Stad en. Omqe Spoct m k m t JUdit&zakeH JANTJE'S LEER VAN 'T VERKEER. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 huldiging burgemeester eyma. 11. 18. m m jj is IIP m j® i u ip Jjj u kf 1 Alkmaarsche Politierechter PSYCHISME EN OCCULTISME. De 2e openbare voordracht van de Bla- vatsky-loge van de Theosofische Ver. Ned. Afd. werd gegeven op Maandagavond 4 fJov. in de dancing van de Harmonie. Na dè opening door den voorzitter nam de ,preekster, mej. v. Wijngaarden, uit Utrecht, het woord. Wat is psychisme? Psychisme is het ge bruiken van de eigenschappen der ziel om daarmede dingen te kunnen ervaren, welke verborgen liggen achter den sluier, die deze stoffelijke wereld scheidt van de onzichtbare werelden. Zestig jaaT geleden bestond alleen dat gene wat men zag, al het overige werd bij geloof genoemd. In dezen tijd is er in den jnensch een drang naar het onbekende. De wetenschap, de parapsychologie onder- xoekt zelfs de verschijnselen van de onge ziene wereld. Helderzienden en magneti seurs bezitten krachten, die tot het onbe kende behooren en verscheidene van ons hebben wel eens voorgevoelens of meenen jets te zien of te hooren. Tusschen waken en slapen, of wanneer men uit een bewus teloosheid ontwaakt, ervaart men wel eens iets bijzonders. Al deze dingen zijn aandui dingen van buitengewone mogelijkheden, maar wij ervaren ze niet volbewust, omdat wij zoozeer in beslag genomen worden door alles wat met ons bestaan in deze we reld samenhangt. Wij zijn daarin beperkt en wat daarbuiten gebeurt gaat aan ons voorbij. Wanneer wij ons b.v. ingespannen concentreeren om iets te zien, dan is onze aandacht zoo op ons gezichtsvermogen ge vestigd, dat b.v. geluiden of een geur niet door ons opgevangen worden. Hieruit volgt, dat wanneer we er niet ontvankelijk voor zijn, we niets van de ver schijnselen van de ijle gebieden zullen be merken. Onze zintuigen zijn ingesteld op bepaalde trillingen, en trillingen die daar buiten vallen gaan aan ons voorbij. Nu zijn er menschen die het vermogen bezitten deze bijzondere trillingen wel op te kun nen vangen. Zij zijn echter niet in staat om deze gave te beheerschen en moeten alle ervaringen, welke van deze gebieden tot hen komen, verwerken, daar zij niet in staat zijn zich af te wenden van de dingen die zij niet wenschen te ervaren. Ook wor den er vele fouten gemaakt bij de conclu sies, welke gemaakt worden omtrent psy chische verschijnselen, want stel dat wij de aarde zouden moeten beschrijven, wanneer we slechts in het bezit waren van ons ge zicht of alleen van ons gehoor of gevoel, wat zou daarvan terecht komen? Het waarnemen in de psychische wereld is zeer onvolmaakt, omdat wij op totaal onbekend terrein zijn, waarvan we de toestanden, moeilijkheden en gevaren niet kennen. Wanneer wij dus gaan uittrekken in de on bekende ijle werelden, bevolkt met ontel bare wezenheden, meer of minder machtig, goedgezind of gevaarlijk, dan moeten wij weten hoe men zich daartegenover zal stellen of zelfs tegen kan beveiligen. Het occultisme nu schenkt ons een we tenschap hieromtrent; de Hindie noemt de beoefening hiervan Yoga. In de Westersche wereld wordt noch in wetenschap, noch in godsdienst i ets van deze mogelijkheden naar voren gebracht. In het Oosten is het anders, daar kent men de vereischten om veilig te staan in de wereld aan gene zijde. De eerste vereischte is volmaakte rein heid in denken, gevoelen en handelen, want al wat schoon en rein is geeft een zui vere trilling, waarop gevaarlijke en onreine invloeden afstuiten. De 2e vereischte is de machtige straling van den Geest, die stralend licht en leven is. Wanneer men zichzelf stralend kan voe len en dit uitzenden, dan kan niets van buitenaf opgenomen worden, want door die straling zijn we alleen in staat uit te geven zonder op te nemen. De 3e vereischte is een volkomen be- heerscht en geordend denkvermogen. Wer kelijk denken is critisch in den goeden zin *n geeft een scherp onderscheidingsver mogen ten opzichte van de juistheid der dingen. Willen we dus ervaringen opdoen in de onzichtbare werelden, dan moeten we pre cies weten wat we doen en niets onder nemen, waarvan we de gevolgen niet kun nen overzien en de gevaren niet beheer schen. Wilskracht, een goedgeordend denkver mogen, en volmaakte reinheid zijn de voor waarden voor vruchtbare onderzoekingen °P gebieden, welke achter den sluier liggen. slechts door diep in zichzelf te vorschen ®n de schoone en krachtige eigenschappen der ziel naar voren te brengen, kan de mensch kennis nemen van de machtige wetten van het Heelal, waarvan de alles- °*erheerschende wet „Liefde" is. Voorzitter van de plaatselijke afdeeling der Reddingsmaatschappij. Dinsdag is burgemeester C. J Eyma in {!®t raadhuis gehuldigd wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuidhollandsche Redding- maatschappij, waarvan hij thans nog voor zitter is. Het hoofdbestuur was vertegenwoordiigd door de heeren P. E. Tegelberg, voorzitter, H. Th de Boy Jr., secretaris en H de Booy penningmeester Behalve het plaatselijke hestuur was ook de volledige bemanning der reddmg'boot aanwezig. De heer Tegelberg bracht den heer Eyma namens het hoodbestuur voor al wat voor het reddingwezen in het algemeen öi voor de Reddingmaatschappij in het bij zonder had gedaan. In 25 jaar is 15 maal nip verleend, werden 6 reddingen verricht n 56 menschen gered. Voorwaar een credit <r®tseh op te zijn, aldus spr. Het H.B si dat het materiaal er is, maar de groot- „n toch de plaatselijke commissie mvJc -e v,er&eten, de bemanning, die des- tiiH aii»1,n jfen waafTt- In Egmond was al- het eindt PerfC? in orde- Aardig is juist op van deze 25 jaar de éclatante red- Burgemeester Eyma ding van de bemanning van de „Drente", waar heel Nederland over spreekt. De roei- reddingboot en de bemanning bleken daarbij berekend voor hun taak. Waar de geheele bemanning ook hier is, geef ik nogo eens uiting aan de dankbaarheid van het H.B., ja van geheel Nederland. Op den reddingbootdag hoop ik persoonlijk ons bewijs van appreciatie aan de bemanning uit te deelen. Het H.B. kende den heer Eyma de gouden medaille der Reddingmaatschappij toe en hoopt, dat hij nog lang met opge wektheid zijn taak zal vervullen, gedragen dor de trouwe hulp van commissie en beman ning. Een speciaal woord van dank richtte spr. tot mevrouw Eyma met den wensch, dat zij nog vele jaren van het werk van haar echtgenoot getuige zou mogen zijn. Namens de plaatselijke commissie sprak de heer H> J. Conijn, als oudste lid Toen op 29 October 1910 de heer Pranger bedankt had, volgde reeds op 1 November de be noeming van burgemeester Eyma tot lid der commissie. Op dienzelfden dag strandde de „Salamander". Meerdere, reddingen volg den. Het is dan ook onjuist, zooals de cou ranten gemeld hebben, dat in 40 jaar geen redding heeft plaats gehad. Als blijk van waardeering bood spr., waar de heer Eyma een groot vogelliefhebber is, het standaard werk in 4 deelen „Lente Zomer, Herfst en Winter" van R. J de Stoppelaar, Jan P Strijbos en A. B. Wigman aan. Hij voegde daaraan den wensch toe, dat de jubilaris daarmede op de lange winteravonden ge noegelijke uren mocht doorbrengen Als blijk van erkentelijkheid bood spr. mevrouw Eyma een bouquet witte seringen aan. (Luid applaus). Schipper Jan van der Plas achtte het een buitengewoon voorrecht namens de beman ning geluk te mogen wenschen De reddin gen. tot nu toe verricht, waren niet zoo bij zonder, maar een aardig cadeau voor den jubilaris was de schitterende redding van de bemanning van de „Drente". Als blijvende herinnering daaraan, bood spr., namens de bemanning twee groote foto's in lijst aan van de „Kerkplein" en de „Drente". „Burge meester", zoo besloot de heer van der Plas, „U bent trotsch op deze redding, maar ook wij zijn er trotsch op. 't was ónze nacht!" (Applaus). Burgemeester Eyma dankte in de eerste plaats het hoofdbestuur, dat hem de eer aan deed aanwezig te zijn. Met genoegen is hij altijd voorzitter geweest. Het contact met het H.B., eerst via den heer de Booy Sr. thans via den heer de Booy Jr., was altijc prettig. Hartelijk wenschte hij den heer de Booy Jr. dank te brengen voor de hulp, die hij verleende in den nacht van 19 October j.1. (Daverend applaus). Daarna ging zijn dank uit naar de plaatselijke commissie waarin de heer Conijn als veteraan nu reeds meer dan 40 jaar zitting heeft. Nooit waren er onaangenaamheden. Daarom dankte spr voor de ondervonden hulp en voor de wijze waarop die verleend was. Het geschenk stelde hij bijzonder op prijs. Niet in de laatste plaats gaat zijn dank uit naar de be manning van de reddingboot. Zij hebben veel gepresteerd en daarom hinderde het spr., dat de couranten schreven, dat in 40 :aar geen redding geschiedde. De laatste redding was inderdaad het mooiste cadeau, dat de bemanning kon geven, ,,'t Was juliie daad op 19 October", aldus sprdie ook namens mevrouw Eyma nog dankte voor de haar aangeboden bloemenhulde Hierna werden de ingekomen schriftelijke gelukwenschen voorgelezen, waarbij een telegram van gelukwensch van den kapitein van de „Drente" een spontaan applaus uit lokte Ook ontving de burgemeester nog een vloeilegger met foto van Cees Verburg, voor stellende de stranding van de „Kerkplein", uitgave van de Drukkerij Luctor et Emergo te 's-Gravenhage. Onder het ronddienen van de eerewijn bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De reederij van de „Drente" had de aar dige attentie gehad de sleepboot op dezen dag met vlaggen te versieren. Lienesch, geen, z. b., van Langestraat 43 naar Amsterdam. Th. C. m. Beerents, R.K., van Maclaine Pontstraat 20 naar Ber gen (N.H.) m. C. Verhaar, R.K., dienst bode, van Emmastraat 36 naar Oudorp (N.H.) a. R. J. de Rooij, R.K., wagenlich- ter N.S., en echtg., van Houtmanstraat 6 naar Amsterdam. J. Hoeben, R.K., leer ling-machinist, en gezin, van Wognumsch»- buurt 15 naar Groningen. H. H. Ous- hoorn, R.K., reclasseeringsambtenaar, van Emmastraat 19 naar Amsterdam. GA. Wester, R.K., echtg. y. J. A. de Goede, van Kennemerpark 10 naar Egmondbinnen. g. A. Stolwerk, R.K., winkeljuffrouw, van Zocherstraat la naar Utrecht. J. J. Ko men, R.K., koopman in allerlei, en gezin, van Heiligland 10 inw. naar Purmerend J. van Seijst geen, rijtuigpoetser, en gezin, van Snaarmanslaan 9l naar 's-Gravehage. A. P. Sinnige, R.K., z. b., van Popel- manslaan 23 naar 's-Gravenhage. G. Kaal, N.H., fotograaf, van Eikelenbergstr 17 naar Haarlem. M Mulder, N.H, huishoudster, van Geestersingel 48 naar ipe. G. H. Mirck, R.K., ambtenaar b. Raad van Arbeid, van Langestraat 6 naar Amsterdam. N. Mul, N.H., wed. van Jelle Jongsma, van Spoorstraat 21 naar Haren- icarspel. M. van Dijk, N.H., handelsreizi- ;er, en echtg., van v. d. Meijstraat 13 naar tmsterdam. A. E. Beumer, R.K., dienst bode, van Koorstraat 5 naar De Rijp. S. Kok, R.K., etaleur, van Forestusstraat 9 naar Rotterdam. E. A. Mooij, R.K z. b-, van Omval 15 naar Delft. W. P. var. Swol, N.H., handelsagent, en gezin, van de van Houtenkade 47 naar Utrecht. INGEKOMEN PERSONEN. H. P. Bina, RK-, hulp in de huishouding, Nieuwlandersingel 70, van Bergen (N.-H.) L. M. Pols, R.K., echtg. van A. v. d. Graaf, zonder beroep, Houtmanstraat 34, van Rot terdam. M. De ver, N.H.. echtg van H. Knijnsberg, huish., en dochter, Tienenwal 13a, v. Oudorp. G. Steen, N.H., verpleeg ster, Kruislaan 14, van Heiloo. M. Schou ten, R.K., dienstbode, Emmastraat 36, van Heiloo. F. Jansen, R.K., dienstbode, Fnidsen 76, van Harenkarspel H. J. Mandemaker, geen, dienstbode, Boterstraat 16, van Amsterdam. C. M. Duijn, R.K., dienstbode, Zocherstraat 1, van Limmen. C. J. Jes, geen, en echtg., Rem., Kruislaan 14, van 's-Gravenhage. D. van der Haa- gen, geen, spoorwegbeambte, en echtg. en dochter, Leliestraat 12, van Haarlem. M. van den Broek, N.H., rijkstelefoniste, Zocher straat 9, van Amsterdam. H Kreb, geen, kruideniersbediende, Lindenlaan 65, van Bussum. A. M. C. Duijn, R.K., dienst bode, Payglop 2, van Limmen. E. Ko ningstem, geen, dienstbode, Snaarmanslaan 99, van Velsen. M. E. Haan, R.K., leerling verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Zwaag. M. P. Korse, R.K-, leerling-ver pleegster, van Everdingenstraat 18, van Zwaag. C. de Wit, D.G., aannemer, en echtg. en kinderen, woonark, ligplaats bij de Frieschebrug, van Barsingerhorn, Kolhom. D. C. P Roodzant, N.H., ambtenaar Centr. Crisis Controledienst, Kennemerstraat- weg 175, van Wormerveer. P. H. Leufgen R.K., varensgezel, Bloemstraat 32, van Hoorn. A Bakker. R.K., huishoudster Bloemstraat 32, van Hoorn. M. W. Hout man, R.K., pensionhoudster, en kinderen geen. Spoorstraat 47, van Bergen (N.-H.) P. Blom, N.H., z.b., wed. H. Klomp, Baanpac 28, van Zijpe, Burgerbrug. M. Heijligen berg, N.H., brugw.. en echtg., GK., en kin deren, N H., Kanaaldijk 26, van Jisp. A G. van Huët, geen. kantoorbediende, en echtg., N.H., en dochter, Nieuwpoortslaan 96, van Barsingerhorn. J. Admiraal, R.K. granietwerker, Groot-Nieuwland 47, v Heiloo. J W. Reijnders, R.K., zonder beroep, C W. Bruinvisstraat 32, van Utrecht. C. Rezel, geen, koopman in vee, en echtg., N.H. en zoon, geen, Eikelenbergstraat 35a, van Bergen (N.-H.) - A. G. Willekes, R.K. machinezetter, Mariënlaan 1, van Enkhuizen G Kwast, N H.. zonder beroep, en echtg. E.L., Breedstraat 47, van Utrecht. C. E Buiter, R.K., z.b., echtg. v. A. Duinmeijer Boomkampstr. 44a, v. Warmenhuizen. A Duinmeijer, R.K., chauffeur, Boomkampstr 44a, van Koedijk. A. Mol, N.H logement houder, en echtg. en kinderen, Heiligland 10. van Westzaan. VERTROKKEN PERSONEN. P. G. Heddes, R.K., tuinbouwer, van Hei- li/oërdijk 10 naar Duitschland. I. v. Brink, geen, wed. van P. C. Bruijn, z. b., van Keii- nemerstraatweg 41 naar Rijswijk (Z H.) A. Oudhuis, R.K., dienstbode, van Maclaine Pontstraat 30 naar Heerhugowaard. M. J. Oortmeiier, R.K., wed. van J. v. d. Berg, z. b., en dochter, z. b., van Laat 227 inw. naar Heerhugowaard (Zuid). C. Snijders, geen, beambte N.S., en gezin, van Hoever- kade 5a naar Groningen. A. Wissekerke, N.H., z. b., van Costerstraat 39 naar Blari- cum. H. C. Dekker, N.H., leerares hand werken, van Stuartstraat 32 naar Castricum H. Voorman, R.K., kantoorbediende, van Boterstraat 16 I naar Haarlem. J. Pb- Voetbal. ^DERL AND—DENEMARKEN. „De Denen speelden mooi maar konden niet schieten." Het oordeel van den specialen correspon dent van de „Berlingske Tidende" over den wedstrijd van Zondag te Amsterdam blijkt al dadelijk uit het opschrift boven zijn ver slag: „Het totdusver beste qationale elftal van Nederland won verdiend van Denemar ken met 30". In den „kop" van het verslag wordt dan verder o.a. gezegd, dat de Denen mooi speelden maar niet konden schieten en dat er van tenminste drie opgelegde Deen sche kansen geen gebruik is gemaakt. Het Nederlandsche elftal, zoo wordt dan in het verslag zelf gezegd, openbaarde zich als een van de sterkste waar tegenover Dene marken ooit in een landenwedstrijd geplaatst is De Nederlanders toonden het beste ama teursspel dat de correspondent van de „Ber lingske Tidende" ooit gezien had, veel beter dan in eenigen vroegeren wedstrijd tegen Denemarken. De cijfers 30 wijzen op een duideliike nederlaag maar toch was de overwinning, hoewel verdiend genoeg, niet zoo duidelijk als de cijfers aangeven. Het valt n 1. niet te bestrijden, zoo gaat de correspondent van het Deensche blad voort, dat de Deensche aanval zich voldoende kansen schiep voor drie of vier doelpunten, maar toen het er op aan kwam deze kansen uit te buiten, schoot hij geheel tekort. Het groote en beslissende verschil tusschen de twee elftallen was, dat terwijl alle leden van den Neder'andschen aanval konden schieten, het bij de Denen slechts bleef bij tamme pogmgen; meestal liet men de kans voorbijgaan doordat er in het geheel niet geschoten werd, omdat men zóólang draalde dat de verdediging in positie kwam of den bal heroverde. De Nederlanders leverden een niet alleen doeltreffend maar ook zeer mooi spel, met sterk Engelschen inslag in stijl en tactiek. De bal werd naar voren gespeeld met snel en nauwkeurig samenspel. Het spel was elegant en gevarieerd en men kon zich wer- celijk af en toe voorstellen dat men een En- gelsch beroepselftal zag. Zoo was het kop- werk van de Nederlanders uitstekend, hun jalbehandeling schier onwrikbaar zeker, ze waren snel en doortastend en wisten hun ichaam te gebruiken, reglementair maar doeltreffend, zoodat ze bij duels steeds met de overwinning gingen strijken. Wat hoedanigheid betrof was het Neder- andsche elftal een klasse beter. Tegen een dergelijk elftal kunnen we verliezen, zwaar zelfs, en toch de eer handhaven, aldus de correspondent van het Deensche blad. Schaken. DE VIJFTIENDE PARTIJ AFGEBROKEN. Een spannend eindspel nog te verwachten. Gisteravond werd te Baarn de vijf tiende partij om het wereldkampioen schap schaken gespeeld. De belangstel ling was buitengewoon groot, wat niet te verwonderen viel, omdat de spanning op het oogenblik tot een hoogtepunt ge komen is. Na de negende partij toch was Euwe vrijwel kansloos geworden, omdat hij toen reeds een grooten achterstand had: Aljechin leidde toen met 5 gewonnen partijen en 2 verloren partijen en waar naar alt waarschijnlijkheid Aljechin ook weldra een zesde partij gewonnen zou hebben (en dus verder rustig op remise zou kunnen spelen), was theore tisch Euwe toen geklopt. Nu had Euwe wel gezegd bij den aan vang der match, dat hij in het begin in het nadeel zou zijn wegens routine-ge brek en dat hij pas na een tiental wed strijden in goeden wedstrijdvorm zou komen, maar een dergelijke achterstand kon tóch niet bevorderlijk zijn voor een goeden wedstrijdvorm. Wat is echter gebeurd Na de 9de partij heeft Aljechin geen enkele partij meer gewonen en zelfs met wit nog een keer groote moeite gehad om remise te spe len! De andere partijen verloor hij: de 10de, 12de en 14de. Het gevolg was, dat na 14 partijen de kampioenen precies gelijk stonden met elk 5 gewonnen par tijen en de overige vier remise. Het gevolg was ook, dat Euwe met zwart steeds een goede verdediging kreeg en zelfs niet alleen meer op remise behoefde te spelen, maar ook winstkan sen kreeg met zwart. En nu kwam de 15de partij. Het was niet meer de vraag, of Euwe met zwart remise kon bereiken, maarof hij winstkansen kreeg! Aljechin begon kalm en zeker; Euwe antwoordde even kalm en zeker. En zon der dat er zwakke zetten gemaakt wer den, kreeg Euwe beter spel, offerde de kwaliteit tegen pionnen, deed later een minder goeden zet, waardoor Aljechin nog aanvalskansen kreeg, herstelde zich echter op tijd en toen na 40 zetten de partij werd afgebroken, was de strijd nog lang niet beslist. De kwaliteit was voor Aljechin, die een kasteel had tegen Euwe een paard, maar Euwe had 5 en Aljechin 3 pionnen. Vanavond wordt de partij hervat. Het verloop der partij was: Wit: Aljechin. 1. o 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 19. 20. 21. 22. 23! 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. d2—d4 c2c4 Pglf3 Pblc3 a2a4 Pf3h4 e2e3 d4Xe5 Pc3Xdl Lel—d2 KelXd2 Kd2—el f2—f4 Pdl—f2 Kei X f2 Ph4—f3 Lfle2 Kf2—g3 Pf3—d4 e3Xd4 Kg3—f2 KF2e3 Tal—a3 g2—g4 Thlfl a4a5 T a3c3 Ke3d2 Le2Xc4 Kd2c2 Zwart: Euwe. d7—d5 c7c6 Pg8—f6 d5Xc4 Lc8—f5 Lfoc8 e7e5 Dd8Xdlf Lf8—b4f Lb4Xd2f Pf6e4f Lc8—e6 Pb8—a6 Pe4Xf2 0-0—0 Pabc5 Pc5d3f Pd3Xb2 Td8Xd4 Th 8d8 Td8Xd4 c6c5 Lv';-f5 Lfóei Le4c6 Pb2d3 Td4e4+ Pd3Xf4 Te4-d4f Lcfie4f 31. Kc2b3 g7—g5 32. Lc4—f7 b7b6 33. Kb3a3 Kc8d7 34. Lf7b3 Kd7c6 35. Tc3c4 Td4Xc4 36. Lb3Xc4 b6bö 37. Lc4f7 coc4 38. Ka3b4 Pf4—d3+ 39. Kb4—c3 Pd3X©5 40. Lf7e8f Kc6c5 Euwe: Zwart. y//W/// bcdefgh Aljechin: Wit. De verdere partijen. De 16e partij van den strijd om het wereldkampioenschap zal 7 Nov. a.s. te 6.30 ur gespeeld worden in het Casimo te 's-Hertogenbo6ch. Eventueel vervolg op 8 Nov. De 17e partij gaat te Eindhoven f10 Nov.) de 18e in de Militiezaal te Amster dam (12 Nov. 6.30 uur), de 19e in „Figi" te Zeist; de 20e weer in de Militiezaal te Amsterdam (16 Nov. 6.30 uur). BELEEDIGING VAN HITLER. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren terecht gestaan J. M. N., koop man te Roermond, die door de rechtbank te Roermond veroordeeld was tot 14 dagen ge vangenisstraf, omdat hij op 12 Augustus 1935 te Weert, Hitier, het regeerend staats hoofd van het Duitsche rijk, waarmede het Koninkrijk der Nederlanden bevriend is, heeft beleedigd, door in het openbare café van M. Boonen luide te zeggen: „Hitier, Göring, Göbbels en Röhm hebben den Rijksdag in brand gestoken". Verdachte beweerde te hebben gezegd, dat er verteld werd dat Hitier cum suis net Rijksdaggebouw in brand hadden gestoken, niet dat zij het ook inderdaad gedaan had den. De eisch luidde bevestiging van het von nis. Verdediger mr. Tripels uit Roermond was van meening, dat bij verdachte heelemaa'. niet de bedoeling had voorgezeten, een be vriend staatshoofd te beleedigen. Hij pleitte vrijspraak. (Vervolg.) Een driftige kwajongen op zifn nummer gezet. Een 19-jarige borstelmaker, Harm H. uit Enkhuizen, compareerde op de zon- daarsbank omdat hij op 29 September mej. Petronella Ettinge, huisvrouw P. J Simons, met een 6teenen drinkbeker in het gelaat had gegooid. Mej. Petro nella fungeerde als aangetrouwde tante. Het conflict ontstond uit het feit dat mej. Simon6 het broertje van neef Harm dat haar zoontje met een 6tok in het oog had gestoken, in den arm bad genomen. Tante was zoo leelijk door de beker ge troffen, dat zij zich onder doktershan den moest stellen. Eisch niets meer of minder tegen dit lieve neefje, reeds een maal wegens mishandeling veroordeeld tot 15 gulden boet, 1 maand gev. Von nis 6 weken gevangenisstraf. Twee kappen trekkende ge broeders. De heeren gebroeders Klaas en Piet de K. te Huisduinen, waren gezamentlijk opgeroepen om terecht te staan ter zake een hem ten laste gelegde beschadiging van een schuurkap, die zij hadden afge trokken van een gebouwtje staande op het erf van den schilder L. Leen. Alleen broer Piet was verschenen. Bedoelde kap stak uit boven den grond aan de heeren de K toebehoorende en aange zien partijen elkaar niet goed verston den, draaide het uit op moeilijkheden en rechtszaken. Laatst stond de schilder terecht wegens vernieling van een schut ting van de heeren de Klerk, werd toen tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis ver oordeeld. De kaarten moesten er van daag nog bij te pas komen Het geschil werd ten slotte ook opgelost met 0.50 boete of 1 dag hechtenis en toe gepast het spreekwoord: Gelijke monniken, gelijke kappen. 53. Heb je het bord niet gezien? vroeg de machinist woedend. Dat beteekent, dat je voorzichtig moet zijn, omdat daar de straat weg een spoorlijn kruist. De onbewaakte spoorwegovergangen zijn de gevaarlijkste plekken op de wereld. Alleen als je daar goed uitkijkt, kan er je niets gebeuren. En toen hij dat allemaal achter elkaar gezegd had, pakte de machinist Jantje op en slin gerde hem met volle kracht teg.a het waar scbuwingsbord. 54. Jantje was precies met zijn neus tegen het bord terechtgekomen. Het was dus geen wonder, dat zijn neus heel erg begon te zwel len. De neus werd zelfs zóó dik, dat de con ducteur, die inmiddels naderbij was geko men, een beetje medelijden met Jantje kreeg. Domme aap, riep hij uit, waarom let je dan niet op de borden. Zoo'n bord met 'n loco motief beteekent: Uitkijken, er is een onbe waakte spooroverweg in de buurt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 19