WOLHANDKRABBEN. I GRTEKSCHE KONING IN ITALIË, Hartelijke ontvangst, COMMISSIE VAN TOEZICHT ARBEIDSBEURS. In bijlage nr. 16 schrijven B. en W.: De heer W. J. Karssen, aannemer alhier, heeft ons verzocht te willen bevorderen, dat aan hem ontslag wordt verleend als lid van de Commissie van toezicht op de gem. arbeidsbeurs, tevens Commissie van toe zicht op het gemeentelijk bureau voor sociale zaken. De heer Karssen heeft zitting als lid werkgever voor den N. A. P. B. (Ned. Aan- nemersbond en Patroonsbond v°°r "e Bouwbedrijven in Nederland) afdeeling Alkmaar. Wij hebben daarom aan deze afdeeling een aanbeveling gevraagd van twee perso nen ter voorziening in de vacature, die zal ontstaan door het ontslag van den heer Karssen. Wij stellen Uwe Vergadering naar aan leiding van een en ander voor: a. aan den heer W. J. Karssen op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als lid van de Commissie van toezicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs, tevens Commissie van toezicht op 't gemeen telijk bureau voor sociale zaken; b. over te gaan tot de benoeming van een lid-werkgever van de Commissie van toezicht op de gemeentelijke ar beidsbeurs, tevens Commissie van toe zicht op het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, welk lid zitting zal heb ben tot 1 Januari 1936, waartoe wij U onderstaande aanbeveling aanbieden: 1. P. Dekker, Brouwerstraat 29. 2. M. Mooij, Steijnstraat 47. KASGELDLEENÏNGEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 163: De mogelijkheid bestaat, dat in 1936 tij delijke geldleeningen zullen moeten worden gesloten ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Met het oog hierop verzoeken wij u ons evenals in vorige jaren te machtigen dez kasgeldleeningen ten laste van het dienstjaar 1936 te sluiten tot een bedrag van ten hoogste 1.000.000. In het ontwerp der gemeentebegrooting voor dat jaar zullen de voor het ontvangen en aflossen van deze leeningen noodige pos ten worden opgenomen. Wij stellen u voor te nemen het hierna volgend besluit. a. indien in den loop van 1936 de stand der geldmiddelen zulks naar het inzicht van B. en W. noodig maakt, op nader door dat college te bepalen data geldleeningen aan te gaan ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den dienst 1936, tot een bedrag van ten hoogste 1.000.000, tegen een rente van ten hoogste l'A pCt. boven het promes sen-disconto van de Nederlandsche Bank; b. voor de betaling van rente en aflossing van deze leeningen aan te wijzen resp. de ge wone en buitengewone middelen der ge meente c. de leeningen voor het sluiten van het dienstjaar 1936 af te lossen. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. Opgaaf van de tijdstippen waarop de ter postbezorging van de Nieuwjaarscorrespon dentie voor Overzeesche landen moet plaats vinden om de hieronder vermelde bestem mingen nog vóór 1 Jan 1936 te bereiken. Opmerkingen: a. de overtochtsduur is be rekend tot de tusschen haakjes vermelde plaatsen. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroe gere gelegenheid gewenscht. b. De verzending per luchtpost is alleen aangegeven voor zoover de verzending der luchtpostcorrespondentie later kan plaats vinden dan op de voor de gewone mail ver melde data. c. De uren geven de laatste buslichting ten postkantore Alkmaar aan. De eerste datums en tijden zijn voor ge wone correspondentie; de daarop volgende datums en tijden zijn voor luchtpostcorres pondentie. Argentinië (Beunos-Aires) 14 Dec. 13.40, 24 Dec. 22.05 1); Australië (Freemantle-Adelaide-Melbourne) 5 Dec. 11.05; geen; Australië (Port Darwin): geen, 20 Dec 22.05 2); Brazilië (Pernambuco, Bahia-Rio de Janei ro, Santos): 14 en 18 Dec. resp. 13.40 en 13.50; 24 Dec. 22.05 1); Britsch-Indië (Bombay), (Karachi): 12 Dec. 11.05; 23 en 27 Dec. resp. 22.05 3) en 22.05 4); Canada (Montreal): 19 Dec. 11.05, geen; Ceylon (Colombo): 13 Dec. 11.05; 20 Dec 22.05 4); China (Shanghai) 12 Dec. 17.05; 18 Dec 22 05 4); Cuba (Habana): 17 Dec. 16.45, geen; Curacao (Willemstad): 9 Dec. 22.05; 16 Dec. 13.40; Egypte (Alexandrië) 27 Dec. 11.05, geen; (Cairo), (Alexandrië en Cairo): geen, 27 en 28 Dec., resp. 22.06 4) en 13.40 3); Irak (Mesopotamië), (Bagdad): 24 Dec. 11.05; 27 Dec. 22.05 4); Japan (Tokio): 12 Dec. 17.05; geen; Mexico (Mexico-stad)16 Dec. 13.40; geen; Ned -Indië (Medan-Batavia)(zeepost) 26 Nov. 22.05 en (mail) 5 Dec. 11.05; 24 Dec 22.05 4); Palestina (Jeruzalem): 24 Dec. 11.05, geen; (Gaza): geen, 26 Dec. 9.05 4); Siam (Bangkok): 5 Dec. 11.05; 24 Dec, 22.05 4); Malaya (Singapore): 5 Dec. 11.05, geen (Penang en Singapore): geen, 24 Dec. 22.05 4); Suriname (Paramaribo): (zeepost) 5 Dec 22.05 en (mail) 10 Dec 7.30; 16 Dec. 16.45 Syrië (Aleppo en Beyrouth)24 Dec. 22.05, geen; (Beyrouth): geen, 25 Dec. 22.05; Uruguay (Montevideo): 14 Dec. 13.40 en 24 Dec. 22.05 1); Ver. Staten van Amerika r(New-York): 19 Dec. 17.05, geen; Zuid-Afrika (Kaapstad, Johannesburg): 12 Dec. 19.05; 21 Dec. 17.05. 1) per luchtpost DuitschlandZuid-Ame rika; 2) per luchtdienst Amsterdam—Ban doeng of Londen—Singapore3) per lucht dienst Londen—Singapore; 4) per luchtdiens Amsterdam—Bandocog. zich kwantitatief zoowel als geografisch maar voortdurend uitbreiden. Wanneer er geen wonder gebeurt, dreigt de Wolhand- krab een ramp voor onze natie te worden. Hoe komt een in een zeker deel van de wereld inheemsche diersoort, soms plotse- ing ergens anders te voorschijn, in een om geving, waar men haar te voren nog nimmer gezien had? De Chineesche wolhandkrab, die (de naam zegt het reeds) in de binnen wateren van Oost-Azië thuis hoort en daar een gewoon verschijnsel is, dat tot onge rustheid weinig aanleiding geeft, is in 1912 eenskiaps in Duitschland gesignaleerd. Een schip, dat in China ballastwater had inge nomen en dit weer in Duitschland geloosd heeft, is vermoedelijk de overbrenger ge weest van enkele kleine exemplaren, die in Europa een ideale voedingsbodem vonden. Zeer snel vermenigvuldigden de dieren zich, zoodat sedert 1926 het aantal gestadig toenam en men van een ware plaag kon spreken. Die plaag heeft zich over de aangrenzende gebieden uitgebreid en in 1931 werd de wolhandkrab op twee ver schillende plaatsen in Nederland ontdekt. Later werden ook exemplaren in Zweden gesignaleerd. De toename geschiedde ook in Nederland met onrustbarende snelheid en sedert het vorige jaar is er, wat sommige streken van ons land betreft, eveneens van een plaag sprake. Speciaal de provincies Groningen en Fries land vormen het terrein van deze dieren, doch zij komen ook elders voor en eigenlijk is er geen enkele provincie, misschien met uitzondering van Limburg, waar zij niet zijn aangetroffen. Het onrustbarende is, dat de uitbreiding nog geenszins tot staan schijnt te zijn gekomen en aan den anderen kant, dat een afdoend bestrijdingsmiddel evenmin is gevonden. De Groningsche doctorandus in de biolo gie, de heer L. F. Kamps uit Noordhom, heeft de wolhandkrab tot een speciaal onder deel van zijn studie gekozen en is nu onder "eiding van prof. dr. E. Hazelhoff en den ïoofdassistent van het Groningsche zoölo gische laboratorium dr. J. k Otto bezig met de bestudeering van de levenswijze dezer dieren, om langs dezen weg ook bestrijdings middelen te vinden, die deze plaag hier te lande kunnen verminderen. Het gemeentebe stuur van Ulrum heeft hem de beschikking gegeven over een leegstaand lokaal van de openbare lagere school te Zoutkamp, waar hij een laboratorium heeft ingericht en met behulp van de hem door de visscherbevol- king verschafte gegevens deze voor Neder land nieuwe diersoort bestudeert. Temidden van zijn werkzaamheden hebben wij den heer Kamps eens opgezocht en hij heeft ons uitvoerig voorgelicht over den aard van deze vreemde dierlijke invasie, welke voor ons land zulke bedenkelijke gevolgen heeft. In hooge mate schadelijk. De schade, die deze dieren aanrichten, is tweeërlei: zij benadeelen de visscherij op zeer ernstige wijze en beschadigen de onbe- schoeide kanaaloevers, waardoor deze ver- zakken en instorten. De wolhandkrabben hebben hun naam te danken aan het feit dat bij volwassen dieren die scharen met een wolligen haardos bedekt zijn; de jongere exemplaren zijn op het eerste gezicht nauwe lijks van de gewone hier inheemsche krabben te onderscheiden. Zij leven in de binnenwate ren, doch paren in zout water, waar het wijfje met haar driehonderd- tot negenhon derd-duizend eieren onder de schaal blijft rond kruipen, totdat de jongen worden ge boren. Deze trekken in groote ploegen in het voorjaar weer landinwaarts en groeien in de rivieren en kanalen op tot geslachts rijpheid, waarnaar weer de trek naar zee ontstaat. De paartijd is ongeveer gelijk aan die van de paling en de palingvisschers heb ben er dan ook in de ergste mate de nadee- len van ondervonden. Als alle krabben zijn ook deze zeer vraatzuchtig; ze zijn een zware voedselconcurrent voor den visch- stand, doch er schijnt gelukkig geen sprake van te zijn, dat ze ook visschen of visch- kuit eten. Veel ernstiger is evenwel de schade, die de wolhandkrabben aan het vischtuig toebren gen. Tegelijk met de paling komen ze de fuiken binnen en deze vernielen ze met hun scherpe doornen en pooten, zoodat de net ten slijten en er gaten inkomen, waaruit de visch ontsnapt. Een visscher vertelde ons, dat hij alleen aan zijn fuiken dit seizoen wel voer 100 schade had geleden Bovendien beschadigen de dieren de visch, die daardoor aan infectieziekten bloot staat en ook overigens sterk in waarde ver minderd. Met het verwijderen der krabben gaat voor de visschers veel tijd verloren, zoodat de vangst er onder lijdt. Dat is in sterker ma e het gevolg bij de schakelvisschers, die met dunne netten werken, waarin de krab- ra.k?n' Deze netten kunnen ze gemakkelijk met hun scharen kapot maken terwijl ook het los maken voorzichtig moet wJS ,waai;d00r u e Sevangen visch ge- n j üu krijgt uit het net te ontsnappen De dobbervisschers en de hengelaars zien hun aas door de vraatzuchtige dieren opge geten, zoodat ze na veel geduld vaak niets gevangen blijken te hebben. En wat de zee- visscherij betreft, de garnalenvisschers krij gen ook wolhandkrabben in hun netten, waaruit ze minder gevaarlijk en ook weer ten koste van veel tijd verwijderd kunnen worden Dan is er de oeverbeschadiging. De schaal van de krabben kan in de groeiperiode der dieren niet uitzetten en daarom vervellen ze enkele malen op gezette tijden Wanneer ze uit hun oude huid zijn gekropen, is hun nieuwe omhulsel niet dadelijk hard, zoomt ze korten tijd vrijwel weerloos zijn. Om in die perioden tegen aanvallen en onzachte aanrakingen gevrijwaard te zijn, graven ze juist ter hoogte van het wateroppervlak, gangen in de zijwanden van het water, waarin ze leven, tot wel een armslengte diep. Deze gaten verzwakken de oevers, zocdat ze tegen den golfslag van voorbij varende schepen of tegen ijsgang niet be stand blijken en op den duuninstorten. Dat brengt extra kosten mee voor voor uitbag gering en herstel. Bij beschoeide oevers heeft men daar geen last van, maar de meeste binnenwateren in ons land zijn over groote afstanden niet van een beschoeiing voorzien. Wat er tegen te doen? Dat er dus iets tegen deze zeer schadelijke dieren, wier aantal zich nog maar steeds on rustbarend uitbreidt, moet worden gedaan, staat vast. De heer Kamps zoekt in samen werking met de leiding van de hoofdafdee- ling zoetwatervisscherij der Nederlandsche heidemaatschappij en met den heer J. Bang- ma te Leeuwardien, technisch opziener der visscherijen, naar middelen om deze uitbrei ding tegen te gaan en zoo mogelijk aan deze plaag een eind te maken. Daarbij moet na tuurlijk rekening worden gehouden met de scheepvaartbelangen, zoodat een afsluiting tegen den trek naar of uit zee niet mogelijk is. Bij hinderpalen kruipen de dieren soms bovendien over landi en ze zijn in Zoutkamp zelfs in een café aangetroffen en in jeen woonhuis in een bed! Jammer is dat voor deze onderzoekingen, die toch zoozeer in het belang zijn van waterstaat en visscherij, zoo weinig geld beschikbaar is; het moet uit allerlei potjes worden bijeengeschraapt en de overheid weigert" nog maar steeds een zoozeer gewenschte subsidie. Dat de schade voor de visscherij niet gering is, bewijst wel de omstandigheid, dat palingvisschers in één nacht uit één stel fuiken soms we! vijf zakken vol krabben halen, die dan natuurlijk worden vernietigd. Maar wat beteekent deze hoeveelheid bij de groote groote vrucht baarheid en den veelvuldige toevloed dezer dieren Een afdoend bestrijdingsmiddel is nog niet gevonden. De heer Kamps heeft enkeie vangtoestellen ontworpen, doch de hooge eraan verbonden kosten hebben tot nu toe verhinderd, er in de practijk proeven mee te nemen. Een vernietiging der krabben langs electrischen weg heeft in de prakt.k ook bewaren, al zou er misschen iets mee bereikt kunnen worden. De palingvisschers zijn geholpen door de plaatsing van een keernetje voorin de fuik, waar de paling doorheen glipt en de groote krabben voor blijven zitten. De helft van de fuiken in de bedreigde streken is er van voorzien en men vindt er veel baat bij. In Duitschland vangt men de jonge krabben, die uit zee komen en een afstand over land afleggen, omdat ze tegen den sterken stroom in de rivieren niet opgewassen zijn, door diepe kuilen met gladde wanden in hun weg te maken; dat helpt hier niet, omdat van zoo'n sterke slrooming hier geen sprake is en dus de krabben in het water blijven. De kleinen zijn op den trek niet te vangen, met moet zich hier bepalen tot de grooten, die naar zee gaan. Meestal corrigeert de natuur bij zulke plagen zich zelf door er vijanden tegenover te plaatsen. Dit zou men kunnen stimulee- renindien men de natuurlijke vijan den kende. Wel weet men dat ooievaars en reigers levende krabben vangen maar hun honger is niet groot genoeg om het aantal afdoende te verminderen. Een infectie door bacteriën, schimmels of parasieten, die een massasterfte tengevolge kan hebben, ken men niet. De dieren zijn hier in een voor hen uiterste gunstigen toestand gekomen zonder hun natuurlijke vijanden als die tenminste bestaan mee te nemen. In Chi na schijnen ze soms ook in grooten getale voor te komen; het is tenminste bekend, dat de regeering daar eens een heele rivier naar krabben heeft laten visschen, een maatre gel, die hier niet kan worden toegeast. De vermindering, die men sommige jaren waarneemt en die thans ook weer uit Duitschland gemeld wordt, is vermoedelijk te wijten aan jaarlijksche schommelingen wanneer een bepaalde jaargang over heerscht, zal het gantal sterk verminderd lijken, als deze naar zee is getrokken, doch daarna komen de dieren in nog grooter ge tale terug. Zelfs de gevangen krabben leveren nog weinig voordeel op. Als vee- en varkens voer bleken ze in gemalen toestand onbruik baar en nu neemt een vischmeel fabriek er proeven mee. Het vleesch van de scharen is eetbaar en smaakt als kreeft, doch voor een behoorlijke afname voor menschelijke consumptie zijn deze schare te klein. Er is dus, om zoo te zeggen, van menschelij standpunt geen goeds van de dieren te ver tellen en het beangstigende is juist, dat zij Koning George van Griekenland is naar uit Florence wordt gemeld aan de grens ont vangen door een Koninklijke ItaliaansclH missie en door een vertegenwoordiger van den minister van buitenlandsche zaken. Hij arriveerde met den Italiaanschen koninklijk ken trein. Aan het station bevonden zich de prinsessen Helena en Irene van Griekenland, de Fransche prinses Fran?oise met prins Christophe benevens stedelijke autoriteiten. Een compagnie carabiniers bracht de eerbe wijzen. De koning begaf zich naar de Villa Sparta, waar hij tot Woensdag de gast zal zijn van zijn zusters. Tijdens zijn verblijf zal de koning een bezoek brengen aan de graven van koning Constantijn en koningin Sophie en koningin Olga. Er zullen regelin gen worden getroffen voor het overbrengen van hun stoffelijk overschot naar Grieken land. STORM BOVEN DEN OCEAAN. Zwaarste sinds 20 jaar. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan woedt op het oogenblik een Noord-westelijke storm, die de zwaarste is sedert twintig ja ren. Een Engelsche vrachtboot van 3000 ton heeft in de nabijheid van Ocean-City in Ma- ryland noodseinen uitgezonden, waarbij ook medegedeeld werd, dat een man door de gol ven overboord was geslagen. Twee stoom schepen verleenen het schip assisentie. In de nabijheid van Kaap Henry in Vir- ginia bevinden zich twee schoeners in ge vaar. Schepen der kustwacht zijn voor hulp verleening onderweg. De meteorologische stations zenden voort durend waarschuwingen tegen den storm uit. De boulevards en gebouwen langs het strand in de bekende badplaatsen van Long Island zijn door de golven overstroomd Verschei dene woningen moesten worden ontruimd, aangezien gevaar voor instorting bestond. Overstroomingen in Zuid- Engeland. Sedert twee dagen vallen in het Zuiden van Engeland zware regenbuien, tengevolge waarvan reeds groote uitgestrektheden land onder water zijn geloopen. Zoo staat bijvoor beeld het Cherwall-dal over een gebied van vele mijlen blank, terwijl te Robertsbridge in iet graafschap Sussex het water het peil van den hoogsten stand van 1908 reeds heeft be reikt. Vele families werden hierdoor ge dwongen zich in de hooger gelegen verdie pingen van hun huizen in veiligheid te bren gen. Het hooge water kwam zoo plotseling opzetten, dat in vele streken 't vee niet meer tijdig kon worden gered en verdronk. Door dat het water de spoorlijn had ondermijnd, ontspoorde op de lijn naar Southampton een goederentrein, waardoor enkele wagens ge heel werden vernield. KOSTBARE VIOOL VERBRAND. Herman Darewski, een in Engeland papulaire band-leider, heeft een gevoe lig verlies geleden. Alle instrumenten van het gezelschap zijn door een brand vernield, benevens de heele muziek bibliotheek. Het vur woedde in de Not- tingham Drill Hall, waar een tentoon stelling gehouden werd. Deze is gedeel telijk verwoest. Onder de instrumenten was ook een heel mooie viool van meer dan 200 jaar oud. De waarde ervan wordt op bijna 35000 geschat. FASCISTEN BETOGEN TE MADRID Primo de Rivera spreekt. Zondag is in een der grootste bioscopen te Madrid, die plaats biedt aan 10000 per sonen, een groote bijeenkomst der fascisten gehouden. Het gebouw was geheel gevuld. De leider der fascisten, Primo de Rivera, hield een redevoc*ng, u.c "ongeveer een duurde. Hij sprak zeer uitvoerig over bolsjewistische actie en verklaarde, dat ieu'gd van heden, evenals aan het einde der monarchie het geval was, voelt, dat iets be- dorvens aan het wegkwijnen is en tevens, dat de strijd niet tusschen recht en links moet worden uitgevochten, maar tusschen Sp^ en een nieuwe invasie der „Tartaren'', ft, bijeenkomst verliep zonder incidenten. DE KONINGSMOORD VOOR HET GERECHT. Koningin van Joegoslavië wil getuigen. Vandaag begint te Aix-en-Provence (F*) het proces tegen de drie Kroaten Pospisj»), Ravtsj en Ralj, die beschuldigd zijn van n*. deplichtigheid aan den aanslag op Koning Alexander van Joegoslavië en den Fran- schen minister van buitenlandsche zalp Barthou. Bij deze gelegenheid zullen, verstek, ook de te Turijn in arrest zij Pawelitsj en Kwaternik en de in Oosten- rijk wonende Percewitsj worden berecht. Men herinnert zich, dat de moordenaar fe Marseille kort na den aanslag het ley« heeft gelaten. Met het oog op de talrijke getuigen en de noodzakelijkheid om bij het verhoor van de beklaagden een tolk te gebruiken, zal de behandeling van het proces ongeveer twee weken duren. De koningin van Joegoslavië, die aanvan kelijk als mede-aanklaagster zou vertegen woordigd zijn, heeft daarvan reeds eenigen tijd afgezien. HET KERKELIJK DEVIEZEN- PROCES. Bisschop van Berlijn als getuige toegelaten. In het deviezenproces te Berlijn tegen den bisschop van Meissen heeft de president den bisschop van Berlijn, Z. H. Exc. mgr. graaf Von Preijsing als getuige toegelaten. Ff ij zal als deskundige worden gehoord over de vraag in hoeverre een bisschop zich met technische bestuursaangelegenheden van zijn diocees moet inlaten. Het verhoor zal Dinsdagmorgen plaats vinden. Voorts liet de rechtbank het verhoor van pastoor Bayer uit Leipzig toe. Verdere bewijsvoe ringen werden afgewezen, met name het voorstel om inlichtingen in Nederland in te winnen. Hierna werd een aantal getuigen ver hoord. Verschillende priesters, die mede werkers van den bisschop waren geweest verklaarden allen gelijk, dat de bisschop van Meissen steeds in de eerste plaats ziel zorger was geweest. Pastoor Bayer gaf een beschrijving van een priesterconferentie waarbij de bisschop van Meissen de ver- eenigde Leipziger geestelijken had opge wekt een geheel positieve houding jegens den staat aan te nemen en er uit innerlijke overtuiging instemming mee te betuigen. De behandeling wordt Dinsdag voortge zet. HOOVER WENSCHT STABILISATIE. „Met le politiek van Roosevelt moet gebroken worden". Oud-president Herbert Hoover heeft te New York een rede gehouden aan een diner van de „Chio Society", waarin hij zeide, dat volkomen gebroken moet worden met de fiscale en monetaire politiek der regee- ring-Roosevelt. Hij verklaarde, dat deze po litiek speelt met de toekomst van een volk en de Vereenigde Staten reeds voor den drempel eener verwoestende inflatie heeft bracht. Hij bepleitte een uit elf punten staande constructief fiscaal program, dat onder meer zou voorzien in het herstel van den gouden standaard, in het stopzetten van nuttelooze openbare werken en in het in evenwicht brengen van de begrooting, niet door verzwaring der belastingen, maar door minder verkwisting. Een dergelijk pro gram, aldus zeide Hoover, is noodzakelijk om de ramp, die de veiligheid van het volk bedreigt, af te wenden. Intusschen ver klaarde hij van meening te zijn, dat teeke nen van beginnend herstel zijn waar te ne men. 2,jn intrede in de gemeente Wieringerwaard, waarvan de heer D. aan .Zaterdag als burgemeester werd geïnstalleerd, werden hem en zijn echtgenoote door een jeugdig inwoonster bloemen aangeboden

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10