DE LAATSTE LES VAN LANGELOT Jnqezondeit Stukken Jiech S. Schaal ^Binnenland taxichauffeurs verhinderen een executie. het noodweer boven de zwarte zee. OPENING WERKLOOZENKAMP TE RUMPEN. Rede van minister SÜngenberg. EVANGELINE BOOTH IN ONS LAND. Franschen persman niet zwijgzaam. Hij ver telde hem van zijn kort huwelijk met de zuster van den ex-keizer van Duitschland en van ziin om8anK met vorstelijke personen, Lt wie hij tijdens zijn huwelijk had kennis Gemaakt. Zoebkof vertelde voorts van de belofte, welke de ex-keizer hem had gedaan welke hij zou nakomen, zoodra Zoebkof ,ich van des ex-keizers zuster zou laten scheiden. Deze belofte hield in, dat Zoebkof van den ex-keizer anderhalf millioen mark zou ontvangen. De verklaring geschiedde op schrift: acht dagen na de scheiding zou Voebkof het geld ontvangen, doch en nu komt het romantisch-onwaarschijnlijke! Victoria trok bij de scheidingskwestie zelf eW streep door de rekening. Vóór dat de aCbt dagen om waren, n.1. op den derden jjj, kwam zij te overlijden. Ex-keizer Wil- i.(lm meende nu van zijn belofte af te zijn zond zijn zwager... geen cent! De ex- Itfizer beantwoordde geen enkelen van Zoeb- kof's brieven. Doch thans is het geduld van Mexander Zoebkof teneinde. Hij zal Genève alarffleeren om het recht te doen wedervaren! En intusschen in Luxemburg rustig kolen sneppen Eenige dagen geleden zijn 41 Parijsche taxichauffeurs wegens deloyale concurrentie veroordeeld tot boeten van een gezamenlijk bed rag van 39.000 francs. Gistermorgen zouden de meubelen van een der veroordeel den, die niet had betaald, gerechtelijk wor den verkocht. Maar 2000 zijner collega's verschenen met hun wagens in de 6traat, waar de man woont, en in de omliggende straten teneinde de executie te verhinderen. In volledige kalmte wachtten zij op de din gen, die komen zouden. De commissaris van politie besliste, dat de verkooping geen door- §ang zou vinden. De taxichauffeurs hadden us hun doel bereikt en ontruimden de stra ten voldaan. De stormen op de Zwarte Zee hebben nog meer slachtoffers geëischt. Het Sovjet-Rus sische stoomschip Üdarnik heeft averij op- geloopen en moest op sleeptouw worden ge nomen door het stoomschip Minsk. De Udarnik werd evenwel losgeslagen en drijft thans stuurloos rond. Het schip be vindt zich in groot gevaar. Ook omtrent het lot van het stoomschip Tsjitsjerin verkeert men in zeer groote on gerustheid, aangezien dit schip reed6 vijf dagen lang ronddrijft Hét schip is gisteren op een zandbank terecht gekomen. De ijsbreker Toros, die de Tsjitsjerin te hulp wilde komen, moest eerst de beman ning van het in nood verkeerende Sovjet- Russische schip Swirstroy redden en is van daag pas weer in de buurt van de Tsjitsje rin aangekomen. WERKLOOZEN NAAR NIEUW GUINEA. Het aantal werkloozen stijgt met den dag, reeds is het aantal geklommen tot pl m 420.000 (officieel ingeschrevenen), daarbij komen nog de duizenden, die om de een cf andere reden niet voor M. H. in aanmerking komen. Afgescheiden van vorenbedoeldeu zijn er nog duizenden, die juist op den rand leven, en nog heeft de stroom van het dage lijks toenemend aantal werkloozen het eind punt niet bereikt. Waar moet dat heen? Afgezien van den grooten demoraliseeren den invloed van deze steeds voortdurende werkloosheid op zoovele honderdduizenden onzer volksgenooten, wordt deze massa onte vredenen langzamerhand een gevaar voor de rust in het land. De winter staat nu weder voor de deur, gebrek en armoede komen bij menigvuldig velen om den hoek gluren. Ook voor de jeugd is de toekomst meer dan somber. Afgestudeerd en geen emplooi is een Hagtlijksch verschijnsel. Het werk van verschillende sociale en lief dadige instellingen om den nood te lenigen, hoezeer ook te prijzen, is gelijk aan een droppel water op een gloeiende plaat Men richt voor de jeugd werkkampen op, en voor de ouderen worden gelegenheden f0i ontspanning en verpoozing disponibel ge steld. Al deze bemoeiingen hebben geen ver kering gebracht en zullen ook geen verar- «ring brengen, want het spook der werk- 'oosheid blijft dagelijks slachtoffers eischen. Mo et dit zoo b 1 ij v e n? Deze toestand mag en kan zoo niet voort duren. De mensch is geschapen tot arbeid pn *"Wt daarin dan ook zijn bevrediging, en ondanks allen nood en somberheid is er voor ."telbaren wer'c *e vinden, ja, bestaat er weer e. ,aos hen een toekomst te verschaffen Nederland is klein, maar toch ook zezr «"oot in zijn koloniaal bezit. Een dezer bezit- "gen beslaat een oppervlakte van pl.m. K.M.2, d.i. zoo groot als geheel ^uitschUnd Dit land, zeer schaarsch be- van nS "^stekend geschikt voor uitoefening n allerhande cultuur en wacht slechts op hrl6re handen, die het tot ontginning zullen ngen. Bedoeld is Nieuw-Guinea, een van parel aan den gordel van smaragd, ge- J«ttt N. van het geheel door blanken ge- I oniseerde New Queensland in het Noorae- J^deelte van Australië. >ieuw Guinea met een gunstig klimaat, ralpVee' we'degrond, met delfstoffen en mine- PraH! met breede bevaarbare rivieren en met ten3}'?e Hoor de natuur gevormde havens, nji 'J' het land omgeven is door een visch- lanri Zee' daarom van dit land door Neder- o:n nofr geen gebruik is gemaakt, tot ont- Vra®g ff enz., is voor velen een groote open lan/w ^et.te ver*onderen zijn indien andere domnüü "^"Her gunstig met dergelijke rijk- men bedeeld, ons dit bezit benijden, te PriK ,!a,ar wii het blijkbaar toch niet op xort n~\Ün te steNen? Openbaarde nog niet tot pvni e<Ten- JaPan het verlangen dit land volkiiurQA le w'l'en brengen om haar be- dieeën®W1?1 d.aarheen te kunnen exp- «eniu n'nJ l' fn 'n midden of dit hert e van Japan is, ten opzichte van Nieuw Guinea. Als strategisch punt toch is dit land voor Nederl.-Indië zeker niet zonder beteekenis. Wat is dus logischer dan een emi gratie van ons eigen volk naar dit mooie -•» iuiiv naai Vilt 111UUIC veelbelovende land, zoo rijk door de natuur begiftigd. Wij bereiken daarmede tweeërlei doel: ten eerste zal de werkloosheid en daarmede gepaard gaande groote belastingdruk vanwege ondersteuning, aanzienlijk sterk verminderd worden, en duizen den zullen weer apn een menschwaar- dig bestaan geholpen worden; ten tweede zal daardoor een machtig bol werk gevormd worden tegen mogelijke buitenlandsche aspiraties. Om dit te kunnen bereiken heeft zich een voorloopig comité gevormd van mannen, die bezield zijn door liefde tot opheffing van de bittere nooden der talrijke scharen volksge nooten, en zich tot doel stellen: een machtige beweging in het leven te roepen, die met ge paste middelen de emigratie naar Nieuw Guinea onverwijld en krachtig zal ter hand nemen en bevorderen. Daardoor zal het weer mogelijk zijn aan duizenden en nog eens dui zenden arbeid en bestaan te verschaf fen. Daar zal ook de jeugd weer een toekomst kunnen vinden. Daardoor ook zal uiteindelijk ons volk ontlast kunnen worden van de zware financieele lasten dér ondersteuning. Waar het hier een groot maatschappelijk en nationaal belang betreft, vertrouwt hei genoemde comité dan ook dat ieder recht geaard Nederlander ongeacht rang, stand, religie of politieke overtuiging zijn steun, medewerking of sympathie voor dit groote en verheven doel, hetwelk het comité zich stelt, zal geven. Alleen toch een machtige organi satie zal het vooropgezette doel kunnen be reiken. Zwaar, ontzaggelijk zwaar is de taak, die het comité zich voor oogen stelt, en zij is dan ook alleen uitvoerbaar door samenwerking van nagenoeg het geheele Nederlandsche volk. Aan deze taak mede-arbeiden is tevens een daad van groot nationaal belang, die in haar verwezenlijking ons heele volk ten goede komt. Daardoor toch za! ons volk, instede van te bezwijken onder den steeds toenemen den druk der werklobsheid met alle funeste gevolgen van dien, tot nieuw leven worden gewekt, met als resultaat opbloei van ons eigen, nu bedreigd bestaan. Komaan, Volk van Nederland, toont Uw waardeering voor dit streven, toont het ook in het welbegrepen be lang van eigen land en Volk. Adhaesie-betuigihgen, onverschillig in welken vorm, ziet vorenbedoeld comité gaar ne tegemcet aan onderstaand adres: Voorloopig Secretariaat Nieuw Guinea-Comité Middenweg 5 I, Amsterdam. O PREDIKBEURTEN Donderdagavond 8 uur, consistoriekamer Groote Kerk, bijbellezing, ds. Warners. DE KLEUTERSCHOOL VAN DE AFD. LANGENDIJK VAN VOLKSONDERWIJS Omtrent de vorderingen, welke de voor bereidingen van de stichting van een kleu terschool aan den Langendijk door boven genoemde vereeniging maken kunnen wij 't verheugend bericht doen, dat men thans reeds zoo ver is, dat de datum van de offi- cieele opening genoemd kan worden. In de gisteravond gehouden vergadering van het hestuur met ae onderwijzeres, mej. Leijding uit Hoorn, werden verschillende be sprekingen gevoerd over de inrichting van het lokaal; men besloot a.s. Zaterdag de noodige leermiddelen door de juffrouw en twee Bestuursleden te doen aanschaffen Besloten werd verder, dat het lokaal een fleurig aanzien zal worden gegeven door het aanbrengen van nieuwe gordijnen en 't opnieuw sausen van de muren van het lo kaal. Alles wordt gedaan, om een aardige inrichting van deze eerste kleuterschool van volksonderwijs te krijgen. De officieele opening van de school werd vastgesteld op Zaterdag 16 November a.s. Voor deze officieele opening zijn verscheide ne autoriteiten op onderwijsgebied, de ver schillende onderwijzers van de O. L. Scho len en de B. en W.'s van de drie Noorde lijkste dorpen van den Langendijk uitgenoo- digd. De burgemeester van Noord- en Zuidschaï- woude, jhr. A. L. van Spengler, zal worden aangezocht, de officieele opening te verrich ten. Hedenmiddag heeft de minis ter van Sociale Zaken mr. Slingenberg, het R K. en het Christelijke werkkamp te Rum- pen (N.-Br.j voor jeugdige werkloozen officieel geopend en daarbij de vc lgende rede uitge sproken In Nederland is sedert 'n aantal jaren gioote belangstelling voor het jeugd werk. Organisaties van alle richtingen en geestelijke stroomingen hebben zich tot taak gesteld om de jeugd in vrijen tijd nuttig bezig te houden en lessen te geven voor hun verder maatschappelijk leven. Het is dan ook niet te verwonderen, dat, toen een 4-tal jaren geleden naast ds groote werkloosheid onder de volwas senen en ouderen, ook in toenemende mate werkloosheid onder de jongeren viel waar te nemen, jeugdvereenigingen zonder onderscheid, aanstonds hebben begrepen, dat hier voor hen een taak te vervullen viel. Een met groote voortvarendheid en geestdrift is men aan het werk gegaan. Minister Slingenberg Geen lange deliberatiën waren noodig, doch de hand werd terstond aan den ploeg geslagen. Ook Uwe Organisaties, die hier de leiding hebben van dit kamp en wel de Organisaties der R. K. en van de Prot. Christ. richting, die hier in dit kamp in volle harmonie samen werken, hebben zich niet onbetuigd ge laten. Niet alleen, dat belangrijke bedragen kringen, n.1. van arm tot rijk, waarbij in geld werden verzameld uit allerlei een opofferingsgezindheid bleek ook bij hen, die slechts met groote moeite iets kunnen afzonderen en waarvoor ik groo ten eerbied heb, ook daadwerkelijk in verschillenden vorm, werd het vraag stuk aangepakt. Het spreekt vanzelf, dat, waar het particulier initiatief in zoo belangrijke mate vóórging, de Overheid niet achter bleef. Het groote belang beseffende van de maatregelen, die kunnen dienen tot vermindering van werkloosheid eener- zijds en het bezig houden als gevolg daarvan en in een goede omgeving bren gen van die jonge menschen anderzijds, hebben Rijk en gemeente met vele hon derdduizenden guldens gesteund. Dankbaar moet hier ook getuigd wor den van de hulp van het Nationaal Cri6is-Comité. Toen na verloop van betrekkelijk kor ten tijd bleek, dat het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid steeds nijpender werd, moesten nieuwe wegen worden ingeslagen. Een van die wegen is het oprichten en leiden van kampen, waarin men werk liet verrichten en waardoor de jonge werkloozen uit hun demorali- seerend niets-doen konden worden op geheven en waarbij hun nieuwe levens moed kon worden gegeven door nutti gen en min of meer productieven arbeid. De Regeering heeft zich ook bij het betreden van deze nieuwe wegen ge voegd en zij heeft voor dit nieuwe werk moreelen en financjeelen 6teun gegeven. Ik denk hier met groote waardeering aan de kampen voor de jongens te Haaren „Huize Gerra" en aan het kasteel „Bouvigne'i, waar in het eerste werkkamp voor meisjes bijzonder werk wordt verricht, en ik denk evenzeer aan de verschillende kampen van „de Chris telijke Centrale voor Werkloozenzorg." Thans wordt onder Uw gemeenschap pelijke leiding dit geheel nieuwe kamp opgericht. Het verheugt mij zeer persoonlijk tijd en gelegenheid te hebben kunnen vin den om hierbij blijk te geven van mijn belangstelling. Een enkel woord ook tot de jonge ren, die hier in dit kamp werkzaam zullen worden gesteld. Terecht hebt Gij, jongeren, U voor dit kamp opgegeven en daardoor blijk ge geven, dat Gij er verre de voorkeur aan geeft om nuttigen arbeid te verrichten boven de sleur van het leeg loopen. Gij stelt U hierbij moreel op een hoog plan en Gij bevordert daarmede in de toe komst de kracht van het Nederlandsche volk. U zelf wensch ik toe, dat Gij hier kracht en sterkte zult vinden voor Uw voorbereiding om straks aan het nor male maatschappelijk leven deel te nemen. Ik hoop van harte, dat binnen niet te langen tijd het economisch leven een zoodanige verbetering zal ondergaan, d t Gi; in het normale bedrijfsleven zult kunnen worden opgenomen Zoolang dit niet het geval is zullen alle krachten worden ingespannen om U toch eenige arbeid te geven op de wijze, zooals thans hier geschiedt en langs andere metho den, die op dit oogenblik nog in voor bereiding zijn. Terwijl ik tenslotte dank uitspreek voor' de leiders van dit kamp, die op zoo verheugende wijze samenwerken met Uwe Zuster-organisatie „Centrale voor Werkloozenzorg" uit den raad van Ne derlandsche kerken voor practisch Christendom, en voor het werk, dat Gij hier gaat verrichten, waarvoor de ge heele regeering groote waardeering heeft, verklaar ik dit kamp voor ge opend." DE HEER TUSENIUS GEROYEERD. Als lid van de N.S.B. De heer K. H. Tusenius te IJmuiden, oud- kringleider aldaar en oud-geweestelijk com missaris voor Noordholland van de N.S.B., is door den algemeenen leider ir. Mussert thans geroyeerd als lid. Van de groep leden, die met den heer Tusenius meeging en van wie er eenigen geschorst zijn, heeft een aantal als lid bedankt. DE SPOORWEG-PENSIOENEN. Adres aan de regeering. De Bond van Gepensionneerden bij de Ne derlandsche Spoor- en Tramwegen, heeft een adres verzonden aan de regeering, waarin verzocht wordt de wijziging van de Pen sioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925, voorloopig te laten rusten, en indien deze wet te zijner tijd toch gewijzigd moet wor den, dat dan niet te doen in de mate als thans is voorgesteld, waarbij sommige pen sioenen zelfs nog met 15 pCt. zullen worden verlaagd, doch overeenkomstig wat met de pensioenen volgens de wet 1922 zou gebeu ren. TEGEN VERDERE VERLAGING VAN SALARISSEN. De Vereeniging van Provinciaal Perso neel in Noordholland vergaderde op 4 Nov. te Haarlem. De vergadering sprak als haar oordeel uit dat op de salarissen van het per soneel in dienst van de provincie Noordhol land niet nogmaals een korting kan worden toegepast, zonder dat daarmede zal worden gehandeld in strijd met zeer bescheiden eischen van billijkheid en rechtvaardigheid. Deze uitspraak zal ter kennis van de re geering worden gebracht. LANDSDRUKKERIJ. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting der Landsdrukkerij zegt de regeering o.m., dat ook zij van meening is, dat aan uitbreiding van dit staatsbedrijf geen behoefte bestaat. Dit neemt niet weg, dat het bestaande bedrijf op peil moet wor den gehouden. De regeering rent de groote moeilijkheden van 't particuliere drukkershe- drijf. Deze moeilijkheden mogen zeker niet worden vergroot door systematisch drukwerk van particulieren naar de Alg. Landsdruk kerij over te hevelen. OPLEIDING TOT DIENSTBODE. Voor werklooze meisjes- De heer J. Buiskool, rijksinspecteur voor de provincie Groningen inzake werkverschaf fing en steunverleening, merkt in zijn ver slag op, dat het door hem genjmen initiatief inzake de opleiding in zijn ressort van werk looze meisjes tot ahnstbxie doel heeft ge troffen. Eerst werd eer werkschema vastge steld. Hierbij golden de volgende principes: 1 de te stichten cursussen moesten een theoretisch en een practisch gedeelte omvat ten; 2. ze moesten een snel verloop hebben en van korten duur zijn; 3. de theoretische opleiding moest zoo eenvoudig mogelijk zijn en 4. de practiscbe opleiding moest worden gevonden door tijdelijke plaatsing in door degelijke huisvrouwen geleide gezinnen. Ten slotte restte de vraag, hoe voor de „volleerde" meisjes een dienstbetrekking te vinden. Daarvoor werd in overleg met het departement van Sociale Zaken voorloopig aan de arbeidsbeurs te Winschoten een ar beidsbemiddelaarster voor vrouwen in de provincie Groningen aangesteld. De resultaten zijn, dat van de 88 meisjes, die deelgenomen hebben aan den eersten cursus te Winschoten, reeds 47 'n betrekking hebben gekregen,, van de 16 te Veendam 14 van de 16 te Musselkanaal 12, van de 31 van den tweeden cursus te Winschoten 9 en van de 18 te Loppersum 6. De bemiddelaarster voor de provincie Gro ningen wijst vooral co de groote moreele be teekenis van de cursussen, welke de meisjes weghalen uit armoede en uit een geestdoo- dend nietsdoen. Te Groningen is een congres gehouden van officieren van het Leger des Heils (stichter William Booth) in Noord-Neder land. In deze bijeenkomst is medegedeeld, dat generaal Evangeline Booth, de dochter van den stichter van het Leger des Heils, in Februari van het volgepd jaar een be zoek zal brengen aan ons land. IBIS SHAG VOOR OE PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG NEDERL. AMBULANCE NAAR ABESSYNIE. Dr. Winckel wordt de leider. Na volgens artikel 11 van de Conventie van Genève van 27 Juli 1929 goedkeuring te hebben ontvangen van de Nederlandsche regeering, een ambulance uit te zenden naar Abessinië, heeft het hoofdbestuur van. het Nederlandsche Roode Kruis aan de Ethio pische regeering telegrafisch gevraagd of deze hulp welkom zou zijn. Hierop is thans antwoord ontvangen dat het edelmoedige aanbod met levendige dankbaarheid wordt aanvaard. In verband hiermede is tot leider der am bulance aangewezen dr. C. W. F. Winckel te Amsterdam, tot chirurg jhr. dr. J. N. van der Does te Arnhem en tot administra teur ir. J. J. W. de Vries te Nuenen. Het verdere personeel zal nader worden bekend gemaakt. TRAMREIS MET HINDERNISSEN. Gewonde die tram niet wilde verlaten. Gisteren wilde een ongeveer 60-jarige man bij de halte Amstellaan hoek Rijn straat te Amsterdam op het achterbalcon van een tramwagen van lijn 25 stappen. Juist op dit oogenblik zette de tram zich in beweging, waardoor de man kwam te val len en een duw kreeg van den bijwagen. Doordat de bestuurder onmiddelijk stopte, werd erger voorkomen. De gewonde werd in den bijwagen gedragen, met de bedoe ling hem, in afwachting van het geneeskun dig onderzoek, naar het politie-posthuis in de Ferdinand Bolstraat te brengen. Daar aan gekomen weigerde het slachtoffer echter den tramwagen te verlaten, omdat hij onmiddel lijk door deskundigen geholpen wilden wor den. Van het posthuis uit werd daarop het Binnengasthuis gewaarschuwd, doch toen de tram met den gewonde op het Rokin aan kwam, was er geen brancard ter plaatse. De tram vervolgde daarop haar reis met het slachtoffer en reed naar het Centraal Sta tion. Inmiddels was het door den patiënt zoo zeer gewenschte deskundige personeel verschenen en kon hij naar het Binnengast huis worden overgebracht. Hier bleek, dat hij slechts een lichte kneuzing had opgeloo- pen en niet behoefde te worden opgenomen. LOODDIEF GEPAKT. Had reeds honderden K.G. gestolen. Sinds eenigen tijd werd herhaaldelijk lood vermist bij de nieuwe in aanbouw zijnde huizen aan den Lammen Schansweg te Lei den, zonder dat men er in mocht slagen den dader op te sporen. Tot dusver was zes honderd K. G. lood ontvreemd. Maandagavond is de politie erin geslaagd den dader aan te houden, terwijl hij zich van ongeveer 100 K. G. lood had meester gemaakt. De dader is de 23-jarige metse laar J. E. te Leiden. Hij is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overge bracht. BRAND AAN BOORD VAN EEN NEDERL. VRACHTSTOOMSCHIP. Reuter meldt uit Marseille: In de ruimen van het Nederlandsche stoomschip Tapanoeli i§ brand ontstaan. Een aantal balen jute werd een prooi der vlammen. Men is thans het vuur meester Omtrent deze brand, kon de Rotterdam- sche Lloyd gisteravond nog geen ver dere inlichtingen verstrekken. Men neemt aan, dat de brand van weinig beteekenis is geweest. Het schip was op 27 September van Batavia vertrokken en wordt omstreeks 17 November te Rotterdam verwacht. 263. Maar Langelot kon nu eenmaal niet zonder ondeu gende streken leven. Toen hij toevallig in het huis van een zijner vriendjes kwam, zag hij daar een teddy beer. Hal, dacht Langelot, stel je voor dat die beer eens echt begon te leven En op hetzelfde oogenblik kwam de too- verspreuk al over zijn lippen: Teo, tiger, crocodillus. 264. Hallo, zei de" teddy-beer, dank je wel, Langelot. Ik heb er altijd al naar verlangd om vrij in de wereld rond te loopen. En tevreden grommend, stapte het beertje straat op, tot groote verbazing van de menschen die maar niet begrepen, dat speelgoedbeertjes ook zoo maar alleen kon den rondwandelen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 17