DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LAMOND Voorzichtige opmarsch der Italianen. Qcujelijhsch 5Buitenland 137e Jaargang De Abessiniërs ontwijken hun tegenstanders. De kwesties der sancties. De toestand aan de fronten. De kwestie der sancties. Wal vandaag de aandacht trekI,,. SCHOUWBURG. „HARMONIE". ALKH. KAHERH. VEREEN. een „Beethovenavond" ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 255 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 29 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het schijnt dat de Abeseinische troepen in het Noorden bevel heb ben gekregen zich nie» tegen den Italiaanschen opmarsch, die gisteren door drie afdeeüngen troepen is hervat, te verzetten. De Italianen zijn ongeveer 35 kilometer verder getrokken. Er hebben eenige kleine re schermutselingen plaats gehad, maar van eenig gevecht is geen sprake geweest Men meldt, dat de Italianen, in verband met de groote Abeseinische troepenconcentraties die gesigna leerd zijn, uiterst behoedzaam voort trekken. Men verkeert nog steeds in het onzekere of de Abessiniërs Makallé zullen verdedigen, doch waarschijnlijk wordt dit niet geacht. In het Zuiden zijn de Italiaansche troepen ondanks een hevigen regen ook verder getrokken. Men heeft in het onzekere verkeerd over de be wegingen van de troepen aldaar, omdat het radiostation te Gorrahei bij een bombardement vernield zou zijn. Inmiddels maken berichten uit Harrar melding van een nieuwe vêrbinding met die stad. waar zich tiit laat afleiden, dat de Italianen de stad nog niet bereikt hebben Ook trekken de troepen zonder tegenstand te ontmoeten verder langs de Sjebeli. Te Addis Abeba maakt men zich. nu de opmarsch aan beide fronten hervat is. ongerust over een tekort aan wapens bij de Abessinische troepen. Men neemt echter aan dat deze opmarsch een looze manoeuvre is en dat het de bedoeling van de Ita lianen is. hun groote troepenmacht via de oude karavaanwegen naar Bzjidzjina en Sasa Baneh te lei den. De Italiaansche vliegtuigen heb ben gisteren Sasa Baneh, Dagahbur en Makallé gebombardeerd. De Italiaansche opmarsch. Volgens berichten uit Mogadisco heeft de Italiaansche opmarsch plaats niette genstaande den overvloedigen regen Vliegtuigen hebben Sassa Baneh. 160 KM ten noordwesten van Gorahai aan den weg Jijiga naar Harrar. en Daga- bur, 30 K M benoorden Sassa Baneh gebombardeerd. De opmarsch naar Saesa Baneh wordt uitgevoerd door de Loepen uit het gebied van Wal-Wal. Be activiteit van de luchtmacht doet ve>onderstellen, dat generaal Grazinani ^ngs.de Webbi Sjebeli zal oprukken. In koloniale tringen gelooft men, dat de opmarsch langs den Webbi Sjebeli bedoeld is als afleidingsmanoeuvre en dat de werkelijke stoot zal vallen in de richting van Cassa Baneh en Jijiga ludien deze opmarsch slaagt, zou de po<t Gorahai. waar de Abessiniërs zich ^ncentreeren om den Italiaanschen opmarsch langs de rivier de Tugh Fa- rar, te beletten alle waarde verliezen. Deze plaats zou dan moeten worden op gegeven. daar de Ethiopicrs hier tus schen twee vuren zouden geraken. De Negus ter kerke. Ter gelegenheid van het godsdienst- loost van den H Stefanus heeft ue Ne gus zich in gezelschap van verschillende autoriteiten en leden der regeering naar de kerk begeven, die aan dezen heilige gewijd is. Dit feest heeft e» opnieuw toe bijgedragen, de patriottische en religieu ze gevoelens te versterken. Een grocte menigte woonde de plechtigheid bij, of wachtte in de omgeving van de kerk om den Negus te begroeten en hem haar trouw te betuigen Harrar is er in geslaagd, aldus wordt uit Addis Abeba gemeld, het contact met Gorahai te herstellen. Men ver doodt dat het langdurige stilzwijgen te wijten is geweest aan een zenderstoring. Voordeel voor de Italianen? Generaal De Bono bezocht den sector van Enticho, en wel tusschen Adigrat en Adoea, waar de Zwarthemden van 3 tot 8 October elk verkeer onmogelijk hebben gemaakt. De zoo juist plaats gehad hebbende bezetting van Feres Mai heeft alle ver binding tusschen de Abessinische troe- puen voorgoed onmogelijk gemaakt. De bezetting van Addis Nefas en de opmarsch in het dal van de Feres Mai zij i van strategisch belang en geven den Italianen de beschikking over een waterrijk en vruchtbaar gebied De troepen van Menelik voorzagen zich daar in 1896 van levensmiddelen. Het dal is een rijke voorraadschuur. De levensmiddelen en munitietransporten kunnen er thans gemakkelijk komen. Bevrijde slaven gaan naar de goudmijnen. De bevrijde slaven, die niet bij hun meester wenschen te blijven, zullen evenals de Abessinische gevangenen in de goudmijnen te werk worden gesteld. Een aantal ingenieurs is uit Eritrea aangekomen om een ond' rzoek in te ste'len naar de mogelijkheid, de ijzer en goudmijnen in het veroverde gebied te exploiteeren. Generaal De Bono heeft de eerste mi litaire onderscheidingen wegens wapen feiten uitgereikt. Uit Asmara meldt Reuter, dat gene raal De Bono zilveren en bronzen me dailles heeft uitgereikt aan een officier en twee minderen wegens betoonden moed. Italianen rukken geleidelijk op naar Makalé. De minister van pers en propaganda te Rome publiceert het volgende leger- bencht: Generaal de Bono telegrafeerde, dat de voorhoeden reeds het gebied voor de Italiaansche linies tot Faras Mai heb ben bezet zonder op merkbaren tegen stand te stuiten De actie wordt voort gezet. Het zou, aldus meldt de correspon dent van Reutel te Asma a. geenszins verwonderlijk zijn, wanneer de Italianen op een goeden dag rustig V akalé zouden binnentrekken zonder dat een algemeen offensief p'aats vond ofschoon op het oogenblik een onzekere factor wordt <e- vormu door de strijdkrachten van Ras K-ssa en Ras Sejoem die m;«<rhien een krachtige poging zullen doen om den Ite'iaenschen opmarsch te belemmeren Reeds hebben de Italianen volgens dezen correspondent uit Makalé her haal del ijk verzoek on'vangen om den o"marsch te verhaasten Het eigenaardige van dt operaties ;s. dat waarschijnlijk voor het eerst in ie ge.-chiedenis een leger eer. weg aanlegt op vijandelijk gron Igegied dat buiten i n eigen front ligt. Door op deze wijze ten weg latigza merhand rustig tot voorbij Ad'grat tol Makalé te verlengen, handelen de 'tali anen in overeenstemming met hun standpunt dat do hoofdstad van Oost- Tigré reeds aan hen is en geleide'ijk bf7^r kan worden. Vrijwillige onderwerping tegen gesproken. Een officieele Abessinische mededeeling zegt, dat de Italianen hun actie aan het Noordelijk front volkomen hebben gestaakt. De Italiaansche berichten over vrijwillige onderwerping van stamhoofden in de pro vincie Tigre worden naar het rijk der fabe len verwezen. Alle namen, die in Italiaan sche berichten worden genoemd, zijn te Ad dis Abeba onbekend. Naar verder van Abessinische zijde wordt gemeld, hebben de Italiaansche vliegtuigen het werpen van bommen aan beide fronten gestaakt en bepalen zij er zich toe, in de ne derzettingen der inboorlingen onrust te ver wekken door machinegeweervuur. De Abessinische opmarsch naar het Noor delijk front wordt voortgezet hoofdzakelijk in nachtmarschen. Een kleine troepenafdee- ling is gisteren uit Addis Abeba vertrok ken in de richting van het Zuidelijk front Men meent overigens in de hoofdstad, dat Makallé het eerstvolgende doel der De Italiaansche opmarsch in het noord en. anult het reeds veroverde gebied by Adoea, Aksoem en Adi grat rukken de Italianen thans op naar het zuiden, waar Makalé be dreigd wordt. Italianen is. Geruchten omtrent ontruiming der stad door de burgerbevolking worden voorloopig niet bevestigd. Te Addis Abeba en in de omgeving wordt, nu met Graaf Vinei de laatste Italiaan vertrokken is, weer veel luchtafweergeschut in stelling gebracht. Een Italiaansch vliegtuig neer geschoten? Volgens officieele berichten zouden de Italianen wederom een vliegtuig hebben ver loren, dat door de Abessiniërs zou zijn neer geschoten. Italiaansche opmarsch in Zuid West Abeasiniè. De correspondent van Daily Telegraph te Dzjiboeti meldt, dat de Italiaansche op marsch in Zuid Westelijk Abessinië lang zaam geschiedt in de richting van Harrar. Er wordt geen ernstige tegenstand gebo den en de Abessinische troepenafdeelingen, welke niet talrijk zijn, trekken zich steeds terug, zoodra het op een slag aankomt. Het Italiaansche front strekt zich uit over een breedte van 400 mijlen, welke door drie kolonnes bezet zijn. Een hiervan trekt op naar Gorgoroe, een andere naar Geiedi, terwijl de verstgevorderde afdeeling zich in Noord Ogaden bevindt. Harradigrat is door vliegtuigen verwoest, terwijl Sasehtoaneh en Dagga Boer dage lijks aan bombardementen bloot staan. Het leger van Nassiboe is na de militaire evacuatie van Harrar in de streek van Dzjidzjiga geconcentreerd. Het blad verneemt van zijn correspondent te Adoea, dat in het Noorden de opmarsch op overeenkomstige wijze is georganiseerd. Vliegtuigen wijzen den weg naar Adinefas. De Italianen zijn van meening, dat ras Seyoem ernstiger tegenstand zal bieden op ongeveer 50 mijlen ten Zuiden van Makkelé. Zwiiserland's houding. In het schrijven dat de Bondsraad aan het vulkenbonóssecretanaat gericht heeft in cie kwestie der sanci.es wordt in de eerste plaats oewezen op den wensch van Zwitser land de trouw tegenover het Volkenbonus- hanvest te handhaven maai tevens op de neutraliteit van hei land Deze neutraliteit maakt het tot een voorwaarde dat het uit voerverbod van wapenen geen eenzijdige egen Itaiië gerichte maa'regel Kan zijn. maar moet worden uitgevaardigd tegen heide oor log voerende partijen Een volledig stopzet- I en van het uoederenverkeer met Italië aldus met nadruk de Bondsraad, is niei mogehjK aangezien dit het Zw.tsersche huishouden te zeer schaden zou Polen en de sancties. Door den Poolscaen gedelegeerde bij den Volkenbond, Koma.nicki, is den secietaris- generaad een nota overhandigd waarvan de inhoud als volgt is In antwoord op de sanctievoorste'len 2. i 4 en 5 deelt de Poolsche regeering de coör dinatiecommissie nteae, dat de bevoegde autoriteiten op October bij decreet de maatregelen voorzien in par. 3 en 4 van voorstel 2 van kracht hebben gemaakt De bepalingen van de andere paragraten van genoemd voorstel gehoeven geen speciale maatrege' aangezien de financieel* opera ties van Polen ten opzichte van Italië uit sluitend die van een debiteur zijn Wat de voorstellen drie en vier betreft, de Poolsche regeering is bereid die toe te passen met de reserves zooals die geformuleerd zijn door den Poolschen gedelegeerde me» betrekking tot paragraai 3 van voorstel 3, betretienue zekere contracten van speciaal belang voor instellingen, die direct onder den Poolschen staat ressorteeren. De competente autoriteiten zouden bereid zijn de maatregelen van kracht te doen wor den, die onder het oog gezien zijn. op den datum, dien de coördinatiecommissie met al gemeen goedvinden zal aanwijzen als het beste in overeenstemming met de omstan digheden. Wat het vijfde voorstel betreft, de Poolsche regeering heeft acte genomen van de wenschen inzake onderlingen bijstand en zal zich gedragen volgens de daarin vast gelegde beginselen. Ten slotte wijst de Poolsche regeering er op, dat, met het oog op de overweging, dat alle door de commissie ontworpen maatrege len een collectief karakter dragen, zij met aandacht de houding volgt, die door de andere regeeringen in dit opzicht zal worden aangenomen. Zweden en de sanctiemaat regelen. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft van de Zweedsche regeering be richt ontvangen, dat de noodige maatregelen zijn getroffen om met ingang van 31 Octo ber in Zweden de door de coördinatiecom missie aanbevolen financieele sanctiemaatre- gelen tegen Italië ten uitvoer te leggen. De Zweedsche regeering is bereid de ten uitvoer legging der aanbevolen economische maatregelen te garandeeren op een na 1 No vember door de coördinatiecommissie te be palen datum. Noorwegen legt de sancties ten uitvoer. De Noorsche regeering heeft de coördina tiecommissie te Genève haar antwoord doen toekomen op de sanctievoorstellen 3 en 4, waarin zij zich bereid verklaart het invoer verbod voor Italiaansche goederen en een uitvoerverbod voor zekere oorlogsmaterialen naar Italië op den vastgestelden datum ten uitvoer te leggen. Zij maakt er echter op merkzaam op, dat dit voor Noorwegen nauwelijks eerder dan half November het geval zal kunnen zijn. Door het invoerver bod worden alle Italiaansche goederen ge troffen. met uitzondering van de op net oogenblik van het van kracht worden van het verbod onderweg zijnde. Het uitvoer verbod geldt in de eerste plaats paarden en andere lastdieren, verder rubber aluminium, schroot, nikkel, ijzererts en eenige andere metalen In 1934 heeft Noorwegen voor 10.4 mil- lioen kronen uit Italië ingevoerd, de Noor sche uitvoer naar Italië bedroeg in 1934 19,1 millioen. Denemarken en de sancties- De Deensche min. van buitenlandsche zaken publiceert een mededeeling aan het secre tariaat generaal van den Volkenbond, waar in gezegd wordt, dat de Deensche regee ring de tenuitvoerlegging van de door de coördinatie-commissie in de voorstellen 2, 3 en 4 aanbevolen maatregelen in voorberei ding heeft. Voor de uitvoering van voorstel 5 is een nieuwe wetsbasis noodig, welke de nieuwe rijksdag zoo spoedig mogelijk in het leven zal roepen, zoodat de maatregelen midden November van kracht zullen kunnen worden. „Volhouden" schrijven de Ita liaansche bladen. De „economische belegering van Italië", waarover Mussolini in zijn tot de zwart hemden gerichte dagorder ter gelegenheid van den marsch naar Rome gesproken heeft, vormt bij het begin van het nieuwe fascisti sche jaar zoov.el in binnen- als buitenlandsch politiek opzicht het voornaamste thema der Italiaansche b'aden. „Volhouden" tegenover de te verwachten economische sancties is vanavond de leus der Romeinsche bladen Het „Giornale d'Italia" stelt zich in een korte polemiek te weer tegen de opvatting van de „Times", dat het Italiaansche volk de sancties niet serieus opvat Integendeel, Italië is zich van het historische oogenblik ten volle bewust en vat de sancties noch economisch, ncch politiek licht op Maar juist de ernst van de daarmede van het Italiaansche volk geëischte offers zal het tot iederen weerstand in staat stellen De „Lavoro Fascista" schrijft, dat de te genstand tegen de sancties volk en regiem nog meer aan een zal smeden Het Italiaan sche volk is één met Mussolini Zijn ant woord zal luiden: „Het zal tegen ieder en tegen alles weerstand bieden; tegen den haat der antifascisten, tegen de onmetelijke hebzucht der imperialisten, tegen de on rechtvaardigheden en de laster, tegen de „zinnelooze misdaad" der economische be legering, tegen iedere poging tot intimida tie en overweldiging. De „Tribune" veroordeelt nogmaals ten scherpste de dwaling der sanctiepolitiek waarvoor de verantwoordelijkheid uitslui tend ten laste komt van Engeland Dit eer ste experiment van „mercantiele tirannie" heeft men alleen in Engeland kunnen uit denken en doet volkomen het geweten van den Volkenbond missen, die zich nog nooit een vazal van Engeland heeft getoond. Voorzichtige opmarsch der Itali anen. (Dag. Overzicht). De jaardag der fascistische revo lutie is met plechtigheden gevierd. (Buitenland). Stad in Nicaragua door orkaan verwoest; groot aantal dooden en gewonden. (Buitenland). De jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven opgenomen. (Binnen land). Nederland en de sancties tegen Italië. (Binnenland). Min. Oud spreekt over de vrijz. democratie. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 geeft KERRL EN DE KERKSTRIJD. „Positief-Christelijk", een zaak van daden. Nat.-soc. staat bezit en eischt dit christendom. Te Limburg aan de Lahn heeft de Duit- sche minister van kerkelijke zaken, dr. Kerrl, voor de nat.-soc. partij een propaganda rede gehouden voor een gehoor van naar schat ting tienduizend personen. Na aan het op treden van Hitier, vijftien jaar geleden, her innerd te hebben („een naamlooze en onbe kende soldaat, die niets anders dan de kracht van zijn wil en zijn geloof bezat"), kwam de spreker op de revolutie van 1933, en zeide daarvan o.m.Velen verstonden de bood schap niet die wij brachten, velen verstaan haar nu nog niet, en velen zeggen nog al tijd van ons: „het zijn god-loozen, die ons het geloof willen ontnemen en het christen dom bestrijden". Tot hen zeg ik: „gij dwa zen, hebt gij ons het geloof ooit zoó ge leerd, dat gij ons van den afgrond terug- trokt? Of nebben wij, die het middelaars- werk deden, Hem verstaan, die ons 1900 jaar eleden heeft geleerd te gelooven? Neen, gij «grijpt niet, wat Hitier wil, en wat wij hebben moeten doen opdat de levenskracht van Duitschland behouden zou blijven. Wan neer gij zegt, dat onze leer geen christendom is, antwoorden wij met de woorden van den Leider uit zijn jaren van strijd, dat uw chris tendom dan niet uit God is; want niet wij hebben den mensch zoo gemaakt, maar God heeft hem tot een deel van zijn 's menschep, bloedgemeenschap en volk gemaakt, en Zijn stem zegt in ons hart, dat wij niet aan ons zelf, aan ons eigen belang, maar aan het volk moeten denken, waarin wij gesteld zijn. De spreker verzekerde opnieuw, onder aanhaling 'an art. 24 van het statuut der nat.-soc. partij, dat deze op den grondslag van het positieve christendom staat: „dat heeft niets met dogma's te maken, maar het is het onbeperkte geloof en die liefde, de practische daad. die ons in staat stelt om te zeggen: „Heer. vergeef het hun, want zij we ten niet wat zij doen". Het wezen van het nat.-soc., aldus spr., is geloof, zijn daad is liefde; op die wijze is het een positief chris tendom, als liefde tot den naaste En deze naaste is niet in de eerste plaats de Hotten- tot of de Zoeloekaffer, maar de Duitscher, onze volksgenoot Bewijs hem eerst uw lief de, dan zullen wij later gelooven, dat die liefde zich ook nog verder, over anderen, uitstrekken kan Moesten de vertegen woordigers van het chr geloof het niet met vreugde begroeten, dat de leiding van den Staat in handen is gekomen van een bewe ging, die die practische naastenliefde van zijn onderdanen eischt? De m'n'ster vervo'gde met de opmerking dat de nat -soc. beweging bewezen heeft, dat zij de Kerken beschermt- er is "een staat in Europa, ook geen r k die in de verste verte zulke subsidies aan de kerk geeft als wij, en in de vragen van geloof en de interne aange legenheden mengen wij ons niet; wij vragen ons ook niet af, tot welke chr. confessie iemand al of niet behoort, en ieders persoon lijke geloofs- of gewetensvrijheid is ons hei lig: zijn daad alleen toont ons, of iemand po sitief-christelijk is. WERELDSPAARDAG IN HET BUITENLAND. Heden Dinsdagavond van 7.057.20 za, dr. Schacht, de president van de Duitse c Rijksbank, enkele woorden spreken tot het Duitsche volk ter gelegenheid van (ten Wereldspaardag. A

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1