Begrooting van Defensie. broek op langendijk zijpe Uit de Pers Qemeentemden ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 De algemeene richtlijnen van onze verdedigingspolitieh. het heengaan van Dr. Deckers. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag half vijf in het gemeente huis. De voorzitter, de heer Glas, loco-bur gemeester» opende de vergadering met woor- tjen van welkom en gebed. j-fjj deelde medg, dat de gezondheidstoe stand van deq burgemeester tamelijk goed js, zoodat de burgemeester Donderdag weer in 't dpsp zal terugiceeren. De heer Slot hoop te zj<± weer langzamerhand aan zijn ambts bezigheden te kunnen wijden Goedgekeurd waren bij Kon. Besluit de verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden en de veldwachtersverordening. Het college van B. en W. van Alkmaar had de belans en verlies en winstrekening van den Keuringsdienst voor Waren gezonden. Ged. Staten verzochten het gevoelen te mogen vernemen van raad en college van B. en W. over een op de salarissen van burge meester, secretaris en ontvanger toe te pas sen verlaging van vijf procent, gelijk aan de korting op ae salarissen der Rijksambtena ren. Weth. Ooijevaar zeide, dat het college van B. en W. er eenigszins anders over denkt dan de vorige maal Toen heeft men geadviseerd, de korting van vijf procent toe te passen om dat dit in overeenstemming werd geoordeeld met de tijdsomstandigheden. Die verlaging is nog maar kort geleden ingegaan, in April. Nu vonden B. en W. het wel eenigszins al te vlug na eikaar komen en is het volgens het college minder gewenscht, dat een der gelijke korting wordt toegepast. Misschien zal later weer iets moeten ge beuren, maar nu is het nog te vroeg De heer Koedijk onderstreepte de woorden van den her Oijevaar, mede in verband met de reeds toegepaste verlaging van de salaris sen van de ambtenaren van den burg. stand, in de vorige vergadering. De heer Oijevaar merkte op, dat men in 6. en W. ook al had gevraagd, waarom de sa larisregeling, welke toch zoopas herzien is, niet meer in overeenstemming is gebracht met de tijdsomstandigheden, als nu weer een verlaging noodig is. De heer Zuidam meende, de tactiek van den minister te begrijpen. De minister wilde het langzamerhand doen aankomen. Het zal volgens spr. dan ook beter gaan met kleine beetjes tegelijk, dan veel in eens. Vpor verlaging stemden de heeren Kansen en Zuidam, tegen de heeren Oijevaar, Glas en Koedijk. Dr heer Zuidam vroeg of het juist was, dit de wethouders ook stemden in den raad- Zij stemmen toch ook al in B en W. De heer Oijevaar meende, dat dit niets uit maakte. Het gevoelen van den raad wordt gevraagd. Hierna was aan de orde de aanbieding van de begrooting 1936 van de gemeente, het burg. armbestuur en van de liditbedrijven. In de commissie van onderzoek werden alle raadsleden behalve de wethouders aan gewezen. B. en W. stelden voor, met de Bank voor Nederlandsche gemeenten een rekening-ccu- rantovereenkomst aan te gaan van 22.000. De heer Koedijk v» oeg of men al eens geen Tekening-courant-overeenkomst had gehad van 25.000. Het antwoord luidde bevestigend. De se cretaris lichtte een en ander toe. De bank was bereid thans een rekening courant-overeenkomst aan te gaan van 22.000. De her Zuidam vroeg of er al iets bekend was over den nieuwen weg. Zal men hier aan al spoedig kunnen beginnen, vroeg spr De voorzitter antwoordde, dat hiervan n«g niets bekend is. Het zit waarschijnlijk vast op het verkrijgen van overeenstemming met eigenaren van grond in den polder. Er wordt wel met spoed aan gewerkt B. en W hebben er ook nog over geschreven aan de betrokken instantie, maar men is nog niet zoover, dat kan worden begonen. Het duurt wel lang, merkte spr. op. De heer Zuidam had gedacht, dat de be doeling was, tegen het begin van den winter met het werk te beginnen met hef oog op Werkverschaffing. De secretaris antwoordde, dat de goedkeu- ring van Ged. Staten nog niet was gekomen op het besluit tot ruiling van grond met de provincie. Zoodra deze goedkeuring afkomt, zullen gelden worden aangevraagd. Daarna volgde sluiting. Dinsdag vergaderde de raad. b*a opening der vergadering verzocht de voorzitter, burgemeester mr. D. Breebaart, uen raadsleden op te staan, teneinde een °°gcnblik te gedenken den heer K. van Loe- uitgever van de Zijper Courant, die. vele jaren een trouw bezoeker was van de raads- ergaderingen van Zijpe en die dezer dagen a ^rieden. sPr herdachte den ontslapene als eer noesten werker, een persman in den waren tio oes woords, eenvoudig in zijn leven en wer en en wiens nagedachtenis in dankbare hei- ln"er'ng zal blijven. „vervolgens werd medegedeeld, dat B. en vaii en besloten de gemeente voor onge vallen- en ziekteverzekering aan te sluiten bij entraal Beheer", omdat daar met het met voordeel op diverse premiën financieel aan verbonden is. Krachtens art. 13 der L.O.-wet 1920 moet en <jemeen*e aan de brugwachters De Graaf vprvülp langrijke bedragen betalen vooi het ekwer Van ^un leerplichtige kinderen, die In 1 uen bijzondere lagere school bezoeken den ÖS! "'ermede verzochten B. en W a«n betrokken minister deze brugwachters hun kmdmlTln "aareen omSevinS' *aa.r ZIJ kun nen verlangde onderwijs »«<•- hoop»» krLgeniet€n' zonder dat de overheid de Od dp7P u,en van vervoer behoeft te dragen ging verkrpnf Z?u een belangrijke bezuini- mand daarvan" ku.nnen worden, terwijl me- Dok de wr-Ü. j*"'# nadeel zou ondervidden beeft deze Nederl- Gemeenten gemaakt omdar kl1» ?n mini>ter aanhangig vele gemeenten gaat om 1x13118 v00r Voorts werd mededegedeeld, dat in samen werking met de gemeenten Den Helder, Cal lantsoog en Schoorl pogingen worden aange wend om een financieel billijke regeling te verkrijgen omtrent de verplichting tot onder houd van den duinregel, grenzende aan de van het Rijk gepachte strandvakken langs de Noordzeekust. Gewezen werd op de onbilliik- u j ook m0€l worden betaald voor schade, veroorzaakt door stormen, terwijl dit toch met vreemdelingenverkeer niets heeft te maken. Bij den heer C. Bos te St. Maartensvlot- brug is een werkverschaffingsobject ontstaan in den vorm van landverlaging en -ontgin ning, waar pl.m. 1700 verloond zal kun- nen worden, terwijl rijk en gemeente geza menlijk 60 van de arbeidsloonen zullen dragen. Een tweede werkverschaffingsobject vormt het bagger- en slootwerk van het waterschap „Zijpe en Hazepolder", waarbij rijk en ge meente zullen dragen 90 van de daaraan verbonden kosten, ad 17825, terwijl het waterschap, behalve de resteerende 10 nog 3400 voor zijn rekening neemt. De slooten, die in dit plan betrokken zijn, hebben een gezamenlijke lengte van 25K KM. Een 60-tal werkloozen kunnen geruimen tijd bij dit omvangrijke werk worden ge plaatst, tewijl bovendien de kans bestaat, dat hoogere loonen worden uitbetaald dan dit gewoonlijk bij de werkverschaffing het ge val is. Voorloopige mededeeling wordt gedaan, dat B. en W. bezig zijn met plannen tot het aanleggen van wegen, t.w, een weg door de duinen van Petten naar St. Maartenszee plus een toegangsweg naar het strand, be- nevens een weg onder duin langs, vanaf St. Maartenszee naar Callantsoog. Deze plannen zouden in werkverschaffing uitgevoerd die nen te worden. Geroemd werd voorts de gunstige werking van de z.g. loonbijslagregeling ingeval van plaatsing van werklooze arbeiders bij parti culieren. Reeds zijn 30 arbeiders geplaatst bij 30 werkgevers tegen een loon van 15 per week Ter tafel kwam een brief van het raads'id Doorn, waarin deze critiek uitoefent op de zijns inziens onbillijke aanslag-regeling der personeele belasting, waarbij eenige voorbeel den werden aangehaald. De voorzitter was van oordeel, dat er ir. bedoelden brief weinig van de argumenlaire overbleef, waarom B. en W. hun meening dan ook na lezing van den brief niets hebban gewijzigd. De heer Doorn meende, dat het goed was. critiek uit te oefenen. De voorzitter merkte op, dat critiek gerechtvaardigd moet zijn De heer Doorn zeide, dat het mogelijk is, dat hij deze zaak niet goed bekijkt, maar dat hij geen spijt heeft de kwestie ter sprake te hebben gebracht. Een schrijven van het algemeen afdeelings ziekenfonds der afdeeling „Alkmaar e.o in zake beschouwing van de regeling der zie kenfonds-contributie werd op advies van B en W. voor kennisgeving aangenomen, omdat deze zaak thans nog urgent is. Van de (tijdelijke) bewoners van „Her Korfwater" was ingekomen een verzoek om over te gaan tot den aanleg en verbetering van wegen. Besloten werd adressanten te verwijzen naar den eigenaar van „Het Korf water", die immers de voordeelen geniet en dus ook de aangewezen persoon is voor eventueele wegenaanleg een verbetering Door Ged. Staten was in een circulaire aangedrongen op herziening van de bezoldi gingen der ambtenaren van den burgerlijken stand. Door de gemeente mag maximaal 200 worden uitgegeven. B. en W. achtten de verlaging veel te sterk, doch stelden niettemin voor de verdee ling te doen zijn als volgt: de heer J. A de Boer 140 en de heer Correljé f 60. thans zijn deze bedragen respectievelijk 250 en 100. Een voorstel-Veltman om de regeling niet te aanvaaden werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Besloten werd de regeling te aanvaarden, doch onder mededeeling, dat de verlaging te sterk wordt geacht. Overeenkomstig het voorstel van B en W. werd besloten voor kosten van schoolbezoek, bedoeld in art. 13 L.O.-wet 1920 te ver- Ie nen: aan den heer A. Rentenaar voor zijn kin deren Arie, Maartje en Johan een vergoe ding van 15 per kind per jaar, ingaande 29 Augustus 1935; aan den heer G. de Graaf voor zijn kinde ren Klaas, Rijk en Peter een vergoeding van 50 per kind per jaar, ingaande Sepi 1935. Twee verzoeken om ontheffing van hon denbelasting werden toegestaan; 2 andere verzoeken werden afgewezen. Eveneens werd afgewezen een verzoek om ontheffing van schoolgeld. Conform het voorstel van B. en W werd aanvaard een legaat, groot f 500, van wijlen C. Kooij, voor onderhoud van twee graven op de algemeene begraafplaats. Het bedrag van 500 zal worden belegd door inschrij ving op een der grootboeken van de Neder landsche Schuld. Volgde vaststelling pensioengrondslagen van de beide gemeente-geneesneeren en schoolartsen, W. van Slooten te St. Maar tensbrug en J. J. Boersma te 't Zand. Een door B. en W ontworpen verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden werd eveneens vastgesteld. Een nieuwe straatverlichtingscontract m?t het P.E.N., dat de gemeente een voordeel geeft van pl.m. 380 per jaar en dat geacht wordt 1 Januari 1935 in werking te zijn ge treden, werd aanvaard. Volgde vaststelling der gemeentelijke ver goeding en art. 101 der L.O.-wet 1920, over 19393, voor de R.K. scholen, benevens vast stelling van het bedrag der gemeentelijke bij drage, en art. 102 L.O.-wet '20, voor der. cursus voor bijzonder vervolgonderwijs aan de R.K. school te Burgerburg, over 1933 Voorstellen tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1935, werden aange nomen. Tenslotte werden aangeboden: de gemeen- tebegrooting dienst 1936, met een „onvoor zienvan 3333,91, die van het algemeen weeshuis met een „onvoorzien'' van 7o3->° en die van het algemeen armbestuur, tot een bedrag van 38554.95, waaronder een post „gemeentelijk subsidie" van 28.000. Na de rondvraag, die niets van betecke- nis opleverde, volgde sluiting. Rumor in het (bakkersbedrijf in het Noorden, Het Drukkers-Weekblad, orgaan van de Federatie der werkgeversorganisatiën in het boekdrukkersbedrijf, schrijft: In het landbouwbedrijf is een rigoureuze ordening ingevoerd. Het vrije spel der maatschappelijke krachten leidde daar tot zoo'n onrustba rende prijsdaling, dat ingrijpende maatrege len moesten worden genomen. Een geheele codex van wettelijke bepalingen werd op gesteld. Productie-beperking en prijszet ting, die aan de verbruikers wekelijks mil- lioenen guldens kost. Wij zullen de laatsten zijn om den boe ren dien steun te misgunnen. Wij zijn ervan overtuigd, dat het ingrijpen der overheid nuttig en noodig is geweest. Het is zoo ge makkelijk, om in deze moeilijke tijden op de regeering critiek uit te oefenen. Wij doen dat niet. Wel verwachten we, dat de regeering onaangenaam zal zijn getroffen, als ze ervan kennis neemt, dat verscheide ne boeren den regeeringssteun gebruiken om andere bedrijfstakken, die ook in groo- r. nood verkeeren, schade toe te brengen. Wij bedoelen het volgende: In het noorden van ons land worden de boeren opgewekt om geld bij te dragen aan de N. V. „De Agrarische Pers". De land- bouwstand aldaar wil zelf beschikken over een groot grafisch bedrijf. Een gebouw wordt ingericht, dure persen zijn reeds ge kocht. Terwijl ongeveer één derde van de Ne derland$che grafische machinecapaciteit op dit oogenblik geen emplooi meer heeft, wordt die capaciteit geheel nutteloos nog eens weer uitgebreid met een door de land bouwers aangeschafte grafische installatie, die dus tienduizenden guldens Neder- landsch kapitaal nutteloos naar het buiten land doet wegvloeien. Doch er is meer. Tengevolge van deze plannen wordt reeds één bestaande drukkerij te Meppel in de kern getroffen en zullen in de toe komst, wanneer de N.V. „De Agrarische Pers" ook andere periodieken tot zich gaat trekken, tien a twintig drukkerijen in het Noorden met geheelen of gedeeltelijken ondergang worden bedreigd. En dat alles, terwijl er geen enkele klacht is over de wijze, waarop die periodieken tot op dit oogenblik werden vervaardigd. Men klaagde er niet over, dat ze te duur zijn of niet behoorlijk werden afgeleverd. Iedere kostprijsdeskundige kan nagaan dat de vervaardiging van die periodieken in e eigen bedrijf duurder moet uitkomen dan bij de particuliere ondernemingen, die naast die periodieken ook nog ander werk vervaardigen en mitsdien minder impro ductiviteit hebben. Dit alles verhindert de landbouwers niet om zich de luxe te per- mitteeren, een eigen grafisch bedrijf op te richten. Zij hebben blijkbaar geld te veel. D2 funeste gevolgen voor onzen bedrijfstak laten hen blijkbaar koud. Als zij eens op pag. 1141 van het „Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek" van 31 Augustus 1935 nagaan, hoe het staat met de welvaart in het grafisch bedrijf, kunnen zij vernemen hoe ontstellend daar de toe stand is. Thans gaan zij hun gelden, direct of indirect verkregen uit den landbouw steun, besteden aan de toespitsing van den noodtoestand in het grafische vak. Er is nóg meer. De landbouwers, die voor zichzelf roepen om organisatie en ordening, die door de re geering zijn geholpen met een ingrijpende prijszetting en productieregeling, verklaren zich reeds bij voorbaat tegen de ordening in het boekdrukkersbedrijf. Zelf roepen ze om een ordening direct van de overheid. Een ordening in anderen kring echter, op meer harmonische wijze verkregen, n.ï. door de historische ontwikkeling van or- genisatiezin en zelftucht, wordt door hen versmaad. Na een aanhaling uit de Prov. Drentsche en Asser Crt. besluit het artikel met de op merking, dat een vaderlandsche industrie zal worden ondermijnd met behulp van de penningen, die datzelfde vaderland voor de landbouwers opbrengt, en dat de eenige, die hier lachen kan, is een buitenlandsche machinefabriek. KON ZIJN SCHOENEN NIET DICHT RIJGEN. Rheumatische pijnen nu volkomen verdwenen. Hier hebt ge het voorbeeld van een man, wiens been gezwollen en uiterst pijnlijk was. In één maand waren zijn klachten volkomen verdwenen. Ziehier zijr brief: „Uw Kruschen Salts heeft mij meer goed gedaan dan eenig ander middeL Mijn rechterbeen deed mij steeds pijn, soms meer, soms minder en dat bleef zoo gedurende de laatste 5 jaren. Mijn been was gezwollen en steeds pijnlijk, maar na één maand Kruschen Salts gebruikt te hebben voelde ik mij een ander mensch. De pijnlijkheid verdween, tegelijk met de zwelling. Voordat ik met Kruschen Salts begon, kon ik mijn schoenen niet dichtrijgen, terwijl ik er nu, na een maand, niet de minste last meer mee heb. Ik schrijf U om U te zeggen, dat ik Kruschen Salts als het beste middel beschouw, dat ik ooit ge nomen heb." G. A. P. Wanneer go snelle en afdoende ver lichting van Uw rheumatische pijnen wenscht, begin dan morgen, of beter nog vandaag, met Kruschen Salts. De 6 verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, zorgen door de aanspo rende werking op lever, nieren en inge wanden, dat urinezuur en andere opge hoopte afvalstoffen, die het bloed ver ontreinigen en de oorzaak der pijnen zijn, langs de natuurlijke kanalen vol komen uit het lichaam worden ver wijderd. Met het wegnemen der oorzaak verdwijnen tevens de pijnen, terwijl tegelijkertijd Uw geheele gezondheids toestand enorm zal verbeteren. Weg de rheumatische pijnen en stralende ge zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgt baar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. te ontslaan, wanneer dit voor herhalings- Binnenland oelenin&en onder de wapenen moet komen: bij een door een reserve-officier ingesteld onderzoek bleken bij een regiment infanterie 27 van deze gevallen voor te komen. Men achtte dit voor de hierdoor getroffene hoogst pijnlijk en niet bevorderlijk voor den geest in de weermacht. Kan de minister, zoo vroeg men, geen regeling bevorderen, voor zoo veel noodig in overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken? Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden vroegen, welke redenen geleid hebben tot het ontslag van minister Deckers als minister van defensie. Sommige leden meenden, dat het vrij lang durige interimaat aan dit departement tot vertraging in de afdoening van zaken aan leiding zal geven. Enkele leden vroegen, waarom de minis ter van defensie, die bijna 6 jaren belast is geweest met de leiding van dit departement niet benoemd werd tot minister van defensie ad interim. Beteekent dit een wijziging, een ombuiging van het defensiebeleid? De gewijzigde internationale toestanden. De bijzondere sleutelpositie, welke het ko ninklijk inneemt, wettigt thans, naar de mee ning van deze leden, bijzondere voorzienin gen ter versterking van de weermacht. Zoo lang de ons omringende mogendheden over tuigd blijven, dat het ons ernst is, onze on afhankelijkheid, zoo noodig, te verdedigen, zullen zij harerzijds, het internationale be lang van onze sleutelpositie erkennend, voor de handhaving daarvan op de bres blijven staan. Zij wilden niet nalaten, als hun mee ning te kennen te geven, dat versterking van de weermacht van ons volk dringend gebo den is. In het bijzonder hadden zij hierbij op het oog de aanschaffing van meer mo dern materieel. Tegen deze beschouwingen voerden de eerder aan het woord zijnde leden aan, dat de leiding inzake de defensie in de handen van den daarvoor verantwoordelijken minis ter behoort te blijven. Als deze met nadere voorstellen komt, is het vroeg genoeg om de noodzakelijkheid van verstericing der weer kracht onder het oog te zien. Zij wilden er niet tce medewerken, dat de minister in den waan zal komen te verkeeren, dat de geheele Volksvertegenwoordiging en het geheele volk roepen om meer bewapening, want daarvan is geen sprake. Den door vele le den op de regeering geoefenden aandrang wenschten zij daarom in geenen deele te on dersteunen. Sommige leden, die zich in het algemeen konden aansluiten bij het hiervóór weerge geven betoog omtrent de strategische betee- kenis van het koninkrijk, wilden de opmer king niet achterwege laten, dat de hier ge schetste sleutelpositie geen aanleiding mag zijn tot het sluiten van hondgenootschap pen tot verzekering van deze positie. Zij ves tigden de aandacht op de groote waarde die het georganiseerd optreden van den Volken bond kan en moet hebben voor de handha ving van onze onafhankelijkheid en van onze positie in den Indischen Archipel. Het in zicht in de strategische beteekenis van ons land lelde niet tot een versterking der weer macht ten koste van te zware offers. stichting van een ionds om spoedig verbetering te brengen in den toestand, waarin het materieel van de weer macht hier te lande verkeert, gaven verschei dene leden voorshands als hun meening te kennen, dat met de stichting van zulk een fonds de juiste weg niet zou worden bewan deld. De ervaring, opgedaan met vroegere plannen tot vorming van fondsen voor de weermacht, aditten zij niet moedgevend. Daarom zouden deze leden er de voorkeur aan geven, indien de gelden, welke benoo- digd zijn om het materieel van de weermacht op peil te brengen, telkenmale op de begroo ting zouden worden aangevraagd. Eenige leden maakten ook uit financieel oogpunt tegen de instelling van een fonds bezwaar. Verscheidene leden achtten de stijging van de uitgaven voor de Militaire Luchtvaart met 89.293 onrustbarend. Is het juist, zoo vroegen zij, dat de instelling van de inspec tie der militaire luchtvaart, waarvoor 11.850 is uitgetrokken, door den vorigen commandant van de luchtvaartafdeeling overbodig werd geacht, evenals de aanstel ling van den directeur van het lucbl.aart bedrijf, en dat zoowel de inspecteur als de directeur gepensionneerde officieren zijn zonder ervaring op het gebied der aviatiek? Afgezien van het voor de inspectie der militaire luchtvaart uitgetrokken bedrag, over de noodzakelijkheid waarvan ook zij gaarne nauwkeurig zouden worden inge licht, had de verhooging van de uitgaven voor de militaire luchtvaart de instemming van verscheidene andere leden. Zij achtten het immers aan ernstigen twijfel onderhevig of tot dusverre wel voldoende gedaan is voor de vernieuwing en aanvulling van vliegtuigen voor de zee- en landmacht. Gaar ne zagen zij het oordeel van den minister over de behoefte aan uitbreiding van het materieel bij dezen dienst tegemoet. Sommige leden meenden, dat zich in het vliegkamp Soesterberg een permanente strijd voordoet. Er zijn daar twee autoriteiten, die leiding geven: de commandant van de lucht vaartafdeeling voor wat het vliegkundig ge deelte, en de directeur van het luchtvaartbe drijf voor wat de werkplaatsen betreft. De gerezen moeilijkheden vonden haar oor sprong in het verschil van inzicht tusschen deze beide autoriteiten. Een nieuwe direc teur werd benoemd om de zaken in even wicht te houden. Echter ontstonden na deze benoeming weer nieuwe conflicten. In afwachting van de nadere voorstellen tot verbetering van de bewapening en uit rusting zouden sommige leden het op jjrijs .stellen, te vernemen op welke wijze de sa menwerking tusschen de militaire lucht vaartdiensten is geregeld. Geest bij te weermacht. Vele leden uitten hun voldoening, dat bij Eenige andere leden konden zich met deze_de jn dit najaar gehouden groote 'oefenin- beschouwinge, in het ponder voor zoovel deze op Nederlandsch-Indie betrekking had den, in het geheel niet vereenigen. Onze ma rine, aldus deze leden, is daar niets anders dan een werktuig van het imperialisme; zij kan ook niets anders zijn, aangezien onze verhouding tot den Archipel, een imperia listische is. Zij drongen er op aan, Inddë on afhankelijk te verklaren. Ten aanzien van de vraag, of het ge wenscht iis, over te gaan tot gen, zoowel bij de landmacht als bij de zee macht de geest zeer goed was, niettegen staande de slechte weersomstandigheden. Verschillende leden waardeerden het, dat een groot aantal dienstplichtigen met groot verlof deelnemen aan schietoefeningen, ten einde aldus hun schietvaardigheid te onder houden. Men vestigde wederom de aandacht op het betreurenswaardige feit, dat zekere par ticuliere werkgevers, hun personeel plegen Lidmaatschap van verboden vereenigingen. Verscheidene leden vroegen, of de minis ter voldoende waakzaam is ten aanzien van het lidmaatschap van verboden vereenigin- ;en. Het verslag in de Indische Courant van Juli j.1. omtrent de begrafenis van een re serve-officier, die als een toegewijd lid der N.S.B. werd herdacht, had hen in hun twij fel versterkt. Zij drongen aan op een streng onderzoek, in hoeverre de door den minister ook voor de marine in Ned-Indië uitge vaardigde verbodsbepalingen worden nage leefd. In dit verband vroegen zij, of de ser geant, die aan de N.S.B. legerbescheiden had verstrekt, nog tot de weermacht behoort, en zoo ja, in welken rang. Ook zouden zij willen vernemen, of het juist is, dat deze sergeant een hexietkaars en zes traangas patronen uit een militair magazijn aan den heer Van Geelkerken, secretaris der N.S.B., heeft verstrekt. Materieel der Zeemacht. Verscheidene leden wezen op den gTooten achterstand in den aanbouw van nieuwe schepen, zoowel voor die van de Indische vloot als voor den algemeenen dienst. In de jaren 1932 tot en met 1935 zou volgens het aanbouwplan noodig zijn geweest 43.2 millioen. Op de begrootingen voor die jaren is echter in totaal toegestaan 18.5 millioen, zoodat in vier jaren tijds alleen ter zake van den nieuwbouw een achterstand is ontstaan van 25 millioen. Deze achterstand zal in 1936, ondanks de voorgestelde veThooging, nog toenemen. Tengevolge van een en ander veroudert de vloot geleidelijk. De hier aan het woord zijnde meenden, dat de gevechtskracht van de vloot niet zoo sterk is als zij behoort te zijn. Inmiddels zagen zij met belangstelling de nadere voor stellen van den minister inzake de verbete ring van het materieel tegemoet. DE PRINSES TE HAARLEM. Opening van het nieuwe Park herstellingsoord. Gistermiddag heeft H.K.H. prinses Juliana in haar hoedanigheid van voorzitster van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis het nieuwe Parkherstellingsoord van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Rooae Kruis officieel geopend. Om drie arriveerde prinses Juliana per auto aan het nieuwe gebouw aan den Zijlweg. Zij werd ontvangen door den voorzitter van de afdeeling Haarlem, dr. A. A. G. Land Een dochtertje van den medisch leider van het parkherstellingsoord, dr. Van der Breg- gen, bood de prinses bloemen aan. In een der vertrekken van het nieuwe ge bouw had vervolgens de openingsplechtig heid plaats, welke werd bijgewoond door jhr. mr. dr, A. Röell, commissaris der koningin in Noord-Holland, het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, vele gemeentelijke auto riteiten en doktoren. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, dr. A. A G. Land, gaf, na prinses Juliana welkom te hebben geheeten, een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van het park herstellingsoord te Haarlem. Hij dankte voorts allen, die aan de totstandkoming van het nieuwe gebouw hebben medegewerkt. Hierna sprak prinses Juliana de openings rede uit. Tenslotte werd een rondgang door het ge bouw gemaakt, waarbij prinses Juliana zich met de patiënten onderhield en hun bloemen schonk.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9