SAXON jBitwetUand SeuitietoH Lm. imoet eerst flink eten een glas drln' PETTEN URSEM SCHELLINKHOUT Loonbijslag. DEN OEVER WERVERSHOOF ZUIDSCHARWOUDE KOEDIJK WERKTIJDVERKORTING VOOR P. T. T-PERSONEEL. IR. MUSSERT SPREEKT TE 's-GRAVENHAGE. 522? G. P. BAKKER Afscheid van schipper Duin. Dinsdag is in tegenwoordigheid van het plaatselijk bestuur van de Noord- en Zuidnollandsche reddingmij. en twee leden van het hoofdbestuur afscheid genomen van schipPer Duin, die bijna 25 jaar had geva ren met de reddingboot, waarvan 18 jaar als schipper, en die als zoodanig ontslag had genomen. In dien tijd heeft schipper puin meegeholpen aan de redding van 25 «enschenlevens Namens het hoofdbestuur werd een verre kijker met inscriptie aangeboden en werd hem dank gebracht voor zijn menschlievend werk. Collecte blinden. Even»'8 andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor do 150 blinden .tewerk gestold in do bekende Inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De verseniging streelt er jiaar den blinwen in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatechap- pelijk l«ven te kunnen handhaven, opdat 7\\ bun gemis zoo weineg mogelijk zul len (r«voel€n- 0m dit doel te bereiken aordt aan de blinden voo hun' arbeid bescheiden loon uitbetaald, waar door zij in staat zijn voor zich en de j! nnen te zorgen. De vereeniging be schikt tevens over een Internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor hetuitkeeren van bovenbedoelde loonen j6 veel geld roodig, waartoe ook een be roep op U «ordt gedaan. I-e vereehiging hoopt dat de inwoners van Ursem met mi'd ehand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen hou den. De collecte wordt gehouden op Maandag 11 November a.s. en volgende dagen. 'Door den minister van sociale zaken is de voor de veehouderij en groenteteelt geldende loonbijslag-regeling voor deze gemeente ook van toepassing verklaard voor de fruitteelt De Wieringer visschersvloot De Wieringer visschersvloot mocht zich sedert de afsluiting van de Zuiderzee in een gestadigen groei verheugen. De veshging van vreemde visschers werk te in de eerste plaats mee aan de uitbrei ding van de vloot. Het aantal visschersvaartuigen blijkt thans de 300 te zijn gepasseerd. Eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den Commissaris der Koningin is aan den heer A. Schellevis net ingang van 16 November a.s. eervol mtslag verleeend als bezoldigd gemeente veldwachter alhier. Plaatselijk Crisiscomité. Alvorens een aanvang te kunnen ma ken met de werkzaamheden, die het plaatse lijk crisis-comité ook dezen winter weer hoopt te doen, zijn er al heel wat voorberei dingen getroffen. Met groote dankbaarheid zijn de toegezegde goederen van het Natio naal Crisis-Comité ook nu weer aanvaard. De belanglooze medewerking van de too- neervereemging O. K. K. bracht weer eeni- ge financiën in de „crisis-kas", waarbij ook niet vergeten mag worden de opbrengst van den speldjesverkoop, waarvoor de meisjes collectanten een woord van bijzonderen dank toekomt. Jammer genoeg beschikt het comi té thans niet over de middelen, zooals dat vorige winters het geval was. Hoe ongaar ne daartoe ook overgegaan moest worden, taft men moeten besluiten inplaats van om de 14 dagen nu om de drie weken de inge komen aanvragen te behandelen. Dit is v°or de betrokken menschen wel een heel§ kleurstelling, en dat waren voor onze klei- ne gemeente niet weinig, daar er steeds P'm. 100 aanvragen binnen kwamen. Het 's te voorzien, dat dit aantal wellicht nog grooter wordt, aangezien de noodtoestand een steeds ernstiger karakter dreigt aan te nemen. Daar in 1936 bet Nat. Crisis-Co mité wordt opgeheven en de werklooze of te- werk-gestelde arbeiders, die daarvoor in aanmerking komen, worden onderge- gebracht bij het sub-comité voor extra hulp aan werkloozen, blijven de noodlijden de zelfstandige ondernemers van zoodanige hulp verstoken. Een gang naar het crisis comité valt reeds zwaar, maar zwaarder nog zal het vallen als men bij Burgelijk Arm bestuur of Maatschappelijk Hulpbetoon moet aankloppen Daarom is het jammer, dat het Nationaal Crisis-Comité in zijn oorspron- w i en v°™ >n 1936 ophoudt te bestaan. Wel overweegt het plaatselijk crisis-comité alhier de mogelijkheid zijn arbeid voort te zetten, maar vreest met groote vreeze de uitvoering der practische mogelijkheid. Doch dezen winter zal nog gepoogd wor den om met de beschikbare middelen de juiste gezinnen te bereiken die het comité meent daarvoor in aanmerking te moeten brengen en hoopt zijn arbeid a.s. Maandag te hervatten. Vertrokken personen, v ilf 'n£si Kerkmeer, naar Bergen p Jb. Groot naar Akersloot. G. r. Boon en gezin naar Alkmaar. A. de Vries en gezin naar Heerenveen. A. Duin- meijer naar Alkmaar. C. van Overmee- ren en gezin naar St. Pancras. HET CUMULATIE-ONTWERP. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp wijzi ging en aanvulling van de pensioenwet enz., wordt het volgende ontleend: De regeering acht geen termen aanwezig om cumulatie van inkomsten uit betrekkin gen, die ingevolge art. 2 van het K B. van 1 Mei 1925 krachtens art. 1 der wet van 17 Juli 1023 met het Kamerlidschap vereenig- baar zijn, met de schadeloosstelling als zoo danig genoten te beperken, omdat daaruit «u ycortv'.oeien de consequentie, dat het ge- iijkti dig bekleecieii van een hoofdbetrekking en een nevenbetrekk:ng in overheidsdienst cumula'iebcperking ten gevolge zcu hebben. De regeering is bereid, bij een eventueele Gro idwetsherziening na te gaan of het wen- scheüjk is, dat het gelijktijdig genot van pen sioen a's gewezen Kamerlid en van salaris a's minister worde beperkt. Wat betreft de opmerking, dat aftrek zal moeten worden toegepast op het pensioen van een oud-minister, die Kamerlid wordt, wordt aangeteekend, dat voor dezen geen andere maatstaf kan worden genomen dan die voor de andere ambtenaren. Overigens wordt bij nota van wijziging voorgesteld, de vergoeding als Kamerlid een beperken den invloed op pensioen en wachtgeld te doen hebben. Bij een eventueele Grondwetsherziening zal worden onderzocht, of het pensioen als gewezen Kamerlid bij gelijktijdig genot van inkomsten uit openbare kassen dient te worden.bépcrk.t. SMOKKELARIJ. Een gepantserde smokkelauto rijdt op een dienstauto van den con troledienst in. Gistermorgen is een gepantserde auto zon der te stoppen voorbij den douanepost onder de Limburgsche gemeente Sibbe gereden. Een dienstauto van den controledienst reed de auto tegemoet en toen deze op het stopteeken niet wilde stilhouden, cpenden de ambtena ren het vuur op de gepantserde auto. De chauffeur dook daarop achter een pantser plaat, gaf gas en reed met volle vaart op de dienstauto in. De smokkelauto kwam er ech ter bij de botsing het slechtst af. De auto werd zwaar beschadigd en reed in een heg. De dienstauto werd ook wel beschadigd, doch kwam er betrekkelijk goed af. De roeke- looze chauffeur vluchtte weg, hem werden tevergeefs eenige schoten nagezonden. In de smokkelauto werden 500 kilo Belgische mar garine aangetroffen. Smokkelauto aangehouden. In de onmiddellijke nabijhe'd van de Duit- sche grens bij Venlo hebben Duitsche doua ne-ambtenaren na een hevige beschieting een personenauto aangehouden, die bij onderzoek 500 kilo ruwe koffie bleek te bevatten. De inzittende smokkelaars wisten over de grens te ontkomen. Ofschoon een van hen door LAST VAN SLECHTE SPIJSVERTERING. Altijd angst voor pijn na den maaltijd. Kan nu weer alles eten. Jaren lang sukkelde ik meteen slechte spijsvertering. Ik probeerde van alles, maar zonder succes. Toen begon ik met Kruschen Salts en ik wil u nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me geweest, want ik kan nu weer alle6 eten, zonder angst voor pijn naderhand. Kruschen is mij meer waard dan alle geld ter wereld. In dien er iemand is, die meer aan indi gestie heeft geleden dan ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw vertellen, hoe hij dit verhel pen moet. Ik ben hier in mijn woon plaats B. goed bekend, en overal waar ik kom, vertel ik de menschen wat Kru schen Salts voor mij gedaan heeft. J. S. te B. De meest voorkomende oorzaak van indigestie of maagzuur is een onvol doende werking der inwendige organen, waardoor alle afvalstoffen niet geregeld uit het lichaam verwijderd worden. Uw voedsel gaat gisten en een overmaat van maagzuur ontstaat. De gassen welke zich hierbij vormen doen de maag uit zetten en kunnen dat onaangename ge voel van opgezwollenheid teweegbrengen. Doordat Kruschen Sals Uw afvoerorga nen aanspoort tot volmaakte, geregelde werking, wordt voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur,zich ooit weer op hoopt, of die ongewenschte ga66en zich weer zullen vormen. Wanneer U dan trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zult U geen angst meer behoeven te hebben voor pijnen of andere narig heid na Uw maaltijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. een kogel geraakt was, wist de smokkelaar strompelend de Limburgsche grens te L".rei ken. De personenauto, die van een valsch Duiisch nummerbord was voorzien, werd door tal van kogels doorboord. Auto en smokkelaar zijn in beslag genomen. HAARKAM BIJ DE KACHEL GEHOUDEN. Kind van 2K jaar ioopt ernstige brandwonden op. In de Jan Hanzenstraat te Amsterdam heeft gisteren een 2X-jarig kind, dat aan het spelen was met een cellu'oid haarkam, dit voorwerp tegen de bran dende kachel gehouden, met het gevolg, dat de kam in branj vlopg en de kleeren van de kleine aantastten. Met zeer ern stig* -brand\v<*n<i«*-4»-het slachtoffertje in het Wilhelmina-^asthuis opgenomen. CREMATIE MR. B. C. L. LODER. Hedenochtend is het stoffe lijk overschot van Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie onder buitenge woon groote belangstelling, doch tevens in treffende eenvoud op Westerveld verascht. Om tien uur vertrok de rouwstoet van het sterfhuis aan den Bezuidenhout- schenvveg te Den Haag. Ook hier was de belangstelling groot. Acht auto's en eenige bloenvenauto's volgden den lijk wagen. Omstreeks kwart voor twaalf arri veerde de lijkstoet bij het crematorium. Hier wachtte een groote schare om de ontslapene de laatste eer te bewijzen. Uit alle kringen waren autoriteiten en vertegenwoordigers aanwezig. Tal van bekende figuren op het gebied van we tenschap en rechtsgeleerdheid, uit de magistratuur en uit de d'plomatie waren hier samen gekomen om voor de laatste maal aan den grooten Nederlandschen rechtsgeleerde hulde te brengfen. In de rouwkapel werd de kist op de katafalk geplaatst en de bloemstukken rondom gerangschikt. Als eerste spre ker trad naar voren prof. Hurst, presi dent van het Internationale Gerechtshof. Vervolgens sprak prof. Kosters en ten slotte een dochter van den ontslapene, mevr. Fruin—Loder. Nadat de kist gedaald was, dankte mr. Fruin, een schoonzoon, voor de belang stelling. DIEFSTALLEN IN DE BIJENKORF. Drie vrouwen en twee mannen aangehouden. De Amsterdamsche Centrale Recher che heeft drie vrouwen en twee mannen aangehouden, die zich sedert geruimen tij schuldig hebben gemaakt aan dief stal, vervoer en heling van goederen, toebehoorende aan het magazijn „De Bijenkorf" aan het Damrak te Amster dam. Het waren de vrouwen, die op roof uitgingen; wat de mannen betreft had een van hen tot taak het gestolen goed te vervoeren en aan den ander af te dragen. Het vijftal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Mogelijkheid van belangrijke werkverruiming. Woensdag j.1. kwamen de 4 samenwerken de postale organisaties (Ned. bond van Chr. Prot. post-, telegraaf- en telefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht", Centr. Ned. ambte- naarsbond, Ned. R.K. bond van post-, tel- en tel.personeël „Sint Petrus" en Centrale Bond van Ned. post-, tel. en telefoonpersoneel) in de persoon van haar voorzitters bijeen ter bespreking van het vraagstuk der werktijd verkorting voor het P.T.T.-personeel, met behoud van een werkweek van maximaal 48 uur. Op de memorie aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken was nog geen antwoord ontvangen. Gedelegeerden achtten het noodzakelijk verdere stappen te doen inzake deze aange legenheid. De samenwerkende organisaties zullen zich per gemotiveerd schrijven tot ver schillende Kamer-fracties richten, met ver zoek in een bespreking haar zienswijze nader te mogen toelichten. Indien het vraag stuk der werkverruiming proefondervindelijk zou worden getoetst, aldus de organisatie, zou een proef bij het uitstekend rendeerend Staatsbedrijf der P.T.T. een goed resultaat afwerpen en tot een alleszins belangrijke werkverruiming voeren. Nog eens: de persen van „Volk en Vaderland". In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage, welke tot de nok was gevuld, heeft ir. A. A. Mussert gisteravond een rede gehouden voor de N. S. B. Spreker behandelde ook in deze vergade ring, evenals hij in Amsterdam had gedaan, het in beslag nemen van de persen van „Volk en Vaderland" en vroeg: „Regeert Albarda of Moskou nu reeds in ons land?" „Nog niet", zeide spreker. „Colijn regeert nog steeds in Nederland, maar hij heeft nog slechts veertien zetels van de honderd in de Tweede Kamer. In een parlementairen staat moeten er dus zeven en dertig bijgehuurd worden". Het optreden tegen „Volk en Vaderland" is het antwoord van de N.V. „De Vereenigde Politieke Partijen" op den N.S B.-landdag. Te Amsterdam maakt men herrie op straat en het gevolg is een colportageverbod. Daar hebben de politieke partijen bereikt wat zij willen. Maar te 's-Gravenhage is het geluk kig nog wat anders. Daar heeft men ten minste een hoofdcommissaris van politie, die niet voor het gepeupel opzij gaat. Spreker kwam terug op de bekende adver tentie in „Volk en Vaderland". Men wilde van deze advertentie een beleediging van minister Deckers maken, doch spr. begrijpt dit niet. In dit verband wees de heer Mus sert op een artikeltje in de „Haagsche Post" van 10 Augustus waarin bijkans hetzelfde was geschreven. Hebt gij zoo vroeg de heer Mussert bijgeval ook iets gehoord van in beslagneming der persen van de „Haagsche Post"? Als wij aldus spr. onze propaganda niet meer met de pen mogen voeren, dan zul len wij het volk opzoeken achter de haard steden om voor onze ideeën te prediken. In onze gelederen zeide hij moet het recht hoog worden gehouden tegenover ieder; rechtvaardigheid voor het geheele volk, ook voor de Joden. Er is een anti-se- mietische strooming onmiskenbaar aan het groeien in ons land. Wij doen daar niet aan mee, aldus spr. Er zijn vele Joden, die ons terroriseeren, maar er zijn ook talloozen, die goede Nederlanders zijn. Daarom be sloot spr. worde ieder beoordeeld naar zijn daden. IN DEN STORM VERDRONKEN. Tragisch ongeval. Aan boord van het te Terneuzen binnen gekomen stoomschip Ruurlo bevond zich het lijk van den derden machinist, den heer H. Peters, afkomstig uit Amsterdam, die in Wakslathi (Finland), waar het schip een lading hout innam, was verdronken. Na een bezoek gebracht te hebben aan den wal, keerde hij met een Finsch bootje, waar in behalve den Finschen schipper ook een Arabische stoker was gezeten, terug naar boord. Zij werden overvallen door storm weer met het gevolg, dat het bootje kapseisde en de drie inzittenden verdronken. Eerst na vier dagen werd het lijk van P. gevonden. Het stoffelijk overschot is gisteren per lijkauto naar de ouderlijke woning te Am sterdam vervoerd. P. was 36 jaar oud, onge huwd en kostwinner. DE BOUW VAN DE „PRINSEND AM". Voorbereidend werk in het dok. De toebereidselen voor den bouw van on zen nieuwen, lang verhoopten en vurig ver langden oceaanreus, de „Prinsendam" van de Holland—Amerika Lijn, zijn in vollen gang en de werkzaamheden bij de Rotter- damschë Droogdok Maatschappij, welke ver bonden zijn aan de verlenging van de hel ling, waarop het schip zal worden gebouwd, maken goeden voortgang. Een zwaar karwei, dat daarvoor moest ge beuren, is thans achter den rug. De boven- vloer van den bestaanden opbouw lag n.1. niet op de vereischte hoogte, maar moest een vijftig centimeter zakken om op de nieu we aangegeven helling te komen. Wanneer men weet, dat dit vloertje maar 63 meter lang is en 8 meter breed en vervaardigd is uit gewapend beton, begrijpt men terstond, welk een werk, dat is geweest. Eerst heeft men den vloer losgehakt en daarna kwamen de dertig zware vijzels in werking om milimeter voor milimeter het ruim vierhonderd ton zware gevaarte te la ten dalen. Het werk is prachtig gelukt. Men is er in geslaagd den vloer op het nieuwe niveau te brengen zonder dat er ook maar één scheur tje in het beton is gekomen. Thans worden ae bewapeningsstaven autogenisch aange- lascht, terwijl de openingen met beton wor den gevuld. Wat het overige deel der werkzaamheden betreft, kan nog worden medegedeeld, dat de bewapening voor den ondervloer der uit breiding is gesteld, terwijl voor het onder einde der helling reeds 150 palen zijn inge slagen. Verder is ook het grootste deel ge stort van de betonpalen welke dienen moe ten voor de fundeerinjf. van «Je kraanbaan. Zoo gaat het werk staag door en spoe dig hopen we, zullen de hamers klinken bij den bouw van het schip zelf. PROCES-VERBAAL TEGEN N. S. B.-ER. De kringleider te IJmuiden van de N.S.B. heeft nog een tweede proces-verbaal gekre gen en wel wegens het verspreiden van een strooibiljet voor een vergadering op 12 Sept. te Velsen, waarin dr. E. Verviers als spreker optrad. Op dit strooibiljet stond o.a.: „Wie is dr. Verviers? Een heftig, maar eerlijk strijder te gen de volksverlakkers van alle partijen". POGING TOT DOODSLAG. De eenwige driehoek. Gisteravond heeft een 28-jarige machinist uit de Amstelstraat te Amsterdam 'n poging tot doodslag gepleegd op een 40-jarigen schilder van den Stationsweg te Rotterdam. De man had ruzie gekregen met zijn vrouw. Zij was toen naar haar vriend den schilder gevlucht. De machinist kreeg daar lucht van, reisde ook naar Rotterdam en viel den schilder met een mes aan toen hij hem in de Diergaardelaan ontmoette Het slachtoffer is niet levensgevaarlijk getrof fen tusschen de schouderbladen. De dader is opgesloten; het slachtoffer wordt in een ziekenhuis verpleegd. >.L'w maa, staa( no? onaangeroerd, zie 'n zwarte oogenblikken heeft men de eeste kracht noodig. Ik weet ongeveer wat T moeilijkheden zijn, maar de vrees voor ,et noodlot is dikwijls erger dan het nood- Zij ondermijnt de kracht en ver- den helderen blik, noodig om den Ithn te bestrijden. Zoolang de bijl niet igjjn is, staat het hoofd nog op de "'nhet huis van den gehangene... Pifpi we'- Maar eet en drink eerst ka- ia Govaerts schonk twee roemers vol. o e gezondheid", ki a.x°n dronk. De woorden van den kapi- ftene »£den de Kochten van den gevan- 'eU ®en an£iere richting gegeven. Onwil- VrQo|[.^ begon hij te eten. De andere keek ze' hij zacht, zoo zacht, dat een Verstaa ge*'u'8ter onmogelijk zou kunnen móet" 'oeva"'g een vriend van u ont- kuikt^0!,'^ hetn verbaasd aan. De ander Ik HevIstlgend. deed een wandelritje. En daar zag ik aan den kant van den weg een jonge schipper zitten, een breede jongen met bol le wangen. Een Groninger, dacht ik, even breed als zijn tjalk of kof en even bol- wangig als de boeg van zijn schip Ik riep hem in het Hollandsch toe: „Zeg, hoe kom jij hier verzeild?" De jongen vloog overeind, keek me aan en zei: „U is ook Groninger?" ,Dat kon", zei ik. „Veel scheelt het niet. Mien mouder was 'n Grönneger wicht Het eenige Groningsch, dat ik ooit gespro ken heb". „En u is keizerlijk officier?" „Ook dat". „Dan heeft God u gezonden", zei hij. „U zou mij een grooten dienst kunnen bewijzen door mijn groeten over te brengen aan mijn vriend Willem, die door de keierlijken gevangen genomen is. Hij moet ginds in het kamp zijn". „Wil je hem bevrijden?" vroeg ik „Dat lijkt me nog al een onderneming". „Neen", zei hij. „Maar ik zou gaarne weten hoe het hem ging". „Ik vertelde hem uw geschiedenis, voegde ei bij dat de ve'umaarschalk u dezen nacht door een peleton Waalsche ruiters zou laten halen om u naar Halle ovr te brengen en dat Von Pappenheim juist weer vertrokken was". Saxon had met de grootste belangstelling geluisterd. ,En toen?" vroeg hij. En toen, niets meer. Hij vroeg me nog ot ikeeen middel wist u te bevrijden Maar ik maakte hem duidelijk dat ik als keizerlijk officier dat niet mocht doen, zelfs niet als het in mijn macht stond. Ik beloofde hem echter de groeten aan u over te brengen". „Ik dank u hartelijk", antwoordde Saxon. „Hij is een beste jongen". „En nu, overste", hij reikte Saxon de hand, „heb ik mijn boodschap overgebracht Mocht ik nog het een of ander voor u kun nen doen, dan gaarne! Eenige escadrons van Montecucouli's kurassiers zijn naar Bingumstein vertrokken. Het schijnt niet mee te vallen het kasteel te nemen. Mis schien is dat voor u een kleine troost Het is overigens geen geheim. In elk geval kom ik u nog eens opzoeken. Het zij hier of in Halle". Toen de kapitein vertrokken was, verzonk Saxon weer in gedachten, maar ze waren opgewekter dan vóór dit bezoek. Hij combi neerde, Edzke, de meester. Zij hadden hem toch niet geheel vergeten. Hij stond op. Op de tafel lag een reiger veer Hoe kwam die daar? Hij wist zeker dat die er vóór 't bezoek van den kapitein niet geweest was. Een boodschap? Eensklaps werd het hem duidelijk Van den meester. Het oude teeken van het veemgericht, de reigerveer, die de hoofdman der rechters achter het oor droeg. Zou een ander rech ter ingrijpen? Zou er iets gaan gebeuren? Maar eerst moest hij slapen, een paar uren maar. Hij voelde zich doodmoe. Zijn oogen vielen dicht en weldra was hij onbewust van hetgeen er om hem heen voorviel. Maar in den droom zag hij een reigerveer, het tee ken, dat een eeuw geleden den meest dap peren ridder den doodsschrik op 't lijf had gejaagd en waar zelfs vorsten voor hadden gesidderd, doch voor hem had die veer een andere beteekenis. Brand! Brand! klonk in het kamp. Saxen schrok in zijn tent op van het ge schreeuw en het rumoer, het loeien der vlammen, dat 's nachts zoo geheimzinnig en onheilspellend de menschen uit den slaap wekt. Hij boorde lawaai in het wachtlokaal. Toen schreeuwde een stem: „Wachtmeester, je staat met je kop in voor den gevangene. Laat je mannen niet aan den haal gaan, wat er ook moge ge beuren. Het kamp brandt aan vier kanten. De buitenste tenten staan in vlam en de hevige wind wakkert het vuur aan. Denk er aan, blijf op je post". De wachtmeester trad binnen. „Overste", sprak hij, „het geheele kamp staat in lichte laaie. De soldeniers zijn onder aanvoering van kapitein Govaerts bezig met het blus- schingswerk. Rijen mannen brengen de em mers water over van het riviertje naar de brandende tenten. Ik sta met mijn hoofd voor u in. Belooft u mij op eerewoord, niet te zullen ontvluchten?" „Opdat jij het lijf zult kunnen redden en ik hier kalm verbranden? Daarvoor voel ik niets vriendje. Neen, samen uit, samen thuis'. De wachtmeester keek op zijn neus. „Hoe is de brand ontstaan?" „Dat weet niemand, maar het moet brandstichting zijn. Een brand ontstaat niet van zelf op zooveel plaatsen tegelijk". „De soldeniers zullen het vuur wel mees ter worden", oordeelde Saxon. „Misschien, maar die vervloekte wind. Ik heb niet veel lust hier om te komen" „Ik evenmin", oppperde Saxon. „Laten we dan samen vluchten". „Als u mij uw woord geeft". „Neen, wachtmeester, dat heb ik reeds den veldmaarschalk geweigerd". De wachtmeester ging naar buiten. Een oogenblik later kwam hij terug. „Ik ben bang, dat ze de vlammen niet meester worden. Aan den zuidkant begin nen de mannen te vluchten, ofschoon men doorgaat met blusschen. Kijkt u maar". Hij opende de deur van de groote tent. Saxon zag de vlammen, hoorde het tumult, maar in de wachtzaal zaten nog altijd een viertal hellebaardiers en voor de buitendeur stonden de twee nog altijd op post. Als de brand erger wordt, krijg ik een kans dacht hij. Al zijn moed begon te herleven. Maar juist op dat oogenblik werd zijn hoop de bodem ingeslagen. Hij hoorde de hoeven van een groot aantal paarden. „Madre Dios", klonk een stem met een onmiskenbaar Spaanschen klank. „Ook een grap om een brandend kamp binnen te rij den. Wie is hier commandant van de wacht? Kom te voorschijn". De wachtmetster trad naar voren. De officier steeg van zijn paard. Twee Waal sche ruiters volgden hem. „Hier is een bewijs van veldmaarschalk Von Pappenheim om een gevangene uit te leveren. Ik moet hem naar Halle escortee- (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7