5S> Sjsa Mr. B. C. J. LODER f Groote figuur op gebied van het internationale recht. De teraardebestelling. SLUWE SMOKKELAARS. 'n Belastingambtenaar uit Goerle, die Dr. Ir. DIJT VOORZITTER „BLOEMBOLLENCULTUUR"? Op het drietal. MINISTER COLIJN TE AMERSFOORT. Bezoek aan de School voor Res - officieren der cavalerie. WASCH-AUTO VERBRAND. De politierechter paste een differen- STAGNATIE IN DEN BOUW VAN HET LEIDSCHE STADHUIS. Het heiwerk stopgezet HET JUSTITIEEL OPTREDEN TEGEN DE N.S B. De heer Van Geelkerken en ir. A. A. Mussert spreken. VERZEKERINGSDIRECTEUR AANGEHOUDEN. Op vermoeden van frauduleuze handelingen. AUTO IN SLOOT GEREDEN. Olst gedeeltelijk in duisternis gehuld. ABR. STAALMAN, t tuigd' Na een langdurige ongesteld heid, welke in de laatste dagen ech- ter zeer snel verergerde (zooals wij gisteren onder „Laatste Berichten" meldden), is in den ouderdom van 86 jaar ontslapen mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Per manente Hof van Internationale Justitie en een der meest bekende Nederlanders op het terrein van het internationale recht. Mr. Bernhard Cornelis Johannes Loder werd op 13 Sept. 1849 te Amsterdam ge boren. Na het Athenaeum Iilustre in zijn vaderstad bezocht te hebben, deed hij staats examen en studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij op 25 April 1873 promo veerde op een bekroonde prijsvraag: „De leer der volkssouvereiniteit, in haar ontwikkeling, aanbeveling en bestrijding, historisch-critisch beschouwd". Na voltooiing zijner studiën vestigde mr. Loder zich als advocaat en dispacheur te Rotterdam, waar hij een drukke praktijk kreeg. Zoowel door de bondigheid van zijn argu mentatie als door de verve van zijn groote welsprekendheid vonden zijn pleidooien altijd een aandachtig gehoor. Geen wonder dus, dat destijds bijna ieder rechtzoekende langs de Maas hem met het volste vertrouwen zijn belangen toevertrouwde. Dat hij ook bij zijn confrères in hoog aanzien stond, bleek uit zijn benoeming tot Deken der Orde van Ad vocaten. Lid Hooge Raad. Nadat hij ruim 35 jaar de advocatuur had uitgeoefend, werd mr. Loder op 15 Dec. 1908 benoemd tot raadsheer in ons hoogste rechts college, den Hoogen Raad der Nederlanden; hij was toen dus bijna 60 jaar. Algemeen be schouwde men deze benoeming als een eer volle kroon op een succesvolle loopbaan. Mr. Loder zou daar wel niet langer dan een jaar blijven. Dat jaartje is echter een dertiental jaren geworden. In 1922 viel hem de groote onderschei ding te beurt, gekozen te worden tot eersten president van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te 's-Gravenhage. Aanlei ding tot deze benoeming was het groote aan deel dat mr. Loder heeft gehad in de stich ting van dit Hof. Terwijl hij in 1919 te Parijs vertoefde als lid der Staatscommissie van de Neutralen, ingesteld met het doel haar inzichten over het Verdrag van Ver- sailles te doen kennen, ontmoette hij onzen minister Van Karnebeek, die hem uitnoodigce een avant-project op te maken voor een te stichten Hof van Internationale Justitie, overeenkomstig de bedoeling van het vredes verdrag. Mr. Loder's ontwerp, bekend geble ven als „The Five-Power-Plan", werd in den zomer van 1920 in een conferentie van tien juristen uit verschillende landen, in het Vredespaleis in Den Haag gehouden, behan deld en in hoofdzaak aanvaard. President Perm. Hof. Op 30 Jan. 1922 kwam eindelijk het 11 leden tellende Permanente Hof van Interna tionale Justitie, door den Raad van den Vol kenbond benoemd, in Den Haag bijeen. Mr. Loder werd nu door zijn medeleden als pre sident aangewezen voor den tijd van drie jaren. Hij opende de eerste zitting met een indrukwekkende gloedvolle rede, in het Fransch uitgesproken, welke taal hij vloeiend sprak. Zijn drukke ambtsbezigheden verhinderden niet, dat hij gaarne de gelegenheid aangreep over het internationale recht het zijne te zeg gen. Op 21 Juli 1923 hield hij in het Vredes paleis voor de toehoorders van de cursussen der Academie voor internationaal recht en vele genoodigden een voordracht over het verschil tusschen de internationale arbitrage en de internationale rechtspraak en op 5 Juli 1925 zette hij in zijn toespraak bij de opening van de 33ste zitting van het Instituut voor internationaal recht uiteen, hoe Grotius door zijn ideeën, zijn heldere, strenge en recht vaardige leer eigenlijk de apostel onzer da gen is. Het stoffelijk overschot van dr. C. Loder. zal gecremeerd worden. De crematie is be paald op Vrijdag a.s. te Westerveld na aan komst van trein 11.41. Doch nog slimmere kommiezen. Ze waren uit 't Utrechtsche vandaan en hadden nog even met hun zwaren 6- persoons Packard-wagen 'n snoepreisje naar Brussel gemaakt, om de tentoon stelling voor het laatst goeden dag te zeggen. In de duisternis van den avond keer de het vroolijke gezelschap, dames en heeren, langs de baan, die over Poppel naar Nederlandsch grondgebied leidt, huistoe. misschien even „in den Bels" 'n goed- koope pint was gaan pakken, trof de auto aan even voor de grens. Twee der mannelijke passagiers lagen onder den wagen en repareerden met grooten ijver! Ons kommiesje echter vond dat toch iet-wat verdacht, zei niets, maar waar schuwde fluks den grenspost onraad op den weg. Hel schieten de verblindende koplam pen hun licht in de verten. Halt! rijksambtenaren, seint het be kende stop-bevel. Doorrijden, sist het daarbinnen, an ders zijn we voor de haaien Pang, pang, pang, knallen de kara bijnkogels door den nacht. Dat hejpt. De wagen houdt stil. Nie mand is gewond. Uitstappen, voor on derzoek. Niets te declareeren? Neen! Waarom stopt u dan niet behoorlijk? Hadden niets gezien! Gezelschap ietwat zenuwachtig toch, in zijn onschuld De visitatie begint. Wat deden die menschen 6traks onder den wagen? Even kijken. Wat zijn dat voor bakken? Ge wone auto heeft die niet De ingang moet binnen zijn. Chauffeurs-zitplaats komt het eerst in aanmerking. Massa'6 gereed schap. Even bijlichten. Schijnsel wekt oranje-roode reactie. De bekende kleur der sigarettenpapier boekjes. De fraude is ontdekt. 5000 stuks wor den voor den dag gehaald en met auto en al in beslag genomen. En de smokkelaar en smokkelaar- sters v. d. H. uit Amersfoort, S. uit Am sterdam en 'n 2-tal vrouwelijke familie leden naar de politiebureaux te Goirle e. Tilburg voorloopig in verzekerde be waring gesteld. Toen de belastinginspecteur Reijntjes, nog denzelfden nacht bij v. d. H. te Amersfoort huiszoeking liet doen, bleek de man ernstig „recidivist" te zijn. Bij nader onderzoek, dat ook nog naar Utrecht leidde, is komen vast te staan, dat men hier de hand heeft gelegd op een deel van een uitgestrekte smokke laarsbende. De aangehoudenen zijn later in vrijheid gesteld. Maar hun eigen dommen zijn ze voorgoed kwijt. (Rott. Nbl.) Het hoofdbestuur van de „Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur" heeft gisteren in het Krelagehuis te Haarlem op nieuw vergaderd met de voorzitters der af- deelingen, ter bespreking van de voorziening in de vacature van voorzitter der vereeniging, su de heer Verduyn te Lisse verklaard heeft, zich niet beschikbaar te stellen. De vergadering is niet tot overeenstem ming gekomen ten aanzien van een bepaal den candidaater zullen nu drie namen aan de afdeelingen worden opgegeven, n.L: dr. ir M. D. Dijt, te voren voorzitter van de af- deeling Texel; mr. F. J. D. Theyse. adjunct- secr. van den Bond van Bloembollenhande laren, en dr. Verhage, adjunct-secretaris van de algemeene vereeniging. De minister van defensie a. i., dr. Colijn, leeft gisteren, vergezeld van zijn adjudant, ritmeester Tielens, een bezoek gebracht aan de School voor Reserve-officieren der cava- erie te Amersfoort. Waarschijnlijk tengevolge van een lek in iet benzinereservoir is gistermiddag een vrachtauto van de wasscherij „De Witte Meeuw'' uit Blaricum op den Hendrik Kever- weg te Laren (N.-H.) in brand gevlogen. De auto alsmede het daarin aanwezige wasch- goed ging in vlammen op. Verzekering dekt de schade. MOTORBOOTJE GESTOLEN. Zes weken om de reisindrukken te verwelken. Twee jongemannen namen gisteren in het beklaagdenbankje plaats om zich voor den Amsterdamschen politierech ter te verantwoorden wegens diefstal. Op zekeren schoonen zomerdag had den zij zich van een aardig motorbootje meester gemaakt; het vaartuigje lood sten zij naar het dorpje Schermerhorn, waar een veilige en, tegelijk onopvallen de ligplaats tusschen het riet werd ge vonden. De eigenaar van het scheepje was naar de politie getogen en de lange arm der justitie strekte zich ook uit tot in het rustige Noordhollandsche dorpje. Motorboot en onaangemonsterde equi page keerden korten tijd later weer in de hoofdstad terug, ditmaal door politie begeleid. ,,We wilden het schip niet stelen, al leen maar gebruiken." „Maar toch niet terug brengen?" vroeg de politierechter. Een van de verdachten hield koppig aan zijn ietwat vreemde verdediging va6t: „In dat opzicht is 't misschien dief stal, tenminste zoo wordt het genoemd" noemde hij. „Hoe zou U het dan noemen" infor meerde de politierechter voorzichtig doch belangstellend. Verd. peinst zichtbaar: „ik weet er geen ander woord voor" is het pover resultaat. De politierechter schiet hem te hulp: „T nam de boot niet weg om te verkoo- pe. U wilde er voor Uw bedrijf gebruik van maken, dat is misschien minder erg, maar 't blijft diefstal. Verd.'s argumenten zijn uitgeput en het woord is aan den officier, die beide verdachten over een kam 6cheert: tegen elk requireerde hij zes weken gevange nisstraf. tatie toe in verband met het verleden van een der verdachten: hij werd tot drie maanden veroordeeld en zijn eerste stuurman tot drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden heeft wethouder Splinter op een vraag van den heer Bergers medegedeeld, dat het heiwerk voor den bouw van het nieuwe stadhuis tijde lijk is stopgezet. De oorzaak daarvan is een geschil tusschen het gemeentebestuur en de aannemers, de firma Hillen en Roosen te Amsterdam, over de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van het hei; en graafwerk voor de fundeering van het nieuwe stadhuis, meer speciaal voor een kluis, die is geprojec teerd naast jrerceelen aan de Maarsmansteeg en de Vischmaritt. Twee dier perceelen, nl. de slagerij van de firma Zandvoort aan de Maarsmansteeg no. 12 en de manufacturenhandel van de firma Feld aan de Visch markt no. 6 vertoonen ten gevolge van het heiwerk en het graven van den 8 M. diepen bouwput zoodanige scheu ren en verzakkingen, dat gevaar voor instor ting met eventueele persoonlijke ongelukken niet denkbeeldig is geworden. Daar de ge meente tegenover de eigenaars der zeer ern stig beschadigde perceelen iedere verant woordelijkheid afwijst, heeft de firma Hillen en Rossen gemeend het heiwerk te moeten staken, totdat het geschil zal zijn opgelost. Vnftien arbeiders zijn door deze kwestie ont slagen. HET KAN VERKEEREN. Waartoe politiek kan leiden. In de Avondpost troffen we de volgende niet-onvermakelijke beschouwing aan: Och, och, welk een diepe waarheid1 schuilt er toch in dat woord van den ouden Breero. Waarlijk wij zien het dagelijks om ons heen het kan verkeeren. Vorige week werden er op denzelfden avond in Delft twee vergaderingen gehou den. In de eene vergadering sprak mr. H. P. Marchant, oud-minister, t e g e n en in de an dere sprak de heer W. O. A. Koster, oud kamerlid, voor het fascisme. Nu was het merkwaardige dit, dat de heer Marchant vroeger voorzitter van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond was en de heer Koster se cretaris. Zij waren wat men noemt „gezwo ren kameraden" en zij trokken er, voor de propaganda van de vrijzinnig-democratische beginselen op uit, dat de stukken er af vlo gen. Peek en Cloppenburg, Van Gend en Loos, C. en A. Wij nemen in onzen zakelij- ken tijd maar zakelijke vergelijkingen; wij hadden ze ook kunnen kiezen uit de litera tuur en uit de fabelleer. En nu? Nu stonden ze op eenige minuten afstand van elkaar elkander te vuur en te zwaard te bestrijden. De heer Marchant is katholiek geworden en de heer Koster fascist. En als men de verslagen leest ziet men, dat ze onder „daverend applaus" elkanders overtuiging in mootjes hakten. O, oude Breero!, wat hebt ge toch een wijs woord gesproken. Maar als men een jaar of tien geleden tot de heeren Marchant en Koster zou hebben gezegd, dat d i t nog eens gebeuren zou, dan zouden ze lichtelijk-ge- amuseerd de schouders hebben opgehaald over zulk een levendige fantasie. Maar dat het een merkwaardige loop van zaken is, staat toch wel vast. Een druk bezochte vergadering werd te Amsterdam gisteravond vanwege de N. S. B. in het Concertgebouw gehouden, naar aanleiding van het justitieel optreden van de vorige week, toen te Utrecht wegens het voorkomen van beleedigend geachte stuk ken in het orgaan „Volk en Vaderland" o. i. gerechtelijk beslag op de pers van dat blad gelegd werd. De leider ir. A. A. Mussert, aanvankelijk blijkbaar niet van plan in deze bijeenkomst op te treden, nam, zonder dat het publiek in de zaal hem gewaar werd, als toehoorder plaats in de solistenloge, boven het podium. De spreker van den avond, de heer Van Geelkerken, verklaarde, dat de gebeurtenis sen niet zoo afschrikwekkend geweest zijn. Eindelijk heeft dan ook eens de N.S.B. de politie over den vloer gehad. De artikelen en de bewuste advertentie in het blad „Volk en Vaderland", waar zoo ernstig aanstoot aan genomen is, oordeelde spreker niet zoo heel erg. In wezen, meende spreker, is het doel van het optreden niet anders dan te trachten op den duur de N.S.B. uit elkaar te krijgen, zeer tot koren op den molen van de S.D.A.P. Aan de N.S.B. komt echter de vaderland- sche eer toe, dat zij op de straten en wegen de oranjevlag in eere hersteld heeft. De be weging zal voortgaan te strijden voor een algeheel hersteld Nederland, waarin poli tieke partijen het volk niet kunnen verdee- len, doch een nationale eenheid tot stand zal moeten komen. Daarom wordt vooral de partij der Marxisten zoo fel bestreden. Als wij opgeroepen worden, zoo zeide spreker, om tegen het monster van Moskou te vechten, dan zijn wij ongetwijfeld allen solidair met het bruine hemd van Hitier. (Applaus). Wij moeten, besloot de heer Van Geel kerken, allen ook solidair zijn in den eind strijd, welke ons nog wacht. Daarin zal een inbeslagneming, als er verleden week ge weest is te Utrecht, slechts van geringe be- teekenis wezen. Onze leuze is: Zij of wij! Spreker maakte nu melding van de aan wezigheid van ir. A. A. Mussert, die na de pauze op het podium kwam. De zaal daver de van het applaus, houzee-geroep en ge juich bij zijn verschijnen. De heer Mussert ving ook zijn rede aan met een korte herinnering aan het z.g.n. Plan-congres der S. D. A. P. te Utrecht, toen de Dom strijdliederen speelde, liede ren der partij, welke z.i. het volk .verdeelt, LlcU^e 0.7* Per hij N. ree- >.B. Eenige dagen daarna werden de persen van de beweging, welke het volk vereenigen wil de, in beslag genomen. Dit optreden is geen kwystie van recht geweest, doch een politie ke zaak, zeide spreker. Een harde strijd is thans ingeluid. Ons orgaan heeft wel rake, krachtige woorden geschreven, doch nooit bezijden de waarheid. Spreker ging nu de verschillende verbo den der Overheid tegen de N.S.B. na, om te concludeeren, dat scherpe woorden aan de duizenden menschen, behoorende tot de beweging, welke nu geheel vogelvrij ver klaard is. Spreker kwam vervolgens tot, dat noemde de terreur en mishandeling van S.B.-ers, die colporteeren. Van de re ring, die zoovele verboden jegens de N uitgevaardigd heeft, verwachtte ir. Mus sert geen krachtige maatregelen daartegen. Eenmaal zullen wij van onze vervolgers toch rekenschap eischen, verklaarde spr. De N.S.B.-leider ging daarop den inhoud der advertentie in „Volk en Vaderland" na, welke de aanleiding in hoofdzaak was tot de inbeslagneming. Er stond, zeide hij, tochgevraagd een nette minister van De fensie. Mocht dat niet? Wanneer dat ver boden is, moesten wij dan soms vragen om een „n iet-netten minister?" Overigens, zeide de heer Mussert, komt het voor dezen post niet aan op vakkennis, maar op het ze ker zijn van de medewerking der r.k. Staats partij. Het is alles, verklaarde spreker, poli tiek en niet anders. Spreker las nu vele citaen voor, o.a. uit soc.-democratische en r. k. bladen, alle be- leedigingen z.i. voor de N.S.B. en haar lei der inhoudend, die geen van alle vervolgd zijn. Spreker stelde nu de vraag tot de verga dering: Zijt gij de meening toegedaan, dat er in Nederland recht gedaan wordt zon der aanziens des persoons? Wie dat meent, sta op! Niemand verhief zich van zijn zetel en ir. Mussert constateerde nu, dat dezen avond ongeveer 2000 menschen twijfelen aan de wijze van recht doen in ons land. Hij zeide voorts, dat tegen de N.S.B. niet speciaal door de justitie opgetreden is, niet door Colijn, wel door den r. k. minister Van Schaik en concludeerde nog eens, dat het hier z. i. geen kwestie van recht, doch van macht is. Spreker verklaarde een rechtsstaat als die, waarin wij leven, maar liever spoedig te wil len zien verdwijnen. Aan de politieke partij en, de baantjes, de gummistokken en de mi trailleurs, aan ons de opmarsch naar de eerste vijftigduizend, riep de heer Mussert uit. Spr. zeide vervolgens, dat wij in Neder land zullen krijgen een Roomscn-roode re geering, feitelijk een r. k. dictatuur, waar tegen de N.S.B. zal strijden tegen het ge- heele regeer-systeem, voor de waarheid en een rechtsstaat. Op verzoek van de Rotterdamsche po litie is in Den Haag aangehouden de directeur van de N.V. Verzekerings maatschappij „Patria" te Rotterdam, welke in staat van faillissement verkeert, de heer H. Hij is naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam overgebracht en daar ingesloten. In verband met klachten die bij de politie waren ingekomen, was een onderzoek in gesteld. waarbij eenige vermoedens op frau duleuze handelingen zijn gerezen, welke de politie er toe bewogen hebben, den directeur aan te houden. Den laatsten tijd vertoefde hij in Frankrijk en Engeland, waar hij naar men had ver nomen, pogingen in het werk stelde om geld te krijgen. Er waren o.a. klachten binnen gekomen van verzekerden, die bedragen, waarop zij recht hadden, niet konden binnen krijgen. Om zich hiervoor gelden te verschaffen was H. naar het buitenland gegaan. Tijdens zijn verblijf in het buitenland is het politie onderzoek reeds begonnen en waren de frau duleuze handelingen op het spoor gekomen. Na zijn terugkeer uit Engeland is hij in Den Haag aangehouden. Deze zaak schijnt voor de politie buiten gewoon ingewikkeld te zijn. Nadere bij zonderheden kon men ons dan ook nog niet mededeelen. DE MIDDENSTANDSBONDEN EN DE CRISISMAATREGELEN. Ruimer bevoegdheid voor den nieuwen regeeringscommissa- ns gevraagd. Zooals gemeld, heeft de minister van landbouw en visscherij in samenwerking met zijn ambtgenoot van handel, nijverheid en scheepvaart besloten om het college van regeeringscommissarissen uit te breiden met een lid, dat belast zal worden met de behartiging van de industrieele belangen n ouwcr's'smaatregelen De hoofdbesturen der drie Nederland sche Middenstandsbonden hebben hierin aanleiding gevonden, onder de aandacht van deze ministers te brengen, dat niet al leen industrieele belangen, doch wellicht in nog sterker mate handelsbelangen bij de Zij verzoeken daarom den ministers om mede dl h°°k aan2ewe"n functionaris mede de behartiging van de handelsbelan gen bij de landbouwcrisismaatregelen n dragen. p De drie Nederlandsche Middenstandsbon den verklaren in een adres, dat zij het prijs zouden stellen, indien de minister V°P landbouw zou willen besluiten om alsnln eenige vertegenwoordigers van het geow^ niseerde niet-agrarische deel van het b drijfsleven in de commissie te benoem-®' die een onderzoek zal instellen naar d. reorganisatie van crisisinstellingen. Gisteravond omstreeks half zeven heeft t» Olst een verkeersongeluk plaats gehad waardoor een gedeelte van het dorp jn Iw' donker is gehuld. Bij het nemen van een bocht bij de jv. montstraat stortte een groote veeauto van d- firma Doevelaar uit Raalte in een sloot Bii den val, dien de auto maakte, nam zij -J paal van het electnsch net mee. Hierdoor zit Olst gedeeltelijk zonder licht. Dit euvel zal pas vandaag hersteld kun. nen worden. Nadat het vee was uitgeladen, is men met behulp van een andere groote vracht auto in geslaagd, den wagen op den weer zetten. Er hebben zich geen persoonlijke o£ gelukken voorgedaan. PROCES-VERBAAL TEGEN N.S.B.-ER. Had de beleedigende tentie uit „Volk en Vaderland" opgehangen. De heer T. O. v. d. W., wonende am den Militairenweg te Bloemendaal, plaatst» in zijn voortuin een bord, waarop groote letters geschreven stond: „Waarom Volk en Vaderland verboden werd". Daar onder had hij de beleedigende advertentie „Nette Minister van Defensie gevraagd" oit het N. S. B.-blad gehangen. De commissaris van politie te Bloemen daal gelastte den bewoner de advertentie onmiddellijk te verwijderen. Hieraan werd voldaan, maar even later hing er de voor pagina van de Telegraaf, waarop de adver tentie was afgedrukt. Het bord werd in beslag genomen en proces-verbaal is opge maakt. In den ouderdom van 64 jaar is ie Am sterdam overleden de heer Abr. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer en directeur van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. De heer Staalman is te Amsterdam ge boren den 22sten September 1871. Hij be zocht de lagere school en het gymnasium in zijn geboortestad en was eerst op een kan toor werkzaam en daarna als leeraar in de gymnastiek bij het openbaar en het bijzon der onderwijs te Hoorn en te Amsterdam. In September 1918 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de middenstandspartij, waarvan hij indertijd president was. Die par tij ging later, in 1921, met andere partijen of in den Vrijheidsbond. Op een aparte lijst, geldend voor het geheele land, is hij to« als Kamerlid herkozen. Later, wij meenen ia 1919, toen er in den Vrijheidsbond bezwaar werd gemaakt tegen deze wijze van candi- daatstelling en hij zich op de gewone can- didatenlijst van de Liberale Staatspartij ge plaatst zag. werd hij niet herkozen en ver liet hij den Vrijheidsbond. De overledene is ook directeur geweest van de Centrale Credietbank voor koffie huishouders, restaurateurs en slijters, o directeur van de N.V. Nederlandsche Kool- zuurhandel. PROEFPROCES „UITVERKOOP". Bij het ministeriëele besluit kaa men moeilijk door de mazen kruipen. Naar aanleiding van de berichten, dat een proefproces zou worden uitgelokt over Je vraag of de aankondiging eener Noveuiber-aanbieding in de confectie- branche al dan niet geoorloofd i6 op grond der nieuwe wet op de opruimin gen en uitverkoopen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het houden eener Noveuiber-aanbieding onder deze naam of andere benamingen als „November- Reclame", „November-Prijzen" enz. se dert jaar en dag tot de vaste tradities in genoemde branche behoort. Niet één firma, doch verschillende firma's en niet alleen in de confectie-branche, doch ook uit andere branches zijn deze maané met de Noveniber-aanbieding begonnen, in Rotterdam bijvoorbeeld wel vijf a zes. Al deze verschillende aanbiedingen, welke op of om den eersten November plegen te beginnen, werden in vorige jaien eerst op een later tijdstip gevolg" door opruimingen en/of uitverkoop. Op grond van dit feit en mede <f grond hiervan, dat deze Aovember-aaff biedingen of hoe zij heeten mogen, ni«l van doen hebben met bijzondere omsta"' digheden, welke zich ten aanzien een winkelnering kunnen voordo®0» doch uit de normale seizoensontwik»* ling in de branches van aan mode oo derhevige artikelen voortvloeien z'j11 KAtrrtlrlron un' I IzaI nüi«i n o-)wlr ii vpn Vflll No- betrokken wilkelneringbedrijven van geoorloofde van het houden eener vember-aanbieding e. d. volkomen Deze opvatting is bovendien aan het oordeel van verschillende aanstaande juristen, die van het bet fende wetsontwerp een speciale hebben gemaakt en omtrent liet g loofde van November-aenbieding zelfs niet in twijfel verkeeren. "e oorloofd gebruik ervan staat naar deel vast. Men behoeft er slechte 1 morie van antwoord o;> het werp en de ministeriëele verkla na bij de behandeling in de Kamer te slaan om voor deze de gedege deering te vinden,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8