Agenda Amstecdamsche Jizucs Stad en Omqeouuj. Weec&ecicht SINT MAARTEN. DOODELIJK ONGELUK TE HARGEN. Oude vrouw door zandtrein overreden en gedood. DE WERKVERSCHAFFING AAN DEN BERGERWEG. DE STRANDINGEN IN EGMOND AAN ZEE. Men betfint deze week met de slooping van de Drente. van Dinsdag 12 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH November 1935. LANDBOUWCREDIET N. V. Koers van heden te: Stedelijk Muieum ingang Breedstrazt, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tentoonstelling De mensch in wording, tot en met Zondag 17 Nov., eiken dag 2—5 en 710 uur; Zaterdag 1010 uur, Zon- dag 2—10 uur. Bioscopen. Victoria-theater, half acht. hoofdnummer Honderd dagen van Napoleon (hist.)hoofd rol Werner Krauss. Toegang elke leeftijd. Bioscoop Harmonie, heden (Dinsdag), half acht, hoofdnummer Het Carnavalskind (rom.), hoofdrollen o.a. Ivan Mosjoukine, Tania Fedor, Saturnin Fabre. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het gebeurde in New York (sens.) hoofdrollen Lyle Talbot, Gertrude Micheal. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Am- phitryon „Uit de wolken komt het geluk" (amus.); hoofdrollen Willy Fritsch, Paul Kemp en Adèle Sandrock. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 12 November. 8 uur, Kapelkerk, dr. Stegenga voor de Evang. Maatschappij. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, revue De Blok kendoos. 8 uur, café Renses te Stompetoren, feest avond Huisvlijt en Floralia, m. m. v. Kon. reder, kamer Bilderdijk uit Alkmaar. 1Voensdag 13 November. 't Gulden Vlies, bazar dierenbescherming. 8 uur, Harmonie, opvoering Najaarsstor men, door „Bilderdijk". 8.30 uur, Geref kerk aan de Oudegracht, orgelconcert. Op den elfden November is het Sint Maartensavond en in allerlei gezinnen waar de kleintjes al verlangend naar den lichtjes avond hebben uitgezien worden voorberei dingen getroffen om dezen keer eens feeste lijk uit den hoek te komen. Wie zuinig was heeft een lampionnetje van het vorige jaar opgescharreld, wie het toen in brand zag vliegen heeft een nieuw gekocht en om half zes toen het duister van den vallenden avond nog maar nauwelijks een zwarten sluier over de stad had gewor pen, kwamen de kaboutertjes met hun kleuri ge lantaarntjes al in de straten. Hier en daar werd zoo'n puk door vader of moeder bege leid maar meestal was het een grooter zusje of broertje, dat de leiding van de expeditie op zich had genomen. Tegen zes uur waren de kleurige papieren lampjes in alle straten en hadden de kinderen zich tot groepjes vereenigd, die onder dressuur van een der oudsten van huis tot huis trokken en overal het traditioneele Sint Maartensversje af draaiden: Sinte, Sinte Maarten, turf in de larf in de maneschijn hoog op de klompen laag op de muilen Sinte Margiet ken je me niet wie heeft buurman dronken gemuakt kerken dragen torens meisjes dragen rokken jongens dragen broeken ouwe wijven schoteldoeken brand in de lantaren de vonken vliegen er uit de meisjes loopen met garen de jongens met beschuit nou is mijn liedje uit. „Rang", zei de bel telkens en nog vóór er open gedaan was draaiden de kleinen het versje af. „Zoo jongens, zingen jullie 't maar eens heelemaal uit, ik wil t ook wel eens hooren". Sinte Sinte Maarten brand in de lantaren wie heeft buurman dronken gemaakt de vonken vliegen er uit En nou is m'n liedje uit. „Prachtig, prachtig, zingt die kleine niet mee?" „Die het de bof in z'n gezicht". „Juist, en wouen jullie allemaal één Sin terklaasje of twee Sinterklaasjes?" „Tweeë meneer, asjeblieft". Er gaan groote tasschen open, boodschap- pentasschen van moeder geleend, die kruide nierswaren voor een heel huishouden kunnen bergen. „Jullie vragen toch niet om geld, hé?" „Neeë, meneer", zegt een groot meisje, „maar azze we 't krijge nemen we 't wel an". „Maar dat krijgen jullie niet". „Wie moet er nog een fondant je?" „Ikke, meneer, ikke, ikke, nee ikke". Opnieuw gaan de bodemlooze tasschen open en ik denk onwillekeurig aan den groo- ten bek van het Nijlpaard toen een bezoeker van Artis er een apenootje in gooide. Een dreumes van een jaar of vier spert zijn mond open en ik duw er een fondantje in. „Hij is verkauwe", zegt zijn zusje. Dat heb ik al gemerkt en ik zal dadelijk naar het fonteintje loopen om mijn handen te wasschen. „Piet", schreeuwt een spichtig kind met een vlechtje, „hou je stok recht, bè je betoetert, mot je je pooten branden? Vooruit, we gane". „Bom", zegt de deur als 't bonte gezelschap van den stoep is, maar ik zit nog maar nau welijks in de kamer of een andere groep straatzangers staat al weer voor het muur- tje. „Geve ze daar wat?" „Nou, jö, twee koekies enne nog péperre- muntjes". „Bè je gek?" „Is 't niet waar Koos?" „Ja", zegt Koos, „zoo'n lange knul met ?en jassie aan". „Rang", zegt de bel weer en er staan ei dank zij de ongewenschte reclame nu tien tegelijk op de stoep. „Als de trommel leeg is", zegt mijn vrouw, „moeten we maar een nieuwe bestellen. Het is voor die kinderen maar éénmaal Sint Maarten". Als het tweede zangkoor verdwenen is trekt er een eenzaam jochie aan de bel. Hij heeft geen lichtje en hij zingt geen liedje. Hij heeft alleen een papieren boodschappentasch in de hand en ik denk waarachtig, dat het een knechtjè van den kruidenier is. „Wel jochie?" „Sint Maarten", zegt hij laconiek, neemt het koekje in ontvangst, deponeert het in zijn tasch en gaat bij mijn buurman bellen. „Hé, Driekes!" schreeuwt een jongen in een havelooze jas, „waar woont nou die vent met die pépermuntjes Hierzoo?" „Vooruit, jongens". „Rang", zegt de bel en er staat weer een nieuw gemengd koor op den stoep. Sinte Sinte Maarten, turf in de lurf in de maneschijn. Sinte „Au jö, ik brand m'n vlerken Houd je lantaren recht stommerd". „Stil maar jongens", allemaal een Sinter klaasje". „Vader", zegt de zevenjarige Kees, en' hij posteert zich resoluut bij de trommel met koekjes, „ga jij nou maar naar binnen. Ik zal ze wel wat geven en als 't op is dan moet je maar telefoneeren". „Moet je d'r zelf niet eentje, Kees?" Hij kijkt even om den hoek van de deur en ziet de straat vol bewegende lichtjes. „Och nee, vader", zegt hij, „dan kommen we vast niet toe". „Rang", zegt de bel, nog eens „rang" en Keesje staat als een kleine Sint Nicolaas in de gang en deelt zijn goede gaven uit. „Hé, Kees!" zegt een jochie, dat wel eens met hem gevochten heeft. „Jij krijgt er drie", zegt Kees, die op den Sint Maartensavond erg vergevensgezind is. „Waar is je lichje, jö?" „Afgebrand", zegt het joch, dat een jam potje met een kaarsje in zijn hand houdt. Er is nu een dubbelmannenkwartet op komst en de werkende leden schreeuwen al lemaal door elkaar. „Hier, jongens". „Neeë, die vent geeft niks". „Hier dan. Kijk, daar staat Keesje Dinges. Ah, die Kees!" „Kees", zeg ik, „ik geloof, dat het beter is, dat Emke nou maar verder open doet. Jij bent te populair. Dat kost me trommels met koekjes". „Hindert niet", zegt Kees nonchalant, „ga jij nou maar naar binnen, vader". Als ik even later naar de post ga, zijn de straten nog vol kleurige lichtjes en de krui deniers en banketbakkers hebben een ware belegering te doorstaan. Dank zij de waarschuwing van de politie zijn het bijna alleen kleintjes, die onder lei ding van een zusje of broertje aan de verlich te huizen hun zangtalent demonstreeren en om acht uur is al dat grut van de straten verdwenen. De zoete buit is verdeeld en opgegeten en in honderden kleine bedjes droomen kinde ren van brandende kaarsjes, van Sinter klaasjes en sausjes, van allerlei heerlijkhe den, die in het kinderleven van zoo groote beteekenis zijn. NOG GOED AFGELOOPEN. Gistermorgen liep een 10-jarig jongetie plotseling den rijweg van de Langestraat over en botste tegen een luxe-auto aan. De bestuurder hiervan wist door hevig te rem men een ernstig ongeluk te voorkomen. De jongen werd aan zijn oorschelp gewond en is naar zijn huisdokter gegaan. OPENBARE DRONKENSCHAP. Terzake openbare dftmkenschap is gister avond een man vanaf den Limmerhoek aan het bureau van politie ter ontnuchtering op gesloten. Proces-verbaal is tegen hem op gemaakt. HET GRATIS KOOPUUR. Het gratis koopuur voor het Alkmaarsche Warenhuis bleef gister vastgesteld op twee tot drie uur n.m. (2—3 uur namiddags). De zaak wordt deze geheele week nog op denzelfden voet voortgezet. OVERPLAATSING. In verband met de opheffing van het bureau alhier, waarop hij tot heden werk zaam was, is de heer J. C. van Dijk, com mies bij de Ned Spoorwegen, me* ingang van 1 Dec. a s. overgeplaatst naar het hoofd bureau te Utrecht. OPHEFFING SPOORLIJN HOORN— MEDEMBLIK. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Jan. a s. het personenvervoer op de lijn HoornMedemblik worden opgeheven, waarna dagelijks slechts enkele tractors zu1- len loopen voor het vervoer van goederen. Er is om het behoud van deze lijn zeer veel te doen geweest. Onder leiding van burge meester Peters van Medemblik was destijds een comité van actie ingesteld, dat hiervoor zeer veel heeft gedaan en van de belang hebbende veilings- en gemeentebesturen bij dragen wist los te krijgen ter vermindering van het vrij belangrijke exploitatie-tekort Ook in verband met de opkomst van het nieuwe land, in casu de Wieringermeer, zag men voor deze lijn nog wel perspectieven. De praktijk heeft deze echter niet verwezen lijkt en wat „insiders" reeds lang vreesden, staat nu aanstonds te gebeuren. Voor de opkomst van de streek tusschen Hoorn en Medemblik is „het spoortje" van een nitt te onderschatten beiang geweest. Maar ook hier heeft, waar de statiens vaak a aVaU i0nI van ^orP waren verwij derd, de auto het pleit gewonnen. De lijn Wognum—Schagen bestaat reeds lanc niet meer, een gedeelte is zelfs tot provincialen weg omgebouwd. Hoorn—Medemblik gaat verdwijnen en binnen afzienbaren tijd volgt ook Hoorn—Bovenkarspe!mede ook. door dat sinds de tot standkoming van den af sluitdijk, het doorgaand verkeer via Hoorn en Fnkhnizen naar Fries'and bii lange niet meer zoo druk is als vroeger, gaat het sta tion Hoorn zoo langzamerhand zijn betee kenis als knooppunt in het spoorwegverkeer wel eenigszins verliezen. DE DIAMANTEN BRUILOFT. Maandagavond half negen. Tromgeroffel kondigden de komst van een muziekcorps aan. Hierop hadden de Lindenlaanbewoners gewacht; immers er was feest in hun laan! Jong en oud was op de straat om de een voudige huldiging van de oude jubileerende buurtjes bij te wonen. Voor het huisje van het echtpaar Stil Schuring onder de verlichte eerepoort werd de muziek opgesteld en weldra klonken door den stillen avond de plechtige tonen van een koraal, gevolgd door een pittigen marsch. De groote schare aanwezigen volgde met belangstelling deze bescheiden uitvoering, waarna de heer de Kort in enkele treffende woorden het zeldzame voorrecht schetste dat aan de jubileerenden ten deel viel en het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" dank bracht voor de bewezen attentie. Een spon taan aangeheven driewerf hoera volgde! Het paar werd in een auto gezet be langeloos beschikbaar gesteld door de garage Nicolai en daarop ging het onder de vroolijke tonen der muziek en gevolgd door groot en klein door de Lindenlaan naar het patronaatsgebouw aan het Varnebroek, waar het familiefeest werd voortgezet. P. ZEEMAN, t Bekend soc.-dem. statenlid. Hedenmorgen is alhier te zijnen huize na een langdurige ziekte in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer P. Zeeman, oud-lid der provinci ale staten van Noordholland en behoo- rende tot de soc.-dem. partij. De heer Zeeman, die van 1912 tot Maart 1931 lid van den gemeenteraad te Zuid- scharwoude was, vestigde zich vier jaar geleden in Alkmaar. Hij werd in 1927 geko zen tot lid der provinciale staten van Noordholland en had daarin tot 1934 zit ting. Verder was de overledene van 1921 1927 plaatsvervangend hoofdingeland en van 19281932 hoofdingeland van het hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier. De heer Zeeman, die zich in soc.-dem. kringen 'n grooten naam mocht verwerven en ook daarbuiten bekend werd als de man, die streed voor de belangen der plattelandsbevolking, heeft zich in de laatste jaren vooral bezig gehouden met den noodlijdenden tuinbouw. Met den heer Zeeman is een ernstige werker voor zijn partij heengegaan, die ook in de kringen van zijn tegenstanders groote waardeering wist te veroveren. Zijn gezondheidstoestand noopte hem de laatste jaren zich uit verschillende functies terug te trekken. Hij wist echter met blij moedigheid de hem opgelegde handicap te dragen. In zijn zonnige woning op Roch- dale West volgde hij met groote belang stelling het openbare leven. Daarvan ge tuigde ook zijn plan om door het maken van een weg door Geestmerambacht van Oost naar West, de mogelijkheid te schep pen om in dit gewest door cultuurverande ring nieuwe levensmogelijkheid te schep pen. De officieele tuinbouworganisaties plaats ten zich nog niet achter dit plan, doch in breeden kring begreep men, dat dit plan ernstige aandacht verdient. In verschillen de tuinbouworganisaties maakt het dan ook nog een punt van bespreking uit. Vooral de tuinbouw aan den Langendijk, w„aruit hij is voortgekomen, verliest in den heer Zeeman een pionier, die steeds voor de belangen van deze streek op de bres heeft gestaan. De begrafenis zal Vrijdag a.s. plaats hebben, des middags 3 uur te Zuidschar- woude. 'Gistermiddag is in de buurtschap Hargen, onder de gemeente Schoorl. een ernstig ongeluk gebeurd. De zandtrein van de zandmennerij hoeft daar tus schen de twee overwegen een daar wonende vrouw, de 85-jarige weduwe R. overreden. De ongelukkige was terstond dood. Afschuwelijk verminkt werd zij opgenomen. De oude vrouw is waarschijnlijk tus schen de rails gevallen, toen zij 4 haar woning pan de achterzijde wilde 'verla ten, op het moment dat de zandtrein in aantocht was. Voor het gerechtshof te Amsterdam wordt heden in hooger beroep behandeld de zaak van de overtreding van de ar beidswet aan den Bergerweg. De heer Appel staat met den heer Swart daarbij in hooger beroep terecht wegens het in de couranten publiceeren, dat de ge meente-opzichter Tak tegen beter weten in weekstaten verkeerd had laten in vullen. De zaak is ongeveer een jaar geleden te Alkmaar behandeld. Het vonnis was voor beide beklaagden 20 boete. DE LANDBOUWBEDRIJVEN EN DE GEWIJZIGDE VERHOUDINGEN Het bestuur van de afdeeling Alkmaar der Holl. Mij. van Landbouw besloot in een ver gadering van gisteravond in het winter seizoen een serie lezingen te doen houden, voorloopig een viertal. De eerste drie zullen een cursus vormen over het vraagstuk: „Hoe kunnen onze Noordhollandsche graslandbe- drijven zich aanpassen aan de gewijzigde verhoudingen". Plaats, datum en spreker der lezingen zu'- en nog nader bekend worden gemaakt Het anl Hn,SJ?°r 00z* vephouders van veel be lang deze lezingen te bezoeken Naar wij vernemen zal de firma F. Rijs- dijk uit Hendrik-Ido-Ambacht deze week be ginnen met de slooping van de Ehente. De Rijkswaterstaat heeft erin toegestemd, dat men begint met het leegpompen van de sleepboot en het uitbrengen van de ankers om te zorgen, dat de sleepboot op haar plaats blijft. De rijkswaterstaat handhaaft echter de eisch, dat er niet gesloopt mag worden al vorens zekerheid is verkregen, dat het ge heele geval wordt opgeruimd. Hierover wordt nog onderhandeld. In verband met het feit, dat volgens som mige berichten de laatste 40 jaar in Egmond geen reddingen zouden zijn verricht, geven wij hierbij een overzicht van de reddingen, uit de annalen der Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij. 17 Mei 1895 vier man gered van de Etta M. Jacobs; 8 Dec. 1895, drie man gered van de Dag- mar; 8 Oct. 1896 zes man gered van de Solo; 13 Jan. 1899 drie man gered van de Oen. S. Schott; 10 Oct. 1903 elf man gered van de Drie Gezusters K.W. 29; 1 Nov. 1910 drie man gered van de Sala mander; 30 Jan. 1914, zeven man gered van de Ba tavier 31 Jan. 1914, zestien man gered van de Betsy Anna; 29 Nov. 1929 zes man gered van de Fram; 19-20 Oct. 1935 dertien man gered van de Drente. Men ziet hieruit dus, dat de Egmondsche redders een roemrijken staat van dienst heb ben! GEWESTELIJKE BIJEENKOMST DER VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Zondag 17 November a..« zal er door 11 Noordhollandsche afdeelingen der V. D. J. O. te Alkmaar een gewestelijke bijeenkomst worden georganiseerd ala inzet van de komende winteractie. 's Middags half drie vindt onder des kundige leiding een excureie plaats naar het stadhuis. Om half acht vangt on de groote zael van „Central" op het Hofplein een pro- paganda-feestavond aan, waar de heer J. C. Deering uit Utrecht een rede zal uitspreken, getiteld: „De Temocratie een kostelijk nationaal bezit." Maartje Bierman uit Oosthuizen zal naar waarnemingen, ver richt in den morgen van Dinsdag 12 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 13 November: Krachtige tot matige, tijdelijk afnemende, zuidelijke tot zuidwestelijke wind; gedeelte lijk bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. Aangezien de hooge druk in het oosten toenam, houdt de zuidelijke strooming met vrij hooge temperaturen in de bovenlucht aan. In het Kanaal vormde zich gisteravond een diepe secundaire, dié vandaar naar Schotland trok en in verband met het af- nemen der depressie bij IJsland hoofd, minimum werd. Wellicht volgt een tweede daling ten westen van Ierland, daarachter waait noordwesterstorm op den oceaan. De Britsche eilanden hebben in het oosten betrokken weer met krachtigen zuidelijken wind en regen; in het westen is 't weer buiig met matigen noordwestelijken wind. In zuid- Frankrijk regent 't bij krachtigen westelijken wind, in midden-Frankrijk is windstilte en mist. Over de Oolf du Lyon werd onweer gemeld en is weer zware regen gevallen. Duitschland en Zwitserland hebben grooten- deels kalm weer met ochtendmist. In Scan dinavië is de lucht bijna overal bedekt In Zweden en zuid-Noorwegen valt regen, in noord-Zweden komt nog lichte tot matige vorst voor. Er is nog weinig verandering in den algemeenen toestand te verwachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.48 uur licht op. in Westfrieech dialect en costuum decla meerden, terwijl het V. D. J. O. strijkje unit Heerhugowaard onder leiding van den heer P. de Geus haar medewerking zal verleenen. Verder wordt de nieuwe serie lichtbeelden vertoond en zal de kamp- en landdagfilm „V.D.J.O. flitsen" draaien. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Vorige koers 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-Ii.3ii 4 X 5X Duitschland Ideir met kettingverklaring. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Kandel Mpij. Cert v. 250 Koloniale Baok Ned Ind. Handelsbank Rotterd Bank 1NDUSTR. OND. B1NNENL Ala Kunstzijde Unie t. Berkels Patent Calvé Delit Cert Nederl. Ford ex. 40 afst Philips GloeiL Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleb. Steel Citiei Ser tin Steel conw U. S Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg taplor Mij. Kedjang Lebong t PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Sbell Union RUBBERS. Amvterd Rubber Deii Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPV AAR 1 EN. Kun. Ned Stoomboot Scheepvaart Uma TABAKKEN. Ueli Batavia Oude Ueli Senembab AMER SPOORWEGEN. Atchisón I opeka Southern Railw Cert Union Pacific fiNoteering oer 50 t-Eaclaim PRO' 'Exdividend. ""As 96'%» WVw 22 110»/, 126'/, 43 82"%, 106 25»/, 48 59'/, 248'/, 239'/» 10 347/m 127/W 25"/;, i«%» 281/is 5'/. 214'/. 12G»/, 107 2G»/t 1260 146 pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.16 97-f»/, 97-6»/, 96-5'/, 96-5'/, 22 25»/, 22'/, 22'/. V, 25»/, 44»/, 84 44»/, 83»/,-4 441/4 83'/, 84-'A 25»/, 25»/, 25»/, eov, 249 241-40% 105 241'/, 104»/,-5 241% 105-'/, 241'/, 105-1/4 341/, 12'/, 25"%, 2 26'/, 25*-%, 2 28-7/ig 12'/, 28'/, 12»/, 25 i-% 2 28F& 216'/,-6 216-1/4 01/, 20'/, 108 21 176 146 2071/,-8 83 207f 207'/, 207| 81 7»/. 7«/i« 7#/g V»/, 10t'/, 66i/, 8/ 331/, "/is 109 109'/, 61'/, 12'/, 46»/, 47'/, 47'/, 148 174 172 149-y, 173 174'/, 1 6 58 Vi 190'/, .06 83 21»/, 'Vu 108»/,, 66'/, 87 331/, 61'/, IV, 121/, 40»/,, 1471/, 17o'/, 17.1/, 20V, 5»/. 58'/, MIE Voi'gs kosrs 3'/, pCt Heden 3 pCt WiSoHI i<ol-.N A - ERDAM- NIET OFFICIEEL New-York Londen £«"i» Bru«el (Belgs) Bstel Kopenhagen S<o< kholm Oslo Madrid h.i.« Vorige «r- koer. w— - 1 47'/, 1.47'/, <5'/. l 59 2 1/, >9.20 /O'/, 70'/, 24.88 24 90 47 88 47 90 32 20 17 30 37 1/ 37 30 36 35 16 0 20 10 2'' 10 11.95 11 95 OP

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2