DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De opmarsch der Italianen tijdelijk gestaakt. Bagelij&sch Onerac/U Buitenland Ho. 262 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 6 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargong De Italiane rukken in het noorden op met drie groote legerafdeelingen, elk onder een eigen aanvoerder. De Negus wil geen wapenstilstand. EEN CONCURRENT VAN DEN NEGUS? Waf vandaag de aandacht trekt,,. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De oorlogscorrespondent van K>t D.N.B. meldt, dat gistermiddag te 12 uur de opmarsch der Italiaansche troe pen naar Makalle gestaakt is. Deze on derbreking der operaties zal wellicht enkele dagen duren. Daarmede gaat echter geen tijd verloren, daar het ter rein verkend wordt door patrouilles en vliegtuigen. Bij geruchte verluidt, dat Italiaansche voorposten reeds zijn door gedrongen tot in de nabijheid van Makalle. Het gros van het leger staat evenwel nog 6teeds bij Hausien. Het schijnt dat de Italianen vlak voor het staken van den opmarsch met bijzonder slechte weersomstandigheden te kampen heb ben gehad. De voortdurende regen en de hevige stormen zouden het terrein vrijwel onbegaanbaar gemaakt hebben. De troepen nemen sterke posities in en zij beheerschen alle toegangen tot de valleien van Angoela «i Soelo. Niettemin schijnen sornige af dee lingen het onderling contact ver' n te heb ben. Hiervan hebben kleine afdeelingen Abessinische troepen gebruik gemaakt om ie Italianen lastig te vallen. Hetzelfde schijnt het geval te zijn meer in het Noorden, waar Abessinische troepen kans hebben gezien -xh ter de Italiaansche linies te komen. De Ita lianen zijn druk bezig om het verband <us- schen hun linies te herstellen. De voorposten van ras Gugsa schijnen Makalle al dicht genaderd te zijn, er zijn hieiomtrent echter geen definitieve berichten. De versterking van Harrar in het Zuiden gaat voort. De Italianen trekken hier nog steeds op, doch men heeft nog met groote moeilijkheden in het terrein te kampen. De groote vraag voor de Abessiniërs in het Zui den is, of de Italianen zoo lang door het weer, het terrein en door ongeregelde troepen opgehouden zullen worden, dat de wapen voorziening van hun hoofdmacht bij Harrar en Dzjidzjiga voortgang kan hebben, tot zij oen eenigszins gelijkwaardig bewapende macht tegen de Italianen zullen kunnen stel len. Deze is op het oogenblik nog geheel on voldoende en de groote aandacht, die de Ita liaansche vliegtuigen aan de transporten beginnen te schenken, schijnt tot groote onge- nistheid aanleiding te geven. Van Italiaansche zijde bericht men tal van onderwerpingen, zoo zouden Walde er. Gabriel, de gouverneur van Agame, en ras Ayele, die de Abessinische troepen bij den Setit commandeert, zich aan de Italianen onderworpen hebben, doch vooral wat den laatste betreft, zal hier de wensch wel de vader van de gedachte zijn. De Italiaansche vliegtuigen hebben giste ren een groote activiteit vertoond. De Abes sinische bevolking schijnt door deze voort durende aanvallen op de waterbronnen ver- jt'tterd te raken. Naar het schijnt hebben Abessinische troepen op tal van plaatsen groote hoeveelheden witte lappen op den grond gelegd, die uit de lucht den indruk van entenkampen maken, om hier bombardemen- 01 op uit te lokken. De Italiaansche troepen. De opmarsch der Italiaansche troepen in Noorden van Abessinië geschiedt in drie legerafdeelingen. linkervleugel staat onder commando o Spieraal Santini, die de leiding heeft j v het eerste nationale legercorps, waarin .outxaudia-afdeeling en de Zwarthemden 'Visie October '28 zijn opgenomen Verder lvvl" ras Gugsa hier deel van uit met de ouu soldaten, die met hem naar de Italianen I" overgeloopen. De troepen van Gugsa ken voornamelijk gebruikt voor het ver die 1fn van ^et terrein. Uiteraard zijn zij het, oen meesten last ondervinden van de on- t^lde Abessinische troepen, die zich nog jCphen de Italianen en Makelle bevinden Ij- 18 dan ook een vuurproef, waar de Ita- ODr^u^11 aan w'"en onderwerpen om de 6ta£> 'd van zijn trouw te kunnen con- srh€eren' ^aar verluidt, heeft de Abessini- ue regeering een prijs van 50.000 thalei ïjn gevangenneming gesteld HlldfipIffPrlpAlto bi-IHI AH/ van i m'ddelgedeelte staat onder leiding 8chp^eneraa' Birolo, die het corps inheem- vertJuepen commandeert. Zijn troepen zi;n pn Kt met een divisie Zwarthemden Dp umsie z.warmcmaen raai tervleugel wordt geleid door gene- de na. aray^na 'd'J commandeert het twee- ünp Val 6 tegercorps, alsmede een afdëe- ngesteld uit Italiaansche en ïn- heemsche troepen en een afdeeling Askaris. De rechtervleugel heeft voorloopig tot taak. de beide andere vleugels te bescnermen. De opmarcheerende troepen beschikken over 240 stukken veldgeschut en 3000 machi negeweren. De linkervleugel wordt nog verstrekt door een afdeeling Danakilkrijgers onder leiding van Mariotti. Hun aantal wordt geschat op 20.000. Het zijn woeste stammen uit de Da- nakilwoestijn en zij zijn speciaal door de Italianen aangeworven. Zij staan onder leiding van Italiaansche officieren en Eritreesche onder-officieren, die op hun beurt onder leiding staan van kolo nel Lorenzi. Deze Danakilafdeeling is in het geheim samengesteld bij Massawa. Om den linker vleugel van de Italianen te bereiken, hebben zij de Danakilwoestijn door moeten trekken, waar temperaturen van 130 tot 168 graden niet tot de zeldzaamheden behooren. Niette min hebben zij hun opmarsch met een ver bluffende snelheid volbracht. De woestijn ligt op een hoogte die varieert van 130 tot 500 meter boven den zeespiegel. Het is eigen aardig, dat deze Danakils zullen moeten dienen om den linkervleugel van de Italianen te beschermen tegen aanvallen van andere Danakilstammen, die den negus trouw zijn gebleven. De Parijsche editie van de New York Herald weet aan deze berichten toe te voegen, dat ongeregelde afdeelingen Abessinische troepen kans hebben gezien door te dringen tot achter het Italiaansche front in het Noor den, waar zij des nachts aanvallen verrichten op de legerkampen, wat voor de Italianen tot dusverre reeds aanzienlijke verliezen zou hebben meegebracht. De troepenverschepingen. Uit Napels wordt gemeld, dat de transpor ten van troepen en materialen nog steeds blij ven voortduren. Het schip Atlanta is gisteren vertrokken met- liche tanks, veldgeschut en paarden. De Suez-Kanaalmaatschappij deelt mede dat tusschen 15 en 31 October j.I. 15 Ita liaansche en 2 Grieksche schepen het Suez- kanaal passeerden met troepen en oorlogs materiaal. bestemd voor Massaoea en Ita- liaansch-Eritrea. Bii de 3200 zwarthemden, die gisteren van Napels naar Oost-Afrika vertrokken aan boord van de Liguria, was generaal Teruzzi vroeger hoofd van den generalen staf van de fascistische militie, die zich kort geleden als vrijwilliger meldde voor den dienst van de Italiaansche strijdkrachten. Meer dan dui zend zwarthemden verlieten verder Napels aan boord van de Atlanta. De familie van den negus Er wordt te Addis Abeba een streng stil zwijgen in acht genomen, wanneer het de leden der koninklijke familie betreft. De kara vaan, waarmede de kroonprins gisteren uit Dessie te Addis Abeba zou aankomen, is in derdaad aangekomen, doch de kroonprins zelf is nog steeds niet te Addis Abeba De keizerin zal de reis naar het Noorden niet in gezelschap van den negus maken. Negus wil strijd voortzetter De Negus heeft verklaard, dat het schijnt dat bij de besprekingen, welke zijn gehouden zonder deelneming der Abessinische regee ring, geen basis voor onderhandeling is ge vonden. De langdurig voorbereide aanval en de huidige situatie op het strijdtooneel zijn het resultaat van een in bijzonderheden ge regeld plan voor de verovering van Ab;s«i nië langs militairen weg, hoewel Italië plech tig internationale verplichtingen had aange gaan. De Negus zeide vurig te hopen, dat de oorlog slechts korten tijd zal duren, doch hij verklaarde niettemin, dat de Abessiniërs hein zullen voortzetten, zoolang de vijand op Abessinisch grondgebied zal zijn. Het schijnt ons wenschelijk, zeide hij thans het program van den Volkenbond te volgen/ aan welks ten uitvoerlegging Abes sinië zal medewerken, en wij hopen, dat dt toepassing van sanctiemaatregelen Italië aanleiding zal geven zijn houding te wijzi gen. Een interview met den „vorst" Het Kaapsche dagblad „Argus" onthult, hoe leger-uniformen, welke door Britsche militairen in den Boerenoorlog zijn gedragen, en een collectie medailles ter waarde van 97 pond sterling onlangs te Kaapstad werden gekocht ten behoeve van iemand, die beweer de prins van Abessinië te zijn. Tot de Britsche uniformen behoorden die van lanciers en huzaren, zoomede marine- en politiejassen. De decoraties, knoopen, strepen e.d. werden verwijderd en de tunie- cen veranderd voor zij werden afgeleverd, zoodat zij niet meer op Britsche uniformen geleken. De man, die deze collectie kocht, betaalde 50 pond contant en zou de rest, 47 pond, la ter betalen, doch hij heeft dit nog niet ge daan. In het geheel besteedde hij in drie dagen tijds meer dan 200 pond sterling aan klee- ren, koffers en andere artikelen. De man noemde zich „Yoesoef kroonprins van Abessinië" en verklaarde de geheele we reld te hebben afgezocht naar den verloren zoon van den grooten keizer van Abessinië, Wenelik II. Hij beweerde, dezen zoon te hebben ge vonden te Kaapstad in den persoon van Je- greffa Saranie, een ouden steenenklopper. In een brief aan de „Argus" verklaart Sa ranie, als prins geboren te zijn en als prins te zullen sterven, prins te blijven of hij rijk zou zijn dan wel arm. „Ik ben, aldus Saranie, prins Fastafara, Negus Negest of koning der koningen, prins van Jeruzalem, Leeuw vaa Juda, keizer van Afrika. Deze titels willen niet zeggen, dat ik op den troon zou wenschen terug te keeren. Ik ben op geen enkele wijze gekant tegen den tegen woord igen Negus Negest, Haile Se- lassie". Saranie heeft in een interview nog medege deeld, dat hij, toen hij eltqaar oud was, door twee Arabieren werd ontvoerd. Deze Arabieren brachten hem naar Mozambique over, waar hij vele jaren doorbracht aan het hof van den Sultan. Van hier ging hij naar den Soedan, waar hij Lord Kitchener ontmoette. Later kwam hij in Engeland met Britsche troepen en tijdens den Boerenoorlog werd hij naar N'atal gestuurd, waar hij gewond ge raakte Eenige jaren geleden heeft de man naar een van de Abessinische generaals geschre ven, die bevel voerden over de troepen van Menelik. Deze waarschuwde hem vooral niet naar Abessinië terug te keeren, indien hij zijn leven liefhad. Niettemin is Saranie thans van plan bin nenkort naar Abessinië te gaan om een be zoek te brengen aan zijn zuster, die de kos ten heeft gefinancierd, welke men heeft ge maakt om hem op te sporen. Wordt Makalle toch verdedigd? Naar verluidt zou de negus gisteren heb ben toegegeven aan de wenschen van eenigen zijner aanvoerders in het noorden en zou hij bevel hebben gegeven voorbereidingen te treffen voor de verdediging van Makalle, dat men aanvankelijk voornemens was voor de komst der Italianen zonder verzet van groo ten omvang te ontruimen. Indische bewoners van Addis Abeba heb ben gisteren meegedeeld, dat zij in onder handeling zijn met verschillende patriotti sche organisaties in Indië over de mogelijk heid, een groot bewapeningsfonds bijeen te brengen voor de verdediging van Abessinië. verdere verloop van event. besprekingen over het Italiaansch-Abessinische conflict niet werkelijk kunnen beïnvloeden. Ten aanzien van de berichten uit Londen, dat Mussolini zou hebben toegezegd nog 30.000 man te doen terugtrekken, konden te bevoegder plaatse niet worden beves tigd. Een stap in de goede richting? In Fransche kringen ziet men in het onder houd, dat Mussoloni gisteren met Sir Eric Drummond had, een teeken van ontspanning in de Britsch-Italiaansche betrekkingen. E)e Romeinsche correspondenten van de groote Parijsche bladen verklaren weliswaar, dat nog geen concrete oplossing gevonden is en vóór de Engelsche verkiezingen ook niet ver wacht wordt, doch dat niettemin een verdere stap in de richting van een oplossing is ge daan. Onverwachte zitting van het Engelsche kabinet. De Daily Mail en de Daily Express publi ceerden hedenmorgen met groote opmaak, dat gisteravond plotseling een dringende kabinetszitting is gehouden, waarin de mo gelijkheid zou zijn besproken van maatrege len tot vermindering der Engelsch-Italiaan- sche spanning. Aanleiding voor deze bijeen komst zou een rapport zijn geweest van den Britschen ambassadeur te Rome over een on derhoud met Mussolini. De groote conserva tieve bladen melden niets van een dergelijke bespreking der Britsche ministers. DE OORLOG IN ABESSINIE. Economische subcommissie aanvaardt uitbreiding van het uitvoerverbod. De economische subcommissie der sanc tieconferentie heeft gisteren het Canadec- sche voorstel, tot uitbreiding van het ver bod voor grondstoffenleveranties aan Italië overwogen en aangenomen in den volgen den vorm: „De embargomaatregelen, waarin voor stel 4 voorziet, zullen, wanneer de nood zakelijke voorwaarden voor de doelmatig heid daarvan aanwezig zijn, worden uitge breid tot de volgende producten: Petroleum en zijn derivaten en neven producten, gietijzer, ijzer en staal met inbe grip van d% staalverbindingen, gegoten, ge smeed, gewalst, gerekt, gestanst of ge dreven; steenkolen, met inbegrip van anthraciet en bruinkool, cokes en zijn samenstellin gen, alsmede de daaruit verkregen brand stoffen. Indien de antwoorden der regeeringen op dit voorstel en de mededeelingen, die de werkcommissie ten dienste staan, het nut tig doen voorkomen, zal deze commissie den regeeringen een tijdstip voorstellen voor de afkondiging der maatregelen". DRUMMOND WEDER BIJ MUSSOLINI. Middellandsche Zee-kwestie punt van bespreking. Mussolini heeft gistermiddag den Brit schen ambassadeur Sir Eric Drummond ontvangen. Omtrent het onderhoud wordt het volgende communiqué gepubliceerd: „Het hoofd der Italiaansche regeering heeft heden een onderhoud van e°n uur met den Britschen ambassadeur gehad. Het onderwerp der bespreking was, evenals tij dens het onderhoud van 29 October, de Britsch-Italiaansche verhouding in de Mid dellandsche Zee". Er zou opnieuw sprake van zijn, zoo voegt Reuter er aan toe, dat Groot-Bri- tannië aan Italië het terugtrekken uit Ly- bië zou vragen van de effectieven, welker aantal grooter zijn dan die, tot welker re- patrieering Italië zich verbonden heeft. Anderzijds wordt het onderhoud in ver band gebracht met de bespreking, welke de Italiaansche marine-deskundigen te Londen zullen hebben over de voorbereiding der Vlootconferentie in December, en event. ook over de kwestie van een nieuw even wicht in de Middellandsche Zee, waar Groot-Britannië, naar men zegt, nieuwe bases zou zoeken. De telegrammen uit Rome en Londen spreken alle van het „groote belang" van het onderhoud tusschen Mussolini en Drummond. Te Rome schijnt het een goe den indruk te hebben achtergelaten. Al heeft het tot geen beslissing geleid, zoo wordt het in zoover opmerkelijk gevonden, dat de bespreking van het op dit oogenblik hachelijkste onderwerp kon worden voort gezet. Een beslissing in deze kwestie zou overigens, naar men te Rome meent, het BELANGRIJKE VERKLARING VAN MINISTER BENESJ- De Tsjechische minister van buitenland- sche zaken, dr. Benesj, heeft gister in de beide Kamers een uitvoerige uiteenzetting gegeven over den strijd voor de veiligheid in Europa en over het Italiaansch-Abessinisch conflict. De minister wees op den ernst van den internationalen toestand en gaf een over zicht van de gebeurtenissen in 1935 tot het Italiaansch-Abessinisch conflict, waarin hij in het bijzonder de invoering van den alge meenen dienstplicht in Duitschland en de on derhandelingen over het Oostelijk pact in herinnering bracht. De regeering van Tsjecho-Slowakije, aldus vervolgde Benesj, blijft ook verder ondanks de onderbreking der onderhandelingen voor standster van het Donaupact en is, even als de andere staten van de Kleine Entente van meening, dat geen enkele hindernis be staat om de onderhandelingen niet met succes te kunnen afsluiten. Ten aanzien van het Abessinisch-Italiaan sche conflict verklaarde Benesj, dat de Itali aansche regeering naar het schijnt, het vast beraden optreden der Engelschen voor de Volkenbondsverplichtingen niet had ver wacht en ook niet had geloofd aan de moge lijkheid van een uitgebreide actie van den Volkenbond. Tsjecho-Slowakije is direct noch indirect bij het conflict betrokken en de regeering zal slechts ingrijpen op grond van haar Volken bondsverplichtingen. De tegenwoordige ge beurtenissen kunnen niets veranderen aan de vriendschappelijke betrekkingen van Tsjecho Slowakije en Italië. Met betrekking tot de verhouding tot de Sovjet-Unie, constateerde dr. Benesj, dat het verdrag met de Sovjet-Unie noch geheime noch andere aanvullingen bevat, noch op eenige wijze tot den een of anderen staat is gericht. De verhouding tot het nationaal-socialis- tische Duitschland is even correct als nor maal, zooals dit reeds bij vroegere gelegen heden was geconstateerd Wat ons betreft, aldus Benesj, zullen nooit aanleidingen of oorzaken ontstaan voor geschillen met Duitschland Indien De Italiaansche opmarsch in het Noorden van Abessinië. (Dag. Over zicht.) Een onderhoud tusschen Musso lini en Sir Drummond. (Buiten land.) Het wrak van de Lusitania ge vonden. (Buitenland.) Min. Slingenberg opent werkloo- zenkamp te Rumpen. (Binnenland.) Uitgeweken Duitschers uit Abes sinië in ons land. (Binnenland.) De berechting van de Ossche mis- misdadigers. (Binnenland. Kingsfort Smith gestart voor recordvlucht Engeland—Australië; binnen een uur Parijs reeds bereikt. (Luchtvaart.) De vijftiende partij schaken Al- jechin—Euwe na 40 zetten afgebro ken; Euwe staat iets beter. (Sport.) (Zte verder eventueel laatste berichten.) Duitschland tot overeenstemming komt met de staten van West-Europa zullen wij dit toejuichen. Met Duitschland zouden wij slechts moeilijkheden kunnen hebben als reflex van de geschillen in Europa, omdat de staten in Europa thans zoo zeer van elkan der afhangen, dat de algemeene vrede van Europa, feitelijk ondeelbaar is. De betrekkingen tot Oostenrijk blijven vriendschappelijk, terwijl de betrekkingen van de Kleine Entente tot Hongarije in den loop der onderhandelingen over het Donau pact verbeterd zijn De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft den wil om de moei lijkheden met Polen uit den weg te ruimen en zal op haar gebied onder geen omstandig heden onwettige agitatie of actie dulden. HET HERSTEL DER GRIEKSCHE MONARCHIE. Naar in Britsche politieke kringen ver luidt, zal koning George op 24 November naar Griekenland terugkeeren. Men gelooft hier algemeen, dat de koning zal streven naar de tot stand komïng van een regeering, die naast monarchistische leiders, zooals Kondylis, Theotokis, Tsalda- ris en Metaxas, ook zal bestaan uit niet-po- litieke personen. Kondylis zal den koning na diens aan komst het ontslag van het kabinet aanbie den, waarna hij waarschijnlijk met de vor ming van een nieuwe regeering zal worden belast. George van Griekenland HET WRAK DER „LUSITANIA" GEVONDEN. Het wrak, dat de vorige week aan de Ier- sche kust is ontdekt door het bergingsvaar tuig „Orphir", is thans definitief herkend als dat van de gedurende den wereldoorlog getorpedeerde „Lusitania". De „Orphir* heeft den geheelen zomer in deze omgeving gezocht en daarbij verscheidene andere wrakken van tijdens den oorlog gezonken schepen gevonden. EEN VIJAND VAN DUTCH SCHULTZ DOOD GEVONDEN. De oorlog in de Amerikaansche onderwe reld woedt nog steeds voort. Terwijl eenigen tijd geleden Dutch Schultz onder de kogels van zijn tegenstanders bezweek, blijkt dit maal een zijner vijanden door leden van concurreerende gangsterbenden te zijn om gebracht. Men heeft n.1. het lijk van den be- ruchten Charles Chink Sherman gevonden in een verlaten schuur nabij Monticello in New-York. Zijn schedel was met een bijl ver brijzeld. De bandiet was reeds 36 uur dood, toen zijn lijk gevonden werd.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11