt hij ik weet het niet, ik herinner me het niet meer. President: U weet niets. Maar U weet toch zeker nog wel, wie de stukken w aarover uit Kaiseresch is gecorrespon deerd? Getuige bedenkt zich een oogenblik en zegt dan: Ja, ze zijn aangeboden, maar door wie President: U kocht ook stukken voor agere bedragen in nietwaar, U schreef d.v. aan ce Twentsche Bank te Midde' burg. dat zoo'n stuk van 200 maar 20 waa»-d v.as. U wist toch, dat dat onjuist was? Getuige: Ik wist het niet.... President: U wist het heel goed, U wist ook, dat het Paleis er 200 voor in rekening werd gebracht. De president toont dan eenige brieven, waarin gevraagd wordt om uitbetaling van de obligaties. 't Lijkt het schrift van verd. P. wel merkt de getuige op. Ja, antvvoordt de president, maar hebt U dat bij ontvangst van die epistel niet gemerkt? Ook dat weet verd. niet meer, maar hij meent van niet De president brengt dan het ponsen van obligaties ter sprake, waardoor de nummers en het jaartal uitgeslagen waren. Deed U dat opzettelijk, informeert de president. Neef Barnsteijn weet ook hierop niets te antwoorden; zijn geheugen laat hem weer in den steek. Het verhoor van de getuigen, die voor gistermiddag zijn opgei oepen is hierme- d ten einde. De verdachten worden dan weer door den president aan een verhoor onder worpen. Verd. M., de ex-directeur, blijft geheel bij zijn reeds eerder afgelegde verklaringen. Zoo houdt hij vol fle woorden en cij fers 4089 niet te hebben geschreven. President: Maar de deskundigen zijn op dit punt zeer pertinent. Verdachte: Dat kan wel, maar waar is het niet en wat die deskundigen zagen raakt me niet. President: Er is een verzoek tot uitbe taling gekomen van een zekeren meneer B. Maar die meneer, die al twee jaar dood was, kan toch onmogelijk zijn ge komen om het geld te innen Verdachte kan er ook geen verklaring van geven. President: P. zegt, dat hij al die brie ven heeft geschreven. Verdachte: Als P. dat zegt, zal het wel zoo zijn Verdachte: Ze zullen gestolen zijn! President: Maar dan moet de dief precies hebben geweten, welke obliga ties P. stukken waren. Hij moet dus het obligatieboek hebben gekend. Verdachte kan ook hierop geen ant woord geven President: U kunt U er heel moeilijk uitdraaien M.! Ik hoef me er niet uit te draaien, zegt verd. President: Bij een bona-fiJe obligatie vroeg U een kettingverklaring, maar bi] de „Winripeg Obligaties" betaalde U on middellijk uit. Ook hierop kan verd. geen bevredigend antwoord geven. Nadat verdachte M. nog uitvoerig is gehoord over de punten, die gister zijn behandeld, wordt de zitting geschorst tct Dinsdag 22 October a s. Luit. v. Boven houdt zijn straf Het Hoog Militair Gerechtshof te den Haag heeft hedenmorgen vonnis gewezen in de zaak tegen den 32-jarigen luit. ter Zee Tweede Klasse H. L. van Boven, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis op 14 Augustus door den krijgsraad te Willemsoord ge wezen, waarbij hij veroordeeld was tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van 1 maand preventieve hechtenis en ontslag uit den mili tairen dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapen de macht te dienen in verband met de muiterij op de „Zeven Pro vinciën". Het Hoog Militair Gerechtshof heeft met vrijspraak van een on dergeschikt punt het vonnis voor wat de straf betreft, bevestigd. Ter middagzitting van het Amsterdamsche gerechtshof stonden drie lieden terecht, ver dacht van een diefstal met inklimming, op 22 Mei te Utrecht gepleegd bij den drukker D. G Zuidam. Hiervoor hebben zich te ver antwoorden: de 49-jarige schipper M. de H., die door de rechtbank te Utrecht is veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, de 26- jarige koopman H. v. D., wien hiervoor tv/es jaar gevangenistraf is opgelegd en de 43- jarige koopman R. dezelfde tegen wien ter ochtendzitting van het Hof wegens de in braak bij Noach's Vleeschfabrieken te Amers foort vier jaar is geëischt, die echter van dezen diefstal te Utrecht in eerete instantie is vrijgesproken. De verdachte de H. bekende den diefstal te hebben gepleegd; de beide andere ontkenden het feit. Verdachte de H. zeide, de gestolen voorwerpen en het geld te hebben begraven bij het kanaal tusschen Utrecht en Breukelen De agent van politie Tieman verklaarde, dat de wijze, waarop deze inbraak is ge pleegd, hem deed denken aan het systeem van den verdachte R. Er waren in dien tijd ver schillende onopgehelderde diefstallen te Utrecht gepleegd, daarom had deze getuige zich met een collega verdekt opgesteld bij de Lange Nieuwstraat en de Dorstige Hart- steeg, waar verdachte R. woont. Getuige heeft toen R. met van D. hard loopend zien aankomen; even later kwam verdachte de H die een volledige inbrekersinstallatie onder zijn jas had verborgen; die werktuigen had hij noodig, aldus zijn eerste verhaal, voor het rapareeren van stoelen, waarmee hij aan den kost placht te komen. Op verdachte van D. is 'n bedrag van 10 gevonden. De bestolen drukker, de heer Zuidam, heeft de portemonnaie, die in het bezit van Van D. is gevonden, als zijn eigendom herkend. De procureur-generaal was van oordeel, dat alle drie verdachten met deze inbraak iets te maken hebben gehad, maar dat niet precies het aandeel van verdachte R. is komen vast te staan. Daarom moest spr. voor R. weer vrijspraak vragen. Wat de beide andere verdachten betreft, achtte spr. diefstal in vereeniging bewezen; spr. eisehte voor elk der verdachten drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 31 October. Geschoten bij een beslaglegging Het gerechtshof te Amsterdam behandelde in hooger beroep de strafzaak tegen een 37- jarigen boekdrukker aldaar, die door de recht bank was vrijgesproken van een hem ter. laste gelegde bedreiging van een politie- agHet geldt hier de bekende zaak uit de Baf- finstraat, waar op 31 Maart de deurwaar der W T Eysten beslag kwam leggen op een op afbetaling gekocht radio-toestel. De ver dachte wilde het toestel niet direct afgeven, er ontstond een strubbeling, waarbij de poli- tie-agent J. de Vries, die ter assistentie was meegegaan, op den recalcitranten bewoner, die thans verdachte was heeft geschoten; de man is in de maagstreek geraakt en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De officier van justitie, die negen maanden gevangenisstraf had geëischt, was van dit vrijsprekende vonnis in appel gekomen. Ver dachte ontkende pertinent den agent te heb ben bedreigd. De agent echter zeide, dat verd. een blinkend voorwerp tegen hem heeft opgeheven; later is een schroevendraaier in de keuken gevonden De agent zei nu die schroevendraaier te herkennen als het voor werp, waarmee verd. heeft gedreigd. De deurwaarder meende wel dat de agent in een moeilijke positie stond, dat verd. een blinkend voorwerp in de hand had, heeft de deurwaarder niet gezien, evenmin trouwens als de beide getuigen van den deurwaarder. De vrouw van verd. bevestigt de verklaring van dezen laatste, dat gedurende deze herrie een buurvrouw een schroevendraaier met combinatietang kwam terugbrengen, die zij tevoren had geleend. De vrouw meende, dat haar dochtertje die voorwerpen in de keuken heeft neergelegd. Verd. is in zenuwachtigheid even naar het achterkamertje gegaan; kwam in de gang terug, zei: „ik zal dat ding (het toestel) dan maar afgeven", maar werd toen meteen in het been geschoten. De procureur-generaal mr. Versteeg achtte bedreiging van den agent met een misdrijf, tegen het leven gericht, bewezen en eisehte daarvoor zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 31 October. De rechtbank te Assen heeft veroordeeld A. E., 41 jaar, landbouwer te Zuidlaren, tot een maand gevangenisstraf, omdat hij in de maanden April en Mei van dit jaar het noo- dige levensonderhoud had onthouden aan 9 koeien. Gedurende eenige weken stonden deze op stal en kregen niet anders dan stroo en water, tengevolge waarvan een der dieren stierf; twee andere koeien werden verkocht en de overige zes dieren werden in beslag genomen en door de rechtbank publiek ver kocht. Verdachte had naar hij gisteren voor het hof van Leeuwarden verklaarde geen middelen meer om de dieren iets beters te geven. De procureur-generaal vorderde be vestiging van het vonnis. De rechtbank te Leeuwarden heeft K. H., 43 jaar, te Leeuwarden wegens bedrkgelij'ke bankbreuk tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep bij de behan deling voor het hof te Leeuwarden bleek, dat ruim 560 was achtergehouden. Uit het verhoor bleek verder dat de verhouding tus schen man en vrouw heel slecht was. Hij werkte dag en nacht, maar vond thuis rust noch duur. De vrouw was baas m huis. Hij was een oppassend mensch, maar door de slechte tijden ging hij buiten zijn schuld achteruit. Verdachte zeide, dat hij 't geld dat hij ontving aan zijn vrouw ter hand stelde. President: Maar dat geld is toch achterge houden. Verdachte: Tegen mijn zin. President: Maar je hebt het toch gedaan er. je hebt tegen den curator gezegd, dat je het verboemeld had. Later zijn man en vrouw uit elkaar ge gaan. Verdachte: Mijn vrouw nam het geld mee. Zij gaf mij vijf gulden en zei, hier heb je ge noeg aan. Ik ben toen naar mijn broer ge gaan en die heeft mij weer op streek gehol pen. Ik ben nu boerenknecht. Verder bleek nog dat, nadat man en vrouw uit elkaar waren gegaan, de man aan den curator had verteld, dat er 567.50 uit den boedel was achtergehouden. Procureur-generaal: Intusschen is het geld er nog steeds niet. Verdachte: Meneer, mijn vrouw heeft het meegenomen. Ik heb er nooit 'iets van terug gezien. De procureur-generaal zette uiteen, dat de rechtbank bij de toemeting van straf al reke ning heeft gehouden met de bijzondere om standigheden. Deze kunnen verdachte niet ontlasten, omdat zij niets te maken hebben met het feit, dat verdachte verkeerde inlich tingen heeft gegeven aan den curator. Der gelijke delicten komen vaak voor en er moet met kracht tegen worden opgetreden. Er werd bevestiging van het vonnis geëischt. Wij vernemen, dat de zaak wegens beleediging van den Larenschen burge meester den heer Jhr. H. L. M. van Nis pen van Sevenaer als voorzitter var den Larenschen gemeenteraad in de verga dering van 28 Februari 1934 door het toenmalige gemeenteraadslid- den heer P. van Praag (O.S.P.) op Donderdag 31 October in hooger beroep voor het ge rechtshof te Amsterdam zal dienen. Ook de kwestie over de 1 Mei-relletjes te Laren (N.-H.) waarbij door de politie tegen eenige O.S.P.-demonstranten werd opgetreden en waarbij onder meer de heor Van Praag en anderen zijn betrok ken, komt op 31 Oct. voor het Amster- datnsche gerechtshof in behandel !ng. De oorlog in Oost-Afrika. Critieke kabinetswijziging in Oos tenrijk. (Buitenland.) De kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland.) De boterprijs blijft stijgen. (Bin nenland.) Dader van den moord te Zuid broek (gepleegd in 1931) te Antwer pen gearresteerd. (Binnenland.) Oss bekend reeds in de gevange nis. (Binnenland.) Weer een doodelijk mijnongeluk. (Binnenland.) Postgiroverkeer NederlandItalië voorloopig gestaakt. (Binnenland.) Nieuwe burgemeester van Enkhui zen benoemd. (Provincie). Ltn. v. Boven houdt zijn straf. (Rechtszaken.) Uitslag scenario-prijsvraag Ned. Bioscoopbond. (Filmnieuws.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) Gisteravond is het (reeds aangekondigde) wetsontwerp verschenen, waarbij de regee ring zich verdere bevoegdheden voorbehoudt om in geval van toepassing van sancties de noodige maatregelen te kunnen nemen. Dit wetsontwerp tot „voorbehoud van de bevoegdheid tot het nemen van nadere maat regelen ter bevordering van de internationale samenwerking tot het voorkomen of beëindi gen van vijandelijkheden" bepaalt in artikel 1, dat de regeering, de Raad van State ge hoord, maatregelen kan nemen ten aanzien van: 1. het verbieden van invoer van producten afkomstig uit den staat, waartegen de sancties worden ge richt; 2. het tegengaan van 't verstrek ken van credieten aan dien staat; 3. het beletten van de scheepvaart met dien staat; 4. het verbieden van het overdra gen van schepen aan dien staat Deze „Sanctiewet-1935" zal eveneens ver bindend zijn voor Indonesië, Suriname en Curacucao. Zij zal in werking treden op den dag volgende op die harer afkondiging. Het ontwerp draagt de handteekeningen van de minister De Graeff, Van Schaik, Oud, Colijn, Van Lidth de Jeude, Gelissen en Deckers. De regeering dringt aan op behandeling binnen den kortst mogelijken tijd. Het bestuur der Italiaansche posterijen heeft het postgiroverkeer met de buiten- landsche posterijen stopgezet en verzocht het verkeer naar Italië te willen stopzetten. Met ingang van 18 Oct. zullen in verband hiermede geen gelden uit Duitschl. meer door de posterijen naar Italië worden gegireerd, doch postwissels naar Italië zullen ook ver der worden geaccepteerd. Ingevolge een van de Italiaansche post-administratie ontvangen mededee- ling is giro-verkeer tusschen de postre keningen aangesloten bij genoemde administratie en die bij den post-, cheque- en girodienst voorloopig ge staakt. Zooals reeds meegedeeld, is een ver zoek van dien aard door het. bestuur van de Italiaansche posterijen gedaan. Opgemerkt zij, dat het post-giroverkeer tusschen Nederland en Italië slechts weinig te beteekenen heeft. Het in het huis van bewaring vertoevende ;id te den Bosch van de Ossche misdadigers- bende J. den Brok heeft ten overstaan van de gemeentepolitie te Oss een volledige be kentenis afgelegd. Naast een 20-tal kippen diefstallen, waarbij tezamen eenige honderden kippen werden buitgemaakt, bevatte deze bekentenis nog een 20-tal misdrijven, waaronder drie roof overvallen. Aangezien ook in verband met deze bekentenis nieuwe arrestaties worden 21. Toen Jantje het ziekenhuis had verlar ten en hij den volgenden ochtend weer op straat wandelde, bemerkte hij dat al zijn vrienden al heele heeren waren geworden. Ze waren allemaal lid van de club: Veilig Verkeer, en dat staken ze ook niet onder stoelen of banken. 22. Drie dagen later moest Jantje nog eens bij den dokter terugkomen. Zijn moe der ging mee. Tja, zei de dokter ernstig, Jan tje is heelemaal genezen. Maar zijn ezels- ooren zal hij altijd terugkrijgen, zoodra er maar iemand aan zijn ooren trekt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9