DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dxiqdii&sch Ovtezicfd ^Buitenland Oorlog in Abbessinië straks in vollen gang. No. 260 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 4 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Ondanks den steeds nijpender toestand in Italië, door de sancties, wordt de opmarsch krachtig voorbereid. De toestand in Italië. Wat vandaag de aandachl trekt,.. ALKMAARSCH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De Romeinsche bladen melden reeds Za terdagavond eenstemmig, dat de Italiaansche troepen in samenwerking met de Inlandsche afdeelingen Zondagmorgen een aanvang zouden maken met een nieuwen opmarsch, waarbij de bezetting van Makalle het doel is. De Italiaansche troepen staan, zoo schre ven de bladen, nog 90 K.M. van de stad en de opmarsch zal tegelijkertijd beginnen over een front van 80 K.M. breed. De linkerflank wordt gedekt door een afdeeling troepen, die in de laatste weken in alle stilte uit an dere deelen van het front is bijeengebracht Verder zal gebruik gemaakt worden van ster ke, georganiseerde afdeelingen Abessiniërs, die naar Italiaansche zijde zijn overgeloo- pen. Daarbij bevinden zich 1600 man van Ras Koeksa. Het terrein, dat thans moet wor den overwonnen, is nog belangrijk moeilij ker. dan het grensgebied, dat drie weken ge leden bezit is. De opmarsch zal daarom langzaam en in gedeelten geschieden. De verzorging met oorlogsvoorraad en levens middelen is tot in details georganiseerd. Vele stukken geschut, lichte en zware machi negeweren en gepantserde wagens worden reeds in de voorste linieën gereed gehouden De Abessinische strijdkrachten. Onze oorlogscorrespondent meldt, dat het door de verkenningsvluchten der Italiaan sche vliegtuigen mogelijk is geworden, een overzicht te geven over de verdeeling der Abessinische strijdkrachten aan het Noorde lijk front. De linkervleugel wordt gecomman deerd door Ras Kassa, wiens voornaamste strijdkrachten in den streek van het Tana meer staan. Aan den rechtervleugel wordt onder leiding van Ras Seyoem het gros van het Noordelijke leger ter sterkte van onge veer 100.000 man verzameld in de buurt van het Asjangi-meer. Groote afdeelingen van het leger van Ras Kassa zijn in ijlmarschen onderweg naar het Asjangimeer Men neemt te Addis Abeba algemeen aan, dat de aanval der Italiaansche froepen hier op tegenstand zal stuiten Abessinië vraagt financiëele hulp. De Abessinische gezant te Parijs heeft in opdracht van zijn segeering een ver klaring doen toekomen aan den Volken bondsraad, waarin Abessinië met een beroep op zijn noodtoestand financieele hulp vraagt in den zin van de overeen komst van 2 October 1930 over de on-j dersteuning van staten, die het slacht offer van een aanval zijn geworden. Deze overeenkomst is indertijd tot stand gekomen en onderteekend door 28 staten, waaronder Engeland en Frankrijk. De in werking treding was echter afhankelijk ge naakt van het Lt stand komen van een ont- wapeningsaccoord. De Abessinische regee ring meent echter, dat de daarin neergeleg- de algemeene grondslagen juist in dit gev van toepassing kunnen zijn. Italië's strijd tegen de sancties. In het kader der bezuinigingsmaatregelen als afweer tegen de sancties hebben de Ita liaansche Spoorwegen besloten, met ingang van 6 November 47 personentreinen te doen ^""vallen. In principe is verder besloten, dat kantoren en winkels vroeger geopend en ge- zullen worden om lichë uit te sparen. r°°r het stijgen der benzineprijzen is ook tarief voor taxi's omhooggegaan. Iedere dag brengt nieuwe maatregelen tot afweer van de gevolgen der sancties. y°k de electrische treinen zijn aan de be palingen inzake beperking van het treinver- «er onderworpen. Voor zoover men kan nagaan worden alle 'ot dusver uitgevaardigde bepalingen door "e geheele bevolking in discipline en orde op gevolgd. Bekend is gemaakt, dat met ingang van 6 ^ovember het verkeer met personen- en snel- reinen met ongeveer een vijfde zal worden 'ngekrompen om den kolenvoorraad te spa ren. Verdere besparing hoopt men te verkrij gen door den werktijd in de verschillende oeürijven te vervroegen. net staatsblad publiceert voorts een aan- r, "letterboden, die betrekking hebben P belangrijke grondstoffen voor de Italiaan- v5 borlogs- en textielindustrie. w staatsblad verschijnt reed6 in kleine- bruk en daarom ook in kleiner formaat. De opmarsch der Italianen, srtio M°°r'0^SCOrresPon(lent van het Duit- e Nieuwsbureau seint: Daar de Italiaan sche legerleiding zich ten volle bewust is van de moeilijkheden, die het gebied, waar door de opmarsch moet plaats vinden, ople vert, zal deze langzaam en methodisch wor den ten uitvoer gelegd. Het is daarom aan te nemen, dat Makalle niet binnen 10 dagen zal worden bezet De belangrijkste taak is toebedeeld aan het legercorps van generaal Santini, dat langs den ouden karavaanweg, die Adigrat met Makalle en Kobbo verbindt, oprukt. De voorhoede van het legercorps is aanzienlijk versterkt met afdeelingen zwarthemden; bersaglieri en gewone infanterie maken een belangrijk deel van deze legergroep uit. De voorhoede beschikt over tanks, vliegtuigen en artillerie. Voor het eerst sedert het uitbre ken van den oorlog treden ook de ongere gelde Danakiltroepen op, die onder leiding staan van Askari's. Zij hebben opdracht vanuit de Danakilwoestijn naar Makalle op te rukken. De Danakil-krijgslieden, die naar verluidt verbitterde vijanden zijn van de Abessiniërs, zijn allen bestand tegen het moordend klimaat van het Oostelijk hoog gebergte. Lidj Jassce naar Addis Abeba? Naar uit Djiboeti wordt gemeld, zou de in 1916 afgezette Negus Lidj Jassoe, die tot nu toe werd ge vangen gehouden in de streek van Harrar, onder sterke bewaking naar Addis .Abeba zijn overge bracht. Men meent hier ook te we ten, dat in het keizerlijk paleis te Addis Abeba een complot tegen den Negus is ontdekt. De opmarsch aan het Noorde lijk iront. (Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau.) De opmarsch der Italianen aan het Noor delijk front naar het Zuiden omvat thans ook het corps van generaal Maravigna, dat bij Adoea was geconcentreerd. De vereeniging van alle op Makallé op rukkende colonne's wordt verwacht bij Agoela, dat dicht bij Makalle is gelegen. Bizonder groote moeilijkheden moeten de uit Danakil komende kameelruiters overwin nen, aangezien zij den tocht in een gloeiende hitte moeten maken, om nog tijdig te Agoela aan te komen. Men verwacht, dat Makalle midden der volgende week zal kunnen worden bezet. De strategische beteekenis. (Over de strategische beteekenis van den nieuwen opmarsch zijn tal van vermoedens in omloop. Van toonaangevende Italiaan sche zijde wordt gewezen op het strategisch belang van den driehoek Adoea—Makalle-- Adigrat. Daarmede wordt tegelijkertijd -Je bewering weerlegd, dat de nieuwe opmarsch zou moeten worden opgevat als een straf expeditie, welke zou zijn ondernomen op ver zoek van de bevolking tegen de razzia's van de troepen van Ras Syoem. Red.) De herdenking der kroning van Haile Selassie. Ter gelegenheid van den vijfden verjaar dag van de kroning van Haile Selassie is Zondagmorgen in de St. George-kathedraal te Addis Abeba een plechtige godsdienst oefening gehouden, waaraan de geheele kei zerlijke familie en de Abessinische hoog waardigheidsbekleders deelnamen. De pa triarch van de Koptische kerk van Abessinië, Aboena Kyrillos, celebreerde de plechtige handeling en zegende keizer en volk. Om kwart over tien werd in de troonzaal van het keizerlijk paleis een groote receptie gehouden voor de buitenlandsche diploma ten, de hoogwaardigheidsbekleeders en jour nalisten. Des avonds gaf de keizer voor het corps diplomatique in intiemen kring een diner. In verband met den oorlog werden alle open bare festiviteiten achterwege gelaten Toespraak van den Negus. Tijdens deze groote receptie verklaarde Haile Selassie: „Met hulp van God, in wien wij ons vertrouwen stellen, hopen wij dat Abessinië eervol uit den oorlog te verschijn zal treden. Wij maken van deze gelegenheid gebruik Uwen vorsten en staatshoofden onze beste wenschen te doen toekomen en j wen schen hun landen geluk en welzijn toe'' Bedrijvigheid in Addis Abeba. Sedert eenige dagen marcheeren afdalin gen door de hoofdstad Addis Abeba, die af- k instig zijn uit de in het Zuidwesten gel-gpn provincie Gore. Zij staan onder bevel van Dedzjamatsj Makonnen en zijn in totaal on geveer 35.000 man sterk. Zij zijn goed uit gerust en ook het paarden- en muildieren materiaal bevindt zich in goeden staat. Het is nog onbekend, waar deze troepen gebruikt zullen worden. Zij zijn ter persoonlijke be schikking van den Negus gesteld. Berichten van Italiaansche zijde. De oorlogscorrespondent van het he Nieuwsbureau meldt: De afdeeling inboor lingentroepen, die in de richting van Ma kalle oprukt, heeft Zondag na een marsch, die enkele uren duurde de plaatsjes Emba Sion en Emba Maskala bezet. De afdeelingen Zwarthemden hebben reeds Haussien bereikt. De houding der Abessinische troepen plaatst de Italianen voor vele raadselen, daar men over hun tactiek volkomen in het duister 'ast. Er zijn geruchten in omloop, waar sprake is van verschillen van meening tusschen de Abessinische leiders. T roepenverschepingen. Men meldt uit Rome: Vandaag zal het s s. „Liguria" met meer dan 3000 zwarthemden naar Afrika vertrek ken. ;Aan boord van de „Liguria" zullen zich ook de hertog van Pistoja en de chef van den generalen staf der zwarthemden, Teruzzi, naar Oost-Afrika inschepen. De stoomschepen Saturnia, Colombo en Piemonte zijn gisteren met 10.000 man der zwarthemdendivisies 3 Januari en - Februari van Napels naar Oost-Afrika vetrokken. Oorlog binnenkort in vollen gang. Een gisteravond uitgegeven officiëel com muniqué bevestigt de hervatting van den op marsch aan het Noordelijk front en kondigt tegelijkertijd, dat ook de troepen aan het So- malifront weer oprukken. Het inboorlingencorps aan het noordelijk front bevond zich gisteren nabij Hao*sien Volgens Italiaansche berichten zouden de troepen bij hun opgjarsch door de nog nipt bezette dorpen met vreugde door de bevol king worden begroet. Generaal de Bono begaf zich met zijn s»af naar het gebied ten zuiden van Adigrat om den opmarsch der troepen der troepen voor het verder offensief gade te slaan. De Abessinische strijdkrachten, die zich bij het naderen der Italianen verder hebben teruggetrokken, schijnen zich thans ten zui den van Makalle te verzamelen. Italiaansche verkenningsvliegtuigen heb ben gisteren in het gebied van Amba Alatsji ten zuiden van Makalle Abessinische troepen waargenomen, die noord-waarts trok ken en wier sterkte op 10000 man wordt ge schat. Hieruit leidt men af dat de Abessini sche voornemens zijn bij Makalle weerstand te bieden. Het is opgevallen, dat de Italianen in d? sector van de Setit, die den toegang naar Gonda en het Tanameer vormt voorloopig nog een afwachtende houding schijnen aan te nemen Naar verluidt, zouden zich in deze sector sterke Abessinische afdeeling gecon centreerd hebben en Italiaansche vliegtuigen hebben in het gebied van Om Agre duizen den kameelen waargenomen nabij de grens van Soedan. Waarschijnlijk verwacht men op het oogen- blik aan Italiaansche zijde in dit gebien een krachtige Abessinische tegenaanval, tege lijkertijd met een tegenaanval der Abessijnen in de richting van Makalle. Geruchten rond Ras Kassa. Er heerscht ongerustheid over Ras Kassa, den Abessinischen leger aanvoerder aan het noordelijk front, over wien allerlei geruchten de ron de doen. Toen het bericht van den Ita- liaanschen aanval in Addis Abeba verspreid werd, hoorde men in de hoofdstad tevens geruchten omtrent Ras Kassa, die zou zijn gevangen genomen, volgens andere geruchten gedood zou zijn, of zou zijn gedes- serteerd. Het gerucht schijnt te zijn ont staan, doordat Ras Kassa zich heeft begeven buiten het beperkte gebied, dat met de hoofdstad telegrafische verbindingen heeft. De herinnering aan Ras Koeksa wekt bij de inboorlingen bezorgd heid omtrent Ras Kassa, die 18.000 man onder zijn bevelen heeft. Vandaag Makalle bereikt? De Italiaansche troepen in het Noorden, welke in een front van 100 mijl breedte in de richting van Makalle oprukken, ontmoet ten weinig tegenstand. De berichten der of ficieren meldden, dat behalve kleinere scher mutselingen de voornaamste hindernis in het begin van dit offensief gelegen was in de moeilijkheid van het terrein. Men koestert de hoop, wanneer het huidige tempo kan worden volgehouden, reeds vandaag met de voorhoede bij Makalle te zijn. VRUCHTELOOS ONDERHOUD HOAREALOISI. Engeland handelt niet zonder den Volkenbond. De Engelsche minister van buiten landsche zaken Sir Samuel Hoare heeft een onderhoud gehad met Aloisi, dat drie kwartier duurde. Naar verluidt heeft Hoare daarbij nog maals het Britsche standpunt uiteengezet en er den nadruk op gelegd, dat zijn regee ring een vreedzame regeling blijft preferee- ren. Een oplossing zonder de vrijwillige toestemming van den Negus en buiten den Volkenbond om kan echter niet in aanmer king komen, aldus heeft Hoase verklaard. Hoare verzette zich verder tegen de op vatting, dat het conflict een bijzondere EngelschItaliaansche zijde heeft. De spanning tusschen Italië en Engeland, zoo zeide hij, is veroorzaakt door de Italiaan sche perscampagne. Tenslotte is ook gesproken over de strijd krachten in Lybie. Uit het onderhoud zijn geen nieuwe voorstellen voortgekomen. Van Italiaansche zijde wordt bevestigd, dat geen resultaten zijn te melden, doch dat het onderhoud een vriendschappelijk verloop had. Ook de Belgische minister-president Van Zeeland heeft een bespreking met Hoare gehad. Daarna hebben Eden, Hoare en La- val gezamenlijk geluncht. Scepticisme in Italië. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt verklaard, dat alle scepticisme, waar mede de Italiaansche delegatie ook thans weer naar Geneve is gereisd, volkomen ge rechtvaardigd is door het snelle afbreken der besprekingen. Men stelt te Rome de reis van Aloisi voor als een daad van beleefd heid tegenover Laval, die den wenscli geuit had persoonlijk de verdere ontwikkeling der situatie te willen bespreken met den Ita- liaanschen vertegenwoordiger. Uitdrukkelijk wordt daaraan toegevoegd, dat Italië daar mede niet de verantwoordelijkheid voor nieuwe initiatieven op zich heeft genomen. Italië heeft thans noch den Volkenbond noch Engeland of Frankrijk iets voor te stellen en ook niets van hen te verlangen Indien echter de Fransche premier bij zijn verzoeningspogingen ruggespraak wil hou den met Aloisi, dan is het, aldus verklaart men te Rome, logsch, de de Italiaansche staatsman door zijn aawezigheid den arbeid van Laval tracht te vergemakkelijken. Naar Italiaansche opvatting kan men slechts nader tot een oplossing komen door verloop van tijd en door successen der Italiaansche wa penen in Oost-Afrika. Men moet niet meenen, zoo wordt in Italiaansche kringen gezegd, dat men Italië kan dwingen tot een regeling, waarbij het zou afzien van het thans in Abessinie bezet te gebied. Italië kan dit gebied evenmin in den steek laten als de volksstammen, die zich vrijwillig hebben onderworpen. MONARCHIE OF REPUBLIEK. De volksstemming in Grieken land levert een groote meer derheid voor het koningschap op. Zondag is er in Griekenland een referendum gehouden over den te rugkeer der monarchie. Er werd overal druk gestemd. Men ver wachtte, dat de uitslag, in verband met de slechte verbindingen met afgelegen dorpen, eerst hedenoch tend bekend zou zijn. Volgens de monarchistische bladen was de deelname aan de stemming aanzienlijk, en zijn vrijwel geen onthoudingen genoteerd. Dezelfde bladen geven bij benadering de verhouding der stemmen weer, die tot den middag in de voornaamste kiesdistricten van Athene zijn uitgebracht, en hieruit zou blijken, dat bijna alle kiezers vóór het ko ningschap stemden, dat ongeveer 85 pCt. der stemmen op zich zou hebben vereenigd. De republikeinsche bladen bepalen zich ertoe enkele regels aan het plebisciet te wij den, waarvoor zij voorgeven geen belangstel ling te hebben. De tegen middernacht bekend geworden uitslagen van verschillende stemdistricten wijzen op een overweldigende overwinning voor de monarchisten. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft aan koning George II een telegram gezonden, waarin hij aankon digt, dat de monarchistische lijst vermoede lijk 95 pCt. der stemmen op zich vereenigen zal, waarmede hij den koning gelukwenscht Van 189 districten van Athene was de uitslag bekend. Van de 143952 kiezers hadden 141495 voor de monarchie gestemd. De berichten uit de provincie toonen, dat de be volking vrijwel eenstemmig voor de monarchie zich heeft geuit. Oorlog in Abessinië in vollen gang. (Dag. Overzicht). Volksstemming in Griekenland; meerderheid voor terugkeer van den koning. (Buitenland). Politieke hartstochten in Antwer pen. (Buitenland). In de Kaspische Zee heeft een ontploffing plaats gehad op een tankschip, alle opvarenden verdron ken. (Buitenland). Majoor Fey vóór terugkeer van Monarchie in Oostenrijk. (Buiten land). Vrouw van de Bie gearresteerd. (Binnenland). (Zie eerder eventueel laatste berichten.) Regent Kondylis heeft verklaard, dat de resultaten der volksstemming alle verwach tingen overtroffen hebben. Kondylis zal het regenschap blijven waar nemen tot op den dag, dat koning George II terugkeert. De leider der royalisten, generaal Meta- xas, heeft een bespreking gehad met den lei der der Volkspartij, Tsaldaris. De beide po litici kwamen tot overeenstemming over de te volgen politiek. POLITIEKE HARTSTOCHTEN IN ANTWERPEN. Hevige vechtpartij tusschen Vlaamsch nationalisten en communisten. De Vlaamsch-nationalisten hadden gister middag te Antwerpen in een zaal aan den Mecheischen Steenweg 'n meeting belegd. De socialisten en communisten hadden beloofd zich van iedere tegenbetooging te zullen ont houden. Niettemin was een sterke politiemacht op de been. Na de bijeenkomst begaven de Vlaamsch- nationalisten zich in optocht in de richting van Berghem. Aan de grens dezer gemeente zagen de Antwerpsche politiebeambten zich genood zaakt de socialisten en communisten, die den stoet tot hiertoe hadden gevolgd, tegen te houden en een scherpe afzetting in te voeren. Op deze wijze konden alleen Vlaamsch-na tionalisten hun tocht voortzetten. Een veer tigtal communisten was er niettemin in ge slaagd door de afzettingen heen te glippen en jouwend zetten zij hun begeleiding voort. Óp een gegeven oogenblik kwam het tot een bijzonder hevig gevecht, waarbij met ploertendooders en met riemen, waaraan looden knoppen waren bevestigd, werd ge slagen. De politie machteloos. De politie van Berghem was onmachtig om de vechtenden te verspreiden. Zij moest de hulp inroepen van de rijkswacht, die de betoogers uiteendreef en later overging tot een onderzoek in het in de buurt gelegen lo kaal der Vlaamsch-nationalisten. Bij de botsing waren 15 personen ge kwetst, van wie één bijzonder ernstige hoofdwonden had opgeloopen. Deze per soon moest in het ziekenhuis worden opge nomen, terwijl de anderen, na verbonden te zijn naar huis konden terugkeeren. Er zijn geen aanhoudingen verricht. GöRING SPREEKT TE NEUWIED. Inwijding Hermann Göring- brug. Gisterochtend is de nieuwe Rijnbrug bij Neuwied (Dtl.), welke den naam Hermann Göring-brug heeft gekregen, ingewijd De Pruisische minister-president hield een toe spraak, waarin hij o.m. zeide: Het buitenland moet niet gelooven, da: een Duitschland, dat partijtegenstellingen, klassen en standen wegvaagde, een volk, dat uit het niets het zwaard der veiligheid smeedde, dat „in een nacht" een luchtvloot schiep, dat dit volk nu plotseling wegens een kwart nond boqter zou moeten wegkwijnen. De rührer heeft tegenover de wereld ver klaard, dat hij den vrede wil. Hij heeft ook verklaard, dat niets beter voor den vrede kan worden gedaan, dan dat Duitschland zich zoo sterk maakt, dat het niemand zal kunnen invallen dit Duitschland aan te vallen. Gij allen, aldus Göring, zijt niet zonder bescherming. Achter u staat een nieuw machtig rijk. Achter u staat ook een sterke weermacht. En boven u waakt een nieuwgeschapen luchtvloot Mijn wensch is, dat dit werk steeds en in alle tijden een werk van den vrede, van de vreedzame verbinding van volk tot volk zal zijn".

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1