ALKMAARSCHE COURANT. ^Buitenland Adverteeren... geld wegsmijten jftucgedijhe Stond 'fxoviHciaal 'Nieuws HEILOO HET MIDDELLANDSCHE ZEE- PROBLEEM, NIEUWE NIEDORP Glimlachje Geneeskundige brieven Wondgenezing. I. vonden op de kust 17 postzakken, die alle teekenen vertoonden van te zijn aangespoeld. Slechts de conclusie, dat het vermiste toestel, waarvan geen spoor te bekennen was ge zonken is, bleef mogelijk. En Dabry seinde, dat de 4 inzittenden om het leven waren ge- komen. Het zijn Depecker, piloot; Clavère, piloot-nivator; Leluigou, raaio-navigator en Morel, mecanicien-piloot. Alle 4 moeten zij gerekend worden tot de beste specialisten, waarover Air-France beschikt voor haar zoo moeilijke overzeesche verbindingen. Clavère, die wel de meeste bekendheid geniet, was tot 1929 nog officier van de groote vaart. In genoemd jaar begon hij zijn carrière van navigator. In deze laatste functie heeft hij zich op 16 vluchten over den Atlantischen Oceaan onderscheiden. Op Cornet na, die 20 maal den Atlantischen Oceaan overvloog, is Clavère de navigator met de rijpste ervaring op dit traject. Hij stond op het punt naar frankrijk terug te reizen, waar hij spoedig in het huwelijk zou treden. Clavère was 32 jaar oud. Depecker, die 31 jaar was, vloog sedert 1929 op het traject Natal—Rio de Janeiro. Hij behoorde tot de beste vliegers boven het gevaarlijke Cordillera-gebied en telde reeds 6000 vlieguren. Leduigou, 31 jaar, had 2240 vlieguren achter den rug en Morel, 37 jaar, 2000 vlieguren. Alle 4 waren zij ridder van het Legioen van Eer. De „Temps" is van meening, dat de diplo matieke besprekingen, die de laatste dagen zijn gevoerd tusschen Londen, Parijs en Rome, voorloopig nog niet zoo geslaagd geacht kunnen worden als men wel ge- wenscht had. De kwestie van het evenwicht in de Middellandsche Zee, aldus het blad, heeft zich mettertijd ontwikkeld tot het kern vraagstuk van het Engelsch-Italiaansche conflict. Daarom kan slechts met de groot ste voorzichtigheid worden opgetreden. Al gemeen is men volgens de „Temps'' van meening, dat geen nieuwe belangrijke wen ding te verwachten is vóór de verkiezingen in Engeland. Frankrijk heeft alles gedaan om de spanning tusschen Engeland en Italië te doen verminderen. De ontspanning is ingetreden, maar niet zoo volkomen als men had gehoopt. De reserves, die men wederzijds gemaakt heeft, moeten wijken voor een wederkeerig vertrouwen: dit is het probleem, waaraan de besprekingen van het oogenblik gewijd zijn. Het schijnt, zegt het blad, dat men niet tot overeenstemming zal komen vóór de vlootconferentie in December en dat de kwestie van het evenwicht in de Middel landsche Zee daar in haar geheelen omvang zal worden gesteld. Het is boven eiken twijfel verheven, dat een bevredigende op lossing van het Oostafrikaansche conflict zelfs in het kader van den Volkenbond mo gelijk is, indien Italië den zeeweg naar Britsch-Indië niet bedriegt door zijn expan siepolitiek en de Engelsche bezittingen in de Middellandsche Zee van Gibraltar tot Suez waarborgt. Het evenwicht in deze zee is een der belangrijkste voorwaarden voor den vrede in Europa. Indien de tegenwoor dige besprekingen zouden leiden tot een terugkeer van het vertrouwen tusschen Engeland en Italië, zou men een belangrijk stuk verder zijn op den weg naar samen werking in het Middellandsche Zee-bekken. Geen jubileum. Wij hebben gister medegedeeld, dat de heer A. Greeuw Jr. bij de uitvoering van „Het Ontluikend Roosje" in stilte zijn 25-ja- rig jubileum als werkend lid herdacht heeft. Wij ontvingen deze mededeeling uit oi. zeer goede bron en hebben daarom tegen plaatsing geen bezwaar gemaakt. Het bestuur van „Het Ontluikend Roosje" verzoekt ons mede te deelen, dat het jubi- leum van den heer Greeuw eerst het vol gend jaar zal plaats vinden. t Groei der gemeente. In de eerste tien maanden van het jaar z'jn 179 huizen gebouwd. De bevolkingsaan was houdt hiermede gelijken tred. Nog 8 in woners er bij en we hebben de 7000 inwo ners vol. Uitvoering ,,'t Ontluikende Roosje". t Ontluikende Roosje opende Woens dagavond het speelseizoen met De Kribbebij- j®r> een lustige familiegeschiedenis in drie bedrijven van Max Reimann en Otto Schwartz, onder regie van den heer P. van 't Veer. Oudergewoonte was de zaal tjokvol, ^a een openingswoord van den voorzitter, waarin hij uiteenzette, dat we een concur- J^nt hebben gekregen in de film, die dezer dagen in Alkmaar draaide, kon het spel be ginnen. Wat de personen betreft beginnen we met Koenraad, de Kribbebijter (de heer A. Roest). uitspraak en mimiek waren bijzonder goed getroffen. Een schattige figuur gaf Geertruida, dochter van Hegershuizen (mevr. Tol-Rus). Zij had zonder twijfel haar ''guur mee, doch haar spel was in menig °pzicht te roemen. Willy (de heer D. de Ja- 8er) viel ons niet mee. We hadden graag "teer overtuigende uitspraak gezien en bo- Ve"dien was hij niet erg rolvast; zijn ver fijning in het derde bedrijf was goed weer geven. Clare, de vrouw van Willy (mevr. J' Roest-Bood) viel ons in het eerste bedrijf {net mee. Later gaf zij mooi spel en vooral 1" het laatste bedrijf was haar spel „af". öaron Blasewits (de heer C. Vennik) had *en rol voor hem geknipt. Een fijn doorvoeld Pel, waaraan de komische noot niet ont- rak August Schimmelman (de heer Jac. v. uj^mer Jr.) viel tegen, doch in het derde hem - i8!*'» ^at we noK n'e*. van zagen. Een compliment was wel een bij open doek". Dr. Rene Meeren- 1„ We heer A. Greeuw Jr.) was niet al- hnorv j r,°uwd met de artikelen van het wet- soel' ,even bedreven in de liefde, zijn om als a'hjd, even goed en een mimie1 °m te roemen. Dacht U dat Uw concurrent too dom is Een modern zakenman is %bjj de tijd" en adverteert in de Katrien, de oude keukenprinses (mevr. J. Knies-van Gemeren) had een korte, doch moeilijke rol. Fijn geteekend spel en een creatie om te roemen. Krempel, de postbode, en Frans, de knecht (de heer D. van Weel deren Jr.) werd behoorlijk weergegeven. Er is genoten, dat bleek uit den gullen lach en 't spontaan applaus. Grimeering en kapwerk van de firma Rid denkhof te Hoorn waren te roemen. De tooneeldecoratie van de firma Groothuizen te Alkmaar, was geheel af. Jan Smit en zijn band zorgde voor afwisseling. Een intiem en gezellig bal besloot den avond. De uitkomsten der tentoonstelling. Na afloop van de laatste werkzaamhe den der Floralia- en Huisvlijt-tentoonstel- ling met tuinfeest had het bestuur de com missie van bijstand ook uitgenoodigd voor een vergadering om de financieele uitkom sten eens na te gaan. Dat de commissie daar prijs op stelde, bewees de flinke op komst. Na opening door den voorzitter, bracht de penningmeester een voorloopig verslag uit met een voordeelig saldo van ongeveer 65, waarvan de eerstvolgende algemeene vergadering volledig verslag zal worden uitgebracht. Verschillende onderwerpen werden be sproken voor het volgende jaar. In zijn sluitingswoord dankte de voorzitter de commissie en de Ned. herv. weezenadminis- tratie voor de beschikbaarstelling van den speeltuin, benevens de dames lotenverkoop- sters. In het bijzonder werd dank gebracht aan het medebestuurslid mej. M. Leegwater, die ruim 300 loten heelt weten te verkoopen. Tenslotte kreeg het fanfarecorps Excelsior voor de belanglooze medewerking 'n woord van hartelijken dank. Zigzaggen - Slinge ren: de gang van een dronkaardI Als het spoor van uw autowielen er zoo uitziet, dan., ja, dan is uw handelwijze misdadig. Voor automobilisten geldt het wachtwoord: Geen drank op den weg! TEXEL (October). Geboren: Cornelis Anton, z. van Francois Leopold de Grave en Guurtje Pe- tronella van Heerwaarde. Dirk, z. van Dingenus Gilles Tooien en Elisabeth Helena Buys. Greta Duvera, d. van Hendrikus Jacobus Reij en Dieuwertje Theodora Smit. Gerritje Cornelia, d. van Cornelis Pieter Schaatsenberg en Grietje Roorda. Sara Geertruida, d. van Bauke Duizendstra en Hendrika Geertruida van Balen. Jacob, z. van Jacob Gieles en Aagje de Graaf. Tine Marie, d. van Aris Jan Eelman en Catharina Cornelia Koorn. Anne, z. van Reijer Schaap en Mart je de Waard. Nelly, d. van Nan Eelman en Grietje Lap. Anne Alida Hendrica d. van Ary Kievit en Alida Krijnen. Cornelia Agatha Emma, d. van Pieter Jacob Witte en Theodora Cornelia van Heerwaarden. Naentje, d. van Maarten Bruyn en Klazina Zurcher. Lo- dewijk. z. van Lodewijk Igesz en Alida Hen drika Trap. Anna Maria, d. van Willem Tijs Bakker en Cornelia Johanna Witte. Corry, d. van Douwe Blom en Elisabeth Krijnen. Alie Dieuwertje, d. van Willem Kiewiet en Johanna Gieles. Ondertrouwd.; Jan Huisman en Martje Witte. Maarten Jacob Witte en Neeltje Eelman. Willem Ellen en Hen drica Zegel. Jan de Geest en Grietje Wassenaar. Cornelis Jacob van der Kooi en Willempje Moojen. Dirk Boot en Anna Maria Duinker. Jan Visser en Grieteka Kalf. Getrouwd: Jan Huisman en Martje Witte. Maarten Jacob WPte en Neeltje Eelman. Willem Ellen en Hendrika Zegel. Overleden: Neeltje Hillenius, 73 j., gehuwd met Jan Koning. Antje van Waggendorff van Rijn, 42 jaar, gehuwd met P. M. Koorn. Antje Tuinder, 66 jaar, gehuwd met Cornelis Koopman. Wij- brand Kooiman, wedn. van Grietje Dekker. Trijntje Daalder, 68 jaar, gehuwd met Willem Duinker. AKERSLOOT - (October). Geboren Nicolaas, z. van J. Zweeris en H. Blokker. Gerardus Maria, z. van J. J. Kuijs en M. A. de Lange. Adrianus Aloysius, z. van C. Th. Graas «en G. M. Borst. Getrouwd: P. J. de Haan te Den Helder en M. P. Koppes. M. Kok te As sendelft en A. Timmerman, Overleden Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van P. Blok ker en M. H. Tijmes. HENSBROEK - (October). Geboren: Franciscus Nicolaas, z. van A. Veul en Th. de Haan. Jan, z van J. Schaak en G Nierop. Ondertrojwd: Jan Bosman te Zaan dam en Geertje Geertruida Bas. Getrouwd: Jan Bosman te Zaandam en Geertje Geertruida Bas. Overleden: Neeltje Steur, weduwe van Dirk Braakman, 64 jaar. Johannes Poland, 29 jaar. OUDKARSPEL (October). Geboren: Cornelis, z. van A. Kooij en G. Tuinman. Theodorus Cornelis, z. van D. Langendijk en T. L. Smit. Geer truida Cornelia, d. van P. Blijleven en D. M. Spaans. Ondertrouwd en getrouwd: Rens Doorn van Oude Niedorp en Dieu wertje Wals. Overleden: Pieter Ton, echtgen van J. Kuiper, 61 jaar. Sijfko Evers, echtgen. van A. op 't Landt, 71 jaar. KOEDIJK (October). Geboren: Maria Sophia, d. v. Wilhel mus Hes en van Petronella Rood. Overleden: Leonardus van Etten, oud 21 jaren. Maart je Kroon, oud 73 jaren, weduwe van Jan Schipper. Ingekomen personen. J. H. Asjes van fflkmaar. T. Blaauw en zoon van Rotterdam. M. J. Kommers van Zeist. A. Toonen en gezin van Stein (L.) GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 1 tot en met 6 November 1935: Portemonnaie met een paar centen; da meshandschoen met bont afgezet, pakhuis sleutel, huissleutel, wit-zwart kinderschoen tje, dameshandschoen, tasch, blauwe wollen muts, huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 1 tot en met 6 November 1935: H. Molleman, Huize Westerlicht, kamer 375, portemonnaie inet inhoud; W. de Vries, Stuartstraat 40, huissleutel; J. Timmerman, Troelstrakade 32, spoeltje van naaimachine; N. Schals. J. S. Millstr. 4, belastingmerk in étui; P. Harderwijk, Sandersbuurt 13, bood- schappentasch; J. Burgering, Landstraat 71, portemonnaie met inhoud; J. Boekei, Zuid en Noordschermer, Driehuizerweg 64, gou den collier; R. Woonijk, 2e Landdwarsstraat 3, bril in doos; W. van Veen, Achterstraat 46, sleuteltje; J. Duurlo, Heemraadstraat 20, beiastingplaatje in étui; B. Dekkinga, Linde gracht 6, N. S. B.-insigne; Leni Plas, Hekel straat 7, kindermuts; J. Hein, Baanpad 21, half gevulde mand met eieren; K. Smit, Burg. f i, iiii» «t* f i r|riiir „De ouwe kar begint nu op temperatuur te komen; Je zoudt heelemaal niet zeggen dat ie een kampeerwagen trok, wel?" (Humorist) de Wildlaan 91, Heiloo, bos sleutels* B. H. Heiblom, Korte Landstraat 30, kruisje van rozenkrans; T. Boots, Wildemanstraat 10, rijwielbelastingmerk; Stubinitsky, Linden- laan 90, blauwe ceintuur; W. Roemer, Hei ligland 8, portemonnaie met inhoud; Alb. Elings, 2e Kabelstraat 19, 1 pr. witte hand schoenen; G. Köllmer, Verdronkenoord 25, blauwe ceintuur van mantel; A. de Vet, Uitenboschstraat 84, kinderhandschoen; H. Duits, Overdiestraat 20, 1 pr. zwarte sokken en 1 pr. witte handschoenen; Nijmeijer, Fo- restusstraat 5, bagageriem; N. Venema, Waterschapstraat 5, rozenkrans; M. Kloet, Oudegracht 261, armbandhorloge; A. Kamp, Baansingel 5 B, grijze gebreide handschoen; J. Laan, Zandersloot 35, Heiloo, portemon naie met enkele centen; D. Hoogvorst, Eike lenbergstraat 56, 1 pr. voetbalschoenen; J. Schoonewil, Noordervaart 72, Alkmaar, rij wielplaatje in étui; M. de Wit. Schouten straat 17, damestasch met inhoud; R. Peere boom, Noorderkade 5, belastingplaatje; N. van Egmond, Forestusstraat 2, belasting plaatje; W. Vonk, Koornlaan 4, want met duim; C. Bakker, Dubbelebuurt 12, jongens overjas; P. Bongers, Boezemsingel 23, lorg net in étui; J. Nieuwenhuijzen, Schouten straat 22, beestje van kinderspeelgoed; P. de Moei, Schoutenstraat, duimstok. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Elk levend wezen loopt herhaaldelijk het risico te worden verwond. Lager georgani seerde wezens uit het plantenrijk zoowel als uit de dierenwereld reageeren heel anders op verwondingen dan hooger georganiseerde en in bouw meer gecompliceerde organismen. Bij verschillende zeer primitief opgebouwde, o.a. eencellige wezens is het voortplantings proces een kwestie van splijting of splitsing en kan verwonding van één bestaand indivi du tot het optreden van twee gelijkwaardige individuen' voeren. Men behoeft hierbij trouwens niet tot de allerlaagste vormen terug te grijpen. Bij ver schillende planten wordt met behulp van het inoculeeren verwond om soortverbetering of variaties in te voeren en wanneer men een regenworm in stukjes snijdt, blijven de onder deden gescheiden en als zelfstandige indivi duen groeien en voortleven. Wanneer ee». hagedis een gedeelte van den staart verliest, is op de plaats van de verwonding voldoende levenskracht aanwezig om alle verloren ge- gane weefsels door gelijkwaardig weefsel te vervangen en is dus het vermogen tot herstel of „regeneratie" nog zeer sterk en rijk gedif ferentieerd aanwezig. Bij levende wezens van hoogere differentia tie en orde is de voortplanting een geslachte lijke geworden en is hierbij het verwondings begrip geheel uitgeschakeld; bovendien is na verwonding lang niet in die zelfde male regeneratie mogelijk als bij de lagere wezens. Slechts een zeer oppervlakkige huidwond kan genezen zonder sporen na te laten in den vorm van een lidteeken en wanneer iemand nog slechts een klein deel van den vinger b.v. door een ongeluk verliest, dan is toch deze vinger blijvend geschonden en wordt de oude vorm niet weer volkomen hersteld. Intusschen geneest gelukkig als regel zulk een wond wel en het loont de moeite deze krachtige levens reactie eens een oogenblik nader in oogen- schouw te nemen. We vinden het haast vanzelf sprekend dat een verwonding geneest en bedenken zelden of nooit daarbij dat hiervoor allerlei krachten en factoren welwillend moeten samenweiken, wil een bevredigende genezing tot stand komen. Wij hebben de neiging in ojxstand te komen, wanneer de genezing niet vlot van stapel loopt. Er ware inderdaad meer r^den ons dankbaar te verheugen voor elke wond genezing, welke weer zoo welwillend is zich behoorlijk op tijd af te spelen en te voltrek ken. Maar ondanks is nu eenmaal 's werelds loon en aangezien er bij de wondgenezing niemand zichtbaar gereed staat om voor het verkregen resultaat bedankt te worden, is het begrijpelijk, dat men slechts moppert bij tegenslag. Bij elke verwonding van eenige uitge breidheid treden dezelfde verschijnselen van wondgenezing op als „reactie" op de wond „prikkel". Verschijnselen van pijn door dat zenuwdraadjes zijn geraakt of in den knel gekomen en van bloeding doprdat bloed vaatjes zijn aangesneden noem ik terloops, omdat deze den verwonde aan zijn wond doen denken, maar ze blijven voorloopig bij de be spreking van de wondgenezing buiten be schouwing. Ook zullen wij ons niet verdie pen in de wetenschappelijk zeer interessan te vraag wat nu eigenlijk het essentieele van een wond„prikkel" is en op welke wijze aan het levend individu wordt medegedeeld dat er op een bepaalde plek van het lichaam te gen een wond een „reactie" moet worden in gesteld ter verkrijging van de genezing. De gang der genezing. Laten wij op dit oogenblik aannemen, dat de wondgenezing niet door binnengekomen ziektekiemen is verontreinigd en dus ook niet door infectie kan worden verstoord, dan heb ben wij allereerst te bedenken dat de ver schillende weefsels (b.v. de spieren) slechts een beperkt regeneratie vermogen hebben. In normale omstandigheden leven onze spier cellen slechts een beperkten tijd en worden ze regelmatig door nieuwe spiercellen vervan gen. In de groeiperiode nemen onze spiercel len toe en ook door oefening kan dit geschie den; maar wanneer bij een verwonding wat veel spierweefsel is vernield, kan de oude toestand' niet meer worden hersteld. Zoover reikt dus de macht van de wondgenezing niet. In het wondbed verzamelt zich wond of lymphvocht en natuurlijk ook dikwijls bloed. Dit wondvocht kan zich als een be schuttend stolsel in en over de wond leggen, (d.i. de bekende korst). Van de omgeving uit groeien jonge bindweefselcellen, welke zich door deeling vermeerderen, het wondgebied in en witte bloedlichaampjes worden naar de plaats des onheils gedirigeerd langs de bloedsboom. Zij treden in het bedreigde ge bied buiten de vaatwond, vormen een wal er omheen en zijn paraat om eventueele ziekte kiemen te bestrijden. Daarover bij de stoor nissen in de wondgenezing later weer. Het jonge bindweefsel vermeerdert zich snel. Natuurlijk moet ook dit weefsel wor den gevoed. De weldoende Moeder Natuur weet hier wel raad op; er worden dunne bloedvaatjes meegevoerd en zoo wordt de verwonde plek opgevuld door dit jonge, bloedvaatrijke bindweefsel, voortaan „gra nulatieweefsel" geheeten. Dit granulatie weefsel duwt de droge of vochtige wondkorst langzaam voor zich en heeft in gunstige om standigheden eindelijk het geheele wondbed opgevuld. Dit weefsel kan gemakkelijk bloe den maar vormt een krachtdadige beschut- ting'slaag tegen ziektekiemen wanneer deze nu nog op een of andere wijze op het nog niet genezen gebied zouden worden gebracht. Groeit 't te weelderig, dan kan 't b.v. door aanstipping met helsche steen („lapis^infer- nalis") worden beteugeld; is er te weinig dan is het mogelijk den groei te bevorderen (zon licht bijvoorbeeld). De huid over de wond. We wenschen ten slotte de wond echter weer overdekt te hebben door huid en ook aan dit verlangen wordt voldaan. De huid uit de omgeving schuift zich langzaam maar zeker aan den buitenkant over het granu latieweefsel heen. In verschillende omstan digheden blijkt zich huid als eilandjes op het wondgebied er bij te vormen en ten slotte is, als er zich geen complicaties voor doen en het wondgebied niet te groot is, na enkele weken de wond door huid overdekt en genezen. Het granulatieweefsel heeft zijn plicht gedaan en trekt zich weer grooten- deels terug. Het gevormde rose litteeken schrompelt en verandert langzamerhand1 in een iets ingezonken streep dat blijvend is en ons steeds kan herinneren aan de plek waar eens een verwonding was geweest. Won dere krachten hebben vruchtbaar samenge werkt, cellen en vochten hebben, door stille krachten aangezet, hun plicht gedaan om ons lichaam, zoo weinig mogelijk geschon den, in ouden vorm te helpen handhaven en in stand te houden. Wanneer de wondoppervlakte te groot is om spontaan geheel door huid te worden begroeid, of wanneer door andere oorzaken de huidovergroeiïng niet voldoende tot uiting komt, kan de bevoegde medicus dunne huidlaagjes van elders halen en op het wondgebied leggen. Zoo kan men vaak bij groote wonden door „transplantatie" den duur van het genezingsproces bekorten en bovendien nog zeer bevredigende resul taten verkrijgen. De duur van het gene zingsproces is natuurlijk een zaak van groote practische beteekenis en hangt o.a. van de genezingskracht van het getroffen individu af. Maar ook de grootte van de wond is van beteekenis. De wond sluiten In het algemeen kan men wel zeggen dat de genezingsduur min of meer evenredig is aan de uitgebreidheid der verwonding. Daarom streeft men er terecht naar het wondgebied zoo klein mogelijk te doen zijn. Wanneer bij een operatie door het mes in de hand van den chirurg bewust, terwille van het operatieve doel, een wond wordt ge maakt, zal daarom altijd getracht worden na afloop van de operatie de wond weder te sluiten. Dat kan en geschiedt dan ook in de meeste gevallen. Alle doorsneden lagen worden weer netjes tegen elkaar gelegd en met behulp van nechttuigen bijeen gehou den en ook de huidranden worden weer keu rig gesloten. In korten tijd treden nu de zelfde wondreactieverschijnselen in het klein op en zoo is het mogelijk, dat iemand na een goed geslaagde breuk-operatie of blinde- darmontstekings-operatie binnen enkele weken weer genezen ontslagen kan worden. Groote huidwonden. Bij groote huidwonden, door vechtpartij of ongeluk ontstaan, kan de genezingsduur, ook al trad geen infectie op, vele weken in beslag nemen. Men begreep ook vroeger al wel, dat deze genezingsduur bekort kon worden door de wond te verkleinen of zelfs geheel te sluiten. Dat dorst men echter niet in verband met de groote kans, dat er infec tie zou kunnen optreden. Zulks vermoedelijk door ziektekiemen verontreinigde wonden liet men open uit angst dat de kat (in casu de ziektekiemen) juist in den kelder zouden worden gemetseld en dat kon slechts uiterst hinderlijke en gevaarlijke complicaties ver oorzaken. Men hield de wond dus welbewust open en de patiënt had in zijn eigen belang den veel langeren genezingsduur geduldig te aanvaarden. In de laatste jaren, onder invloed van ver beterde inzichten en nieuwere mogelijk heden. vindt ook op dit gebied een ommekeer plaats. Door nauwgezet alle hoekjes en gaatjes te reinigen, door te sterk gekneusd weefsel te verwijderen, door de wondranden te verwijderen en met behulp van nog en kele andere maatregelen is men tegenwoor dig in staat en gerechtigd vele ook meer uit gebreide wonden direct te sluiten of althans zeer sterk te verkleinen. Door deze z.g. pri maire wondexcisie en sluiting geeft hem bier kan men in vele gevallen van verwonding van vele weken tot maanden terugbrengen tot enkele weken en wordt het risico van bij komende infectie aanzienlijk verminderd. Juist in dezen tijd van sociale moeilijkheden en verkeersongevallen is dit van bijzondere beteekenis. De verwonde wil en moet vaak zoo spoedig mogelijk weer arbeidsgeschikt zijn ter wille van het behoud van werk. Pri maire wondexcisie en sluiting heeft hem hier toe de kans. Maar de behandelende genees heer (meestal in zulke gevallen de chirurg) heeft wel zorgvuldig de voor- en nadeelen tegen elkander af te wegen en er nauwlet tend acht op te slaan hoe groot de kans is dat inderdaad ziektekiemen achterblijven In dat geval zouden deze in het gesloten wond bed een veel dankbaarder terrein voor hun schadelijke inwerking vinden, moeilijker te bestrijden zijn en dan moest de wond toch weer open. Deze tijdsparende mogelijkheid kan dus niet altijd worden toegepast. Hoe belangrijk tijdwinst ook moge schijnen of zijn, werke lijke en blijvende genezing op den duur is aitijd nog van meer waarde. Hoe de wondgenezing onder invloed van binnengedrongen ziektekiemen kan worden verstoord zal ik in den volgenden brief nader uiteenzetten. P. N. N.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11