^Buitenland VE and- en Juin&ouw JANTJE'S LEER VAN *T VERKEER. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 8 NOVEMBER 193 DE TOESTAND IN ABESSINIË. De gevechten om Makalle. De Ita lianen hebben hun stellingen rondom je stad ingenomen. MACDONALD HET SPREKEN BELET. Mac Donald DE BANDIETENPLAAG IN MEXICO. DE HERDENK NG VAN DE RUSSISCHE REVOLUTIE. Parade van het Roode Leger. NALEEP VAN DE LISSONEZAAK. Opperman verdacht van heling; twee jaar geëischt. Wat vandaag de aandacht trekt... slechts 54 d. kost het origineele pakje Sanka Koffie, de tweede soort, maar het goede, gegarandeerd coffeïnevrije product van Hag. Laag in prijs, goed en ^voordeelig in het gebruik. De Italiaansche berichten over den val van Makallé zijn vooralsnog wat voorbarig. Er zijn nog Abessinische troepen in de stad, die echter bevel gekregen hebben zich terug te trekken. De stad is dan ook nauwelijks ver dedigbaar, nu de Italianen inderdaad alle strategische punten om de stad bezet hebben. Er hebben nog wei schermutselingen plaats in de onmiddellijke nabijheid van Makallé, doch dit zijn gevechten tusschen soldaten van ras Gugsa en ongeregelde Abessinische troe pen. wien de Italianen blijkbaar de gelegen heid niet onthouden willen om met de over- loopers van Gugsa af te rekenen. Men ver wacht echter dat de Italiaansche troepen hedenmorgen de stad zullen binnen rukken. Het weer is in het Noorden weer slechter ge worden. Van het Tigré front worden nog verschillende verwoede gevechten gemeld, die de Italianen daai*te voeren hebben met kleine benden Abessinische desperado's. Deze benden bezorgen de Italianen veel last. Hun lot tusschen de linies van een over- machtigen vijand schijnt nochtans bezegeld te zijn. t De Italianen schijnen inmiddels nog niet zeker te zijn over de zuiverheid van het ter rein vat betreft vijanden, de behoedzaam heid waarmede zij Makallé naderen, wijst daar op. De vliegtuigen hebben intensieve verken ningsvluchten uitgevoerd in het gebied om Makallé op zoek naar de hoofdmachten van ras Seyoem. Het bezetten van Selaklaca door de troe pen van generaal Maravigna wijst er op, dat de Italianen van plan zijn hier een om trekkende beweging te maken, westelijk van het Tembien plateau Deze opvatting wordt bevestigd door het bericht van een her nieuwde Italiaansche activiteit aan het Sétit front, waar de Italianen trachten deze rivier over te trekken om zich in Zuid-Oostelijke richting het binnenland in te begeven. Aan het Zuidelijk front is het gisteren wat de Italianen betreft rustig geweest Te Har- rar heeft echter den geheelen dag etn groote bedrijvigheid geheerscht en oa. zijn vandaar gisteren 40.000 soldaten naar het Zuiden vertrokken om langs de rivier Juba op te trekken in de richting van Dolo. Ook andere troepen hebben hun stellingen in de buurt van Dzjizjiga ingenomen. Hoe de Italianen Makallé zuilen nemen. Reuter meldt uit Rome: De inneming van Makallé zal hetzelfde verloop hebben als die van Adoea. De troe pen van generaal Santini zullen uitgesloten worden van de eigenlijke inneming en de inlandsche troepen van generaal Biroli zullen het eerst binnenrukken. Een afdeeling bestaande uit infanterie, bersaglieri en zwarthemden, welke ten Westen van de lijn Adoea—Wiha oprukt, zal het gebied van de waterputten van Mai Makden doorkruisen en 2JCil bij de inlandsche troepen voegen. De Belgische militaire missie. Bij het vertrek van de Belgische militaire Missie van Addis Abeba naar Dzjiboeti ont- v"tg de leider, majoor Dothee uit handen Vaa den particulieren secretaris van den "efu« een brief gericht aan den koning der Be'gen, aan wien de majoor het schrijven Persoonlijk ter hand zal stellen. De brief °udt waarschijnlijk een dankbetuiging in san den Belgischen koning, voor diens mede- Werking aan de militaire missie. Nu de Belgische missie vertrokken is, zal r*ar taak worden overgenomen docr de on- aBgs nieuw gevormde militaire commissie. Het erbod van Italiaansche goederen in Abcssinië. ,ye Abessinische minister van handel heeft s'steren een decreet uitgevaardigd, waarbij heingang van 11 November de invoer van 1^ ^jansche goederen en iedere uitvoer naar onder bedreiging met zware straffen v0rdt verboden. Goederen, die onder deze tiiL°rdenmg vallen en voor 11 November k0#1u'' de douaneloodsen zijn afgehaald. aan den staat. r. De wapentransporten. tranl8'eren zijn er opnieuw eenige wapen- schatP0rten te Harrar aangekomen. Naar Wer» zijn er den laatsten tijd 200.000 ge- en ingevoerd. De Abessinische kroonprins te De Ak Abeba. per Abessinische kroonprins is gistermiddag Het te Addis Abeba aangekomen, militair zeker te zijn, dat hij morgen tot WoX, gouverneur van de hoofdstad zal Y~?n benoemd. zo0w5ens berichten van de fronten wordt n9e Noorden als in het Zuiden «eeos gevochten, Groote Abessinische troepenafdeelingen hebben echter, naar men in Addis Abeba verklaart, aan den strijd nog niet deelgenomen. De berichten, volgens welke Ras Kassa zich zou terugtrekken in de richting van het lana-meer, worden tegengesproken. Hij bezet nog steeds de stellingen, welker ver dragen^ V3n boogerhand is opge- Gister hebben 120 Mohammedaansche leiders een adres aan den Negus gezonden, waarin zij opnieuw beloven, de Abessini sche zaak „met lijf en goed'' te zullen ver dedigen. De Negus heeft de Mohamme daansche gemeenschap in Abessinië 50.000 »uv rond 'n be' stadsgebied van Addis Abeba ter beschikking gesteld voor den kerkhof'311 6611 moskee en den aanleS van een Italianen naar het zuid-westen. Het tweede legercorps van generaal Mara- vigna is gisteren uit Adoea in Aksoem in westelijke richting vertrokken, terwijl het 1 'de en het 23ste bataljon van de inboor lingen-troepen trachten langs de grens van de Soedan naar het Zuiden te dringen en te probeeren de troepen onder bevel van Ras Ayeleu, <}en Abessinischen commandant van r0ePen nabij de Setit, de rivier in het uiterste noord-wester., van de overige Abes sinische legermacht af te snijden. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat bij een poging om Italiaansche Askari's op de beboschte hellingen van de Amba Salana ten Zuid-Westen van Agoeloe in een hinder laag te lokken 40 Abessinische krijgers ge dood en 10 gevangen genomen werden. Het ministerie van buitenlandsche zaken ontkent besluit de juistheid van het in het buitenland gepubliceerde bericht, dat twee Italiaansche vliegtuigen door Abessinische troepen zouden zijn neergeschoten, waarbij de geheele bemanning om het leven zou zijn gekomen. In zijn eigen kiesdistrict uitgejouwd. De verkiezingsstrijd wordt in Engeland ditmaal met ongekende felheid gevoerd en in de tallooze verkiezingsvergaderingen gaat het soms heet toe. Ernstige incidenten doen zich niet voor, doch dikwijls hebben de vergaderingen een zeer rumoerig verloop, vooral als sprekers der nationale regeering zich wagen in uitge sproken arbeiders-districten. Woensdagavond heeft Ramsay MacDonald dit moeten erva ren in zijn eigen kiesdistrict, Seaham, waar hij eens de populairste man onder de arbei dersbevolking was. In twee mijnwerkers- dorpen, te Shotton en te Deaf Hill, wilde de vergadering hem practisch niet aan het woord laten. Te Shotton begon het publiek onmiddellijk na de opening het socialistische lied „The Red Flag" te zingen, gevolgd door marsch liederen, en twintig minuten lang trachtte MacDonald vergeefs zich verstaanbaar te maken temidden van het gejouw en gejoel Toen vertrok hij naar Deaf Hill. Te Deaf Hill was de ontvangst echter niet veel beter, en MacDonald verklaarde ver ontwaardigd: „Ik wilde dat hiervan een ge luidsfilm gemaakt kon worden, die men de bevolking van dit district kon toonen, opdat zij zich kon schamen, dat in 1935 dit het resultaat is van beschaving en een democra tisch bewind". Zijn dochter, Ishbel, die hem vergezelde, sprak ongeveer vijf minuten, doch werd eveneens herhaaldelijk geïnterrumpeerd. MacDonald verklaarde aan het slot: „Wat hier vanavond gebeurd is, is een beleediging van de democratie. Het is dat scort lieden, die in elk land van Europa de democratie neerhalen door het ten toon spreiden van hun onwetendheid en ongecontroleerde hartstochten en gevoelens". Ook te Bristol kwam het tot incidenten op een verkiezingsvergadering van de nationale labour-groep, waar Lord De La Warr de candidatuur van majoor Church verdedigde, die tegen-candidaat is van den labour-leider, Sir Stafford Cripps. Uit de vergadering had men hem gevraagd, wat zijn meening was omtrent het verkie zingsbiljet van majoor Church, luidende: .Weest geen verrader tegenover uw vader land. Kiest Church" en of hij van meening was, dat men door Sir Stafford Cripps te stemmen het vaderland verried. Lord De La Warr antwoordde hierop be vestigend, waarop groot tumult ontstond, het licht uitging en de spreker in de duister nis een vuistslag in het gezicht kreeg Tegenover eenige journalisten verklaarde Lord De La Warr, dat hij zijn antwoord be treurde, doch het had gegeven zonder den tijd te hebben gehad er over na te denken Gistermiddag hebben bandieten een over val gepleegd op het station Sanaodres, ge legen aan den spoorweg Mexico—Vera Cruz. Zij staken het gebouw in brand, doch hebben geen geld kunnen vinden. Een der beambten werd gedood. Tusschen Maltrata en Alta Luz, aan den- zelfden spoorweg, hebben onbekende da ders de rails opgebroken, doch de nachtter rein kon tijdig tot staan worden gebracht. Bij Teocaltische hebben bandieten een postauto overvallen. Zij plunderden de rei zigers en de post. Ter herdenking van de Russische revo lutie is gisteren een groote parade gehou den van het Roode Leger. Na deze parade, volgde een demonstratie van de arbeiders van Moskou. Om tien uur inspecteerde district-commis saris Worosjilof de opgestelde legerafdee- lingen, terwijl de leiders der partij, met Sta- lin aan het hoofd, zich bij het mausoleum van Lenin verzamelden. Na de verschillende regimenten te heb ben begroet, hield Worosjilof een redevoe ring tot het Roode Leger, waarin hij o.a. zeide, dat het land in het afgeloopen jaar nog sterker en nog machtiger is geworden Ook het Roode Leger heeft veel geleerd en spr. kon thans verklaren, dat het Roode Leger op post staat voor den vrede. Aan de vraagstukken der landsverdedi ging is zoo veel aandacht besteed, dat het Roode Leger iederen aanvaller zal kunnen overwinnen. „Helers zijn ons nog minder sympathiek, zij laten anderen de kastanjes uit het vuur halen, bewij zen z.g.n. vriendendiensten en pro- fiteeren op alle mogelijke manieren van de resultaten ,die de strooptoch ten van de dieven opleveren", zeide de officier van justitie, mr. Bosch, in zijn uitvoerig requisitoir tegen den opperman A. H. A., die terecht 6tond wegens heling en tegen wien hij twee jaar gevangenisstraf requi- reerde. Deze strafzaak is een nasleep van de Lissonezaak, w aarin drie personen door rechtbank en Hof zijn ve oordeeld tot zware gevangenisstraffen. In den nacht van 18 op 19 Aug I6tu6 van het vorige jaar hadden inbrekers hun slag geslagen in Let kantoor van het reisbureau en uit de brandkast, die zij met valsche sleu tels openden, loofden zij ruim 10.000 aan bankpapier en zilvergeld. Een groot deel van de buit zou, nadat eerst een der medeplichtigen, „lange Nü K.'\ het geld in huis had gehad, ge bracht zijn naar den opperman. De die ven vreesden een huiszoeking en zouden daarom A. verzocht hebben het geld te bewaren. Later zouden zju aldus verklaarde de inbreker B. het bankpapier hebben teruggehaald; de opperman mocht het zilvergeld een aanzienlijk bedrag als bewaar loon houden. De strafzaak tegen de inbrekers was reeds geheel afgehandeld, toen de aan wijzingen tegen den opperman naar voren kwamen en de justitie aanleiding gaven over te gaan tot arrestatie van den opperman, die zich sedert Juli in het Huis van Bewaring bevindt. Voor de rechtbank hield hij evenals voor den rechter-commis6aris zijn onschuld vol. De veroordeelde B. echter verklaarde dat hij het geld wel degelijk aan den opperman in bewaring had ge geven; de vrouw van verdachte wa6 er bij geweest. ,,'t Is niet anders dan grove leugen taal, Edelachtbare", zeide de echtgenoo- te van den opperman. „Hij is nooit bij ons in huis geweest." Maar die meubels dan, die U kort na den inbraak hebt gekocht? Dat was spaargeldeigenlijk afkomstig van hand-elsgeld van mijn schoonvader. „U kreeg steun, U lichtte Maatschap- pelijken Steun dus op" concludeerde de president. Voorts werden nog eenige getuigen ge hoord, die een ruzie op 't Wateilooplein hadden bijgewoond, waarbij een briefje „in het geding" kwam, dat geschreven zou zijn door B. en waarin stond, dat de „potbewaard was door den opperman. De officier requireerde wegens opzet telijke heüng twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Martin Muller, was het niet met den officier eens: „er zijn weinig of geen feiten naar voren geko men, de verklaringen van den inbreker zijn onbetrouwbaar; deze Terdachte had wat geld gespaard en ko-:ht laar nieuwe meubels voor". Daar pl. de heling geens zin bewezen achtte bepleitte hij vrij spraak en verzocht hij de onmiddellijke invrijheidstelling van verd. een verzoek, dat na raadkamer door de rechtbank is afgewezen. „Vijf lange maanden zit ik onschu'- d!g in het Huis van Bewaring, nooit heb ik een cent geheeld;... m n gezin is ge ruïneerd", zeide verd. bij het „laatste woord". De rechtbank zal 21 Nov. vonnis wijzen HET DRAMA TE LOON OP ZAND. Verdachte tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 23-jarigen tim merman Z. W. M. van B., uit Kaatsheuvel, die op 2 Juni j.L te Loon op Zand zijn gewe zen verloofde, mej. Z. van den Boom, d.e weigerde de relatie opnieuw met hem aan te knoopen, met een revolverschot zeer ernstig verwondde, zoodat het meisje waarschijnlijk levenslang hulpbehoevend zal blijven, terwijl thans nog het levensgevaar niet geweken is. De rechtbank verklaarde verdachte schul dig aan poging tot doodslag en veroordeelde hem deswege tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopig arrest. De eisch was 5 jaar. VERVOLGING NALATIGE KIEZERS. De nalatige kiezers van de verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad uit Wieringen op 17 April en 26 Juni van dit jaar, hadden zich de vorige week voor den kantonrechter te Den Helder te verantwoorden. Slechts één der 37 opgeroepenen wist zich ten genoegen van den rechter te veront schuldigen en vrijspraak te bepleiten Alle deeld tot betaling van 1 boete of naar deeld tot bepaling van 1 boete of naar verkiezing, 1 dag hechtenis. DE VOORUITZICHTEN VAN DEN AARDAPPELHANDEL Hoe het dezen winter met de handel in aardappelen zal gaan, is nog moeilijk te zeggen, doch de verwachting kan wel wor den uitgesproken, dat het nogal gaan zal, al worden verschillende berichten gehoord, welke niet op een gragen handel wijzen. Het komt in Limburg thans al voor, dat heele goede Industrie wordt gedenatureerd en be stemd voor veevoeder. Deze denaturatie wordt door de vakmenschen wel eenigszins vroegtijdig genoemd, daar men nog lang geen Mei 1936 schrijft. Daarbij komt, dat er inderdaad reeds een vrij groot kwantum aardappelen opgeruimd en in de landen, welke de Nederlandsche handel als concur rent op de Duitsche- en Engelsche markt ontmoet, heeft men ook reeds een groot ge deelte ogeruimd. Het is dus nog lang niet te zeggen, dat men aardappelen te veel zal hebben. Algemeen wordt erkend, dat er min der voorraad is dan in het vorige seizoen. Zoo is het niet alleen in ons land, maar ook in de bovengenoemde landen. De binnenlandsche marktprijzen zijn de laatste dagen niet te duur geweest voor de binnenlandsche consument. Verleden jaar waren de prijzen met de heffing er bij nog duurder en toen is ook bijna alles voor con sumptie weggegaan, zoodat slechts een kleine hoeveelheid moest worden gedenatu reerd. Men heeft het meer beleefd, dat algemeen werd gedacht, dat er te veel was en dat men tenslotte nog in het buitenland moest bij- koopen om het tekort te dekken. De hoeveelheid, welke er noodig is, is vol gens het vakblad van de aardappelhandela ren niet gemakkelijk te schatten zoowel voor binnenlandsche consumptie als voor export Men zal echter niet kome tot z.g. grabbelprij zen, daar de telers rekening houden met de denaturatie-toeslag en de veevoederwaarde, welke de aardappelen hebben. Voor veel verhoogde prijsverwachting is ook geen re den, aangezien de meeste en grootste aard appel-afnemers toch weer te arm zijn om bij de nu reeds dure groenten ook nog dure aardappelen te koopen. Nu reeds kan men ontdekken, dat de vraag naar de goedkoop ste soorten het grootst is, hetgeen in deze richting wijst. Een eventueele beschikbaarstelling voor werkloozen tegen verminderden prijs kan het gevolg zijn van verhoogde prijzen, doch het C. O. waarschuwt ten zeerste tegen een dergelijke maatregel. De concurrentie in de groot- en kleinhandel is werkelijk groot ge noeg. De gebeurtenissen met de beschik baarstelling van goedkoope groenten aan werkloozen, welke thans, om deze wijze van voedsel-voorziening te doen voortgaan, op de veilingen worden ingekocht, omdat ze niet meer doordraaien, is hiervoor een waar schuwend voorbeeld om niet met de distri butie te beginnen. Het is een strop en een ergernis voor den kleinhandelsstand waaraan zoo spoedig mo gelijk een einde moet komen. Wat betreft de vooruitzichten van de aardappelen, moet men dus geen hooge ver wachtingen koesteren, hoewel het er aan den anderen kant ook weer niet zoo heel slecht voorstaat. VARIA UIT DE VOGELWERELD. De trek. Op 10 September j 1. hield de „British As- sociation (sectie Zoölogie) een bijeenkomst te Norwich, waarin voordrachten over het trekken in de dierenwereld zijn gehouden. Zoo sprak dr. A. Landsborough Thomson over de recente ontdekkingen aangaande den Vogeltrek. Hij wees er op, dat die oude op vatting van nauw-begrensde trekbanen langs de kusten en rivier-valleien voor die der trekbewegingen in breed front heeft plaats gemaakt. Hoe groot de buitengewone samengesteld heid en verschillen in den trek bij de onder scheidene vogelsoorten, vaak nauw verwant, ook mogen zijn, boven dit alles uit karakte riseert een regelmatigheid in tijd, van plaats en route de trekbewegingen als één geheel De vraaghoe vinden de vogels den weg is nog nimmer afdoend beantwoord kunnen worden. Niettegenstaande er vele aanwijzin gen zijn. dat het gezicht een belangrijke rol speelt (mist b.v. is een der ernstigste hinder- De sanctie-maatregelen tegen Ita lië; de maatregelen van Italië zelf. (Dag. Overzicht). De gevechten in Abessinië om de stad Makalle. (Buitenland). De 16de partij Aljechin—Euwe af gebroken in een voor Aljechin gun stige stelling. (Sport). Smokkelarij aan de grens. (Bin nenland.) Het cumulatie-wetsontwerp. (Bin nenland.) Nasleep Lissone-zaak. (Rechts zaken.) R.K. Onderwijzersdag te Alk maar; oud-minister Marchant spreekt. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) palen op den trek), blijft het oriënteerings- vermogen der trekkende vogels een mysterie. Het drenken der jongen bij de Steppenhoenders. Hierover doet L. Schuster de navolgende interessante mededeeling in de „Beitrage zur Fortpflanzungsbiologie der Vogel" (Mei '35). Reeds sinds lang werd beweerd, dat de Steppenhoenders water aan hun jongen brengen, zoolang deze de vlucht naar de vaak ver verwijderde drinkplaatsen nog niet kunnen medemaken. Met zekerheid vastge steld was dit echter nog niet Door waar nemingen nu bij twee in gevangenschap tot voortplanting gebrachte Steppenhoen-soorten heeft A. Moody den waren gang van zaken in casu aan het licht gebracht. Het mannetje namelijk loopt een poosje door een ondiepen waterpoel, totdat de veeren aan de onder zijde van zijn*lichaatn geheel en al met water doordrenkt zijndan haast het zich naar zijn jongen terug, die nu, door de natte veeren door hun snavel te trekken, het water daar uit drukken en in zich opnemen. Aaantal kippeveeren in nesten van Huismusch en Winterkoninkje. Zooals G. Marples in „British Birds (XXVIII) mededeelt, bevatten twee Huis- muschnesten respectievelijk 516 en 1199 kippeveeren. De hoenderhof, waaruit de veeren afkomstig waren, lag op ongeveer 200 M. afstand. In een Winterkoninkje's nest bevonden zich 498 kippeveeren. Ongewone nest- standplaatsen. Boven geciteerde „Beitrage" vermelden o.a. de volgende gevallen: een Merel bouw de haar nest in een rietpias, 0.50 M. boven den waterspiegel en 4 M. van den oever ver wijderd, daar waar het door oude, deels om- geknakte, deels scheef staande ^rietstengels gesteund werd. Het stak zóó weinig van zijn omgeving af, dat het, van den oever af ge zien, nauwelijk opviel. Deze afwijkende nest- wijze kon niet aan gebrek aan geschikte nest gelegenheden toegeschreven worden, aan gezien deze in het slechts 2000 M. verwij derde park voldoende aanwezig waren. Boo- men en heesters waren echter nog bladerloos toen de Merel haar nest in het riet maakte, waar het in elk geval door het omringende water, wel niet voor alle, toch voor meerde re vijanden onbereikbaar zat. Een Vink bouwde zijn nest op een ijzeren dwarsstang van een straat-lantaarnpaal. Een Spreeuw maakte zijn nest in het klimop, waarmede een gevelmuur begroeid was. Een Hop maakte zijn nest op den grond onder een reeds geruimen tijd ter reparatie omgekeerd liggende smalspoor-lorrie. De vogels werden door de onmiddellijk om hen 57. En ja hoor, alleen om de menschen te plagen, reed Jantje een straatje om, om de zelfde menschen nog eens te ontmoeten. Uit koppigheid reed Jantje doodgewoon door. Nou, de gevolgen kun ie gemakkelijk raden. Enkele seconden later lag het heele gezel schap op straat te spartelen. 58. Dit gebeurde juist op het oogenblik, dat er drie verkeersagenten voorbijkwamen, die reclame maakten voor de verkeersregels. De eerste had een politiehond bij zich en een groot bord op den rug, waarop met groote letters stondHet verkeer aan je rechterhand gaat voor! Dat was, om te maken, dat de menschen dat niet meer zouden vergeten.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9