De N. S. B. en oud-minilster Marchant. V.Dan dkunTeite waard" I Stad en Omgeving, Ds. v. Duyl dient van repliek. Qv42PSAXON "spr betoogde nog, dat de belasting niet hocgcr 's gpworden tengevolge van schulden !Lr gemeente. De voorgestelde regeling vond or onrechtvaardig tegenover menschen. die altijd de eerste slagen hebben op te vangen De heer Sengers zette uiteen, dat het orstel niet kwam om de arbeiders te tref fen maar omdat in het vrije bedrijf de thans voor werkverschaffing geldende loonen niet kunnen worden betaald. Het doel is, mogelijk te maken, dat ook daar arbeiders zullen kun nen worden aangenomen. De heer Opdam zette nader nog zijn be doeling uiteen, waartegen de heer Akker man opmerkte, dat het de bedoeling van den heer O- schijnt het werk zoo duur mogelijk <e maken. Op de door dezen voorgestane manier zou men de werkverschaffing in de hand werken. Tusschen beide heeren had nog een vrij uitvoerige discussie plaats De heer Oreeuw zeide, dat de commis sie met haar voorstel is gekomen, omdat de heide stroomingen thans in den raad ge hoord (30 ct. en handhaving van 40 ct.), in de gemeente merkbaar waren De commissie wenschte het loon zóó te houden, dat f l<j als minimumweekloon kon worden verkregen Ten aanzien van de tuinders zou spr nog nadere bespreking willen zien gevoerd in comité-vergadering Hij hoopte, dat het voor stel van B. en W zou worden aangenomen De heer Sengers deed mededeeling van inzinkisg bij de tuinders, die zeker geheel zul- jen verarmen, als zij geen voldoende gelegen- heid zullen hebben te werken op eigen be pe heer Gréeuw deelde nog mede, dat deb epaling van4 maanden werken in he: vrije bedrijf alleen geldt voor hen, die zich in de gemeente zouden willen vestigen. De heer Kant schaarde zich aan de zijde van den heer van 't Veer. Overal in den om trek geef* men minder loon in werkverschaf fing dan in Heiloo Gelukkig zal het zijn, als men weer in het vrije bedrijf kan werken, 'ets waartoe het echter niet zal kunnen komen bij een loon van 35 cent per uur. Als het voor stel bedoeld is voor een half jaar. zou spt ermee accoord kunnen gaan; in den zom>: moet men beneden het loon in het vrije b> drijf blijven De heer Barnhoorn drong er op aan, dat zij, die arbeiders kunnen plaatsen, daar van mededeeling doen aan de arbeidsbemid deling. Kan dan geen loon van 35 cent wor den betaald, dan zal een toeslag kunnen wor den overwogen. Spr geloofde niet, dat er veel werk in het bedrijf is. De heer Sengers meende, dat er wel werk genoeg is, maar geen geld om het uit te voeren. De heer G r e e u w zei, dat er, ondanks de bepaling, dat de gemeente het derde gedeelte van het loon van een arbeider in het land of tuinbouwbedrijf bijpast, slechts twee aanvra gen zijn. De heer Barnhoorn vroeg of het wel juist is, van de overheid te verlangen, dat zij een loon biedt beneden bestaansmogelijkheid, alleen omdat in het vrije bedrijf niet méér kan worden betaald. Men zou dan niet aileen de arbeiders, maar ook de heele gemeente tot armoe brengen. De voorzitter zei, dat b.v. metselaars in het vriie bedrijf veel meer verdienen dan thans in de werkverschaffing; zij zullen dus zoo gauw mogelijk naar het vrije bedrijf terugkeeren. Alleen in den land- en tuinbouw kan men niet betalen wat noodzakelijk geacht kan worden. Maar mag men nu alle andere arbeiders de dupe daarvan doen worden? Be neden 16 kan men toch in Heiloo niet gaar Spr. wilde hopen, dat ook in de komend? maanden tegen dat loon voldoende werk kan worden verschaft aan de werkloozen Het voorstel, zooals het is gedaan, is een tege moetkoming aan het vrije bedrijf voorzoover dit niet méér kon betalen. Spr. drong op aan neming ervan aan, de hoop uitsprekende, dat de belanghebbende arbeiders door hun werk zullen toonen op prijs te stellen, wat er voor hen in Heiloo wordt gedaan. Spr. had wp! vertrouwen in hen. Het voorstel van B. en W. werd ten slott; aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór waren de heeren Akkerman, Barnhoorn, Ka mer, G reeuw, Schuyt, Sengers, Heijne; tegen de heer van 't Veer, Kant en Opdam. De raad ging hierop in comité. Rioleering als werkverschaffing. Na heropening der vergadering werd aan B en W. een crediet van maximaal 1500 verleend voor het onderzoeken van de moge lijkheid om rioleering aan te leggen als ob ject voor werkverruiming. In „De Rustende Jager" te Heiloo werd gisteravond door den Kring Alkmaar van de N.SB een propaganda-vergadering gehou den, welke door den heer ds van Duyl be nut werd om in te gaan op de door den oud- minister Marchant te Delft uitgesproken rede. De bijeenkomst, die opgeluisterd werd door een strijkje, werd ook bezocht door vele personen van elders. Vermoedelijk door het ilechte weer was de zaal slechts voor drie- tart bezet De voorzitter, mr. v. Leeuwen, ver- itugde zich over de belangstelling en sprak óe noop uit, dat de spreker de zucht naar kennis zou bevredigen Ds van Duyl, de spreker van den avond, stelde voorop, dat men den strijd te gen het nationaal-socialisme kon zien in twee richtingen: „tegen en voor". Tegen de politieke, het staatsbestel en den nog heerscnenden geest. Voor de volkseenheid, den nieuwen geest die <je natie bezielt en doordringt voor den opbouw van den corporatieven staat. Spr. wilde vooraf iets zeggen naar aan ging van hetgeen mr. Marchant in Delft heeft gezegd. Misleidend noemde spr. allereerst het pamflet in Delft verspreid door het comité hat strijdt tegen het fascisme en waarir. men hft deed voorkomen of er sprake vas van een osbat tusschen oud-minister Marchant en Ml oud V.D.-kamerlid Koster, die in een an- ^'zaal voor de N S B. sprak. jJ* toespraak van oud-min. Marchant te "preken is eigenlijk onbegonnen werk Marchant, van wien men verwacht had, a! hij zich aan de vergetelheid zou hebben □ytgeven, heeft het harnas weer aange ven en een betoog geleverd vol misver stond en laster. Laster is het, dat wij terreur "len. Integendeel is er sprake van terreur egenover N.S.B. Alleen door hun overtui- houden de N S B -ers stand tegenover "''•nationale straatschuimers. Spr. gaf aaryan voorbeelden. Ook de poging om graaf d' Ansembourg uit de Eerste Kamer te houden is terreur. En het is een bewijs van de in ons volk levende kracht, dat de N.S.B. ondanks de tegenover haar uitgeoefende terreur stand houdt en uitbreidt. Scherp laakte spr. het, dat in Utrecht, tij dens het Flancongres der S.D.A.P. de Dom ontluisterd is door roode liederen van Dirk Troelstra. Hij 'telde daar tegenover, dat de N.S.B. verplicht wordt, met omfloerste vlaggen langs de straten van de hoofdstad te gaan Wanneer wij daartegen onze stem verhef fen, dan klinkt daarover uit den mond van Marchant sarcasme, dat hem zoo goed ai- ging, tot de N.S.B. kwam, die tijdens het op treden van dezen spelling-minister nimmer heeft afgezien om te wijzen op de gevaren die door hem onze taal bedreigden. Geelkerken heeft Marchant meesterlijk afge maakt en daarom is het te begrijpen waar om hij gebeten is op de N.S.B en niet als de heilige San Franciscus, als de apostel van de liefde optrekt, maar optreedt als de apos tel van den haat. Marchant ziet „Mein Kampf" van Hitier niet als de hartekreet van een man, die ge- b'oed heeft onder de ellende en nooden van zijn volk. Natuurlijk kan dat boek niet voor onfeilbaar worden verklaard en voor heilig worden gehouden. Hitier zelf heeft de pas sages in zijn boek, Frankrijk betreffende, moeten terugnemen. Spr denkt anders over Hitier dan Mar chant. Maar toch vraagt hij: „Wat heeft de N.S.B met Hitler's Mein Kampf te maken?" Wat Hitier schreef, blijft voor zijn rekening en als men met Mein Kampf meent, het dcop ceel van een beweging als die van de N.S B. te kunnen lichten, dan maakt men zich wel op een goedkoope manier van de zaak af. Ons Nederlandsch Nationaal Socialisme heeft geen ander doel dan Nederland be woonbaar te maken voor de zonen van de Nederlandschen stam en in de toekomst te behouden voor de zonen en dcchteren van den Nederlandschen stam. Marchant keert zich tegen de dictatuur, maar de geschiedenis leert juist, dat men steeds, wanneer de democratie niet meer ge red kon worden, de macht in handen van volksmenners gaf. In den nat.-soc. staat is de leider niet de man, die met geweld zegging schap over het volk heeft verkregen, maar hij is daar de man, die, gedragen door het nationale beginsel, het volk leidt en bestuurt, en dien geest voor altijd verankert in het volk: Hij heeft uitdrukking te geven aan wat het volk als geheel samenbindt. Hij kan fa. len, maar heeft de democratie niet gefaald? Zou het Koningschap nog meer terugge drongen kunnen worden dan het thans is? Kan men één democratisch land opnoemen, waar de vorstenhuizen regeeren? Het „de Kroon is onschendbaar", wil practisch zeg gen, dat men aan de ministers de macht heeft toevertrouwd; niet aan de koningin, maar aan de partij-bonzen zijn de ministers verantwoording schuldig. De grondwet van 1848 heeft voor goed de verantwoordelijkheid van de ministers naar het Parlement ver. plaatst. De ware machthebbers zijn de poli tieke partijleiders en de glorierijke macht van onze koningin is tot nul gereduceerd. In den N.S.B.-staat bestaan geen politiek»? partijen en partij-bonzen. Daar keert men te rug tot de gezonde gedachte, dat ons vorsten huis de hoogste instantie in den staat moet zijn. Daar zullen de ministers weer moeten zijn de dienaren van de Kroon en niet van de partij-bonzen. Een nat.-soc. regeering in ons land regeert mét de koningin en voor de koningin als dienaar van haar, die wij lief hebben als de souvereine vorstin uit hef greote Huis van Oranje. Van Marchant is het woord afkomstig: „Het kader moet uitgebrand worden". Het past hem niet, te deen, alsof hij met zijn over gang tot de roomsche kerk ook zijn verle den als een mantel heeft kunnen afleggen. Hij heeft allerminst het recht, de zuivere na- ticnaal-socialistische beweging als de N.S. B. te schimpen en te hoonen. Het oordeel daarover liet spr. gaarne aan de volksge- ncoten. Tijdei zijn ernstig. Komende tot de vraag, hoe de N.S.B. staat tegenover het conflict tusschen Italië en Abessinië, wees spr met felheid het verwijt af, dat de N.S.B een oorlogshitser is. De N.S.B. hoopt integendeel, dat de tijd zal aan breken, waarop er vrede zal zijn. De N.S.B is vóór een 'olkenbond, maar niet voor de zen Volkerenbond, die door Engeland en Frankrijk gemaakt is en waaraan Rusland, dat maar eén doel kent, n.1. Moskou tot een economisch en ideologisch centrum var Europa te maken, meewerkt. Moskou poog', met behulp van de democratie, het fascisme en het nationaal-socialisme te nekken, om daarna met de bourgeoisie af te rekenen en straks als één man over te blijven. Litwinof, die eigenlijk Walch Mayer heet en een internationale bankoplichter is, was n.b. dit jaar voorzitter van den Volkenbond voor gerechtigheid en vrede. Men moet zich er niet over verbazen, dat de N.S.B. aan zulk een Volkenbond geen vertrouwen schenkt. De N.S.B. weet, dat met den vrede gemoeid is het voortbestaan van de West Europee- sche beschaving en rij wil met Gods hulp redden de West-Europeesche Christelijke cul tuur. Daarvoor is het noodig, dat het Mos- covitische gevaar voorgoed buiten de gren zen blijft. De N S B. is tegen de sancties omdat deze Europeesch oorlogsgevaar beteekenen en Al- barda en de zijnen achten hun proletariaat niet te goed om te worden gebruikt voor be langen, die met het Nederlandsche belaig niets hebben uit te staan. Mr. G. van den Bergh telt de belangen van den Nederland schen werklooze niet als het erom gaat door een oorlog het fascistisch Italië den nekslag te geven De verdwijning van de fascistische en nat.-soc. staten in Europa beteekent ech ter een Mongolenstorm over Europa. Ons volk is geen volk meer. Door de vele partijen is 't in stukken gescheurd. Wij wil len den corporatieven staat, maar wij willen vóór alles een nieuwen geest in ons volk. De democratische staat is de staat van de zelfzucht. Men houdt daar de macht om het hebben en niet om het dienen. Wij staan niet links en niet rechts, maar staan boven de tegenstellingen. Wij bewaren het nationale en willen vernieuwing van het socialisme. De grootste ramp voor de cultuur is: de verpolitiking van het Christendom en dat proces is in ons land zoo ver gevorderd, dat wij bijna kunnen spreken van de goddeloos heid der kerk. De N.S.B.-staat is niet neutraal gelijk de liberale staat, maar kiest vóór het positief christe'ijke; de volmaakte antipode van den communistischen staat, die alles verwerp', wat omgeven is van goddelijke heiligheid. Wij willen de gezondwording van ons volk, dat verscheurd is door de democratie Wij willen, dat de Staat grondvlak wordt voor ons volksbestaan en de maatschappij. Het plan van den arbeid der soc.-dem. be teekent, dat zij den klassenstrijd, dien zij be zingen in de Internationale, hebben prijsge geven. Het is de verzoening tusschen kapi taal en arbeid; een nationaal-socialistische gedachte, en het plan is dus geweldig arbei dersbedrog van de S.D.A.P. Spr. noemde de kern van Marx verderfe lijk, omdat deze den mensch alleen maai ziet als een economisch wezen, dat vreemd staat tegenover de hoogere menschelijkheid en de zedelijke wereldorde, door de Godde lijke openbaring in de wereld gebracht. Ook voor ds. Banning geldt, dat wie eenmaal met Marx begonnen is, nooit bij Christus kan uit komen. Hierna betoogde spr,, dat éénmaal de dag van de N.S.B. zal komen, omdat zij de kracht is, die in het diepst van den mehscii werkt. In de N.S.B., zoo eindigde spr., wordt het volk de laatste kans gegeven om niet weg te glijden in de armen van het bolsje wisme. JSuwwtand HET CONFLICT ITALIË—ABESSINIE. Opwekking tot boycot van Italië. Men zendt ons de volgende «esolutie: De leden van „Kerk en Vrede'', „Interna- tioneel Anti-Militaristische Vereeniging" en „Jongeren Vredes Acties", bijeen in gezamen lijke huishoudelijke vergadering te Sneek, op Vrijdag 25 October 1935, spreken zich ten scherpste uit tegen den oorlog, die het fascis tische Italië begonnen is; zij verklaren zich tegen ieder fascisme en ieder militarisme; het is voor hen echter onaanvaardbaar, dezen strijd te voeren aan de zijde van die regeerin gen, die thans beweren, den vrede te hand haven, maar dat echter doen door middel vap hun oorlogsvloten; dat zijn dezelfde regee ringen, die eerst zelf in de afgeloopen weken Italië van al het noodig hebben voorzien of deze voorziening stilzwijgend hebben toege staan: de leden van bovengenoemde vereenigio- gen stellen vast: militaire acties der regeeringen zullen thans evenmin het fascisme verslaan, als zij in 1914 dictatuur en militarisme hebben ver nietigd; tegenover iedere suggestie van dien aard stelleh zij hun vaste overtuiging, dat deze vorm van sancties oorlog beteekent en oorlog beteekent wereldoorlog; daartegen verzetten zij zich met alle kracht; zij spreken zich uit voor boycot, ech ter niet door de vloten, maar door de volke ren, waartoe zij een vurig beroep doen o.a. op de arbeidersbeweging, die zich van zijn ver antwoordelijkheid ook thans bewust moge zijn INBRAAK TE VOORSCHOTEN. Drie personen aangehouden In verband met de eenige weken ge leden plaats gehad hebbende inbraak in een koffietent te Voorschoten, waar bij voor een belangrijk bedrag aan siga ren en sigaretten werd ontreemd, als mede elders plaats gehad hebbende diefstallen, zijn aangehouden en voor den officier van justitie geleid A. V., B. M. v. d. B en P. A. uit Stomp wijk (Leidschendam); V. heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Door de centrale recherche is te Amster dam een 39-jarige man aangehouden, ver dacht van oplichting van entreegelden. Hij had voorgegeven te Bennebroek goochel-voorstelligen te zullen geven. Van de voorstellingen kwam echter ni«ts en het geld voor de kaarten, die hij reeds vooruit ver kocht had, had hij in zijn zak gestoken De man is naar Bennebroek op transport gesteld. 4 SeuilletOH -5225 G. P. BAKKER 37) pl ®.Xon keek rond, ontdekte een vrije dUrf!s' •bekte zich op den grond uit, maar Je"iet te gaan slapen, talf d°nimelae in. werd plots weer helder tk, .r' £reeP een kleine hand, die trachtte V'Ü va. terZ0Ck 'n te •b"01 en hield die ste- /'Uat me los", klonk een vrouwenstem „n_je, dat ik je wou bestelen?" an't'wn'Sh "^mwdal te stelen", klonk het vreema i houd er nu eenmaal niet van Hij L,j ?den aan mijn lijf te voelen" ^Sgetrokkeii3"^ '°S' langzaam werd te- 'n heT'kan' oe£jn den morgen kwam er leven hem str,„aP' e ma«nen en vrouwen naast ^moeien C 71 jP'j zonder zich met hem te gen; 'i„ d^en alsof ze hem niet za* "iet. °erende blikken ontgingen hem »Heba[ehtgead?"liep "aar hem toe: c »Heb je ietf ze ie ..oolc niets afnemen" a*on en hailrii°0r te eten?" vroeg Perstuk van v„r 1aeeniK zoeken een ko reikte het hem f"',en uit ziïn broekzak. „Houd dat maar. Hier is brood en een stuk vleesch". „Mien", vroeg hij. „Heb je iets te drin ken?" Een jonge knappe vrouw, op wier gelaat duidelijk te lezen stond, dat ze zoo al het een en ander had meegemaakt, reikte hem een kruik bier. „Ik krijg het wel eens van je terug als ik het noodig heb", zei ze. Óf als je een goed zaakje achter den rug hebt". Ze be keek hem met vorschende oogen van onder tot boven „Je schijnt een sterke kerel", luidde haar oordeel en hij voelde haar goedkeurenden blik. „Ik heb een stijf been". „Hindert geen lor. Kom hier eens bij mij zitten". Ze maakte plaats voor hem „Je zult hier wel spoedig in het kamp wennen", begon ze. .,Het is een prettig Ie- ven. Je hebt geen dienst, geen wacht, be hoef niet te stormen of kogels op te vangen. Vroolijk en vrij. Je bent je eigen meester en leidt het leven van een heer. van niemand heb je bevelen af te wachten. Niet van den korporaal, niet van den sergeant, van den luitenant noch van den kapitein. Altijd ge noeg' te eten en te drinken. Zelfs als ze in bet leger honger lijden, is hier genoeg Op uitbetaling der soldii behoef je niet te wach ten. Je neemt maar Dat lijkt zeer aanlokkelijk". :,*Is het ook". „Mien!" schreeuwde een ongure persoon lijkheid aan de andere zijde van het vuur. Ben je op een nieuwe verovering uit?" „Hou je snavel. Gaat jou dat wat aan. Je hebt een wijf", gaf ze terug. „Die vent valt mij altijd lastig", legde ze uit. „Ik moet niets van een getrouwden ke rel hebben Laat hij zich met zijn eigen vrouw bemoeien". „Ben jij getrouwd?" vervolgde ze. „Gelukkig niet" „Zeg dat wel. Een getrouwd mr 3 al tijd een te vroeg gebonden man". „Geweest?" „Nooit". „Zoo zoo", zei ze. Je sprak van soldij nemen", zei Saxon. „Maar waar moet je die halen? Het land is uitgeplunderd". Ja. bij de boeren is niets meer te vinden Daar 'liggen de muizen dood voor de brood kast. De mooie tijden zijn voorbij. Maar een vliegende vogel vangt altijd wat Als een man sterk is en durft en een vrouw slim en niet onknap. Kurassiers van Von Erwitte zijn toch zeker geen doetjes „Hoe weet je, dat ik een kurassier van Von Erwitte ben?" De nachtwaker houdt ons op de hoogte Je"hebt het hem zelf gezegd. Ze vertrou wen je. anders zou er reeds iets gebeurd zijn". Wat zei ze niet, maar Saxon begreep het. „Heb je geld? „Bijna niets We zullen genoeg krijgen. Voorloopig heb ik wel wat", antwoordde ze. „Langs den grooten weg zijn altijd wel reizigers en soldeniers, die de zakken gevuld hebben. Ik weet ze wel te vinden, lok ze mee in 't bosch en jij bent juist een lief kereltje om ze te laten opdokken". Hij knikte en gaapte. „Ga maar eerst uitrusten", ried ze hem, „Je bent doodmoe. Ik za! wel een oogje in het zeil houden. Je kuilt me gerust vertrou wen Er komt "pocdig werk genoeg Pappen- heim is in aantocht. Nieuwe soldaten met nieuwen buit. Nieuw leven. Tilly en Furch- tenberg marcheeren ook op. Een paar uur rust zal je goed doen". Saxon had het hoofd reeds neergelegd en oververmoeid viel hij in een diepen droom- loozen slpap. HOOFDSTUK XXIV. Toen Saxon de oogen weer opsloeg waren er maar een paar mannen ineer in het kamp aanwezig. Dicht bij hem zat Mien heel ijverig op een tabouretje te naaien. „Huishoudelijke bezigheden?" vroeg Saxon. „Moet ook gebeuren", antwoordde ze. Ik houd van netheid en de mannen vinden het ook prettiger als een vrouw er goed uitziet Een man houdt niet van een slons". Ze keek hem met fonkelende oogen aan. „Gelijk heb je". „Pappenheim is zoo even aangekomen. We hebben juist op tijd kennis gemaakt. Wil je wel gélooven dat je mij bevalt? Hoe heet je?" „Ezechiël". „Ik zal ie maar liever Ezau noemen. Dat past beter „Ook niet slecht. Is Pappenheim hier aan gekomen?" Ze lachte. „Neen, ginds in de stad, in Halle. Met zijn Waalsche ruiters De rest zal morgen wel volgen. Als de kanonnen aankomen, rukken de troepen op". Hij stond op, dacht: Ik moet zien een goed paard te krijgen. Het wordt mij hier te warm. Hij slenterde weg. Aan de andere zijde van het kamp lagen een paar soldeniers op den grond. Ze hadden blijkbaar niets beters te doen. De eene speelde zachtjes op een fluit, de andere luisterde. De langste van beiden riep hem iets toe. Saxon hinkte er heen. De melodie was hem niet onbekend. Het was een variatie op het lied van den nieuwen lansknecht: Er is geen beter leven Dan van een lansknecht welgemoed. Het lied van Wallenstein, dat zijn eigen regimenten hadden overgenomen, dat zijn wervers hadden gezongen, toen ze het eens van hun overste nadden gehoord. „Ga zitten, makker", zei de langste. „Dit is" en hij wees op den schipper: „Siebrecht, bijgenaamd Praxiteles met de fluit. Eigen lijk moest hij anders heeten, maar Apollo was een zeer schoone man. En ik ben Mer- curius, de bode, maar zonder slangenstaf". „Maar niet zonder gif viel de ander hem in de rede. ,„Wie ben jij, vreemdeling?" „Een ruiter van Von Erwitte met een kogel in de knie". „Draad voor draad wordt een gewaad geweven", fluisterde de man met de fluit. „Steen voor steen een huis gebouwd", sprak de ander even zacht. (Wordt voortgezet).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7