DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog Italië-Abessinië. ^Buitenland !Bitutmiand 137» Jaargang Qxtgeliifocfi De toestand aan de fronten. Politieke strubbelingen. Waf vandaag de aandacht trekt,,. TE GEWELDIGE BRAND NIEUWERBRUG. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. jfife PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 258 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag I November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Over het geheele Italiaansche front in het Noorden, dat bijna van den Engelsch-Egyp- tischen Soedan ,ot Fransch Somaliland loopt, heeft gisteren een groote bedrijvig, beid geheerscht. Men acht het waarschijnlijk, dat de Italianen over een zoo breed mogelijk front zullen oprukken om de Abessiniërs f;een gelegenheid te geven zich door hun inie's heen te breken. Dit zou den Abessi niërs gelegenheid geven tot het voeren van een guerilla-tactiek, die uitermate schadelijk 2ou kunnen zijn. De Abessinische troepen schijnen op het oogenblik alles te doen om de Italianen in het onzekere te brengen over hun posities. Het schijnt dat de troepen van ras Syoem, die eerst opgetrokken waren in de richting van Aksoem zich in zeer snelle marschen naar het zuid-oosten trekken In middels maken berichten melding van groote moeilijkheden waarin de Italiaansche troepen in de Danakilwoestijn en bij den Moessalie berg zich zouden bevinden. De Abessiniërs zouden hier onophoudelijk kleine aanvallen verrichten en tevens 'chijnen de Italiaansche troepen hier moeilijkheden te hebben bij de watervoorziening. De Italianen zijn iets verder opgetrokken in de richting van Makallé, welke stad zij vo'gens Abessinische berichten slechts be hoeven binnen te rukken. Een nog niet bevestigd bericht van het Zuidelijk front maakt mleding van den val van Gorrahei. De Italiaansche vliegtuigen hebben hun werkenningsv'uchten voortgezet. Er worden geen luchtaanvallen gemeld. Generaal de Bono over den opmarsch. Reuter meldt van het Italiaansche front: De opperbevelhebber van het Italiaansche leger in Oost-Afrika, de Bono, heeft gisteren de Italiaansche en buitenlanosche journalis ten ontvangen, aangezien thans een tijdstip is aangebroken, dat beschouwd kan worden als den vooravond van belangrijke gebeurte nissen. Hij verklaarde o.a.: Wij zijn opgerukt met zooveel kracht en vuur, dat, indien de tegen stand krachtige ware geweest, wij ook deze gebroken zouden hebben. Wij brengen beschaving. Wij willen van het veroverde gebied maken, wat wij van Italië maakten. Wij achten de sancties ernstig, doch ge- Jooven, dat wij deze ook wel te boven zullen komen. Abessinische ministers naar het front. Te Addis Abeba neemt men aan, dat ver scheidene ministers met den negus naar het front vertrekken. Zij zullen hun portefeuilles zoolang over laten aan hooge functionnarissen van de mi nisteries. In ieder geval zal de .voornaamste raads man van den negus, Wolde Gorghis, hem vergezellen. Een vliegveld in de Danakilwoestijn. Ten noorden van den Moessaliberg wordt nieuw Italiaansch vliegveld aangelegd, avn waar uit in het vervolg luchtverkennin- 8en zullen worden ondernomen De noodige vrachtauto's zijn reeds in gereedheid ge wacht en men gelooft, dat het luchtsteun- Punt in de Danakilwoestijn, in Alalgaerra 2a'worden aangelegd. Naar eerst thans bekend wordt, hebben enakils eenige dagen geleden een Italiaan- e tentwacht overvallen, waarbij 15 Ita- jjjbien gedood werden. Bovendien werden r001" de Abessinische troepen 25 kameelen mutgemaakt. Hevige gevechten in Ogaden. daVa Particuliere bron wordt vernomen, de laatste dagen op verschillende plaat- ir1 'n Ogaden hevige gevechten zouden jn geleverd, in het bijzonder in het gebied zma ?®?I"Oeal, dat de Ethiopiërs vergeefs Ai» -i "ebben aangevallen. De Italianen den2" reeds ^dert langen tijd daar bevin van' Zlïï 80''de verschanst en maken gebruik Kjm*eJ'dgeschut en tanks. Dedzjas Abdé eedrw!' c ve'bebber der Ethiopiërs, zou zijn ziin Ür z°uden 3500 man der aanvallers zouH^Sneuveld of gewond. De Ethiopiërs geler,h £ro°ten moed aan den dag hebben tegenover w heldhaftig hebben gedragen vijanden oneindig beter gewapende de Ital^in!Sthe regeering deelt mede, dat Ali lacen€": u ten zuiden van Moessa P'aatst en' f ,naar het noorden hebben ver- v''egtuipen ,1,€n een basis te vormen voor delen en m'a« a!sn?e.d« depots voor levensmid- derichtinp vfnet"» ,in Dankali-woestijn, in *°rden veel Guera- Uit Mongala naar het veldgeschut en tanks westen gedirigeerd. Werklieden leggen een weg aan van Moessa Ali naar Oddobo. In het gebied van Didda is een ko- lonne-kavalerie op weg naar de Imini-moe- rassen. De Italiaansche troepen, die naar het westen oprukken, worden op totaal 15.000 man geschat Men gelooft, dat de Italianen den berg Moessa Ali zelf nog niet hebben bezet; men ziet tenminste niet de Italiaansche vlag van den top wapperen. Men deelt te Addis Abeba ten aanzien van den Italiaanschen opmarsch ten N.W van de Moessa Ali mede, aldus een nader Reuterbericht te Addis Abeba, dat hier sprake is van een afweringsmanoeuvre. Ondanks deelneming van cavallerie, tanks en sterke infanterie-formaties zijn de Ita lianen teruggedrongen.' Nadere officieele ge gevens ontbreken tot durver nog. Men ontkent de juistheid van het Italiaan sche bericht, dat Magalo geheel door Itali aansche vliegtuigbonanen zou zijn verwoest, en men wijst erop, dat het bombardement slechts onbeteekenende verliezen en schade tengevolge heeft gehad. Eveneens zou het Italiaansche bericht over het bombardement van een Abessinische munitiefabriek aan de Fafan-rivier uit de lucht zijn gegrepen, daar in Abessinië in het geheel geen munitiefabrieken bestaan. Italiaansche deserteurs in Addis Abeba. Naar wordt medegedeeld, zijn te Addis Abeba eenige deserteurs uit het Italiaansche leger, dat in Ogaden opereert, aangekomen, o m. een jonge man, die afkomstig was uit Fiume en die niets verklaarde te gevoelen voor een oorlog tegen de Abessiniërs. Een tweede soldaat dit F iume had een maand lang dOQr de binnenlanden van Abessinië ge- loopen, voor hij in de hoofdstad was aange komen. Naar verluidt heeft de keizer hem aangeboden hem naar Europa terug te zenden, maar heeft hij daarop geantwoord, dat hij liever in Addis Abeba bleef. Voorts is te Addis Abeba per vliegtuig naar toe gebracht 'n officier van Tiroolschen oor sprong, die aan het Noordelijk front ge vangen was genomen, en dien men in de hofdstad wil ondervragen. De Italiaarsche vervoermiddelen. Het aantal mechanische voertuigen, dat de Italianen voor hun militaire voorbereidingen gebruiken, is thans gestegen tot ongeveer 4500, waarbij zich 2386 militaire transport wagens bevinden. 420 ijskastauto's en ambu lancewagens, 318 kleine autocars, 270 per sonenwagens, 400 motorrijwielen, 30 sani taire transportwagens, 5 autocars, die zijn ingericht voor filmprojecties, 550 burger- vrachtwagens voor transporten, benevens voor intendance-doeleinden, 50 auto's voor het geniecorps. Voor onderhoud en herstel van al deze voertuigen zijn talrijke auto parken in het leven geroepen. Het onderhoud Drummond Mussolini. In een klaarblijkelijk geïnspireerd bericht van de Press Association over de a.s. be sprekingen van Hoare en Laval te Genève wordt te kennen gegeven, dat geen ontwik keling in het ltaliaansch-Abessinisch conflict verwacht kan worden, aleer de besprekingen tusschen beide staaisiieden zijn afgesloten. Hoare en Laval zullen in de eerste plaats de kwestie behandelen, hoe de verklaring zal moeter luiden, welke tegenover den Volken bond zal worden afgelegd omtrent den oor sprong en het verloop aer besprekingen tus schen Groot-Brittannië en Frankrijk over de mogelijkheid van vredesvoorstellen De diplomatieke gedachtenwisseling tus schen Groot-Brittannië en Frankrijk over de Fransche suggesties, welke thans te Londen worden bestudeerd, gaat verder. Er is evenwel geen basis gevonden voor een verdere actie. Het verluidt, dat vooral niet is komen vast te staan, wat voor den Volkenbond als aannemelijk zou kunnen worden genoemd. Er is geen inlichting te verkrijgen over de vraag of ook Aloisi te Genève bij de En- gelsch-Fransche besprekingen zal worden betrokken Met betrekking tot de gisteren gehouden bespreking tusschen Sir Eric Drummond en Mussolini wordt nader gemeld, dat de be spreking heeft gediend om misverstanden op te helderen. Het terugtrekken van een Itali aansche divisie uit Lybië wordt te Londen met voldoening gezien. Het feit blijft evenwel bestaan, dat de Britsche wijze van handelen, welke in over eenstemming is met het Volkenbondsstatuut in Italië nog steeds verkeerd wordt beoor deeld en dat in Lybië nog steeds meer Ita liaansche troepen aanwezig zijn dan in nor male omstandigheden het preval is. Er is veel vuldig op gewezen, dat van een algemeene ontspanning en verbetering van den toestand geen sprake kan zijn, zoolang Italië Groot- Britannië en de Britsche belangen afzonder lijk beoordeelt. Daarom kunnen ook de minimum-voor zorgsmaatregelen niet worden verminderd, welke Groot-Britannië in de Middellandsche Zee noodzakelijk acht. Anti Britsche studentenbetogingen te Rome. Donderdagavond is het te Rome opnieuw tot anti-Britsche betoogingen gekomen. Bij optochten van studenten moesten Engelsche producten en opschriften het ontgelden. De studenten hadden het vooral gemunt op een in de hoofdstraat van Rome gevestigd café, waarin Engelsch gebak en dranken verkrijg baar zijn. Toen de studenten deze inrichting binnen drongen, werden alle flesscher whiskey en ook Fransche likeuren zoo snel mogelijk verwijderd. De studenten rukten biljetten van de muren, waarop „icecream" stond en eischten op stormachtige wijze, dat alle Engelsche artikelen uit de winkelkasten zouden worden verwijderd. Het is daarbij tot vechtpartijtjes gekomen tusschen het personeel van de zaak en de steeds wilder wordende jongelieden Ten slotte werd de wensch der studenten in gewilligd, die vervolgens tevreden aftrokken. Tegenmaatregelen tegen de sancties. De „Giornale d'Italia" noemt reeds eenige tegenmaatregelen van Italië tegen de sanc ties. Voor kolen, nikkel, tin en koper bestaat een staatsmonopolie, voor katoen is er een staatscontrole, die den inkoop uit het buiten land regelt. De invoer van wil wordt op de zelfde wijze geregeld. Voor den invoer van oliën werd dezer dagen een invoercentrale opgericht. Een controle-orgaan voor de va luta, welke reeds beschikbaar was, is belast met het toezicht op den invoer van grond stoffen, en allerlei andere artikelen. Het blad merkt op, dat Italië niet zal ïn- koopen van de lauden, die het de duim schroef der sancties lebben aangezet. In de aula van de universiteit was een groot aantal gasten bijeengekomen, vooral professoren uit alle deelen des lands en de legaties uit andere landen. Om 10 uur trad Mussolini gevolgd door talrijke ministers, staatssecretarissen en pro fessoren de aula binnen en nam plaats aan het midden van de op een verhooging ge plaatste rectoraatstafel. De minister van opvoeding, De Vecchi, een der vier mannen, wees in een redevoe ring op den prominenten rol, dien Italië in de afgeloopen 30 eeuwen van zijn cultuur gespeeld heeft, waarbij hij in het bijzonder in het licht stelde, dat het ook eens een geestelijk rijk beheerscht heeft, waarin de zon nooit onderging. Luide toegejuicht sprak vervolgens Mus solini een redevoering uit, waarin hij in het bijzonder inging op het nauwe verband, dat bestond tusschen het huidige geboorte-uur van de nieuwe Italiaansche-universiteit en voor het Italië historische oogenblik, dat Italiaansche soldaten als vestigers der be schaving in Oost-Afrika streden. Met klem herinnerde Mussolini er vervol gens aan, dat niet vergeten mag worden, dat de universiteit van Rome ingewijd is op denzelfden 31sten October, waarop in Ge- neve een „coalitie van egoisten en plutocra ten" vergeefs trachtten het jonge Italië den weg te versperren. De economische belegering, waarmede men Italië bedreigt, moet alle geciviliseerde kringen van Europa van schaamte doen blozen. Tegenover het ongehoorde experi ment, dat men thans voor de eerste maal tegen Italië beproeft, zal geheel Italië zijn onwrikbaren tegenstand plaatsen, zijn meest vastberaden wil en zijn diepste verachting. In het bijzonder richtte Mussolini tot de geestelijke lagen van Italië den oproep me de in het front te treden en gemeenschappe lijk met het militaire verzet een bolwerk te vormen, teneinde dan tezamen de overwin ning te beleven. Met de redevoering van Mussolini was de j plechtigheid in aula beëindigd. De Duce bezichtigde daarop de verschillende gebou wen der universiteits-stad. De oorlog ItaliëAbessinie.. (Dag. Overzicht.) De begrooting van defensie. (Bin nenland.) Geweldige brand te Nieuwerbrug. (Binnenland.) Komt „Vova" deze week töch uit? (Binnenland.) Inbraak te 't Zand. (StadJ De steunuitkeering aan georga niseerde werkloozen in den raad. (Raadsverslag.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) ZIEKTEN. OP GROND WAARVAN EEN HUWELIIKSVERBOD KAN WORDEN UITGEVAARDIGD. In het officieele beroepsblad „Jurisitische Wochenschrift" worden nadere bijzonderhe den vermeld betreffende de Duitsche wet op de echtelijke gezondheid van 18 October 1935. Tot de besmettelijke ziekten, op grond waarvan een huwelijksverbod zal worden uitgevaardigd, behooren in de eerste plaats geslachtsziekten, voor zoo ver die zich in een stadium bevinden, dat gevaar bestaat voor overeiveringvoorts tuberculose, zoo lang besmettingsgevaar aanwezig is. Bij andere besmettelijke ziekten moet de genees heer in de afzonderlijke gevallen een beslis sing nemen. Niet iedere onbelangrijke ziekte rechtvaardigt het huwelijksverbod. Een volk met ontoereikend geboortecijfer mag de na komelingschap niet boven het onvoorwaar delijk noodzakelijke beperken. Wel mag bijv een gesteriliseerd persoon huwen met een eveneens gesteriliseerde of met een van na ture onvruchtbare. Het verbod betreft alleen personen die lijden aan een der ziekten, die opgenoemd zijn in par. 1 alinea 2 van de wet tot voorkoming van met erfelijke ziek ten besmette nakomelingen, n.1. aangeboren zwakzinnigheid, schizophrenie, erfelijke epi lepsie, enz. Misschien kan buiten de in deze alinea genoemde ziekten ook nog ernstig alcoholisme onder de wet vallen. Erfelijke ziekte moet zich reeds éénmaal geopenbaard hebben. TRAMBOTSING IN DE LEIPZIGER STRAS5E. 21 gewonden. Donderdagmiddag zijn te Berlijn bij een trambotsing op het kruispunt Leip- ziger Strasse— Jerusalemer Strasse 21 personen gewond. Slechts een persoon moest naar een ziekenhuis worden ge voerd. Juist voor het passeeren van een trein losgeraakt, ten gevolge waarvan wissel was een bijwagen van een tram deze bijwagen een verkeerd spoor op reed en tegen den bijwagen van een juist aankomenden tramtrein opbotste. riTF UNIVERSITAIRE TE ROME GEOPEND. Redevoering van Mussolini. Met groote plechtigheid is gisteren in aanwezigheid van Mussolini de Cité Uni versitaire van Roine geopend. Het gebouw en complex waaraan precies drie jaar gele den werd begonnen, strekt zich uit over een oppervlakte van 215.000 M2 en bestaat uit afdeelingen, die tezamen 700.000 M3 inhou den. In verschillende huizen, die allen met de modernste gehoor- en experimenteerzalen zijn uitgerust, zijn de afzonderlijke facultei ten ondergebracht. AARDSCHOKKEN IN NOORD AMERIKA. Donderdag werden de Noord Wester- lij ke staten Montana en Washington, zoomede het Canadeesche district Al- berta door aardschokken geteisterd, welke ernstige 6chade hebben veroor zaakt. De bevolking van de stad Helena Montana), die sedert twee weken door aardschokken wordt verontrust, geraak te in groote beroering. Door een vallen den schoorsteen werd een man gedood en een ander ernstig gewond. Zestig bewoners moesten wegens overspannen zenuwen in een ziekenhuis worden op genomen. Het bij een vroegere aard beving beschadigde stadluiis is geheel vernield. Tal van andere gebouwen zijn ernstig beschadigd. De nerveuze bewo ners waren langen tijd niet te bewegen naaa* hun huizen terug te keeren. OVERSTROOMINGEN IN DEN STAAT NEW YORK. Uit Norwich (staat New York) wordt gemeld, dat de hevige regenval der laat ste dagen groote overstroomingen heeft veroorzaakt. Tal van plaatsen staan on der water. De schade i6 aanzienlijk. HUIS INGESTORT. Zeven personen bedolven. Nabij Nowosibirsk in Rusland is ten gevolge van een aardverschuiving een arbeidershui6 ingestort. Zeven personen werden bedolven. Vier hunner werden gedood, de overige drie zwaar gewond SNELTREIN IN BOTSING MET RANGEERENDE LOCOMOTIEF. Gisteravond te omstreeks kwart over zeven is op het station Liegnitz een sneltrein in botsing gekomen met een rangeerende locomotief. Vijf passagiers werden ernstig, doch niet levensgevaar- lij}., gewond, terwijl twintig reizigers lichte wonden opliepen. Het verkeer on dervond geen stagnatie, terwijl de ma- terieele schade gering is. Twee woonhuizen, een winkel, een café en een gemeentehuis in vlammen. Een ongekend zware brand heeft gisteravond te Nieuwerbrug aan de Zuidzijde van den Ouden Rijn, aan welks Noordzijde de rijksweg van Leiden naar Utrecht loopt, twee woonhuizen, een winkel, een café en het gemeentehuis van Barwouts- waarder in de asch gelegd. De brand brak omstreeks half tien uit in een leegstaand woonhuis, dat midden in een rij huizen was gelegen. De hevige wind wak kerde het vuur weldra aan, zoodat de woning van den heer D. Nap spoedig eveneens werd aangetast. Daarna grepen de vlammen ver der om zich meester te maken van den win kel, waar de heer Nap een handel in kruide nierswaren dreef, en van het hem toebehoo- rende café. Ten slotte sloeg de brand over op het gemeentehuis van Barwoutswaarder. Het vuur had toen voor den voet op vijf per- ceelen, tot het Oostelijk eind van de huizen rij vernield. Alles brandde tot den grond toe af, en uit de verbrande perceelen werd niets gered. Men kan zich denken, wat dit voor de gemeente Barwoutswaarder, al telt deze slechts een duizendtal zielen, beteekent Niet alleen de krachtige wind was oor zaak, dat de brand een dergelijke voor deze plaats ongekende afmeting aannam. Het duurde n.1. een uur, voordat de eerste hand brandspuit aanwezig was en water gaf met één straal. Dit was niet de spuit van Bar woutswaarder, die nog later kwam, maar de spuit van Nieuwerbrug, die op verzoek var. wethouder J. J. de Vlieg, van Barwoutswaar der den burgemeester van deze gemeente kon men niet bereiken uitrukte onder lei ding van den opperbrandmeester A. Baren. De beperkte capaciteit van de bluschmiddelen vermocht echter niets tegen den vlammen gloed, die zoo hevig was, dat de bewoners van de huizen in de omgeving het geraden achtten hun have en goed naar buiten t: brengen en in veiligheid te stellen. Alle afgebrande perceelen waren eigendom van den heer D. Nap, die met een dochter i-n twee zoons een der huizen bewoonde. Beha've de kruidenierszaak dreef hij ook het café, ter wijl de gemeente Barwoutswaarder een der huizen van hem in huur had als gemeente huis. De heer Nap is wel verzekerd, doch hei is nog niet bekend in welke mate. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. OPDRACHTEN VOOR DEN SCHEEPSBOUW. Naar wij vernemen, heeft de firma A. Vuyk I en Zn., scheepsbouwmeesters te Capelle a d. ljsel, opdracht ontvangen voor het bouwen van drie motorschepen, n.1. van 375 ton voor de N.V. J. H. van Swieten te Amsterdam, voor de beurtvaart, een voor de Koninklijk.— Shell te Den Haag, groot 195 ton, voor het vervoeren van benzine en een voor binnen landsche rekening, groot 380 ton, voor de groote kuatmrt. SCHIETPARTIJ TUSSCHEN ITALIANEN. Vooreen théater in een der drukste ,_6>Vlf„lt straten van Dantzig heeft gistermiddag stichting te hebben gepleegd in den avond ♦.".cnh-on hUé van 18 Januari 1932, waarbij de woning, die NIEUWE ARRESTATIE IN OSS. De gemeentepolitie te Oss heeft gister avond gearresteerd den ruim 40-jarigrp Johan van Vugt uit den Heihoek te Oss. Van Vugt werd ervan verdacht brand- tusschen vijf Italianen een schietpartij plaats gehad. Twee Italianen werden zwaar gewond en stierven op weg naar het ziekenhuis. Een voorbijganger, die niets met de zaak uitstaande had, werd met een schot in den buik naar het zie kenhuis vervoerd. Twee Italianen zijn gearresteerd. toen werd bewoond door den heer Van Tent, grootendeels afbrandde. Na langdurig verhoor viel hij ten slol»e door de mand en legde een volledige beken tenis af. Ook hij zal naar 's-Hertogenbo6ch wonier overgebracht. ■■i MM

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1