DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geen verhooging der omzetbelasting. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 270 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 15 November 1935 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Maar nu blijft verlaging accijns op bier en gedistilleerd achterwege. DE S0C-DEM. HEBBEN DE REGEERING GERED. uitenlw/td De Engelsche Lagerhuis verkiezingen. De eerste resultaten gunstig voor Labour. - Sir Herbert Samuel verslagen. Nieuwe botsingen te Caïro. Het proces tegen den Bisschop van Meissen. IVat vandaag de aandacht trekt Den Haag, 14 November. Minister Oud had voorgesteld voor 1936 twintig opcenten te heffen op de omzetbe lasting (12 millioen opleverende), op de suc cessiebelasting (6.8 millioen), op de evenre dige zegelrechten (1.6 millioen), op het re gistratierecht met uitzondering van dat wegens het geplaatste kapitaal van naam- looze vennootschappen (2 millioen) en op de dividend- en tantièmebelasting (1.8 mil lioen). Ook had de regeering aangekondigd een belasting op buitenlandsche pleizierrei- zen, waarvan zij de opbrengst aanvankelijk op 2 millioen had gesteld. De totale op brengst dezer nieuwe heffingen zou 262 millioen bedragen. In de considerans van het wetsontwerp, dat de opcentenheffingen behelsde, werd ge sproken van „opcenten op enkele belastin gen ter versterking van de inkomsten van het werkloosheidssubsidiefonds". En artikel 6 van het wetsontwerp bevatte de bepaling, dat de opbrengst van genoemde opcenten zou worden toegevoegd aan de inkomsten van het begrootingsjaar 1936 van het fonds. Op deze manier zou de opcentenverhooging een bestemmingsheffing worden, een belasting met een speciaal doel, dat in den naam er van wordt uitgedrukt. De heeren van den Tempel (s.d.), De Geer (c.h.) en Schouten (a r.) verzetten zich erte gen, dat aan deze belasting het karakter van een bestemmingsheffing zou worden toege kend. Minister Oud beriep zich erop, dat, als de regeering haar sociale taak zal kunnen blijven verrichten, deze opcenten moeten wor den geheven. Hierin zag hij een aanleiding om ze uitdrukkelijk ten name van het werk loosheidssubsidiefonds te heffen. Maar dr. Van den Tempel kLagde, dat op deze wijze de positie van het fonds zou worden verzwakt, omdat het zou worden af hankelijk gemaakt van wisselende opbreng sten. En alle drie betoogden, dat er nieuwe belastingen moeten worden geheven niet als gevolg van de werkloosheid, maar van te genvallers, de stijging van het spoorwegte kort e.d. In de toekenning van het karakter van bestemmingsheffing aan de opcenten zagen zij een poging om de pil te vergulden Want de h.i. mooie naam van het werkloos heidssubsidiefonds zou aan de opcenten wor den verbonden. De heer Sneevliet (r.s.) daarentegen be toogde, dat door de opcenten aan den naam van dit fonds te koppelen, men de belasting nog impopulairder zou maken, dan zij uiter aard al is, aangezien de werkloczensteun bij velen in een kwaden reuk staat. Minister Oud is voor al dit verzet ge zwicht en heeft artikel 6 teruggenomen. De opbrengst komt nu ten bate van de Rijks middelen in het algemeen. Ook de conside rans is veranderd. Van meer belang is, dat Z.Exc. ook de verhooging van de omzetbelasting ingetrok ken heeft. Dr. van den Tempel merkte op. dat men deze belasting, niet herhaaldelijk moet wijzigen en verhooging de positie van den middenstand nog slechier maakt. Hij keurde af dat een goed deel der verhooging van de omzetbelasting zou moeten dienen om een verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd mogelijk te maken. Jhr. de Geer en de heer Schouten hadden 2'ch al eerder tegen deze verhooging ver klaard en zeiden nu, dat zij, als zij werd in getrokken, wel voor de andere voorgestelde verhoogingen zouden stemmen, al meenden zij, dat daarmede dan ook voorgoeJ de uiter- s*e grens d^r mogelijkheid van belasting be reikt was Mr Teulings (r.k) en dr Bierema (lib) meenden, dat deze grens reeds door de voor gestelde verhoogingen overschreden werd, en wezen ze alle af, evenals ds. Kersten (s.g.) mr. Vervoorn (platteland) en mr. Wester man (n.h.) Natuurlijk voerden zij aan, dat al die verhoogingen, inzonderheid die der om zetbelasting, het leven nog duurder maken, hoewel de regeering het juist goedkooper ma ken wil. Onder wie zoo spraken, bevond zich ook de communist de Visser. Had de minis ter de verhooging der omzetbelasting niet teruggenomen, zij ware stellig verworpen. De bewindsman vertelde nog, dat de controle op deze belasting tegenwoordig beter is dan in den aanvang en dat de heffing daardoor meerzou opbrengen, als de prijsdaling de opbrengst nu niet in de laagte hieldOve rigens zal binnenkort een technische wijzi ging van de omzetbelasting worden aanhan gig gemaakt, waardoor zij beter zal kunnen functionneeren. Er zijn al een maand lang twintig opcen ten geheven op de bijzondere invoerrechten, welke de omzetbelasting compenseeren. De ze opcenten worden afgeschaft. Maar wie ze in de afgeloopen maand heeft betaald, blijft ze kwijt. De verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd, welke de regeering wel aange kondigd, maar nog niet ingediend had, en die in 1936 zeven millioen minder zou heb ben opgeleverd, blijft nu achterwege. Echter zal mettertijd toch iets tegen den smokkelhan del, waartoe de overdreven hooge accijns aanleiding geeft, moeten worden gedaan. Met 72 tegen 7 stemmen heeft de Kamer een amendement-De Visser verworpen om de arbeiders-verbruikscoöperaties vrij te stellen van de opcenten op de dividendbelasting. De zaak was niet voorbereid en er kon niet in cidenteel over worden beslist. Het wetsontwerp heeft de Kamer met 56 tegen 24 stemmen goedgekeurd. Tegen stem den de liberalen, de communisten, de staats- kundig-gereformeerden, de eenlingen Snee vliet, Westerman en Vervoorn en negen katholieken. Het tegenstemmen der liberalen en van zoovele katholieken is wel opmerke lijk. Men zou kunnen zeggen, dat de sociaal democraten het wetsontwerp en misschen wel de regeering hebben gered. Minister Oud merkte op, dat, als dr. Bie rema en mr. Westerman kans zien om alleen met bezuiniging en zonder belastingverhoo- ging te regeeren, zij, als een Kamermeerder heid hen daartoe in staat stelt, achter de re- geeringstafel moeten gaan zitten. En Z.Exc. dikte dit later aan door de toevoeging, dat, als dr. Bierema de Kamer ertoe zou kunnen brengen, het wetsontwerp te verwerpen, de logische consequentie zou zijn, dat hij de re geering aanvaardde. Toevallig voegde giste ren minister Colijn dr. Bierema iets derge lijks tpe met betrekking tot de devaluatie. Een eigenaardige verhouding tusschen het kabi net en den Vrijheidsbond, van wien een lid deel <ïer regeering uitmaakt! Een kliekje van het algemeen begrootings debat was de stemming over de motie-J. ter Laan (s.d.), waarin de Kamer de regeering zou hebben uitgenoodigd. af te zien van haar voornemens om op de salarieering van het jeugdige personeel een aanzienlijke veria ging toe te passen. Met 52 tegen 27 stemmen heeft de Kamer ze verworpen. Zij is nu verder gegaan met de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer Drees (s.d.) had geklaagd, dat de minister niet licht sociaal-democraten tot burgemeester wil be noemen. Z.Exc. verwees naar de geschiede nis, waarin de S.D.A.P. wel revolutionnaire neigingen heeft getoond, zeide, dat de sociaal democraten in het buitenland heel anders waren en noemde als voorbeeld Lansbury, van wien de minister zich soms afvroeg, of deze sociaal-democraat dan wel anti-revolu- tionnair was! „De felste nationale ontwape- naar!", interrumpeerde de heer Drees. Dit is ook waar! Met meer spanning dan gewoonlijk ziet tngeland het resultaat van den korten, doen ellen verkiezingsstrijd tegemoet, dee door *"e partijen als gevolg van de omstandig- eden, waaronder de verkiezingen zijn ge* °yden, met groote intensiteit is gevoerd. Ue belangstelling voor de uitslagen was an ook zeer groot en vooral in het Lon- erische West End hebben vele groote res- urants in de buurt van Piccadilly „election suppers" georganiseerd, waarbij de bezoe kers voortdurend van de uitslagen op de hoogte werden gehouden aan de hand van de radio-uitzending der B. B. C. Volgens deze uitzending was de toe stand te middernacht aldus, dat de re- geeringspartijen in totaal 68 zetels had den veroverd en de oppositiepartijen 33. De conservatieven hadden zich ge handhaafd in 63 districten, doch reeds in 10 andere districten hun zetel verloren De Nationale Liberalen hadden 5 zetels bezet en 2 verloren, terwijl de Labour Party een winst van 13 zetels boekte. Bijna overal, waar de candidaten der Nationale regeering zich gehandhaafd hadden was hun meerderheid echter aanzienlijk geslonken. De uitslagen, die dan volgden, toonden weer tal van conservatieve verliezen aan de jibour Party. Tot dan toe hadden de con servatieven slechts te Liverpool een zetel op ^abour gewonnen, doch in een der andere Jverpoolsche districten moesten zij een zetel aan Labour afstaan Een belangrijke over winning behaalden de conservatieven echter te Darwen in Lancishire. Hier werd de leider der oppositïoneele iberalen Sir Herbert Samuel verslagen door den conservatieven candidaat Minto Russell. Te Birmingham werden eenigen der voor naamste conservatieve leiders en ministers herkozen, n.1. Locker Lampson, Sir Austen Chamberlain en de Kanselier van de Schat kist Neville Chamberlain. De onder-staats secretaris van het Luchtvaartministerie Sir Philipp Sassoon werd eveneens herkozen. Te Plymouth werden de nationale candidaten Lady Astor (conservatief) en Hoare Belisha (nat. liberaal) herkozen. Van de Labour-leiders was reeds vroeg in den nacht bekend, dat Sir Stafford Cripps te Bristol was herkozen tegenover den natio- nalen Labour-candidaat Church. Te Barnley boekte Labour een aardig succes, doordat de Labour-candidaat Burke dezen zetel her overde op Admiraal Campbell, die in 1931 wijlen Arthur Henderson hier verslagen had. De voorzitter van den Londenschen Graafschapsraad veroverde te Hackney een zetel op de conservatieve Miss Graves. Te Manchester werd een conservatieve zetel ver overd door den voormaligen Labour-minister Glynes, terwijl te Sheffield de oud-Labour- minister van marine Alexander eveneens een conservatieven zetel veroverde. Een teleurstelling in Labour-kringen is, dat de oud-Labourminister van Arbeid Miss Margaret Bondfield er niet in geslaagd is, te Wallsend de conservatieve Miss Ward van haar zetel te verdringen. Ook de conserva tieven kennen echter dergelijke teleurstellin gen. Zoo heeft de zoon van Winston Chur- chill, Randolph Churchill, het tegen zijn Labour-tegenstander moeten afleggen en heeft te Dartford de nationale candidaat Malsolm Campbetf, de bekende motorrenner en wereldkampioen en -recordhouder, van wiens populariteit men zich in conservatieve kringen zooveel had voorgesteld, den con servatieven zetel moeten afstaan aan den vakvereenigingsleider Green. Tenslotte is de leider der communistische partij, Harry Pollitt, er in zijn district niet in geslaagd, den Labour-zetel te veroveren. De stand van vannacht 2 uur Te 2 uur vannacht deelde de B. B. C. mede, dat blijkens de ingekomen uitslagen de regeeringspartijen in totaal 159 zetels had den veroverd, de oppositie-partijen 77. De conservatieve partij had op dit tijdstip 147 zetels, had 3 gewonnen en 31 verloren. De nationale liberalen, met 10 zetels, hadden er 3 verloren, terwijl de nationale Labour- groep van MacDonald slechts 2 zetels had, met 1 winst en 2 verlies. Van de oppositie-partijen had Labour 70 zetels, waarvan 39 gewonnen waren en slechts 2 zetels waren tot dan toe verloren. De liberalen hadden 7 zetels en er 5 verloren, waaronder die van hun leider Sir Herbert Samuel. Lansbnry herkozen. In zijn Londensch district Poplar werd de grijze, onlangs afgetreden leider der Labour Party, George Lansbury, met groote meer derheid van stemmen herkozen. De minister voor de Dominions, J. H. Thomas, Nationale Labour-groep, werd eveneens herkozen. Van de Nationale Labour-groep werden voorts herkozen de staatssecretaris voor Schotland Godfrey Collins, en de Civiele Lord der Admiraliteit Kenneth Lindsay. Ondanks het nachtelijk uur bleef het pu bliek bijeen op alle plaatsen in de open lucht of in lokaliteiten, waar de uitslagen bekenc werden gemaakt. De stad had een bijna fees- telijk aanzien, en het verkeer op de drukke knooppunten moest, evenals overdag, ge regeld worden. Ook de onlangs gekozen leider van de Labour Party, Majoor Attlee, die Lansbury als zoodanig opvolgde, werd herkozen. Wederom dooden en gewonden In den middag van gisteren hebben we derom verscheidene duizenden studenten, die zich hadden verzameld in de nabijheid van de universiteit, getracht de stad binnen te trekken. Zij wilden alle studenten en scholieren, die zich nog niet bij de staking hadden aangesloten, tot deelneming dwing en Zij trokken op in de richting van de Abbas-brug, die over den Nijl toegang tot de stad geeft. Voortdurend werd geroepen „Leve Egypte! Leve de vrijheid! Weg met Engeland! Weg met den verrader Hoare!'" Onderweg wapenden de demonstranten zich met stokken en groote steenen. Bij de Abbas-brug stiet de tocht op de politie-af- zetting, die onder bevel van een Engelsch politie-officier stond. Er ontstond een wild handgemeen, waar bij de politie zich genoodzaakt zag, van de vuurwapenen gebruik te maken. De menigte trok daarop terug, de dooden en gewonden medevoerende. Bij deze botsing zouden vier studenten gedood en zes ernstig gewond zijn. Bij de politie werden 'n Britsche offi cier en een Britsch sergeant zwaar gewond. Tegelijkertijd verzamelden zich studenten voor de medische faculteit in het zuiden der stad. Daar het gebouw door sterke af- deelingen politie werd bewaakt, gingen de studenten niet tot een demonstratie over. Een hunner hield echter een toespraak, waarin hij zeide, dat de studenten vastbe sloten zijn, tot den laatsten man te strij den voor de onafhankelijkheid van Egypte. Vervolgens maande hij zijn toehoorders aan, in kleine groepen rustig naar huis te gaan. Alle faculteiten zijn door de regeering voor den tijd van een week gesloten. Op het oogenblik is het te Cairo weer rustig. Buitengewone zitting van het kabinet. Nader wordt gemeld dat de Egyptische regeering heden in buitengewone zitting is bijeengekomen in verband met den gespan nen politieken toestand. Besloten werd, dat de universiteiten met ingang van Zondag een week lang gesloten zullen blijven, in dien niet alle studenten uiterlijk Zaterdag morgen weer op de college's zijn versche nen. Intusschen hebben nieuwe studentende monstraties plaats gehad. Op de binnenplaats der medische facul teit werd in het Engelsch in spreekkoren geroepen: ,Leve Nahas Pasja!" Weg met 't imperialisme! Constitutie of revolutie!" Officieele Britsche verklaring. Officieel is te Londen medegedeeld dat de onlusten in Egypte de Britsche regee ring geen aanleiding geven tot een politie ken of anderen stap. Volgens de laatste be richten, aldus werd verklaard, zijn de auto riteiten meester van den toestand. Naar aanleiding van de berichten over Italiaansche propaganda in Egypte wordt verklaard dat er geen bewijen voor zijn, dat deze propaganda eenigerlei invloed op de siutatie heeft uitgeoefend. De Britsche re geering heeft reeds eenigen tijd geleden te Rome tegen de Italiaansche propaganda geprotesteerd. Beperking van de vrijheid van drukpers- Het Egyptische ministerie van binnen landsche zaken heeft nog Donderdagavond laat een verordening van den koning uit ge geven, waardoor practisch de persvrijheid wordt opgeheven en aan de regeering het recht wordt gegeven tot het in beslag ne men van dagbladen en het uitvaardigen van een verbod van verschijnen voor een be paalden tijd. Het verluidt, dat verdere verordeningen tot handhaving van orde en rust worden voorbereid. De teraardebestelling van de bij de onlus ten gedoode nationalistische betoogers is op vandaag vastgesteld. Men vreest, dat de begrafenis-plechtigheden tot onlusten en verdere botsingen aanleiding zal geven. De politie heeft derhalve de strengste maatre gelen genomen teneinde het hoofd te kun nen bieden aan alle eventualiteiten. 'Op het oogenblik heerscht in het geheele land rust. Verhoor van zijn broer, Na den bisschop van Meissen werd giste ren zijn broer, dr. Theodor Legge, verhoord Hij verklaarde, dat dr. Hofius hem bij een •bezoek te Paderborn heeft gevraagd, of hij belang had bij de aflossing der Nederland- sche leening van het bisdom Meissen. Hij heeft daarop bevestigend geantwoord, maar er tevens op gewezen, dat het opkoopen der obligaties met exportsbonds te onvoordeslig was en dat een andere legale wijze no^ niet in aanmerking kwam. Hofius heeft toen ge zegd, dat er wel een legale manier was. De obligaties van Nederlandsche kloosters moes ten worden opgekocht, terwijl het bisdom bij de Universumbank te Munster een overeen komstig bedrag moest deooneeren. Na de op heffing van de deviezenwetgeving zou dan de verrekening met het buitenland volgen Midden December 1933, aldus verklaarde dr. Theodor Legge verder, heeft hij zijn broer, die toen zeer ziek was, te Bautzen be zocht. Om hem een genoegen te doen, hac hij hem verteld, dat er mogelijkheid besfond om de Nederlandsche schuld te delgen. De bisschop, die van financieele zaken weinig verstand had, verklaarde zich met den voor gestelden weg accoord, indien men legaal te werk zou gaan. Door inzamelingen heeft het bisdom toen allereerst 40.000 R.M opge bracht, die dr. Legge naar Hofius opzond Later is daar een bedrag van 100.000 R.M uit een te Paderhorn geplaatste leening bij gekomen. Dr. Legge zeide verder, dat hij soms arg waan jegens Hofius had gevoeld. Hofius heeft zijn bedenkingen echter altijd uit den weg kunnen ruimen. Eens heeft zijn beden? kingen echter altijd uit den weg kunnen rui- Het resultaat der Engelsche ver kiezingen. Voorloopige winst voor Labour. (Buitenland). De onlusten in Egypte; weer nieuwe botsingen met dooden en gewonden. (Buitenland). Het deviezenproces in Duitsch- landd. (Buitenland). A.V.R.O. en N. S. B. (Binnenland.) De mechanisatie in de sigaren- industrie. (Binnenland). Botsing tusschen 3 auto's op den Rijksstraatweg te Wassenaar. (Bin nenland). De baritonzanger Tom Denijs te Den Haag overleden. (Binnenlan^) Mi6s Jean Batten, de bekende aviatrice, vermist. (Luchtvaart.) Nobelprijzen voor chemie en na tuurkunde. (Kunst en Wetenschap pen). De 19e partij AljechinEuwe af gebroken in een voor Euwe ongun- stigen stand. (Sport). De A.P.S.V. viert haar tweede lustrum. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) men. Eens had Hofius hem medegedeeld, dat hij voor het bisdom een guldensrekering in Nederland had geopend. Dr. Legge was zeer verontwaardigd geweest over dit eigen machtige enillegale optreden. Maar hij kon niets meer doen, want de zaak was reeds ge regeld. Hij hield dit alles voor zijn broer verborgen, zoodat deze aan een legaal optre den bleef gelooven. Zoo liet dr. Legge de zaak op zijn beloop en er werden steeds meer obligaties opgekocht. De aangeklaagde vicaris-generaal, prof dr. Soppa, zette uiteen, hoe de financieele toe stand van het bisdom steeds slechter werd, zoodat weldra niet meer aan het terugkoopen van obligaties kon worden gedacht. De autoriteiten wilden daartoe tenslotte ook geen toestemming meer geven en verwees het bisdom naar het middel der exportbonds. Aan deze gedachte verklaarde de vicaris tot het laatste te hebben vastgehouden. Door den secretaris van een bevriende katholieke ver- eeniging te Paderhorn werd hem medege deeld, dat alleen Hofius kon helpen. Hofius zou een soort wonderman zijn, die alles tot stand bracht zonder de wetten te overtreden. In den persoonlijken omgang maakte hij ove rigens inet direct een betrouwbaren indruk, aldus de vicaris. Hij was er zeer voldaan ove> geweest, dat de Bonifaciusvereeniging het bisdom een leening van 100.000 R Mhad aangeboden. Hij verklaarde, toen niet ge weten te hebben, dat dit geld naar Holland werd gebracht voor het opkoopen der obli gaties. Nog na de afkondiging van de wet op het volksverraad had de bisschoo hem ge rustgesteld met de verklaring, dat alles legaal was verloopen en dat er bovendien amnestie bestond Hij had het niet gewaagd, te twijfelen aan de woorden van een bisschop Na de pauze werden de protocollen van gerecht te Paderhorn over het verhoor van d" mede-beklaagde Auguste Klei nvoorgelezer Daaruit bleek, dat deze uit het gedrag van dr. Legge te Paderborn verrichten, geloofde zij, dat ook hij bij de kwestie betrokken was Zij wilde hem voor verdere onaangenaam heden sparen en vernietigde daarom de bo *- ken, waarin de zaken met de Universumbank waren opgeteekend. Ook een brief, dien zij bezwarend achtte, werd ongeopend ver brand. Amsterdamsch advocaat verschijnt in de zaal. Eenig opzien wordt dan gewekt door het verschijnen van een Amsterdamsch advocaat, inr. Vorstman, in de zaal. Mr. Vorstman had zich tot de verdediging gewend en ver klaard, dat hij belangrijke mededeelingen over de obligatiekwestie kon doen. Op voor stel der verdediging werd hij daarop als ge tuige gehoord. Hij verklaarde, dat hij aan de hand der boeken een onderzoek had ingsteld bij de llni- versum-bank te Amsterdam en tot de conclu sie is gekomen, dat alle opdrachten tot het terugkoopen der obligaties reeds zijn ver strekt vóór 16 October 1934, den eersten dag, waarop deviezenovertredingen onder de wet op het volksverraad vielen. De aanklacht, door Kaltenbach ingediend op grond van een door Soppa verstrekte blanco-volmacht, acht mr. Vorstman derhalve nietig. Het openbaar ministerie stelde zich op het tegenovergestel de standpunt en was van meening, dat op het oogenblik van de indiening der aanklacht een deel der effecten „op voorschot'' gekocht wa ren, d.w.z. dat zij tegen een lateren termijn zouden worden geleverd. Het openbaar mi nisterie wraakte den getuige, omdat het hem niet objectief achtte, doch de rechtbank meende, dat voor deze verdenking geen

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1