DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Onderhoud tusschen Mussolini en Drummond. ^Buitenland Ne. 247 Dit nummer bestaat uit drie kladen. Directeur.' C. KRAK. Zaterdag 19 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang De beraadslagingen van de sanctie commissie. Van het oorlogsfront weinig nieuws. Vandaag een communiqué. De anti-Britsche campagne in de Italiaansche Pers. Het Fransche antwoord aan Londen. Van het oorlogsfront. Waf vandaag de aandacht trekt De dood van den Spiritist. ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Naar het D. N. B. uit Rome meldt, heeft de chef van de Italiaansche regee ring gisteren de gezanten van Frankrijk, Argentinië en Engeland ontvangen Aan het onderhoud met Drummond wordt hier groot gewicht gehecht. Hoewel mee van beide kanten het grootste stilzwijgen in acht neemt over den inhoud der be spreking, laat men toch doorschemeren, dat het onderhoud een bevredigend ver loop heeft gehad. Men is van oordeel, dat de kwestie van de vermindering der strijdkrachten in de Middellandsche Zee en de daaraan door de Engelschen vast geknoopte vraag van een vermindering der Italiaansche troepen aan de Egypti sche grens in de Tripolitaansche provin cie Cyrenaika een zekere rol hebben ge speeld. Naar men uit Engelsche kringen ver neemt, zal Zaterdagavond een ongeveer 12 deelen omvattend officieel communi qué over het onderhoud tusschen Mus solini en Drummond worden uitgegeven. De beraadslagingen van de sanctie commissie. De commissie der sanctieconferentie, welke de kwestie van den wederzijdschen steun aan de aan de economische sancties deelnemen.it staten behandelt, heeft Vrijdagavond haar be raadslagingen voortgezet. De bas is voor de bespreking vormde hei Ontwerp van een redactiecommissie, welke de volgende richtlijnen opstelt: Op grond van hun verplichtingen voort vloeiende uit het derde lid van artikel 16 zul len de aan de sanctiemaatregelen deelnemen de staten direct de noodige maatregelen nemen, opdat geen der op grond artikel 16 genomen maatregelen een der landen, welke de sancties toepassen, zou kunnen berooven van de voordeelen, welke gegarandeerd waren op grond var. de rechtsgelijkheid uit hoofde van de handelsverdragen tusschen de deel nemende landen en Italië. Zij moeten naar de mate van hun behoeften door middel van onderhandelingen de noo dige maatregelen treffen om den invoer van Italiaanschen oorsprong te vervangen door gelijksoortige producten der deelnemende staten. Voorts moeten zij zich bereid verklaren direct na het van kracht verklaren der econo mische sancties met die deelnemende sta*en, die een nadeel hebben geleden, in onderhan deling te treden om hun afzet van waren te vergrooten en aldus het verlies der Italiaan se afzetgebieden ten gevolge van de ten uit voer legging der sancties te compenseeren. Op dit ontwerp zijn verschillende wijzi gingsvoorstellen ingediend, vooral door den Roemeenschen minister van buitenlandsche ^ken, Titoelescoe, die de eigelijke instigator van de compensatieproblemen is en zich er van het begin af aan nadrukkelijk voorstan der van heeft verklaard in allen vorm c-en juridische verplichting tot schadeloosstelling van zekere deelnemers aan de sancties te er kennen. Bovendien heeft Titoelescoe voorgesield. dat een zekere discriminatie moet worden toe gepast tegen de staten, in het bizonder tegen de leden van den Volkenbond, die niet deel nemen aan de sancties. Deze discriminatie moet door beperking van den uitvoer naar de Volkenbondsstaten tn hoofdzaak ten uitvoer worden gelegd door een vermindering der contingenten. Dit voor stel werd ten slotte aangenomen. De Poolsche vertegenwoordiger had zich «r tegen uitgesproken en er op gewezen, da. "et hier maatregelen betrof van een politiek karakter, waarvoor de commissie niet com petent was. Bij den Poolschen vertegenwoor diger hebben zich aangesloten de vertegen woordigers van Zuid-Afrika en Spanje, ter- wijl de vertegenwoordigers van Sovjet Rus land Rosenblum van Griekenland Politis. en van Frankrijk Coulondre, het voorstel ondersteunden. Door de uitwerking van een nieuwe for- jnule werd de zitting herhaaldelijk onder broken. Het bleek ook noodzakelijk te zijn de Vrijdag voorgestelde formule in zake de meestbegunstiging6clausule in overeenstem- bnng te brengen met hetgeen de commiss'e ponderdag heeft geconstateerd, n.1. dat de toepassing der meestbegunstiging moet ach- ergesteld worden bij de noodzakelijkheid van een collectieve Volkenbondsactie. De ontwerp-resolutie zal worden voorge- v^nLaan werkcommissie der conferentie, €'ke vandaag zou bijeenkomen. Een rechtzetting van Engelsche zijde. Reuter meldt uit Londen: In officieele kringen wordt medegedeeld, dat „de recente campagne in de Italiaansche pers" en in de Fransche pers een rechtzetten van het volgende noodig maakt: er is nooi* sprake geweest van het forceeren van een blokkade tegen Italië, het sluiten van het Suez-kanaal of de Roode Zee. Dit is aan Laval en Mussolini medegedeeld en de rede van Laval te Clermont Ferrand toont aan, dat in de Britsch-Fransche besprekingen nooit sprake is geweest van militaire sanctie, provoceerende maatregelen of een actie, we'ke zou kunnen worden uitgelegd als een provo catie van Italië Men vestigt er nogmaals de aandacht op, dat elke veiligheidsmaatregel collectief en niet ine vidueel moet zijn. De berichten, dat Eden een persoonlijke actie tegen Italië zou leiden, worden „valsch en tendentieus" genoemd en nog sterker wordt gedementeerd, dat de houding van Londen ten doel heeft de regeering van Italië te doen kiezen tusschen „vernedering of oor log". Hieromtrent mag in de Fransche pers geen twijfel bestaan. Men verwondert zich erover, dat het ver trouwen van Frankrijk in den Volkenbond, dat het vijftien jaar lang heeft gekoesterd, in dit eene geval is geschokt. Teneinde dit punt op te helderen heeft Clerk aan Laval gevraagd de houding van Frankrijk ten aanzien van artikel 16 duidelijk uiteen te zetten. Men heeft geen ander dan een bevestigend ant woord kunnen verwachten, want men ver heelt zich niet, dat een uitstel of weigering een algeheele wijziging zou meebrengen van de diplomatieke instrumenten welke onder toezicht van den Volkenbond zijn geteeker.d. De Giornale d'Italia optimistischer. Terwijl de bemiddelingspogingen van Laval tot nog toe als geheel zonder hoop in de Italiaansche pers werden voorgesteld, wees de Giornale d'Italia er gisteravond in een Parijsche correspondentie op, dat Lava' zijn besprekingen ononderbroken voortzet en dat zich zelfs eenige gunstige voorteekeiien voordoen. De atmosfeer schijnt thans minder duister. Niettemin vertoont zich ook aan den horizon een nieuw en belangrijk element van gevaar, voornamelijk de mogelijkheid, dat Frankrijk de Engelsche vloot in de Middel landsche Zee zijn oorlogshavens ter besch'k king zou stellen. Eenige andere Parijsche correspondenten der Italiaansche pers zien daarin in zooverre een groot gevaar, dat Frankrijk, in geval van een mislukking van Laval's bemoeiingen, intusschen in het rader werk van de door Engeland tegen Italië ge richte sanctiemachinerie betrokken wordt en dat de thans nog aanwezige scheiding tus schen economische en militaire sancties steeds onzekerder moet worden. De Tribuna keert zich scherp tegen het Engelsche verzoek aan Parijs, eventueel aap de Egelsche vloot de Fransche Middelland sche Zeehavens ter beschikking te stellen. Frankrijk zal zijn verplichtingen uit hoofde van artikel 16 lid 3 nako men. Naar het D.N.B. uit Parijs meldt, heeft Laval, tijdens het onderhoud dat hij Vrijdag middag met den Engelschen gezant te Pa rijs heeft gehad, hem het Fransche antwoorc op de Engelsche vraag overhandigd. Naar verluidt, is het Fransche antwoord reeds naar Londen overgemaakt, waar het door het ministerie van buitenlandsche zaken on der oogen zal worden gezien. Eerst nadat men het tusschen Parijs en Londen eens zaf zijn geworden, zal het antwoord worden ge publiceerd. In verband met de a.s. zitting van het Britsche parlement, gedurende welke de re geering over den stand der Fransch-Engel- sche onderhandelingen vragen zal worden gesteld, heeft Laval het Fransche antwoord reeds Vrijdag overhandigd. Naar in goed-ingelichte Fransche kringen verluidt, zal Frankrijk zijn verplichtingen voortvloeiend uit par. 3 van art. 16 vervul len en zal dus wanneer dit noodig zal blij ken, zijn deel in de collectieve verplichtingen op zich nemen. Frankrijk beantwoordt de Britsche vraag dus bevestigend. In Fransche kringen wordt er echter den nadruk op gelegd, dat de voorwaarden, die gesteld zijn, van dien aard zijn, dat par. 3 van art. 16 in de tegenwoordige omstandig heden geen gevaar loopt, te behoeven te worden toegepast. Immers Engeland koestert geen agressieve gevoelens ten aanzien van Italië en Italië is niet van plan, Engeland aan te vallen. Om den toestand in de Middellandsche Zee tot ontspanning te laten komen, scheen het echter gewenscht, door regeeringsver- klaringen zekeren indruk, teweeg gebracht door zekere perscampagnes, uit den weg te ruimen. Op het oogenblik gaat het alleen om de toepassing van economische en finan- cieele sancties, welke door Mussolini zijn aanvaard. Verder heeft de Britsche regee ring verklaard, niet aan militaire sancties 'e denken, noch aan een blokkade, noch aan een sluiten van het Suez-kanaal of aan een an deren maatregel, die de internationale maat regelen, die thans tegen Italië ten uitvoer worden gebracht, te zullen overschrijden. Het is echter niet onmogelijk, dat het ge voel van ontspanning, dat door het Fran sche antwoord waarschijnlijk te weeg zal worden gebracht en de geruststelling, die het zal geven, Engeland er toe zal brengen, eeni ge van zijn strijdkrachten uit de Middelland sche zee terug te trekken, wanneer Italië van zijn kant zijn effectieven in Lybië vermindert. De opirarsch in het Noorden. Het schijnt, dat er aan het Noordelijk front thans weer eenige beweging zal komen. Uit Asmara wordt gemeld, dat de Italiaan sche troepen gereed staan voor den verderen opmarsch naar het Zuiden. De verkenningen, die de luchtmacht de laatste dagen van het terrein ten Zuiden van Adoea heeft verricht, zijn geëindigd. Men heeft een groot gedeelte van dit gebied op foto's vast gelegd. Gisteren heeft men Makallé gebombar deerd, bij welk bombardement de Abessiniërs verliezen geleden zouden hebben. De voortrekkers van het Italiaansche le ger zijn gisteren reeds verder getrokken langs het dal van de Sulla, waarbij zij Makel lé reeds vrij dicht genaderd zijn. De troepen van ras Syoem zouden zich terug getrokken hebben, waarbij er nochtans ver schillende schermutselingen zouden hebben plaats gehad, die eenige verliezen aan de Italianen toebrachten. Men verkeert nog in het onzekere of de Abessiniërs Makallé zul len verdedigen, doch men neemt aan dat de Italianen hun beproefde tactiek om de stad eerst te omsingelen ook nu weer zullen toe passen. Aangezien het terrein ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Makallé zeer moeilijk is, gelooft men, dat als die stad eenmaal ge nomen is, de Italianen wederom een lange- ren tijd van oponthoud zullen hebben om een verderen opmarsch voor te bereiden. Bij den berg Moessali. Naar Reuter uit Dzjiboeti meldt, is de Italiaansche kolonne, die in de Abessïnische woestijn benoorden Fransch-Somaliland was geisoleerd, erin geslaagd in Eritrea terug te keeren. De Italianen rekenden er op, dat ras Ja joe, de sultan van Aoessa, niet in staat zou zijn hen tegen te houden, en dachten de ri vier Hawatsji te bereiken en hier bij het wa ter een basis te vestigen. Zij hebben hun doel echter niet bereikt. De Abessiniërs houden den berg Moessa li krachtig bezet, waardoor de vlakte van Aoessa wordt beschermd. De wilde Dana- kils hebben de bronnen vergiftigd, zoodat het water voor de Italianen niet bruikbaar was. De Italianen trachten thans een weg aan te leggen voor hun artillerie. Hun doel is Aoessa te bezetten en langs den Hawatsji de spoorlijn te bereiken. Aangezien het mogelijk is, dat bij een strijd in de nabijheid van de Fransche grens vreemdelingen op Fransch gebied komen, heeft kolonel Messègue te Dzjiboeti maatre gelen genomen de grenzen te beschermen. Voortdurend patrouilleeren Fransche vlieg tuigen langs de grens. Menelik, de zoon van den afgezetten negus Lidj Jassoe en kleinzoon van Menelik II, wordt nauwegezet bewaakt te Tadjoera Ver geefs heeft men enkele malen getracht hem te bevrijden. De schepen Bougainville en Dumont Dur- ville patrouilleeren in de Fransche wateren. De gouverneur van Dzjiboeti heeft het per soneel van de Italiaansche legatie te Addis Abeba beleefd ontvangen na zijn vertrek uit Addis Abeba. Het kwartier van de Fransche koloniale troepen te Diredawa is duidelijk aangegeven om het te beveiligen tegen een bombarde ment door Italiaansche vliegtuigen. DE HERTOG VAN BUCCLEUGH OVERLEDEN. Z M de koning betreurt te moeten mede deelen, dat met het oog op het overlijden van dén hertog van Buccleugh het huwelijk van den hertog van Gloucester met Lady Soctt, dat in den Westminster Abdij zou worden voltrokken, een particulier karakter zal dragen. De huwelijksvoltrekking za plaats vinden in de kapel van Buckingham Paleis, De hertog van Buccleugh is een kwartier na middernacht op 71-jarigen leeftijd ont slapen. DE VERSTERKING VAN DE ALBAANSCHE KUST. Naar het Albaansche nieuws-agentschap mededeelt, is het gemachtigd het in de pers verspreide bericht tegen te spreken, volgens hetwelk tusschen Italië en Albanië een over eenkomst aangegaan zou zijn betreffende*de versterking van de Albaansche Adriatische cust. Ook de berichten over een mobilisatie van verscheidene lichtingen in Albanië zijn geenszins in overeenstemming met de feiten. Er zijn slechts 3 bataillons onder de wape nen geroepen voor 't houden van oefeningen. Deze bataillons hebben drie andere afgelost, wie' oefentijd beëndigd was. AANHANGERS VAN OTTO STRASSER VEROORDEELD. Na een proces, dat drie dagen heeft ge duurd zijn gister te Berlijn twee aanhangers van den „nationaal-bolsjewist" Otto Stras- ser, die tot zijn intieme medewerkers behoor den, veroordeeld. De 35-jarige Herbert Blank uit Berlijn kreeg wegens voorbereiding tot hoogverraad onder verzwarende omstan digheden 4 jaar tuchthuisstraf; de 42-jarige, vroegere strijdkringleider Walther Schreck uit Kahla in Thueringen werd veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerver lies. Bovendien werden de veroordeelden on der politietoezicht gesteld. DOOR KRANKZINNIGE DOOD GESCHOTEN. De leider van de psychiatrische en neuro logische landskliniek bij Bruenn, prof. dr. Hubert Prohaska is gister door een patiënt doodgeschoten. De man was kortgeleden voor onderzoek in de kliniek opgenomen. Men heeft den indruk dat het hier om een daad van wraak gaat. De krankzinnige had den medicus voor zijn huis aan den Kraut- markt opgewacht en toen de professor ver scheen had hij vier schoten a bout portant op hem gelost. Dr. Prohaska overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Vijf dooden. Tengevolge van een botsing tusschen een autotrein en een kleine auto op de Via Aurelia, welke ontstaan was door een slecht functionneeren van remmen, zijn vijf perso nen gedood en eenige anderen gewond. DE STAKING IN HET KOLENGEBIED VAN ZUID-WALES. Een conferentie van gedelegeerden van de mijnwerkersfederatie heeft na langdurige be sprekingen de aanbeveling aanvaard van het vakvereenigingsbestuur een stemming te doen houden onder de mijnwerkers der kolen mijnen over de actie ten behoeve van het af dwingen van een loonsverhooging. Intus schen is het bestuur gemachtigd onderhan delingen te voeren over de eischen. De datum van de stemming is nog niet bepaald han gende de bijeenkomst, die Maandag zal ge houden worden tusschen het bestuur der mijnwerkersorganisatie en den minister voor het mijnwezen, kapt. Crookshank. SCHEEPSBRAND IN ALEXANDRIE. Aan boord van de te Alexandrië in de haven liggende „Ausonia" is een felle brand uitgebroken, tengevolge waarvan zeven personen gedood en zeven gewond werden. Het schip voer op de lijn TriëstAlexandrië en was alhier uit Haifa aangekomen. Nau welijks 10 minuten, naaat het de haven binnengevaren was, kwam een ketel tot ont ploffing, waardoor een brand ontstond, die zich buitengewoon snel uitbreidde De ge wonden zijn op een Engelsch hospitaalschip opgenomen. Onder de passagiers zijn geen dooden of gewonden gevallen. Het schip totaal verloren. Omtrent de scheepsbrand aan boord van de „Ausonia" kan nader gemeld worden, dat zich twee explosies hebben voorgedaan, die zoo krachtig waren, dat men ze in de stad aanvankelijk voor kanonschoten hield. Met de snelheid van den wind vlogen de vlammen over het schip, dat spoedig in lichterlaaie stond. Dank zij het vastberaden optreden der in de haven liggende Britsche oorlogsschepen konden de door een pani- schen schrik bevangen passagiers gered worden, zoodat een groote ramp voorkomen werd. Tijdens den brand verdrongen zich tien duizenden belangstellenden aan den oever, waar zij met gespannen aandacht het schrik kelijk spel der vlammen gadesloegen. De „Ausonia" is volkomen verloren. Het schip is totaal uitgebrand en heeft het uiter lijk van een walmende hoop verroest en gloeiend metaal. De havenautoriteiten voeren op 'het oogenblik besprekingen met de be voegde instanties om uit te maken of het volkomen onbruikbare wrak tot zinken zal Een onderhoud tusschen Musso- linie en Drummond. (Buitenland). Weinig nieuws van het gevechts front. (Buitenland). Hoe de onderwijs-begrooting wordt verlaagd. (Binnenland). Nieuwe bekentenissen uit Oss. (Binnenland). De kwestie van de 4 juridische ambtenaren bij het crisis-bureau. (Binnenland). Tolmuren omlaag! (Binnenland). Oss komt Maandag weer voor het gerecht. (Rechtszaken). Alkmaarsche clubs gaan bekeren. Sport en Weistrijden). Uit het parlementaire leven. (Arti kelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). Bij de Rijks werkverschaffing ge plaatste raadsleden. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) worden gebracht. Op de plaats van het on geluk is de zee 13 M. diep, zoodat het schip, wanneer men daartoe mocht be sluiten, versleept zou moeten worden. GEFORTUNEERDE BEDELARES. Voor den strafrechter te Weenen had zich een 62-jarige in lompen gekleede vrouw te verantwoorden wegens bedela rij. Dit was echter niet het ergste. Men had dit waarschijnlijk wel door de vin gers gezien maar gebleken is door het verliezen van een handtaschje, dat deze vrouw eigenare* was van een bankreke- nirtfNUfrWlOOD schilling en dat zij boven dien nog een maandelijksche rente van 235 schilling heeft, een bedrag waarvan te Weenen vele burgerlijke gezinnen moeten leven. De vrouw had dus zeer goed van haar rente en van de interest van haar kapitaal kunnen leven, maar zij stond eiken dag voor de kloosterdeur orr. 's middags de gratis kioostersoep te krijgen en bedelde aan alle voorbijgan gers om een aalmoes. Tegen den recht j" zei de zij: „Ik kan mijn vermogen in dan tegenwoordigen slechten tijd toch niet verkwisten." LYBELLENZWERM. Te Toulon in Zuid-Frankrijk werd het p'otseling donker als bij een zwaar on weer of zonsverduistering. Men had ook inderdaad met een zonsverduistering te doen, welke echter ni)|t door de maan- schaduw werd veroorzaakt, doch door een zoo dichte zwerm lybellen, dat de hemel er zwart van zag. STAKING IN KOLENMIJNEN BIJ LUIK. Wegens een loonkwestie is gister een sta king uitgebroken in de kolenmijnen van Gos- son en Kessale, in het Luiksche. De stakings beweging heeft zich zeer snel uitgebreid. Het werk werd nog in drie andere kolenmijnen neergelegd, evenals in verscheidene schach ten van het bekken van Seraing en van Herstal. Opzienbarende wendingen in geruchtmakende zaak. Zelfmoord door suggestie De Noorsche „spiritisten-affaire", welke m het voorjaar uitvoerig voor de rechtbank te Stockholm is behandeld en ook op het in Augustus te Oslo gehouden congres voor parapsychologie onderwerp van besprekin gen heeft uitgemaakt, staat thans opnieuw in het brandpunt der belangstelling, in ver band met een opzienbarende mededeeling van het departement van financiën over on geregeldheden bij de inning van rijksbelas ting te Frederikstad, waarvoor de bekende Noorsche spiritist Ludvig Dahl, die aldaar de functie van rijksontvanger had, aanspra kelijk was. Men herinnert zich wellicht, dat de zaak draait om de voorspelling van den dood van Dahl, in Augustus 1933 gedaan door zijn dochter, het bekerde medium Ingeborg Ko- ber-Dahl, welke voorspelling vrijwel op den dag af in Augustus 1934 uitkwam. Een Noorsche rechtskundige die een fel tegen stander is van spiritisme, heeft er, door aan te voeren, dat hier sprake zou zijn van zelfmoord door suggestie, voor gezorgd dat een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, waarbij verschillende details aan het licht kwamen, welke geëigend waren om onder

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1