t Politieke vooruitzichten. HET PROCES-STAV ISK NOORDSCHARWOUDE BERGEN WIJK AAN ZEE EN DUIN DIRKSHORN 't ZAND SCHAGERBRUG ZIJPE BEVERWIJK WIERINGERWAARD HILVERSUM, 1875 M- (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.—12 en 12.15 Ensemble v. d. Horst en gr.pl. i.15 Gr.pl. 2. Zang door M. Ligthart, sopraan. 3.15 Chr. Lectuur. 3.45 Gr.pl. 4.15 Pianorecital M. C. Salomons. 5.— Kinderuurtje. 6— Landbouw- causerie. 6.30 Onbekend. 7.Ber. en Rejwrtage. 7.30 Causerie. 7.45 Gr.pl. en ber. 8.05 D. Lüschen, fluit en M. E. Bouwmeester, orgel. 9Voor jonge menschen. 9.30 Gi taarduetten, O. Schindler en H. Schwanda. Om 10.Ber. 10.30 11.30 Gr.pl. RADIO PARIS, 1648 M. 7 20 en DROITWICH, 1500 M. 1035— 10.50 Morgenwijding. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.05 Orgelconcert. 12.50 Ch. Manning's orkest. 1.50 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Piano recital J. Wills. 3.35 Sted. orkest Bournemouth, mmv. Moiseiwitch, piano. 5.05 Het Western Studio- orkest. 5.35 Het Ge'iini-trio. 6.20 Ber. 6.50 Pianorecital. 7.10 en 7.25 Lezingen. 7.50 Het BBC-dans- orkest. 8.35 Causerie. 8.50 BBC- KEULEN, 456 M. 5.50 Orkest concert. 10.— Gevar. concert. 11.20 Kamerorkest. 1-35 Gr.pl, 3.35 Kwartetconcert. 4.20 Vroolijk nrogr 6 20 Kwintetconcert. 7.35 Stunde der Jungen Nation. 8.05 Voor oud strijders 9.50—1120 Omroepklein- orkest en orkest olv. Margraf. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M.: DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 7 35 Zie Keulen. 8 05 Ope retteconcert olv. Weber. 9.20 Ber. 9.35 Olympiadienst. 9.50 Concert, 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dans muziek. 8 8 GEMEENTELIJKE RADIO- WEST-GRAFTDIJK WARM EN HUIZEN ANDIJK HOORN GRAFT GROOTSCHERMER (Van onzen correspondent.) Parijs, Nov. Eindelijk, nu de gele blaad'ren vallen, en de gedenkdagen van Allerheiligen en Aller zielen de Parijsche kerkhoven weer gevuld hebben met de traditioneele menigten, is voor het Parijsche' gerechtshof het reusach tige proces begonnen, dat naar den verdwe nen Hoofdpersoon het proces-Stavisky heet. Een monster-proces door zijn omvang! Twintig beklaagden, van wie er twaalf bijna twee jaar in voorloopige hechtenis hebben doorgebracht. Meer dan vijftig advocaten, want behalve dat het hier gewoonte is dat een advocaat van eenigen naam zich door een of meer secretarissen, zelf ook gerechtigd de toga te dragen, laat vergezellen, hebben sommige beklaagden twee en zelfs drie ver dedigers niet overbodig geacht om te trach ten hen erdoor te halen. Honderden getuigen. Een dossier van meer dan 35.000 pagina's. Bijzondere voorzorgsmaatregelen, als het le ger van stadsoldaten dat de wacht houdt, en een speciale brandkast waar de stukken iederen nacht in worden weggeborgen, om te zorgen dat er geen op onverklaarbare wijze van verdwijnt, zooals vroeger al eens is voorgekomen. Een voorziene behandelings- duur van minstens een maand. Dat alles was ongewoon genoeg om den eersten dag een stroom van nieuwsgierigen naar het Paleis van Justitie te lokken. Maar den tweeden dag waren er alweer heel wat minder, en men mag voorzien, dat de belangstelling al gauw geheel ophouden zal. Dat komt in de eerste plaats omdat het Parijsche publiek, na al wat er in twee jaar over de zaak-Stavisky gezegd en geschreven is, tamelijk beu geworden is van deze op lichting in het groot. Ja, als de leepe finan cier die dit legertje van knoeiers en oplich ters in zijn dienst gehad heeft er zélf nog bij was, en vertellen kon bij welke groote han zen hij steun voor zijn ondernemingen heeft gevonden, en hoe hij dat heeft aangelegd, dan zou het de moeite nog waard zijn! Maar nu men toch vooruit weet dat er niets van 'beteekenis meer uitkomen kan, omdat Stavisky's mond voor goed gesloten is, en anderen er geen belang bij nebben te roeren in modder waarvan de spatten soms op zoo onverwachte jasjes terechtkomen, nu wordt de opsomming van die reeks van valschhe- den en knoeierijen, gepleegd door onbetee- kende handlangers, vrij gauw v .rvelend en eentonig. En afgezien van wat belangstel ling voor het lot van Stavisky's weduwe, als medeplichtige vervolgd, om haar sekse, en omdat zij eens een gevierde schoonheid is geweest, kan het niemand veel schelen hoe veel jaren gevangenisstraf ze voor hun mal versaties zullen oogsten. Uit een politiek oogpunt is de zaak dood, al zullen enkelen der verdedigers in het be lang van hun cliënten nog wel probeeren ze dien kant uit te sturen. De politieke mede plichtigen hadden ontdekt moeten worden door de Commissie van Enquête uit de Ka mer, maar men krijgt den indruk, dat die zich daarvoor niet veel moeite heeft gegeven Het rapport van de Commissie is nog altijd niet verschenen, en misschien verschijnt het nooit. Komt het nog eens los, dan heeft de Kamer, die dan vlak voor de verkiezingen van het volgend jaar staat, zeker geen tijd en belangstelling meer om het in bijzonder heden te gaan behandelen. De eenige con clusie die het publiek daarom uit de geschie denis trekt is dat er „something rotten" is in de Fransche politieke wereld. Aangezien dit echter nu juist geen nieuwe ontdekking is maakt niemand zich daar meer dik om, en zal heel de zaak weldra verzinken in de ver getelheid, die al zooveel groote schandalen uit het Fransche openbare leven, die een tijd- lang groote beroering hebben gewekt, over dekt heeft Er zijn dan ook telkens zooveel nieuwe dingen die de aandacht trekken. Niet later dan gisteren is een schandaaltje uitgeko men waarvoor het groote publiek zich eigen lijk veel meer interesseert, omdat het in ver band staat met de groote Nationale Loterij, waar elk rechtgeaard Franschman een kans je waagt. De staat geeft loten uit van hon derd franks en keurt goed dat particulieren gen lot dat ze koopen onderverdelen in „tien- Bes, en die dan weer verkoopen, vermeerderd met een franc per stuk voor de administra tiekosten. Nu hadden twee financiers een bankje geopend voor dit doel, maar in plaats vn tien tientjes per lot hadden ze er twintig uitgegeven, hetgeen hun een extra winst be zorgde op al de loten die niet uitkwamen, de oveTgroote meerderheid natuurlijk. Het onge luk wilde dat op een van die loten een prijs van een millioen viel. Omdat ze daardoor verplicht waren aan de twintig houders van hun tientjes die dat nummer bezaten elk hon derdduizend francs uit te keeren hebben de beide heeren het voordeeliger geacht het mil lioen te incasseeren, en heelemaal voor zich te houden. Ze zijn spoorloos verdwenen en de twintig „gelukkigen" hebben zich vieren twintig uur lang blij gemaakt met een dooie musch. Het volk, dat bij groote hoeveelheden van dergelijke tientjes koopt, vindt zulk een teleursteling, die elk hunner had kunnen overkomen, heel wat belangrijker dan de vraag hoe de directeuren van een bank van leening in Orleans of in Bayonne het hebben aangelegd om eenige millioenen in hun zak te steken, waar ze zelf geen last van heb ben. En dan gaat de politiek op het oogenblik weer alle aandacht vragen. De heer Laval, die als oud en ervaren parlementariër het klappen van de zweep kent, heeft het bijeen roepen van de Kamers voor de herfst-zitting zoolang uitgesteld als maar eenigszins mo gelijk is, maar om in tijds zijn begrooting goedgekeurd te krijgen heeft hij ze nu toch weer noodig en over enkele weken beginnen de vergaderingen weer. De vraag hoe het gaan zal houdt thans zeer de publieke aan dacht bezig. Toen zes maanden geleden het kabinet- Laval gevormd werd was iedereen ervan overtuigd dat het slechts een kortstondig be staan zou hebben, en na de vacantie onge twijfeld zou worden omgeworpen. Nu ech ter die datum zoo dichtbij gekomen is, is dit lang zoo zeker niet meer. Er is onder de radicalen, die het grootste aantal vertegenwoordigers in de Kamer hebben, en met de socialisten en communis ten op het oogenblik het vastaaneengesloten „Front Populaire" vormen, groote ontevre denheid. Een aantal van de wetsdecreten, vooral die welke alle staatsuitgaven met tien Erocent verminderden, hebben schade berok- end aan hun beste klantjes, de ambtenaren en gepensionneerden. De steeds groeiende activiteit van de rechtsche organisaties, op militaire leest geschoeid, en die bijna elke week in een of ander deel van Frankrijk mo bilisatie-oefeningen houden, om klaar te zijn tegen dat hun optreden door hun chefs noo dig geacht mocht worden verontrust de voor uitstrevende partijen, en zij verwijten Laval dat hij daartegen niet krachtig genoeg op treedt. Het onlangs te dien einde uitgevaar digde wetsdec'reet, dat iederen houder van een vuurwapen verplicht daarvan aangifte te doen, is dan ook wel zeer onvoldoende en de ,ligueurs" drijven er openlijk den spot mee. Verder is men links niet tevreden over de internationale politiek door Laval ge volgd, omdat men daar vindt dat hij niet ge noeg met Engeland meegaat in het toepas sen van de Volkenbondsbeginselen, en tracht Italië aan zijn gerechte straf te onttrekken En eindelijk meent men in radicale en socia listische kringen dat de deflatiepolitiek van de regeering mislukt is, omdat ze nog niet geleia heeft tot een opleving in zaken, die noodig zou zijn om de staatsinkomsten weer op peil te brengen. Toch heeft, vooral door den persoonlijken invloed van Herriot, partijvoorzitter en lid van het kabinet, het onlangs gehouden radi cale partijcongres nog geen eind gemaakt aan de samenwerking van de radicalen met Laval, zooals sommigen verwacht hadden. Daarvoor zijn twee redenen. In de eerste plaats hebben de verkiezingen plaats in Mei, over vijf maanden. Laat men. het tegenwoordige ministerie zoolang leven, dan is er groote kans dat het op dat oogen blik alle populairiteit kwijt is, en zoovee! aanleiding geeft tot critiek, dat dit de kan sen van het „Populaire Front" op een over winning grootelijks vermeerdert. Nemen ech ter thans de radicalen de regeering over, dan hebben zij in die vijf maanden alweer zoo vee! kans ontevredenen te maken, dat het er dan voor hen veel minder gunstig uitziet. Maar in de tweede plaats is het langza merhand een publiek geheim geworden, dat de Fransche openbare financiën er al heel ongunstig voor staan. Ofschoon de minister van financiën zoo sober mogelijk is in zijn mededeelingen heeft hij toch onlangs in de financieele commissie van de Kamer moeten erkennen dat het deficit op de begrooting van dit jaar wel zeven tot acht milliard zal bedragen, en men vermoedt dat het tenslot te nog wel heel wat grooter zal blijken. De mogelijkheid leeningen op korten termijn voor de schatkist te sluiten is vrijwel uitge put. Dat alles maakt dat de regeering een paar bijzonder moeilijke wintermaanden te gemoet gaat. Waarom zouden wij, zoo redeneeren de radicalen, de regeering overnemen op zulk een moeilijk oogenblik? Wat wij ook doen om aan geld te komen, men zal er ons een verwijt van maken, al zijn wij in het geheel niet voor den tegenwoordigen toestand ver antwoordelijk. Wij zijn er in ons hart van overtuigd dat het vrijwel onmogelijk zal zijn, nu de deflatie-politiek feitelijk mislukt is, er uit te komen zonder een nieuwe devaluatie. Welnu, laten de tegenwoordige regeerders die dan maar liever uitvoeren, en ei het odium van dragen, tegenover Frankrijk en tegenover de wereld. Des te beter komen wij er daarna weer voor te staan Deze redeneering maakt duidelijk waar om de radicale voormannen op het oogenblik in het geheel niet geneigd zijn de zoo moei lijke regeertaak over te nemen. Maar er zijn zooveel punten van wrijving, dat er zoodra de Kamers weer bijeen zijn ieder oogenblik een ongelukje kan gebeuren, ook al is het niet de bedoeling de regeering om t. werpen. Daarom zou het gevaarlijk zijn op dit oogenblik aangaande het te verwachten ver loop der politieke gebeurtenissen hier in Frankrijk voorspellingen te doen. JUooüiciaal Hieuw* Zaterdagavond werd door de afdeeling Langendijk van de Soc. Dem. vrouwenclub een propaganda bijeenkomst gehouden waarvoor wel belangstelling was. De voorzitster mevr. Frielink sprak haar genoegen uit over de flinke opkomst en gaf direct het woord aan de spr. van dezen avond mevr. Barbiers—Seelemeijer van Vel sen. Deze releveerde het congres te Utrecht over het plan van den arbeid, welk plan ook voor de vrouwen van veel belang is. Immers zijn het juist de vrouwen met hun opofferende gezindheid, die bij werkloos heid, oorlog, enz. de meeste ellende moeten ervaren. In het plan van den arbeid zag spr. een bestrijding der werkloosheid die reeds in vele gezinnen grooten nood en zelfs ondervoeding heeft teweeg gebracht. Spr. kwan- er tegen op dat men zegt dat de ont- wapeningsleuze is opgeborgen daar juist in dezen tijd met het conflict Abessinië—Italië bij ons vrouwen een diep meevoelen wordt gewekt voor de vrouwen en moeders in die landen die hun dierbaren naar het oorlogs veld zien optrekken. Het programma bestond verder uit zang en tooneel van de leden der S.D.V.C., die hiermede succes hadden, vooral met' het tooneelstukje: „Onze Meisjes". Ernstig verwond. Het jongste zoontje van den heer Bou wens kwam Zaterdagmiddag spelenderwijze van een hek te vallen, waardoor hij een ern stige hoofdwonde opliep. Op een ladder moest hij naar de ouderlijke woning worden vervoerd. In aansluiting op dit bericht deelt men ons nader mede, dat de verwondingen niet zijn ontstaan doordat het ventje alleen van een hek afviel, maar doordat hij geraaki werd door een juist passeerende vracht auto. De verwondingen welke hij had opge- loopen waren vrij ernstig, vooral aan het hoofd. Anto tegen een boom. Op den Russenweg nabij de Adam* van Scheltemaweg alhier reed Vrijdag een melk- auto door te groote snelheid, waardoor de bestuurder de bocht te ruim moest nemen en tegen een boom botste, tengevolge waarvan de auto ernstig werd beschadigd en door een kraanwagen moest worden weggesleept. De boom werd gekerfd; de melkrijder A. kwam met den schrik vrij. Dief aangehouden. Tijdens de kermis te Castricum werd bij de politie aldaar door verschillende per somen aangifte gedaan dat de lamp jes uit de lantaarns hunner fietsen waren weggehaald, terwijl tevens een der aange vers zijn rijwielbelastingmerk vermiste. In verband hiermede blijkt thans te zijn aangehouden de arbeider v. d. K. Onder leiding van den heer D. Groen- hart werd in café IJff een vergadering van de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier gehouden. Bij de opening maakte de voorzitter de opmerking, dat het vorige jaar niet is ver gaderd en we dus een verslag, benevens re kening krijgen over 2 jaren. De heer R. van der Laan bracht verslag uit over het gebruik der bibliotheek. Was in het boekjaar 1933-1934 het aantal uitgegeven nummers gedaald tot 701, in 1934-1935 is het weer gestegen tot 764 nummers, en dat trots concurrentie o.a van de radio. De catalogus kan weder worden aange vuld met verscheidene nummers. Daarna legde de penningmeester, de heer L. Reuvers, de rekeningen over, welke sluiten met een batig saldo van 86,02, waarvan f 50 op een spaarbankboekje van de Boeren leenbank. Het aantal leden bedraagt thans 26. Een gezellige bespreking over het afdan ken van oude en het aanschaffen van nieuwe boeken volgde Ook over het, zoo mogelijk, weder aanschaffen van mooie, stukgelezen werden. Onder de oudere boeken vindt men dergelijke exemplaren Of de nieuwere uit gaven het ook zoo ver zullen brengen, staat te bezien. Hierna sluiting. C. Nuttig werk. Aan het bestuur van de Vrijzinnige Brei- krans alhier is 'door het gemeentebestuur toestemming gegeven tot het houden van een verloting, De daaruit voortvloeiende baten zullen worden besteed voor te breien klee- dingstukken, die bij het a.s. kerstfeest zullen worden uitgedeeld aan daarvoor in aanmer king komende kinderen. Voorwaar een mooi en nuttig werk. Gymnastiek. De pas opgerichte gymnastiekvereeniging Ons Genoegen alhier heeft van het gemeen tebestuur toestemming gekregen om haar oefeningen te houden m het gymnastieklokaal der o.l. school alhier. Bouw reddingloods. B. en W. hebben aan het plaatselijk bestuur van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmij. te Petten vergunning verleend tot den bouw van een groote reddingloods nabij Petten. Beplanting stortgronden. Op verschillende perceelen stortgrond langs het N. H. Kanaal zullen van Rijks wege beplantingen worden aangebracht. Reeds is men met de voorbereidende werk zaamheden, als het spitten der gronden, aangevangen. Gladiolen. Een vlugge handel in deze bollen is op 't oogenblik ver te zoeken. Voor zoover ons bekend is er onder de oudere soorten slechts een die per honderd even boven de gulden betaald worden en dat is o.a. mevr. v. Konijnenburg. Vrijwel het nieuwste soort is thans „de Poolijs" een helder-witte bloem. Poolijs is tot dusver nog slechts in een paar handen en om die reden doch ook om haar schitterend helder-witte kleur de favoriet onder de beoefenaren van het gladiolusvak. 't Spreekt vanelf dat momenteel ook haar kralen geld waard zijn. Dit is echter nog maar een kwestie van een jaartje daar elke gladiool zich op een verbazend snellen wasdom beroepen kan. Dir neemt niet weg, de kweeker die op 't oogen blik in het bezit is van een kwantum Pool ijs van eenige beteekenis, vaart er niet slecht bij- Het Dep. Wieringerwaard van de Mij. tot Nut van het algemeen hield Vrijdag avond haar eerste bijeenkomst in de zaal van den heer H. v. d. Woude. De opkomst was heel goed. Het bestuur had gezorgd dat we een een sprekende film zouden hebben, n.1. „Het Leven gaat ver- De heer H. K. Koster heette in het bij- tSï0o®o© Jiadiopcogtmtma Woensdag 13 November. HILVERSUM. 301 M. (VARA- uitz.) 8.Gr-pl. 9 Orgelspel C. Steyn. 9.30 Kookpr. 10.— Mor genwijding VPRO. 10.15 Voor Arb in de Continubedr.: Lezing; de Flierefluiters mmv. solisten en deel. 12.— Gr.pl. 12.15 Het VARA- orkest. 1.— Gr.pl. 1.15—1.45 Ver volg concert. 2.Voor de vrouw. 2.15 Johan Jong, orgel en B. van Dongen, zang. 3.— Voor de kinde ren. 5.30 Het VARA-orkest. 6,15 Sportpr. 6.30 Verv. concert. 7.— De lachhoek. 7.30 Paedagogische cau serie. 8.— Ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 C Steyn's accordeon-orkest. 8.50 „Achter de schermen", spel van Kesser. 9.30 Residentie-orkest ol.v. P. Tiggers. 10.10 Deel. en ber. 10.20 verv. concert, mmv. Th. Ver steeg, zang. 11Lezing, 11.20— 12.— Gr.pl. 8.20 Gr.pl. 12.35 Concert olv. Pas cal. 4.20, 5.50 en 6.50 Kamermu ziek. 9.35 Radiotooneel. 11.05— 12.35 Dansmuziek. Svmphonie-orkest olv. Sir Henry Wood, mmv. solist. 9.40 Ber. 9.55 Verv. concert. 10 50 Gevar. progr. 11 3512.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.50 —4 50 Concert door het Omroep orkest 6.50 Gr.pl. 7.20 Discussie. 9 35 Het Omroeporkest. 10.25— —11.50 Dansmuziek. 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1 50—2.20, 5 20 en 6.35 Gr.pl 6.50 Salonorkest en gr.pl. 7.35 Gr.pl. 8 20 Symph.-concert. 10.30—1120 Gr.pl. 484 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Het Constantin-orkest. 5 20 Dans muziek. 6.35 Viool en piano 7.20 Pianorecital. 8.20 „Le Grand Mo- gol", operette van Audran. 10.30 Rep. 10.45—11-20 Gr.pl. DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I- Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussel VI. 8 05920, Keulen 9.20-11.20, Kalundborg 1120—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Parijs Radio 14.20-16.20^ Keulen 16.20—17.50, Parijs Radio 17.50—18.20, Keuien 18.20-19.10, Beromünster 19.10—21.40, Ween en 21.40—24.—. Lijn 4: Parijs R. 8.059.—, D.sender 9.—9 30, Normandië 9.30 —10.35, Lond. Reg. 10.35—12.05, Droitwich 12.0514.20, Lond Reg. 14.20-15.10, Droitwich 15.10 18.20, D.sender 18.20—18.50, Droitwich 18.50—19.10, Lond Reg. 19.10-19.50, Droitwich 19.50— 24- zonder welkom den heer Meijer die met de bediening van het jwojectie-toestel was be last. Verder beval! spr. de belangen van het Nut bii den nieuwen burgemeester aan op dezelfde wijze als dit steeds door zijn voor ganger is gedaan. Dan werd met de film begonnen, met als voorspel twee aardige reclames over van Houten cacau en Philip» radio. Behalve de gewone pauze hadden we ook nog een gedwongen pauze van een kwartiertje we gens een klein defect aan het toestel. Wat betreft de hoofdfilm kunnen we wel verklaren, dat het meerendeel van het pu bliek onvoldaan huiswaarts is gekeerd. De film was prachtig. Het is een kranig stuk werk om al die vreeselijke gebeurtenis sen tijdens den wereldoorlog op te nemen, doch de vertooning met al dat helsch la waai van bommen en granaten kon ons op een nutsavond niet bekoren. Wie nog niet weet wat oorlog is heeft zich nu een duide lijke voorstelling er van kunnen maken. Het moest niet meer kunnen gebeuren. Ook heb ben we kunnen zien dat Eet geld een groote rol speelt De voorzitter deelde nog mede, dat in De cember dr. van der Sleen een lezing met lichtbeelden zal houden over Sumatra. Met een woord van dank aan den heer Meijer voor zijn bemoeiingen werd deze le nutavond beëindigd. Druk werk op de scheepswerf. Dezer dagen kreeg de scheepswerf „Voorwaarts" alhier een opdracht tot het bouwen van een motorboot voor het uitoefe nen van de mosselvisscherij. De boot is lang 22, breed 4.40 en diep 1.80 M. in welk vaartuig een Dieselmotor geplaatst wordt van 100 P. K. Tevens is opdracht verstrekt voor een ijs- ploeg waarmee de kanalen Harlingen Leeuwarden worden opengehouden. Nutsavond. Zaterdagavond had in de zaal van den heer Slikker de eerste nutsavond plaats uit gaande van de Mij. tot Nut van Algemeen Departement Warmenhuizen. De voorzitter, de heer Swan, opende deze bijeenkomst. Hierna werd het woord gegeven aan dr v. d. Sleen uit Haarlem, die als onderwerp had gekozen: met de K.L.M. naar Indië. Al vorens de voordracht een aanvang nam, werd aan de hand van een speciale kaart ons de route voorgelegd met de daarop voorkomende landingsplaatsen en de plaat sen waar wordt getankt enz. Een belangrijke verbetering is ontstaan met het oog vooral op de post. Een brief bestemd voor Indië was voor 1850, 8 maanden onderweg Na de voltooiing van het Suezkanaal in 1860 was een belangrijke verbetering hierdoor ontstaan en een brief per boot is thans 3 we ken onderweg. De eerste post die per lucht- post werd verzonden, was na 10 dagen en is thans na 5 dagen op de plaats van bestem ming. Wat de tocht betreft vertelde spr., is het traject Calcutta—Rangoon wel het meest aan weersgesteldheid onderhevig. Hier heeft men de moessons Het wolkengordijn is soms zoo dik, dat al wordt op een hoogte gevlo- gen van 6 tot 7 K.M. men er nog niet boven uit is. Hevige windsterkte die gepaard gaat met geweldige slagregens. Door den enormen luchtdruk krijgt men met de machine soms „vallen" van 10 tot 15 meter en soms nog meer. Met een licht type toestel blijft ge noemd traject een gevaarlijke onderneming. Vermoedelijk is dit ook Kingsford Smith noodlottig geworden die in de Golf van Bengalen is verongelukt. Spreker heeft ons door lantaarnplaatjes en de smalfilm vele foto's laten zien. Het was een aardige en leerzame avond. Na beëindiging dankte de voorzitter den heer v. d. Sleen en wenschte hem geen vaar wel, maar een tot weerziens. Gemeeniebegrooting. De gemeenteraad heeft de gemeentebc- grooting, dienst 1936, goedgekeurd met een totaal bedrag van 338.331.95. Voor onder steuning aan behoeftigen werd 27712.16 geraamd, voor ondersteuning aan werldoozen 123.525. Visscherij. De vischvangst op het IJselmeer loopt hier erg terug. Door een 7-tal vaartuigen werd aangevoerd 10 pond bot en 243 pond aal. Een speeltuin. In de afgeloopen week is in het dorp West-Graftdijk het speelterrein gereed ge komen. Het is een mooie speeltuin en maakt een netten indruk. Onder leiding van den heer G. Tentij, gemeente-opzichter te Graft, is dit werk in werkverschaffing gereed geko men. Zaterdag 9 November j.I. is in de ge meente Graft een aanvang gemaakt met de baggerregeling bij de veeEouders in werk verschaffing. Een 6-tal arbeiders zijn reeds bij de veehouders geplaatst. 75 voor het Rijk en gemeenten, 25 voor de veehouders. Opbrengst verkoopM: De verhuring van diverse perceelen lM® der Diaconie der Ned. Herv. gemeente al hier tot een gezamenlijke grootte van 26.89.43 H.A. heeft in totaal 1680 opge bracht, een bedrag vrijwel gelijk aan dat van het vorige jaar. Gemaskerd bal Voor het op Zondagavond ten huize van den heer H. van Truijen gehouden gemas kerd bal bestond groote belangstelling. Ej® veertigtal gecostumeerden zwierden door keurig versierde kolfbaan. Er waren moow costumes te bewonderen en aardige ü,£1P**'f le voorstellingen. We denken aan den bow met de regeeringskoe, die per heusche auto werd aangevoerd, aan den goo^jf*" die wel geld voor een te geven voorstelling in ons dorp ophaalde, doch nog n'rr"neLvr verschenen enz. De jury, bestaande uit nj££ N. Schermerhorn en de heeren S. van o» len en D. Verbeek, had dan ook geen 8 makkelijke taak. De Evo-band uit Edaffl w zorgde op verdienstelijke wijze het muzi» geaeelte. j. De volgende prijzen werden toege*«lu- Paren: le pr. Boer met regeer i n gskoe, mes T. Wiedijk, A. Prins en G. Kielt-*J{. Bemaling 1835—1935, Lenie en 1 ine'tej heer merhorn; 3e pr Indische gouverneur, ae J. v. Truijen en echtgenoote; 4e pf-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6