iRjuuiealand £aaisie A JCeek S. School 0*uu JColoHien Rechtszaken. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De moord te Wildervank. 7 wtKaif*- bed'"« - Augustus j.l. de minister van sociale zaken de regeling betreffende het op nemen van arbeidskrachten in land bouwbedrijven, welke regeling tot dus ver slechts had gegolden in verschil lende plattelandsgemeenten, mede van tr eesing heeft verklaard voor de ge- i «ite Alkmaar. Menovereenkometig stelden zij den raad voor, het college te machtigen om tot de beide loonbijslagregelingen, zoo als deze door de regeering zijn vastge steld, toe te treden. Conform besloten. Boventallige onderwijzers. In bijlage 143 deden B en W. voorstel len om te besluiten tot uitkeering der jaarwedden voor boventallige onderwij zers aan de besturen der bijzondere scholen voor lager onderwijs over 1934. Conform besloten met aanteekening dat de heer Appel tegen was. Verhaal inkoopsommen. In bijlage nr. 144 stelden B. en W. voor liet verhaal voor pensioenbijdragen voor alle ambtenaren, ook voor de tijdelijk aangestelden, op het maximum te stel len. Conform besloten. Verordening dienstcommissies. In bijlage nr. 145 stelden B. en W. den raad voor een verordening, regelende de instelling, samenstelling en werkwij ze der dienstcommissies, vast te stellen. Als voren. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1935. B. en W. schrijven in bijlage nr. 146: In de gemeentebegrooting voor 1935 is onder volgnummer 495 een post van 309.000 uitgetrokken voor 6teun aan werkloozen. Het is ons gebleken, dat deze raming te laag is. Volgens van den directeur van het bureau voor sociale zaken ont vangen mededeeling is tot en met 28 September j.l. 306.000 uitgekeerd. Ver moedelijk zal tot 31 December a.s. nog noodig zijn 124.000, zoodat in totaal op een uitgaaf van 430.000 moet wor den gerekend. In verband hiermede zal de bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds van 223.000 tot 342.800 kunnen worden verhoogd, terwijl de post voor onvoor ziene uitgaven, waarop 23.232.01 be schikbaar is, met 1200 zal moeten worden verlaagd. Het is gewenscht de gemeentebegroo ting met deze nadere gegevens in over eenstemming te brengen. Blijkens haar bij de stukken gevoegd advies kan de commissie van bijstand voor de finan ciën zich hiermede vereenigen. B. en W. stelden daarom voor dien overeenkomstig te besluiten. De heer Venneker vroeg eenige inlichtingen, die de wethouder van financiën op humoristische wijze gaf. Hierop werd conform besloten. De exploitatie van het Centraal Ziekenhuis en den heer Keijsper. In bijlage 147, die wij in ons nummer van Maandag publiceerden, geven B. en W. en de regenten van het centraal zie kenhuis uitvoerig antwoord op de des tijds gestelde vragen van den heer V. Keijsper over het beheer. Op verzoek van den heer Keijsper zal deze aangelegenheid bij de begrooting behandeld worden. Grenswijziging. In bijlage 148, die wij Zaterdag in extenso publiceerden, deden B. en W. de betreffende voorstellen tot grenswijziging Alkmaar, Oudorp en Heiloo. De heer S i e t s m a merkte op, dat een deel van het Blockhove-park bij Heiloo blijft De voorzitter oordeelde geheime zit ting noodig, waarop de raad om 2 uur in comité ging. Om 3 uur werd, na heropening, op voor stel van B. en W. besloten de bijlage aan te houden. Al- en overschrijvingen en suppletoire begrootingen van bedrijven en instellingen, dienst 1934. B. en W. stelden voor hen te machtigen tot het doen van genoemde af- en overschrij vingen. Conform besloten. Herziening verkeersverordening. Voorgesteld werd de verordening te wij zigen en te bepalen dat het verboden is te rijden op wandelpaden, dat zijn alle als zoo danig van gemeentewege aangeduide wegen, die krachtens deze aanduiding uitsluitend voor voetgangers zijn bestemd. Als voren. Verkeersverordening. In bijlage 151 stelden B. en W. voor een verkeersverordening vast te stellen voor de wandelpaden in de hout. Conform besloten. (De vergadering duurt voort). INCIDENT AAN DE GRENS TE KERKRADE. Twee meisjes gearresteerd. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In een winkel aan de grens, langs de Nieuwstraat te Kerkrade, begaven zich twee meisjes. Zij wisselden daar Neder landsche guldens in Duitsche marken, on geveer 100, met het doel zich naar Aken te begeven om er inkoopen te gaan doen. Een Duitsch grensbeambte, in burger, surveil leerde op Duitsch gebied en scheen zich bijzonder voor de meisjes te interesseeren, vooral toen ze den winkel hadden verlaten en op het vertrek van de electrische tram stonden te wachten. De dienstijver van den beambte steeg op een gegeven oogen blik zoodanig, dat hij beide meisjes ar resteerde. Hoewel ze daartegen hevig la menteerden en al vertelden, dat ze zich geen kwaad of misdrijf bewust waren, het hielp niet. Onder het publiek ontstond groote consternatie. De beambte trok'zich echter nergens iets van aai. en bracht de meisjes langs een flinken omweg naar het op een paar honderd meter afstand gelegen douanekantoor Strasz. Toen hij met zijn beide arrestanten in het grenskantoor kwam, waren daar reeds verschenen de winkelier, die het geld had gewisseld en een paar personen, die de heele toedracht der zaak gezien hadden, den ontvanger vertelden, wat er was voorgevallen en hoe de grensbeambte was opgetreden. De ont vanger heeft spoedig daarna, echter onder protest van den beambte, de meisjes de vrijheid teruggegeven. De politie te Kerk rade stelt een nauwkeurig onderzoek in, om aan de Duitsche douane-autoriteiten van het incident een rapport uit te bren gen. OEVECHT MET STROOPERS- Marechaussee gewond; een strooper gearresteerd. Hedennacht heeft nabij Helmond een treffen plaats gehad tusschen een patrouil- le-marechausse en een viertal stroopers, die met den lichtbak erop uit waren om ko nijnen te stroopen. Toen de stroopers de politie-mannen, be merkten sloegen zij in verschillende rich tingen op de vlucht en bij de achtervolging werd door een hunner een schot gelost, waardoor één der marechaussee licht werd gewond. Later werd een der stroopers in 'n droge sloot gevonden. De man was tijdens zijn vlucht in prikkeldraad gevallen en kon niet meer loopen. De gearresteerde strooper is in de marechausseekazerne te Helmond ingesloten. COMMISSIE TER BESTUDEERING LANDBOUW-CRISISPOLITIEK. Ook „Landbouw en Maatschappij" vertegenwoordigd. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den minister van landbouw en visscherij aan den bond „Landbouw en Maatschappij" de gelegenheid te geven een lid ter benoeming in de commissie, die de landbouwcrisispolitiek zal bestudeeren, voor te dragen. GESCHIEDENIS CRISISWETGEVING. De regeerings-commissaris voor den zui- velsteun, de heer L. Bückman, die naar men weet op 1 December a.s. als zoodanig zal aftreden, zal o.m. worden belast met de te- boekstelling van de geschiedenis der crisis wetgeving. ^EGGELOOPEN Te Bergen op Zoom wordt sedert Dins dagmorgen vermist de 17-jarige Brouwer, wonende Scholiersberg te Bergen op Zoom. De jongen had Maandag met zijn vader een woordenwisseling gehad over een rijwiel, dat door commiezen in beslag was genomen. De ouders hebben geen vermoeden waar zich hun zoon kan bevinden. ONBEWAAKTE OVERWEG. Levensgevaarlijk gewond. Op den onbewaakten overweg in den Nieuwlandschen polder (onder Hoek van Holland) is een vrachtauto van de firma Hoogevoort uit Rotterdam door een electri- schen trein gegrepen. De 18-jarige chauffeur J. Strijdhorst werd levensgevaarlijk gewond. De 32-jarige P. v. d. Gaag, die bij den chauf feur in de cabine zat, werd ernstig gewond Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Het voorzitterschap. Naar wij vernemen, heeft de afd. Boven- karspel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur besloten om in de plaats van den heer E. Krelage als can- didaat voor het voorzitterschap der ver eeniging voor te dragen den heer dr. M. Dijt te Haarlem. (Ongecorrigeerd VERNIELING. Een huis beschadigd. Gisternacht heeft zich in de gemeente Gilze—Rijen onder de buurtschap Huiten een kras staaltje van vernieling voorgedaan, waarbij het huis van zekeren van Roessel ten deele is afgebroken. Tusscheè van Roessel en diens buurman van D. bestond reeds eenigen tijd een veete tengevolge van het feit, dat laatstgenoemde, die in een huis van Roessel woonde, met de huur achterstallig was. Tegen het advies van den burgemeester van Gilze—Rijen in liet van Roessel eenige dagen gelegen van D. bij deurwaardersexploit uit het huis zet ten. Gisternacht is over deze uitzetting wraak genomen. De jalouzieën van Van Roessels woning werden tot spaanders ge slagen, de ruiten werden vernield, de tuin platgetrapt en tal van planten uitgerukt Ook een groote broeikas moest het hevig ont gelden. Geen ruit bleef heel, zoodat alleen het ijzeren geraamte overbleef. De verniel de woning, die aan den drukken rijksweg Breda—Tilburg is gelegen, trok veel be langstelling. Politie en marechaussee stellen een onder zoek in. ZUURSTOF-ONTPLOFFING IN EEN KOELHUIS TE JAPAN. Achttien dooden en 90 gewonden. In een koelhuis te Sjirahaina jn de prefec tuur Sjiba zijn in den afgeloopen nacht twee zuurstofcylinders ontploft, waardoor brand in de fabriek ontstond. Bij de blussching had de brandweer met ernstige moeilijkheden te kampen. Bij de ontploffing werden 18 arbei ders gedood en ruim 90 gewond, waarvan dertig ernstig. EEN BEGEERDE BETREKKING. Voor de betrekking van opzichter voor weg en werken bij den dienst van werken te Wageningen( salaris 1500, heb ben zich niet minder dan 402 sollicitanten aangemeld. AUTOBUS VERBRAND. Gisterochtend is te Apeldoorn op den Ugchelscheweg ter hoogte van den Ugchel- scheberg een autobus van den dienst Apel doornEde verbrand. De oorzaak is ver moedelijk kortsluiting. De chauffeur die de eenige inzittende was, kreeg geen letsel. De vrijwillige brandweren uit Apeldoorn en Ugchelen hebben de brandende resten van den autobus gebluscht. Verzekering dekt de schade. NIET UIT DE N. S. B. GETREDEN. Nader wordt ons medegedeeld, dat de heer Henny te Den Haag, secretrais van het be stuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Studie van het Fascisme, zich niet heeft aan gesloten bij het besluit van zijn mede-be stuurders om uit de N.S.B. te treden. Hij is dus niet uit de N.S.B. getreden. PREDIKBEURTEN Oroote Kek, hedenavond 8 uur, ds. War- ners, herdenking kerkhervormiing- KRACHTIG OPTREDEN TEGEN JAPANSCHE VISSCHERS. De nieuwe opiumjager Arend is na aan komst uit Nederland op de marinewerf te Soerabaja uitgerust met twee kanonnen, ter wijl tevens voorzieningen zijn getroffen om een klein marine-watervliegtuig mee te voe ren. Aldus uitgerust heeft de Arend, naar het Bat. Nbl. meldt, onder commando van den gezagvoerder der gouvernementsmarine van Rooyen een langdurigen tocht door de Groo te Oost gemaald, welke tocht niet alleen be doeld was als vlagvertoon op plaatsen in den Archipel, waar vrijwel nooit een Neder- landsch vaartuig komt, maar ook om toe zicht te houden op de vele Japansche vis- scbersbooten. welke in dat deel van ons ge bied rondkruisen. Het opmerkelijke is, dat deze booten meestal motorvaartuigen met zeilvermogen, goeddeels onder Nederlandsche vlag varen, en zich herhaaldelijk met groote vrijmoedig heid daar vertoonen, waar zij volgens de bestaande bepalingen niet van doen hébben. De Arend heeft verschillende dezer booten moeten aanhouden; het is in enkele gevallen bijna tot conflicten gekomen; en éénmaal moesten zelfs uit het watervliegtuig met de mitrailleur een aantal waarschuwingsscho ten worden gelost voor den boeg van een de zer vaartuigen, die aan het bevel om te stoppen niet voldeed, en trachtte, zich uit de voeten te maken. De conclusie mag worden getrokken, dat het doel der reis, d.w.z. het leggen van eeni gen nadruk op het feit, dat wij ook in dat deel van den Archipel baas in eigen huis wenschen te zijn, volkomen werd bereikt. De Arend zal vermoedelijk nog deze maand opnieuw een dergelijke reis door de Groote Oost gaan maken. (Vervolg). Spaarbankgeknoei ol de fiscus op jacht. De middagzitting was geheel gewijd aan een spaarbankboekenvervalschings- zQa,k, die meer langdradig en vervelend dan sensationeel was. Alstoen stond namelijk terecht de 32-jarige heer Jac. Corn. van A., administrateur te Helder, aan wien waren ten laste gelegd ver schillende vervalschingen van het door hem gehouden kasboek van een spaarbank. Volgens dagvaarding had hij op 29 December '32 een bedrag van 11614.49 geboekt al6 te zijn uitgegeven aan aankoop voor effecten, terwijl dit bedrag in waarheid was geleend aan den voorzitter der spaarbank, voorts op 10 Jan. 1933 als teruggestort bovenge meld bedrag geboekt, hoewel dit niet 't geval was; op 14 Nov, 1934 geboekt als rente, prov. en onkosten Ned. Bank le haTj. '34 496.87, terwijl dit moest zijn 68610; Eindelijk op 31 Dec. onder uit gaven als gedeponeerd geboekt: Luyckx voor storting kassier 12.536.49, terwijl in waarheid niets was gestort. Door verdachte werden enkele feiten toegegeven, o.m. de laatste post 12.536.49, doch hij wilde r iet toegeven, dat hij zich nzettelijk ran vervalsching zou hebben schuldig gemaakt. In deze zaak, waarbij de spaarbank ge dupeerd was, maar niet in die mate, dat zij niet ten volle aan hun verplichtingen kan blijven voldoen, werden 2 getuigen éi décharge gehoord, benevens de commis saris van politie v. d. Hoeven, die de boeken in beslag had genomen. De heer P. Th. Luyckx, van beroep bierhandelaar, president en bestuurslid van de voormelde spaarbank, erkende in zaken moeilijkheden te hebben gehad en een bedrag van pl.m. 16000 van den verdachte in diens kwaliteit van admi nistrateur te hebben geleend .De geleen- de bedragen waren destijds niet terug gestort, doch thans ie alles weer in orde gebracht, dank zij een leening van 25.000 bij de Heinekens Brouwerij. Verdachte verklaarde te hebben ge handeld in opdracht van het bestuur. De president, mr. Ledeboer, meende, dat verdachte een geheel verkeerde voor stelling had gegeven van de bestem- l"ln.K dfr g«'den en bedragen had ge- oom als teruggestort, die in 't geheel DB harnTtei'^ ontvangen, d.- heu-tffensyckx aatw<3°:rdde op de mr v d P« Ta,ag van den officier mr. v. d. Feen de Lille, dat hij tot dek. king der leening geen enkele 8arant had gegeven. Hij had wel de overtuiging dat na den dood van zijn vader het de ficit voldoende kon worden gedekt. De heer Verdenius accountant bij den rijksaccountantsdienst te Haarlem, ge hoord als getuige-deskundige, gaf in lichtingen omtrent de wijze waarop het kasboek moest worden bijgehouden. De verdachte gaf te kennen, dat de vennoot der firma, de oude heer Luyckx-, voldoende vermogen bezit om de ge leende kapitalen te dekken. De heer Luyckx Jr. verklaarde voorts d..t hij de volle overtuiging had op on middellijke vordering van den admi nistrateur het geleende geld te zullen kunnen restitueeren. Wel moest hij er kennen, dat de leening van de Brouwerij eerst in April plaats had. De officier ontlokte aan getuige Ver denius de toestemming, dat het op 31 Dec. '34 aangegeven bedrag feitelijk het bij gedeelten door den heer Luycx glo baal geleende bedrag vertegenwoor digde. Getuige Verdenius legde nog uit, dat, indien het geld niet door den heer Luyckx was geleend, het kasboek een geheel ander beeld had moeten geven. Dan was het bedrag nog in kas geweest. Juist daardoor bleek de -\slschhwd in de boeking. Het nadeel kon toch ontstaan door de ongedekte leening, merkte de officier o*>. Begrijpt u dan nu nog niet dat nadeel kon ontstaan, door deze camouflage? vroeg de president. Verdachte beriep zich voortdurend op de solvabiliteit van den ouden heer Luyckx. Neem toch een royale houding aan, voegde de president den verdachte toe. Het verschil in het op 14 Nov. '34 ge boekte bedrag van 210 bad ten doel om overeenstemming te krijgen met de rekening van de Ned. Bank en de boe kingen in het kasboek der spaarbank. Ten slotte werd nog gehoord de heer Tonino, accountant te Haarlem, die na mens den verdediger, mr. Smal, als contra-deskundige werd gehoord om trent de geïncrimineerde valsche posten. Hij erkende dat de boeking niet juist was en verdachte de diverse kleinere leeningen aan get. Luyckx had onderge bracht onder één post en toonde de rekening-courant van verdachte met den heer Luyckx. Deze documenten werden met veel interesse door het college, of ficier en verdediger bezichtigd. Uit deze gegevens kon worden aange toond dat verdachte zich beschouwde al- mede kassier van de Ned. Bank en daaruit distilleerde deze rccounta;.t de meening dat de boeking wel al- juist doch niet als valsch kon worden be schouwd. Volgde alsnu een nieuwe beschouwing van het complete college, officier en ver dediger, nog versterkt door de beide accountants. De accountant-deskundige a décharge ging vervolgens nog eens de geïncrimi neerde posten na en daarbij ontspon zich stereotiep een debat tusschen den particulieren en rijksacccuntant, dat vermoedelijk voor rekenkundigen zeer leerzaam was. De heer Tonino merkte nog op, dat uit het kasboek niet is op te maken, den stand van de Bank. Die kan alléén blij ken uit de balans. Voorts bleek nog, dat de verdachte in kwaliteit van kassier ook geld leende van de Bank. De officier merkte nog op dat ver dachte den get. Luyckx ook de rente liet betalen van de gelden, die hij zelf van de spaarbank leende. De officier, na een paar uur behande ling aan het woord komende, releveer le de verstandhouding die er bestond tus schen den voorzitter en den administra teur van de spaarbank, in casu verdach te en meende dat deze relatie de oorzaak was van de knoeierijen, waarvoor ver dachte thans terecht stond. Om als het ware de commissie na coutróie zand in de oogen te strooien, had verdachte de posten op de bekende wijze geredigeerd. Spreker noemde dit wel degelijk valsch- heid en requireerde te dier zake, daar toe door de ernst van het ten laste ge legde feit gedwongen, 1 j,.ar en 6 maan den gevangenisstraf. Mr. Smal hield daarop een uitvoerig pleidooi .waarin hij concludeerde tot vrijspraak, subsidiair en clement von nis. Levenslang geëischt voor de beide daders. Behandeling voor de Groningsche rechtbank. De rechtbank te Groningen behandelde heden de zaak tegen den 33-jarigen Klaas b. en den 27-jarigen Bouwe BI., beiden werklooze arbeiders te Wildervank, ver dacht van moord op den ouden heer Jacob Kroeze te Wildervank in den nacht van 12 op 13 Juni j.l. Vastgebonden aan een ijzeren koevoet werd diens lijk gevonden in het kanaal voor zijn woning. Hoewel zeer moeilijk viel vast te stellen, wat uit de woning van Kroeze eigenlijk werd vermist, bleek toch Nadat verschillende huiszoekingen wa- ren verricht, werden aangehouden de bo- vengenoemde verdachten, die aanvankelijk hardnekkig ontkenden. De bewijzen te Jn hen stapelden zich echter met den hooger op en nadat eerst de verdachte S komen halen. De oude man begon deze al vast te doppen... Od hef 1 - half 11 - klopte s ann T pr?ken, uur De oude man, gerustgesteld A a lerdeur- wezigheid van BL deed nn« °r de ,aan' met een revolver in de handel jHcfj BI. oatltr „Sp ouden Kroeze en worgde liern. Het slacht offer werd een zakdoek in de keel gestopt cn gebonden. Met een koevoet werd de brandkast geforceerd. De buit bcdrceii f 700 aan bankpapier. De onverlaten bon. den vervolgens den koevoet aan het lijk, droegen het ontzielde lichaam naar buite waarna BI. het in het Oosterdicp liet v: 1 dwijnen- Beide verdachten zijn gehuwd en hebben kinderen. De behandeling der zaak De verdachten werden om 10 uur de rechtszaal binnengeleid. Alvorens de presi- dent met het getuigenverhoor begon, bracht hij namens de rechtbank hulde aan het uitnemende werk dat door de politie te Wildervank in samenwerking met des. kundigen is verricht. Getuige Koetje, Kroeze t buurman, legde dan zijn getuigenverklaring af. Getuige a décharge, mej. A. v. Bosma, de vrouw van Bloem, verklaarde dat niet over dooden is gesproken. Verdachte BI. gaf een beschrijving van de misdaad. Kroeze leefde nog, toen zij hem hebben gebonden, ook nog nadat hem een zakdoek in de keel was geduwr' Dat was te zien aan de trekken op het g icht. Verdachte S. verklaarde dat hij met een revolver de achterdeur binnen kwair Op dat moment duwde BI. het slachtof" r in de keuken. De officier van justitie merkte ir Vijn requisitoir op, dat beide verdachten elis- waar volledig hebben bekend, doch #aar het eigenlijk om gaat daar zijn beide. -J00r teruggeschrikt. Naar spreker s overt iging is hier sprake van moord. Kroeze nes; dood- Wie de doodelijke misban. ding heeft verricht, is niet komen vast te taan. Spr. meende te hebben aangetoond, dat hier een roofmoord is gepleegd. Voor zulk een zwaar misdrijf wilde spreker voor bei de verdachten de zwaarste straf elscher, n 1. levenslang. HET ONGELUK BIJ HET VELSER- PONT IN AUGUSTUS 1934. Zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft van daag het ernstige ongeluk behandeld, dat op 10 Augustus van het vorige jaar is ge beurd met de Velserpont, als gevolg waar van de tweede gezagvoerder-pontwachter, aan wiens onachtzaamheid dit ongeluk te wijten zou zijn geweest, op 24 Januari j.l. zich te verantwoorden heeft gehad voor de Haarlemsche rechtbank en deswege tot een hechtenisstraf voor den tijd van 2 maanden is veroordeeld. Verdachte deelde mede in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij de straf te zwaar vond. Hij bleef bij de feiten, zooals hij deze voor de rechtbank heeft meegedeeld. Hij had een geluid gehoord, waaruit hij alge- leid had dat de klap van de pont opgehaald was en alles in orde was. De procureur-generaal mr. J. Versteeg is van meening dat de door de Haarlemsche rechtbank opgelegde straf gehandhaafd dient te blijven. Hij eischte bevestiging van het vonnis dezer rechtbank. PALEIS VOOR VOLKSVLIJTZAAK. Tegen den ex-directeur 3 jaar en tegen den ex-commissaris twee jaar geëischt. Nadat in de strafzaak tegen den ex- directeur en den gewezen commissaris van het Paleis voor Volksvlijt zes zit tingen zijn gewijd aan het getuigenver hoor, was vandaag het woord aan den officier van justitie, mr. van Arkel, dié onmiddellijk na opening van de zitting het woord verkreeg en een kleine wijzi ging in de dagvaarding vroeg. Na eenige discussie, waarbij mr. Muller Massis formeel bezwaar maakte, ging de recht bank in raadkamer en na heropening werd de wijziging aanvaard. Alvorens tot de eigenlijke strafzaak te ko men, besprak mr. van Arkel de geschiedenis van het Paleis, voorzoover deze verband houdt met de in de rechtszaal behandelde feiten. Uitvoerig ging spr. de financieele manipu laties van de N.V. na, aan de hand van cij fers en jaartallen. Spr. somde verschillende feiten op, die z.i belastend zijn voor den directeur, oa. wijst hij op het aanschaffen van het valsdie stempeltje met de woorden „werkelijke schuld". Betreffende de vervalsching van obligatie 4089 merkte spr. op, dat gezien het rap port van de deskundigen vast staat, dat verd. M. deze vervalscning heeft gepleegd. Samenwerking tusschen en kwade trouw van verdachten acht de officier voldoende bewezen. Tot de dagvaarding komende zeide spr> dat er in de balans was geknoeid. Verd. M. (de directeur) is schuldig aan "et openbaar maken van een valsche balans, tweemaal gepleegd, en aan verduistering meermalen gepleegd. De ex-commissaris heeft zich aan oie<k" plichtigheid van verduistering schuldig P maakt. Neemt de rechtbank de in de d* vaarding gestelde verduisteringen aan, staat er 100.000 ten name van den fl'r. teur en 11.000 ten name van den conti®® saris. Het is buitengewoon brutaal, zooals niet d knoeierijen is voortgegaan, terwijl reeds het openbaar op de leiding van de N.V 'e kritiek werd geuit. y Er i6 misschien veel meer geknoeid dan het onderzoek, dat ruim een jaar duuf voor dien dag is gekomen. Bij de straf® zal men het voorarrest voor den riireC niet af moeten trekken; door zijn hou®"* immers heeft het onderzoek zoo la"? duurd. 1 I en aanzien van zijn medeverdachte men een deel van het voorarrest kunnen trekken. Icnslotte requireerde de offici©*" den ex-directeur drie jaar gevanpe*115 en tegen den ex-commissaris twee iaar vangenisstraf met aftrek van de hein den tijd in voorarrest doorgebracht- jj. Hierop was het woord aan den CM1illcr ger van den ex-directeur ®r- Massis.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10