De Berger Gemeenteraad en de gemeente-ambtenaren. ®©o«o®® JUdiopt&qcaiwiia ®®o®oo* Neemt Bergen te veel groote-stads allures aan Kantongerecht té Alkmaar. f 1 boete of 1 dag. j,eer De eerste zitting na de officieele installatie van den nieuwen raad bracht voor Bergen het ongewone verschijnsel, dat niet alle voor stellen van B. en W. met algemeene stem men werden aangenomen. Meestal ging 't in den Berger raad zóó, dat men na eenige dis cussie elkander vond en nu het college is samengesteld uit een drietal vertegenwoor digers van de drie fracties, die samen den raad vormen, zou men hebben mogen ver wachten, dat de éénheid grooter zou zijn ge worden dan tot nu toe het geval was. De soc. dem. leden en de r. kath. leden heb ben getrouw de leiding van hun wethouders gevolgd, doch de vertegenwoordigers van het Middenblok hebben reeds in deze zitting bewezen, dat zij, met alle waardeering vooi de correcte leiding van hun fractie-genoot, den loco-burgemeester, weth. MacDonald, toch hun eigen oordeel niet prijsgeven er. zich, in overeenstemming met de gemeente wet, bewust zijn, als vertegenwoordigers van de burgerij, de plicht te hebben, naar hun eigen eerlijk inzicht, hun stem uit te bren gen. Voor het ook ietwat groene, nieuwe college was het zeker niet prettig, dat de hoofdscho tel van de eerste vergadering, waarin de raad geroepen is om de belangen van de ge meente te behartigen, zich kenmerkte door het streven om voor de gemeente-ambtenaren een uitzonderingspositie te scheppen. Wanneer men eenigszins beseft, dat wij ons bevinden in een heftige en met onder gang bedreigende cultuurcrisis, wanneer men weet, dat de tijden voor de werkers in her particuliere bedrijf zóó moeilijk zijn, dat een groot deel van die werkers slapelooze nach ten beleeft, omdat zij niet weten, hoe het hoofd boven water te houden, dan kan men moeilijk een gevoel van ergernis onderdruk ken, wanneer men ervaart, dat in het kleine plaatsje Bergen, met zijn 6000 zielen, de eerste vergadering van een nieuwen raad, door een geheel nieuw college, wordt benut, om ten koste van de belastingbetalers de voor de ambtenaren geschapen uitzonderingsposi tie te behouden. Wij begrijpen dit niet ,ook al zijn wij het met de opstellers van het Plan van den ar beid eens, dat, naast de ellende van de werk loosheid, ook de ellende van de loonsver laging moet worden geteld. Beschaving en cultuur eischen in de eerste plaats beheersching van zichzelf en eenig filosofisch inzicht. Dit filosofisch inzicht doet begrijpen, dat het in onze samenleving thans zóó gesteld is, dat iedere groep nu een maal streeft naar eigen heil, zonder dat die partiëele heilstreving zich verbindt in een boven allen en alles uitstekend ideaal. Wanneer men dit inziet en tevens weet, dat de omstandigheden er toe hebben geleicj, dat dit college van overigens flinke mannen ge noodzaakt was met het gewichtig aandoende voorstel voor het instellen van de titelatuur voor de secretarie-ambtenaren te komen, dan begrijpt men de dingen beter en wordt het ook duidelijk, waarom B. en W. in hun ver dediging tegen de aanvallen daarop door den heer Voute, zóó buitengewoon zwak waren. Het feit ligt er nu eenmaal, dat de regeering voornemens is, een zekere éénheid te schep pen in de salarieering van ambtenaren in overheidsdienst. Afgescheiden van de vraag, of het gemeenschapsbelang vordert, dat die salarissen verlaagd worden, zijn wij wel van oordeel, dat die éénheid wenchelijk is, omdat nu eenmaal een ongelijke salariëering voor denzelfden arbeid, in gemeentedienst of in dien van het Rijk, een dwaasheid is, omdat de salarissen van beiden door den belastingbe taler moet worden opgebracht. De ambtenaren ter gemeente-secretarie vreesden van dit regeeringsstreven salaris verlaging en aangezien nu eenmaal iedere groep streeft naar eigen heil, zonnen zij op middelen om daaraan te ontkomen. Zij meen den dit middel te hebben gevonden, wanneer zij bereikten, als de raad voor hen een nieuwe titelatuur invoerde en een ambtenaar meer aanstelde. Van de ambtenaren kon men dit menschelijk-begrijpelijk noemen, al zijn wii het met den heer Voüte eens, dat de raad, die om dergelijke motieven daartoe besluit, zich op den verkeerden weg begeeft. Het moge waar zijn, dat de heer Hemelrijk wel gelijk zal hebben, toen hij de veronder stelling uitsprak, dat Ged. Staten dit spel letje wel zullen doorzien, en dat de invoe ring van de titelatuur daardoor niet zooveel beteekent, het blijft voor ons even waar, dat een ontwikkeld man als dr. Hemelrijk, juist met het oog op den achtergrond van dit voor stel, verplicht was geweest er zich tegen te verzetten en er niet vóór had mogen stem men, omdat dit voorstel nu eenmaal ook ge daan werd door zijn fractiegenoot, den tijde- 1 ij ken wethouder Den Das. Dat de ambtenaren, om salaris-verlaging te voorkomen, gepoogd hebben B. en W. voor de titelatuur-voorstellen te winnen, is begrij pelijk. Dat zij, om te bereiken, dat de raad die voorstellen zou aannemen, zóó ver zijn gegaan, dat zij opzettelijk de pers die voor stellen hebben onthouden, om aan deze de gelegenheid te ontnemen, de burgerij tp voren daarover in en zoo noodig voor te lichten, is iets, wat niet door den beugel kan en het stemt ons dan ook tot voldoening, dat de raad hierover in comité-vergadering 'una niem zijn afkeuring heeft uitgesproken. Aangezien wii voor de toekomst verwach ten, dat de ambtenaren zich voortaan van zulke handelwijzen zullen onthouden, zullen wij hierover verder maar zwijgen. Belangrijker dan het toekennen van de „titels: hoofdcommies, commies en adjunct commies-redacteur vinden wij echter het feu, dat de gemeente daardoor maar weer een ambtenaar meer heeft gekregen Toen in het begin van het jaar een meester in de rechten tot tijdelijk ambtenaar werd benoemd, werd daarbij de'mededeeling gedaan, dat juist aar dezen de voorkeur werd gegeven, omdat hij den meesterstitel bezat en een vaste benoe- minj. in vooruitzicht gesteld, omdat aan het eind van het jaar een vaste ambtenaar met pensioen zou gaan. Inmiddels behaalde een volontair ter secretarie, die reeds twee jaar gratis voor de gemeente werkzaam was ge weest, zijn diploma voor gemeente-admi nistratie. Een deel van den raad stelde zich op het standpunt, dat er uit billijkheidsover wegingen veel voor te zeggen viel, om dezen volontair tot vast ambtenaar te benoe men. Door aanneming van het titelatuur voorstel verkregen B .en W. de bevoegdheid om één ambtenaar meer aan te stellen, dan er tot nog toe ter secretarie werkzaam warer. De strijd over de benoeming ontliep men daardoor tevens. Met den heer Voüte achten wij het absurd om aan den tijdelijken ambtenaar, die zijn aanstelling te danken had aan het feit, dat hij in het bezit was van den meesterstitel, ru bij een vaste aanstelling, waarbij hij in sala ris '50 vooruitging, voor het bezit van dien titel nog extra 100 toe te kennen. Wij zijn met den heer Voüte van oordeel, dat de tegen woordige tijd vordert, dat iemand, die als ambtenaar wordt aangesteld, de bevoegd heid voor het vervullen van dit ambt be hoort te bezitten en dat het ongewenscht is om iemand, die, zonder in 't bezit te zij i van de vereischte bevoegdheden en toch werd aangesteld, voor het behalen van die be voegdheden nog maar weer eens een extra toelage te verlcenen-, Nü is een toelage voor een bevoegdheid inderdaad een aansporing voor een laver in- rang aangestelde, om die bevoegdheid te halen, maar het staat ook vast, dat het be halen van de bevoegdheid voor den lager-in- rang aangestelde de kans verhoogt om elders een functie te verkrijgen, waar het bezit van die bevoegdheid vereischt wordt. Om nu, zooals dr. Hemelrijk wenschte, de bepaling voor de vergoeding van het bezit van diploma's in de verordening maar op te nemen om aan B. en W. de bevoegdheid te geven, daarvoor een toelage te kunnen gjven, komt ons wel wat gevaarlijk voor. Het daar aan verbonden gevaar bewijst 's raads besluit om aan den met pensioen geganen ambte naar een toelage toe te kennen. Destijds ver leende de raad aan een paar oud geworden arbeiders bij den reinigingsdienst een toe lage op het voor hen te kleine pensioen op grond van de zeer humane overweging, dat de oud geworden menschen er zonder dat, eenvoudig met hun gezin niet konden komen Het nieuwe college van B. en W. stelde zich ingevolge dit feit, zonder meer op hei standpunt, dat daardoor een precedent ge schapen was en er een recht ontstaan was voor allen in dienst der gemeente, personen, die op te laten leeftijd waren aangesteld en met pensioen gingen. Ongeacht, of de be trokken ambtenaar al of niet in omstandig heden verkeerde, van zijn pensioen, waarop hij recht had, te kunnen leven,, waren B. en w. van oordeel, dat een recht op een toelage was ontstaan. Het was volkomen begrijpelijk, dat de heer Voüte het toekennen van deze toelage afhankelijk wilde stellen van de vraag of ook deze ambtenaar al of niet zon der die toelage kon leven. De heer Vrije, die zich, hoewel zelf ambte naar, terecht aan de zijde van den heer Voüte plaatste en het gemarchandeer van B. en W met de ambtenaren afwees, leverde daardoor het bewijs, dat hij niet vastgeroest zit in ambtenaren-organisatie-begrippen Wij vreezen, dat de geheel foutieve inter- Sretatie door B. en. W. van de destijds zoo umane beslissing, in de toekomst slechts het gevolg zal hebben, dat de raad in het nemen van dergelijke beslissingen zeer huive rig zal zijn, uit angst, daardoor wederom een precedent te hebben geschapen. Na hetgeen wij in ons nummer van Maan dag over de bezoldiging van de ambtenaren van den burgerlijken stand schreven, meenen wij te kunnen volstaan met te constateeren, dat de raad verstandig deed om zich tegen over Ged. Staten los te maken van de door B. en W. opgezette verdediging van deze funct'e, die in openbare behandeling zelfs door B. en W. werd toegelaten. De heer Voüte was in zijn bestrijding van deze bij lage wel wat te onbeheerscht. Men dient hier bij evenwel in het oog te houden, dat zijn on beheerschtheid voortspruit uit innerlijke ver ontwaardiging, begrijpelijk, omdat hij zich bewust is van de ontwrichting der maat- schappij, waarin wij leven. 's Raads beslissing over dit onderwerp komt ons, gezien het in 1927 gepasseerde, on begrijpelijk voor. Wij hebben zoo het idee, dat deze beslissing niet meer als een gebaar zal blijken te zijn, aangezien Ged. Staten, niet alleen voor Bergen, maar voor alle ge meenten met dit zielental in de provincie, deze vergoeding op 250 willen stellen. Heiloo, waar tot nog toe daarvoor f 320 betaald werd, vereenigde zich met het voor stel van Ged. Staten, omdat het inderdaad een feit is, dat het overgroote deel van Heze verrichtingen gedaan wordt door ambte naren, die gedurende den tijd van deze ver richtingen, uit anderen hoofde gehonoreerd worden. Heiloo telt, evenals Bergen, ruim 6000 inwoners. Naast den gemeente-secreta ris heeft men daar drie ambtenaren op het secretarie werkzaam. De eerste wordt daar gehonoreerd met 1890 tot 2230. de tweede met 1120 tot 1560 en de derde met 1000 tot 1340. Bergen heeft vijf ambtenaren op de secre- ^"een honoreert den eerste met 2626 tol J -i125, den tweede met 2200 tot 2500, 2ïï tot f ^en vierdf eóoto?/ iooo.1550 en den vijfde met De vraag kan zeker gesteld worden, of men in dit opzicht in Heiloo niet wat te schriel is en dit te meer, waar de financiën dezer gemeente er zooveel gunstiger voor staan dan die te Bergen. Heiloo behoort zelis tot de weinige gemeenten, die zonder steun van het Rijk, haar werkloozen in werkver schaffing tegen een minimum-loon van 16 per week te werk kan stellen. Wij verwachten, dat Heiloo door de be volkingstoename ook tot uitbreiding van zijn ambtenaren-corps zal moeten overgaan, maar toch dringt, gezien deze verschillen, de vraag naar voren, of Bergen niet te veel groote-stads-allures gaat aannemen. Waarom men in c-omité-vergadering en niet'in openbare zitting de opdracht voor de uitvoering van het uitbreidingsplan aan den gemeente-opzichter, dién men bij deze ge Tegenheid tevens den titel van directeur van gemeentewerken heeft toegekend, heeft ge daan, komt ons wel onbegrijpelijk voor. Wij kunnen ons voorstellen, dat men besprekin gen over personen in comité heeft willen voe ren, maar wij zijn toch van oordeel, dat de raad de eindbeslissing in openbare vergade ring had behooren te nemen. Tevens had men in het openbaar mededeeling moeten doen van den nieuwen titel van den gemeente opzichter. Deze nieuwe titel getuigt o.i. mede van de neiging om wat dik te doen. Zeer zeker was, op grond van het door den betref- fenden ambtenaar gepresteerde, de titel van gemeente-opzichter niet de juiste; maat waarom hem niet gemeente-architect ge noemd? Hoewel wij in het nummer van de vorige week Maandag er de voorkeur aan hebben gegeven, de opdracht voor het maken van het uitbreidingsplan der gemeente aan een be voegde buiten de gemeente te verleenen, willen wij gaarne erkennen, dat de thans ge geven opdracht het voordeel heeft, dat het plan spoediger gereed kan komen en dat he: ook thans in bevoegde handen is gelegd, aan gezien de heer Roggeveen hiervoor inder daad reeds veel voorbereidend werk heeft ver richt. Dat men bij de benoeming van een architect te zijner beschikking den vroegeren gemeente-opzichter, die zijn functie juist had neergelegd, omdat hij bewegingsvrijheid als architect wenschte te behouden, heeft gepas seerd, is iets, wat wij op grond van de capa citeiten van dezen geboren Bergenaar, niet anders dan moeten betreuren In verband met onze opmetking in het nummer ven 28 October over de grondaan- koopen voor de verbetering van den Heeren- ween, is het noodzakelijk mede te deelen, dat de heer C. van de Pol 1457 .M2. grond aan den weg, geschikt voor bouwterrein, afstaat en 1290 M2. terugkrijgt, achter zijn boer derij, niet aan een openbaren weg gelegen. Hoewel de 1613, die hij tóekrijgt, geen kleinigheid zijn, komen zij daardoor toch in een ander licht te staan. Vermelding verdiént nog, dat de heer Brak als nieuw raadslid niet onverdienstelijke in terpelleerde over de werkverschaffing. Waar om zijn fractie-genooten voor de commissie, belast met het nazien van de gemeente-reke ning 1934, toen bleek, dat de heer dan Das niet in aanmerking kon komen en de heer Hemelrijk dit niet wenschte hem niet naar vores brachten, is wel ietwat onbegrijpelijx er. dit te meer, omdat men van f.k -zijde er wel toe kon komen om een nieuw lid van deze fractie voor die commissie naar voren brengen. Strafzitting van Vrijdag 1 November. De baarsvts&chende bakker. De momenteel betreklqnglopze banketbak ker A. J. W. E. uit Amsterdam was door een vriend als diuoengel meegenomen 'naar de Beemster, om daar eens wat afwisseling te zoeken door de hengelsport Hij was in 't bezit van twee hengels met toebehooren, maar helaas niet in het b^zit van een ver gunning, zoodat het genöégen al heel gauw werd vergald door een bekeuring en inbe slagname van de hengels. Thans nog ge volgd door een nog minder aangename ver oordeeling tot 2 X 2 boéte of 2 X 1 dlag, met verbeurdverklaring als gebruikelijk. Een stratenmaker achter het autostuur. Het lijkt ons zoo toe, dat de stratenmaker T. v. d. P. te Heiloo misschien beter ver keerswegen kan maken, dan ze berijden, al thans in den nacht van 18 op 19 Augustus had hij met het door hem bestuurde vier wielige motorrijtuig zoo onbeholpen over den Bergerweg gereden, dat hij een door den heer S- de Groot bestuurde auto door een aanrijding een schade van ol m. 35 be rokkende, terwijl ook zijn eigen wagen er niet zonaer kleerscheuren afkwam. De heer v. d. P., heden terecht staande, had nogal wat tegen te pruttelen, maar '?ijn verweer kon worden versterkt door het ver hoor van twee door hem opgeroepen getui gen a décharge, die van geen belangstelling in het geval blijk hadden gegeven. Er volgde alzoo veroordeeling tot f 15 boete of 20 dagen, benevens toekenning van he* gevor derde schadebedrag. Een buschauffeur, die al te veel wegruimte noodig had. Een autobusbestuurder, de heer Jan P uit Egmond aan den Hoef, nam de vrijheid op 15 Augustus op den Helderschenweg den secretarie-ambtenaar van Oeveren. die zich op een rijwiel bevond, bij het achterop en voorbijrijden met zijn voertuig aan te rijden en van den rijweg te drukken, 'n slor digheid, die hij heden moest ooeten door 12 boete of 8 dagen hechtenis. Zondagsrijder rijdt een meisje omver. Het had maar weinig gescheeld of de autobestuurder KI. S uit Winsum had in- plaats van voor den kantonrechter gecom pareerd voor de meervoudige strafkamer ter zake een schuldmisdrijf. De voor hem geluk kige omstandigheid, dat het slachtoffer van zijn buitengewoon onbehoorlijk rijden op 4 Augustus op den Duinweg te Schoorl geen noemenswaardig letsel bekwam bewaarde hem voor een meer ernstige strafvervolging. Hij had dan een 13-jarig meisje uit Warmen- huizen, Neeltje van der Wel, dat geheel rechts van den weg liep, bij het achterop en voorbijrijden als het ware op zijn spatbord geschept en was nog een poos met het kind op dit spatbord doorgereden, eer het op den weg werd gesmakt. Zonder zich om het arme kind verder te '™e.ren> zou d£Ze wildeman nog zijn Anfn.ire^vervolgd, maar de heer J die htpf l^.eurwi,arder bij de rechtbank. ie achter Klaas S reed en noc eenige ver- ontwaardigde voetgangers brachten hem tot f, Dinsdag 5 November. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O-- uitz.) 8.9-15 en 10.Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur.' 12.15 Dr.pl. en schlagermuziek. 2. Vrouwenuur. 3.4.— Modecursus. 4.15 Gr.pl., orkestconcert en lezing. 6.40 Lezingen. 7.45 Gr.pl. 8. Ber. 8.05 Orkestconcert. 9.Sport. 9.15 Orkestconoert. 9.45 Causerie. 10.10 Prijsvraag-uitslag. 10.15 Gr 01. 10.30 Ber. 10.35—12.— Popu lair concert en gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (A.V.RO.- uitz., 8.— Grpl. 10— Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensem ble Lismonde. 11.Causerie door mevr. dr. J. C. Proost—Thoden van Velzen. 11.30 Vervolg ensemble Lis- monde. 12.30 Frankly's 16 Musical Stars olv. Erica Helen én gr.pl. 2.— Gr.pl. 2.15 Omroeporkest olv. N. Treep. 3.Knipcursus. 4.— 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoor zang olv. J. Hamel. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Ds B. J. Aris: Bij- belvertellingen. 6.Gr.pl. 6.30 Dr. Th. v. Schelven: Wat maakt U van Uw leven? 7.Schubert-recital door C. V Bos, piano. 7.30 Engel- sche les Fred Fry. 8.Ber. 8 10 „Mozaïk in woord en muziek" revue door Alex de Haas en M. Tak, m. m v. solisten en Kovacs Lajos' orkest. Leiding M. Tak. 9.30 Om roeporkest olv. N. Treep mmv. J. v. Kempen, tenor. 10.20 Versl. schaak match EuweAljechin. 10.25 Brid- ge-les door mr. E. C. Goudsmit. 11.- Ber. 11.10-12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cause rie. 11.20 Orgelspel S. Torch. 11,50 Voor de scholen. 12.10 Gr.pl. 12.35 Trioconcert. 1.20 Het Schotsche studio-orkest, m. m. v. K. Hay, so praan. 2.20 Ber. 2.25 Voor de scho len. 3.10 Gr.pl. 3.55 Voor de scho len. 4.20 Causerie. 4.40 G. Ferrari, tenor en het Rapaport Cellokwartet. 5 35 Yascha Krein's Zigeuner orkest. 6.20 Ber. 6.50 Koorconcert. 7.15 Fransche les. 7.50 Causerie. 8.20 „The Trial of Madeleine Smith", hoorspel. 9.50 Ber. 10 Verkiezingstoespraak. 10.20 Lezing. 10 40 Het Walford Hyden Zigeu nerorkest. 11.3512 20 Lew Stone en'zijn band. RADIO PARIS. 1648 M. 7-20 en 8.20 Gr.pl. 12.15 Orkestconcert olv Doyen. 3.50 Gr.pl. 4.20 Orkestcon cert olv. Krettly. 5.50 Symph.-con- stilstand en wezen hem op zijn meer dan ergerlijk en onspordef gedrag. Het meisje kwam gelukkig met een stijven arm en den schrik vrij, maar had ook wel verpletterd kunnor'zijn. De verdachte was heden niet verschenen, maar zijn ooren zullen wel getuit hebben, want de ambtenaar ging duchtig te keer over een dergelijk alle perken van fatsoen te buiten gaand rijden en requireerde niet minder dan f 60 boete, subs. 30 dagen. De kantonrechter zal a.s week vonnis wijzen en het staat te bezien of de man er nog zóó goedkoop af zal komen! Een chauffeur moet ook oogen in zijn rug hebben. De rustieke chauffeur N. BI. uit Akersloot maakte op 27 Juli te Castricum onder het wachten bij de spcorboomen met zijn wagen een achterwaartsche beweging, zonder vol doende op de achter hem staande auto te letten met het resultaat, dat de wagen, waarin zich een dokter in chemie uit Amster dam bevond, werd aangereden. Die noncha lance kwam Nicolaas op 8 boete of 5 dagen te staan. De heer Bernards was weer paraat. De bakker Jan M uit de Bisschop Botte- mannestraat te Alkmaar behoorde bij de jaarlijksche ijkwet-razzia ook tot de slacht offers en werd bekeurd door agent Webster op grond van het feit, dat in zijn bakkerij 2 ongeijkte koperen gewichten werden aange troffen. Dientengevolge stond de bakker heden terecht, maar hij had steun gezocht bij den heer Bernards. 'n vereenigingspatroon, Jie het klappen van de zweep kent en thans optrad als getuige a décharge. De heer Ber nards overlegde hierbij een krant van 1931, bevattenae een uitvoerig verslag van een dergelijke overtreding, in hooger beroep door de rechtbank behandeld en waarbij de verdachte in casu de heer Bernards zelf, werd vrijgesproken. Door de rechtbank werd aangenomen, dat een bakkerij geen lokaliteit was, waar recht streeks de waren werden afgeleverd aan den consument De ambtenaar was zeer dankbaar voor deze voorlichting en requireerde alsnu vrij spraak. 'n Kleine wenk voor heeren verbali santen in dergelijke gevallen! A.s. week schriftelijk vonnis Hij verschool zich achter vrouwenrokken. Een koopmannetje Tr G. V., thans te Heemskerk woonachtig, was op 22 Mei te Limmen uit zijn woning op straat gezet en had toen zijn meubilair beschermd door het af te dekken met een linnen tent. waaronder dien nacht ook door het daklooze echtpaar geslapen werd. De burgemeester liet toen door den veld wachter v. d. Sande proces-verbaal op maken, aangezien voor het plaatsen van die kampeenent geen vergunning was verleend en nu stond de heer V nog terecht Hij ont kende zelf die tent te hebben geplaats Dit deed zijn echtgenoote, thans tegeliwoor- dig als getuige a decharge Maar du veï- weer werd met geaccepteerd. man en vrouw f1J" e(en dus,. werd £e man als behoorendï tot dit ondeelbare «eheel veroordeeld tot 4 gSkf J se"50 ,rok let paarlit eert olv. Tomasi. 6.50 Verv. concert. 9.05 Zang olv. G. Chepfer. 11.05— 12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M; 11.20 —1 20 Strijkorkest olv. Magnussen. 2 20—2.40 Omroeporkest olv. Ree- sen 7 20 Concert uit Boedapest. 7.5Ó Hoorspel. 8.15 Gr.pl. 8.20 Paedagogisch concert. 9.55 Kamer muziek. 10.25—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5 50 Orkest concert. 1120 Omroepkleinorkest o. 1 v. Eysoldt. 1.35 Gr pl. 3.30 Cem balo, viool en fluit. 4.20 Omroep orkest, koor en solisten. 7.30 Piano recital J. Pembaur. 8.35 Uit Ber lijn: Omroeporkest olv. R. Strausz. ROME, 421 M. 8.10 „I Granatie- ri", operette van Valente. Orkestlei- ding C. Lombardo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest, j 502 20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Om roeporkest olv. Gason. 7.35 Gr.pl, 8 20 Symph.-concert olv. André. 10 3011-20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Grpl 12.50Omroeporkest olv. Ga- son. 1.50-2.20 Gr.pl. 5.20 Om- roeporkest olv. Gason. 6.50 Gr.pl. 7 05 Zang. 8.20 Salonorkest. 10.30 —11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 730 Populair concert uit Stuttgart, mmv. solisten en orkest. 8.35 Richard Strausz dirigeert eigen werken. 9.20 Ber. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Ka- mermuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 9.20—11 20, Ka- lundoorg 11.2012.20, Brussel VI. 12 20—14.20, Kalundborg 14.20— 15.20, D.sender 15.20—16.20, Keu len 16.20—17.20, Brussel VI. 17.20 -18.25, Berlijn 18.25—19.10, Be- romünster 19.1021.20, Brussel VI. 21.20—21.50, Leipzig of Mün- chen 21.50-23.50, Weenen 23.50- 24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8-50, D.sender 10.0510.35, Lond. Reg. 10.35—13.20, Droitwich 13.20— 14.20, Lond. Reg. 14.20—17 35, Droitwich 17.3518.20, Breslau 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50— 19.30, Weenen 19.30-20.55, Lond. Reg. 20.55—22.40, Droitwich 22.40 -24.—. De Schoorlsche zomerwoning- verordening. Deze verordening, die ons niet erg lijkt in het belang van de ingezetenen, kwam heden wéér eens ter sprake door de verschijning van de .welbekende heer Corn. Kr. als ge machtigde voor mej. E. R„ zijn huisgenoote, die aari zekeren dokter Schröder, zonder ver gunning zou hebben verhuurd een houten huis als zomerwoning, hoewel dit pand daarvoor niet was goedgekeurd. De heer Kr. vermeende dat na een .gemoedelijke" conferentie met den burge meester mej. R. inderdaad gerechtigd zou zijn geweest en legde voerts uit dat een dok ter zelfs geen bezwaar had gehad in dit pand, dat een ruime slaapkamer bezit van 14 meter, te overnachten. Volgens de veror dening is het wel geoorloofd te slapen in een linnentent, aan het houten pand bevestigd. Waar echter de zomerbewoner zelf had ver klaard in het perceel te hebben geslapen, achtte de ambtenaar het feit bewezen en vor derde ƒ15 boete of 10 dagen hechtenis. Aan den heer Kr. gaf hij den raad, om mee te werken dat andere raadsleden werden ge kozen, als de verordening hem niet welgun- stig was, waarop de temperamentvolle heer Kr. repliceerde: Ik dank U wel, U weet, dat ik gekant ben *egen alie gezag! Dat doen we notf eens over. De rioolwerker Jan B. uit Amsterdam had zich op 2 Augustus op den Kennemer- st'aatweg niet gedragt-i naar de voorschrif ten van de Alkmaarsche politie, o.m. niet ge stopt op bevel van chef Wijnberg en gewei gerd zijn naam op te geven enz. Ook thans had hij nogal wat bezwaren, zoodat het noo dig werd geacht de zaak aan te houden, ten einde den verbalisant te hooren. Had de jachtopziener ecu hallucinatie? Een drietal Egmonders Willem Kr-, Kors Z. en Kors W. stonden terecht we gens het zich in de duinen van Bergen en Egmondbinnen met honden en delfscnoppen te hebben bevonden. Ze waren toen door de jachtopzieners betrapt en geverbaliseerd. De heeren gingen ech'er absoluut niet accoord met 't hun ten laste gelegde. Door Willem Kr. werd verklaard, dat hij heelemaal niet ter plaatse was geweest en de jachtopziener D. Koelewijn zich had vergist Hij was dien dag naar Alkmaar gegaan met bramen De beide andere strooperfs beweerden niet in de duinen van Bergen te hebben geloopen E' zat niet anders op, dan de zaak aan te hou den en a s. week den jachtopziener te hooren- Onze beroemde ijkwet gaf we*r een levensteeken. Diverse ijkwetovertreders sierden neaev weer de rol en kregen de volle laag. De heer J. L. K., vertegenwoordiger, aa den Schermerweg te Alkmaar, sloeg relaas met 11 gewichten en 1 litermaat- De verdachte protesteerde en bewee dat de gewichten waren aangetroffen .r zolder en deze lokaliteit niet toeganxe is voor het publiek. Aangehouden. De heer B. B., een straatkoopman a kon dit verweer niet naar voren schuiv kreeg geen uitstel van excecutie Zijd j ijkte maat bevond zich op zijn wagt'". verbeurd verklaard en de baas gestra Een waschfabriek-ondernemer, ae_ „e. Age v. d. H., tippelde er leelijk met

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6