^Binnenland 'PxooiMciaal jeugdherbergen in nood Worden er 4 gesloten? Concurrentie. VOETGANGER DOODGEREDEN. Onder de tram geraakt. DOODELIJKE MESSTEEK. NA BOTSING IN KANAAL GEREDEN. Motorrijder doodelijk gewond. NOG IS ALLE HOOP NIET VERLOREN! De gepensionneerden van den Kon. Holl. Lloyd. KERKDIEF GESNAPT. De pastoor in Lage Zwaluwe had hem gezien. AUTOBUS RIJDT PERSONENAUTO IN DE FLANK. Vier gewonden, waaronder één erastig. DE ROOFOVERVAL TE ENSCHEDE. De daders gearresteerd. DE CARTON-INDUSTRIE BUITEN GEVAAR. OPPERDOES In 't gelijk gesteld. STOLPERVLOTBRUG KOEDIJK Uitvoering Aurora. BROEK OP LANGENDIJK De gemeente-begrooting. Hooge belangstelling voor dan nood in den tuinbouw. In de kascommissie 1935-1936 werden aangewezen Amsterdam, Zeist en Zwolle. Bij de bestuursaftreding zijn de bestuurs leden de heeren jhr. H. J. Repelaer van priel, te 's-Oravenhage, G. van Calcar te te Groningen en inr. W. H. J. Blanckenha- _en te Zeist, met groote meerderheid van stemmen herkozen. jen behoeve van wedstrijden is uitgetrok ken 200 en voor de uitzending van rijders naar het buitenland 2000. De voorzitter van de Nederlandsche Ver- eeniging tot bevordering van het hardrijden de schaats, gevestigd te Amsterdam, de heer P- J- Aarian, besprak de verhouding tusschen het presidium van den K.N.S.B In zijn organisatie en diende een motie in, Tje tot strekking had te komen tot een bete re verhouding. Hij wensehte zijn organisa tie niet beschouwd te zien als een oppositie- van Tolker te Groningen dien- a! hem van repliek en zeide dat tegen de t e weinig bezwaar bestaat. Alleen wilde "Ür.ker slechts een kleine aanvulling aan- rrpn Beide organisatie swilde hij be- bfuSd zien te lebben een afgebakend f rin Zonder hoofdelijke stemming werd j-LiIp aangenomen. nTztf proefwedstrijden zullen worden ge- 4. L. te Appingedam, Leeuwarden, Arn- Keemste" Oud karspel en de «ndwedstrijden te Stadskanaal en S c h a- ^pe provinciale kampioenschappen werden aangewezen naar Groningen, Heerenveen, Ooster-Hesselen, Deventer, Anna Pan- i o w n a en Rotterdam. Het Nederlandsch kampioenschap hardrij den krijgt Zutphen te verrijd»;. De provinciale kampioenschappen schoon- rijden voor dames, heeren er. paren, Zutphen, Veendam, Zeist, Heemstede, Rotterdam en Middelburg. De Nederlandsche kampioenschappen schoonrijden dames en heeren werden toege kend aan de vereeniging Zwolle. De Sportfondseniisclub, Amsterdam, zal zoo mogelijk orgariiseeren wedstrijden in kunstrijden. Ingewilligd werd het verzoek van de Leid sche studentenijsclub om te bevorderen dat te Davos weer zal vorden verreden de Solin- gcr-Reunisten-Beber. Afgewezen werd hel verzoek van de Utrechtsciie IJsclub „De Utrechtsche schaats", om het provinciaal kampioenschap te mogen verrijden op de baan der Doornsche Ijsbaan, omdat haar eigen baafl niet geschikt is. Eveneens werd teruggewezen het verzoek van Utrecht om de provinciale kampioenschappen van 5000 M. terug te brengen tot 3000. In de commissie van reclame namen weer zitting de heeren J. M. Everto te Veendam. ar. C. M. Hennij en J. D. Tresling, beiden te 's Oravenhage. ZWARTE DAG OP VERKEERSGEBIED Drie dooden en vele gewonden. Het is Zaterdag voor Amsterdam op verkeersgebied een zwarte dag geweest. Niet minder dan drie onge lukken met doodelijk afloop hadden in de middaguren plaats, waarbij twee vrouwen en een man het leven verloren. Wielrijdster doodgereden Op de stadhouderskade bij de Eerste van der Heistraat is de 31-jarige wielrijdster mei M. B. C. D., wonende Eerste van der Hei straat door een auto overreden. Zij werd zoo zwaar gewond, dat zij kort na aankomst i.i het Tesselschade-Ziekenhuis is overleden. Mej. D. kwam uit de Van der Heistraat en wilde naar de Ferdinand Bolstraat rijden. De auto kwam van de richting Van Wou straat en wilde ook de Ferdinand Bolstrart inrijden. Mej. D. gaf geen voorrang, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De bestuur der schrok zoo, dat hij uit zijn auto sprong en weg vluchtte. De Geneeskundige Dienst vervoerde het slachtoffer naar het Tessei- •chade-Ziekenhuis. Wielrijder door tram overreden. Omstreek kwart voor vier had op den Overtoom, hoek Stadhouderskade een tweede ongeluk plaats met doodelijken afloop. Een 47-jarige wielrijder, woonachtig te Amster dam kwam van de Nassaukade af en wilde het Leidsche Bos oprijden. Juist op dat oogenbhk kwam de motorwagen van lijn 6 het Leidsche Boschje afrijden in de richting van den overtoom. De wielrijder kwam met Y[.'j groote snelheid met de tram in botsing. werd tegen de straat geslingerd en kwam met het hoofd op de tramrails terecht. Zeer ernstig gewond is hij naar het Wilhelmina- uaathuis overgebracht, waar hij enkele oogenblikken later is overleden. T Door auto overreden. v ie zes uur is op de Nassaukade bij het *aa Oldenbarneveldtplein de 27-jarige mej. i. uit Amsterdam door een auto overreden. '1 *erd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig uaarop overleed, net meisje fietste op de Nassaukade en plotseling, zonder een teeken te geven aj links, midden op den rijweg. Vlak ach haar reed een auto, die niet meer kon PPen. Het slachtoffer is naar het Wilhel- ""na-Gasthuis vervoerd. der "jden, in dit geval laivi or de verleiding, die van riam? "'tl valula uitgaat, heeft het gehro 'u. ^«Hand een gevoeligen slag De t schr'ji| „Het Volle Hinde, uU8 erü'en worden aanmerkelijk De werii ZOch! dan eenige jaren geleden thans n -7°ze jeugd heeft geen vacantie, al Woord gangbaren zin van het tie ;n |lp, ™erzijds brengen velen hun vacan Aan h bU'tenlan<i door. dan ook1eiIU' van dit seizoen stond men tek°rt Re?°-r .een vr'j aanzienlijk exploitatie- k V'er vanTginf! b'eek "oodig. er8en ai» i J?tnst floret-rende jeugdher- Kaas n 'de. Enkhuizen, Vlieland en uilen officieel door de Maatschap- nog de toe- toe )ij van Jeugdherbergen gesloten worden. Wen zal plaatselijk nog pogingen in het werk stellen om in den volgenden zomer de deur open te houden. Of dit lukt, zal echter afgewacht moeten worden. Drie „consuls", die zich vooral met de propaganda bezighouden, is per 1 Januari 1936 ontslag aangezegd. De Raad van'Toe- zicht en Advies van de Nederlandsche Jeugd- ïerberg-Centrale schijnt evenwel de wen- schelijkheid te hebben betoogd om een van die functionnarissen in dienst te houden. Het administratief personeel zal een loons verlaging van tien procent moeten onder gaan. Ook de .ouders" der herbergen, die in het vacantie-seizoen met den gang van zaken in een herberg zijn be'ast en des wege een vergoeding ontvangen, moeten eveneens een veer laten. Voor 1936 is het be drag op 200 vastgesteld. Verschillende emolumenten, zooals vrij vuur en licht, wor den ongedaan gemaakt. Aan het vrij-wonen wordt echter niet getornd. Het bestuur der N.JJLC. en de Maatschappij hebben over ie noodzakelijk gebleken maatregelen overleg gepleegd met de vertrouwenscommissie der ieugdherbergouders. Verreweg de meesten, het onvermijdelijke van de bezuiniging in ziende, hebben met de vermindering van hun bijverdienste genoegen genomen. Het zij nog opgemerkt, dat de particuliere jeugdkampen, waarvan er ongeveer veertig in het land zijn, aan het geordende jeugd herbergwezen vrij veel concurrentie aan doen. De slaapgelegenheid voor de trekkers is er goedkooper Doch daar staat tegen over, dat er in die huizen van eenig toezicht geen sprake is. Men hoopt in jeugdher bergkringen, dat de voornemens der regee ring om een reisbelasting op te leggen aan hen. die in hun vacantie naar het buiten land gaan, in het volgende zomerseizoen reeds werkelijkheid zullen zijn. Een direct gevolg hiervan ware immers, dat het inheemsche toerisme zou toenemen, dus ook het bezoek aan de jeugdherbergen. Het is van harte te hopen, dat de doelma tige leiding der N.J.H.C. en de toe te passen saneeringsmaatrege'en het prachtige jeugd herbergwezen zonder al te veel havening door de crisis zullen heenhelpen. Zondagavond te ongeveer 7 uur heeft te Den Haag op den hoek van de Elandstraat en de Wal deck Pyrmontkade een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een 55-jarigen voetganger het leven heeft gekost. De 55-jarige heer B. G. uit de Perponcherstraat geraakte op dat moment, door tot nu toe niet verklaarde oorzaak, onder een motorwagen van lijn 10 De man werd op slag- gedood. Het lijk is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ge beurde. BELUST OP AUTORIJDEN. Twee jongemannen, die herhaal delijk auto's hebben weggeno men, gesnapt. Zaterdagavond werd te Hillegersberg ten nadeele van den heer J. K. een auto gestolen, welke hij in den tuin van Lommerrijk had ge plaatst. Het was in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat onbeheerd op straat staan de auto's gestolen werden, die dan den vol genden dag in andere gemeenten of in de een of andere buitenwijk teruggevonden werden. Zaterdagavond zijn te Voorburg de beide daders van den hierboven genoemden dief stal aangehouden. Het waren de 20-jar. J. P. en da 20-jarige T. S., twee werkloozen uit Rotterdam. Zij hadden met de gestolen auto een tocht gemaakt en waren tenslotte in Voorburg aangekomen, waar zij wegens ge brek aan benzine niet verder konden Het tweetal probeerde toen zich met een afldere auto, welke eigendom was van een inwoner van Voorburg, uit de voeten te maken, doch dit gelukte niet. Omwonenden merkten den diefstal op en slaagden erin de beide heeren te grijpen en aan de politie over te leveren. Zij worden verdacht van meerdere diefstal, len en zijn naar Hillegersberg overgebracht. WELKE TAAK VOOR DE „WIERINGERMEER?" Grenzen niet duidelijk afgebakend De Tweede Kamer heeft een voorloopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen dee len van het IJselmeer. Verscheidene leden betreurden, dat me: de indiening van dit wetsontwerp zoo lang is gewacht. De bouw van het bestuurs lichaam en de redactie van het ontwerp konden zij niet roemen. Deze bouw is uiterst omslachtig en de redactie laat aan duidelijkheid te wenschen over. Vele leden verklaarden niet duidelijk te zien, welke begrenzing aan de taak van „de Wieringermeer" is gesteld. Is het de bedoeling, dat te zijner tijd voor den Noord Oost-polder een afzonderlijk openbaar lichaam in het leven wordt geroepen? Verscheidene leden wezen er op, dat het aanhangige ontwerp op eenige belangrijke punten afwijkt van de ontwerpen van de commissie-Vissering en de Zuiderzeeraad, welke afwijkingen naar hun meening geen verbeteringen zijn. Zij vestigden in het bij zonder de aandacht op drie punten: le splitsing van de waterstaatkundige en de gemeentelijke bestuurstaak; 2e het nieuwe orgaan; 3e de werkingssfeer der provin ciale verordeningen is uitgebreid over het gebeid van „de Wieringermeer". Voorts be helst dit ontwerp een aantal bepalingen welke het nieuwe lichaam zullen beletten uit te groeien tot een werkelijk en auto noom orgaan. Sommige leden hadden er ernstig be zwaar tegen, dat aan de ingezetenen van dit deel van het rijk niet de geringste in vloed zal worden gegeven op de samenstel ling van de bestuursorganen. Verscheidene leden, die niet wilden ont kennen, dat tegen dit ontwerp gegronde be zwaren kunnen worden aangevoerd, acht ten het in het algemeen een gelukkige op lossing. De voorgestelde regeling waar borgt immers een soepel en voorloopig be heer, zooals dat in het tijdperk van ontgin ning, waarin tevens een proef wordt geno men met de toepassing van art. 194 der Grondwet, noodzakelijk is. DE MIJNWERKERS HEBBEN VRIJ AF. Wegens een defect aan een ventilator. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de groote ventilator voor de ondergrond- sche luchtverversching van de staatsmijn Hendrik te Brunsum defect geraakt, door dat de motor ervan was doorgeslagen Men is direct met de reparatie begonnen. Het gevolg van dit defect was, dat de mijnwerkers hedenmorgen niet konden afda len en ook de middag en nachtploeg van daag nog niet zullen kunnen werken. DE NAAMLOOZE STRATEN VAN IJLST. Het stedeke wordt modern! Het Friesche stadje Ijlst heeft het voor recht stad te zijn een der Friesche elf ste den! en tegelijkertijd weinig of geen ste delijke kwesties te bezitten. Kwesties als het „éénrichtingverkeer" zullen nooit de IJlster bevolking verdeelen, om de eenvoudige re den, dat er te Ijlst maar één richting bestaat en bijgevolg slechts een verkeer er mogelijk is. Het stedeke is gebouwd langs de oevers van het groote vaarwater de Geeuw. Zóó klein is Ijlst, dat de straten er zelfs geen namen hebben! Dat zal nu veranderen. De naamlooze straten zijn in dezen tijd niet meer te dulden, zelfs te Ijlst niet, waar men slechts een hoofdweg heeft met ^en paar korte zijarmen, die dood loopen, mitsgaders buiten de dorps kom een paar blokjes huizen. Daarom stel den B. en W. van Ijlst voor, de straten in de gemeente van een naam te voorzien. Het raadslid Couperus zeide, niets te gevoelen voor deze grootdoenerij! Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Men krijgt nu in Ijlst de volgende straatnamen: Nijezijl, Hemdijk, Stations weg, Stadslaan, Geeuwkade, Zevenpelsen, Uilenburg, Popmawal, Eegracht, Galama- gracht, Sneekerpad, Kerkhofsteeg, Het Zouw, Lemmerweg en de W. M. Oppedijk- straat. Gisteravond heeft te Beugen (N.B.) een mishandeling met doode lijken afloop plaats gehad. De 20-jarige fabrieksarbeider J. S., wonende te Haard, gem. Beu gen, geraakte op den weg tusschen Beugen en Boksmeer in een woor denwisseling met den ongeveer 27- jarigen P A. Arts uit Beugen, die in gezelschap was van zekeren P. S. trok een mes en stak Arts in het hoofd. De steek kwam zoo aan, dat een slagader werd doorgesne den, waarna A. spoedig overleed De dader, die gunstig bekend staat, is gearresteerd en heeft toegegeven A. te hebben gestoken. Heden zal het parket uit den Bosch een onder zoek ter plaatse instellen. Zaterdagavond is de 24-jarige bakker G. S uit Leiderdorp op den Kanaalweg te Lei- oen met zijn motorrijwiel tegen een fiets op gereden, die de 14-jarige C. N. aan de hand meevoerde. S. raakte door deze botsing de macht over zijn stuur kwijt en reed met zijn motorrijwiel in het Rijn- en Schiekanaal, daarbij de fiets van M. in zijn val meesleurend. Een surveilleerend agent van politie en een burger haalden den zwaargewonden mo torrijder op het droge, waarna de inmiddels gewaarschuwde eerste hulpdienst hem in zorgwekkenden toestand naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden overbracht. Be halve verschillende verwondingen aan het hoofd en gelaat had de ongelukkige een zware hersenschudding opgeloopen. In den afgeloopen nacht is hij aan zijn opgeloopen verwondingen bezweken. De 14- jarigc M brak het rechter-onderbeen en kreeg eveneens een hersenschudding. Ook dit slachtoffer werd uaar het Academisch zie kenhuis vervoerd Hedenmiddag was zijn toestand redelijk. De commissie uit de negen samenwer kende organisaties inzake de gepen- sionneerden en ontslagenen bij den Kon Holly. Lloyd, heeft van den minis ter van handel, nijverheid en scheep vaart antwoord ontvangen op haar ver zoek om eenige mededeeling te doen omtrent hetgeen de minister voorne mens is te doen voor de gepensionneer- den naar aanleiding van zijn terzake gedane mededeeling in de Eerste Kamer. Het ontvangen antwoord is zeer kort en bevat slechts de mededeeling, dat de minister zal trachten terzake een rege ling te treffen in verband met de defi nitieve saneering van den Kon. Holl. Lloyd De belangen van de geperision- neerden hebben zijn ernstige aandacht. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur werd de R.K. kerk te Lage Zwaluwe bezocht door een heerschap, dat van de gelegenheid ge bruik maakte, dat niemand in de kerk was, het offerblok, hangende achter in de kerk, te foroeeren en den inhoud te ontvreemden. De pastoor, die den man zoowel in als uit de kerk had zien gaan, stelde aanstonds een on derzoek in en waarschuwde de gemeente politie. Deze gelukte het in samenwerking met de marechaussee den verdachte op den Rijksstraatweg nabij Moerdijk aan te houden. Bij fouilleering werden op hem bevonden een steekbeitel, een schroevendraaier en een nijp tang, welke voorwerpen hij bekende te ge bruiken voor het openen van offerblokken in R.K. kerken, terwijl hij ook in het bezit was van eenig zilvergeld. Hij bleek te zijn een zekere J. W. D., wonende aan de Stuivezand- straat te 's-Gravenhage. Volgens zijn verkla ring heeft hij in de laatste veertien dagen in tal van R.K. kerken in Brabant de offerblok ken gelicht. De verdachte zal, na door de po litie op de verschillende plaatsen te zijn ge hoord, voor den officier van justitie te Breda worden voorgeleid. Zondagmorgen is aan de Roermondsche Poort te Venlo een personeauto, bestuurd door A. W. uit Nijmegen aangereden en in de flank gegrepen door een autobus uit Eind hoven, bestuurd door den autobus-onderne mer M. aldaar. De personen-auto, waarin vier personen zaten, werd door oe bus opgenomen en tegen een pijler van het viaduct gedrukt A. Z. uit Nijmegen, zijn echtgenoote en de verloofde van den bestuurder ernstig gewond. Na voorloopig verbonden te zijn werden de drie slachtoffers naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De beide dames zijn later naar Nijmegen vervoerd. De toestand van den heer Z. is zorgwekkend. De bestuurder van de per sonenauto, de chauffeur en de inzittenden der autobus kwamen met den schrik en enkele lichte schrammen vrij. De personenauto werd totaal vernield, de autobus zwaar beschadigd. Beide voertuigen zijn door de politie in beslag genomen. BRAND BIJ BUROEMEESTER VAN BOSCHKAPELLE. Kwaadwilligheid niet uitgesloten. Tijdens het stormweer van Zondagmor gen is brand uitgebroken in de boerderij van den burgemeester van Boschkapelle, den heer J. Truyman. Twee landbouwschuren waren spoedig in de asch gelegd, terwijl vier paarden, viif runderen, drie varkens en een groote hoeveel heid granen een prooi der vlammen werden. Verschillende landbouwwerktuigen werden voorts door het vuur vernield. Het woonhuis kon gespaard blijven De oorzaak van den brand is tot nog toe onbe kend. De schade wordt door verzekering ge dekt. Het vorig jaar omstreeks dezen tijd heeft eveneens bij den burgemeester te Boschkapelle brand gewoed, terwijl toen op een nabij lig gende hoeve zeven stapels graan zijn ver brand. Dit alles geeft de politie aanleiding brandstichting niet uitgesloten te achten. UIT EEN PAAL GEVALLEN. Tragisch ongeval. De machinist van het stoomgemaal te Hank onder Dussen (N.-B), de heer Joh Lansdaal, had het ongeluk bij het verrichten van werkzaamheden, uit een paal der electri- sche geleiding te vallen aan den Buitendijk. Hij bekwam zoodanige verwondingen, dat nij direct in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Raamsdonkveer moest worden overgebracht, waar hij na korten tijd is over leden. Op den avond van Vrijdag 8 November j.1. werd door twee gemaskerde mannen een overval gepleegd in een boerderij aan den Oldenzaalscheweg nabij Enschede, waarbij twee oude menschen, broer en zuster, woon den. De daders slaagden er niet in geld te bemachtigen, daar de vrouw naar buiten wist te komen en om hulp riep. De Ensche- desche politie is er thans in geslaagd de da ders van dezen overval aan te houden, «n.1. den 25-jarigen B. en den 22-jarigen van O., die reeds vroeger met de justitie in aanra king zijn geweest. B. heeft reeds een beken tenis afgelegd. In zijn woning werd nog een masker gevonden. Beiden zijn ter beschik king van de justitie gesteld. De werknemers in de carton-industrie hebben gisteren te Oude Pekgja in ver gadering besloten bet bemiddelings voorstel van den rijksbemiddelaar Bloe mers dat inhoudt, verlenging van de be staande contracten tot 1 Mei 1936 en nadere bespreking van het nieuwe con tract in Februari a.s., te aanvaarden. Ook de werkgevers hebben hét voorstel aanvaard. VADERLIEFDE IN DE DIEREN WERELD. Fainilietaiereel in Artis Een bijzonder merkwaardig tafereel uit het intieme leven der roofdieren geeft Artis sinds eenige dagen te aanschouwen. De geweldige Abessinische leeuw Negus, niet te verwarren met den leeuw van het jonge paar, dat onze koningin van den kei zer van Abessinië ten geschenke ontving en aan de zorgen van het Genootschap heeft willen toevertrouwen, huist er met twee leeuwinnen, die onlangs korten tijd na el kaar moeder zijn geworden. Niet alleen dat deze leeuw (evenals-het geval is met den indertijd in Artis geboren Brutus) en zijn wijfjes elkaar dermate verdragen, dat men hem, ook wanneer de wijfies hun welpen verzorgen, in hun gezelschap kan laten, ook de leeuwinnen onderling verdragen el kaar zóó goed, dat men ze ditmaal zelfs tij dens hun moederschap niet behoefde te scheiden. Zoo biedt Artis dan nu het inder daad buitengewone schouwspel van een leeuw met twee leeuwinnen en hun onder scheidenlijke welpen in familieverband en daarbij in de grootste wederzijdsche harmo nie bijeen, zoo meldt het „U. D." Negus „vadert" waardiglijk en behoedzaam over alle vijf welpen en de beide leeuwinnen ver zorgen zonder aanzien des persoons teeder- lijk zoowel hun eigen als elkanders troost. Ze blijken over en weer eikaars jongen te zoogen en deze zijn thans zoover, dat ze dagelijks in de groote buitenkooi spelender wijs en ten- aanschouwe van de bezoekers hun dartele driftuitleving aan elkaar zoowel als aan de drie ouders in hun wonderlijke verdraagzaamheid botvieren. Hoewel de drang van het ouderlijk verzorgend instinct bij roofdieren in den regel alleen in het vrouwelijk geslacht tot uiting komt, heeft men in Artis indertijd bij een Finsche das, bij een vos en voorts bij de bovengenoemde leeuwen de ervaring opgedaan, dat ook 't roofdierenmannetje wel tot ouderlijke ver zorging en teederheid geneigd kan zijn. In den Berlijnschen dierentuin heeft men eens een soortgelijke ervaring met een Bengaal- schen koningstijger opgedaan en in de na tuur schijnt het bij leeuwen ook wel voor te komen, dat mannetjes zich als goede fa milievaders gedragen. KORTE BERICHTEN. H. M. de koningin heeft hedemnid dag omstreeks 12 uur ten paleize het Loo in gehoor ontvangen Z. E. Phya Riem Vierajaphakaya ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Siam bij H. M.'s hof. Bij vervroegd vonnis van de arr. recht bank te Alkmaar is de gemeente Opperdoes in het gelijk gesteld inzake haar geschil met de gemeente Voorburg betreffende art. 86 van de 1. o. wet. De gem. Voorburg had Opperdoes aangesproken voor een uitkee- ring ingevolge art. 86 I. o. wet betreffende een minderjarige waarvan de toeziende voogd te Opperdoes had gevestigd. Nieuwe basculebrug over bet N.-H. Kanaal. De nieuwe basculebrug over het N.-H.- kanaal alhier, welke de verbinding vormt tusschen den rijksweg langs het N.-H.-ka- naal en den weg langs het in aanleg zijnde kanaal Stolpen—Schagen, nadert haar vol tooiing. Zondag heeft men het tweede gedeelte van den zwaren ijzeren bovenbouw aange bracht met behulp van een groote drijvende bok van de Amsterdamsche Droogdok- maatschappij, getrokken door twee sleep- booten. Een interessant schouwspel, dat vee! be langstelling trok. Het eerste gedeelte van den bovenbouw is Zaterdag op de plaats van bestemming gebracht. Het gewicht van zoo'n klomp ijzer bedraagt ongeveer 80 ton. Straks zal de oude vlotbrug plaats moeten maken voor de moderne basculebrug. Daarmee zal dan te vens het vaak tijdroovende wachten voor de vlotbrug tot het verleden behooren. Menigeen zal deze verbetering voor bet verkeer toejuichen. Een serenade- Zaterdagavond werd door de Harmonie- Vereeniging op het Zuideinde der gem-, aan St. Pancras, een serenade gebracht aan het echtpaar Groeneveld ter gelegenheid van hun 50-jarige echtvereeniging het welk daar ter plaatse ten zeerste gewaardeerd werd. Zondagavond werd door de Harmonie- vereeniging Aurora onder leiding van den heer G. Hekket een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot, waarvoor groote belangstelling was. De avond werd geopend met een K. L. M.- marsch van W. Schootemeijer, die insloeg. Nadat een paar nummers ten beste waren gegeven, had men voor afwisseling voor dezen avond een humorist, „Willie de Laat", die ten zeerste de lachlust der aanwezigen wist op te wekken. Hierna volgden nog een viertal nummers voor de Harmonie-vereeniging, waarmede het programma was afgewerkt, dat met een luid applaus werd beloond. De band van Dirkshorn zorgde tusschen de pauzes en tijdens het ba', voor passende muziek. Het geheel was een goed geslaag de avond. l De gemeente-begrooting 1935 is door Ged. Staten goedgekeurd. Het vorig jaar kwam de goedkeuring pas op 31 Dec. in. De begrooting 1936 zal in deze maand door den raad behandeld worden. Hoewel de gemeente op extra-bijdragen uit het Werkloosheids-subsidiefonds is aangewe zen, behoeft zij echter geen steun uit 's Rijks schatkist aan te vragen, zoodat de finantiëele zelfstandigheid zal blijven be staan. Onder leiding van burgemaester Slot, tevens voorzitter van den Prov. Veiling- bond, heeft alhier ten gemeentehuize een conferentie plaats gehad met ir Roebroek, dir.-generaal van den landbouw, die

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 13