DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^Buitenland De Italiaansche opmarsch in Abessinië. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven.' Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 261 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 5 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qaqdüfodi OjuuzUht De stad Makallé het eerste doel der Italianen. Bedreiging van meer dan een kant. WEINIG GEVECHTEN. Italiaansche opmarsch in het Noorden gaat langzaam verder zondpr noemenswaardigen tegenstand te ont moeten. Deze opmarsch verloopt over drie formaties, respectievelijk komende van Adigrat, Adoea en Aksoem. De lin kervleugel gaat regelrecht naar Makellé, terwijl de beide anderen, die uit Adoea en Aksoem, maar in Zuidwestelijke rich ting trekken, naar de Takazzé waar zij mogelijk spoedig op troepen van ras Kassa zullen stooten. Nadat de linkervleugel gisteren Hau- sien bezet had, is de voorhoede nog weer verder getrokken naar Makallé. De troe pen van ras Syoem, die voor de ver dediging van deze stad zouden moeten zorg dragen, bevinden zich nog ten Zui den daarvan. Italiaansche vliegtuigen hebben afdeelingen van zijn troepen ge signaleerd tusschen het Asjiangimeer en Amba Aladji, doch men heeft ook klei nere afdeelingen gezien op ongeveer 25 K M. van Makallé. De vliegtuigen hebben deze troepen met bommen be stookt. Pe berichten uit Addis Abeba over een eventueele verdediging van Makallé zijn niet zeer eensluidend, het lijkt echter niet waarschijnlijk, dat ras Syoem dc hoofdmacht van zijn troepen weer uit Amba Aladji zal terugtrekken, aar.ge zien deze stad, die op een hoogte van drieduizend meter ligt, een groot ge deelte, van het gebied ten Zuiden van Makallé beheerscht, waardoor dit ge bied bij een verderen opmarsch van de Italianen naar Dessié dus betrekkelijk gemakkelijk te verdedigen zou zijn Het zou dan het beslissende punt vormen bij een opmarsch naar Dessié. Men verwacht, dat de linkervleugel van de Italianen spoedig in verbinding zal staan met de Danakilkrijgers. die met een verwonderlijke snelheid op- marcheeren. Men heeft gisteren last ondervonden van regenbuien. In het Zuiden gaat de opmarsch ook zeer langzaam verder, doch men heeft hier in verband met de vochtigheid van het terrein zoo groote moeilijkheden te overwinnen, dat het nog wel dagen kau duren voor men weer een tastbaar resultaat bereikt. Zoowel aan het Noordelijk front a's aan het Zuidelijk hebben de Italiaansche vliegtuigen verkenningsvluchten en bombardementen verricht. Men verwacht, dat de Italianen bij den Moessaliberg spoedig in Westelijke richting zullen oprukken, om den op marsch naar Dessié te kunnen steunen Van het front aan den Setit wordt nie.s gemeld. De Italiaansche opmarsch naar Makalle. Volgens de Romeinsche avondbladen heeft (*e Italiaansche voorhoede gistermiddag Abbi Addi, 90 K M. ten zuiden van Hausien 'n 40 K.M ten westen van Makalle, bereikt, ten Noord-oosten van Makalle is de voor- 8ev°rderd tot Agoela, dat 35 K M van Makalle verwijderd ligt. Het geheele land schap Geralta is practisch reeds in Italiaan- ^be handen, voornamelijk door de bezetting van den berg Magab. Afgezien van eenige verdedigingsnesten, die gezuiverd moesten *°rden, heeft de opmarsch bijna zonder ,egenstand plaats. De Abessinische achterhoede schijnt den terugtocht te dekken. Deze terugtocht wordt overigens gevergemakkelijkt door de nauw- eunge terreinkennis, terwijl de Italiaansche "icieren bij den opmarsch voortdurend Roeten vaststellen, dat de kaarten verouderd W-Het ontbreken van Abessinischen tegen- nd wordt door de Italiaansche oorlogs- °rrespondenten in hoofdzaak verklaard dooi e stemming onder de bevolking, die, zoo eggen zij, de Italiaansche soldaten als bc vrijders begroet, nadat zij hen met ongeduld verwacht heeft. Ook de houding der Kopti- sche geestelijkheid in de gebieden, die dezer dagen bezet zullen worden, wordt zeef gunstig voor de Italianen genoemd De linkervleugel der Italianen, die uit Dankali-afdeelingen begtaat, heeft op het Abessinische hoogland reeds contact mei het eerste legercorps. De rechtervleugel tusschen Akoem en de Setit rukt volgens Italiaaanscbe berichten eveneens op, doch schijnt belem merd te worden door talrijke ongeregelde gevechten aan de grens. De verkenningsvluchten der luchtmacht worden energiek voortgezet over het geheele front tusschen den Soedan en de zout- woestijn van Danakil. Verscheidene vliegtui gen zijn ver voorbij Makalle doorgedrongen en hebben daarbij vastgesteld, dat Abessini sche afdeelingen, welker sterkte niet vast staat, oprukken. Een vlieger, die tot bij het Asjangi-meer is gevlogen, heeft waargeno men, dat zich Abessinische troepen op weg naar Amba Alatsji bevinden. De wapentransporten in het Zuiden. Reuter meldt uit Addis Abeba: De Abessinische effectieven in het Zuiden zouden 300 000 man sterk zijn, doch het is twijfelachtig of deze allen van wapens en munitie kunnen worden voorzien. Daar Ogaden aan Britsch Somaliland grenst verwacht men, dat er groote voorra den oorlogsmateriaal Abessinië zullen bin nenkomen van Berbera via Margesja en Dzjidzjiga uit. De weg tusschen deze steden is derhalve zeer belangrijk en de Abessiniërs verwach ten luchtaanvallen op de autocolonnes die de wapens en munitie zullen vervoeren. De stemming te Addis Abeba. Te Addis Abeba blijft men kalm ondanks de steeds nieuwe contingenten troepen die daar nog komen. Naar verluidt zal er een gedeelte van de nieuwe troepen zoo spoedig mogelijk naar Gorrahei gestuurd worden, dat voortdurend bloot staat aan bombarde menten. Tevens is men druk doende om de verdediging van Dzjidzjiga voor te berei den. De Roode Kruisafdeeling voor Harrar wordt daar tegen 8 November verwacht om den medischen dienst in Ogaden te oreani- seeren. Men verwacht hier binnenkort den kroonprins, die thans te Dessié vertoeft en die den negus als deze naar het front ver trokken is, zal vervangen. Een Abessinisch legerbericht. Het Abessinische hoofdkwartier deelt me de, dat zoowel aan het Noordelijk als aan het Zuidelijk front de Italianen een groote activiteit ontplooien en dat gevechten zijn be gonnen, die worden gesteund door artillerie en vliegtuigen. In 't Noorden rukken de Ita lianen op in de richting van het ontruimde Makallé, dat ondanks de sterke formaties, die men hiervoor gebruikt en de zwakke Abessinische verdediging nog niet is bereikt De Italiaansche patrouilles, die eergisteren Hausien bereikten, hebben zich daar ver schanst. Langs de bergpaden voeren de Ita lianen bouwmateriaal, geschut van klein ka liber en voornamelijk water mee. Aan het Zuidelijk front is de nieuwe Ita liaansche opmarsch begonnen in den uiterst Westelijken hoek via Dolo. In welingelichte kringen gelooft men, dat de Abessinische troepen in de tweede helft van November tot een groot offensief zullen overgaan. De Italiaansche opmarsch. De afdeeling kameelruiters. die zich nabij Rondacomo bij de Danakils heelt aangeslo ten, rukt in geforceerde marschen naar Da- tox op, aldus meldt de oorlogscorrespon dent van het Duitsche Nieuwsbureau. Zij be vindt zich reeds bij Dagabaro en heeft de helft van den weg reeds afgelegd. Aan het Noordelijk front heeft de opmarsch te lij den onder hevigen regenval. Desondanks is het inboorlingencorps er in geslaagd Haz Wogoro te bereiken. Het legercorps van ge neraal Maravigna heeft in het gebied van Adoea den opmarsch naar Adiabo voortge zet. Door verkenningsvluchten is vastgesteld, dat niet slechts aan het Asjangi meer, maar ook op andere plaatsen vooral op de hoog vlakte van Tambien, ten Zuiden van Adoea, sterke Abessinische strijdkrachten geconcen treerd worden. Abessinië en Jemen De Evening Standard Aden bevestigt, dai er een geheim militair verdrag is geteekend tusschen den negus en den Imam van Jemen, alsmede een handelsverdrag gebaseerd op vrij ruilverkeer tusschen beide landen. Voorts meldt het persbureau Stefani uit Aden, dat reeds gedurende twee maanden op clandestiene wije wapenen van Jemen naar Abessinië worden verzonden. Deze worden dan door Fransch Somaliland per karavaan getransporteerd. De Engelschen in Lybië. Een correspondent van Reuter is met een Italiaansche vliegtuig van Alexandrië naar Bengasie, de haven van Lybië gevlogen. Men was eenigsins verbaasd een Engelschman uit het vliegtuig te zien stappen, doch men verklaarde op zijn vraag, met groote be leefdheid dat er nog 300 Engelsche onder danen in Lybië zijn, voor het meerendeel Jo den en bewoners van Malta. Het Engelsche consulaat staat onder speciale bescherming Op zijn vraag of de Italiaansche troepen concentraties in Lybië geschied waren als voorzorgsmaatregel tegen Egypte ingeval van een oorlog tusschen Engeland en Italië, antwoordde men, dat men het onmogelijk achtte dat er een dergelijke oorlog zou uit breken. De troepenconcentraties waren met geen ander doel geschied can als voorzorgsmaat regel bij eventueele moeilijkheden met de Arabieren. De Italiaansche perscampagne. Ter gelegenheid van den Italiaanschen wapenstilstandsdag uiten de bladen zich weer in heftige bewoordingen over de drei gende sancties. De Giornale tfltalia schrijft, dat de sta ten Italië willen uithongeren en zijn verbin dingswegen afsluiten, maar tegelijkertijd van meening zijn, dat zij de vriendschap van Italië voor de toekomst kunnen behouden door de gewichtige Italiaa. sche cultuurda den in schoone woorden te roemen. Deze vriendschappelijke uitspraken zullen echter alleen bewaard blijven voor de documenten verzameling te Geneve. Zij dringen niet door tot de harten der Italianen, die geslo^n blij ven voor de vriendelijke, mrar zinlooze woorden en vastbesloten zijn, zich energiek en volhardend te verzetten tegen de politiek der vijandelijke landen. De vriendschap van Italië kan niet door vriendelijke woorden worden verkregen of herkregen. De Tevere zegt, dat de Italianen als bele gerden den dag vieren, waaraan de Geal lieerden eens den algemeenen wapenstil standsdag op 11 Nov. te danken hadden. De laatste 17 jaren hebben er slechts toe ge diend, de vriendschap, die in den oorlog werd geboren, te doen worden tot een dun nen draad, waarmede 't thans Italië wil wor gen. Jaar na jaar zijn op het graf van den Italiaanschen Onbekenden Soldaat de kran sen der vroegere bondgencoten neergelegd; thans kan zelfs geen eiketak naar Italië wor den uitgevoerd. De Lavoro Fascista stelt vast, dat men geen begrip wil toonen voor de aanspraken van Italië. Integendeel, men tracht het land Gen weg te versperren en zijn actie moeilijker te maken door het absurde sanctie-apparaat in werking te stellen. Italië zal echter noch voor dreigementen noch voor pressie buigen. De Tribuna zegt met verontwaardiging, dat alle staten, groot en klein, thans in het kielzog van Engeland varen. Engelsche gezinnen verlaten Italië. Uit Rome wordt gemeld, dat een aantal Engelsche gezinnen uit angst voor een boy cot en voor gebrek aan levensmiddelen in verband met de sanctiernaatregelen zich ge noodzaakt hebben gezien Italië te verlaten Andere Engelschen, die hun zomervacantie buiten Italië hebben doorgebracht, hebben hun terugkeer uitgesteld in afwachting van een verbetering van den toestand. De Engelsche buitenlandsche politiek. Hoare verdedigt de buitenlandsche politiek van Engeland. In een redevoering, die hij uitsprak in het Londensche stadsdeel Chelsea, heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, sir Samuel Hoara, zich gisteravond gekeerd tegen de interpretatie, die door politieke tegenstan ders in het binnen- en buitenland gegeven wordt in deze moeilijke weken aan de Brit- sche buitenlandsche politiek. Van den eer sten dag af, dat hij zijn functie aanvaardde, is het duidelijk geweest, dat de Abessinische kwestie moeilijke en gevaarlijke problemen opwierp De toekomst van den Volkenbond wordt er onmiddellijk door getroffen. Moest de Volkenbond machteloos staan te genover een niet-uitgelokten aanval van een Volkenbondslid? Moet de collectieve veilig heid niet meer dan een phrase zijn? Moest deze kwestie oude en waardevolle vrienc- schappen in gevaar brengen en zich tegelij kertijd ontwikkelen tot een Europeeschen brand? Zou dat geen gevaarlijke problemen doen opkomen tusschen het blanke en het zwarte ras? Dat zijn de belangrijke pro blemen geweest, waartegenover spr. was ko men te staan, en men zou hebben moeten verwachten, dat de stemmen der ontbinden- e critiek en der kwaadwillige en onjuiste voorstellingen van zaken in den tijd van een zoo ernstige crisis zouden zwijgen. Ondanks de categorische weerlegging worden de verholen toespelingen der ver- kiezingsredenaars en de verkeerde uitleg gingen der partijsprekers in het buiten- and verder verspreid. De Engelsche bui tenlandsche politiek is eenvoudig en uiterst rechtlijnig. Desondanks wordt zij door las teraars vedraaid tot een politiek van oneer- 'ijkheid en oorlogen. Met grooten nadruk ontkende de minister vervolgens de waarheid van de beweringen van de „Daily Herald". Het kabinet heeft ijeen plan opgesteld tot hervorming van den Volkenbond, het heeft in deze zaak ook geen contact gezocht met andere volken en wat de antastische bewering betreft, dat de regee ring besloten zou hebben den Volkenbond te berooven van zijn dwingende macht, daarop kan geantwoord worden, dat Eden en spr. sinds weken alles in het werk gesteld hebben om den Volkenbond te versterken en zijn collectieve maatregelen tot een werkelijk succes te doen worden. Overgaande tot de onderhandelingen van Geneve in de afgeloopen week, verklaarde Sir Samuel Hoara, dat hij door zijn aanwe zigheid in Geneve heeft willen toonen, dat hij zijn collega Eden in ieder opzicht steunt. Voor de eerste maal in de wereldgeschiedenis zijn de voorbereidende stappen gedaan voor het inzetten van collectieve maatregelen te gen een niet-uitgelokten aanval. Spr. verheugde zich te kunnen constatee- ren, dat zoowel de commissie-zittingen als ook de tusschen de verschillende ministers in Geneve gevoerde besprekingen belang rijke en waardevolle resultaten hebben opge leverd. Veertig tot vijftig staten zijn het op een gemeenschappelijke basis eens geworden en hebben daarmede tot uitdrukking ge bracht, dat zij bereid zijn voor de zaak van den collectieve vrede aanzienlijke offers te brengen. Bovendien hebben zij getoond, dat zij niet den onnatuurlijken argwaan ge voelden van Lloyd George, Lord Snowden en de labourleiders en dat zij de pogingen van de Fransche- en Britsche regeeringen om een eervolle oplossing van het conflict te vinden in ieder opzicht goedkeuren. Dat zijn de beide groote resultaten van Geneve, die zonder druk van den kant van Egeland tot stand zijn gekomen. Uit deze belang rijke resultaten blijkt ondubbelzinnig, dat de houding der overige staten-leden van den Volkenbond en van de Britsche regeering een en dezelfde is. De rechtlijnige en een voudige politiek van Engelands trouw aan den Volkenbond en de bereidwilligheid te streven naar een eervolle oplossing is de politiek van den Volkenbond in zijn geheel. Dat is het definitieve antwoord op de ver- dezingsmanoeuvres der politieke tegenstan ders, die verklaard hebben, dat Engeland den Volkenbond thans ondermijnt en beslo ten heeft hem morgen te vernielen. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Reeds 38 candideten gekozen, ENGELSCHE LEENING AAN CHINA? Ongerustheid in Japan Waf vandaag de aandacht trekt,.. HET STAVISKY-PROCES BEGONNEN. CYCLOON OP FLORIDA. Groote schade op Florida. DRONKEN MATROOS WONDT VIER VOORBIJGANGERS. WEDEROM AARDSCHOKKEN IN HELENA. ALKMAARSCHE COURANT. Maandag heeft in geheel Groot-Brit- tannië en Noord-Ierland de benoeming plaats gehad van de candidaten voor de a.lagerhuisverkiezingen. In totaal zijn ruim 1300 candidaten gesteld. Volgens de beschikbare gegevens hebben de re- geeringspartijen 585 candidaten, waar van 444 tot de conservatieve partij be- hooren. De oppositiepartijen zijn verte genwoordigd met 760 candidaten, waar van 552 lid zijn van de oppositioneele Labour Partij. Aangezien in verscheide ne kieskringen geen tegencandidaten gesteld zijn, kan een aakntal politici thans reeds als definitief gekozen be schouwd worden. O.a. staat het op deze wijze vast, dat Baldwin in het Lagerhuis zal terugkee- ren. Voor zoo ve rthans bekend is acht men od het oogenblik in totaal 22 con- se.vatieven, 3 liberalen-nationalen en 13 leden van de oppositioneele arbei derspartij wegens gebrek ran een tegen- candidaat gekozen. De geheele Japansche pers meldt, dat Engeland een leening aan China heeft toe gestaan. De bladen uiten zich daarover in heftige bewoordingen. De „Tokio Asji Sjimboen" verwijt Enge land de belofte te hebben gebroken, die Leith Ross in Tokio heeft afgelegd, en waarin hij verklaarde, slechts in samen werking met Japan een leening aan China te overwegen. Wel heeft hij onlangs door bemiddeling van den ambassadeur Ariosji de Japansche regeering een plan voor een leening voorgelegd, maar, aldus het blad hij heeft het antwoord van Tokio niet af gewacht en daarmede onoprecht gehan deld. Naar aanleiding dezer berichten zijn de vooraanstaande ambtenaren van de mi' De Italiaansche opmarsch in Abessinië. (Dag. Overzicht.) Auto nabij Groningen te water gereden; bestuurder verdronken. (Binnenland). Stagnatie in den bouw van het Leidsche stadhuis. (Binnenland). Mr. Loder f (Binnenland). Abr. Staalman f (Binnenland). Verzekeringsdirecteur te Rotter dam aangehouden op vermoeden van frauduleuze handelingen. (Bin nenland). Minister de Wilde licht zijn beleid toe. (Binnenland). (Z»« verder eventueel laatste berichten.) nisteriën van buitenlandsche zaken en financiën in een conferentie bijeengekomen. Zij hebben de gevolgen besproken, die een mgelsche leening aan China zou kunnen hebben voor Japan en de Japansch-Chi- neesche betrekkingen. Naar het telegraaf-agentschap „Rengo" meldt heeft de onderminister van buiten- andsche zaken, Sjigemitsoe, verklaard, dat het optreden van Engeland in strijd is met alle overeenkomsten en dat Engeland de verantwoordelijkheid draagt voor alle financieele verwikkelingen, die zouden kunnen voortkomen uit de nieuwe zilver- politiek van China. De minister van financiën heeft tegen over persvertegenwoordigers gezegd, dat door dezen Engelschen stap bepaalde eco nomische en politieke plannen onthuld worden. Engeland zal na de consolidatie der verhoudingen in Europa al zijn econo mische kracht concentreeren op het Verre Oosten, aldus de minister. Gistermiddag is een aanvang gemaakt mj' het Stavisky-proces. Het dossier bevat 35.000 pagina's, terwijl er 33 rap porten van deskundigen verzameld zijn. Lang voor de opening der zaal had zich een groote menigte voor het ge rechtsgebouw verzameld. Alleen houders van bijzondere kaarten konden echter toegang verkrijgen tot de zaal, die voor dit belangrijke proces wel wat klein is. Journalisten, fotografen en advocaten hadden toegang, doch een plaats moes ten zij zich veroveren. Nadat de lange rij van beklaagden onder sterke politie bewaking was binnengekomen, namen de president, Barnaud, en de gezwore nen plaats. Op deze eerste zitting be stond de belangrijkste handeling in het voorlezen van de namen der beklaagden. Het meteorologisch instituut van Jacksonville heeft den 6tedeu in Florida medegedeeld, dat op een afstand van 85 mijl een orkaan woedt, die de Oostkust van het schiereiland bedreigt. Overal worden thans voorzorgsmaat regelen genomen; de ramen worden voorzien van planken. In den afgeloopen iacht heeft de or kaan reeds schade aangericht op som mige der Bahama-eilanden. De buitengewoon krachtige tropische weivelstorm, die zijn verwoestingen reeds op de Bahama-eilanden had aan gericht en die zijn weg vervolgd had in de richting van Florida, is daar thans aangekomen. Volgens de eerste berich ten is ook daar zeer veel schade aange richt. Te Gdynia heeft een dronken matroo vier voorbijgangers met een mes zco ernstig gewond, dat zij in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis zijn ge bracht. De woesteling werd tenslotte door de politie overmand. Reeds sinds eenige weken worden tel kens opnieuw aardschokken waargeno men in den staat Montana. In de stad Helena, die vooral onder de schokken te lijden heeft gehad, is vanmorgen weder om een zware aardschok voorgekomen, waarbij ook ditmaal groote schade werd aar gericht. Het grootste gedeelte der stedelijke be volking raakte dermate in paniek, dat ee.. directe uittocht uit de stad begon.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1