DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE EERSTE BEGROOTINGSDAG. De sanctie-maatregelen tegen Italië. Qjaqetühdi OvecticfU KINGSFOPD SMITM VERONGELUKT? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 264 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 8 November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Fractie-leiders voeren het woord. Geen nieuwe gezichtspunten. Den Haag, 7 Nov. Na het debat, dat de Kamer in September heeft gehouden over de oplossing van de Ka binetscrisis en het program der nieuwe re geering, kunnen de algemeene beraadslagin gen over de Rijksbegrooting, welke heden zijn aangevangen, bezwaarlijk nog schok kende nieuwigheden opleveren. Zooals ge woonlijk, heeft de leider van de grootste fractie der oppositie, ir. Albarda (s.d.), het begrootingsdebat geopend. Hij critiseerde gouverneur-generaal De Jonge wegens diens, z.i. te vriendelijke, ontvangst van ir. Mus- sert en klaagde, dat er onder de Haagsche politie menschen zijn, die sympathie voor de N.S.B. koesteren, wat hij afleidde uit het feit, dat de politie het colporteurs dezer beweging heeft mogelijk gemaakt, in het roode Duin dorp verspreidwerk te verrichten. De communist De Visser uitte een derge lijke klacht en wenschte voorts, dat de ge heele N.S B. zou worden verboden evenals de andere fascistische organisaties. Intus- schen, als alle partijen, welke den wettigen weg niet als den eenig juisten beschouwen, verboden worden, zou ook de partij des bee- mDe Visser het slachtoffer worden. Mr. Westerman (nh.) daarentegen wierp zich op als verdediger eter N.S.B., in zoover re hij het verbod voor ambtenaren, om er lid van te zijn, sterk afkeurde. Een interruptie van mr. Boon (lib.), die vroeg, of deze afkeuring ook 't verbod betref fende de communistische partij gold, liet mr Westerman onbeantwoord. Zoo schijnen hij en de heer De Visser althans hierin overeen te stemmen, dat zij met twee maten meten Prof. Aalberse (r.k.) gaf te kennen, dat al leen door den economischen nood „een onbe nullige beweging" als de N.S.B. ongedacht veel vat op de massa heeft gekregen Ir. Albarda uitte dezelfde gedachte. En de laatste beval, om aan dezen nood een eind te maken, het Plan van den Arbeid aan, van S.D.A.P. en N.V.V. Het wil industrialisatie en werkverruiming mogelijk zien gemaakt, door een leening van 200 millioen per jaar, drie jaar lang. Desnoods zal die leening ge dwongen moeten zijn. Prof. Aalberse sprak, opmerkelijk genoeg, niet over het plan en volstond ermede, de door de regeering ondernomen werkverrui ming toe te juichen en te pleiten voor een organisatie van het bedrijfsleven met pu- bliekrechtelijken inslag. Dit laatste helpt niet ter leniging van den nood van het oogenblik. Ditzelfde kan men zeggen (jhr. de Geer (c.h.) deed het) ten opzichte van de bedrijfsschap- pen, in het Plan aanbevolen. De leider der chr.-hist. merkte op, dat het Plan als mid delen, om den toestand van het oogenblik te verbeteren, alleen industrialisatie en uitvoe ring van openbare werken noemt, zaken, waar de regeering al mee bezig is en, aldus ïhr. de Geer, „geen ontdekkingen om er de dok voor te laten spelen". De sociaal-demo craten verdedigen de in het Plan aanbevolen maatregelen met te wijzen op de vermeerde ring van koopkracht, welke er het gevolg van zal zijn. Maar jhr. de Geer betoogde, dat men, om iets te verteren, eerst moet kun nen produceeren, waarvoor kapitaal noodig is, en noemde dit beroep op de vermeerde ring van koopkracht een onvoldragen vructit van de devaluatiegedachte. Dat er ,ndcr de samenstellers van het Plan verkli.arde tegen standers van devaluatie zijn, achtte jhr. De Geer een teeken, dat zij aan dualisme lijden. Wenscht ir. Albarda, dat de grondwets herziening, welke de regeering aan de orde *al stellen, door een commissie zal worden voorbereid, volgens prof. Aalberse en jhr. de Geer kan men de voorbereiding tot zulk een beperkte herziening wel aan de regeering zelve overlaten. Ir. Albarda vreest een aanranding van de vrijheid van drukpers, als artikel 7 der grondwet wordt gewijzigd. „Niemand h^eft voorafgaand verlof noodig om door de druk pers gedachten of gevoelens te openbaren, gehoudens ieders verantwoordelijkheid vol gens de wet'', zoo luidt dit artikel. Het wij zigende, wil de regeering optreden tegen de heerschende ongebondenheid in woord en ge schrift. Jhr. De Geer achtte deze ongebon denheid onhoudbaar en vergeleek een wette- lijken maatregel ertegen bij een warenwet, welke tegen geestelijke vergiftiging waakt. Maar ir. Albarda, hoezeer tegen de N.S.B. gekant, keurt zelfs de inbeslagneming van de persen van „Volk en Vaderland" af, zooals de sociaal-democraten vroeger die van de persen van „De Tribune" hebben afgekeurd Even wel, als N.S.B. of communisten het voor het zeggen krijgen, worden alle persen van an dersdenkende organen voorgoed in beslag ge nomen! Verklaarde ir. Albarda, niet te begrijpen, wat de regeering wil wijzigen in artikel 194 der grondwet („De wet kan aan andere dan in de grondwet genoemde lichamen veror denende bevoegdheid geven"), prof. Aalberse juicht een wijziging hiervan warm toe er, denkt hierbij aan een invoering van het orga- nisch kiesrecht, naast het algemeen kiesrecht voor het parlement, wel te verstaan. Vermoe delijk zweeft den leider der katholieken de in stelling van economische parlementen voor oogen, verband houdende met de door hem voorgestane publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Ir. Albarda heeft de democratie warm ver dedigd en jhr. De Geer noemde lichtpunten ten aanzien van de gevaren, die haar bedrei gen. Zulke lichtpunten zijn, dat de katholie ken begrijpen, dat de Kamer niet op den stoel der regeering mag gaan zitten; dat de Ka mer zelve bij haar debatten meer beperking in acht neemt en dat de S.D.A.P. zich met haar Plan van den Arbeid heeft gewend tot ons geheele volk en allen tot medewerking oproept, tot welke klasse ook behoorende. Prof. Aalberse opperde bezwaren tegen de door de regeering voorgenomen belasting- verhooging, welke het bedrijfsleven nog zwaarder zal belasten, en jhr. De Geer keur de alleen de reisbelasting goed, liet zich voorts gunstig uit over een belasting op uit wonende Nederlanders, maar raadde der regeering aan om niet al te veel vast te hou den aan de andere belastingen en om te pro beeren, de 24 millioen, welke zij moeten op brengen, op een andere manier te verkrijgen. De leider der christelijk-historischen waar schuwde overigens minister Oud tegen te veel optimisme en wees erop, dat er in de bezuini- gingswet 33 millioen perspectiefbesparing zit, welke dus eerst over een aantal jaren voelbaar zal zijn, 20 millioen boekhouakun dige besparing en 10 millioen besparing wegens stopzetting van reserveering voor be drijven en van afschrijving voor de spoor wegen, ook al geen „echte" besparing dus En daarbij komt dan nog, dat er volgens hn dekkingsplan der regeering 26 millioen uit nieuwe belastingen moet worden gehaald waarvan jhr. de Geer het overgroote deel heel bedenkelijk acht. De heeren Kersten (s g.) en Lingboek (h.g.) hebben gefulmineerd tegen ,„de ver- roomsching van Nederland" en laatstge noemde afgevaardigde beroemde zich erop, dat hij het eenige Kamerlid was geweest, dat minister Marchant, toen deze zijn rede over de abdij van Egmond had gehouden, had „doorzien" Een artikel van de Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz. Maatregelen van Italië. Onder den titel „Duitschland en de sanc ties" schrijft de Deutsche diplomatisch-poli- «ache Korrespondenz: >,In merkwaardige tegenstelling met de ondubbelzinnig neutrale houding welke Duitschland heeft ingenomen tegenover het taliaansch-Abessinische conflict, is de Duit- *che politiek op dit punt in het buitenland eial het object van raadselachtigheid, aan- w ii?n sPrake is van verdachtmakingen, rvf *ven overbodig als onbegrijpelijk rijn. j kche politiek is in haar logica ab- hftoi "'^'ijk en tegenover deze, de ge- e wereld bekende, weldadige duidelijk heid der Duitsche politiek zou het derhalve zeer zeker niet gepast zijn, er een vraagtee- ken achter te plaatsen. De houding van Duitschland, aldus de correspondentie, in dit critieke uur volgt consequent uit zijn bijzondere volkenrechte lijke positie, evenals uit de principes der Duitsche vredespolitiek en de plichtsgetrou we verantwoordelijkheid tegenover het eigen volk. Dat Duitschland geen aanleiding heen zich aan te sluiten bij de procedure, waartoe te Geneve is besloten, is slechts de conse quentie van het feit, dat Duitschland geen lid van den Volkenbond is, In overeenstemming met de principes van zijn vredespolitiek moet Duitschland aan den anderen kant ook alles verwerpen, wat in te genstelling is met zijn onvoorwaardelijke wil tot vrede en dat zou kunnen bijdragen tot een bemoeilijking van de situatie. Uit deze overwegingen wijst Duitschland voor zijn doel van de hand de rol van oor logswinstmaker te spelen, aangezien deze onvereenigbaar is met een van zijn verant woordelijkheid bewuste gedragslijn en van de politiek, welke bepaald wordt door zijn zorg voor den vrede. Aan de andere zijde kan het evenwel ook niet toelaten het slachtoffer te worden van directe of indirecte terugslagen, waarmede het niets te maken heeft en welke buiten rijn verantwoordelijkheid liggen. Een afzonderlijke positie. Zooals de Ver. Staten van Amerika uit hun volkenrechtelijken politieken en geografi- schen bijzonderen toestand, de consequentie hebben getrokken voor hun houding, aldus vervolgt de correspondentie, heeft ook Duitschland een afzonderlijke positie ingeno men, welke hem toekomt met het oog op zijn bijzondere juridische, politieke en geografi sche positie en die in overeenstemming is met zijn vredespolitiek. Deze vredespolitiek streeft ernaar alles te vermijden, wat zou kunnen bijdragen tot verstoring der verhou dingen tusschen de staten onderling of tot een uitbreiding der reeds bestaande conflic ten. Daar Duitschland erop bedacht moet zijn zijn normale economische activiteit naar alle zijden te handhaven en anderzijds de eigen behoeften aan gebruiksgoederen te garan deeren, is dit streven geenszins in strijd met deze principes en niet te voorkomen met het oog op de veiligstelling der Duitsche levens- benoetten. De Duitsche politiek moet deste- 1neer aandacht aan dit punt besteden, daar de directe uitwerking der sanctiemaatrege len reeds heeft geleid tot een schaarscher worden van vitale producten in den handel tusschen de staten onderling en de Duitsche staatsleiding het zich tot een plicht rekent de verzorging van Duitsche binnenland- sche markt te garandeeren. Het artikel besluit:- Duitschland heeft in het geschil van het begin af aan een strikt neutraal standpunt ingenomen en gevoelt zich in ieder opzicht buiten een conflict, waarvoor het noch verantwoordelijk is noch eenige verantwoordelijkheid op zich heeft ge nomen. De Duitsche politiek werkt in het be lang van een algemeenen vrede. De N.S.K. over het Duitsche standpunt. Ook de „Nazional-sozialistische Korres pondenz" houdt zich bezig met het Duitsche standpunt ten aanzien van de sancties, en wel naar aanleiding van de intusschen gede menteerde berichten over een Duitsche de marche te Geneve. Het zou mogelijk zijn, aldus schrijft het blad, dat zekere kringen op de verwerpelijke gedachte zouden komen, profijt te trekken uit de bloedige conflicten tusschen andere staten, in den vorm van oorlogswinst. Het is immers niet onbekend, hoe althans vroe ger menige economische groep uit menigen staat den oorlogshandel beschouwde als een bijzonder winstgevende aangelegenheid. Het nationaal-socialistische Duitschland zal in ieder geval geen. gelegenheid geven voor der gelijke overwegingen of daden. In zijn be schouwingen over de buitenlandsche poli tiek heeft de rijkskanselier steeds met nadruk verklaard, dat de binnenlandsche en de bui tenlandsche politiek der regeering slechts bepaald worden door dit ééne beginsel: so ciale vrede in het binnenland, beveiligde vre de naar buiten. Dat een dergelijke opvatting slechts gehandhaafd kan worden bij volle dig behoud der economische en politieke neu traliteit, zal weinig commentaar behoeven, aldus het blad. Duitschland zal niet nog een eigen bij drage leveren voor de algemeene nervositeit, die "op Europa drukt. De bijlegging van het conflict in Oost-Afrika is de zaak van de mogendheden, die er bij betrokken of geïn teresseerd zijn. Het zal niet mogelijk zijn, zoo besluit de N.S.K., Duitschland daarbij te betrekken, daar het rijk meer beteekenis hecht aan zijn opbouw dan aan een specu latie op een of ander slagveld. De „Angriff" over het Duitsche standpunt. De „Angriff" schrijft, dat het standpunt van Duitschland ten aanzien der sanctie- maatregelen gedicteerd wordt door het be ginsel van volkomen neutraliteit en geheel logisch moet zijn voor hem, die de Duitsche buitenlandsche politiek niet door een ge kleurde bril ziet. Ten aanzien van grondstoffen en levens middelen is Duitschland niet voornemens, zelf gebrek te lijden om den uitvoer op on natuurlijke wijze te doen toenemen. Wat verder betreft de voltooide producten en de producten der Duitsche industrie: de Duit sche koopman is niet gewoon er naar te vragen, of zijn cliëntele Geneve al of niet aangenaam is Hij verdeelt ze slechts in slech te en goede betalers en bepaalt daarnaar, of hij zal leveren. Anderzijds bedankt hij voor de eer, door overgroote leveranties een ge makkelijke uitvlucht te verschaffen aan hen, die in de toekomst een zondebok zullen zoe ken voor een eventueel falen der sanctie maatregelen. Volgens het „Berliner Tageblatt" is er in het sedert eenigen tijd bekende Duitsche standpunt niets veranderd: Duitschland heeft met de sancties niets uitstaande en het heeft een verbod van uitvoer van oorlogsma teriaal zoowel naar Italië als naar Abessinië uitgevaardigd, zooals een neutrale staat be hoort te doen. Niettemin behoudt het land zich natuurlijk het recht voor, aldus dit blad, om maatregelen te nemen tegen een oneven redige stijging van den uitvoer van grond stoffen, levensmiddelen enz., en dat slechts in het belang van het Duitsche economische leven. De „Nachtausgabe" schrijft, dat Duitsch land van het oogenblik af, waarop het Ita- liaansch-Abessinische conflict tot object der internationale politiek werd, er den nadruk op heeft gelegd, dat het'volkomen neutraal tegenover de zaak staat en er niet aan denkt, zich in het conflict te laten betrekken. Brazilië blijft bij zijn standpunt. De Braziliaansche consul-generaal te Genève heeft den president der sanctieconfe rentie een door zijn regeering overgeseinde nota doen toekomen, die den volgenden in houd heeft: „Ik dank Uwe Excellentie voor de mededee- ling, waaraan de Braziliaansche regeering haar volle aandacht heeft besteed. Daar Bra zilië geen lid van den Volkenbond is, wenscht het niet deel te nemen aan de maatregelen, waartoe de Volkenbond heeft besloten, en be houdt het zich de vrijheid voor om in iedere eventualiteit te handelen op de wijze, die wordt bepaald door zijn belangen, door zijn internationale verplichtingen en door de be ginselen, die van oudsher toonaangevend zijn voor zijn buitenlandsche politiek". De afweer in Italië tegen de sancties. De ^fiiorale d'Italia" schrijft in verband met de ïtaliaansche afweermaatregelen tegen de sancties, dat de buitenlandsche handel van Italië gedurende den economischen oor log zal worden geregeld door een centrale deviezencomgjpsie. Deze commissie zal de deviezen, die noodig zijn voor het koopen van goederen in het buitenland, verdeelen. Reeds binnen enkele dagen, aldus het blad, zal een lijst van goederen, die voor Italië van bijzonder belang zijn, worden gepubliceerd. Deze goederen zullen in het vervolg naar Italië kunnen worden ingevoerd op grond; van vergunningen en met inachtneming van de behoefte op elk moment. De „Giornale d'Italia" voegt hieraan toe, dat alle andere goederen slechts in beperkte hoeveelheid, overeenkomende met de aller dringendste behoeften, zullen kunnen worden ingevoerd, terwijl daarbij streng zal worden gelet op de herkomst en op de omstandigheid, of de goederen al of niet als weelde moeten worden beschouwd. De „Giornale d'Italia" over de afweermaatregelen. De „Giornale d'Italia'' verklaart, dat de koele berekening, die ten grondslag ligt aan de sanctiemaatregelen, de bedoeling heeft Italië uit te hongeren en de verovering onmogelijk te maken van het koloniale ge bied, dat bij de vredesonderhandelingen na den wereldoorlog Italië door zijn bondgenoo- ten Engeland en Frankrijk is geweigerd. Met dezelfde koele berekening bereidt Ita lië, aldus het blad, de noodige afweermaat regelen voor, die zonder uitzondering op 18 November in werking zullen treden Men heeft in den laatsten tijd van verschillende zijde getracht, Italië te bewegen tot modera tie in zijn tegenmaatregelen. Deze pogingen kunnen goed gemeend zijn, zij gaan uit van den wensch om heftige botsingen te ver mijden, die van economisch gebied op politiek gebied zouden kunnen overslaan. Het resul taat van matigingsmethoden zou echter ge vaarlijk voor Italië kunnen zijn. Zonder iets te veranderen aan den eigen lijken stand van zaken zouden zij de manoeuvres van den tegenstander vergemak kelijken, de krachten van Italië versnipperen en Italië zelf onverbiddelijk in het raderwerk der sancties trekken. In dat gevaarlijk spel speelt Italië niet mee. De bedoeling van een der sanctiemaatregelen der zoogenaamde bevriende regeeringen, aldus vervolgt de „Giornale", is de sluiting van vele ïtaliaan sche industrieele bedrijven, zoodat de arbei dersmassa van Italië werkloos wordt en op straat komt te staan. Men wil gebruik maken van de armoede van Italië om zijn bevolking tot honger te drijven. De geschiedenis der Eurcpeesche beschaving zal van deze ernsti ge schandvlek nooit schoongewasschen kun nen worden en Italië zal nooit den door zijn vroegere bondgenooten uitgedachten moord aanslag vergeten. De sanctiemaatregelen, getroffen tegen de ïtaliaansche arbeiders, zullen echter hun antwoord vinden in de vastberaden eendracht der geheele natie. Door het in Genève op touw gezette terrrur- regime kan Italië echter noch worden afge schrikt noch op de knieën gedwongen. Wat ook het gevolg zal zijn voor Europa en de wereld, de verantwoordelijkheid daarvoor zal berusten bij degenen, die de sanctiemaat regelen in zoo blinde woede hebben georga niseerd, aldus luidt de conclusie van net blad. De betalingsbalans met Italië. Talrijke staten hebben reeds gehoor gege ven aan de uitnoodiging der werkcommissie van de sanctieconferentie om mededeelingen te doen over den stand van hun betalingsba lans ten opzichte van Italië, resp. over den stand der clearing met dat land. De Fransche regeering heeft medegedeeld, dat naast het eigenlijke handelsverdrag een mondeling accoord bestaat betreffende een evenwicht in den goederenruil. Door het in voerverbod voor ïtaliaansche producten wordt de compensatie der achterstallige beta lingen, die 150 millioen francs beloopen. on mogelijk gemaakt. Voor Polen, dat evenals Frankrijk geen clearingverdrag met Italië heeft, bedraagi het crediet-overschot ongeveer 12 millioen lire, voor Zweden iets meer dan 13 millioen lire. Nederland had eind October een vorde ring op Italië van ongeveer 1,4 millioen gul den. Volgens mededeeling van de Roemeen- sche nationale bank bedraagt het overschot uit het clearingverdrag 105 millioen lire ten gunste van Italië. In antwoord op de vraag betreffende loo- pende leveringscontracten met Italië deelde de Siameesche regeering mede, dat zij in Juli 9 torpedobooten en twee mijnenleggers in Italië heeft besteld. Voor een torpedeboet is 80 van den prijs, voor de andere sche pen 20 betaald. Het toestel in de Golf van Bengalen gevallen? Evert van Dijk over den wereld- vlieger. ALKMAARSCHE COURANT. «K» Uit Londen meldt men ons: Te Singapore maakt men zich ernstig ongerust over het lot van Kingsford Smith en zijn metgezel, die daar reeds uren geleden hadden moeten aankomen. Men vreest, dat hij in de buurt van de golf van Bengalen tusschen Rangoon en Victoria-Point een noodlanding heeft moeten maken. Een nader bericht meldt, dat men vreest, dat het toestel is neerge stort. De Australische vlieger Mel- nox, die eveneens op weg is naar Australië, verklaarde, een vliegtuig te hebben gezien, dat boven hem passeerde, toen hij over de golf van Bengalen vloog en dat er vlammen uit de uitlaatpijp van dit toestel sloegen. Men vreest, dat dit het toestel van Kingford Smith is geweest. Alle schepen, welke deze wateren van Bengalen bevaren, is verzocht, goed uit te zien en een eskader bommenwerpers is opgestegen, om de verongelukten te zoeken. Kingsford Smith, de groote Australiër, heeft meer dan iemand anders de we reld bevlogen. Hij veroverde den Atlan- tischen Oceaan, vloog rondom de we reld, maakte onderzoekingsvluchten over de Tasman-zee, had belangrijk aan deel in tal van luchtvaartondernemin gen, kortom, was een groot man en een groot vlieger. En daarbij een hartelijke kerel. Dat moge blijken uit van Dijk's ver haal „Over den Oceaan" Zooals men weet, vloog Kingsford Smith met onzen Evert van Dijk in een Fokker, de beroemde Southern Cross van Oost naar West. Dat was in Juni 1930 en Evert van Dijk vertelt dan over zijr» nieuwen vriend Smith: „Daar voor mij zat een kantige, flinke kerel met een scherp geteekend intelli gent gezicht, waarop alle goede vlieger-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1