DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Abessinië. De Fransch-Engelsche samenwerking. Ho. 257 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 31 October 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Daqéiiksch De Engelsche vloot kan rekenen op den steun van de Franschen, wanneer ze zou worden aangevallen. Verzoeningspogingen. de verzoeningspogingen. reine rechten van Abessinië en de grond beginselen van den Volkenbond". Buitenland. De guerilla in vollen gang. Wat vandaag de aandacht trekt,,. MOTORZEILSCHIP VERGAAN. VERLATEN ZWEEDSCH ZEILSCHIP NAAR DANTZIG GESLEEPT. SPAANSCH SCHIP IN MOEILIJK HEDEN. BONNY TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. EEN ZELDZAME POSTZEGEL. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De Daily Telegraph deelt in een arti kel van zijn diplomatieken medewerker mede, dat „vooraanstaande leden van de generale staven van Frankrijk's le ger, vloot en luchtmacht vandaag te Londen zullen aankomen". Het blad voegt hieraan toe: Dezer dagen heeft Laval schriftelijk een meer gepreciseerd antwoord gegeven inzake Frankrijk's medewerking op vlootgebied in de Middellandsche Zee. Engeland heeft thans de zekerheid, dat het niet alleen de Fransche vlootbasis kan ge bruiken, doch tevens, dat het kan reke nen op den steun der Fransche oorlogs schepen, ingeval zijn vloot mocht wor den aangevallen. Frankrijk heeft er evenwel op aange drongen, dat de solidariteit tusschen de beide landen evenzeer tot de strijd krachten te land en in de lucht, evenals ter zee zou worden uitgebreid. De Daily Telegraph schrijft naar aanleiding hiervan, dat de besprekingen niet slechts betrekking zullen hebben op de vlootconferentie doch tevens op „andere kwesties, meer in het bijzonder Europa betreffende, en Mussolini zou hiervan reeds gisteren door Sir Eric Drummond op de hoogte zijn gesteld" In de Echo de Paris schrijft Pertinax, dat Laval op 26 October de Engelsche regeering een aanvullend antwoord op de Fransche nota van 18 October heeft overhandigd Deze nota stemt overeen met de reeds mon deling tegenover den Britschen ambassadeur gedane toezeggingen. Uitdrukkelijk is verklaard, dat de Engel sche vloot, wanneer zij in de Middellandsche Zee door Italiaansche eskaders mocht wor den aangevallen, op den steun der Fransche marine kan rekenen, doch onder de huidige omstandigheden is de Fransch-Engelsche solidariteit niet tot de zee beperkt, doch strekt zij zich eveneens uit tot het land en de lucht. Terugroeping van Engelsche schepen uit de Middellandsche Zee? Als gevolg van deze overeenkomst kan men het terugroepen van een bepaald aantal Engelsche oorlogschepen uit de Middelland sche Zee verwachten in ieder geval echter den terugkeer van twee linieschepen en ver scheidene kruisers. De Fransche-Engelschc onderhande lingen der laatste weken zouden der halve, kort samengevat, het volgende resultaat hebben gehad. Onder de tegen woordige omstandigheden is de weder- zijdsche bijstand der beide vloten over eengekomen. Het aantal Engelsche oor logsschepen in de Middellandsche Zee wordt echter verminderd, zonder even wel tot het normale peil te worden ver- laagd. v°or latere gevallen is men het er ovet dat iedere tegen Italië toegepaste maat hei voor Frankrijk slechts dan militaire erantwoordelijkheid medebrengt, wanneer v*«an een gemeenschappelijk besluit der J^Hhondsmogendheden ten grondslag ligt hechtarhijsfrooraf zi*n goedkeuringer aan ge c Dit is, zoo zegt Pertinax, het Fransch- Engelsche accoord, dat in de nota's van 18 n z6 October is vastgelegd. euter meldt gisteren uit Rome: Dnim Sen van Mussolini en sir Eric vau lmond van gisteren kenmerken het her- Lonrip Van directe besprekingen tusschen tikt Vp?ktn. me> nadat deze voor geruimen Pariic k.en z'jn geweest en het contact via D* h* bewaard, als ppn®^'n8 kan dus worden beschouwd actie en tlru-tstedend feit in de diplomatieke stige wiUnT !idal aan beide dt' ern" M«bS°"dêrhandel« bestaat, land de eer<ufVenwel van oordeel, dat Enge- eerste voorstellen moet doen. Italif?nSV,e leKPnvoorstellen aan bladen p*'m'sme 'n Fransche fficieele Engelsche draadlooze dienst meldt, dat de voorstellen tot regeling van het Italiaansch—Abessinische geschil, die het uitvloeisel zijn geweest van de jongste diplo matieke gedachtenwisseling tusschen Frank rijk en Italië, zijn ter kennis gebracht van de Engelsche regeering, die ze nauwlettend heeft onderzoent, doch dat waarschijnlijk wordt geacht, dat zij onaannemelijk zijn voor Abessinië of den Volkenbond. Gezien de bijzondere verantwoordelijk heid, die in een vroeger stadium van het ge schil op de Britsche en Fransche regeeringen is gelegd en gezien het feit, dat die beiden het volkomen eens zijn over de algemeene voorwaarden, waaraan een regeling zal moeten voldoen, heeft men het verstandig ge acht na te gaan en zoo mogelijk overeenstem ming te bereiken nopens een schets van een regeling, welke in de oogen dezer regeerin gen billijk en aannemelijk zou zijn voor Abes sinië, Italië en den Volkenbond. Tot dit doel is het hoofd van de afdeeling Abessinië van het Britsche departement van buitenlandsche zaken te Parijs in overleg getreden met zijn collega van de Quay d'Orsay. Deze deskun digen zijn er nog niet in geslaafd tot een definitieve conclusie te komen, maar men zegt, dat belangrijke vorderingen zijn ge maakt, nopens een plan, dat neerkomt op een nrfdere uitwerking van de voorstellen van de drie mogendheden-conferentie in Augustus te Parijs. De Parijsche correspondent van de Times gewaagt vat! tegenvoorstellen aan Italië, die de Fransche regeering bij wijze van proef heeft opgesteld, en die thans te Londen be studeerd worden. Het standpunt van de Britsche regeering zal waarschijnlijk binnen de komende 48 uur aan Parijs worden mee gedeeld. Men heeft hier te doen met zuiver Fran sche denkbeelden. Van een overeenkomst kan alleen reeds daarom niet gesproken worden, omdat Peterson, de deskundige voor Abes- sinische zaken van het departement van bui tenlandsche zaken, die Zondag uit Parijs te Londen is teruggekeerd, geenerlei volmacht hiertoe bezat. Waarschijnlijk heeft hij slechts medegedeeld welke voorstellen naar zijn meening aannemelijk voor Engeland zouden zijn. Omtrent den inhoud der Fransche voor stellen is niets met zekerheid bekend doch naar men gelooft, komen zij neer op Itali aansch toezicht in dezen of genen vorm over verscheidene provincies van Abessinië Naar Havas uit Parijs meldt, zijn de bla den van oordeel, dal de besorekingen te Genève morgen onder tamelijk gunstige vooruitzichten aanvangen. De Petit Parisien schrijft, dat Laval en Hoare het spoedig verder eens kunnen worden over het plan, dat door de des kundigen is opgesteld, waarop zij dan de onderdeelen kunnen bespreken en speciaal kunnen nagaan, in hoeverre het kan worden samengesmolten met het plan der commissie van vijf. Volgens dit blad is het zeker, dat Aloisi aan de besprekingen zal deelnemen. Mits men in deze richting voortgaat met dezelfde geestdrift en dezelfde bereidwillig heid, die men de laatste veertien dagen ge toond heeft, staat de vrede voor de deur. De correspondent van de Petit Parisien te Londen schrijft: „Het beginsel, dat de En gelsche politiek beheerscht, is het hergeven van de leiding aan den Volkenbond. De on derhandelingen en de pogingen van de En gelsche regeering strekken tot een samen smelting van het plan der deskundigen met dat, hetwelk omstreeks half September door de commissie van vijf is uitgewerkt Dit is klaarblijkelijk de beteekenis van de formule, welke zoo vaak te Londen wordt gebruikt, dat het onmogelijk is te denken aan een re geling, welke zou kunnen worden uitgelegd als een premie voor den aanvaller". De 'ournal schrijft, dat de besprekingen een groote mate van voorzichtigheid ver- eischen. Op het oogenbiik is de diplomatieke positie van Italië niet ongunstig Het heeft duidelijke waarborgen gegeven van mati ging en den wensch getoond tot verzoening Er zijn echter lieden, die ongetwijfeld gaarne de rollen zouden zien omgekeerd en alle voorstellen van de Italianen zouden zien af gewezen. De Excelsior schrijft: „Men erkende giste ren op de Quay d'Orsay, dat een toenade ring tusschen het standpunt van Parijs, dat van Londen en dat van Rome niet onmoge lijk was, dat men hopen mocht op een eer volle oolossing, die zoowel rekening zou houden met de gerechtvaardigde behoeften aan expansie van Italië, als met de aouve- De Echo de Paris meent, dat de Fransch- Britsche voorstellen, waaraan thans gewerkt wordt, een terugkeer beteekenen naar het plan van Laval en Eden van 16 Augustus, dat Rome onmiddellijk had verworpen. L'Ouvre schrijft, dat de Abessinische re geering geen reden zou hebben in een con flict, waarin het zich niet in een staat van minderheid gevoelt, doch eer het tegendeel, een deel van zijn land af te staan zonder ter ritoriale vergoeding. Abessinië heeft behoefte aan een uitweg naar zee. Sinds eenige dagen komt er geen enkel precies bericht meer van het front, noch be treffende de Ethiopische troepen, noch be- tieffende de Italiaansche troepen. Men leidt hieruit af dat de toestand stationnair is. Intusschen wordt de concentratie van de Ethiopische troepen snel voortgezet. Ras Kassa is dezer dagen uit Gondar aan het hoofd van een machtig leger in Tigré aan gekomen. Hij zou Ras Sejoem hebben ver vangen ten Zuiden van Aksoem, terwijl de Italianen hem zouden hebben gezocht in het gebied van Walkaït. In bepaalde kringen meent men, dat de Ethiopiërs bezig zijn thans zich te organi- seeren teneinde de voorposten der Italianen te charceleeren. De Ethiopische trdepen zouden zich orga- niseeren in Ogaden en op het front ten Zui den van Eritrea, hetgeen de Italianen zou kunnen nopen hun fflont in Tigré te ontbloo- ten. Uit Diredaoea worden ononderbroken bewegingen van de troepen gesignaleerd, die naar het Zuiden worden gedirigeerd langs den weg van Diredaoea naar Harrar. Dit onafgebroken défilé geeft reden te denken dat een offensief aanstaande is. De Italiaansche inlandsche troepen heb ben, aldus meldt Reuter uit Adoea, in het gebied van Skillave de Abessiniërs achter volgd tot Gorahei .en keerden vervolgens naar de Italiaansche linies terug. Volgens een nader Reuterbericht uit Ad dis Abeba schijnt te worden bevestigd, dat Ras Sejoem, bijgestaan door dedzjas Kassa, zijn troepen naar het Westen heeft verplaatst om een poging te doen Adoea en Adigrat te omsingelen en den weg naar Makalé af te snijden, die door Ras Koeksa bewaakt had moeten worden. Volgens een Reuter-bericht uit Asmara heeft een patrouille Italiaansche inlandsche cavallerie zich meester gemaakt van het fort Skillave. Er is iets huiveringwekkends in den lang- zamen opmarsch van de Italianen op het Noordelijk front door de woeste bergachti ge streek, in achtervolging van een onzicht- baren vijand. Snel bewegend in kleine af zonderlijke benden voeren de Abessiniërs een guerilla, waartegen de Italiaansche artillerie weinig vermag. Heden begonnen de Italia nen hun stellingen in de Faras Mai vallei te versterken. In het einde van de vorige week is een Abessinische leger van onbekende sterkte met mitrailleurs gewapend, Makalé binnen gerukt. De Italianen voeren verkenningen uit voor het aanleggen van een weg om een verder oprukken mogelijk te maken. Volgens een Reuterbericht uit Adigrat Ras Kassa zeggen uit het Zuiden ontvangen telegram men, dat generaal Graziani bij zijn op marsch langs de Weobe Shèbeli op sterken tegenstand stuit. Zijn leger wordt door ben den gecharceleerd, die zich in de. guerilla specialiseeren. Het is daarom volgens be doelde telegrammen zeer moeilijk de politiek toe te passen, die in het Noorden is gevoerd en die er in bestaat, de bevolking er toe over te halen zich zonder tegenstand over te ge ven. Naar het front in Eritrea zijn 5000 ka- meelen en dromedarissen voor het transport van munitie en levensmiddelen gezonden. Uit Harrar wordt gemeld dat de troepen uit Aroessi zich concentreeren onder het commando van dedzjasmatsj Amde. Zestig duizend man zijn aangekomen en men ver wacht er nog meer. Een Belgisch officier heeft verklaard dat nog 50 andere officieren uit België komen om in het Ethiopisch leger te dienen. Wederom 3300 zwarthemden vertrokken. De Biancamano is met 3300 zwarthem den aan boord naar Oost-Afrika vertrokken Uit Mogadiscio wordt gemeld, dat terwijl het Italiaansche leger oprukt in Somaliland het wegennet tot Gerlogoebi gereed is geko men. Uit Asmara wordt gemeld, dat een bin nenlandsche crisis in Abessinië wordt ver oorzaakt door het verzet van de dynastie der Debareks tegen de regeering. Deze dy nastie beweert het recht op den troon te hebben. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MAARSCHALK LYAUTEY. De kruiser Duplex, die het stoffelijk over schot van maarschalk Lyautey naar Marokko heeft overgebracht, waar het zal worden be graven, is Dinsdag te Casablanca aange komen.' De belangstelling was groot. De lijkkist is eerst naar de kathedraal overge bracht, waar een plechtige dienst plaats vond èn vervolgens naar het Lyautey-plein overgebracht en op een katafalk geplaatst. Piétri de minister van marine, heeft hier over maarschalk Lyautey gesproken, waarna dc troepen lsngs de k<it3f<ilk defileerden. Ten slotte is de lijkkist in een der zalen van het stadhuis geplaatst, die tot rouwkapel was ingericht. De menigte kreeg gelegenheid het stoffelijk overschot een laatsten groet te brengen. Het défilé, dat door de Marok- kaansche grooten en door vertegenwoordi gers en delegaties van instellingen en ver- eenigingen werd geopend, heeft tot laat in den avond geduurd. Reuter meldde gisteravond nader uit Het stoffelijk overschot van maarschalk Lyautey is hier hedenochtend met een extra- trein uit Casablanca aangekomen. De kist werd op een mitrailleur-auto geplaatst en op het moment, dat de stoet, bestaande uit een peloton motorrijders en cavalerie de poor ten van de stad bereikte, begonnen de ka nonnen saluutschoten te lossen. Deze saluut schoten werden gelost tot de stoet was aan gekomen op het plein Rab el Yakoeb, waar de katafalk was opgesteld. Op het plein waren tevens twee groote tenten opgesteld, waar de Sultan, zijn viziers, hooge paleis- dignitarissen, caids en stamhoofden stonden, onbeweeglijk in hun witte burnoes. De Fransche gezant Ponsot, sprak de afscheidswoorden. Hij herdacht hei begrip, dat Lyautey had voor het Arabisch karakter. Vervolgens herdacht minister van Staat Louis Marin de schitterende loopbaan van maarschalk Lyautey de Afrikaan. In de tent bij den Sultan sionden Pietri, Ponsot, de generaals Gouraud, Weygand en de oude medewerkers van den overledene Toen zij zich voor het stoffelijk overschot verzamelden, weerklonken de Mar^eillaise en het volkslied van Marokko. Vervolgens defileerde het Afrikaansche leger in de schitterende uniformen voorbij de katafalk. 70 vliegtuigen verschenen in de lucht. Na de parade werd de stoet weer opge steld, en langzaam, te midden van de ontel bare menigte, begaf men zich op weg naar het mausoleum onder de treurmarschen van de muziek. Voor het mausoleum lagen tal- looze kransen en bloemstukken. De bisschop van Marokko, mgr. Viville zegende het graf, en onder groote stilte weerklonk het hoorn signaal „Aux Morts". Het stoffelijk oveischot werd daarna het mausoleum binnengedragen. DE PARTICULIERE WAPEN- FABR'CAGE. Een opzienbarende getuigenis. Gisteren is voor de commissie tot onder zoek naar de particuliere wapenaanmaak de heer Noël Baker als getuige gehoord, die particulier secretaris van Henderson te Genève is geweest tijdens den duur van de ontwapenings-conferentie. Onder vrij groote opschudding verklaarde deze getuige, dat de conferenbe zoo goed als gereed was geweest met een ontwerp-con-. ventie tot beperking van de luchtmacht en I verbod van het bombardeervliegtuig als aan valswapen, toen de Britsche technische des kundigen met zooveel bezwaren waren ge De Engelsch-Fransche samenwer king. (Dag. Overzicht.) De oorlog in Abessinië; de gueril- la-oorlog in vollen gang. (Buiten land.) Het stoffelijk overschot van maar schalk Lyautey. (Buitenland.) Gedenksteen voor prof. Hugo de Vries onthuld. (Binnenland.) Zeedijk op Ameland in gevaar. (Binnenland.) Nieuwe bekentenissen uit Oss. (Binnenland.) Wijziging warenwet; keurings diensten gehandhaafd. (Binnen land.) Inval der justitie in de redactie van Volk en Vaderland; inbeslag name der persen. (Binnenland.) Zes weken gev. straf geëischt tegen den predikant te Dokkum wegens opruiing tot dienstweige ring. (Rechtszaken.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) komen, dat de adviseurs van andere landen ook terugkrabbelden en ten slotte niets van het ontwerp overbleef dan een onbruikbaar geraamte dat Henderson weigerde in dien vorm in de volle conferentie ter sprake te brengen. „Hadden de Britsche deskundigen, zeide getuige, met dezelfde energie en hard nekkigheid voor de noodzakelijkheid van ont wapening in de lucht gevochten, als waar mee ze hun bezwaren verdedigd hadden, dan zouden we thans in dit land niet met onze handen in het haar zitten over de uit breiding van de Duiische luchtmacht en de eventueele gevaren die daaruit voor Enge land kunpen voortvloeien". In den afgeloopen nacht is het Hamburg- sche tnoforzeilschip „Katharina" bij Mue- ritz in de Oostzee gestrand. De bemanning, die uit vier koppen gestond, de kapitein en zijn vrouw worden vermist. Men vermoedt, dat zij nog in leven zijn, aangezien de aan- hangboot zich niet bij het gestrande schip bevond. Het in de Oostzee verlaten ronddrijvende Zweedsche motor-zeilschip „Alfhild", welks bemanning op ongeveer 30 zeemijl ten Oos ten van Bornholm van boord was gegaan en door het s.s. „Odin" geborgen was, is door het s.s. „Skandinavia" van de Svenska- Orient-lijn gevonden en de haven van Fant- ig binnengesleept. In strijd met de eerste be richten bleek, dat het schip slechts weinig haverij had bekomen en dat de deklading nog aanwezig was. Het Spaansche stoomschip Zabalbide is bij aankomst in de dokken van Garston (Lancashire) in brand geraakt. Het schip is bijna geheel een prooi der vlammen gewor den. Het schip had een lading espartogras aan boord. De bemanning kon zich tijdig in vei ligheid stellen. De Parijsche inspecteur van politie, Bon- ny, die betrokken was bij het geheimzinni ge geval-Prince, is gister door de Parijsche rechtbank, die de „politie-gangsters" be recht, tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zijn medebeklaagde, de Littauer Volbera, die Bonny heeft omgekocht, is ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het geval hij naar Frankrijk zou terugkee- ren, en is onmiddellijk als lastig vreemde ling over de grens gezet. Gisteren is onder zeer groote belangstel ling, op een postzegelveiling: te Londen, een wereldberoemd unicum onder den hamer ge bracht, n.1. de 1 cent Magenta van Britsch- Guyana, een nog al smoezelig stukje papier, waarvoor wijlen Arthur Hind in 1922 7350 pond had betaald Het bieden ging met 100 pond der seconde naar boven, tot het ge weldige bedrag van 7500 pond was bereikt. Daar dit beneden den reserveprijs was, bleef de zegel onverkocht Het tafereel werd ge filmd, zooifat men oiinenkort dit wel in de bioscopen te zien zal krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1