Minister de Wilde licht zijn beleid toe. DE LAATSTE LES VAN LANGELOT !Bucq tdiike Statui JkoDUtciaal Tlieuuxs BERGEN HEEPHUGOWAARD LIMMEN TEXEL Zestigjarige echtvereeniging. WIERINGEN ZUIDSCHARWOUDE Zon Aspirientje helpt toch maar! Bouwen in het landschap. Binnenland Voor lagere bestuursorganen een salaris verlaging van 5 pCt. noodig geacht. Bij samenvoeging van gemeenten wordt voor zichtigheid betracht./ Nog niet besloten, welke Armen raden zullen worden opgeheven. werden slechts in geringe hoeveelheden ver handeld. De prijs was slechts 4 voor A, 3 voor C en 2 voor CC. Ook met de druiven lieo het niet best. Alicante bracht 13.20 )nt ruim 17 op. Andijvie deed het minder „n,d dan de vorige week. Er werd heel wat !oor 50 tot 80 ,cent verk°cht De hoogste rottering was J 1.30. Auto-botsing. Maandagmorgen omstreeks half elf heelt op den hoek Antoniusstraat—Lou- deisweg een botsing placts gehad tusschen iwee luxe au'°'s welke niet ernstig wefden tfschadigd en op eigen kracht verder kon- !L gaan- De bestuurders gaven elkaar de ^uld van de aanrijding en waren beide ver zekerd. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. Van wie zijn deze honden? Vrijdag is alhier komen aanloopen een ruwharige donkergrijze hond. Maandag is der een onbekende hond op den openbaren wee aangetroffen. Beide honden zijn door de nolitie naar de gemeente-boerderij aan den Kerke# ter bewaring overgebracht. Inzameling voor het brokkenhuis. Alhier zijn Zaterdag weer een twèetal auto's, voorzien van de bekende borden Brokkenhuis", door het dorp getrokken, om goederen in te zamelen. Het bestuur had zich weer verzekerd van de hulp van eenige jongens en meisjes, om zoo, huis aan huis, alles op te halen wat maar eenigszins van hun gading was Wij hebben even een kijkje genomen in een oer wagens en vonden daar van alles zoo als: alle soorten kleedingstuken, kachels, bedden, tafels, stoelen, lampen, ja, wat al niet! tot zelfs levensmiddelen toe. Naast nieuwe schoenen, zagen wij er ook welke totaal onbruikbaar waren. Ons leek de voorraad nog al groot, doch de leider vertelde, dat deze veel minder was dan den vorigen keer, en nu de winter voor de deur staat en de vraag veel grooter wordt, was men wel eenigszins teleurge steld. Groot gebrek heerscht er aan heeren- costumes en schoenen. Velen schijnen nog niet van het bestaan of van de nuttige wer king dezer instelling op de hoogte te zijn. Daar deze arbeid geheel belangloos wordt verricht en alles geschiedt om de min der bedeelden aan de hoogstnoodige klee ding, enz. te helpen, is de medewerking van hen, die nog iets in bruikbaren toestand te missen hebben, zeker noodig. Uitvoering Tavenu. De initialen van onze gym., welke een verkorting zijn van de woorden „ter aange name verpoozing en nuttige uitspanning", werden Zondagavond bij de uitvoering in lokaal Rus opnieuw bewaarheid. Immers naast de oefeningen zagen we ook nog en kele voordrachten, die zeer in den smaak vielen, terwijl dr. Cohen van Hensbroek en kele gedurende de laatste jaren opgenomen beelden als film vertoonde. Enkele waren zeer verrassend, daar zij uit de zeer nabije omgeving afkomstig waren, anderen werden met interesse gevolgd, omdat zij een leven dige propaganda voor gymnastiek en zwem- sport waren. Als we nagaan, dat in onze gemeente ook van roomsche zijde eenige jaren een gvm- nastiekvereeniging heeft bestaan, doch deze thans weer opgedoekt is, hoewel men aan die zijde zeer zeker over veel meer jongelui be schikt, dan mogen we zeer zeker aan den ijve- rigen dir. van onze vereeniging een woont van lof niet onthouden, dat hij Tavenu nog steeds op zoodanig peil weet te houden, dat het gaan naar een uitvoering nog altijd de moeite waard blijft. Menigmaal moest dan ook door de diverse medewerkenden een applausje in ontvangst «orden genomen, wat ook zeer wel daarin mede zijn reden vond, dat meermalen iets nieuws te zien werd gegeven, voor ons een h^ijs, dat ook de .gymnastiek niet stil be hoeft te staan en te verstarren in het oude Met de woorden van den voorzitter, den neer Deckers, kunnen we instemmen we zouden daarbij nog aan de vele jongeren, die ei nu nog alleen als toeschouwer bijstonden, «illen toevoegen: Treedt toe als lid en ver zamelt U in de jonge jaren die zekere soort van lichaamsbeweging, waarvan ge in latere jaren zooveel gemak zult ondervinden. Wel werk maar niet voor de werkloozen. Heden werd een aanvang gemaakt met het leggen van den ondergrondschen tele foonkabel in de gc.empte gedeelten van de wegsloot langs den Middenweg. Voor de ve'e werkloozen in onze gemeente is het on getwijfeld een „nooselijk iets", dat de aan- van het werk over een eigen ploeg heschikt en zij er dus „naast staan R1... Bijdrage toegekend, blijkens provinciaal blad no. 100 werd aan f OAon r Heerhugowaard een bedrag van ƒ0.200 toegekend uit het wegenfonds over najaar 1934 (bijdrage onderhoud Midden- R, K. Kiesvereeniging. kiesltr het nieuwe reglement van den raadsing Zaandam moet na de gemeente- aftred ezing het ëelieele bestuur enbloc verao^ Waar°m op een ongelegen tijd werd rinp T€rd' vo°rzitter, de heer J. Valke- sprair heette allen welkom en der r z'Jn teleurstelling uit over den uitslag stemm erkiezinS- Een lid is met voorkeur- roy^rT' Sek°zen (en uit dien hoofde ge- afcWi; a, I'd der r.k. fractie en lid van de stemm,"^' ger '8> dat ruim 40 katholieke zijn „u PP den revolutionnairen candidaat ]y u'tgebracht. *#n niil"!?,6|lad de^stemming plaats voor Gasaanleg. De gasaanleg is bijna gereed Dat is vroeg, doch een gevolg van den benarden toestand. Het aantal aansluitingen is be perkt en bovendien zal 3500 meter voorloo- pig niet gelegd worden. Den 17 November a.s. zal het echtpaar H. Zijm en N. ZijmZijm te Den Burg zijn 60-jarige echtvereeniging herdenken. Beide echtlieden zijn nog zeer kras en ver heugen zich nog in een goede gezondheid De man gaat nog iederen dag naar zijn kippen, die op flinketi afstand van zijn wo ning loopen, terwijl de oude juffrouw nog alle huiselijke bezigheden zelf verricht. On getwijfeld zal het op dien dag- het diamanten bruispaar niet aan belangstelling ontbreken. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg in deze gemeente aan het einde van de maand Octo- ber plm. 310, waarvan 303 in de werkver schaffing in de Wieringermeer waren ge plaatst. Maatschappelijk Hulpbetoon. Naar wij vernemen, kan in de eerstvol gende vergadering van den raad een voorstel tegemoet worden gezien tot de instelling van een Maatschappelijk Hulpbetoon over te gaan in de plaats van het burg. armbe stuur. OÜDE NIEDORP (October.) Geboren: Wilhelmir.a Francisca, drchter van Theodorus Wijnker en Anna Ruiter. Johani.es Cornelis, zoon van Theodorus Johannos Wit en Corne lia Maria Jannes. Overleden: Trijntje Groot, oud 63 jaren. NIEUWE NIEDORP (October). Ge bof en: Jan, zdön van Gerrit Keuken en Grietje Borat. Petrus Ja- cobus, zoon van Jacob Berkhout en Ma ria Groen. Jan, zoon van Jan Edel en Katharina Krabman. Anna Catharina Theresia, dochter van Ccrnelis Johan- n«s Hoedjes en Tieuwertje Laan. Cornelis, zoon van Jan Lont en Nelly Helder. Getrouwd: Johannes Kokkas te Bergen en Petronella Johanna Schuur man. Overleden: Pietef Leegwater, oud 87 jaren, weduwnaar van Maartje Dam. Jacobus Burger, oud 68 jaren, we duwnaar van Teetje Bommer. Mietje Kamp, oud 67 jaren, .chtgenoote van Reindert Kuin. ST. PANCRAS (October). Geboren: Maartje d. van P. Jonker en M. Jonker. Nelly Susanna d. van W. Kloosterboer en C. J. Hendrikse. Brechtje d. van P. Koedijk en G. Duif. Geertje d. van W. Kloosterboer en C. P van Eldert. Jacoba d. van A. Kansen en A. Spijker. Getrouwd: Dirk Klaas Tel en Grietje Teetje Beek. EGMOND-BINNEN. (Ortober). Geboren Gerardus Cornelis. z. van Cornelis Baltus en Alida Zutt. Engelber- tus Jacobus, z. van Jacobus Engelbertus van der Molen en Catharina Johanna Keyzer. Geeriruida Margaretha, d. van Fredrik Valkering en Aafje Dekker. Johartnes Ni- colaas. z van Johanr.es Bakker en Clasina Ter voort. Ondertrouwd Petrus van Duimen te Hoorn en Margaretha Jacoba de Waard Johartnes Gaarthuis en Anna Maria Wijnanda Wolff Jacob Wittebrood en Marina Francisca Apeldoorn. Getrouwd Nicolaas Tromp en Theo- dora Boendermaker Simon Liefting te Castricum en Maria Apeldoorn. Aldert Liefhebber te Heerhugowaard en Neeltje Zwakman. Overleden: Trijntje de Wildt, echt- genoote van Dirk Jar.se, 69 jaar. Leven loos aangegeven kind van Arie Admiraal en Wilhelmina Schoorl. BEROEN (October). Geboren Hilda, d. van Bernard Es- sers en Kitty Vreede. Barbara Maria, d. van Petrus Leyen en Elizabeth Catharina Schoemaker. Emille Constance Leopol- dine, d. van Willem Wigbold Graaf van Lim burg Stlrum en Anna Josephina Bogtman. Margaretha Johanna, d. van Lourentius Theodorus Koopman en Adina Agatha Riet veld. Engelina, d. van Albertus Dekker en Anna van Baar. Tobias Nicolaas. z. van Nicoaas Duin en Frederika Geertruida Mul der. Cornelis Theodorus, z. van Cornelis Theodorus Leyen en Paulina Mohr. Overleden: Cornelis Telleman, 89 jaar. Agatha Maria Burgering (echtge- noote Jacobus Hoeben), 63 jaar. Getrouwd: Ornelis Willem Eenhoorn te Egmond aan Zee en Pietje Schorsij. Remoertus Mulder te Heiloo en Elisabeth Ffollenberg. OUDE NIEDORP (October). Geboren Jacob, z. van Jacob de Boer en van Grietje Louw. Arend, z. van Marten Castelein en van Siepkjen Bethlehem. Roelof, z. van Marten Castelein en van Siepkjen Bethlehem. Overleden: Aaltje Weidema 86 jaar, echtgenoote van Cornelis van dier Hulst Pietertje Amels. 68 jaar, weduwe van Louwiens van Leek. Uitsluitend 20 tabl. 70 Hier pijn «n daar pijn! Aspirin is de pijnstiller bij uitnemendheid. 1 a 2 Aspirin- tabletten verjagen Uw pijnen. Verwondert zult U mompelen: verkrijgbaar In de oranja-bandbuiij« van ct*. an oraniaiakjaj van 2 tabl. i to ets. Het eigen karakter der boer derijen in verschillende land streken. Harmonie met het landscfc'^ die in later jaren verdween. Nivelleering of handhaving van traditie en karakter? Wie reist door ons land of over de gren zen zal overal getroffen worden door de karakteristieke schoonheid der oude boer derijen. Elke landstreek heeft vanouds ook in dit opzicht een eigen stijl, die in later jaren door den nivelleerenden tijdgeest verdween, maar waarvan de sporen toch gjlukkig nog alom zich toonen. Wat is, om ons maar tot ons eigen vaderland te bepa len, een Limburgsche hofstede een heel ander gebouw dan een Friesche stelp- hoeve! Wat zijn de oude Groninger boer derijen met hun frisschen dieprooden bak- steenbouw heel andere verschijningen in het landschap dan de huizen van een Drentsch heide dorp of dan de oude Sak sische boerenwoningen van den Achter hoek en Overijssel! Waar hij ook komt, in welke provincie of landstreek, overal zal den opmerkzamen beschouwer blijken, welk een belangrijke plaats deze oude boe renhoeven in het dorpsbeeld en in het landschap innemen. Dat deze hoeven in verschillende land streken een varieerend karakter moeten dragen, is ook zoo vanzelfsprekend. Hoe verschilt het open Friesche landschap van het Limburgsche heuvelland, hoe geheel anders is een Drentsche veenstreek dan de Zuid-Hollandsche polder! En welk een ver schil ook tusschen de bewoners van deze streken. Niet dat die verschillen eenzijdig op den voorgrond moeten worden gesteld: wij zijn tenslotte samen burgers van één land en kinderen van één Vader. Maar dat mag nooit leiden tot een effaceeren van de karakteristieke verschillen, die er zijn. Een boer uit Staphorst behoeft er niet uit te zien als een flaneur in de Amsterdatnsche Kalverstraat en een Zeeuwsche landbouwer behoeft zich niet als een Rotterdammer op zijn Zondagsch voor te doen of een Volen- dammer visscher als een ambtenaar op een Haagsch ministerie. Het eigene toonen, zich voor het eigene, het persoonlijke, het karakteristieke niet schamen, dat is een eisch, die met recht mag worden gesteld. En zoo valt het dan ook diep te betreu ren, dat nu al jaren lang het platteland van Noord tot Zuid, van Oost tot West bedor ven is en het landschap vaak hopeloos ver knoeid door protserige, dikdoende, nage maakt stadsche boerenhuizen, die even goed op de Groningsche klei als op het Veluwsche zand kunnen staan of liever, die op geen van beide thuishooren en een be derf van elke landstreek zijn. De oude boerenhuizen voldoen lang niet altijd meer aan de eischen van den moder nen tijd. En dwaas en onredelijk zou het verlangen zijn, fouten en gebreken van vroeger niet te verbeteren. „Wanneer", zegt de architect Herman van der Kloot Meyburg in zijn werk Bouwen in de stad en op het land, „wanneer door de ontwik keling of hervorming van het landbouwbe- d».jf of om welke reden ook de oude boe renwoning niet langer aan haar bestem ming beantwoordt, zou het zeer onjuist zijn het ongeschonden voortbestaan er van te bepleiten". Natuurlijk. Maar wel mag wor den geëischt, en daarvoor komt deze schrij ver ook met kracht en klem op, dat het nieuwe, dat het oude soms vervangen moet, aan de wetten van schoonheid zal beantwoorden en de harmonie van het landschap niet zal verstoren, dat in den goeden zin op de oude tradities zal worden voortgebouwd en eenzijdige nivelleering wordt vermeden. Onze tijd begint na een periode van ver val en wansmaak, weer meer gevoel voor d. eischen van schoonheid, traditie en ka rakter te krijgen. Er staan genoeg goede architecten klaar, die in staat zijn te zorgen dat onze landelijke bouwwerken aanslui ten bij het landschap dat hen omringt en waarvan zij een belangrijk deel zullen uit maken. Iedere gemeente in ons land dient de voorlichting van schoonheidscommissies en provinciale adviescommissies te vragen en zich bij deze instellingen aan te sluiten. De overheid kan in dezen nog wel krachti ger en dwingender in het belang van de gemeenschap en in dienst van de schoon heid van stad en land optreden dan tot dusver. Er daagt licht na jaren van duister nis en bederfl Maar nog is er te veel wan begrip en vooroordeel, te weinig besef van dj groote ideëele waarden, waarom het hier gaat: de bevordering zooveel mogelijk van de harmonie van het menschenwerk met de schoonheid, de verhevenheid, de majesteit van de schepping Gods. A. L. B. Verschenen is de memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting 1936 van Binnenlandsche Zaken. Wij lezen: Met het oog op de, thans niet voor de eer ste maal blijkende controvers te dezer zake tusscheft de beide deelen der Volksvertegen woordiging, ligt het voorloopig niet in het voornemen van den minister, het vraagstuk van de tijdregeling opnieuw aan te vatten. Volkslied; Nationale vlag. De minister is van meening, dat van de regeering geen aandrang moet uitgaan tot beperking van het spelen en zingen van ons Volkslied De minister is bereid met zijn ambtgenoo- ten te overleggen, of aan de met betrekking tot de nationale vlag geuite wenschen kan worden tegemoetgekomen, onder opmerking, dat dit punt op het oogenblik reeds bij de regeering in onderzoek is. Nagegaan is of en in hoeverre door bur gemeesters met gewetensbezwaren geen re kening werd gehouden en is, waar dit bleek het geval te zijn, het volgen van een vrijge vige gedragslijn bevorderd. Openbare orde en rust. Een algemeen wettelijk colportage-verbod schijnt, nog afgezien van de vraag, of zooda nig verbod niet in strijd zou komen met het bestaande artikel 7 van de grondwet, onge- wenscht met het oog op de daaruit voort vloeiende aanmerkelijke beperking van de vrije meeningsuiting, in het bijzonder tegen over andersdenkenden. De vraag of de regeering nauwkeurige gegevens bezit omtrent de z.g. weerorganisa- ties van de N.S.B. en of daaruit blijkt, of deze willen trrden op het terrein der over heid, heeft de minister overgedragen aan zijn ambtgenoot van justitie. Burgerwacht en vrijwillige landstorm. De minister verdedigt vrij uitvoerig de burgerwachten en vrijwilligen landstorm. Het is de bedoeling, dat het ontwerp van wet, waarvan de Troonrede gewaagt, ook het hier behandelde terrein bestrijkt, voor zoöveel te dien aanzien niet reeds wettelijke regelen gelden. De minister heeft geen reden aan te nemen, dat de burgerwachten en de bijzonder vrijwillige landstorm niet geheel zouden zijn gezuiverd van fascistische ele menten. Voorzorg noodig. Wat betreft de bemoeiing met gemeenten, die geheel uit eigen middelen kunnen rond komen, de minister is van oordeel, dat deze thans niet steeds achterwege kan blijven. Voorzorg mag ten deze niet worden ver waarloosd, niet in de laatste plaats om de zelfstandigheid der gemeenten te bewaren. In het Voorloopig Verslag wordt vervol gens gewezen op het feit, dat de financieele betrekkingen tusschen rijk en gemeenten slechts tot op zekere hoogte door objectieve normen worden beheerscht en verder berus ten op meer subjectieve behandeling. De minister is van meening, dat de objec tieve normen zoover gaan als in verband met den uiteenloopenden aard der gemeenten mogelijk is. Van een voortdunenden druk op de gemeenten met betrekking tot „excessen" is geen sprake, noch van „gelijkschakeling" met het rijk. Terzake van de voor het personeel der provincie Noordholland in te voeren stand plaatsaftrek zet de minister voorts zijn stand, punt uiteen. Wat de salarissen van burgemeesters, se cretarissen, ontvangers, wethouders en amb tenaren van den burgerlijken stand' betreft, is aan de colleges van Ged. Staten van de meeste provinciën in overweging gegeven, deze met betrekking tot de mogelijkheid van een verlaging van 5, c.q. 2'A pCt., te bezien. Reeds verscheiden malen vond de minister gelegenheid als zijn standpunt uiteen te zet ten, dat bij samenvoeging van gemeenten groote voorzichtigheid dient te worden be tracht Geen locale autarkie. In het algemeen acht de regeering het niet wenschelijk, dat in de bestekken van gemeen telijke werken de bepaling wordt opgeno men, dat bij de uitvoering alleen inwoners der gemeente in dienst wordt genomen. In afwachting van het rapport der Staats commissie voor het vervoer inzake de heffing van scheepvaartrechten acht de minister het beter, thans niet in te gaan op de wenken in het Voorloopig Verslag, welke hij noch tans bij de bestudeering dezer aangelegen heid recht zal doen wedervaren. De proefneming met het gezins-persoons- kaartenstelsel zal worden voortgezet. De vraag of ten aanzien van trekhonden, in gebruik door personen met zitvergunning nog bijzondere eischen behooren te worden voorgeschreven, is bij den minister in over weging. Dit is ook het geval ten aanzien van de vraag, of de scheepstrekhond onder de Trekhondenwet dient te vallen. De minister kan nog niet mededeelen, wel ke Armenraden voor opheffing in aanmer king komen; deze zaak is nog in onderzoek. De minister kan bezwaarlijk toegeven, dat het bedrag van ruim 170.000 ten behoeve van personeelsuitgaven en materieele be hoeften ten dienste van de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buiten land te hoog zou zijn. Wel zou door het wei geren van werkgelegenheid aan Duitschers hier te lande en het te werk stellen in Ne derland van thans in Duitschland gevestig de Nederlanders, het voor steun in Duitsch land uit te geven bedrag sterker kunnen worden verminderd. BEKENTENISSEN TE OSS. Het houdt niet op De door de gemeentepo'itie van Oss gear resteerde P. v. B„ een zwager van den be- ruchten Piet de Bie en van Willem de Bie, die was gearresteerd, als verdacht van het geven van inlichtingen, welke hadden ge leid tot den roofoverval met moord te Oyen, heeft thans, ten overstaan van de Ossche gemeentepolitie het hem ten laste gelegde bekend. Verder heeft in de strafgevangenis te den Bosch de beruchte Marinus de Reuver nog enkele misdrijven bekend, waaronder zijn medeplichtigheid aan de inbraak bij den heer Koeken te Huisseling, een poging tot inbraak bij de wed. van Erp te Oss, alsmede een inbraak in een café nabij Grave. Voorts bekende M. van Orsouw, bijge naamd „De Kopeie" medeplichtig te zijn geweest aan den roofoverval op Christiaan- sen te Heesch, betrokken te zijn bij een roofoverval aan den Rijksweg te Geffen, waarbij circa 2000 werd ontvreemd, als mede bij de brandstichting, uitgelokt door J- v d. Veer in de Osscherheide. Ook bij den roofoverval te Maren en di verse inbraken in verschillende gemeenten van Oostelijk Noordbrabant was van O. be trokken. AUTO TE WATER GEREDEN. Bestuurder verdronken. Gisteravond is een auto van Polak's pud- dingfabriek te Groningen met twee per sonen in het Aduarder Diep bij Gronin gen gereden. Het ongeval geschiedde doordat de draaibrug over het Diep op dat moment voor de scheepvaart geopend was en de bestuurder, de heer K. Beerta, den wa gen, die onvoldoende remcapaciteiten had, niet tijdig meer tot stilstand kon brengen. De auto met de beide inzitten den geraakte te water. De bestuurder verdronk; de medepas sagier kon nog bijtijds op den wal wor den getrokken. Het lijk van den heer B. is opgehaald en naar Groningen over gebracht. LIJKJE OPGEHAALD. Gistermiddag is uit de Lek bij het Schoonhovensche veer het lijkje opgehaald van het dochtertje van den heer T. van Zessen uit Langerak, dat op 15 October tijdens een aanvaring van een roeiboot met een motorboot onder Langerak uit een kinderwagen is gevallen. Het kindje was drie maanden oud. 261. Met allerlei omweggetjes zag Langelot eindelijk kans om behouden thuis te komen. Gelijk met den bezem cianlp liii binnen. Nnn. iullio i i Met allerlei omweggetjes n thui stapte hij binnen. Nou, jullie begrijpt zeker wel dat grootmoeder heel erg begon te knorren. Langelot, zei ze, het wordt tijd dat die streken eens ophouden 262. Langelot vond het heel erg, dat grootmoeder zoo boos was en hij vond het nog het ergst, dat grootmoeder zei, dat ze er ernstig over had nagedacht om Langelot en zijn zusje zoo spoedig mogelijk naar huis te sturen. Lange lot beloofde beterschap en ging daarna met zijn zusje Duimelot naar het bosch om te spelen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7