Seuillelon zoon 31/ 3% pCt. Nederland 93, 94. 93 9/16; Financieel Overzicht. □V4ÏÏIE SAXON UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 -D00R G. P. BAKKER Herinnering aan Mr. B. C. J. Loder. China geeft den zilveren standaard op. Vrees voor waardedaling van de Chineesche valuta. On zekere politieke en monetaire voor uitzichten in Frankrijk. Toene mend vertrouwen in den gulden. De rentetarieven weder op een normaal niveau. Vaste stem ming voor obligatiën en pandbrie ven. Vraag naar scheepvaartaan- deelen. Betere positie der Indi sche cultuurondernemingen. De berichten, volgens welke China den zilveren standaard heeft opgegeven, om tot den papieren standaard over te gaan, heb- ben in het algemeen niet de belangstelling gevonden, welke zij verdienden. Van buiten- fandsch standpunt bezien, lijkt het weinig verschil te maken, of daarginds, in het Ver re Oosten, een land zilver- dan wel papier geld in omloop heeft, temeer, omdat bij de aankondiging der monetaire maatregelen verklaard is, dat de koers van den Chinee sden dollar op zijn tegenwoordig peil zal wonten gehandhaafd. Wanneer er werkelijk zekerheid bestond, dat dit laatste het geval zal zijn, zou er inderdaad weinig aanlei ding zijn, om het nieuwe experiment der Chineesche regeering als onderwerp te kie zen voor een beschouwing in een Neder- landsch blad. De verhoudingen in China zijn echter van dien aard, dat er alle reden is, om sceptisch te staan ten opzichte van de mogelijkheid, dat het de Chineesche regeering zal gelukken, op den duur de controle over de koersontwikkeling der valuta te behou den. Wat er thans in China gebeurt, moet in hoofdzaak worden beschouwd als een uit vloeisel van de bekende zilverpolitiek der Amerikaansche regeering, al zou een her vorming van het Chineesche geld- en bank wezen ook daaronder wellicht op den duur niet achterwege hebben kunnen blijven; de basis hiervoor ware dan echter vermoedelijk een stevigere geweest. De zilveraankoopen van Amerika hebben geleid tot onttrekking van groote hoeveelheden van het witte me taal aan China, ondanks de hooge uitvoer rechten op zilver, die door de Chineesche re geering werden geheven, waardoor de me taalbasis van het land in sterke mate is aangetast. Thans is het nog bij particulieren aanwezige zilver door de regeering opge- eischt. Het is echter de vraag, of hierdoor een eind zal worden gemaakt aan het hamsteren van zilver, dat juist in China bij de groote massa der bevolking zoo populair is. Verwacht moet worden, dat het volk, dat aan de circulatie van zilvergeld gewend is, aan het papieren geld, dat hiervoor thans in de plaats zal komen, een mindere waarde zal toekennen. Alleen reeds hierom is een de preciatie van den nieuwen papieren dollar in het binnenland alleszins waarschijnlijk te achten. Mocht deze intreden, dan zal de handha ving van den tegen woord igen koers ten op zichte van het buitenland eveneens uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk worden. De Chineesche regeering stelt zich voor, door interventies op de wisselmarkt door de Cen trale Bank scherpe fluctuaties in den wissel koers te kunnen vermijden. In dit verband wordt gesproken van een door Engeland te verstrekken leening, welker opbrengst dan vermoedelijk ten deele zou moeten dienen voor de vorming van een soort Valuta-Ega lisatiefonds. De waarde van den Chinee- schen dollar zou dan aan die van het Pond Sterling worden vastgekoppeld. Het geringe succes, dat de Chineesche regeering tot dus verre met haar maatregelen tot handhaving van de valuta heeft gehad (de heffing van hooge uitvoerrechten en zilver heeft een scherpe daling van den wisselkoers niet kun nen tegenhouden), de onzekerheid, hoe het binnenland op de nieuwe voorschriften zal reageeren en de verwarde financieele verhou dingen in het land zelf maken het twijfelach tig, of met de munthervorming in China het woogde doel: een stabiele valuta, zal kun nen worden bereikt. Mochten, zooals te vreezen is, de maatre gelen juist het tegenovergestelde gevolg heb- nen en een verdere waardedaling van de Chineesche valuta intreden, dan zal de hier uit voortspruitende vermindering der koop kracht van de Chineesche bevolking zich ook naar buiten terdege doen gevoelen. Slechter dan ooit te voren kan de wereldhandel een verdere beperking der afzetmogelijkheden 45) »'C komt als uit den hemel gevallen, lui- ~Jant"t zei de wachtmeester, bekeek nauw keurig bij het kaarslicht het bevel. „In or de' Daar is hij". „Bindt hem", beval de luitenant. De bei- e Walen bonden Saxon de handen, tt'j protesteerde. „Moet gebeurende strengste orders, man kte- Als ik je liet ontsnappen, zou ik /"jj'gen aan den dwarsbalk hangen. De „^maarschalk heeft speciaal mij er mee '®«t. Hij kent mij". hfn twintigtal geharnaste Waalsche rui- stond te wachten. Het staal flikkerde u ''CM der vlammen. Aan beide zijden Knetterde het vuur. ''er is je ontvangstbewijs". De wacht- eester beschouwde net stuk met groote 2orgvuldigheid. (*.rk _.orde> luitenant Scapiros", zei hij met wrb'ed en angst in de stem. een mooie engel om uit den Van h te va"en' Scapiros, de rechterhand Pr°voost-geweldige van den veld- hnn/ Elke soldenier huiverde bij het n°oren van dien naam 3X011 wefd naar buiten geleid. Hij zag ♦1 v F WHIP gebruiken. Maar in het bijzonder zou ook het handelsverkeer tusschen Ned.-Indië en Lhina, welk land het natuurlijke afzetge bied voor tal van onze koloniale producten is, hierdoor in sterke mate kunnen wor den getroffen. Ook zonder het intermezzo der Chinee sche maatregelen dreigen de verhoudingen op de internationale valuta-markt weder on rustiger te worden dan zij sinds eenigen tijd zijn geweest. Het is thans weer de politieke toestand in Frankrijk en de hiermede nauw verband houdende situatie op monetair ge bied, die ernstige zorgen baart. Weldra nadert het tijdstip, waarop de aan de regeering-Laval verstrekte volmachten ten einde loopen en deze haar beleid tegen over de Kamer zal hebben te verdedigen. Dan eerst zal blijken, of de saneeringspoli- tiek der regeering kan worden doorgevoerd, dan wel of een toestand zal intreden gelijk aan dien vóór Juni j.1. toen de politieke strubbelingen zulke ernstige gevaren voor den franc veroorzaakten. De houding van de Financieele Commissie uit de Kamer doet in dit opzicht weinig goeds verwachten, al dient men aan den anderen kant rekening te houden met de geringe geneigdheid van de linksche partijen, om vóór de verkiezingen van het volgend jaar de regeeringsverant- woordelijkheid op zich te nemen. In elk geval neeft de bestaande onzeker heid zich reeds weerspiegeld in een vrij scherpe koersdaling van den Franschen franc. Opnieuw is een uittocht van Fransch kapitaal aangevangen, dat zich, als vanouds, hoofdzakelijk in de richting naar Engeland beweegt, maar waarvan toch ook ons land een deel meekrijgt. Eéns te meer blijkt ook thans weer, hoe spoedig de toestand op de valutamarkt kan omslaan. Geruimen tijd be stond er een overwegend aanbod in guldens, vooral ook op latere levering, waarbij men vooruitliep op de mogelijkheid van devalua tie in ons land. In verband hiermede werd de termijnfranc met een aanmerkelijk agio verhandeld. Met een terugkeer van het ver trouwen in den gulden is dit agio terugge- loopen, om geleidelijk te verdwijnen. Thans doet de franc tegenover den gulden weer een belangrijk desagio. Tegelijkertijd is ook de waarde van den contanten franc zooda nig teruggeloopen, dat de mogelijkheid van gouduitvoer uit Frankrijk naar ons land op nieuw onder de oogen kan worden gezien. De verdere vermeerdering van den goud voorraad, die de Nederlandsche Bank in de afgeloopen week heeft aangetoond, is nog niet aan gouduitvoer uit Frankrijk door de arbitrage te danken geweest. Vermoedelijk heeft men ook ditmaal weer te doen gehad met goudaankoopen, die de Nederlandsche Bank rechtstreeks bij buitenlandsche circu latiebanken bewerkstelligd heeft, dank zij hiertoe getroffen speciale overeenkomsten. Houdt de gunstige ontwikkeling van den Ne- derlandschen wisselkoers aan, dan zal de volgende Bankstaat een nieuwe toeneming van den voorraad geel metaal kunnen te zien geven, die dan het gevolg zal zijn van normale arbitrage-zaken. Het mag als een buitengewoon bevredi gend verschijnsel worden aangemerkt, dat de nieuwe ongerustheid over het lot van den franc althans tot dusverre niet geleid heeft tot een herleving van het wantrouwen in den gulden, terwiil bij vorige gelegenheden meest de eene goudvaluta de andere in haar da ling meesleepte. Of de gulden zich op den duur aan den invloed van een voortgezette koersdaling van den franc zal kunnen ont trekken, moet worden afgewacht. Dank zij de terugvloeiing van kapitaal uit het buitenland en het beschikbaar komen van middelen, die een tijdlang van de markt verwijderd waren gehouden, heeft de geld markt een verdere verruiming ondergaan De Nederlandsche Bank is hierdoor in staat gesteld, haar rentetarieven opnieuw te ver lagen, ditmaal met 54 pCt., zoodat het dis conto weer op 4 pCt. is aangeland, de be- leeningsrente op 454 pCt. Spoediger dan men had kunnen voorzien (in ruim veertien dagen tijds) is het officiee nu, dat een gedeelte der tenten reeds in de asch lag. „Het geheele kamp gaat er aan. Nog een half uur en we zouden door rook en vlam men moeten rijden", klonk de zware stem van Scapiros. Er was een algemeene verwarring ont staan. Soldaten vluchten met have en goed, vrouwen gilden, kinderen schreeuwden. „De hoofdweg is, Gode zij dank, nog vrij. Loopt beter af dan ik dacht. Tenminste voor ons. Juist op het nippertje", riep Scapiros. „Bindt den overste op dat paard, bindt hein goed". Hij keek de knoopen na. „Zoo is het in orde. Jullie vieren neemt hem tusschen je in. Bij de eerste poging tot ont vluchting schieten, maar niet doodelijk. In de beenen. Begrepen? Als hij ontvlucht, wordt ie geradbraakt". De hellebaardiers luisterden naar de ru we bevelen, stonden in de houding. Scapiros salueerde. „Voorwaarts", klonk het stroeve com mando. „Galop' De cavalcade vloog het kamp uit. HOOFDSTUK XXIX. Terwijl Saxon gebonden op zijn paard tusschen zijn vier bewakers den galop moest volgen en een aantal mannen voor en ach ter hem reden, voelde hij de banden, die om zijn voeten gesnoerd waren, losser worden. Ook scheen het hem dat de koorden oin zijn handen iets meegaven. Langzamer hand bemerkte hij, dat hij voeten en handen zelfs iets kon bewegen. Toen waren zijn voeten vrij in de stijgbeugels en ook zijn le disconto-tarief van het abnormaal hooge peil van 6 pCt. tot een meer normaal niveau teruggebracht. In meer dan één opzicht geeft deze daling der rentetarieven reden tot verheugenis. In de eerste plaats wordt hierdoor de aanzien lijke verzwaring van den druk der rentelas ten voor het bedrijfsleven voor een goed deel opgeheven. Voorts gaat van de daling der geldkoersen op korten termijn een gunstige uitwerking op de koersontwikkeling der obli- gatiemarkt uit. In vergelijking met het laag ste, tijdens de jongste valuta-crisis bereikte punt, is voor Nederlandsche en Ned.-Indi sche staatsfondsen en binnenlar.dsche ge meente- en provinciale leéningen een koers- herstel van 8 a 9 pCt. ingetreden. In de afge loopen week bleef de stemming op de beleg- gingsmarkt vast, waartoe de mededeel ing der regeering inzake de plaatsing van een onderhandsche leening van 44 millioen bij een der Rijksfondsen tot den parikoers, bij een rente van 4 pCt., het hare heeft bijgedra gen. De opbrengst dient voor consolidatie van een deel der vlottende schuld. Het be drag dezer schuld is niet zóó hoog, dat deze verdere consolidatie binnen korten tijd door een beroep de open markt noodzakelijk maakt. Met de uitgifte van openbare leenin gen zal het Rijk dan ook vermoedelijk wel wachten, toe de koersen der oude stukken weer op zoo'n peil zullen zijn gekomen, dat voor de schatkist voordeeliger voorwaarden kunnen worden bedongen dan op het oogen- blik het geval zou zijn. Wanneer het een maal zoo ver is, zullen ook de groote ge meenten en de provincies zich tot het publiek gaan wenden voor het dekken van hun geld behoeften, waarin den laatsten tijd voorzien is hetzij door het aangaan van vlottende schulden, hetzij door het opnemen van klei nere onderhandsche leeningen. In pandbrieven is in de afgeloopen week dat minder omgegaan, maar de koersen kon den zich meerendeels handhaven op vet ver hoogde niveau, dat vaak 10 of no<r meer uitsteekt boven de laagste noteeringen die in de periode der ergste depressie in deze hoek waren bereikt. De 414 stukken der goede hypotheekbanken beginnen geleidelijk den paristand weer te naderen en bij eenig aan houden van de vraag zal weer aan de emissie van nieuwe pandbrieven gedacht kunnen worden, waarmede een belangrijke schrede zou zijn gedaan op den weg naar overwin ning der stagnatie in het hypotheekbedrijf. Evenals de beleggingsmarkt heeft ook dj aandeelenmarkt weder geprofiteerd van de daling der geldkoersen. Toch schijnt het mee rendeels der aankoopen van het publiek thans met eigen geld te worden gefinan cierd, nadat de meer speculatieve posities voor een groot deel op het verhoogde koers- peil, dat in de meeste gevallen een behoor lijke winst liet, zijn afgewikkeld. De vraag op de aandeelenmarkt is dan ook voorname lijk afkomstig van de zijde van degenen, die hun beschikbare middelen in verband met de onzekere internationale en valuta-verhoudin gen een tijd lang liquide hebben gehouden, maar die nu, aangelokt door de gunstige stemming op de aandeelenmarkt, de gelegen heid waarnemen, om tot de betrekkelijk !age koersen hun aandeelenportefeuille aan te vul len. Het spreekt vanzelf, dat men bij zulke aankoopen voorzichtig te werk dient te gaan, om vooral geen „rijp'' en „groen'' door elkaar te koopen. Zoo staan wij eenigszins scep tisch tegenover de kooplust, die in den jong- sten tijd voor scheepvaartaandeelen valt waar te nemen. Het moge waar zijn, dat ver schillende scheepvaartondernemingen korte lings hun bedrijf hebben kunnen uitbreiden en een aatal opgelegde schepen weder in de vaart hebben kunnen brengen, terwijl ook de vrachtprijzen in het algemeen verbeterd zijn Deze opleving is echter voornamelijk te dan ken aan den invloed, dien de oorlog tusschen Italië en Abessinië op de vraag naar scheeps- ruimte heeft uitgeoefend. In de laatste dagen schijnt de vraag naar tonnage reeds vermin derd te zijn en reeds moesten de toeslagen op de minimumtarieven vervallen, terwijl ook handen hadden hun geheele bewegingsvrij heid herkregen. Hoe kwam dat? Misschien waren de tou wen niet stevig genoeg gebonden of te slap Maar Saxon dacht hierover niet verder na en toen een eind buiten het kamp Scapiros, die een eind voor den troep uitreed, „Stap", commandeerde, begon de overste er over te denken of hij een poging tot ontvluchting zou kunnen wagen Hij zat op een goed paard. Dat was dui delijk hij keek eens naar de vier mannen, die hem bewaakten, maar hun gezichten kon hij onder den morion in het zwakke maanlicht niet voldoende onderscheiden Wel zag hij de zware koppels pistolen in de holsters aan den hals van de paarden Een pistool grijpen bij een onverwachte beweging, uit het gelid springen en in de velden verdwijnen: Zou het mogelijk zijn? De kans was zeker niet groot. Ze reden nu op den weg naar Halle. Nog een paar uren rijden misschien. De eerste goede kans zou hij benutten. In een uur kon er heel wat gebeuren en in het ergste geval zou hij er niet veel slechter aan toe zijn dan ^Zef reden nu weer het woud binnen. Bij een kromming van den weg hield Scapiros, die een vadem of tien voor zijn troep uit- ieed, zijn paard in, stak de hand op. De troep stond. En nu gebeurde het vreemdste dat Saxon ooit had beleefd. Uit den zijweg kwamen van beide zijden groote troepen ruiters bedaard aanstappen Voor Scapiros' mannen verschenen even eens eenige escadrons, die hem tegtmoet de andere vrachtprijzen weder zijn gedaald. In de naaste toekomst zullen bovendien de sancties tegen Italië hun invloed op het vrachtverkeer doen gevoelen. Men zal dan ook goed doen, even af te wachten, hoe de vrachtenmarkt zich verder gaat ontwikkelen, wanneer zij weer van het normale wereld-handelsverkeer afhankelijk wordt. In elk geval dient men te bedenken, dat de scheepvaartondernemingen in het al gemeen en de Nederlandsche in het bijzonder de laatste jaren met groote verliezen hebben afgesloten en dat zelfs op het verhoogde peil der vrachten van de laatste weken het bedrijf als zoodanig nog niet loonend was. De positie van verschillende Indische cul- tuurondernemineen is door de jongste stij ging der gotderenprijzen ongetwijfeld aan merkelijk verbeterd en de kooplust heeft zich dan ook voor een goed deel op de aandeelen van deze mijerv. geconcentreerd. Na een tijde lijke reactie konden suikeraandeelen zoowel als de aandeelen der cultuurbanken, Ned. In dische Handelsbank, Koloniale Bank en Ned. Handel Mij., weer een avans boeken. Wat deze laatste instelling betreft, moet er op worden gewezen, dat bij de financieele reor ganisatie de suikervoorraden tot een zoo lagen prijs op de balans waren opgenomen, dat hierop bij de tegenwoordige verkoopprij zen een aanmerkelijke boekwinst kan worden gemaakt, die vermoedelijk tot versterking van de financieele positie zal worden aange wend Rubberaandeelen hebben zich goed in koers kunnen handhaven, in aansluiting op de prijshoudende stemming voor het product. Tabaksaandeelen trokken goede belangstel ling, mede op geruchten volgens welke Ame rika bereid zou zijn, de invoerrechten op tabak te verlagen. Mocht hiertoe worden overgegaan, dan zouden de a.s. voorjaaisin- schrijvingen hiervan den gunstigen invloed ondervinden. In het afgeloopen jaar waren de prijzen voor Sumatra-tabak in doorsnee weliswaar aanmerkelijk lager dan vorig jaar, maar dank zij de verdere verlaging der kost prijzen zullen de financieele resultaten der meeste Sumatra-tabaksmijen toch zeer bevre digend blijken te zijn. In industriëele aan deelen is deze week niet zooveel omgegaan; Philips' brokkelden in koers af. Ook de be langstelling voor aandeelen Koninklijke is verminderd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pCt. Nederland 96 11/16, 97 3/4; 254 pCt. N.W.S. 761/16, 75 5/8; Ned. Indië 95 3/4, 96 9/16; 4 pCt. Amsterdam 9254, 93 15/16; 4 pCt. 's-Gravenhage 96 5/8, 97 3/4 4 pCt. Rotterdam 91 7/8, 92)4 VA pCt. Noord-Holland 90 3/8, 92; Kon. Stoomvaart Unie 43 3/4, 47%; Holl. Amerika Lijn 30, 34, 32; Java China Japan Lijn 33, 37, 341/4; Nievelt Goudriaan 32, 36 )4 Stoomv. Mij. Nederland 357/8, 40)4; Handelsver. „Amsterdam" 215)4, 211, 216)4, 213%; Javasche Cultuur 121)4; 118)4, 123, 120; Koloniale Bank 441/4, 451/4, 44 7/8; Ned.-Ind. Handelsbank 82 3/4, 84 1/4; Ned. Handel Mij. 125)4, 128 7/8, 127; Deli Batavia Mij. 143)4, 149, 148; Deli Mij. 165, 174)4, 1703/4; Senembah lóS1/?, 171 Amsterdam-Rubber 108 5/8, 1091/4, 108'4 Oost Java Rubber 111, 1141/4; Philips' 23854, 235, 238; Unilever 102 1/4, 106, 102%; Kon. Petroleum 2063/4, 208)4, 2067/8. LXV. Loder dood! De oud-president van het wereldgerechtshof. En: al is hij' dan geen parlementaire figuur geweest in den strikten zin van het woord, ik wil hem hier toch gedenken; hij was een der zuilen in het justitieele wereldparle- ment. Loder dood! Mr. B. C. J. Loder. Ieder, die oog en hart heeft voor de grootheid van ons volk, voor de beste en edelste zonen door wie die grootheid gedragen wordt, zal een gevoel van diepe ontroering niet kunnen bedwingen. Zeker, deze Groote Oude heeft gelijk die andere, die onlangs ging: Cort van der Linden zijn leven geleefd. Zes jaar ouder nog is hij geworden dan de leeftijd, dien de Schrift als de grens der zeer sterken aan geeft. Wie 86 jaar werd, gelijk hij, en wie he| werd zoo als hij, had niet te klagen. Anderen mogen dat evenmin doen. Ons volk, heel ons volk, past het, voor dezen doode, en bij deze lijkbaar eerbiedig het hoofd te buigen in de wetenschap, dat één der grootsten en der edelsten van onzen stam naar de Eeuwigheid is overgegaan. Men noemt ons het land van Grotius. En het land van Asser. Men kan het evenzeer het land van Loder noemen. Deze trits groote juristen, staats- en volkenrechts geleerden en laat ons in dit verband ook den eenige jaren geleden veel te vroeg ge storven Van Vollenhoven noemen heb ben als sterke pilaren, op internationaal gebied den naam en de reputatie van ons land gedragen. Wij willen enkele herinneringen ophalen aan deze groote, sterke figuur. Wij hebben het onschatbare, ja waarlijk het onschatbare voorrecht gehad, verschei dene malen met Loder te mogen spreken. In den tijd, dat hij nog President was van reden en toen Saxon omkeek, zag hij uit de bosschen aan weerszijden, eveneens paar- devolk. Ruiters, overal ruiters, waar hij zijn blik heenwierp. In het maanlicht zag hij dat ze allen zwaar geharnast waren, in vol le wapenrusting, gereed voor den strijd. blij keek scherp toe en, neen, er was geen twij fel mogelijk, het waren zijn eigen mannen, Saxon's ruiters. Verrast zei hij tegen zijn bewakers: „Ik geloof dat tegenstand nutteloos is, een pele- ton tegen twee regimenten". „Er wordt niet gevochten!" klonk de zwa re'stem van Scapiros met het Spaansche accent. En toen: „Hoera, jongens, schitte rend gelukt". „Melchior, maar, waarom heb je dat niet eerder gezegd?" „Overste, het was een gevaarlijke rol en we moesten haar goed spelen tot we onze troepen zagen. We wilden niets wagen We moesten slagen. We moesten u onder den neus van Von Pappenheim weghalen Geen kleinigheidje, overste, zoolang we op vij andelijk terrein waren op den weg naar Halle, waar elk cogenblik vijandelijke troe pen ons zouden kunnen ontmoeten, moes ten we onze rol streng doorvoeren Thans zijn we veilig Nu even afstijgen, over ste. U heeft zeker reeds gezien, dat we met beide regimenten hier zijn U moet nu het bevel weer overnemen. Ha, daar komt ma joor Von Holm reeds aangereden aan het hoofd van zijn Zweden" Von Holm reed op Saxon toe. „Welkom, overste Blij u veilig weer te zien Eigenlijk moest ik mijn bevelhebber een gedu* hl standje geven. Is dat werk voor iemand van het Internationale Gerechtshof, en daarna. En nooit, nooit, nooit zijn wij van hem weg gegaan, zonder opnieuw van eerbied en be wondering te zijn vervuld. De vonken sloegen af van dezen man, die dan toch was wat men noemt, een oude heer. Ja: de vonken van geest, vernuft, werk kracht, energie, ze spatten om hem heen, als gij hem ontmoeten en spreken mocht. Wat 'n zegen van God om zóó op deze manier oud te mogen worden. Een ouder dom stellig, waarin de weemoed niet ont brak, maar die dan toch begenadigd was van ongeschonden geestkracht en stoere vitaliteit. Toen wij den laatsten keer bij hem waren, vertelde hij, dat hij over eenige dagen een internationale bijeenkomst in zake het privaatrecht moest gaan leiden in Frankrijk, en daarna moest hij ook nog even in Genève zijn voor iets anders. De meest-ingewikkelde juridische vraag stukken hanteerde deze_scherpe, fijne geest nog spelenderwijs. Was hij, in zekeren zin, niet onze mo derne Grotius? Na een schitterende juri dische loopbaan werd hij, kenner van het internationale recht als weinigen geroepen tot de hooge functie van President van het Permanente Hof van Internationale Justi tie; een glorie voor hem, een glorie voor ons vaderland. Periodiek afgetreden, is hij daarna nog eenige jaren lid geweest. De faam van dezen beroemden rechtsge leerde was verre over de grenzen van ons land gesneld. Tal van belangrijke internationale posten en opdrachten heeft hij vervuld. Kwam, toen zijn tijd in het Hof dan toch werkelijk voorbij was, voor hem het otium cum dignitate? Neen. De waardigheid ontbrak hem sinds lang al niet, maar de rust wees hij af. Hij was iemand, die werken wilde als hij kon tot de laatste minuut. uw rang, den spion te spelen? Uw leven is te veel waard om het zoo in de waagschaal te stellen". „Het leven van een soldaat hangt altijd aan een draad". „Toegestemd, doch niet aan het koord van den beul. Maar mooi werk heeft u ge leverd. De koning trekt reeds op Werben af. Hij volgt volkomen uw aanwijzingen. Juist zijn taktiek. Den loop der groote rivieren volgen Wij, Zweden, zijn trotsch op u" „Defileeren voor den overste", klonk zijn luid bevel. Saxon stond met majoor Von Holm en Scapiros op het mos ter zijde van den groo ten weg. Plotseling sprong een groote zwar te hond tegen hem aan, trachtte zijn ge zicht te likken. „Wolf, Wolf dan toch!" kalmeerde de overste. En toen reden de ruiters langs hem heen, twee aan twee. De offic'eren groeien met hun zwaarden. De ruiters ae oogen naar hun geliefden overste gericht De vaandels wapperden in den nacht wind, gescheurd en verschoten, getuigen van menig eervol gevecht, den roem der re gimenten, maar de muziek speelde niet. „We kunnen ons niet het geheele leger van Von Pappenheim op den hals halen", had Melchior's verstandig besluit geklonken. Het was een wonderlijk fantastisch ge zicht. Die lange rij geharnaste ruiters, schitterend als zilver in het ijle maanlicht, een sprookjesoptocht. Saxon was diep bewogen. Het was het grootste bewijs van eerbied, dat troepen hun bevelhebber konden bewijzen (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9