DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i'Buitenland J&itwieniand 0© Italianen hebben Qeheel Ogaden bezet. Ho. 266 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag II November 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Een bliksemsnelle opmarsch naar de stad Harrar. SASA BANEH BEZET. T a 0 Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. In Italiaansche kringen te Asmara ver moedt men, dat de Negus met het oog op het feit, dat geheel Noord-Abessinië en Ogaden voor het belangrijkste deel in han den der Italianen zijn gevallen, de militai re en politieke uitwerking der sancties wil af wachten en derhalve een open slag wil uit stellen. Men beschouwt zijn positie echter als zeer geschokt en geeft ondubbelzinnig uiting aan de opvatting, dat de Abessini- sche berichten over overwinningen en de be richten over belangrijke strategische ma noeuvres met de grootste voorzichtigheid moeten worden opgevat. Ook gelooft men verdere teekenen van ontbindingsverschijn selen in Abessinië te kunnen waarnemen. In het Italiaansche hoofdkwartier verwacht men, dat het contact tusschen Erythrea en Somaliland buiten twijfel staat, al kan dit ook nog niet binnen korten tijd worden ver wacht, aangezien de nabijheid van de Engelsche- en Fransche grenzen bijzondere politieke voorzorgsmaatregelen noodig maakt De opmarsch der Italiaansche troepen in Somaliland in de richting van Harrar heb- ben naar het schijnt de Abessinische plan nen gedwarsboomd. De Abessijnen zullen thans, wanneer zij nog bereid zijn om te vechten, gedwongen zijn op twee fronten op te treden. Eerst had het er den schijn van, dat de Abessijnen een groot leger in verdedigings stellingen zouden leggen bij het zeer ver sterkte Amba Aladji Door vliegtuigverken ningen is echter vastgesteld, dat daar geen Abessinische troepen geconcentreerd zijn Men houdt het niet voor onmogelijk, dat de Negus thans zal pogen de streek van Har rar vast te houden en de andere troepen ten Zuiden van den Sotit te concentreeren om het corps Maravigna te verhinderen de Ta- cazza over te trekken en den opmarsch der inboorlingen-afdeelingen over den Setit in de richting van Nogarra te stuiten. De levensmtddelenvoorziening De volgende getallen betreffende de le vensmiddelenvoorziening der Italiaansche troepen aan het Noordelijk front gegeven eenigszins een indruk van de moeilijkheden, waaronder de Italiaansche opmarsch moet worden volbracht. De troepen aan het Noordelijk front ver bruiken per week 20.000 dubbele centenaars levensmiddelen, waarvan 2800 dubbele cen tenaars (10 K.G.) vleesch. Wegens de moeilijkheid, versch vleesch naar het front te brengen, gaan dagelijks 400 dubbele centenaars vleesch uit koelkasten te Asma ra naar het front. Onafgebroken zijn 5000 vrachtauto's bezig met het vervoer van le vensmiddelen naar het gebied van den stijd. De bakkerijen aan het front bakken dagelijks 125.000 K.G. tarwemeel. Voor de verwarming van de ovens zijn dagelijks 500 centenaar hout noodig, die naar het front gebracht moeten worden. Voor de deelen van het front, die niet per vrachtauto te be reiken zijn, zijn 7000 muildieren noodig, die per week 20.000 dubbele centenaars aan voer verbruiken, Eenzame posten worden met behulp van valschermen uit vliegtuigen van proviand en drinkwater voorzien. Naar Makalle wordt dagelijks 4000 ton Proviand gebracht. Voor het vervoer naar het binnenland zijn 3500 vrachtezels 60.000 kameelen, paarden, muilezels ter be schikking. De veldlazaretten zijn voorzien van 20.000 bedden. Abessinische maatregelen ter bescherming van spoorweg. Ras Gutatsjoe, de gouverneur van Kaffa, is door den Negus belast met de bescher ming van den spoorweg in de bergen bij Diredaoea. De gouverneur heeft maatregelen genomen. Er zullen versterkingen worden aangelegd in hoofdzaak bestaande uit goed- ingerichte machine-geweernesten. Deze Abessinische maatregelen zijn ge nomen, nadat betrouwbare berichten waren ontvangen, dat de Italianen voornemens waren uit de Danakil-woestijn en het gebied van Aoessa aanvallen op de spoorlijn te doen. Van Abessinische zijde wordt thans beves tigd, dat Makalle na verbitterde gevechten definitief door de Italiaansche troepen is in genomen. Men verwacht algemeen, dat de geweldige regenval van den laatsten tijd de bewegin gen der Italianen in de provincie Tigre zal bemoeilijken en den Italiaanschen opmarsch voor de volgende dagen onmogelijk zal maken. De strijd aan het Zuidelijk front. Van het Zuidelijk front zijn geen berich ten ontvangen over gevechten van beteekenis. Een feit is. dat de Italianen definitief in het bezit zijn van Gorahei, dat zij reeds voor het einde van de wpek hadden veroverd, doch weer aan de Abessiniërs hadden moeten afstaan. De Negus naar het front. Het vertrek van den Negus naar het front is definitief bepaald op 14 November. De keizer heeft Zaterdag hooge onderscheidingen verleend aan de officieren der Zweedsche militaire missie Prins Makonnen heeft na een toespraak de onderscheidingen op de uniformen gespeld. Haile Selassie De journalisten naar Dessie. Zaterdagmiddag zijn de journalisten met muilezels naar Dessie vertrokken. Voor hun vertrek bestond groote belangstelling. Het stadje Sasa Baneh, dat een belang rijk strategisch punt van Abessinië was, is thans in handen van de Italianen gevallen. Wapens, voedingsmiddelen, medicamenten en alle andere mogelijke producten hebben de journalisten in groote hoeveelheden meege nomen, teneinde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Toespraak van Ras Koeksa. Ras Koeksa heeft een toespraak gehouden tot de vooraanstaande inboorlingen en zijn toewijding voor Italië uitgesproken. De be woners van Tigre, aldus Koeksa, hebben de eer en de vreugde te leven onder de glorieuze vlag van Italië, een machtige natie, welke de geheele wereld een zeer hooge beschaving heeft gebracht. De strijd in de Danakil-woestijn. Volgens de berichten wordt het geheele Italiaansch front van de grens van de rivier Setit tot de Danakil-woestijn over de geheele linie nog vooruitgeschoven, al vinden op het oogenblik geen groote operaties plaats. In overeenstemming hiermede maakt men mel ding van een zeer systematische actie, waar bij de patrouilles een belangrijke rol spelen Algemeen veronderstelt men, dat binnen kort een aanval zal worden ondernomen in de richting van Amba Alagi. De zich terug trekkende Abessinische troepen schijnen uit Dessie versterkingen te ontvangen, zoodat men het mogelijk acht, dat halverwege tus schen Makalle en Koram een open veldslag zal worden geleverd. Uit Asmara wordt gemeld, dat de posities, welke de legercorpsen hebben ingenomen, niet alleen het bezit verzekeren van Makalle doch ook de absolute controle op de cara- vaanwegen van het centrum en van zuid- Abessinië naar het Noorden. De onmisbare voorzorgen zijn overal ge troffen en langs het geheele front wordt ge werkt aan de voedselvoorziening van de troe pen. De persdienst der Abessinische regeering Men meldt uit Brussel, dat de hoofdredac teur van de Independance Beige, Antoine Matagne, van den B .igischen kolonel, die zich in dienst van den Negus bevindt, uit Addis Abeba een aanbieding heeft ontvan gen om de leiding op zich te nemen over de persaangelegenheden der Abessinische regee ring. In de hoofdstad van Abessinië bevinden zich thans 94 journalisten. In den brief wordt erop gewezen, dat het klimaat zeer gunstig is en worden voordee lige voorwaarden aangeboden. Het salaris zou 15.000 francs per maand bedragen, ter wijl groote bedragen beschikbaar worden ge steld voor de reis, de uitrusting en de verze kering. Matagne, die tijdens den oorlog cor respondent is geweest aan het Westelijk front, heeft de aanbieding van de hand ge wezen. De versterking der Britsche strijdkrachten. De bijzondere correspondent van de „Li- berté" meldt uit Cairo, dat Groot-Brittannië niet alleen zijn thuisvloot naar de Middel- landsche Zee heeft gedirigeerd, doch ook zijn luchtvloot krachtig heeft versterkt. Hoe wel volgens dit blad over deze voorbereidin gen van Engelsche zijde een streng stilzwij gen wordt in acht genomen, meent de corres pondent nader te kunnen melden, dat op het oogenbük 800 vliegtuigen zijn gestation- neerd in de beurt van Alexandrië. Het zijn alle bommenwerpers van gemiddelde grootte en snelle jachtvliegtuigen van de nieuwste constructie. Italiaansche divisie uit Libye teruggekeerd. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de uit Libye teruggeroe pen divisie thans bijna geheel in Italië is te- rugpe' °erd. Geen bespreking Mussolini Drummond. In welingelichte kringen worden de in het buitenland verspreide geruchten, dat van daag opnieuw een bespreking zou hebben plaats gevonden tusschen Mussolini en Sir Eric Drummond tegengesproken. De situatie in de Middellandsche Zee, al dus wordt voorts verklaard is onveranderd Sassa Baneh bezet. De troepen van generaal Graziani hebben den opmarsch aan het front in Somaliland voortgezet. Zater dag hebben zij de aan de Dzjerrer gelegen stad Sassa Baneh bezet. Zij rukken thans verder langs deze rivier op in de richting van Dzjidz- jiga- In Italiaansche kringen verwacht men met het oog op dit resultaat binnen afzienbaren tijd de bezetting van Harrar. Luchtbeschermingsmaatregelen te Addis Abeba. Het Duitsche gezantschap heeft een bom vrije schuilplaats ingericht tegen eventueele luchtaanvallen op Addis Abeba. Zaterdag is een aan 250 personen ruimte biedende kelder onder het Fransche gezant schapsgebouw gereed gekomen. Ook de En- Graziani gelschen hebben voorzorgsmaatregelen ge nomen. De Abessinische regeering is voornemens in de kwestie van de bescherming der vreem delingen nauw samen te werken met de bui- tenlandsche gezantschappen. Dezer dagen zullen de noodige stappen worden gedaan. Behalve de eigen bewakingsmanschappen der gezantschappen zijn 3000 man politie be schikbaar voor de bescherming der vreemde lingen. In het geheel zijn te Addis Abeba reeds ongeveer 80 onderkomens gereed gemaakt ter bescherming van de bevolking tegen eventueele luchtaanvallen. De Abessiniërs melden niets nieuws van de fronten in het Noorden en Zuiden. WAPENSTILSTANDSDAG IN AMERIKA. Belangrijke rede van Roosevelt verwacht. In welingelichte kringen verwacht men, dat president Roosevelt Maandag ter gele genheid van de herdenking van het afkondi gen van den wapenstilstand een in verband met den Italiaansch-Abessinischen oorlog be langrijke verklaring zal afleggen. Men ver moedt, dat hij een redevoering zal uitspre ken, waarin hij in een of anderen vorm de woorden van president Harding zal herha len, waarin deze zeide, dat er een gebieden de stem meet en zal komen van een zichzelf bewuste beschaving tegen gewapende oor logvoering. De oud-strijders hebben reeds voorberei dingen getroffen voor het houden van een groote vredesbetooging op wapenstilstands dag. HOARE SPREEKT AAN BANKET. „Tegen de leer van het geweld." Ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van den nieuwen Lord Mayor van Londen is gisteravond in de Gilden Hall het tradi- tioneele banket aangericht, waar Sir Samuel Hoare een toespraak heeft gehouden, waar in hij zich vooral met buitenlandsch-politieke kwesties bezighield. De minister verklaarde, dat het misschien gemakkelijker geweest zou zijn de Italianen de vrije hand te hebben ge laten en de gebeurtenissen in de wereld te hebben gelaten zooals zij waren. Geen en kel Britsch staatsman zou dezen weg even wel hebben kunnen kiezen met het oog op de groote verantwoordelijkheid, welke op hem rust. Samuel Hoare Wij, aldus Sir Samuel Hoare, hebben onze stem ver'tven tegen de leer van het geweld. Wij konden de vrienden van den vrede niet in den steek laten. Wij hadden 'n grooten in vloed in de wereld en het zou een jammerlijk feit zijn geweest indien wij dezen invloed niet hadden aangewend. Onder deze omstandig heden, aldus verklaarde de minister, heeft hij getracht tegenover den Volkenbond en de wereld zoo eenvoudig en duidelijk mogelijk 't Britsche standpunt uiteea te zetten, Groot- De Italianen hebben geheel Oga den bezet. Nieuwe spanning te Sjanghai. Ja panner vermoord. (Buitenland). Hitier 6preekt tot de oude garde. (Buitenland). Rumor op Soe6terberg. (Binnen land). De P. T. T.-begrooting. (Binnen land). 60-jarig huwelijk in de Linden- laan. (Stad). Bond van Gemengde zangvereeni- gingen in Noordholland vergadert te Alkmaar. (Stad). Huldiging van de Egmondsche redders. (Stad en Omgeving). Kingsford Smith nog steeds zoek. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Brittannië is vastbesloten zijn woord te hou den tegenover Europa en de wereld. Enge land heeft het voornemen overal zijn plich ten na te komen en op te komen voor den vrede, waar deze ook bedreigd wordt. Dat is in overeenstemming met de Engelsche poli tiek, welke sedert de redevoering van spr. te Geneve niet is gewijzigd en ook niet gewij zigd zal worden. ALS EEN ZOELOE-OPPERHOOFD DOOD IS De verdeeling der erfenis over 83 kinderen. De Sunday Express meldt uit Kaapstad in Zuid-Afrika, dat de door de regeering be noemde commissie, welke zal hebben te be slissen over de verdeeling van de nalaten schap van het Zoeloe-opperhoofd, John Dun, onder zijn 83 kinderen, een bijeenkomst heeft gehouden. Dunn was een blanke, een zoon van Euro- peesche ouders. Ongeveer 100 jaren geleden werd hij in Natal geboren. Als jonge man dreef hij handel met de Zoeloes. Hij werd bevriend met Cetewayo. Hij ging bij hen wo nen en werd hun opperhoofd. Volgens de gewoonten van den stam had hij verscheidene vrouwen. In den loop van den tijd verwierf hij 10.000 acres (een acre is 4047 vierk M.) land. Hoe deze grond onder zijn erfgenamen zal worden verdeeld, hangt af van de be slissing der genoemde commissie. DE DISTRIBUTIE VAN GEHAKT IN BLIK. De minister van binnenlandsche zaker. heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij meedeelt, dat, in plaats van het gehakt in blik, dat tot nu toe door de Nederlandsche veehouderijcentrale ter be schikking werd gesteld, voor de helft be staande uit rund- en voor de helft uit var- kensvleesch, na 11 November a.s. zuiver var kensgehakt geleverd zal worden. De voor waarden voor distributie en de prijzen blijven hetzelfde. GENERAAL DUYMAER VAN TWIST. Benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Bij K.B. is ter gelegenheid van zijn 7Östen verjaardag benoemd tot Commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau L. F. Duyipaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van de Nationale Landstormcommissie, te 's-Gravenhage. KORTENHOEF WIL DANSEN. Burgemeester gaat met rijn tijd mee. De burgemeester van Kortenhoef (U.) de heer Warmolts, heeft tijdens zijn dertigjarig burgemeesterschap nimmer dansvergunnin- gen uitgereikt. Daar hij den laatsten lijd symptomen heeft opgemerkt, dat de bevolking het dansen gunstiger gezind is geworden we zijn inmiddels een generatie gevorderd heeft hij een.aanvraag die onlangs binnen kwam, aan den gemeenteraad voorgelegd, hoewel hij als hoofd der politie zelfstandig zou kunnen beslissen. De drie staatkundig geref. en a r. leden verzetten zich er tegen, de vier neutralen en soc.-dem. waren er voor, zoodat de burge meester den caféhouder vergunning zal ver leenen in zijn lokaal te doen dansen. Dit zal veiligheidshalve geschieden onder leiding van een Hilversumschen dansmeester die Deugd heet.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1