R.K. Onderwijzersdag te Alkmaar. r 84arje7fev"s,rti' Stad en Omgeving Rede van oud-minister Marchant in de „Harmonie", „De jeugd is mede verantwoordelijk". Marchant PI OP AGANDA-AVOND ONDERWIJS CHR. DOOFSTOMME KINDEREN. T> het gebouw Waakt en Bidt was gisteravond ondanks storm- en regen- v'agen nog eeu vrij groot aantal perso nen, mannen zoowel als vrouwen, bij een gekomen, om te hooren naar wat er zou worden medegedeeld over het on derwijs aan de chr. doofstomme kinde ren in het instituut Effathe te Voorburg. Na gezamenlijken zang van Ps. 89:7 ging ds. von Meijenfeldt voor in gebed, waarop hij een openingswoord sprak. Hij stelde vast, dat het doofstommen JUooiHciaal TUctuus WATER-ONTTREKKING AAN DE DUINEN. Tuindersgrond dreigt waarde loos te worden. ©«©o©®© ftadiapcoQtattwia ^e®©©< Zaterdag 9 November. HILVERSUM. 301 M. (VARA- uitz.) 8— Grpl. 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Zonnekloppers olv. C. Steyn; E. Arbous, P. Collin en Jan Musch, cabaret en A. de Vries, spreker. 12.Gr.pl. 12.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 1.30 —1 45 en 2.— Gr.pl. 2.20 Filmpr. M. Sluyser. 2.35 Gr.pl. 3.10 Muzi kale lezing R. Schoute. 4.Gr.pl. 4.45 Ir. H. Vos: De studenten en het Plan van den Arbeid. 5.— VARA-orkest olv- J. Susan. 5.40 Literaire lezing, A. M. de Jong. 6.5C Orgelspel C. Steyn. 7.— Gro- ningsch uurtje. 8.Herli. SOS-ber, 8.05 VARA-maandrevue, tekst van Pleysier en de Vries, muziek van Rossican, mmv. de Flierefluiters o. 1 v. E. Walis en solisten. 8.35 W. H. Vliegen: De VARA-jubileert. 8.50 Verv. maandrevue. 9.15 Het Mysterie van de Geluiden, prijs vraag. Nieuwsber., VARA-Varia en toespraak door Esther de Boervan Rijk. 9.45 „Heijermans-herinnerin- gen", mmv. o.a. J. Musch en Esther de Boervan Rijk. 11.30—12 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 GEMEENTELIJKE RADIO- OUDKARSPEL -r B. en W. en de margarine. BOVENKARSPEL Gladiolenveilind' EGMOND BINNEN NIEUWE NIEDORP Gisteren is hier ter stede de Vierde R K. Onderwijzersdag gehouden, georganiseerd door de afdeelingen Alkmaar, Beverwijk en Hoorn van de St. Augustinusvereen. Deze vergadering werd door meer dan 500 onder wijzers en onderwijzeressen bezocht. Gistermorgen werd in de dekenale St Laurentiuskerk een plechtige H. Mis opge dragen door rector C. Vis uit Alkmaar. De tentoonstelling der leermiddelen, welke hierna in De Harmonie werd gehouden, trok veel belangstelling. De heer H. F. Fluitman uit Enkhuizen wees in zijn openingswoord op den strijd om het kind, die over heel de wereld wordt ge voerd; het is de taak van den R.K. onder wijzer de kinderziel in deze woelige wereld te beschermen en spr. verheugde zich daarom over de groote opkomst van het R.K. onder wijzerscorps van boven het IJ op dezen on- derwijzersdag, die ten doel heeft de liefde en de belangstelling voor de ziel van het kind te verlevendigen Spr. heette daarna o.a. welkom deken E. P. Rengs van Alkmaar, burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethou der H. Klaver, de inspecteurs van het L. O. in Alkmaar en Den Helder, de heeren Chr Dun en Heringa. Nadat het bondslied was gezongen, hield rector De Jong een rede over de gods- dienstig-zedelijke vorming onzer kinderen. Nadat daarna deken E. P. Rengs in een kort woord het betoog van Rector De Jong had onderstreept en de heer Dun, inspecteur van het L. O. een sympathiek woord tot de vergadering had gesproken, dankte de heer Fluitman den spreker, waarna met het Wil helmus de ochtendbijeenkomst werd gesloten. Oud-min. H. P. Marchant spreekt. De middagvergadering begon met een de monstratie door den heer Kuiper, muziek leeraar te Alkmaar, van het gebruik van blokfluiten als begeleiding van zangspel en piano- en vioolmuziek. Daarna leidde de heer rluitman mr. Marchant in. Hij gaf dezen de verzekering, dat de R. K. onderwijzers tegen over hem niet dien schroom aan den dag leg gen, waarvan mr. Marchant in zijn brochu e „Tot verweer" in het algemeen gewaagt. Aan de Msb. ontleenen wij het volgende van de rede van den oud-minister: Mr. Marchant begon met te vertellen, hoe hem van bevoegde zijde eens gezegd was, dat iemand, die tot het katholiscisme bekeerd was, bescheiden moest zijn. Daar was aan leiding toe om het tegen spr. te zeggen, want in zijn publiek leven is hij niet veel beschei den geweest; daar kom je ook niet ver mee en men tracht je onder den voet te loopen. E>e Imitatio Christi, die spr.'s bekeering in leidde, leert bescheiden te zijn en uit die Imi tatio heeft spr. leering en leiding getrokken. Er is naar aanleiding van mijn bekeering, al dus spr., nogal lectuur losgekomen; vooral van dien kant, waar men nog onwetend is over de katholieke leer. Een Gids-redacfeur schreef, dat hij zich niet kon begrijpen, dat ik er zoo lang over gedaan had, maar ik be grijp niet, aldus spr., hoe iemand, die de leer niet kent, zulks kan schrijven. Het is een al gemeen verschijnsel, dat andersdenkenden zich er wel over verwonderen, dat ik er zoo lang over gedaan heb en de katholieken er zich heelemaal niet over verwonderen. Het protestantisme, dat men mij geleerd heeft, heeft mij nooit bevredigd. In den loop van mijn publieke leven werd ik telkens ge troffen door het feit, dat de katholieken op staatkundig gebied steeds tot dezelfde con clusie kwamen als ik; dat is ook de reden, dat ik in de Tweede Kamer streefde naar samenwerking met Nolens c. s. en trachtte de coalitie uit elkaar te krijgen. Het is me altijd mislukt, omdat ze me altijd voor gemeener hielden dan ik was; men dacht, dat het poli tiek van me was, maar het was mijn over tuiging. Het sjouwerige leven, dat ik had, belette mij eerder het katholicisme te bestudeeren, doch reeds toen ik als wethouder en later als minister kennis maakte met het katholieke onderwijs en met de leerkrachten en de pries ters, begon ik er toe te komen. Ik ondervond, wat ik in m'n brochure schreef, dat de katho lieken een afzonderlijk leven leiden in de samenleving. Men mag dat ontkennen, maar ik kan daar beter over oordeelen; heel m'n leven' kwam ik met katholieken en priesters in aanraking, maar bij geen van die gelegen heden werd er van gedachten gewisseld over dingen, die aanleiding werden tot verder on derzoek, zelfs niet toen ik met dr. Van Gin- neken in de Spellingcommissie zat. Het is wellicht waar, dat de andersden kenden huiverig zijn om te vragen, maar de katholieken leggen te veel schroom aan den dag en dat is verkeerd. Al die schroom zich in het openbaar katholiek te toonen, is schade aan het katholicisme en ook schadelijk voor den niet-katholiek. In de weinige jaren, die ik nog te leven heb, zal ik het mijne ertoe bijdragen, die on wetendheid bij niet-katholieken te beper ken (applaus). Men zegt, dat ministers het zoo druk heb ben, maar juist toen ik minister werd, had ik meer tijd voor de studie van het katholi cisme; ik had toen maar één werkkring -- voorheen drie. Ik las toen de Imitatio, die ieder moet lezen', die neiging heeft zich ge wichtig te voelen en die in het publieke leven voor zichzelf werkt en de Imitatio leert, voor anderen te werken. Spr. ging voorts aan de hand van feiten na, hoe hij er zich voor wachtte, als minister, terwijl hij katholiek was, de belangen van het katholiek onderwijs meer voor te staan dan die van het openbare, juist omdat hij katho liek was, om dan, komende tot het onder wijs, te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de katholiek zich bewust is van den ondergrond, van het waarom van zijn leer. Het moeilijkste voor den paedagoog is, te begrijpen, wat de leerling niet begrijpt. Zoo staat het ook met de katholieke geloofsleer. Er is zooveel afval onder de arbeidersklasse, omdat men niet begrijpt het waarom, de ach tergrond van het waarnemen van zijn plich ten en het is daarom ook begrijpelijk, dat juist uit intellectueele kringen zooveel bekee ringen voorkomen. Spr. wees dan op de N.S.B., waartegen hij zoo gekant is, omdat hij het niet kan aanzien, dat op de gemoedsgesteldheid van de massa wordt gespeculeerd om haar te brengen daarheen, waar de ondergang zeker is, moreel en cultureel. Vroeger klaagde men over de terreur en be loofde men vrijheid, die grooter was dan die onder 't regime; nu zeggen ze: de regee ring moet weg en ik zal je een terreur geven, die deze nog overtreft; het is belachelijk en onbegrijpelijk en in plaats, dat de massa er over lacht, roept ze houzee en bravo. Deze menschen zien geen machtsverhou dingen en zeggen, wat de regeering mag doen, mag ook ik doen en wat wij niet mo gen, mag ook de regeering niet. Hitier do ceert in „Mein Kampf": terreur tegen ter reur en omdat hier geen terreur heerscht, doch slechts orde en gezagshandhaving, fan taseert men die terreur, om er zijn eigen ter reur tegenover te kunnen stellen. Eerst de straat en dan de staat, zegt Hitier en Mus- $ert zegt het hem na en stuurt zijn colpor teurs de straat op, zelfs daar, aldus spr., waar men er niet aan denkt die Vuiligheid te lezen. Hij, die geen vrijheid zal toelaten, als hij de macht zou hebben, roept: Vrijheid, geen terreur! En, als hij aan de macht zou zijn, zal hij alle critiek op hem willen smoren. In Duitschland zegt men, dat het gaat niet om den persoon Hitier, maar om het begin sel, maar Baldur von Schirach zegt tot de jeugdde jeugd is katholiek, noch protestant, maar Duitsch en God heeft gezegd en dat voelen we als de waarheid, zegt hij staat samen, vecht voor Hitier en Duitschland en als ge dat doet, volbrengt gij Mijn wildaar om weg met het kruis van Golgotha, hier het hakenkruis; niet Christus is de Messias, maar Hitier. Het is heiligschennend. De hervorming heeft continueele beteeke- nis en men wil in Duitschland de leer van Christus evolueeren en zich aanpassen naar eigen inzichten en omstandigheden. Minister Kerrl meent in het nationaal-socialisme de waarheid te zien van de nationaal-socialisti- sche leer. Ik begrijp niet, aldus spr., dat men hier zegtdat is ook onze leer. Er is mij veel aan gelegen, aldus spr., dat het Nederlandsche volk niet in het verderf stort. Als de duivel in opmarsch is met een oranjelap om zijn schouders, dan kan hij alleen winnen, als Senover hem verdeeldheid is in de leer van ristus volgens het Evangelie; maar nooit zal hij overwinnen, wanneer er eenheid heerscht. De katholieke jeugd moet weten, wat haar plicht is en hoe zij dien moet vervullen. De vier onmisbare elementen in de opvoeding zijn: het gezin, dat de kern is. de priester, die het echter niet alleen kan, doch geholpen moet worden door de onderwijzers en de or ganisaties na de schooljaren. Het vervullen van zijn taak eischt van den onderwijzer voortdurende studie; hij moet zich realisee- ren, wat zijn geloof inhoudt; hij moet ook op de hoogte blijven van de aanvallen erte gen. Ik heb het onderwijzersambt, aldus spr., steeds als een heerlijk ambt gezien; het levert elk jaar een nieuwe lichting aan de maatschappij. Zoo gezien is het een hoogst belangrijk ambt voor de geestelijke vorming van gezin en maatschappij; moge God, al dus besloot spr., aan uw werk Zijn zegen geven. Met een woord van dank sloot de voor zitter de bijeenkomst. orderwijs voor bijna ieder onbekend terrein is, en herinnerde dan aan Jezus' woord „Effatha" tot den doofstomme, die bij Hem was gebracht. De spreker zag hierin een wenk, om de Voorburir- sche inrichting te steunen, opdat de kinderen, ondanks het vele dat zij mis sen, nader tot Jezus kunnen worden *e- bracht en opgevoed tot menschen dit toch nog kunnen meetellen in de maat schappij. Spr. weidde uit over de gees telijke beteekenis van het genezen van doofstommen door Jezus en eindigde met aller steun in te roepen voor het werk van Effatha te Voorburg als blijk van dankbaarheid voor alles wat de hoorende en sprekende mensch méér heeft mogen ontvangen dan zijn doof stomme broeders en zusters. Hierop was het woord aan den heer Bremmers, een derHeiders van de ge noemde inrichting. Hij zette uiteen, dat een doofstomme hartgrondig te bekla gen is, niet alleen' omdat hij niet kan hooren of spreken» maar vooral omdat hij altijd geestelijk alleen staat, versto ken van alle schoons- in muziek en spel en bovenal los staat van de kennis van het evangelie, tenzij er een weg gevon den wordt om het Woord tot hem te doen doordringen. Doofheid werd door spr. erger geacht dan blindheid, omdat de geestelijke goederen voor den doove gesloten blijven en dus diens ziel zal moeten vernachten in donkerheid. Zelfs na het beste onderwijl blijft de doove in zijn geestelijke krachten sterk ge remd. Eeuwen verliepen er alvorens de ge meenschap zich bewust werd dat de arme doofstommen geholpen konden en moesten worden. Het was de geestelijke Guyot te Parijs, die in het midden de 17e eeuw belandde in een gezin met 2 doof stomme kinderen en dit was de dag, die hem deed inzien welk een groot werk er te doen was aan deze stum- perds. Al zijn tijd en geld en goederen offerde hij er voor op en zijn streven vond weerklank in andere landen, ook in Nederland, waar op het einde der 18e eeuw in Groningen een doofstommen- instituut werd opgericht. Later kwamen er nog derge ijke inrjchtingen te Rot terdam, Sint Michielsgestel en Amster dam, alsmede te Voorburg (de stichting Effatha, de eenige protestantsch-chris- telijke in ons land). Na deze algemeens inleiding schetste spr. de moeilijkheden van het onderwijs aan doofstommen, juist zo» moeilijk doordat zij geen begrip hebben van woorden en ook later, als hun de betee kenis van elk woord, van elke hande ling, enz. is bijgebracht, de controle blij ven missen over de klanken, die zij heb ben leeren uiten, zoodat hun stem heel anders klinkt dan die van den normalen mensch. In dit verband besprak de heer Bremmers de moeilijkheid van het spraakonderwijs (het.Iiplezen, dat in de plaats kwam van de vroeger gebruike lijke gebarentaal met de vingers). Met tal van voorbeelden rtiaakte hij eén en ander duidelijk. En ondanks alle moei lijkheden gelukt het toch meestal om de gehoorloozen zoover te brengen, dat zij in de maatschappij behoorlijk kunnen slugen niet alleen, maar dat zij ook het evangelie leeren verstaan. Aan het eind van zijn voordracht liet d- heer Bremmers een paar gramofoon- jTaten draaien, waarop een catechisatie uurtje was vastgelegd en waaruit bleek, dat de kinderen het godsdienst onderricht met behoorlijk succes hadden kunnen volgen. Verder werden nog tal van lantaarnplaatjes'vertoond, waarop de Voorburgsche irtriéfvting werd te zien gegeven met haar leslokalen, slaapzalen, ontspanififigsgélegenhiéaen - Jdè leèrlin gen doèn ook aan gymnastiek en voetbal) kortom, waarbij «en vrij volledig inzicht werd gegeven van wat de school met internaat biedt (niet te vergeten ook de opieiding voor een ambacht, b.V. voor de jongens het schoenmaken en meubel- maken en voor de meisjes het naaien). De spreker vestigde er nog-den nadruk op. dat dikwijls meerdere kinderen uit hetzelfde gezin zijn opgenomen en dat het voor de ouders, die ver van de in richting wonen, wel zwaar moet rijn om hun kinderen op den jeugdigen leeftijd van vier a vijf jaar reeds te moeten af staan, d.w.z. naar de inrichting zenden, om ze slechts enkele keeren per jaar weer thuis te krijgen. En bovendien kost het nog al veel, 480 per jaar per kind, wat misschien voor enkelen nog wel te betalen is, maar voor de minder met aa-dsche goederen gezegenden niet, en zeer zeker niet, als er meerdere kinde ren in het gezin doofstom zijn, iets wat helaas maar ai te vaak gebeurt. Tèn be hoeve van dezulken wekte spr. op tot bijdragen, opdat geen enkel kind om financieel© redenen van een zoo goed mogelijke voorbereiding voor de intrede in de maatschappij verstoken blijve. In zijn slotwoord legde de heer C. Knaap, hoofd der Wilhelminaschool, hierop nog eens den nadruk, terwijl hii tevens wees op de groote liefde, waar mee het onderwijs aan de doofstomme kinderen wordt gegeven. De bijeenkomst werd met gebed gesloten, waarin de heer Knaap voorging. In de afdeelingen der Provinciale Staten van Noordholland, waar de balansen en ver lies- en winstrekeningen over 1934 en de be grootingen der Provinciale Bedrijven zijn onderzocht, hebben eenige leden de funeste gevolgen van de wateronttrekking aan de duinen voor de omliggende gronden ter sprake gebracht. Deze klachten waren ge richt tegen het Provinciaal Waterleidingbe drijf. Indertijd werd op grond van een hydro- geologisch onderzoek aangenomen, dat de tuinders van die wateronttrekking geen last zouden ondervinden. Thans blijkt, dat de klachten en. bezwaren van die zijde toene mende zijn, constateerden deze leden. In verband hiermede werd de meening uitgesproken, dat Ged. Staten in hun ant woord op een desbetreffende vraag van bet lid der Staten Beuzemaker misverstand ver wekt hadden. Het antwoord was n.1. zóó ge steld, da( ervan uitgegaan werd, dat speciaal de oogstmislukking van .het product aard- aPP® en te wijten zou zijn aan een gebrekki ge watervoorziening. De menschen, die zich gedupeerd voelen, gaan er echter yan uit, dat HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O- uitz.) 8.9-15 en 10.Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en orkestconcert. 2.Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.4.Kin deruur. 4.15 Schlagcrmuziek en gr.pl. 6.20 Lezingen en gr.pl. 8 Ber. en reportage. 8.20 Orkestcon cert. 8.45 Gr.pl. 8.55 Zang. 9.05 Voordr. 9.25 Orkestconcert, zang, gr.pl. en causerie. 10.30 Ber. 10.35 Revue progr. 11.15—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 1050 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 BBC-Northern-orkest o. 1 v. Morrison, mmv. M. Hunter, sopraan. 12.35 Commodore Grand orkest olv. H. Davidson. 1.35 Gr.pl. 2.20 Ber. 2.25 Coventry Hippodro- me orkest olv Ch. Shadwell. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Orkest- concert olv. Johnson, mmv. A. E. Rogers, bariton. 4.50 Gr.pl. 5.20 Het Krish-septet. 5.50 Five Hours Back, relais uit Amerika. 6 20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsh inter mezzo. 7.20 „The St-turday-Maga zine", week-end progr. 8.05 Het Parkington kwintet. 8.50 „Tune and Tempo", gevar. progr. 9.50 Ber. 10.20 BBC-orkest olv. Fr. Bridge. 11.20—12.20 BBC-dans- orkest olv. H. Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 720 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Nationaal orkest olv. Vuillermoz. 2.50 Gr.pl. 4.20 Orkestconcert olv. Pascal. 5.50 en 6.50 Gr.pl. 8.20 Zang cn deel. 9.05 ConCert mmv. solisten en orkest olv. Bigot. 11.05—12.35 Dansmuziek KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.50 —4.50 Omroeporkest olv. Grön- dahl. 7.20 Hongaarsche muziek. 8.10 Operette progr. 9.10 en 9.55 M. Hansen's orkest. 10.30 Gr.pl. 10.40—11.35 M. Hansen's orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkest concert uit Frankfort. 11.201.20 Concert mmv. solisten, koor en het Omroeporkest olv. Buschkötter. 3.20 Beethoven's Eroica olv. Weisbach. 4 20 „Ruf ins Reich", literair-muzi- kaal progr. 5.20 „Die Halle des Ruhms", cantate van Boehme en Ambrosius. 7.20 Herd. van de Ge vallenen der beweging. 9.20—11.20 Concert mmv. koor en orkest olv. H. Stange. ROME, 421 M. 810 „Der Frei- schuetz", opera van Weber. Orkest leiding E. Vitale. Koorleiding E. Benaglio. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Salonorkest olv. Walpot. 1.30 —2.20, 4.20 en 4.50 Gr.pl. 5 20 Omroeporkest olv. Douliez. 6.20 en 7 20 Gr.pl. 8 20 Cabaret 9.20 Sa lonorkest olv. Walpot. 10.30—12.20 j Rutten's orkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salonorkest olv. Walpot. 4.35 Gr.pl. 5.20 Het Con- stantin-orkest. 6.2Ö Zang. 6.50 Om roeporkest o. 1. v. Douliez. 8 20 Svmph.-concert olv. Kumps. 10.— Rep. 10.30—12.20 J. Rutten's orkest. M. 7.20—11.20 Zie Keulen. Lijn 1Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 9.20—1320, Brussel VI. 13.20—14.20, Parijs R. 14 20—14.50, Kalundborg 14.50— 16.20, Parijs Radio 16.20—17.20, Beromünster 17.2018.Brussel pr 18.18.30, Weenen 18.30- 20—, Rome 20—23.—, Weenen 23!—24.— Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50 Lond. Reg. 10.35—12.35, Droitwich 12.35—18.20, Hamburg 18.20 18.50, Lond. Reg. 18.50—20.20 en Droitwich 20.20—24. Zondag 10 November. HILVERSUM, 301 M. (8.55- 10.en 5.8-VARA, de VPRO van 10 —12.—, de AVRO van 12.5.en 8.12.uur). 8.55 Orgelspel J. Jong. 9Voet balnieuws en tuinbouwpr. 9.20 Ver volg orgelspel. C.30 Prijsvraag. 9.45 Causerie A. Pleysier. 10. Zondagschool. 10.30 Kerkdienst uit de Oude Rem. kerk te A'dam. 12. Fi'mpr. 12.30 Orgelspel P. Palla. 1.Jetty Canto's orkest. 2.— Boekbespr' 2.30 Concertgebouw orkest olv. Mengelberg, mmv. A. Tansman, piano. 4.10 Gr.pl. 4.20 Tiel's mannenkoor. 4.50 Sport nieuws en gr pl. 5.Orgelspel C. Steyn. 5.45 Sport. 6.05 H Wigge- laar, viool. D. Wins, piano. 6.30 Fragm. „Walther Rathenau" spel van Gerversman. 7.De Fliere fluiters, mmv. solisten. 8.Ber. 8.15 Avro-Aeolianorkest, mmv. so praan en tenor. 9.Radiojournaal. 9.15 Omroeporkest, mmv. E. Zim- balist, viool. 10.Gr.pl. 10.30 Cello-kwartet. 10.50 Schaakmatch Euwe—Aljeohin. ll.tr Ber. 11.10 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (8.30- 9.30 en 5.-7.45 NCRV, de KRO van 9.305.en 7.4511.u.) 8.30 Morgenwijding door Joh. de Heer. 9.30 Gr.pl. 11Hoog mis. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orkestcon cert en lezingen. 2.30 Symphonie- concert en gr.pl. 4.15 Ziekenlof. 5. Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst u. d Geref. Kerk van Oudshoorn. Hierna gewijde muziek. 7.45 Ber. en lezing. 8.15 Schbgermuziek. 8.45 Cello- en pianorecital. 9.Gr.pl. 9.15 Orkestconcert en gr.pl. 10.30 Ber. en gr.pl. 10.40—11.Epi- J? loog. deze gronden op het punt staan, waardeloos te worden als gevolg van de wateronttrek king door het Provinciaal Bedrijf. Hierbij valt nog op te merken, dat onder deze men schen het gerucht de ronde doet, als zouden de vroegere eigenaars van de duinen wél schadevergoeding van de Provincie hebben gekregen voor wateronttrekking aan den bo dem, terwijl aan de kleine, veelal zwaar ver hypothekeerde bedrijven geen enkele compen satie voor de veronderstelde waardevermin dering der gronden werd verleend. Gevraagd werd of Ged. Staten door wa tertoevoer, bijv. door betrekking uit de Lek, door irrigatie uit het Uitgeester- en Alkmaar der meer, of uit het IJselmeer, nadat dit vol doende ontzilt is, konden bevorderen, dat het levensbelang van deze tuinders niet ver der zou worden geschaad. m Commissie-lid gekozen. In de algemeene vergadering van ge meentebesturen en vereenigingen welke bij dragen in het erploitatie-tekort van het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar is tot lid der commissie gekozen de burgemeeser dezer gemeente. 1 ingevolge van een, vanwege de Neder landsche Zuivelcentrale gehouden, contro'e naar de wijze van distribueeren van onver mengde margarine bleek, dat B. en W een wat te ruime uitlegging hebben gegeven aan de voorschriften betreffende de verkrijgbaar- stelling van deze margarine. schrijven deelt de Ned. Zui- velcentrale mede, dat de geldende bepalingen stipt moeten worden nageleefd, met verwit- king 1935 3rt' 13 van 06 Crisis-zuivelbeschik- uitshiftenH voorsch,rift kunnen alleen en ïan ïezfnnpn aaanmeMing komen hoofden rtJf die werkloos of armlastig zijn met minstens 4 kinderen. Tevens mag deze !"f? °'meer kinderen, waarvan de gezins- armlasbjy'ii33 ?°flanger werkloos of werkve '?h ?fMa 1 ontvangen of bij een werKverschaJifng Z1]n te werk ?este|d Omdat de burgemeester dezer gemeente herhaaldelijk briefjes bereiken met de vraag, waarom adressant voor margarine niet meer in aanmerking komt, wordt het bovenstaande ter kennis van de betrokkene gezinshoofden gebracht. De goede bedoelingen van burgemeester wethouders zijn hiermede veroordeeld en een ieder kan nu nagaan, waarom hij niet voor goedkoope margarine in aanmerking komt. Een brief aan de burgemeester of een per soonlijk bezoek op het spreekuur kan dus ge rust achterwege blijven, want het voorschrift is imperatief. D© bloembollenveilingevereeniging „Westfrieslaad" heeft wederom gladiolenveiling georganiseerd. De be langstelling liet niets te wensche® over; de handel was iets beter. Gunning gemeentewerk- V oor de aanbesteding van het fe' meentewerk 1935 werd door 7 persons" ingeschreven, t.w.: schilderwerk: JJ" Beukers 106; Gebr. de Goede I7 J. Hoogland, het metselwerk aan y voort 49; Wittebrood en van Dw® 297; Timmerwerk: J. Apeldoorn Jac. Bak 74.80. d. en W. gunden het schilderwerk a®n J. Hoogland, het meeselwerk aan b- Tervoort en het timmerwerk aan JftC' Bak. Rede Sneevüet. Dinsdagavond had op de bovenzaal v* de Prins Maurits een vergadering plaats die afd. van de R. S. A. P., waar als optrad de heer H. Sneevliet met het 0W werp Nederland—Italië—Abessinië. Met groote belangstelling werd de van den heer Sneevliet aangehoord. r Door een 3-tal aanwezigen werden vrak gesteld. De opkomst was vrij goed.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6