Agenda ^Binnenland faalste Aecichten £xmd: en 'Juinèouw Jieck et School Stad en Omgeving, COLPORTAGE-RELLETJES TE AMSTERDAM. DRAMA OP DE LEK. Kind verdronken bij aanvaring. in DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Opmarsch der Heimwehren Weenen. HET ONTSLAG VAN VIER JURISTEN BIJ EEN CRISISBUREAU. De minister van landbouw en visscherij verklaart, in ant woord op vragen van den heer Boon, dat een ernstig onder zoek wordt ingesteld. DE POLITIE EN DE PACIFISTISCHE VERGADERING TE HILVERSUM. Antwoord van den minister van binnenlandsche zaken op vragen van den heer Albarda. Op vragen van den heer Albarda: ONZE VORSTINNEN TE LEIDEN. DE JURISTEN BIJ DEN CRISISDIENST. Wie het onderzoek zal leiden. (Ongecorrigeerd INGRIJPENDE MAATREGELEN OP HET DEPARTEMENT VAN MIN. DECKERS. ONZE POSTVLUCHTEN OP IN DIE. HYPOTHECAIRE SCHULDENAREN MET EXECUTIE BEDREIGD. Voorkoming van onredelijke terugvordering van uitgeleende gelden. GROOTSCHERMER. Een oplichter? BERGEN. De Bergervaart. Schoeisel en kleeren verstrekt. Weeroverzicht. HET GEBRUIK VAN LANDBOUW PRODUCTEN IN DE AUTOMOBIEL INDUSTRIE. EGMOND AAN ZEE. Redders beloond. UITDEELINGSLIJST. Bij de rijkswerkverschaffing geplaatste raadsleden. De geest van de wetswijziging. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Hartedief (rom.), hoofdrol Shirley Temple. Toegang iederen leeftijd. (Geprolongeerd.) Zaterdagmiddag, half 3, matinee. Zondagmiddag half 3 en 's av. half 8. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De Kribbebijter (Holl. hum); hoofdrollen Cor Ruys en Louis de Bree. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolongeerd). Zondag drie voorstellingen: half 2, half 5 en half 8. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, telkens des avonds half acht, hoofdnummer Caliënte (rom.); hoofdrollen Dolores del Rio, Pat O'Brien, Leo Carillo. Toegang bo ven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het document des doods (spionnage-film); hoofdrollen Mona Barrie, Gilbert Roland, John Halliday. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zaterdag 19 October. 8 30 uur, 't Wapen van Heemskerk, vie ring 30^jarig jubilé postduivenvereniging Akmaria Victrix. Zondag 20 October. 8.30 uur, remonstrantsche kerk (Fnidsen), gebeds-, bezinnings- en concentratie-uur voor den vrede. het publiek het noodige opzien te wekken Zoo bleek o.adat Ludvig Dahl een levens verzekering had gesloten van 60.000 kronen, welk bedrag alleen aan de nabestaanden uit gekeerd zou worden, wanneer de verzekerde voor zijn zeventigste verjaardag, welke in November van het vorige jaar gevallen zou zijn, kwam te overlijden. Opzienbarende mededeeling. Blijkens een mededeeling van het ministe rie van financiën is geconstateerd, dat er volgens de boeken, welke de echtgenoote van Ludvig Dahl voor haar man bijhield, in Augustus 1934 ongeveer 60.000 kronen aan achterstallige betalingen geweest zou zijn, maar dat deze betalingen, soms verband houdende met reeds jaren geleden vervallen belastingen, gedaan zouden zijn alvorens in September de opvolger van Dahl in functie trad. Volgens het communiqué is door de belastingbetalers, die in gebreke zouden zijn, verklaard, dat zij hun belastingen op tijd betaald hadden. De weduwe van Ludvig Dahl heeft ver klaard, dat er geen tekort was geweest en dat de boekhouding uit voorzichtigheid niet geregeld bijgehouoen was. Het in de pers geuite vermoeden, dat zij het vermeende te kort van 60.000 kr. aangezuiverd zou heb ben met de 60.000 kr. van de levensverzeke ring kan volgens haar zeggen geen steek houden, daar de verzekering eerst in No vember is uitbetaald. Er zijn nog andere onderstellingen geopperd, maar intusschen heeft de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat wellicht klaarheid*^ kuittien brengen en misschien ook van beteekenis wordt voor het verdere verloop van de zaak betreffende de voorspelling van den dood van Ludvig Dahl. de ambtenaren wordt aangevoerd, is achter stelling in hun werkzaamheden en positie, die een gevolg zou zijn van het machtsstre ven van een ambtenaar van het Landbouw- Crisis-Bureau, tegen wien zij om andere re denen ook bezwaren hebben. b. Naar deze aangelegenheid wordt een ernstig onderzoek ingesteld. De aanleiding daartoe vindt ondergeteekende zoowel in de motieven, die door de betrokkenen zijn aan gevoerd, als in het daartoe strekkend ver zoek van den onder 2a bedoelden ambtenaar. c. Uiteraard zal aan misstanden, die aan het licht mochten komen, een einde worden gemaakt. Honderden kinderen volgden gistermorgen te Amsterdam schreeuwende en joelende de op het Blauwe Zand colporteerende N.S.B.- ers, waardoor de politie, onder leiding van inspecteur Grootheest, zich genoodzaakt zag, wegens verstoring van de orde en rust de colportage te verbieden. Tegen een 40-jarige vrouw, die zich tegen de N.S.B.-ers beleeaigend uitliet, werd pro cesverbaal opgemaakt. Een andere vrouw verwondde een der colporteurs door een scherp voorwerp door de brievenbus te ste ken, toen deze iets in de bus van haar wo ning wilde werpen. Wegens mishandeling zal deze 45-jarige vrouw worden vervolgd. Op de rivier de Lek, onder de gemeente langerak, zijn een motorboot en een roeiboot met_vier personen in aanvaring gekomen, welke botsing aan een kindje het leven heeft gekost, meldt de Tel. De echtgenoote van den veehouder T. van Zessen was met haar kindje van drie maan den, een meisje, op bezoek geweest bij fami lie te Willinge Langerak, welk dorp aan den overkant van de rivier ligt. Met een roeiboot van den veerdienst Willinge LangerakLan gerak keerde zij bij het vallen van den avond naar huis terug. Haar man was met de roei boot mede overgekomen om zijn vrouw te talen en te helpen den kinderwagen in d joot te brengen. Op den terugtocht is de roeiboot in aan varing gekomen met een motorboot, die de rivier afkwam. Door den schok sloeg de kin derwagen met de kleine er in over boord en ook de 50-jarige veehouder geraakte te wa ter. Met veel moeite gelukte het den man te redden. Het kindje is echter verdronken. Toen men den wagen later ophaalde, was het meisje er uit. Het lijkje is nog niet gevonden De veerman en de vrouw kregen geen letsel Vrijdagavond heeft te Weenen een be tooging plaats gevonden van de vaderland- sche organisaties voor de bondskanselarij en op den Heldenplatz. De plechtigheid be gon met een toespraak van den bondscom- missaris voor den Heimatsdienst, overste Adam, die de onwrikbare trouw van het Vaderlandsche Front jegens de regeering tot uitdrukking bracht. Vervolgens defi leerden de 10000 Heimwehrmannen, die gistermorgen uit Neder-Oostenrijk en Bur- genland in Weenen aangekomen waren net stalen helmenten het geweer aan den schouder langs de bondskanselarij. De Weensche Heimwehr, die onder lei ding staat van majoor Fey, heeft geen deel genomen aan den opmarsch in gesloten formatie. Eenige leden van de Weensche Meimatschutz hebben zich zonder wape nen aangesloten bij den fakkeloptocht. In aansluiting op den opmarsch werd een fakkeloptocht gehouden van de civiele organisaties van het Vaderlandsche Front Op vragen van den heer Boon: 1. Is het juist, dat de vier juridische amb tenaren van het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933, die geoordeeld hebben hun dienstbetrekking wegens dringende redenen bestaande in ongewenschte ambtelijke verhoudingen te moeten doen eindigen, de motieven tot dezen stap schriftelijk aan den minister hebben medegedeeld? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid: de Kamer omtrent deze motieven in te lich ten; mede te deelen of Zijn Excellentie daarin niet aanleiding vindt tot het instellen van een ernstig onderzoek; indien Zijn Excellentie daarbij van mis standen in de ambtelijke verhoudingen blijkt een reorganisatie te gelasten, opdat aan eventueele misstanden een einde wordt ge maakt? heeft de minister van landbouw en vissche rij geantwoord: 1. De eerste vraag wordt bevestigend ge antwoord. 2. a. Het motie!, dat door de vier bedoel 1. Is het den ministers bekend, dat op Zaterdag 7 September in een samenkomst te Hilversum, belegd door eenige pacifisti sche vereenigingen en bijgewoond door personen van verschillende politieke rich tingen en godsdienstige gezindheden, een rechercheur van politie twee der sprekers heeft verboden hun redevoeringen voort te zetten? 2. Willen de ministers onderzoeken, of voor dit in Nederland tot dusver weinij; gebruikelijk ingrijpen der politie goede redenen hebben bestaan en van de uit komsten van dat onderzoek mededeelinf' doen? 3. Indien de ministers van oordeel zijn dat voor het ingrijpen der politie goede gronden niet hebben bestaan, zijn zij dan bereid maatregelen te nemen, waardoor zooveel mogelijk kan worden voorkomen dat de politie den regelmatigen voortganf van openbare vergaderingen verstoort zon der dat de belangen van de openbare orde de goede zeden of de veiligheid van den staat dat dringend vereischen? heeft de minister van binnenlandsche zaken, mede namens den minister justitie geantwoord: 1. De eerste vraag wordt bevestigend beantwoord. 2. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de sprekers op de bijeenkomst op 7 September j.1. te Hilversum, wien het spreken is belet, zich niet hebben gehouden aan de voorwaarden, waaronder de ge meente Hilversum een terrein voor die bijeenkomst heeft afgestaan. Deze voor waarden behelsden o. m.,dat op de bijeen komst geen anti-militaristisch streven naar voren mocht komen. Zij zijn, naar den on- dergeteekenden bleek, duidelijk en uit drukkelijk aan de leiding der bijeenkomst te voren kenbaar gemaakt. 3. In verband met het bovenstaande wordt deze vraag ontkennend beantwoord. van schuldenaren, die met executie werden be dreigd, omdat de hypothecaire credietgever zonder dringende redenen de geldleening had opgezegd, terwijl de schuldenaar niet in staat was de geleende som terug te beta len. Het ingediende ontwerp doet nu een mid del aan de hand, waardoor wordt voorko men, dat de schuldenaar door een onredelijke terugvordering van de geldleening ernstig wordt benadeeld. De mogelijkheid wordt ge schapen voor den debiteur, van den rechter uitstel te verkrijgen voor de terugbetaling van de hoofdsom en wijziging in de verplich ting tot tusschentijdsche aflossing. H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana begaven zich heden te 13.15 per auto naar het Loo. Op den tocht werd Lei den aangedaan, alwaar enkele oogenblik- ken in het academiegebouw werd vertoefd. Zooals men uit het antwoord van minister Deckers op de vragen van het Tweede Ka merlid Boon (Lib.) met betrekking tot de ontslagneming van een viertal juridische ambtenaren bij het landbouwcrisis-bureau heeft kunnen lezen, heeft de minister op dracht gegeven een ernstig onderzoek in te stellen naar deze aangelegenheid. Naar wij in aansluiting hierop nog kun nen meedeelen, zal dit onderzoek geschie den door dr. C. J. H. Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij een commis sie in te stellen, die zal onderzoeken of en zoo ja, welke wijzigingen naar haar meening gebracht moe ten worden in de landbouwcrisis instellingen, de landbouwcrisis maatregelen, de uitvoering en de controle om te bereiken: a. dat het aantal administratie-maatrege len tot een minimum worde beperkt; b. dat op zoo goed mogelijke wijze worde samengewerkt met de landbouworganisaties en den rijksvoorlichtingsdienst. Aan de drie centrale landbouworganisa ties verzocht men leden voor deze commissie voor te dragen, met dien verstande, dat één hunner goed op de hoogte moet zijn van de omstandigheden, waarin de kleine boeren leven en werken, terwijl een tweede als ver tegenwoordiger van den tuinbouw in over leg met den Nederlandschen tuinbouwraad moet worden voorgedragen. De algemeene Nederlandsche zuivelbond is uitgenoodigd om een voordracht voor één lid uit den zuivel te doen. Voorts zal in de commissie zitting nemen, de directeur-gene raai van den landbouw en van het college van regeeringscommissarissen, de regee ringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij en de regeeringscommissaris voor den tuinbouw. Als voorzitter zal worden aangezocht een hoogstaand persoon, die niet direct bij den landbouw en den tuinbouw is betrokken, maar door zijn kennis van het be drijfsleven en economisch inzicht het onder zoek zal leiden. Aan de commissie zal een jurist als secretaris worden toegevoegd. De Kwak is op thuisreis te Medan geland. NOGMAALS EEN MIJNJONGELUK. Het 5e van deze week. Gisteravond stiet de ondergrondsche loco motief-machinist P. J. Jessen, terwijl hij met een trein 9 wagens door een steengang reed van de staatsmijn Maurits te Heerlen, met het hoofd tegen een ijzeren stutbalk van den zijwand. De man werd van de locomo tief geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer, dat 24 jaar oud is en ongehuwd woonde te Grevenbicht. SCHIP IN NOOD. Men meldt ons uit Hollum op Ameland: Op de wadden van Ballum, geeft een schip noodseinen. De reddingboot van Hol lum is uitgevaren. Ingediend is een wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ter voorkoming van onredelijke terugvordering van onder ver band van hypotheek op onroerend goed uit geleende gelden. In de Memorie van Toelichting merkt de regeering op, dat in den laatsten tijd haar klachten bereikt hebben van hypothecaire Eenige weken geleden vervoegde zich in onze gemeente een Amsterdammer, voorge vende in een café een kindervoorstelling te zullen geven met een poppenkast annex goo-1 cheltoeren. Deze man presenteerde, na daartoe ver-1 gunning te hebben verkregen, een inteeken- lijst en met succes. Alle ingezetenen werden „bewerkt" en velen offerdem hun moeilijk verdiend penningske, zelfs eenige guldens prijkten op de lijst. Zaterdag 12 October zou de langverwachte vertooning plaats hebben, echter wie kwam, geen goochelaar en de wachtenden gingen mopperend huiswaarts. ■Avonds bracht de post nieuwe tijding. Vrijdag 18 October zou nu de voorstelling I worden gegeven en wel op twee plaatsen, n.L te Driehuizen en Grootschermer, doch hoe wel als vanzelfsprekend nogmaals de jeugd present was, mijnheer de goochelaar, die zijn geld binnen heeft, moet tot heden nog steeds verschijnen. Het ligt in de bedoeling van den Ioco- 5urgemeester om 29 October, des middags 2 uur, een raadsvergadering uit te schrij ven. Na 9 weken zal dit de eerste vergade ring van den nieuwen raad zijn. In samenwerking met het Hoogheem raadschap voor-de Uitwaterende Sluizen heeft de gemeente, door het te werk stel len van werkloozen een aanvang gemaakt met het uitbaggeren van de Bergervaart. De vaargeul wordt bij lagen waterstand op eeu diepte van 1.50 M. gebracht en aange zien de vaart jaren verwaarloosd is, zal een groote hoeveelheid grond verplaatst moeten worden. De vaart heeft een lengte van 10 K.M. 25 Werkloozen zijn thans te werk gesteld. Voor de werkverschaffing beteekent dit object geruimen tijd werk. Door het Hoogheemraadschap is als tij delijk opzichter bij dit werk aangesteld de tijdelijke wethouder der gemeente, de heer den Das. Voor de kleine scheepvaart en het wa tertoerisme zal de uitvoering van dit werk, dat uitsluitend voor den waterafvoer wordt ondernomen, ook een belangrijke verbete ring zijn. Door den buffethouder J. B. is bij de politie aangifte gedaan van ontvreemding uit het buffet van het op het voetbalterrein aan den Kerkedijk staand clubgebouw van de Berger Sportvereeniging van eenige consumptieartikelen, bestaande uit een negental kogelfleschjes limonade, welke ter plaatse waren geledigd, 40 reepen cho colade, 15 amandelbroodjes, 35 cake s, 5 stuks rolmops, 4 haringen en 25 pakjes kauwgum. Van braak was niets te bespeuren, zoo dat vermoedelijk door jeugdige boefjes van een valsche sleutel gebruik is gemaakt om iich van de lekkernijen meester te maken. De politie stelt naar de daders een onder zoek in. Door het Plaatselijk steuncomité B zijn aan 134 werkloozen gratis schoeisel én boven- en onderkleeren verstrekt. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te T oulouse. Laagste barometerstand 714.6 m.M. te Wisck. Verwachting (geldig tot den avond van 20 October): Stormachtige tot krachtige zuidwestelijke tot noordwestelijken wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; regen of hagel buien; kouder. Met buitengewone snelheid heeft zich de nieuwe depressie over het waarnemings gebied uitgebreid. Terwijl de sterke dalin. gen, die gistermiddag in Schotland ver schenen, thans reeds in Zweden worden ge- vonden, heeft zich een kern onder 715 m.M, die nog toenemende is bij Schotland, ge vormd. De hooge druk handhaafde zich slechts in het zuidwesten en nam op het vas teland af. Zware zuidwester tot westerstorm waait over de Britsche eilanden, ons land, België. noord-Frankrijk en west-Du itschland, fflet regen in onze omgeving en bufïg wéér in Schotland. Duitschland heeft groot endeels nog zwaar bewolkte lucht, maar zal later ook regen en meer wind krijgen. Zuid-Frankrijk heeft fraai weer, midden-Frankrijk windstilte en mist. In noord-Scandinavië nam de lichte vorst toe en deze breidde zich tot midden Zweden uit. Noorwegen krijgt in het zuiden onder invloed van de depressie storm. Na het voor bijtrekken van de kern der depressie is eeni ge opklaring te wachten, maar de koude noordelijke wind zal vermoedelijk nog krach tig blijven en buiig weer meebrengen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 5.30 uur licht op. DE K. R. O. JUBILEERT. De opbrengst van de inzameling voor de jubileum-gave van katholiek Alkmaar voor de K. R. O. bedroeg 615.24. COLLECTE VOLKSONDERWIJS Ten bate van Volksonderwijs wordt Maan dag a.s. een collecte gehouden. De opbrengst der gelden is bestemd voor steun van de openbare school. Voor het doel zullen velen ongetwijield wel een offertje willen brengen. In de Fordwereld wordt in een interes santé beschouwing een en ander verteld over het gebruik van landbouwproducten in de automobielindustrie. Medegedeeld wordt, dat de industrie haar grondstoffen voor het grootste dee aan de jaarlijksche opbrengst van de ak kers ontleent, althans zal dit binnenkort het geval zijn. Men kan uit den jaarlijkschen oogst de meeste grondstoffen krijgen die wij tot nu toe uit de bosschen en mijnen haalden. De Ford-fabriek heeft dit jaar reeds meer dan 6 millioen dollars aan landbouw producten besteed. Voor de millioen Ford automobielen, die in 1935 gemaakt zullen worden, is het katoen van 175.000 H.A., de wol van 800.000 schapen, het haar van 87.500 geiten, 11.200 ton koren, 50.500 H. A. suikerriet en 25.000 H A. sojaboonen noodig, om slechts enkele producten te noemen. In de toekomst zal een veel groo ter percentage van de grondstoffen voor de automobielindustrie door den landbouw geleverd worden. Soja-boonen zijn reeds eeuwen bekend en in de laatste 30 jaar is de verbouw sterk toege nomen. Men scheidt voor de industrie Ford's proeven begonnen in 1932 met der. aanplant van 3.250 H.A. de olie uit de boonen af. De olie wordt gebruikt voor de fabricage van glycerine, die weer voor de vervaardiging van moffellak noodig is. Aan nemende, dat ongeveer de helft van de be- noodigde glycerine uit sojaboonen verkregen wordt, is voor de productie van 1935 steeds 3 millioen liter soja-olie noodig. Verder wordt de soja-olie nog gebruikt voor het ver vaardigen van zachte zeep en verf. Het Ford gebouw op de Chicago Exposition was geheel met verf geschilderd, die uitsluitend soja-olie als drogende olie bevatte Het soja-meel heeft eveneens zijn weg in de automobiel-fabricage gevonden. Daar het bijna 50 proteïne be vat, werden er proeven genomen om na te gaan of het geschikt is voor de fabricage van compositie-materialen, zooals bakeliet e.d die zeer goed slaagden Enkele van de resul taten o.a. knoppen en schakelaars wor den in de Fordwereld afgebeeld. De toepas sing van soja-boonen is slechts een van de duizenden mogelijkheden van een samenwer king tusschen deze twee takken van voort brenging, waardoor voor den landbouw ge heel nieuwe afzetgebieden worden geschapen H. J. Konijn en H. Dekker ontvingen voor het redden van een drenkeling de zen zomer, behalve een medaille met oorkonde, van de Maatschappij tot red ding van drenkelingen bovendien nog een geldelijke belooning Dr. A. Fischer, lid der Maatschappij, heeft hen Donder dagavond met een toepasselijk woord de belooningen uitgereikt. Konijn ontving een bedrag van 40 en Dekker 25. Waar beiden sinds kort gehuwd en momenteel werkloos zijn, was deze gel delijke belooning een ongekende weelde. De redders waren dan ook zeer onder den indruk. PREDIKBEURTEN. NOORDSHARWOUDE, av. 7 uur, ds. Boeke. SCHOORL, 10 uur, de heer Kleinman, cand. te Amsterdam; av. 8.30 uur, wijdings- stonde voor den vrede. GROET, zie Schoorl. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek 40, hedenavond 8 uur open luchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zon dagmorgen 7.30 uur bidstond, 10 uur heili- gingsdienst, 3.30 uur hosannaóienst, 7.30 uur groote verlossingsdienst; Dinsdagavond 8 uur soldatensamenkomst; Donderdagmid dag 2.15 uur gezinsbondbijeenkomst, 8 uur verlossingsdienst Deze beide laatste samen komsten staan onder leiding van majoor en mevr. de Jong van Amsterdam. DE STORM WAS KRACHTIG. Vannacht is tijdens den storm en de hevige regenslagen een gedeelte van de tent, waarin het circus Roberti thans voor stellingen geeft, ingewaaid. De schade is vrij aanzienlijk. Op het oogenblik is het personeel van het circus druk bezig, om alles weer te herstel len, wat veel moeite en tijd zal kosten EN ZOO OP DEN WEG? Door de motorpolitie is een auto in be slag genomen, waarvan de stuurinrichting niet werkte en waarvan de remmen in een totaal desolaten toestand verkeerden Tegen de bestuurder J. S. werd proces verbaal opgemaakt. dJu. guri-ffLe van Jde A"ondissements Rechtbank is heden gedeponeerd de eeni-n; uitdeelingslijst in het faillissement van fb Posch, landman te Oterleek, met geen uitke.--' ring aan concurrente schuldeischers Een bijzondere medewerker schrijft ons: Hoewel na de zeer duidelijke uiteen zettingen met betrekking tot de gerezen kwestie met het raadslid Appel, in het nummer van Woensdagavond van dit blad, er wel niet aan getwijfeld behoeft te worden, dat de heer Appel in elk geval to. de volgende periodieke raadsverkie zingen rustig als lid der vroedschap ge handhaafd kan blijven, zal in 1939 deze aangelegenheid misschien opnieuw aan de orde kunnen komen. Laat ons voor den betrokkene hopen, dat hij alsdan met werkverschaffing van rijks- of ge meentewege niets meer te maken be hoeft te hebben, en dat hij op andere w ijze in de gelegenheid moge zijn voor het levensonderhoud te zorgen. Maar niettemin is deze materie van zooveel belang, dat zij wel onze nadere aandacht verdient De vraag moet allereerst gesteld" wor- dei of ooit bij een der kamerleden de gedachte is opgekomen, dat artike: XXVI der wet van 23 Mei 1935. tot wijzi ging en aanvulling van de kieswet de pi-.vincialewet on de gemeentewet ooit in dien zin geïnterpreteerd zou kunnen worden, als thans te Alkmaar geschied is. Wij hadden hierover een onderhond met een drietal burgemeesters, die allen zonder uitzondering, van oordeel waren, dat het nimmer in de bedoeling van Volksvertegenwoordiging in haar hui dige constellatie geweest kan zijn, dergeibke toepassing aan het bovenbe- doelde wetsartikel te geven. Wij zullen duidelijkheidshalve de te st van dit artikel even aanhalen: „Met ambtenaar, bedoeld worden voor de toepassing van artikel gelijkgesteld zij, die in dien der gemeente op arbeidsoveree komst naar burgerlijk recht wer zaam zijn." ,.t Artikel 25 (oud 23) der Gemeenteweg sub f zegt, dat het lidmaatschap van raad onvereenigbaar is met de betr king van ambtenaar, vanwege het 8 meentebes tuur aangesteld, of daar ondergeschikt. ka. Ware bij één der vooruitstrevende merleden ook maar één seconde de fe dachte gewekt, dat de nieuwe aanvul' ooit zou kunnen slaan op steuntrea de werkloozen, die bij de een of anu werkverschaffing te werk worden b steld, dan zou dit artikel (XXVI) n mer in de tegenwoordige Twee:ie mer een meerderheid verkregen hen Een andere vraag is in dit verban de geest van de totstandgeK f, wetswijziging ruimte laat, tot een V pretatie als in Alkmaar gehuldigd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2